TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Kantongerecht Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den Riad der gemeente vVierinsjen, genou ien op Woensdag 27 Februari 1901, des namiddags 2 uur. Aanwezig de heeren Obreen, J. Tijsen, P. Luijt, P. S Kuut en P. P Tijsen. AtW'-zig zinder kennisgeving de b.h. V. Hnjb ok en P. Koorn. Voorz. de heer L. C. Kolft. Burgem. Na open mg door den Voorz., worden door den Secretaris, den heer J. Bruu!, de notulen der vorige bijeenkomst gelezen en zonder op- oi aanmerkingen door den raad goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat van H. M. de K mingin en Prins Hendrik eene dank betuiging was ingekomen voor aange boden gelukwenschen bij hun huwelijk; dat op den 5 Februari j. 1. door den Betaalmeester te Amsterdam aan den gemeente-ontvanger alhier is betaald de som van f 350. dat de verhuring van gemeenfce-eigen- doinmen op 22 Febuari j. 1. is gehou den en de totale opbrengst bedraagt 1 119.50. Wordt nu mededeeling gedaan, dat de heeren, benoemd in de commissie tot wering van schoolverzuim, hunne benoeming hebben aangenomendat tot Voorz. dier commissie is gekozen de heer A. C. Toet en Secretaris de heer J. Bruul. Was ingekomen een missive van heeren Gedeputeerde Staten, houdende de mededeeling, dat de verkiezing voor een lid der Prov. Staten (vacature Th. J. Waller) zal plaats hebben op 6 Maart 1901, en zoo noodig de Stemming en Herstemming op 19 Maart en 1 April a. s.« Voorz. deelt mede, dat van heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en de Hon denbelasting voor het Dienstjaar 1901. Daarna wordt ter tafel gebracht een request van eenige ingezetenen van Don Oever, verzoekende verbetering van het looppad bij de kapel. Daar de Raad niet zeker is, of dat pad aan de gemeente behoort, wordt besloten den kadastralen legger af te wachten, en dan daarop na te zien, hoe het met dat pad is. Het in eene vorige vergadering behan delde verzoekschrift om verhooging van salaris der keurmeesters der zeegras- exoloitatie, de heeren Zomerdijk en Koirn wordt wegens afwezigheid van den wethouder Heijblok aangehouden tot een volgende vergadering. Wordt gelezen een request vaD den beer Nao Rotgans, verzoekende om ▼an de gemeente een stukje bouwgrond te mogen koopen aan DenOever,tegenover 'thai» van den heer M Gorter. Wordt gestel i in handen van B. enW. om advies. Met algemeene stemmen wordt vast gesteld een suppletoirs Begrooting voor 't dienstjaar 1900, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f653 51. Tot inden van 't stembureau worden benoem ile. voor de verkiezing van de Prov. Staten de heeren P. Tijsen en P Luijt, tot plaatsvervangers de heeren Obreen en Kuut, en tot 3en stemopne- mer de heer Obreen voor de 2e Kamer verkiezing de heeren J. Tijsen en P. Koorn, plaatsvervangers de hoeren P. Tijsen en P Luijtvoor den gemeente raad de heeren P. S. Kuut en Obreen, plaatsvervangers de heeren Heijblok en Koorn en tot 3an stemopnemer de heer Luijt.. Bij de rondvraag, zegt de heer Ooreen, dat aan den rijks-veldwachter Duiaker bij zijn vertrek wel een kleine gratificatie kon gegeven worden wegens gedane diensten. Er wordt besloten den heer Duinker f 10 - te geven. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. Verslag van de Raads- vergadering te Wienngerwaard, ge houden 28 Februari 1901. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de heer C. Dz. Rezelman. