IATRASÜI Jol. mLespii Hz., illisarsGiif. Lm UB, Pnrmereiifler lm, SPASBR01K. SCHOENWERK, rooft KLAVERZAAD. Kaasmaker Een HUIS Ontvangen Japonsioffeii, lngos cd afg'pa- ie GdyL, (f ia! geleverd Grasland, El Dassen, Froits, ComtteD. H. J. Knüwsr, laMütei Tafels en Olieiafels. DËklUET, Zwarta Men, Fantasie-Stoffes, SIDXf W. F. STOEL Zoon, ALLES HANDWERK. P. Kreijger Jnz., GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIE V. ereviraagTdl. om met 1 Mei iu betrekkin» te treden, to Ilpendam, van goede getuigen voorzien. Ge vraag tl) een bij n. S. Wijn, TE HUIK: Franje en Kant, Boerinue-Hoeden, Hullen en Kanten, Kappegazen en Tulen, Handschoenen, Garneering, Springveeren-, Kapok-, Stroo- door L- Beijneveld, 311 ut' LID Moord A 71» Schagen- ui Ilepareert alle soorten Meubelen. Sievereii en legden van BILJARTLAKENS. W. VAN Mr, Kleêrmaker, Te Huur of'Te Koop: TË KOOP Trekking t April. Trekking 2 April. 50et. per slak; 11 voor f 5. H KER fe N K LEE DING. Keuren- en Jongeheeren- K leed eren, prachtig afgewerkt, in de nieuwste dessins. Dekens, Bsdden en fatrassen, uitsluitend soliede kwaliteiten. Concurreereiide prijzen. HISTiOElR, Polderweg 5. WEIVER ORGELS. VI o le n, Ui t her s, S p ee Idouzen, Automate», enz. REPARATIE-INRICHTING, IJZEREN MESTWAGENS, ierkarren, Inrijpoorten, Tnintaek- ken, enz. A t k m a a r. Alle soorten van TUIN ZADEN, KLAVER- en GRASZADEN, MANGEL- en SUIKER WORTELEN, bij W. Zaadnoordijk, Noord-Brabantsch f\ LODEWIJKS, ANNA PAULOWNA, aoodra eenheid in de methode van keuren Ml lijn gebracht vanzelf de zoo nadeelig werkende uiteenloopende wijzen van beoordeelen in verschillende provinciën ophouden. Wordt het ontwerp wet, dan atllen ook voortaan niet ondeugdelijke bangsten te Bergen op Zoom voor de fokkerij worden verstrekt. Dit geschiedde nimmer. Zu ke dieren worden gecastreerd. De Minister wil niet ontkennen dat het denkbeeld, om de fokkers door middel van 'e Rijks kas ook van goed vrouwelijk fok materiaal to voorzieD, wel overweging verdient. Het drietal voor Heem raad voor den Polder W aard en Oet bestaat uit de heeren G. Blaauboer en A. J. T. Geertsema te Kolhorn en Jb. v. d. Stok te Nieuwe Niedorp. Door den visacher S Koorn is tusschen VVierineren en Itoihorn het liik gevonden van J. Kraan, een der 4 Wieringers, die bij den tocht over het ijs van Wieringen naar den vasten wal in Januari j.1 zoo jam merlijk omkwamen. Daar de personen om 8.30 Wieringen verlieten en bet horloge van J K, op 9 05 is blijven stilstaan,wordt bet vermoeden bijna zekerheid, dat de verongelukten reeds op korten afstand van het eiland door het ijs zijn gezakt Uitslag der verkooping, door den Notaris A Sloos te Winkel Donderdag j 1. gehouden in „de Roos" te Schagen De bouwhoeve met schuur, tuin arbeiderswoningen en bouwland, in den Waardpolder, groot 60.26.42 II.A., is gekocht door de Gebr. Geertsema voor f 72 500.—. Ats de zomer komt. De weervoorspeller Jager, van Stutt- gart, die sedert eenigen tijd concurrentie aandoet aan den bekenden Falb, zegt, dat in Europa eeu natten, kouden zomer zullen hebben. De sneeuwstormen, die op dit oogen- blik in Amerika woeden, zullen een ver koeling van den Golfstroom tot gevolg hebben en daar zullen wij reeds binnen drie maanden het uitwerksel van ge voelen. 