K. Breebaart K. Breebaart Jz. Lid Provinciale Staten. MM wemelt (Ier veel Zondag 17 Maart 1901. 45ste Jaargang No. 3610. EERSTE BLAD, VERKIEZING TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeente Schagen. Bekends» akiniren. Buitenlandsch Nieuws. SGHAGËB AUeieei Nieaws-, r y T. Mwisitic- Lailloivblal JDit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Rij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauICBAdKH, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I R E L. Bit nummer bestaat uit drie bladen. K er» n issgre v i n gr. Burgemeestér en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat door K. Molenaar alhier vergun ning is verzocht in het perceel wijk B. no. 123, kadastraal bekend sectie A-, no. 787, te mogen oprichten eene Brood- en Koekbakkerij, én dat door hen tot hot onderzoek der tegen dit ver zoek ingediende bezwaren eene zitting ten Raadhuize zal worden gehouden op Vrijdag 29 Maart 1901, des,voormiddags van 11 12 ure. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen vanaf 26 Maart 1901 op de Secretarie dezer gemeente van de ter schrifturen kennis nemen. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. zake ingekomen Schagen, 15 Maart 1901. Burgem. en Weths. voornoemd, (get.) H. J. POT. De Secretaris, (get.) DENIJS. Er is een oud Hollandsch spreekwoord, 't welk zegt, dat de kruik zoolang te water gaat, tot ze zinkt. Zoo dit spreek woord ergens eene toepassing vindt, dan is het zeker wel in de politiek. Hoe vaak is de kruik op het Balkan-schiereiland al te water gegaan Meermalen is ze reeds aan het zinken toe geweest, doch telkens heeft men haar, hoewel reeds gedeeltelijk met water gevuld,weer weten op het droge te brengen. Zal het nu voor het laatst zijn F Rusland tracht de opgewonden Bulgaren, Macedoniërs en Serven te kal- meeren, daar zijn moeilijkheden op dit oo- genblik te groot zijn, om die nog met de oplossing van het Balkanvraagstuk te ver meerderen. Dddrom heeft de Russische ge zant te Konstantinopel den Sultan de verzekering van Rusland's vriendschap gegeven; daarom heeft Vórst Nicolaas van Montenegro aan Alexander van Ser vië doen weten, dat hij met eene beweging ten gunste van Macedonië niets te doen wilde hebben; dódrom hebben de leiders van de Slavische comité's den wenk ontvangen, hunne propaganda voor- 't Is nog slechts enkele maanden geleden, dat de Kiezers in het Hoofdkiesdis trict Schagen ter stembus zich begaven, om te voorzien in een vacature, welke toeD, evenals thans het geval weder is, ontstond door het overlijden van een onzer afgevaardigden ter Prov. Staten. Ditmaal geldt het, de plaats te doen vervullen, opengekomen door het overlijden van den heer Th. J. W a 11 e r, wiens nagedachtenis wij meenen niet beter te kunnen eeren, dan door tot zijn opvolger iemand te kiezen, van wien wij mogen verwachten, dat hij in het College van Prov. Staten zal zijn een even krachtig figuur als de heer Waller was. Zijn wij in ons district bij de laatste verkiezingen gewoon geweest een ruim aantal candidaten, vijf zes, zoodat er steeds eene herstemming volgde, nu is dat niet het geval. Twee heeren zijn er tegenover elkaar geplaatst, zoodat het met één keer is beslist, 't Is daarom zoo noodig, zoo dringend noodig, dat nu dadelijk alle kiezers opkomen, om hun stem uit te brengen op den man hunner keuze. De beide candidaten zijn de heer te W Inkel en de heer L. C. Kolff, burgemeester van Vieringen. We gelooven, dat ditmaal de keus voor de kiezers al heel gemakkelijk is gemaakt, één van de twee. Wij voor ons meenen den kiezers als den aangewezen, als den gewenschten man, te moeten aanraden den heer K. Breebaart Jz. 't Is nog kort geleden, dat we uitvoerig hebben aangetoond, wdérom we den heer Breebaart zoo gewenscht achten voor ons district. Zijn hoogst werkzaam leven, zijn practische blik, zijn ijveren voor zoovele goede zaken voor onze omgeving, stempelen hem tot een man, die onze belangen in de Prov. Staten zal behartigen met kracht en lust. 