Politiek mmi\ der week. Zondag 3 Maart 1901 45ste Jaargang No. 3606. EERSTE BLAD. Gemeente S c h a g e n. Bekendmakingen. Snel loonende Fruitteelt. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Aliciltl NiEBWS-, ROT. AiïcrtEiiiE- k Lanliiiiillafl. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavpnd. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: i( H AGKJH, Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. YV I k E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit twee bladen. POLITIE. Ter Secretarie der gemeeDte Schagen zijn inlichtingen te bekomen omtrent een achter uebleven Vorken. Sinds enkele jaren maakt eene nieuwe manier van fruitteelt grooten opgang, omdat er spoedig flinke oogsten van voortreffelijke vruchten door verkregen worden en de behandeling der boompjes niettemin zoo eenvoudig mogelijk is. Het is de cultuur van peren, appels, pruimen en kersen aan kortstammige struiken, die reeds 30 cents meter boven den grond hare eerste takken dragen. Vaardigheid in het hanteeren van snoeimes, -schaar en boomzaag wordt er niet voor vereischt, want snoeien is het geringste onderdeel b(j de verpleging van zulke ooftstruiken. Juist dit is het enorme voordeel dezer kweekwijze Gaarne laat ik aan onberispelijk gevormde boomen, zooals pyramiden, fruithagen en snoeren de eer, die ze toekomt. Zij bekoren wel door den indruk van netheid en zijn in stijf regelmatig aangelegde tuinen heel goed op hare plaats. Staan z(j van den beginne af onder bekwame leiding, dan beloonen zy hare gelukkige verzorgers met keurige vruchten. Maar deze methode is kostbaar en tydroovend en eischt zeer veel oordeel kundige kennis van snoeien. Deze laatste omstandigheid is een bron van teleurstel lingen voor den liefhebber van heerlijk ooft. Ieder, die van meer nabij kennis maakte met streng gesnoeide vorm-ooft- boomen, zal gaarne toegeven dat het meerendeel ervan wordt verknoeid door al dat snijden Uit zucht tot zelfbehoud brengen de mishandelde boomen geen vruchten, maar slechts loten, heel veel loten voort. Dat was geenszins de bedoeling der snoeikunstenaars. Die ongewenschte scheuten worden daarom ingenepen, uitge dund, afgebladerd en omgedraaid, want het moet en zal „vruchthout" wordenEn op al dat geknutsel reageeren de arme gefolterden maar steeds met loten, rijk voorzien van bladeren, waarmeê ze weer groeien kunnen en strijden voor hun voort bestaan. en het levenwekkend zonlicht eten, dat ze hunne geroofde krachten hergeeft Mistroostig laten velen het snoeien tenslotte varen en, waarachtig, de bloesemdragende „sporen" komen van zelf De boomen gaan bloeien, gaan dragen, dikwijls zelfs over vloedig. Aldus beloont de milde natuur het herkrijgen van haar goede rechten, maar knotwilgachtig bedorven blijft de vorm van deze boomen, die „mooi" en vruchtbaar tegelijk moesten zijn. Tot heden kende men alleen hoog- en halfstamboomen voorde gemakkelijk uitvoer bare ooftteelt en slechts deze vormen waren voor de grootcultuur, voor de boomgaarden geschikt. Maar aan deze vormen kon men geen dessert-ooft kweeken en juist hiernaar is vraag voor goede prijzen. Keuken- en fa- brieksvruchten zijn er genoeg, vooral nu ge droogde vruchton en vruchten preparaten in ongehoorde massa's uit andere werelddeelen en zuidelijker landen voor billijken prijs worden aangeboden. Het practisch Amerika met zijne enorme fruitteelt gaf de meest eenvoudige oplossing van het moeilijk probleem. De schoonste vruchten der edelste soorten teelt men aan struiken, die bij behoorlijke bemesting, gehol pen worden in den strijd tegen onkruid en parasitische ziekten. Vooral in Duitschland wint „Buschobst" snel veld. Erkende deskundigen daar noemen deze kweekwijze de vruchtenteelt der toe komst Wij hopen dat zij goed zien, want geen enkele tot nu gevolgde methode biedt zulke besliste voordeeion aan en de erkenning hiervan spoorde mjj aan, een korte beschrij ving te geven der ooftteelt aan struiken. Het voornaamste bij deze doenwijze is de bemesting en bewerking van den grond, gepaard aan eene verstandige keus der aan te planten vruchten. Vruchtbare