A AlierlEiiiB- k LuMliL Zondag 24 Februari 1901, 45ste Jaargang No. 3604, Bureau: SCHAOKN, Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 Ai li E L. EERSTE BLAD. Gemeente Sehagen. Bekendmakingen. P r o v i n c i a 1 e S t a t e n. opgaven van Candidaten, Binnenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. SGH COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V erkiezing voor de i.'i De Burgemeester der Gemeente Sehagen, hoofdplaats van het kiesdistrict, breDgt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 6den Maart a.s., zal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het kies district Sehagen dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, hij hem kunnen worden ingeleverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet en art. 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat eo onderteekend zjjn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekeud. De candidaat kan daarby tegen* woordig zyn. Van de inlevering wordt een bewjja van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zjjn.ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 22 Februari 1901 tot en met den dag der verkie zing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave als bedoeld in artikel 51 inlevert? wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekenihgen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twiütig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan. de verkie zing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld Lij art, 51, heeft onderteekend Sehagen, den 22 Februari 1901 De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Vergadering van den RAAD der gemeente 8CHAGEN, op Dinsdag, den 26 Februari 1901, des voor middags ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot kwijting uit den post van onvoorziene uitgaven. 3. Idem tot het verleenen eener bijdrage in de voorioopigo kosten van het tramp'.an WieringenScbagen. 4. Reclame honden-belasting. 5. Voorstel tot regeling der vermin dering van het aantal raadsleden. 6. Instelling commissie tot wering va.n schoolverzuim. 7. Verzoek gemeente-ontvanger om eervol ontslag. 8. Vaststelling bedrag borgstelling gemeente-ontvanger. 9. Benoemingen. Wij vernamen nog, dat evenals deHooglandspolder,ook deSchring- kaagpolder en Kaagpolder te Barsinger- horn afwijzend hebben beschikt op 't verzoek om eene subsidie toe te staan voor de voorloopige kosten van 't Comi té voor de tram Wieringen - Sehagen. Het polderbestuur van Anna Paulowna heeft met algemeene stemmen de gevraag de som hiervoor toegestaan. Bijde Donderdag gehou- den aanbesteding te Haarlem voor 't leg- geu van drie zeehoofden benoorden Gallaotsioog, waren de laagste inschrijvers de heeren J. v. d. Plas en Co., voor de som van f 252.650.raming f 264.000. Mede werd ingeschreven door de heeren Prins, Sliedrecht, voor f 258.000.en Versteeg voor f 253.000. Donderdagavond hield het Burgeruut „Burgerkring" te VV ie- i'iagtij-vvaU.JL'cl haar maandelijksche vergaderiug Voor het overtalrijk publiek hield de voorzitter, de heer Boekei, een amusante lezing, die de hoorders dik wijls in een schaterlach deed losbarsten. Verder werden er nog verschillende bij dragen geleverd door eenige leden, te veel om allen persoonlijk te noemen. Al leen dient in het bijzonder melding ge maakt van de dames G. en M. Oudendijk, Flaar en Rob, en de heeren C. Posch^ Oudendijk en Zwaag, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Ook den anderen leden komt een woord van dank en lof toe. Het geheel vormde een rijk en afwisselend programma. Beroepen hij de Ned. Hervormde Kerk te WIERINGERWAARD ds. J. R. v. Kooy te IJzendoorn. Benoemd tot schoolopziener in het district Middelburg de heer J. H. Blum te