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, wordt ter tafel gebracht: 1. Een besluit van H. H. Qed. Sta ten, waarbij bepaald wordt, dat de ▼erkiezing ter vervulling vacature- Th. J Waller, zal geschieden op den 6 Maart 1901 en de stemming en herstemming, zoo die noodig mochten zijn, respectie velijk op 19 Maart en 1 April 1901. 2 Een missive van den heer Comm der Koningin, houdende mededeeling, dat naar zijne meening de wet niet over treden wordt indien de burgem. of de weths- zitting nemen in de Commissie tot wering van Schoolverzuim, als particu lieren, voldoende aan de vereischten, gesteld bjj artt. 22 lo. of 4o. der leer plichtwet. Wenschelijk acht hij het daarentegen niet. Naar aanleiding van deze missive, deelt de Voorz. mede, dat de in de vorige vergadering gekozenen zich be reid verklaren,de functiën te aanvaarden 3 Een beredeneerd vei slag van den toestand van het onderwijs over 1900, waaruit oa. blijkt, dat op 1 Januari j.l de o. I. school werd bezocht door 73 jongens en 89 meisjes, te zamen 162 kinderenhiervan kwamen uit Barsin- geihorn 1 jongen en 3 meisjes, uit Anna Paulowua eveneens 1 jongen en 3 meisjes. Op de school voor m. u. lager ouderwijs gingen 5 jongens en 1 meisje, waarvan 2 jongens uit Bar- singerhorn en 1 uit Anna Paulowna. Aan het herhalingsonderwijs werd deelgenomen door 11 jongens en 12 meisjes. De kosten voor het onderwijs werden voor 1900 geraamd op f 4160 in 1899 werd uitgegeven f 4208.175. De bijdrage van het Rijk bedroeg f 900.en aan schoolgeld werd ont vangen f 345 83. Een en ander voor kennisgeving aan genomen. 4. Een adres van het Comité voor het tramplan Wieringen—Schagen, waar bij wordt verzocht in de kosten voor het voorloopig onderzoek, het maken van plannen, teekeningen, begrooting, enz., eene bijdrage te willen verleenen van f 250. B. en W. adviseeren gunstig te be schikken. De heer A. Sleutel Dz., meegaande met het advies, juicht het tramplan ten zeerste toe. Hij acht de komst van een tram voor deze streek, vooral met het oog op groentenvervoer, enz van groot belang In het bijzonder voor Wieringen, als naar zijn oordeel de meest, belanghebbende. Het verwondert hem daarom, dat vandaar weinig blijken van belangstelling worden ontvangen Spr. vraagt, of het al bekend is, of Wierin gen eenigen steun zal toezeggen.Ook naar aanleiding van de weigering van het bestuur van den Kaagpolder, zou hij het betreuren, als het Comité niet de alge meene medewerking wordt geschonken. De heer Groneman verklaart zich gaarne bereid de vraag van den heer Sleutel te beantwoorden. Van Wieringen werd nog niets ver nomen. De Wieringers schijnen nog niet warm voor bet tramplan. Het comité zal zich echter door enkele teleurstellingen niet laten ontmoedigen en te eeniger tijd een bezoek brengen aan Wieringen, in de hoop, na het verstrekken van inlichtingen en na gedachtenwisseling, de belangstelling op te wekken. De voordeelen voor het eiland Wieringen zijn [niet gering te noemen. Spr. hoopt, dat de weigering van enkelen juist daarom niet de weigering van anderen tengevolge zal hebben opnieuw zullen bij de twijfelende be sturen pogingen worden aangewend. De heer Zijp licht toe, dat door de polderbesturen van Anna Paulowna en Wieringerwaard de subsidiën zijn ver leend. Door de gemeente Barsingerhorn even eens, maar onder voorwaarde dat de tram Kolhorn zal aandoen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten, de gevraagde f 250.toe te staan. Den heer Zijp doet het genoegen, dat het besluit is gevallen zonder iets over de richting te