gronden, waarbij op eene be hoorlijke wijze voor de afwatering gezorgd is, komen op de eerste plaats voor deze teelt in aanmerking. Het zal wel overbodig zijn ■op te merken, dat terreinen, waarop de wind vrij spel heeft eenige beschutting eischen, die voor deze lage boompjes gemakkelijk te maken is. De te beplanten gronden moeten in den Herfst flink, ongeveer als voor groenten bemest en daarna 60 c. M. diep gespit worden, waarbij de teelaarde bovengehouden moet worden. Kunstmest, en waar noodig ook kalk, kunnen met succes worden aangewend. Van een jaarlijksche bemesting hangt het verder welslagen grootendeels af en hieraan moet de meeste zorg besteed worden. De plant tijd valt van half October tot April, natuurlijk niet tijdens vriezend weer. Plant men in het najaar, wat het meest verkieslijk is,dan is het zeer nuttig ruigen mest rondom de boompjes uit te spreiden om het bevriezen der wortels te voorkomen. De plantwijdte is voor zwakgroeiende struiken 2 of 21/, meter, voor sterk wassende peerstruiken 3 M. in het verband. De behandeling gedurende den zomer bestaat in zorgvuldig los en onkruidvri) houden van den grond en, zoo noodig, begieten in droge tijden. Alle onderculturen, als uien, boontjes, spinazie, ete., moeten streng geweerd worden. Hoewel minder goed voor de struiken en het ooft, is tusschenplanting van half- of hoogstambpomen voor boomgaarden aan te raden, want als na een twintigtal jaren de boven boomen volwassen zijn, zijn de strui ken afgeleefd en kunnen door bessen vervangen worden, die bij goede verzorging nog redelijk zullen dragen. Men meene vooral niet, dat struikvormen niet passen in een tuin. Goed verzorgd en rjjk beladen, zullen zij 's zomers dooi* hare ongedwongen losheid sterker bekoren dan de vormboomen. Reeds drie of vier jaar na de planting beginnen de struikjes te dragen en na 5 of 6 jaren kan men 15 4 20 jaren lang op volledige oogsten rekenen. Zullen de jonge boompjes vroegdragend en niet te sterk groeiend zijn, dan moeten we appels kiezen, die op paradjjs-, en peren, die op kwee-stammetjes veredeld zijn, de laatste met of zonder tusschenveredeling. Deze eigenaardigheid behoeft niemand af te schrikken, want dit kan men gerust overlaten aan den boomkweeker, van wien men de struikjes betrekt. Voor aanplantingen in het groot zijn z.g. „eenjarige veredelingen" het goedkoopst en meest geschikt. Zij worden na het besnijden der wortels op 60 centimeter ingekort en vervolgens netjes en regelmatig geplant. Het eerste jaar krijgt men 4—6 krachtige loten, waarvan de langsten het volgend voorjaar hoogstens een derde worden ingekort. In latere jaren bestaat het snoeien slechts in het verwijderen van enkele verkeerd groeiende takken en dood hout, waar zich dat vertoont. Voor tuinen is het aan te bevelen twee- of drie-jarige pyramiden te nemen, die wel wat duurder zijn, doch een jaar vroeger dragen en alleen bjj het planten ingekort behoeven te worden. Aanbevelenswaardige vruchtvariëteiten voor struikvormen zijn o. a. AppelsLord Sufheid, Keswick Codlin, The Queen, de Bismarckappel, Keizer Alexander, roode zomer Calville, Celline, wintergoldpar- main, Ananas-reinette en Pigeon. Peren Bon Chrétien William, Glapp's Fa- vourite, Doublé Philippe, Souvenir du Congrès, Louise bonned' Avranches, Beurré Glairgeau, Beurré d' Amanlis, Beurré Mortillet, Duchesse d' Angoulême. Van de pruimen leent zich de beroemde Reine Victoria bij uitstek voor de heester cultuur. Waar abrikozen en perziken als leiboom goed voldoen, is ook van de struiken succes te verwachten. Wie genot van een paar morellen- of ker senboompjes wil hebben, plante niet anders dan struiken. Alleen dezen vorm kan men door netten tegen den snoeplust der vogels beschermen. Het oude spreekwoord„Het boompje groot, het plantertje dood!" is op struikooftteek niet van toepassing. Menigmaal bloeien zulke boompjes één of twee jaar na de planting reeds mild. In zoo'n geval mag men er slechts weinig vruchten op behouden, om uitputting van de struiken te voorkomen. Onze provincie Noord-Holland is uitstekend voor deze methode van fruitkweek geschikt en hier en daar, o. a. in de Streek, zijn reeds aanmoedigende resultaten ermede verkregen. <J. A. J. M. de GJ-iei*. 