Algemeei Nicivs-, AflTcrtEDtlc- LuMliL Donderdag 21 Maart 1901. 45ste Jaargang No. 3611. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. TRANSVAAL, FEUILLETON. Anoniem. Binnenlandsch Nieuws. H AG RAAI en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAGKIS, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen zijn inlichtingen te bekomen betreflende een gevonden S^trikdasa. De Boeren schijnen hun bedreiging dst zij in de Kaap kolonie weer wraak zullen neinen voor de schandelijke oorlogsmanieren van de Engelschen in de republieken, te gaan uitvoeren. Volgens een bericht uit Graaff- Keinet heeft een hunner afdeelingen den 16den de woning van een Engelsch verkenner, zekeren Meredith, te Uitkomst, verbrand. De Boeren zeiden er by, dat dit de eerste hoeve was, die op hun bevel in brand werd gestoken. De vrouw en het gezin van den ver kenner zijn het veld in gedreven. Zeerust wordt nog steeds belegerd door de Boeren. Er is nu weer een bericht uit die plaats doorgekomen van 12 Maart. De correspondent klaagt over onophoudelijke regens, die de Engelsche troepen, „wier garde-robe erg beperkt is", in een lastig parket breDgen. De bezetting ziet verlangend nit naar het konvooi. De proviand raakt op en spoedig zal er gebrek zijn aan de noodzake lijkste levensbehoeften. Aardappelen en uien doen on derscheidenlijk vier en twee voor een shilling en zeep kost een shilling het pond. „Toch is het garnizoen opgeruimd." Kitchener meldt uit Pretoria, dat de colonne onder bevel van Parks den bekenden Abel Erasmus met familie nit Lijdenburg meebracht. De nieuwe gouverneur der Kaapkoloniei de opvolger van Alfred Milner die nu in Pretoria is als hoofd- regeerings-persoon, heeft een bezoek gebracht aan de wijken waar de pest heerscht. Hij toonde zijn ver bazing over de blijken van langdurige vervuiling en het gebrek aan geneeskundig toezicht. Zaterdag zijn acht gevallen van pest aangegeven, zeven patiënten zijn in het hospitaal overleden. Onder de Kaffers te Durban heerscht een paniek nit vrees voor overbrenging van de pest; honderden vluchten naar het binnenland. Uit Kaapstad wordt verder gemeld, dat de Kaflers uit de stad geweerd worden, opdat men gemakkelijker de pest zou kunnen bestrijden en de Maieiers, die bang zijn hetzelfde lot te ondergaan, een vergadering gehouden hebben, waarin zij besloten zich, zoo noodig met geweld, te verzetten Er wonen verscheiden dui zenden Maieiers in de stad. Lazen we de laatste dagen steeds, dat de Boeren vrede willen sluiten, nu komen er weer andere berich ten. Men is hard bezig aan den aanmaak van munitie en de Boeren schijnen zich in het Pietersburggche sa&m te trekken. Wel worden aan de stations aan de Delagoabaai besprekingen gehouden van enkele Boeren- commando's met aanvoerders. Over den aard der besprekingen is evenwel niets bekend. Eigenaardig is een brief, waarover Reuter seint. Dat is een uittreksel nit een schrijven van een der meest bekende mannen in Transvaal, wordt er bij beweerdDaar staat dan in „Buller werd bij Lijdenburg gevangen genomen en op parool vrijgelaten. Generaal French werd in Mei van het vorig jaar aan deKrokodilrivier gevangengenomen en op parool vrijgelaten. Hij werd tien of twaalf dagen geleden te Amsterdam opnieuw gevangen geno men en nn onderhandelt Botha op zijn eigen voor waarden pardon voor alle rebellen of den kogel voor generaal French en zijn mannen. Wat ik u vertel is zeker; ik ben er van overtuigd. Ik weet ook, dat de Boeren nooit den strijd zullen opgeven, tenzij aan alle rebellen kwijtschelding wordt verzekerd. Als deze voorwaarde morgen wordt toegestaan, is de oorlog uit. De Engelschen moesten maar toegeven, want het zwaarste werk wacht hen nog in Zoutpansberg. We lezen ook nog, dat De Wet's commando bij Senekal is uiteengedreven. ROMAN van MARIE STAHL. 