bedingen, daar het comité zelf vóór het technisch onderzoek nog niets over de richting kan zeggen en in ieder geval zich hoegenaamd tot niets kan verbinden. De heer Groneman zegt als Voorz. van het comité den heeren dank voor de genomen beslissing. Hierna worden in geheime zitting behandeld en vervolgens vastgesteld het kohier voor den Hoofdelijken Omslag op f 3355.125 en dat voor de hondenbelasting op f 213. Bij de rondvraag zegt de heer Zijp van de gelegenheid gebruik te willen maken om te wijzen op den slechten toestand van de banken in de school voor m. u. 1. onderwijs. Niet alleen zijn ze van een verouderd model, maar bovendien te klein voor grootere kinderen. Spr. heeft de verwachting, .lat het aantal leerlingen dit jaar zal stijgen tot 10 of 12. Hij acht het daarom gewenscht, eenige nieuwe banken aan te schaffen en geeft in overweging, die in de Land bouwschool te Scbagen als model te gebruiken. De heer Groneman vindt, dat het gemeentebestuui zorg behoort te dragen voor de gezondheid der leerlingen en bij het ongeschikt worden der oude banken verplicht is, nieuwe aan te koopen. Burg. en Weth. ontvangen machti ging, in de behoefte te voorzien. De Voorz. geeft, naar aanleiding van eene opmerking van den heer Sleutel, in overweging,de oude banken te verkoopen. De Raad vereenigt zich hiermede. De heer Groneman verklaart, dat tot zijn groote spijt in den laatsten tijd vele boomen zijn beschadigd. Het, is hem onbekend, of dit door jongens geschiedt of wel door paarden en ket- ten. Hij noemt hel een gruwel, dat, waar het polderbestuur er naar stieeft de gemeente boomrijk te maken, de vernieling origestraft staeds voortgaat. Spr. dringt aan op meer surveilleeren van den veldwachter. Voorz. gelooft niet, dat joDgens het kwaad bedrijven, maar dat paarden en ketten als schul digen kunnen worden genoemd. Den veldwachter is reeds aangezegd, hierop in het bijzonder te letten en zonder eenige waarschuwing den eige naar of gebruiker van een paard of ket, welke een boom beschadigt of daaraan is vastgebonden, te verbali seeren. Hierna sluiting der verg. Doordat de hengst „Graaf Von Molrkb" naar TEXEL gaai, wordt als no. 4 geplaatst de hengst „Sultan" van den heer N. D. Kaan te Antina, Paulowna. Een aantal Engelsche bladen meldden, dat Louis Botha zich aan Lord Kitchener jl. Donderdag heeft overgegeven, kort voor 10 uur 's morgens. De Britsche regeeriog ontving nog geen enkel bericht omtrent de overgave van Botha. Dat is al zoo ongeveer het voornaamste bericht, maar het maakt ons geen zier wijzer, de zaak blijft even onduidelijk als ze was. De berichten, dio inkomen, zijn zoo verward, zóó niets-zeggend, dat het louter raden is en niets meer, om een overzicht te geven van den toestand. Wat de eene correspondent seint, spreekt de andere zoo beslist tegen, dat men in 't blinde rondtast. Wij voor ons dachten, dat Botha uit de benauwdheid was, omdat was geseind aan de „Standard", dat hij zich met een kleine macht bevond ten noorden van den Delagoabaai-spoorweg, ter hoogte van Middelburg, dus, zoover als dat te bekijken is, los van de troepen van generaal French. Men meldde in dat bericht, dat Botha op weg was naar Ross-Senekal, den zetel der Boeren-regeering. 