't Is zoo dringend noodig, dat in de plaats van den heer Waller weer iemand komt, van wien werkkracht ea energie uitgaat. We moeten iemand hebben, die onze streek kent, die onze behoeften kent, dus voelt welken kant moet worden heengestuurd. Niet een man, die niet tusschen ons leeft die onmogelijk warm kan zijn, voor onze behoeften, maar een man, die heeft dezelfde belangen als wij, die zelf geïnteresseerd is bij den bloei van onze geheele omgeving. En dat is Want immers door betgeen hij reeds gedaan heeft, en nóg doet, op gebied van landbouw en veefokkerij, zijn werken in de Vereen. Holl. Noorderkwartier, zijn ijveren voor de verbetering van ons paardenras, zijn Hoofdingelandscbap van Waard en Groet, 't zijn zoovele sprekende getuigen van zijn energie en krachtig initiatief. Waar we tenslotte nog dringend op moeten wijzen, is op de steeds zoo slechte opkomst der kiezers. We hebben het bij do vorige verkiezing ondervonden, hoe de nederlaag ods geworden is door de thuisblijvers. Wéér is het, dat elke verkiezing hare verrassingen heeft en al is nu de heer Kolff een onbekende in ons district, toch is het zaak dat alle krachten worden ingespannen door de voorstanders van de candidatuur-Breebaart. Ginds worden alle zeilen bijgezet, elke kiezer naar de bus gebracht, laat nu ook van onzen kant eens warmte getoond worden. Anders bestaat de groote mogelijkheid dat 't zal zijn als voorheen: o, hij zal er wel komen en hij kwam er niet. Dus kiezers, die met ons in den heer Breebaart den gewenschten candidaat ziet, komt allen a s. Dinsdag trouw ter stembus en brengt met ons uw stem uit op K. Breebaart Jz. Red. loopig te staken. Of dit alles baten zal F Het zou kunnen zijn, dat de drang der, omstandigheden aan het ministerie Kara- welof in Bulgarije te machtig werd, zoodat het openlijk partij voor Macedonië zou moeten kiezen. 't Heeft er iets van, dat de Turk de gelegenheid schoon vindt, om op zijne wijze de Macedonische zaak af te doen. Er heerscht thans van de boorden der Egeïsche Zee tot aan de grenzen van Bulgarije en Servië een waar schrikbe wind. Onder de voorrechten, die den Bulgaren in Macedonië werden toegestaan, behoorde ook het privilegie om in de door hen gestichte scholen de taal van het volk te mogen onderwijzen. Turkije heeft thans die scholen gesloten, waar door de beste waarborg voor het behoud hunner nationaliteit hun is ontnomen. De huizen van vele aanzienlijken in de provincie zijn door Turksche politie en soldaten bezet, zij zeiven zijn in den kerker geworpen, om door een krijgs raad te Salonika gevonnist te worden. Deze krijgsraad houdt zijn zittingen gesloten en zijne vonnissen geheim, zoodat er omtrent eene eerlijke rechtspraak volstrekt geen waarborgen bestaan. Wat het lot van de meesten zal zijn, kan hij nagaan die zich denTurkschen bloedraad van voor 1878 in het thans onafhanke lijke Bulgarije herinnert. Ook heeft Armenië in de laatste jaren getoond, hoe de Turk de rust en orde in zijne oproerige provinciën weet te herstellen. Behalve door genoemde wederrechte lijke handelingen, bestaat er nog een gevaar voor het behoud van den vrede in de landen tusschen de Zwarte en Adri- atische Zeeën.Voor eenige jaren bestonden in AlbaniëTurksche comité's, welker stre ven het was, voor de rechten der Turken te waken en den toenemenden invloed van Bulgaren en Grieken te bestrijden. De Sultan meende in dit verbond een gevaar voor zijn absolutisme te zien,zoo dat deze comité's op hoog bevel werden ontbonden. Thans is dit verbond onder de Muselmannen opnieuw in het leven geroepen. De in Albanië wonende Ar- nauten zijn een halfbeschaafd, krijgszuch tig volk, dat rooven en plunderen tot de nationale deugden rekent. Onder den be schermenden invloed van Abdul-Hamid en de paleiskliek, hebben de Arnauten reeds eenige invallen in Macedonië gedaan, welke bezoeken natuurlijk met moord en dood gepaard gingen. Wanneer de tijding dier rooftochten door de dalen van de Despoto Dagh liep, zijn de christenen te wapen geloopen en hebben met kloeken moed de woeste Arnauten afgeweerd. Aan beide zijden zijn daarbij reeds dooden gevallen, en het staat te bezien, dat deze grensgevechten de voorboden zullen zijn van een ernstigen krijg.De Bul garen zijn een ongedurig,heetbloedig volk. Als zij nu hunne broeders aan gene zijde van de grens door deze woeste benden zien belagen, hunne heilige rechten