't Is reeds enkele weken geleden, dat j wij or op wezen en er redenen voor aanvoerden, dat de verhouding tusschen j Duitschland en Rusland langzamerhand koeler wordt, 't Schijnt wel, dat het er meê gaat als met een voorwerp hetwelk op zeer hoog gelegen plaats in beweging raakt. Eerst is die beweging langzaam, doch weldra vermeerdert hare snelheid, om later in een vliegende vaart over te gaan. In het tweede stadium, zooal niet in het derde, verkeert thans de politieke verstandhouding tusschen genoemde rij ken. Wanneer het ontbindingsproces niet door eene bekwame hand in zijne vernielende werking wordt gestuit, zullen er miasmen uit ontwikkelen, die doo- delijk in hunne uitwerking kunnen zijn. Drie hoofdgrieven bestaan er in Rus land tegen het aangrenzende Duitschland. In de eerste plaats is het den Rus een doorn in het oog, dat de verbonden troepen in China onder bevel van een Duitschen maarschalk staan. Ook is door Duitschland's krachtig optreden in de Chineesohe kwestie, de Russische invloed in Oost-Aziè zooal niet bedreigd, dan toch in zijn voortgang gestuit en tot zekere gedeelten beperkt. Voorts is de toenadering tusschen Duitschland en Engeland een kink in den kabel der Russische politiek. In Rusland weet men, dat te eeniger tijd met Engeland over de opperheer schappij in Azië gestreden zal worden. Die tijden kunnen veraf zijn, maar het is ook heel wel mogelijk dat die vraag reeds in de naaste toekomst wordt opgelost. Als in dien oorlog, of in de voorafgaande diplomatieke besprekingen en onderhandelingen, Engeland op den steun van Duitschland, wat in dezen beteekent op dien van 't drievoudig verbond,kan re kenen, dan is natuurlijk de zaak voor Rus land van veel ernstiger aard, dan wanneer het met Engeland alleen de kwestie moet beslechten. Nu komen bij deze grieven nog de agrarische neigingen van Von Bülow als eene donkere wolk over den Russischen landbouw opzetten. Als toe voegsel verdenkt men Duitschland ervan dat door dit rijk de invoer van Russische suiker in Amerika bemoeilijkt dreigt te worden, waardoor ook do be trekkingen met Amerika aan hartelijkheid zouden verliezen. Met kracht is er juist in de laatste tijden naar gestreefd om met Amerika op een zeer goeden voet te komen. In de oplossing der Chineesohe moei lijkheden is eene goede verstandhouding mot Washington van bijzondere waarde ook heeft Rusland de Amerikaansche geld markt voor zijne leeningen noodig, nu men in Frankrijk minder neigingen gevoelt, om geregeld de leege schatkist van den Czaar te vullen. Yoor hen, die opmerken en in de staatkundige wpreld hebben lee- ren zien, zijn de politieke voorpostenge vechten tusschen Rusland en Duitschland reeds in vollen gang. Het bezoek van den Duitschen keizer aan Engeland, gevolgd door de komst van koning Eduard VII in Duitschland, in beide gevallen schijnbaar wegens familie aangelegenheden, is beantwoord met een reis van den chef van den Franschen generalen staf naar St. Petersburg, om bij deu Czaar verslag uit te brengen over den toestand van het Fransche leger. Op den Zwarten Adelaar aanLord Ro berts, kwam de Alexander Nefski-orde aan het adres van den Franschen presi dent-minister Waldeck-Rousseau. Nu weer is men in Duitschland druk bezig, om de Polen tegen Rusland uit te spelen. De Polen vormen in de verstandhouding tusschen Oostenrijk, Rusland 6D Pruisen een machtigen factor. Tot voor korten tijd dacht ieder in en buiten Duitschland, dat de Pruisische regeering aari de Poolsche agitatie in de Oostelijke provinciën een einde zou maken. Er scheen een vast plan te bestaan, om eiken Pool in een oprechten Germaan te vervormen. Met een bedrag van 100 inillioen mark werden Poolsche land goederen in Posen en Oost-Pruisen aan gekocht en bij gedeelten aan Duitsche boeren tegen eene matige huureom af gestaan. Doch 't ging er mêe als met de Fransehen en Duitschers, die in de 17e en 18e eeuw naar Zuid-Atrika emigreerdenna weinige jaren werd er Fransch, noch Duitsch