28 Dagen zonder voedsel. Buiten Brest werd de aandacht van eenige wegwerkers getrokken door een zwak hulpgeroeptoen zij een onder soek gingen instellen, vonden zij een d'ep gat onder den weg, dat toegang tot een mijugaDg. Zij zetten hun onderzoek voort en vonden op een diepte van dertig meter een uitgeteerd lichaam van een korporaal van het 2de koloniale regiment Hij was geheel verhongerd en op sommige gedeelten van het lichaam overdekt met wonden van ongedierten. Er werd hulp gehaald en de ongelukkige werd naar boven gebrachttoen hij met veel voorzorgen eenigszins was bijgeko men, kon bij vertellen, hoe hij den 26en Februari in het duister daar wandelend omlaag was gestort en niet meer uit het hol kunnende kiimmen, daar zonder eten of drinken was gebleven. Men heeft alle hoop, dezen onvrjjwil ligen hongerlijder in het leven te houden. Om geen dag te verliezen. Onlangs zou een huwelijk worden gesloten te Smith Centre (Kansas)een jonge dokter van het plaatsje zou met de dochter van een algemeen geaehten rechter in den echt treden. rijn geweest, voor graaf Holmström was 't de volle vernietiging. De in de hoflucht opgegr' eido en van gloeiende eerzucht vervulde minister, wiens diplomatiek talent men zelfs aan de groote hoven zou hebben hooggeschat, bon het niet verdragen, een man te moeten zijn zonder macht, zonder eenigen invloed, en het was zijn geestelijke ondergang. Zijn vrouw en zijn eenigst soontje had hij reeds vroeg verloren, zoodat hij nooit recht to midden van zijne familie had geleefd, zoodoende kon men hem thuis ook niet tot troost zijn, ofschoon zijn dochter en zijn zuster alles beproefden om licht to brengen in dit duister leven. Zijn zuster had hem eens zeer na aan het hart gestaan, maar omdat ze met een burgerlijken professor was getrouwd, was hij boos op haar geworden. Na den dood van haar man had hij haar weer bij zich in hui« geroepen, opdat ze zou kunnen zorgen voor de opvoeding der kleine gravin, maar zijn hart opende hij niet weder voor haar, zij was hem innerlijk vreemd geworden. De vriend uit zijn jeugd Rodach, de lyfarts van den hertog, die met Holmström gestegen en met hem gevallen was, was hem na dien zwaren slag ter zijde gebleven, •n had er op aangedrongen, dat de graaf »et ejjne familie op reis zou gaanhij had gehoopt, dat de jarenlang wisselende indrukken den steeds meer versuffenden geest van zyn vriend nieuw leven zouden ichenken, want hardnekkig hield hij zich aan de hoop vast, dat Holmström's rol nog niet was uitgespeeld. Maar hij had zich vergist. Als een stompzinnig mensch keerde de graaf van zijn reis terug en mevrouw Constance Warnow, zijn zuster, gelukte het door bemiddeling van een vriend van haar gestorven man de eenzkme villa te Rosau te koopan, waar de kleine familie nu reeds sedert een half jaar, door weinigen opgemerkt, leefde. Rodach was zijn vriend ook hierheen gevolgdhij bad maar weinig prnctijk, zijn ganschen vrijen tijd wijdde hy aan den graaf en met onuitputtelijk geduld zocht hij de verdwijnende krachten te itcfceuden en zijn geest op te heffen en Maar den vooravond van het huwelijk kreeg de bruid de pokken en korten tijd later de dokter ook. Gelukkig had de ziekte een gunstig verloop en toen het herstel begon in to treden, besloten do gelieven hun huwelijk niet langer uit to stellen. Zij plaatsten zich beiden aan t veneter van het huis, waarin zij werden verpleegd cd dat van de buiten wereld afgesloten werd gehouden Op het trottoir aan de overzijde stelde zich een geestelijke op, die met behulp van een megafoon of stemoverbrenger, de gebruikelijke vragen stelde, waarop bruid en bruigom door middel van een dergelijk instrument antwoordden Daarna