BIJVOEGSEL der Donderdag 14 Maart 1901. Binnenlandseh Nieuws. Sfcp CsA van Vergadering van den Raad der Gemeente Anna Pau- iowna, op Dinsdag j 1., 's v. m. 10 ure. Tegenwoordig alle leden, 1 vacature, Voorz. de heer C. Waiboer, Lo Burgemeester. Na opening, lezing der notulen door den Secretaris, den heer J. Jolles, en goedkeuring. Tot leden van het stembureau worden aangewezen de heeren Volder en Geer- ligs, met den heer Waiboer als Voorz. Hierna wordt voorgelezen een adres van 11 bewoners van de z. g. Benederi- buurt aan de Kleine Sluis, waarin zij den Raad verzoeken om een lantaarn te willen plaatsen bij het loopbruggetje over de sloot, daar hier bij donkerte veel gevaar bestaat om te water te geraken. Op een vraag van den heer D. C. Rezelman of daar wel gevaar is, ant woordt de Voorz., dat B. en W. bij hun onderzoek hebben bevonden, dat er veel passaat over het postje is, en dat er bij donker wel gevaar ook is. De heer Volder meent, dat er zoo véél plaatsen zijn, waar een lantaarn noodig is, b. v. bij de Drie Bruggen, enz.en dan komt men aan geen eind. De heer v. Wijk is 't hiermede eens; hij, oordeelt 't een moeilijk geval. De heer Geerligs geeft in overweging om langs de sloot een leuning te zetten, opdat men niet bezijden 't bruggetje te water kan loopen. De heer Volder meent bovendien nog, dat dat bruggetje daar voor 't gemak gemaakt is en juist niet noodzakelijk daar is. In aansluiting hierop zegt de heer Rezelman, dat, indien het daar geen pu blieke passaat is, en alleen voor 't ge mak, dat dan de gemeente daar geen lantaarn moet plaatsen. Tenslotte vindt men op voorstel van Voorz. goed, dat B. en W. dit geval nog eens onderzoeken. In behandeling komt nu het verzoek van het Comité voor het Tramplan Wieringen—Schagen, om voor het voorloopig onderzoek f50.toe te staan. De heer Volder vraagt, of het plan was, dat de Tram zou loopen van de Ewijcksluis door den Oostpolder rechtuit naar Wieringerw#ard. DeVoorz, antwoordt bevestigend, waarop de heer Volder meent dat het voor de gemeente A. P. meer voorde.elig zou zijn, indien de tram naar het spoor gingdaar zou de gemeente meer aan hebben b. v. van de plaatsen van de heeren Metselaar of Stammes af over Ewijcksluis naar 't spoor. De Voorz. zegt, dat het Oostdeel hee- lemaal geen vaarten heeft, die zijn er nog wel in het gedeelte, door den heer Volder aangewezen. En men zou noch Wieringerwaard,noch Barsingerhorn door gaan. Do heer Rezelman zegt, dat het wel waa;r is, dat het ideé-Volder voor de gemeente belangrijk zou wezsn, maar uien zou altijd stuiten op de subsidiën van Rijk en Provincie. Want die tram zou geheel zijn een plaatselijk be lang en daar geven die lichamen geen subsidie voor. Hoe meer een tram zich uitstrekt, hoe meer kans op subsidie. Spr. geeft daarom den heer Volder vooral in overweging zijn idee te wijzigen. Eene tram als door den heer V. gewenscht, zou te groote kosten meebrengen voor dea Polder allsen. E i als 't plan van 't Tram-comité W.-S. niet slaagt, daD kan men later altijd nog zien. De heer Waiboer tenminste heeft wel eens hooren fluisteren van een tram van Ewijcksluis naar 't spoor. De heer Volder blijft bij zijne meening, dat het tramplan W.-S. te weinig belang voor de gemeente A. P. zal hebben. Hierop antwoordt de heer Rezelman, dat, indien men door den Oostpolder alleen gaat, en 't mocht uitkomen dat, zooals in 't adres van 't comité wordt gezegd, dit land rijst in waarde, dat dan toch de geheele gemeente er belang bij heeft, ze krijgt dan toch meer draagkracht. En de Oostpolder is bovendien zoo geheel van elk vervoermiddel verstoken. Alles moet men wegrijden. Hij wijst ook nog op het weinige, dat van de gemeente door 't comité wordt gevraagd. Ten slotte kan de heer Volder er zich mede vereenigen, dat de f50.worden toegezegd de overige heeren zijn er alle sterk voor. Er zijn kennisgevingen ingekomen, dat de heeren Van der Liuden en De Mazure bedanken voor hunne functie als lid van de Schoolcommissie. B. en