't Verwondert ons alleen maar, dat de man, die enkele weken geleden nog zoo botweg weigerde zich over te geven, nu zoo dadelijk bereid zou zijn den lepel erbij neer te leggen, 't Is mogelijk dat de toestand onhoudbaar is geworden De cen suur op de berichten is zoo streng, dat we feitelijk niet weten wat er is voorgevallen. De operatiën van French moeten niet zoo heel schitterend gaan, doordat het aan houdend en hevig regent. Dagelijks zou hij Boeren gevangen nemen, of ze komen zich overgeven. De vijand, dien deze gene raal achternazit, moet zich in kleine troepjes hebben verdeeld. De Daily Mail heeft vernomen, dat er nog maar heel weinig volgelingen bij gene raal Botha zijn. De mogelijkheid daarvan is groot, doordat de generaal in snelle dagmarschen is opgerukt, toen hij zich van French had losgemaakt, om zoodoende den afstand tusschen zich en zijn achtervolgers grooter te maken, terwijl de rest van de troepen onder Lucas Meijer de Engelschen in het Zuidoosten werk gaven. De vredesagenten, die tot Botha waren gezonden, om met hem over zijn overgave te onderhandelen en wier bezoek nul tot resultaat had, vertellen, dat Botha heeft gezegd, dat, als hij over overgave moest denken, hij zich dan rechtstreeks tot de Engelsche generaals zou wenden. We hebben iD ons vorig nummer reeds eene opsomming gegeven van wat French al zoo heeft buitgemaakt op den vijand. Wat wel eenigszins een knak geeft aan dit oor logsbericht, is, dat de kanonnen, die French heeft buitgemaakt, door de Boeren begraven waren en door verkenners gevonden. De convooien waren door de Boeren achterge laten aan den hoog gewassen stroom. Een groote hoeveelheid ammunitie is eveneens uitgegraven. Dus van succes op den vijand behaald, kan hier feitelijk geen sprake zijn. Degenen die nog hoop hebben op den toestand, beweren, dat al die nare berichten alleen de wereld zijn ingezonden om de Engelsche regeering een plezier te doen, en om de Londensche Beurs. Nu, de Beurs zag reeds de gunstige resultaten de mijnaandeelenmarkt ging magnifiek. Het groote publiek is van die goocheltoeren niet gediend en men begint alreeds in Londen te zeggen, dat „De Wet" weer is ontsnapt. Zijn de berichten over Botha onbegrijpelijk, ook van De Wet is niet heel veel met zeker heid te vertellen. Hij is de Oranje-rivier over, hij is er niet over,hij is omsingeld. Dat is hetgeen we er van hooren. Wat is nu waar Ook lezen we, dat De Wet en Steijn zich met Hertzog hebben vereenigd en nu ten zuiden van de Oranje-rivier kampeeren. Maar waarom valt generaal Plumer ze daar dan niet aan Of is de vereeniging dezer twee machten van dien aard, dat het gevaarlijk wordt een aanval te doen Wie zal daarop antwoorden? 't Is ook nu, als reeds zoovele malen in dezen oorlog, geduld oefenen. Door de Engelsche bladen worden maar heel weinig bijzonderheden gemeld over den tocht van De Wet. De Daily Mail zegt, dat De Wet Dinsdag op zijn vlucht gevan genen verloren heefthet totale aantal, dat van zijn commando's is opgepikt, bedraagt 200, waaronder twee aanvoerders. De Engelsche troepen moeten het op hun reizen achter De Wet aan, alles behalve pleizierig hebben gehad.Van 't begin van den inval in de Kaapkolonie af hebben de Tommies 600 mijl afgelegd en dan nog zig-zag, dan hier, dan daar heen, door dik en dun, over hoog en laag. Er wordt ook gemeld, dat De Wet met Hertzog en Brand naar het Zuiden, naar Philipstown, is teruggekeerd, dus weer op den oorspronkelijken weg, vroeger door den Vrijstaatschen generaal ingeslagen. Hier hinderen hem geen rivieren, hier kan hij vrij rondtrekken en misschien nieuwe bondgenooten vinden voor zijn troepen. In ieder geval zal de generaal, die nu weer versche paarden van Hertzog en Brand heeft gekregen, zijn oude beweeglijkheid eer aan