35. „Ik dank je hartelijk voor je grootmoe dig offer," antwoordde de vrijheer sarcas tisch, „maar weet ge, voor een hutje op de heide en dan als twee tortelduifjes, daar zijn we allebei wel wat oud voor. Dat hadt ge tevoren moeten bedenken, wanneer ge het tenminste gewenscht hebt mij verder aan je te verbinden. Ik wil je van je rente niet berooven mij schijnt het toe, dat je niet goed begrijpt, wat het beteekent daar- van afstand te doen. Een vrouw op jouw leeftijd van alle inkomsten en middelen beroofd, die speelt, dunkt mjj, toch al een heel treurige rol. Ik wil je niet belee- digen, maar mijn hemel we leven nu eenmaal in zulk een realistische wereld wij kunnen de gebreken der maatschappij niet wegredeneeren. 'tls een feit, dat we in onze jeugd begeerd werden om onszelfs- wille, nu is die tijd achter den rug. En daar je lieve tante het zoo knapjes heeft ingericht, dat slechts de keus blijft tus schen scheiden of belachelijk worden, zoo zal het wel het beste zijn dat we tot het eerste besluiten." Mijnheer von Kraschwitz had er geen denkbeeld van, van welk een vreeselijk offer hij zijne vrouw vrjjsprak. Zjjn ^dol heid en onbekwaamheid om een edele en fjjngevoelende vrouw te verstaan, deden hem Londen, 19 Maart. In z§n antwoord op een brief van een vriend schrijft lord Roberts, dat hg niet weet, wanneer de oorlog uit zal z:jn. Hij hoopt, dat de vrede spoedig komen zal. Doch in zyn antwoord maakt lord Roberts geen melding van, noch toespeling op de beweerde vredesonderhandelingen. De Times meldt, dal groote troepenbewegingen zullen plaats hebben, om De Wet te omsingelen. De Standard meldt, dat de Boeren een grooten voorraad graan geoogst hebben, kort na Prinsloo's overgave, in het Westen van den Oranje-Vrystaat. Londen, 19 Maart. Een telegram, gisteren nit Bloemfontein aan de Times verzonden, meldt dat de in samenwerking ondernomen operaties om Fourie met zijn 800 man te omsingelen, mislukt zyn. De helft der Boeren is in den nacht ontsnapt. Binnen enkele dagen zal een andere in gemeenschappelijk overleg beraamde beweging van veel grooteren omvang worden ondernomen. De Express verneemt uit Lourengo-Marqnes, dat de Boeren voortgaan met treinen op de Delagoalijn te doen ontsporen. Sedert de bezetting van Komatipoort door de Engelschen hebben zy er 21 doen veronge lukken. Zondag deden zij weer een trein ontsporen tusschen Belfast en Middelburg, waarby zy vyf man van het escorte gevangen namen en alle aanwezige goederen medevoerden. De gemeenteraad te Broek op Langeudgk heeft als marktmeester benoemd den heer P. Dirkmaat, gemeenteveldwachter, op een salaris van f 200 's jaars. Op 't adres der Landbouw- en Han delsvereniging, om de groeutenmarkt van de gemeente over te nemen, werd afwij zend beschikt. Zooals men weet, besloot deze vereeniging op de onlangs te Dirks- horn gehouden algemeene vergadering, al leen op eigen markten te veilen. Bij het handhaven van dit besluit zal dus nu het stichten van een eigen markt moeten volgen. H ot gebruik van kunstmest neemt aan den Liangedijbc jaar op jaar toe. Wel gaat het wat schoorvoetend, doch