W. hebben biervoor respectievelijk de volgende dubbeltallen opgemaakt S. Portegijs en P. Visser; Alb. Kos en E. Roman Met algemeene stemmen worden de heeren Portegijs en Kos benoemd. Hierna zegt de Voorz., dat B. en W. de scholen rond geweest zijn en hebben bevonden, dat er weldra te veel leer lingen zullen zijn voor het aanwezige onderwijzend personeel De heer Kuiper bijv. heeft thans 145 leerlingen; er zijn 11 leerl, die onder de leerplichtwet vallen, nog teruggeko men, er komen 30 nieuwe scholieren, totaal dus 186. Hiervoor zijn 3 onder wijzershet maximum mag 140 kinde ren zijn .Wel zijn de lokalen voldoende, maar 't zit 'm in 't personeel. In de school in den Oostpolder zou 't nog wel gaan, dat scheelt slechts 7, maar in Kleine Sluis zullen er naar schatting ook wel 40 te veel komenen het lokaal van den onder wijzer den heer Raap 13 nu al vol. De heer Rezelman zegt, dat het lokaal van den heer Raap te klein is. De heer Metzelaar vraagt, of ook de verhuizingen met Maart en Mei van gunstigen invloed kunnen zijn. Voorz. zegt, dat met die gevallen rekening is gehouden. B. en W. hadden gedacht, om April, als wanneer de aan giften van nieuwe leerlingen moeten gedaan zjjn, af te wachten en te zien hoe 't staat. De heer Volder vraagt, of de onder wijzers wel verplicht zijn, om zich to red den, waarop Voorz. antwoordt, dat 't niet anders kan. De heer Rezelman vindt 't een be zwaar, dat het lokaal van den heer Raap te klein is, en dit zal altijd te klein zijn voor da 4o en 5a klassa. Indien het vol doende groot was, zou het dan niet boter sluiten En dan konden er mis schien een aantal kinderen aan de Oude- sluis geplaatst kunnen worden (Voorz. zegtdat kost f 15.per kind), wat nog voordeeliger zou zijn dan een hulponder wijzer aan te stellen. De heer Van Wijk zegt, dat B. en W. met het oog op een en ander, dit punt zouden wenschen te onderzoeken, en dan op de volgende vergadering met een advies komen. En dan heeft de Raad bovendien meer zekerheid. Dit wordt goedgevonden. De hieropvolgende rondvraag levert niets opde voorz. sluit de verg. met dank voor de opkomst. Anna, Paulowna, De proef, door eenige landbouwers genomen, om voor gezamenlijke rekening kool te bewaren op de wijze zooals te Langedijk geschiedt, is met succes be kroond. De kool is van zeer goede kwaliteit en wordt dan ook tegen fliake prijzen van de hand gedaan. A.ïsraa Paulowna. Den 29sten dezer zal alhier weder een Volksnut worden gehouden, terwijl den 24sten eene uitvoering van de Rede rijkerskamer zal plaats hebben. De laatste Nutsvergadering met dames volgt ook in die dagen. Door omstandigheden zijn deze bijeen komsten respectievelijk vertraagd. Op den eersten P a a s c fa- dag zullen eenige dames en heeren in de zaal van mej. de Wed. Boon te W ieringerwaard een soirée geven, waarvan het batig saldo voor een of ander liefdadig doei zal worden bestemd. Het programma zal vermelden „Rooie Sander", kluchtspel door Justus van Maurik, een operette „O, die Mannen," muziek, enz. Het concert v an Apollo te Wieringerwaard op Donder dag 14 Maart wordt wegens familie omstandigheden uitgesteld. Den 9 werd door mej. Joh. Holwerda, van SColhorn, te Breda met gunstig gevolg examen nuttige handwerken afge legd. Hariagcarspel. In de plaats van den heer J. Smit, die wegens vertrek naar de gemeente Alkmaar ontslag had genomen als admi nistrateur van het onderling veefonds dezer gemeente, werd den 9 benoemd de beer P. Govers, Het mag weials een b ij- zonderheid worden beschouwd, dat de vorige week tijdens de feesten te Amster dam het groenten vervoer van den Lan gedijk geregeld is doorgegaan, zonder eenige stoornis, en dat waar voor het goederenvervoer gedurende die dagen zooveel beperkingen waren gemaakt.Voor- namelijk is dit te danken aan de bemoei ingen van onzen ijverigen afgevaardigde, den heer Mr. E. Fokker. H. M. de Koningi n-M o e d e r heeft f 2000 geschonken aan de algemeene armen van Amsterdam.

Schager Courant | 1901 | | pagina 5