ALKMAAR, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag nit zijne betrekking van schoolopziener in het arrondissement Alkmaar. Den Rijkstuinbouwleeraar, den heer J G.Hazeloop is met 1 Meia s. als standplaats aange wezen de gemeente ALKMAAR. Marktoverzicht. Aan de beide stations NOORD-SCHARWOUDE en HEER HUGOWAARD werden in den loop der week de volgende prijzen besteed Roode kool le soort f 9.a 10,2e soort f 7. a 8.50, 8e soort f 6.50 a 7.50, gele kool le soort f 9.a 11.2e soort f 7a 9.3e soort f 6.a 7 50, witte kool le soort f9.60 a 10 50, 2e soort f 7.50 a 9.3e soort f 6.a 7 50, uien I .76 a 80. bieten f 3a 7.rapen f 2.a 3.—, wortelen f .60 a .70; kleinere soorten kool gelden van f 3 50 tot f 6 - De handel in drukkend. Er gaat betrekkelijk weinig weg. De noteering, welke we van Heer Hugowaard ontvingen, was deze week geregeld hooger dan die van Noord-Scharwoude. Met de gele kool gaat 't beslist stug. Uien kan men haast niet van de hand doen. Was de laatste dagen de verzen ding van groenten aan den LANGEDIJK van weinig beteekenis, thans zijn er uit het buitenland weer vele bestellingen gekomen, zoodat verscheidene bouwers drnk in de weer zijn met bet vervoer van kool naar de stations De prijzen ondergaan weinig verandering. - Te BROEK OP LANGEN DIJK werd deze week eene landverkooping gehouden, waarbij verbazend hooge prijzen werden besteed. Verschillende stukken bouwland werden verkocht voor I 125 f 133 per snees, dat is t 6250 a f 6586 per Hectare. Donderdagavond vergaderde de afdeeling SINT PAN C RAS der Landbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken". De verschillende pnnten van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering werden behandeld Vooral pnnt H. lokte drukte besprekingen uit. Algemeen vond het afkeuring, dat de afd Broek op Langendijk pogingen in het werk stelt om het beheer over de groentenmarkt aldaar in handen te krijgen, terwijl toch, volgens de statuten der vereeniging, zal gestreefd worden naar het brengen der markten onder het beheer der vereeniging. Men vond dit grove overtreding en had dit niet verwaeht van de afdeeling, waarvan nog wel vier hoofdbestuursleden lid zijn. Zijpe. Mej. J, de Leeuw van St. Maartensbrug, tijdelijk onderwijzeres te 't Zand, behaalde 20 Febr. te Utrecht hare aete voor de nattige handwerken. Het buis met erf te BARSINGERHORN, door den Notaris C. L van den Bergb aldaar verkocht, is gemijnd door de 'heeren S. Trompetter te Hoorn en K. Smit te Anna Paulowna voor f 1250. Verplaatst met 9 Maart a. s. de rijks veldwachter A. van Keulen van Amster dam naar Wieringen, en 8. Duinker van Wieringen naar Haarlem. Door de afdeeling DEN HELDER der 8. D. A. P. is definitief candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer de heer F. W. N. Hugenholtz te Haarlem. Interpellatie Gebr. Ho gerhuis. Iu de Tweede Kamer vroeg en ver kreeg de heer Troelstra verlof om tot den minister van justitie eenige vragen te richten betreffende de kwijtschelding van straf, verleend aan de Geboeders Hoger huis. 'i FRIESLAND is het land van turt en toch is deze brandstof er tegen woordig duur,zeer duur, wijl er behoefte is en niet uit de venen aangevoerd kan worden. De scheepvaart derwaarts is door het ijs gestremd, dat niet sterk genoeg is om er met sleden turf over te ver- i voeren. De prijzen stijgen met den dag en voor mindere soorten sponturf en baggeiaar wordt nu reed» per stuk 1/s cent betaald. De prijs dier turf loopt gewoonlijk van f2.50 k f3.per 1000 stuks. En al wordt het vervoer uit de venen gemakkelijker, eene daling iu prijs is niet waarschijnlijk, omdat do voorraad turf daar zoer klein is. In de knel. Te NIEUWER- OORD (Dr.) wilde zekere F. v. d. W. zijn schoorsteen schoonmaken en begaf zich daartoe van boven erin. Halverwege