langzamerhand wint de overtuiging veld, dat deze meststof voor den groen- tenbouw ook met gunstig gevolg kan worden aangewend. Al wordt door vele bouwers de waarde van superphosphaat en enkele andere hulpmeststoöen nog in twijfel getrokken, omtrent het gunstige resultaat eener kalk- en chilibemesting is men het vrij wel eens. Bij het nagenoeg geheel ontbreken van koemest en het verminderen van geschikte slootaarde, is het geen wonder, dat telkens meer bou wers zich van kunstmest bedienen. De grasverpachting van- vege de banne Harinjgcarspel den 18 dezer gehouden, bracht f 420. op, tegen f 354.in 1900. Die van den Woudmeers weg evenals in 't vorige jaar f 50. De grasverpachting van wege de banne Menigenburg, de vorige week gehouden, bracht f 242.75 op tegen f 250 in 't vorige jaar. gelooven, dat er geheel andere motieven achter haar optreden schuilden dan wer kelijk het geval was. Hij hield zichzelf nog steeds voor onweerstaanbaar bjj de vrouwen. Het testament van tante Wanzlow had hem zóó boos gemaakt, vooral op zijn vrouw, aan wie hjj alle schuld toeschreef, dat het hem eene voldoening was, haar te straffen en zooals hij geloofde, terdege te treffen en dan haar op een beleedigende manier den rug toe te draaien. En het feit, dat hjj verplicht zou zijn zijne vrouw zonder middelen tot zich te nemen, dat deed de opgekomen liefde voor haar, die hij werkeljjk had gevoeld, weer snel verdwijnen. De kansen, die hem van den anderen kant werden aangeboden, stegen hoog in waarde. Aribert von Kraschwitz had zich zelf bedrogen, hfj bezat niet meer den zielenadel, die in elk geval noodig geweest was om het verbond met zijne vrouw te kunnen vernieuwen. De eerste ernstige beproeving moest op eene misluk king uitloopen. Margot en Tilly hadden op verzoek van hare moeder de kamer verlaten, nadat zij haar kinderen voor het hartelijk bewijs hunner liefde had bedankt. Ottfried was gebleven, zijn fijnge voelen de natuur^ be greep op dat oogenblik elke neiging in de ziel zijner moeder en hij zag met helderen blik, tot welk eene hoogte zjj in haar zelf opoffering en zelfverloochening was ge gaan. Maar hem werd daardoor ook het leed aangedaan, zijn vader te door zien, en ofschoon hij de wending der zaken met bljjdsohap begroette, deed hem de Wieringen. Vergadering van de afd. Wieringen der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, gehouden op Zaterdag 16 Maart 1901, des avonds 7J/2 uur, in 't lokaal van den heer D. Lont. De vice-voorz., de heer Jb. Mostert, opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de Voorz., de heer Kolff, wegens andere bezigheden de vergade ring tot zijn spijt niet kon bijwonen, en verzoekt den Secretaris, den heer J. Bosker, de notulen der vorige vergadering te willen lezen, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Hierna wordt door den Penningmeester, den heer S. Groeneveld, rekening en verantwoor ding gedaan over 't boekjaar 1900. De ontvangsten bedroegen f 338.99®, de uitgaven f 284,73®, alzoo een batig saldo groot f 54.26. De Voorz. verzocht den heeren P. Kaan Cz. en S. Koorn de rekening te willen nazien. Na afloop rapporteerden zij, dat alles in de beste orde bevonden was, waarna de rekening met algemeene stemmen werd goedgekeurd onder dankzegging aan den Penningmeester voor zijn gehou den beheer. Thans was aan de orde de verkiezing van 2 bestuursleden, aftredende zijn de heeren J. Bosker als Secretaris, en S. Bakker Cz,, als Bestuurslid. Tot