in Zuid-Afrika gehoord hunne taal is opgegaan in die van het overheerschende volk, de Hol landers. En zoo zien wij ook in de Poolsche provinciën van Pruisen het getal Poolsch-sprekende bewoners in 8 jaren tijds met 200.000 vermeerderd. De Polen, met .deze aanwinst niet tevreden,brachten op hunne beurt mede belangrijke sommen bijeen om in de aangrenzende districten Germaansche goederen aan te koopen, die dan weder door Poolsche pachters werden bewerkt. De liefde voor hunne taal en nationaliteit heeft eenheid ge bracht in de gelederen der immer twis tende en verdeelde Polen, zoodat zij in den economischen strijd tegen de Duitschers gemakkelijk overwinnaars bleven. Het scheen wel, dat de Polen, in stede van verduitscht fe worden, Germanië met een slavische volksverhuizing bedreigden. Het getal Poolsche mijnwerkers, tabrieks- en veldarbeiders steeg in weinige jaren in de Rijnprovincie en Westfalen van 27.000 tot 150.000. Gymnastiek-vereenigingen en bóeren- banken waren in den strijd voor het goed recht der Polen van zeer nabij betrokken. Op last der Pruisische regee ring werden de gymnastiek- en schiet- vereenigingen, wegens den ultra-Pool- schen geest die bij de leden werd aangekweekt, als gevaarlijk voor de een heid van den staat ontbonden. In den jongsten tijd hebben de Polen er iets geheel nieuws op gevonden, om de regeering te plagen. Brieven, door Polen naar Duitsche steden verzonden, worden in toenemend getal in het Poolsoh geadresseerd, zeer ten ongerief van de postadministratie, die uit de haar geheel onbekende taal geen steek wijs kan worden. Toen de Polen over deze plagerijen in den Rijksdag onderhanden werdeD genomen, heriepen zij zich op de con venties van Genève en 's-Gravenhage, waarbij het Poolsch als taal werd erkend. De verklaring van ZExc., dat dit wel voor buitenlandsch, doch niet in onderling verkeer was toegestaan, kon de Polen geenszins overtuigen. Daarop volgde het dreigement van hooger hand, dat brieven met Poolsche adressen (uitgezonderd voor buurtverkeer) voor taan niet meer naar de plaats hunner bestemming verzonden zouden worden. Sedert enkele weken is de wind echter gedraaid. Het verbod op de Poolsche vereenigingen is opgeheven. Voor de vertaling van Poolsche adressen zijn vertaalbureaux opgericht. Ministers en ambtenaren zijn voor de Poolsche onderdanen van het rijk de vriendelijk heid en inschikkelijkheid in persoon. Zoo worden de Polen gebruikt als een dreige ment tegen Rusland. Wijlen Bismarck ge bruikte de Hongaren als roede om Oos tenrijk in bedwang te houden. Toen Duitschland in 1870 in een oorlog met Frankrijk werd gewikkeld, vreesde men algemeen, dat Oostenrijk thans wraak op Königgratz zou nemen. Doch de slimme vos te Berlijn had zulks voorzien en er zijn plannen naar gemaakt. In stilte was er met eenige Hongaarsche invloedrijke personen eene overeenkomst gesloten, waarbij de Hongaren zich ver plichtten, Oostenrijk aan te vallen zoo dat revanche op 1866 zou willen nemen. Zijnerzijds beloofdeBismarck hun algeheele onafhankelijkheid. Daarop wist de Prui sische diplomatie het zóó aan te leggen, dat er een klein tipje van den sluier werd opgelicht. In Weenen durfde men nu den aanval op Pruisen niet aan, en déérom was het Bismarck juist te doen. De agrarische beweging in Duitschland heeft Rusland zeer onaangenaam getroffen. Rusland moet voor zijne overproductie afvoergebied hebben. Het is vooral Duitschland, dat tot de groote afnemers behoort. Doch met de verhoogde graan rechten zal dat alles anders worden. Wel dreigt de Russische regeering officieus met maatregelen van weerwraak op de Duitsche nijverheid, doch daarmede vindt de overvloed van landbouwproducten zijn weg naar Duitschland niet terug. Zoo zien wij, dat eene economische wetgeving soms van grooten invloed kan zijn, op de politieke verhouding tusschen twee lan den. De Italianen hoopten bij de hernieuwing van het drievoudig verbond daaruit voor hunnen invoer goede muntte slaan. Men zou het verbond met de midden- Europeesche Staten wel willen verlengen, maar tegen vermindering der invoerrech ten voor Italiaansche