met voeten zien treden, hunne vrouwen en dochteren aan de genade van de onbeschaafde horden zien over geleverd, dan moet het wel een to taal ontzenuwd volk zijn, indien het niet van verontwaardiging trilt. En ook daardoor zou dus de kruik die reeds te water ging, kunnen zinken. Tot zinkens toe dobbert ook het parle mentaire kruikje in Oostenrijk in den bruisenden stroom van den partijstrijd. Volgens Weener couranten is het reeds zoover gekomen, dat de constitutioneele rechten van de volksvertegenwoor diging met het gezonken kruikje zijn ondergegaan. De heer Von Koerber zou het plan hebben Oostenrijk een nieuwe grondwet te geven, die bestemd zou zijn den twistenden Rijksdag aan banden te leggen. Volgens die grondwet zou een Staatsraad worden gevormd, waarvan de 30 leden door den Keizer zouden worden benoemd.Die Staatsraad zou belast wor den met het opstellen van wetten en met de beoordeeling van de door de regee ring ingediende ontwerpen. Als thans, zou weer aan twee Huizen de wet gevende macht worden opgedragen. Het Heerenhuis zou het recht van veto en dat van initiatief verkrijgen. Het Huis vanAfgevaardigden zou van 425 tot 200 leden worden teruggebracht. In zjjne rechten zou het aanmerkelijk worden besnoeid. De wetsvoorstellen, door de regeering, den Staatsraad of het heeren huis ingediend, zou het mogen bespreken, doch het zou missenhet recht van initiatief om zelf wetten voor te stellen het recht van veto over de wetten, door de regeering, raad van staten en hee renhuis goedgekeurdhet recht van amendement op voorgestelde ontwerpen. Als deze grondwet werkelijk tot wet verheven wordt, dan is voortaan het geheele parlementaire stelsel in den Donaustaat een wassen neus. De Keizer regeert dan door middel van de drie door hem benoemde of samengestelde machten, die feitelijk geheel van hem afhankelijk zijn. Het absolutisme, gestoken in een modern kleedZullen Duitschers en Czechen en Polen zich de met veel moeite ver kregen rechten door een enkelen penne- streek laten ontnemen, om opnieuw de gewillige dienaren van de reactionnaire hofpartij te worden F óf zullen ze voor een wijle hunne geschillen vergeten, om gezamenlijk den strijd tegen het dreigende monster aan te binden F Wil men het kruikje voor oogenblikkelijk zinken bewaren, dan wordt het hoog tijd de handen ineen te slaan. Ook daar ginds, in 't verre Oosten, dreigt het kruikje, waarin de eendracht en samenwerking der groote mogend heden is opgesloten, naar den kelder te gaan. Rusland heeft met zijne afzonderlijke verdragen den boel gansch en al bedorven. Reeds hebben de overige rijken op de Chineesche regeering zulk een krachtige pressie uitgeoefend, dat de onderteekening van het verdrag met Rus land voor onbepaalden tijd is verschoven. Rusland schijnt het daar ginds voor en na met ieder aan den stok te krijgen. Met Engeland twist het over de spoor lijn naar Peking. Men meldt zelfs, dat de Engelschen niet zullen terugdeinzen om met geweld hun goed recht op de lijn te staven. Als Engeland dusdanig optreedt, dan moet het in den rug wel goed gedekt zijn. De geschillen tusschen Rusland en J apan zijn van nog dreigen der aard. Japan kan niet dulden, dat Rusland door Mantsjoerije langzamer hand naar Korea opschuift. Het eischt als tegemoetkoming voor Rusland's op treden aan deze zijde van den Amoer, vergoeding in Korea. De verhouding tusschen beide rijken moet in de laatste dagen zoo gespannen zijn geworden, dat men in staatkundige kringen ernstig aan een oorlog denkt. Nóg is Japan in de Oost-Aziatische wateren Rusland de baas. Weldra zal dit anders kunnen zijn. Dat zou den doorslag geven. Geen nieuwshiermede zouden we kunnen volstaan, want alles wat over den oorlog de ronde doet, zijn geruchten, anders niet. De Times verneemt uit Bloemfontein, dat het burgerlijk bestuur nu dat onder de krijgswet in den Oranje-Vrij staat vervangt. Hierdoor wordt het dus mo gelijk, dat er magistraten recht spreken in plaats van officieren, terwijl generaal Ridley er in geslaagd is, een politie te organiseeren, ongeveer gelijk aan die in Ierland. De politiemacht bestaat uit bezoldigde Boeren uit de kampen van hen, die zich onderworpen hebben. Deze moeten den