kunnen doen. En onderweg zijn er nog voldoende paarden, levensmiddelen en ook wel ammunitie te vinden voor hem, die ze weet te vinden. De pest te Kaapstad, die in Londen eerst zoo en bagatel werd behandeld, wil nog maar niet bedaren. Integendeel. Er zijn weer acht nieuwe gevallen, waar onder twee Europeanen. Men maakt zich te Kaapstad dan ook heel ernstig ongerust. Men vreest dat de inboorlingen die in aanraking geweest zijn met pestlijders, de besmetting naar elders zullen overbrengen, want het is onmogelijk een doeltreffend toezicht op de Kaffers uit te oefenen. Twee Kaffers zijn dood gevonden in hun woning, onder zeer verdachte omstandigheden. I>e dorpen in den omtrek van Kaapstad nemen voorzorgsmaatregelener is al sprake van een verdacht geval in den omtrek. De Kaapsche regeering, van oordeel dat het stadsbestuur niet bij machte is, doel treffende maatregelen te nemen, heeft aan geboden, zelf stappen te doen ter verbete ring van den sanitairen toestand, en dat zal vermoedelijk gebeuren, hoewel het stadsbestuur van Kaapstad tegenstribbelt. De gemeenteraad zou eenvoudig het onge zonde stadsgedeelte in braüd willen steken. Het Londensche departement van oorlog heeft een berokening van de sterkte van het leger in Zuid-Afrika openbaar gemaakt. De sterkte bedroeg volgens dit stuk op 1 Februari jl. 201.949 man, aldus verdeeld geregelde troepen 141.490, koloniale troepen 28.339, Yeomanry 7995, vrijwilligers 7700, militie 19.425. Hieronder zijn niet begre pen de onlangs geworven Zuid-Afrikaansche troepen. Het totaal der manschappen van alle wapeDS naar Zuid-Afrika gezonden of daar aangeworven tot 1 Augustus 1900 met inbegrip van de garnizoenen op 1 Augustus 1899 bedroeg 254.749 manschappen en 10.383 officierentotaal 265.132. Verster kingen van 1 Augustus 1900 tot 31 Januari 1901 brachten het totaal op 282.379. Op 31 Januari jl. was dit totaal vermin derd met 3680 gesneuvelden, 16.156 gewonden, 9309 aan ziekte overleden, 5530 in Zuid-Afrika ontbonden troepen en 14.131 man, die op 28 December in de hospitalen waren, makende een totaal van 48.806. Verder is het aantal verminderd met 58.911 man die naar Engeland zijn terug gekeerd. Daarvan waren 40.798 zieken en gewonden. Volgens onze optelling maakt dit een totale vermindering van 107.717 man, zoo dat de sterkte van het leger op 1 Februari nog maar moest bedragen 173.665 man en niet zooals in de opgaaf zonder nadere ver klaring staat 204.949 man. Na deze opsomming van manschappen is het ook wel interessant te lezen, hoeveel de oorlog ongeveer aan Engeland kost. In het Lagerhuis werd verklaard dat de geheele som nu beliep p. st. 81.500.000 zegt de N. R Crt. Dit bedrag zal natuurlijk nog aanzienlijk vermeerderd worden door verschillende later inkomende rekeningen, schadeloosstellingen enz., daargelaten de omstandigheid, dat de oorlog juist weder een nieuwe periode is ingetreden of zal intreden als de beloofde 30.000 man versterkingen zijn aangekomen. Het werkelijk bedrag der oorlogskosten wordt dan ook, op zijn laagst geraamd, door deskundigen nu op p. st. 125.000.000 of f 1.500.000.000 gesteld. Dit enorme cijfer heeft den heer George Levy aanleiding gegeven tot een berekening van den prijs waarop iedere gesneuvelde of op andere wijze overleden Boer Engeland gemiddeld komt te staan. Elke doode Boer kostte Enge land omstreeks September zoowat f 600.000, welke prijs door verschillende omstandighe- den in Januari daalde tot f 450.000, maar sedert tengevolge van de