producten in Duitschland. Jammer, dat de nieuwe minister Pri- netti in di^ geval zijn neus voorbij heeft gepraat. De heer Prinetti, vroeger een te genstander van het verbond, heeft zich nu niet alleen als een voorstander er van verklaard, doch heeft tevens als zijne meening uitgesproken, dat een sa mengaan met Duitschland voor Italië een levenskwestie is. Daarmee heeft hij Duitschland een troef in de handen gegeven, die het te zijner tijd wel goed zal gebruiken. In plaats van conditiën te stellen, zal Italië de voorwaarden moeten aannemen, die Duitschland het zal stellen. Dat ook zoo'n knap man als een eerste minister zich zoo deerlijk kan verpraten. Jeugdige echtg enooten. In de beide deelen, die tot dusver zijn verschenen met de uitkomsten der acht ste tienjarige volkstelling op 31 Decem ber 1899 (Noord-Brabant en Zeeland), vinden wij in de lijst der gehuwden als jongsten vermeld in Noord-Brabant één man en drie vrouwen van 16 jaar. In Zeeland waren vijf gehuwde vrouwen van 16 en twee gehuwde mannen van 17 jaar. De jongste weduwe, in Noord- Brabant, telde ook slechts 16 jaren. Naar men verneemt zul- len verbazend veel Haarlemmers getuige willen zijn van den plechtigen intocht van de Koningin en den Prins-Gemaal op Dinsdag 5 Maart te AMSTERDAM. Er schijnt te Haarlem een algemeene sluiting van winkels en kantoren op til te zijn. Reeds is door B. en W. aange kondigd, dat de openbare bureelen en de scholen van hooger, middelbaar en la ger onderwijs Dinsdag gesloten zullen zijn. Naarmen mededeelt zal het huldeblijk, door de Kon, Ned. Ma rine aan H. M. de Koningin aan te bieden, bestaan uit een zilveren Neptunusbeeld, geplaatst op een rots, omgeven door oor logsschepen, waaronder ook de Gel derland". Het beeld zal niet voor Mei gereed zijn en bij het bezoek van het Vorstelijk echtpaar aan Amsterdam zal dan ook alleen een oorkonde en een teekening van het beeld aangeboden worden. Door den polder Wie- ringerwaard is verleend de gevraagde f 150.aan het tramcomité WieringenSchagen. Te Oallantsoogf zijn tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heerenDs. J. L. Klein, M. W. Berrevoets, Joh. Vis. Wieringen. Voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature-Th. J. Wal- ler) is alhier tot candidaat gesteld de heer L. C. Kolff, Burgem. dezer gemeente. De vrijzinnige Kiesver- een. „Zijpe" heeft in hare vergadering te Schagerbrug op 28 Febr.met algemeene stemmen besloten de candidatuur van den heer K. Breebaart Jz. voor de Pro vinciale Staten te steunen. Een buitenkansje. In de papierfabriek der firma Huis kamp en Sanders te EERBEEK zijn door de wed. Spekking, bij het uitzoeken van snippers, twee bankbiljetten elk van f 100, een van f 60 en een van f 50 gevonden. Te Schagerbrug is deze week de eenmaal zoo wijd vermaarde zangvereeniging „Euphonia" voor goed opgeheven. De vereeniging leed den laatsten tijd aan verval van krachten en zoo was 't te voorzien, dat zij niet bestaan kon blijven, waar de pogingen om haar op te beuren schipbreuk leden. Dank zij de welwillende medewerking van zes jonge dames, heeft de inzameling op Amajuba-dag te Winkel f63.21 opgebracht. Namens den Staatspre- sident Paul Kruger is thans te KAMPEN bericht gekomen, dat hij er van afziet, zich daar metterwoon te vestigen. Door den kerkeraad der ger. gem. was den President de woning aangeboden van ds. J. Bavinck aan den Burgwal, wien tegen Juni a. s. eervol emeritaat ver leend is. Uit UTRECHT wordt aan „Het Volk" gemeld, dat kinderen der R. K. school in Abstede aldaar ter eere van het huwelijk der Koningin getracteerd zijn op warme punch.Eenige kinderen waren te beneveld om naar huis te gaan en moesten op school gehouden worden om bij (e komen. Anderen liepen gierend langs de straat. Ook op de zusterschool in Abstede heeft men op dezelfde wjjze getracteerd. De drankbestrijders behooren zich deze zaak aan te trekken. Anna Paulowna, 1 Maart* Nader vernamen wij, dat de school jeugd een feestje bereid wordt op Dins dag a. s., des namiddags half twaalf, in Veerburg.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1