omtrek der steden vrij hou den van Boerenbenden, die echter nog acht afzonderlijke commando's vormen, welke 27 Britsche vliegende colonnes bezig houden. De Boerencommando's hebben een paar hoofdsteden gekozen, waar hun regeeringszetel is. De zoogenaamde Engelsche vredes- commissie blijft in functie en vergadert zooveel mogelijk tweemaal 's weeks. De Engelsche overheid laat onderwijs geven aan de kinderen der vluchtelingen, maar zekere menschen, die aan mis plaatste filanthropie lijden, belemmeren het onderwijswerk en verwekken onte vredenheid in de kampen der vluchte lingen. Over den vrede hooren we niets anders dan het bericht van Central News, dat generaal Botha de komst van Ohristiaan de Wet afwacht, vóórdat hij een beslissing nemen zal over de over gave. In afwachting van die komst, heeft Botha een bijeenkomst zijner comman danten vastgesteld en men verwacht, dat spoedig daarna een beslissing vallen zal. Een telegram uit Pretoria aan de New-York Journal meldt, dat een al gemeene wapenstilstand is afgekondigd. Botha had een onderhoud met Lord Kitchener en Sir Alfred Milner, reeds dagen geleden, doch wenschte een onder houd te hebben met De Wetdeze trekt nu naar het Noorden, gevolg gevende aan het verzoek van Botha. Bij zijn aankomst te Pretoria zal een conferen tie gehouden worden tusschen Lord Kitchener, sir Alfred Milner, Botha en De Wet. In de kringen van Kruger wordt dit bericht voor een sprookje gehouden. In tegenspraak met dien wapenstilstand zijn de berichten, die van alle kanten komen en wijzen op kleine schermutselingen. En daarom wordt het zoo verbazend moeilijk, om een denkbeeld te krijgen van wat er in Zuid-Afrika eigenlijk ge beurt. Allergekst is bijvoorbeeld het bericht, dat de Daily Telegraph geeftde Boeren hebben in verband met de aanzienlijke voorraden, die zij te Wepener hebben bijeengebracht, twee molens aan de Cale- don-rivier aan het malen van graan gezet Zou men nu niet gaan veronderstellen, dat de Boeren zich voor den vijand al heel veilig gevoelen F De Engelschen doen alle best, recruten te werven voor Afrika. Een bericht uit Chiasse aan het blad de Soir zegt, dat de politie aan de Itali- aansche grens 200 boeren aanhield, wel ke door Engelsche wervers waren aan geworven. Soortgelijke berichten werden uit Mi laan en Rome geseind. In de eerste stad moet nml. de poli tie onlangs 650 jonge Italianen hebben aangehouden, die hadden geteekend voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Het meerendeel hunner, die van paspoorten waren voorzien, mocht de reis naar Li- verpool vervolgen, doch 47 werden ach tergehouden. De pest breidt zich steeds nog sterk uit en de autoriteiten stellen voor, de troepen te consigneeren in kampen en kazernes. Het aantal gevallen onder de blanken neemt toe. Tot nog toe zijn 37 sterfgevallen voorgekomen. De pest is thans ook uitgebroken te Malmesbury.De algemeene inenting is be gonnen 2000 inboorlingen zijn gevacci neerd. De Kaapsche regeering heeft besloten, de geheele kafferbevolking uit Kaapstad te verwijderen. Bij proclamatie zijn ver gaderingen tot bespreking van de ziekte verboden, ook mag geen sterkedrank verkocht worden onder de kaffers van het schiereiland. Schagen, 16 Maart 1901. De markt van Donderdag jl. was in vele opzichten beter dan hare voorgangsters van den laatsten tijd. Hoe wel de handel in vette koeien nog niet bepaald vlug was, was de le kwaliteit te gen vaste prijzen toch goed verkoopbaar. Dit bleek ook uit de verzekeringen bij het veefonds, dat 49 stuks boekte. In gelde koeien en kalfkoeien was de han del vrij trekkend. Toch wisten do ver- koopers voor goede melkgevers een vrij goeden prijs te bedingen. De aanvoer van nuchtere kalveren nam nog toe, doch van de prijzen is zulks niet te zeggen. Wel werd een enkel koekalf, afkomstig van-bekende ouders, tegen een goeden prijs van de hand gedaan. Op de markt had dit evenwel geen invloed. Overhouders waren in groot getal op het appèl en ook de koopers ontbraken niet. De bestede prijzen waren hoog. Vette varkens kwamen weer tot aan de 50 cent. Op die wijze wordt het mesten van varkens een goedloonend bedrijf. Boter daalde aan-

Schager Courant | 1901 | | pagina 1