kon hij niet verder. Nu wilde hij weer naar boven, maar welke pogingen hij ook aanwendde, het gelukte niet. Hij riep om hulp. De buren kwa men toeschieten en men was genoodzaakt den schoorsteen half af te breken om den nieuwen schoorsteenveger te bevrjjden. Uitslag der aanbesteding, gehouden te Heer Hugowaard, den 21 Februari 1901, wegens het bouwen van een woon- en pakhuis voor den he r C. Swaan aldaar, door den bouwk. Am. Vis te Oudknrspel A. 3e Vries, Heer Hugowaard, t 4300. M. de Vries, id. id., f 4237. P. Mienis, id. id., f 4235. W. Dekker, Egmond binnen, f 4050. A. Klaver, Heer Hugowaard, f 4029. P. Swarthof Jz., 8t. Maartensbrug, f 3875. P. Nieman Jr., id. id., f 3840. Jac Zijp, Zuidscharwoude, f 3795. Jb. Smit, Noordscharwoude, f3725. C. Roos, id. id., f3690. A. Hoogland, Oterleek, f 3668. W. Klaver Pz., Rustenburg, f 3658. B. Kamp, Heer Hugowaard, f 3435, Aan den laatste gegund. De raming was f 3750. Tot lid van de Tweede Kamer voor het district BEVERWIJK is gekozen de heer Passtoors(kath.) met 2977 stemmen. Op den heer Cremer (lib.) waren uitgebracht 2549 stemmenop den heer De Clercq (soc.-dem.) 264 stemmen. I >e vijf ontvluchte Hoeren. Indertijd is reeds gemeld, dat vijf krijgsgevangen Boeren, die op het En- gelsche schip „Catalonia" waren, dat voor Ceylon lag, ontvlucht zijn. Ze werden opgenomen door een Russisch oorlogs schip en naar Rusland gebrachtnu zijn ze te Amsterdam. Hun verhaal over hunne ontvluchting luidde De „Catalonia" had een nieuwe lading krijgsgevangenen uit Zuid-Afrika naar Ceylon aangebracht en was den 12en Januari in de haven van het eiland voor anker gegaan. De ondragelijke zeereis op het smerige schip had de vrijheidszucht der gevangenen nog aan geblazen en hoewel er met geen enkel woord van ontvluchten was gerept, bestond toch zeker bij velen bet plan om zoo mogelijk te ontkomen. Maar niemand sprak er met zijn lotgenooten over. De vijf ontsnapten hadden volstrekt geen plan beraamd zij wisten van elkanders voornemen niets af. Slechts twee hunner, broeders, had den zich verstaan. Op den dag van de aankomst vertelde de eene den anderen, dat hij wilde trachten weg te komen en toeu gaf deze hetzelfde voornemen te kennen. In de baai hadden zij twee schepen zien liggen, een Russischen oorlogsbodem, die met troepen uit China op de huisreis was, en een Fraosch schip. Deze waren voor hen als het beloofde land. Konden zij die schepen slechts bereiken, dan waren ze vrij van de gehate gevangen schap, vrij van het Britsche juk, vrij om te gaan waarheen ze wilden. Van het boord van de „Catalonia" hing een touw in het water. Dit zou bun dienstbaar zijn om weg te komen. Een afspraak werd op het allerlaatste oogeublik gemaakt met een paar kame raden, dat zo aan de andere zijde van het schip rumoer en beweging zouden maken om de aandacht van de wachten bezig te houden. Zoo geschiedde het. Er ontstond opschudding aan de tegen overgestelde zijde van het schipde wachten gingen er heen om te zien wat er aan de hand was en daarvan maakte de eerste broeder gebruik om zich over boord te werken en te laten afglijden voorzichtig in het water, op dat geen geplas de aandacht zou trekken. Hij slaagde. Wat later kwam ergens anders aan boord ruzie en de tweede broeder gleed in zee. Toen gingen ook anderen hun voor beeld volgen. Het was toen kort na middernacht. Rond zwommen de vluchtelingen, om de „Catalonia", in de richting waar zij de drie schoorsteenen van het Russische schip hadden gezien. Maar de afstand was groot en de zee donker. Op goed geluk af zwommen ze twee uur ongeveer rond. Toen zag een van hen den romp van een schip in de nabijheid. Maar was dit wel het gewenschte vaartuig, of was hij misschien weer bij de „Catalonia", weer voor de poort van zijn