stemming overgaande, verkreeg de heer J. Bosker 19 en de heer S. Bakker Cz. 18 stemmen, terwijl op de heeren P. Kaan 1, T. Visser 1 en C. List 1 stem werd uitgebracht, zoodat de heeren Bosker en Bakker wederom her kozen waren. Op de vraa£ des Voorzitters, of de heeren hun herbenoeming weder aannamen, werd bevestigend geantwoord. Verder werd nog besloten, om't tentoon- stellings-programma voor dit jaar vast te stellen, doch dit aan 't Bestuur over te laten. Ook zagen de leden der afdeeling dit jaar wederom voor de keuringen van vee graag keurmeesters van den vasten wal en het bestuur werd gemach tigd om dezen te kiezen. De verdere met de tentoonstelling in verband staande zaken werden aan 't bestuur overgelaten. Na nog eenige debatten omtrent 't sta- tionneeren van een hengst gevoerd te hebben, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. W ieringen. Op Dinsdag 26 Maart 1901, des avonds 7 uur, zullen de heeren Gebroeders Wilson van Hoorn voor de Vereeniging Recht door Zee optreden als declama tors, in 't lokaal van den heer D. D. Lont. De pauzen zullen worden opgeluisterd door muziek van 't strijkorkest „Apollo". Een wetsontwerp betref- fende de Landbouwvertegenwoordiging zal deze week naar den Raad van State worden gezonden. Wieringen. De muziekvereeniging „Harmonie" heeft besloten, dit jaar deel te nemen aan het festival te Medemblik, hetwelk zal gehou den worden op Zondag 4 Augustus 1901. Op eene uitnoodiging tot deelname aan 't Concours te Meersen (Limburg) werd afwijzend beschikt, wegens te groote onkosten. Dit concours zou voor „Harmo nie" anders wel zoo nuttig geweest zijn. Winkel, 18 Maart. De Volkskiesvereeniging alhier besloot bij de a.s. periodieke gemeenteraadsverkie zing met een eigen candidaat voor den dag te komen, nl. den heer J. Breebaart Jz. Door de Volkskiesver eeniging te Winkel is eene bijeenkomst bewerkstelligd van landbou wers-werkgevers en veldarbeiders in die gemeente, ter bespreking van den stand der loonen voor de veldarbeiders. Van de landbouwers-werkgevers had slechts een drietal aan dien wensch ge hoor gegeven. Door de in vrij wat grooter getale opgekomen veldarbeiders werd besloten, hooger loon te eischen en wel 12 cents per uur. Het loon bedraagt thans per uur in den regel 10 cents. Door de aanwezige werkgevers werd nog geene beslissing genomen. In navolging van andere gemeenten is Zondag 1. 1. door de tim merliedenpatroons in de gemeente Nieuwe INiedor-p besloten tot verhooging van het loon der knechts en werd goedgevonden dit loon te brengen op 17 cents per uur. De gymnastiekvereeni- ging „Hercules" te PVieitwe JXie- dorp heeft in den regel succes met hare uitvoeringen. Zoo ook Zondag 17 dezer. De zaal van den heer P. Haring huizen was flink bezet en het publiek,- waarvan een vrij groot deel van elders was, toondé herhaaldelijk, dat het veel genoegen had in hetgeen het te zien en te hooren kreeg. Het programma bood als altijd veel afwisseling staafoefenin- gen, oefeningen aan de barren en aan het hoogrekvoordrachten van den heer C. Dekker en den heer J, Peereboom groe pen „Hoe Keizer Wilhelm zich zelf kan voorstellen" en „De Boeren bij het hooren van Koning Edward's troonrede," alles afgewisseld en opgeluisterd door „De Kleine Kapel." Behalve een enkele klacht over de te lang gerekte pauzen, had elk blijkbaar een prettigen avond. Het spreekt van zelt, dat het „gezellige" bal aan het slot niet ontbrak. Dynamiet tusschen de steenkool. Toen