enorme kosten, veroorzaakt door den inval in de Kaapko lonie, troepen versterkingen, enz., nu ver boven de f 600.000 is gestegen. Dit zijn cijfers, die zullen spreken tot de verbeel ding van den Engelschen belastingbetaler Dr. Engels, directeur van het Pruisisch Bureau voor statistiek te Berlijn, heeft indertijd een berekening gemaakt op hoeveel elke doode Duitscher Frankrijk in 187071 is komen te staan. Met inbegrip der oor logsschatting van 4 milliard Mark, kostte iedere Duitscher, die in den oorlog bleef, Frankrijk juist een vijfde van wat Enge land te betalen heeft voor het dooden van één Boer, nl. f 120.000. Brussel, 1 Maart. Aan de „Petit Bleu" wordt uit Utrecht geseind In de omgeving van president Kruger gelooft men niet aan de overgave van Botha. En al had deze zich overgegeven, daardoor zou nog geen einde zijn gemaakt aan den oorlog, want Botha heeft niet de bevoegdheid om over een algemeene stakiDg der vijandelijkheden te onder handelen. De bevoegdheid daartoe berust bij de Transvaalsche regeering, ad interim gepresideerd door Schalk Burger. Londen, 2 Maart. Kitchener seint d. d. 1 Maart uit Pretoria De Wet is over de Oranje-rivier gedre ven, hij heeft nu de Kaapkolonie ontruimd. Tweehonderd man zijn krijgsgevangen ge maakt, en af en toe worden nog achter blijvers gevangen genomen. Tachtig man van Kitchener's eclaireurs, door een overmachtigen vijand aangevallen, moesten zich overgeven ns een langdurig gevecht, waarbij zij twintig dooden en gewonden hadden. Schagen, 2 Maart 1901. Woensdag j.l. had in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. de onderhandsche aanbesteding plaats voor het bouwen van een nieuw woonhuis voor den heer Joh.Govers alhier. Inschrijvers D. Kramer f 7934.— P. Homjk f 7835.—P, Voorman f 7817.J. Keesman Cz. f 7810. C. N. Vlaming f 7596.—, Aan den laagsten inschrijver gegund. De begrooting, door den heer C. Visser Az. opgemaakt, beliep het cijter van f 7560.—. Het Concert der dames- zangvereeniging .Euphonia" is vastgesteld op 24 Maart a. s. Behalve de heer A. Hille, zal ook de heer L. A. Schouten zijne medewerking verleenen. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 12723.216, terugbe taald f 11091.26. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 5018. In den schietwedstrijd te Maassluis behaalde onze plaatsgenoot de heer De Klerk met 169 punten den 4en prijs. Do le prijs werd met 173 punten gewonnen. Onze I .oten. Een der colporteurs in Schager Loten verkocht op do paardenkeuring en daarop volgenden marktdag niet minder dan 269 stuks. Op die manier zal er spoedig niet één meer te krijgen zijn. De Hederij kerekamer alhier zal op Zondag 17 Maart a.s. eene uitvoering geven. Opgevoerd wordt „Ontmaskerd een blijspel in 4 bedrij ven met zang en een nastukje in 1 be drijf, getiteld „De Erfgename van Neoltje Pater te Broek in Waterland". Met do verdwijning van sneeuw en ijs is de drukte op onze markt belangrijk toegenomen. Het eerste gevolg was belangrijk meer aanvoer van overhouders. De handel erin was echter nog vrij stug. Vele weiders wachten nog liever eenige weken, èn om de kwa liteit, èn om het gewas. Vette kooien waren er werkelijk te veel, zoodat wij van de aanvoerders meer klachten, dan blijken van tevredenheid hebben gehoord. Kalfkoeieü waren er ook al vrij wat meer, dan j.l. Donderdag. Hier werden beter prijzen besteed dan tot heden het geval was. Nuohtere kalveren waren er in overvloed. Het geval was, dat menig verkooper met een minderen