gevangenis, waaruit hij pas was ontkomen Reeds was hij vlak bij het schip, toen hij nog niet zeker wist, of hij kon roepen om opgenomen te worden. Schoorsteenen waren op zulk een korten afstand niet te zien, dus zwom hij een eindje terug, en ja, daar zag hij de drie schoorsteen pijpen, waarheen hij zoo dikwijls den vorigen dag den verlangenden blik had gericht. Toen riep hij het schip aan, waar alles nog leven en beweging was, daar aan boord juist de Russische Nieuwjaarsnacht werd gevierd. Zijn stem werd gelukkig dadelijk gehoord, men liet de scheepstrap neder, maar de man was te uitgeput om zich daaraan op te halen. De bemanning moest hem uit het water sjorren en aan boord brengen. Daar vertelde hij dat nog iemand hij wist maar van een was ontvlucht. Men vond den man hangende aan den ankerketting, later zag men er nog een drijven op de ankerboei en ten slotte werd nog een vijfde vluch teling opgenomen. Meer vluchtelingen bemerkte men van het Russische schip niet. De geredden waren zeer uitgeput, hoewel zij van tijd tot tijd op een der boeien in de haven hadden gerust. Een hunner viel bewusteloos aan boord van het vaartuig neder. De anderen brachten de bemanning op de hoogte van den toestand en deze besloot de vluchtelingen op te nemen. Zij werden in het ruim verstopt met de aanbeveling zich stil te houden, daar een Engelsch beambte werd verwacht voor de aanzegging dat het schip kon vertrek ken. De man kwam, bracht zijn boodschap over en repte met geen woord van de ontsnapping van gevangenen van de „Catalonia", en omstreeks vier uur licht te het Russische schip het anker. De vluchtelingen waren vrij maar niet buiten gevaar. Het schip moest Aden aandoen, waar de ontvluchting zeker wel bekend zou zijn en navraag zou wor den gedaan, of misschien een onderzoek ingesteld. Er bestond echter van de zijde der Russen niet het minste plan om de mannen aan de Engelschen uit te leve ren. Men liet hen zich verstoppen in de voorste schoorsteenpijp. Tusschen de bin- nenpijp, die den rook doorlaat, en den bui tenmantel was ruimte genoeg en daar na men de vijf vluchtelingen plaats, terwijl de rook van de machinevuren vroolijk boven hun hoofden opkronkelden. Inderdaad werd te Aden navraag naar hen gedaan. De gezagvoerder van den Russischen bodem wilde den Engelschen volstrekt niet weigeren het schip te doorzoeken, maar bedong, dat zij in zijn handen een som van 10.000 zouden storten, die zijn eigendom zou blijven, als ze niets vonden. Deze voorwaarde schoen don heeren een voldoende waar borg te zijn, dat niemand der gevluohten aan boord was verborgen, althans ze zagen van de doorzoeking af. Veilig kwamen de geredden in Rusland aan, waar ze met warme geestdrift werden ontvangen. De Wet is gevangenBotha zoo in het nauw gedreven, dat zijn overgave maar een kwestie van tijd is, zoo luidden de Engelsche berichten. En P Niemendal van waar. Beide generaals bewegen zich nog heel vrij. Dat niet alleen, neen, het scheelde waarachtig niet heel veel, ot de groote baas, Lord Kitchener zelf was bijna in de knip. De opperbevelhebber had in een gepantserden trein een bezoek gebracht aan de Aar. Een trein met bagage, die voor den trein van Lord Kitchener reed, werd 't eerst aangevallen. Kitchener's bediende, die op den voortrein was, zag een troepje Boeren, die klaarblijkelijk op den trein wachtten. Hij maakte alarm, waarop de Boeren, bemerkende dat ze ontdekt waren, een schot losten, dat klaarblijkelijk tot sein voor den aanval moest dienen. De machinist van den goederentrein zette meer stoom op, maar een dynamietlading op de lijn vernielde de locomotief en vier goederen wagens. De machinist stierf aan de bekomen verwondingen. Achter den goederentrein volgde een losse locomotief, die, toen het ongeluk