Zaterdagmiddag een kleermaker te WOENSEL de kachel had bijgevuld, had er een hevige ontploffing snoode afwijzing, die het offer zijner moe der ondervond, zoo zeer, dat hjj bleek en met moeilijk behouden zelfbeheersching tusschen zijne ouders trad. Met een uitdrukking van onbegrensde liefde en vereering legde hij den arm om zijne moeder en leidde haar weg. „Ik geloof, mama, dat u hierop niets meer hebt te zeggen," was het eenige dat er over zijne lippen kwam, met een blik op zijn vader, die dezen deed verstommen. De jonge man, bijna nog een knaap, toonde op dat oogenblik waardig, welke gevoelens zijne ziel bewogen. Zjjn groote jeugd, en daarbij de hooge waardigheid en voornaamheid van zijn voorkomen, hadden iets diep roerends. Zijn moeder leunde zwaar tegen hem aan en volgde hem gewilligmet gebogen hoofd ging ze, zonder een woord te zeggen, met hem de kamer uit. Als verdoofd staarde de vrijheer hen na. Deze bleeke vrouw in dat zwarte gewaad, die koninklijke gestalte, die schoone, blonde knaap dat waren zijn vrouw, zijn zoon Neen ze waren het niet meer Zijn oogen dwaalden langs de wanden en bleven gevestigd op het wapenrek. Was het niet beter Wellicht zouden j die twee dan nog om hem weenen. Een half uur later was Aribert von Kraschwitz op weg naar de stad, op weg naar de vrouw die anonieme brieven schreef en zich door geld uit de gevange nis redde. HOOFDSTUK XXXIX. De vrijheer vond Yalerie, zooals het scheen, in erg lijdenden toestand. De gordjjnen in haar kleine salon waren neergelaten en het heele vertrek in niets meer dan eene rose schemering gehuld. Zij zelve lag in een sneeuwwit negligé op haar divan, een doek om het voorhoofd en op een tafeltje dicht bij haar een schaal met water en linnen doeken er in, kortom, alles wees er op dat de mooie vrouw hoofdpijn had. Onder deze omstandigheid zouden ver wijten ongehoorde brutaliteiten zijn geweest en elk ernstig gesprek was onmogelijk. De vrijheer liep op zijn teenen naar het leger der zieke, vanwaar hem een arm en eene hand werden toegestoken. Hij kuste haar de vingertoppen, dan op den vollen, ronden arm, een vrijheid, die Valerie tot dusverre nooit had geduld. „Ik lijd zoo," fluisterde zij mat, „mijn hoofd doet mjj zoo'n ontzettende pijn." „Mijn arm kind," antwoordde de vrijheer teeder, „ik kom te rechter tijd, ik zal je verplegen". Hij ging naast den divan zitten en begon met groote zorgvuldigheid koude doeken op het mooie hoofd te leggen, waarvan de zijden haarmassa in bekoorlijke verwarring op het kussen lag. Het duurde niet lang, of hij schoof den arm onder haar hoofd en legde het aan z(jn borst. Eindelijk kuste hij haar zacht op de gesloten oogen en den kleinen mond. Valerie lag bewegingloos en zuchtte slechts zacht. Na korten tijd was de vrijheer als ver doofd, in het door heliotropengeur bezwan gerde vertrek met de dichte gordijnen en die matte rose schemering. Het maakte hem nog meer beneveld, toen Valerie, zonder dat hij er eenig vermoeden van had, zich plotseling uit zijn armen plaats. De kachel werd in stukken gesla* gen, het plafond gescheurd en de ruiten der kamer verbrijzeld. De man zelf kreeg eene niet ernstige wond aan 't voorhoofd. Men veronderstelt, dat er dynamiet tus schen de steenkool was. Zondag heeft te UTRECHT plaats gehad de vergadering der Vrij zinnige Democraten, opgeroepen door de kiesvereenigingen Middelburg en Arn- bem.De vergadering was heel druk bezocht, ongeveer 130. Bij acclamatie werd beslo ten tot oprichting van den Vrijzinnig- democratischen Bond. Met algemeene stemmen werd instemming betuigd met het beginsel-program, (reeds in een vorig nummer opgenomen) en tevens werd, met drie stemmen tegen, het beginsel uitgesproken, dat de vrouw ook verkiesbaar zal zijn in vertegenwoordi gende lichamen. Op het program wil men nevens Grond wetsherziening nog iets meermen be paalde zich voorloopig tot de vijf in het program genoemde punten, (zie eveneens dat vroeger nummer.) Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren H. Snijders (Middel burg) C, V. Gerritsen (Amsterdam)'; prof. mr. M. W, F. Treub (Amsterdam) prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf! (Utrecht); C. A. Zelvelder(Heerenveen); F. Mol (Den Haag)mr. Z. van den Bergh (Amsterdam)P. W. J, van Hassel (Utrecht) mevr. A. W. L. Ver- sluys-Poelman (Amsterdam). De vrouw van den land bouwer Tiebouts, wonende-" op de heide te ROSMALEN, is van vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, verlost. Alhoewel niet rijk, kan Tibouts het toch vrij goed stellen. Toch hadden de luidjes, die op zóóveel zegen allerminst hadden gerekend, heel wat hulp noodig voor en aleer ieder der jonggeborenen althans eenigszins in het pak zat. Denzelfden dag zijn ze in de kerk aldaar gedoopt. Drie van de vier zijn evenwel inmiddels overleden. Een held. Een luitenant der infanterie te GEER- TRUIDENBERG, die beklaagd is van voor enkele weken zijn hond te hebben gehitst op de kat van de compagnie aldaar, tengevolge waarvan poes het leven verloor, is voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch moeten verschijnen om over het hem ten laste gelegde te worden gehoord. Prins Hendrik. Aanstaanden Donderdag zal de Raad van State een plechtige vergadering van al zijne leden houden ter installatie van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, aan wien zit ting en raadgevende stem in den Raad rukte, de doeken van baar voorhoofd trok, ze hem voor de voeten wierp en met den voet op den grond stampte. „Ik wil niet ziek zijn, niet zwak. Ik wil mij niet door je laten kussen. Ik ver acht den man, die misbruik maakt van een zwak oogenblik van een zieke vrouw, om haar te vernederen. Ga weg 1 Wanneer ge gelooft, dat ik nu in uw macht ben, om dat ge mijn belachelijk geheim kent, dan hebt ge het toch mis. Ik heb den spot gedreven met jullie allen, omdat het leven hier zoo ondraaglijk en nuchter is. Ik kan die kleinburgerlijke rust niet langer uit staan en het was een heerlijke bezigheid, dit nest eens in oproer te brengen. Ga heen, geef mij aan bij het gerecht, als het je aangenaam is, maar mishandel mij niet." „Valerie," zeide de vrijheer, zich nit zijn verwarring losrukkende, doch slechts om beide armen om de opgewonden vrouw heen te slaan, „ik zeg je oprechthet heeft mjj diep leed gedaan, wat ge hebt uitgericht. Ik zou gaarne dit ééne wetenwat was je motief daartoe Was het werkelijk slechts de lust tot intrigeeren, alleen dddrom En slechts uit die reden schreeft ge den eersten anoniemen brief aan mjjne vrouw Valerie wendde zich trotsch af. De vrijheer verslond haar met zijn blik ken, zooals ze daar voor hem stond in haar pikante schoonheid. „Ik wil je daarop geen antwoord geven, hoor je, ik wil niet." „Dan zal ik ernaarraden.Heb je het gedaan, Valerie, omdat je mij liefhadt, omdat je ijverzuchtig waart op mijne vrouw en ons huwelyk wildet verstoren WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1