prijs genoegen moest nemen dan waarop hij gerekend had. De flinke aanvoer van vette varkens, sedert eenige weken waarneembaar, houdt zeer goed stand. Over de prijzen kon men tevreden zijn. Een prijs van 50 cent per Kilo is maar zelden te verkrij gen. Eieren liepen met het zachte weer bijna 2 cent terug. De aanvoer overtrof evenwel dien van vorige weken nog niet. Zuivelproducten bleven hoog, voor „tam wild" waren grage kaopers. Op Zondag 31 Maart a. s., zal de I lai-monielxapel haar tweede Winterconcert geven. Uitspraak van Donderdag 28 Febr. 1901. A. W., N. Niedorp. Loopen langs de tramlijn 50 cent of 1 dag hechtenis. G. H., zonder bekende woonplaats hier te lande. Loopen langs de tramlijn 1 gld. of 1 dag. M. K., Oudcarspel. Straatschenderij (eisch 1 gld. of 1 dag) vrijgesproken. J. T., idem, idem 1 gld. of 1 dag. J. B., Alkmaar, id.2 gld. of 1 dag. L. K., Callantsoog. Overtreding der Jachtwet2 geldboeten van 3 gld. of 2 maal 2 dagen. A. v. Z., Alkmaar. Overtreding der wet op de visscherijen 1 gld of 1 dag. II. J. Bidem, idem 1 gld. of 1 dag. P. B., Schagen. Dronkenschap en straatrumoer twee geldboeten, een van 1 gld. en een van 2 gld., of 1 en 2 dagen. H. S., Oudcarspel. Rijden op een rijwiel tusschen zonsonder- en opgang zonder voorzien te zijn van een helder brandende lantaarn, zoodat het licht recht vooruit zichtbaar is, 1 gld. of 1 dag. K. R., O. Niedorp, idem1 gld. of 1 dag. J. G., Noord-Scharwoude, id.1 gld. of 1 dag. W. K., Oudkarspel. Loopen op een anders grond zonder daartoe gerechtigd te zijn 1 gld. of 1 dag. J. K., Noord-Scharwoude. Rijden met een rijwiel op het voetpad langs den openbaren weg50 cent of 1 dag. R. v. Z., Nieuwe Niedorp. Loopen langs den spoorweg50 cent of 1 dag. P. W. en S. A., Nieuwe Niedorp, idem1 gld. of 1 dag. Anna Paulowna, 1 Maart. Gisterenavond werd in Yeerburg de eerste uitvoering gegeven van de operette: „Roza,de schooue Slaapster in het Bosch", door ruim 30 kinderen, en bijgewoond door een zeer belangstellend publiek. Toen het scherm even na achten werd opgehaald, was de eerste indruk werke lijk verrassend. Het tooneel was inderdaad onkenbaar, nog nimmer toch had het voorgesteld wat het thans moest, nl. een koningszaal, voorzien van de ver- eischte attributen en daarin aanwezig een vriendelijke en vroolijk zingende schaar kamermeisjes en pages, bezig kransen te vlechten ter eore van het pasgeboren Prinsesje, en gekleed ie lieve en schoone costumes. Een volgend tooneel verplaatst ons is een boBch, waar de Feeën-koningin zetelt, welke uitgenoodigd wordt op het doopfeest van de Prinses. Zij roept hare feeën op en noodt haar uit, mede te gaan en het koningskind met hare zegeningen te beschenken. De schoone feeën voldoen gaarne hieraan de booze fee echter, die vergeten is, wil wreken, maar de „kleine fee", dit hoorende, roept haar achterna «Wacht maar, booze Fee, ik tel ook nog mee en neemt zich voor, over het Prinsesje te waken. De verdere geschiedenis van Roz® zullen we niet volgen de tooneelen wis selen elkaar aangenaam af, en we kunnen degenen, die de voorstelling gisterenavond niet bijwoonden en daartoe a. s. Zondag de gelegenheid hobben, ten zcorste aan raden deze dan bij te wonen. Zij zullen hot zich niet beklagen. Nog zij gemeld) dat de verlichting met Bengaalsch vuu' bij enkele tooneelen een tooverachtig0 uitwerking had. Na den afloop verzocht de heer Dubbel het woord en richtte zich allereerst to de kinderen. Hij herinnerde zich

Schager Courant | 1901 | | pagina 2