gebeurde, terugstoomde en den machinist van lord Kitchener's trein waarschuwde. Middelerwijl was uit Elandsfontein een gepantserde trein aangekomen die den vijand spoedig op de vlucht joeg. De Boeren behaalden niet veel buit, maar later bleek, dat zij een omvangrijk plan hadden gemaakt om den buit en de reizigers weg te voeren. Zij hadden in een donga in de nabijheid een aantal Kaapsche karren en wagens verborgen, waarmede zij in galop wegreden toen de Engelsche troepen naderden. Dit is reeds de derde maal, dat Kitchener ontsnapt aan gevangenneming op den spoorweg. De eerste maal was 't bij Roodewal in 't vorig jaar, toen hij zich nog juist uit de voeten kon maken voor De Wet's mannen; de tweede maal bij Balmoral, omstreeks half Januari, en nu weer bij Kliprivier. De Wet, die binnen was volgens de Londensche bladen, moet bij Hopetown tegen gehouden zijn en heeft daar zijn commando in tweeën geplitst, omdat de eene helft op eigen gelegenheid is gaan vechten, enz. De waarheid schijnt te wezen, dat hij zijn troepen heeft verdeeld, 8trijdenburg bezet, doch weer ontruimd, zijn opmarsch heeft gedekt door een postenreeks en op weg is naar Prieska, waar hij Hertzog zal ontmoeten en veel steun zal vinden. De Engelsche bladen, die zeer teleur gesteld zijn dat De Wet niet is gevan gen, uiten nu de vrees, dat het hem zal gelukken een algemeenen opstand te verwekken in de Kaapkolonie. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat het spoorwegverkeer ten noorden van Beau fort West is gestaakt. Deze plaats ligt bijna 550 K. M. ten noorden van Kaap stad, ongeveer op dezelfde breedte als Graaff Reinet. De totale opheffing van het verkeer naar het noorden toont wel aan, hoe leelijk de Engelschen in de klem zitten over De Wet's invalzij willen liever hun treinen niet meer aan een aanslag van de overal rondtrekkende Boeren blootstellen. Maar de approvian deering van de troepen in het noorden wordt er nu ook niet te gemakkelijker op. Het is blijkbaar een kiezen tusschen twee kwaden geweest. Lord Kitchener meldt uit Klerksdorp, dat Methuen's afdeeling daar binnentrok, na het gebied van Wolmaransstad tot Hartebeestfontein gezuiverd te hebben. Hij stiot op tegenstand van 1400 Boeren onder de generaals De Villiers en Lieben- berg. De Boeren bezetten een sterke stelling, die zij hardnekkig verde digden. Zij werden er echter uit verdreven na een hevig gevecht. De Engelsche verliezen waren 3 officieren en 13 man gedood, 5 officieren en 29 man gewond. De Boeren lieten 18 dooden op het slag veld achter en leden zware verliezen. Ambtelijke verliezenlijsten constateeren, dat er sedert 6 Februari, toen hij zich te Bothwell bij Carolina bevond, geen gemeenschap met Smith-Dorrien (één van de „7 colonnes") is geweest. Luitenant Rantor van het West-Yorkshire-regiment en 23 manschappen sneuvelden daar. Dit bericht heeft te London tot allerlei verontrustende geruchten aanleiding gegeven. Het ministerie van oorlog heeft daarom bekend laten maken, „volstrekt niets te weten van de geruchten, volgens welke 2000 Engelsche soldaten door de Boeren gevangen genomen zouden zijn." Men weet alleen, dat de colonne van Smith- Dorrien 24 dooden heeft verkregen. De toestand in Transvaal is bijkans nog dezelfdede Boeren zijn nog in vrij groot getal vlak bij PretoriaZeerust schijnt steeds nog omsingeld. Wat het Oosten aangaat, de zeven colonnes kunnen nog niet op veel succes bogen. Uit Standerton wordt aan Central News geseindBotba volgt den Zuide lijken oever van de Pongola ten Zuiden van Piet Retief, oogenschijnlijk naar Zoeloeland oprukkend, maar velen geloo- ven, dat Botha zijn plan om in Natal te vallen, nog niet heeft opgegeven. Yan een omsingeling is dus geen sprake.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1