verklaarde de geestelijke het huwelijk gesloten en zond de dokter hem voor zijne moeite een biljet van 20 dollar; maar de geestelijke wou dit niet aan nemen of het moest eerst behoorlijk ontsmet zijn. Zoodra de gedwongen afzondering opgeheven zul zijn, trekt het jonge echtpaar zuidwaarts voor het doen van de huwelijksreis. Voor verzamelaars. Vraag aan verzamelaars van vogelpoo- ten, schoenzolen, parapluie-baleinen en huissleutels Zijn er ook verzamelaars van sigaren heele, ongerookte sigaren, geen sigarenpuntjes P De Hongaarsehe graaf Maurits Esterhazy is komen te overlij den en heeft nagelaten een kostbare ver zameling sigaren, waarvan de duurste ze ven kronen vier-en-tachtig beller waard is te zamen vertegenwoordigt de geheele collectie een waarde van 80 000 kronen Van den erfgenaam is nog niet be kend, of hij uit piëteit voor de liefheb berij zijns erflaters, of wellicht zelf, ver zamelaar is. Evenmin of hij rooker is DeZoutkuur. Er is een nieuw levenselixer ontdekt pekel. Van de vele wonderbare middelen, die sinds overoude tijden gebruikt zijn om levenskracht terug te geven aan oververmoeiden en afgeleefden, lijkt het pompen van zout in hur-ne aderen al het eenvoudigste, gemakkelijkste en na tuurlijkste. Men verbaast zich, dat nie mand vroeger op de gedachte kwam. Mej. Claire de Pratz beschrijft deze nieuwe behandeling in de „Contemparary Review". Een ondcrhuidsche inspuiting met zout water is volgens haar eene der beste en gemakkelijkste bewerkin gen, om de zenuwen tot grootere werk zaamheid te prikkelen. De zouten van het menscbehjk bloed worden zorgvuldig, langs scheikundigen weg, bereid, en van dit mengsel wordt dagelijks één tot drie gram in de aderen gespoten Men dient soms 10 gram toe. Iloe sterker de op lossing, des te meer wekt zij op, maar des te pijnlijker wordt ook de kunstbe werking. Mej. De Pratz beschrijft de uit werking dezer inspuitingen bij lijders aan over-vermoeidheid als bijna wonder baarlijk. Menschen, die overwerkt zijn en aan afmatting lijden, worden, na en kele dagen aldus behandeld te zijn. als verjongd en sterker, somtijds reeds na de eerste inspuiting. De eetlust keert terug, ja kan overgaan in onverzadelijken honger De slaap keert terug en magere lieden nemen sterk aan gewicht toe. En de uitwerking ie niet alleen licha melijk. Een patiënt, die aan zwaarmoedigheid lijdt, zal, zoo hij zorgvuldig en geregeld met dit kunstmatig serum wordt behan deld, zijn liehaams- en geestkracht terug krijgen en zij die zich naar voelden, zul te verstrooien. In de groote hoekkamer, die zich aan de vertrekken van den graaf aansloot, zat aan het hoekvenster mevrouw Constance Warnow. Het fijn besneden hoofd met de spierwitte haren was over een handwerkje heengebogen, dat half schilderwerk, half borduurwerk een klein kunstwerk beloofde te worden. Voorzichtig hanteerden de slanke vingers nu eens het penseel, dan weer de naald, en slechts vluchtig keek de dame over haar werk heen het venster uit in het park, of boog zich even luisterend achterover, of keek vol verwachting naar de kamerdeur, waardoor ze iu de andere kamer kon kjjken, van waaruit steeds het ritselen van papier verneembaar was. Op het gelaat van do oude dame verscheen telkens een uitdrukking van bange zorg. „Gerda riep ze luid. Op den drempel van de kamer verscheen een jong meisje, van een eigenaardige schoonheid. Op het slanke lichaam stond een tijngevormd hoofd, met een dikke pracht donker haar, in den hals tot een eenvou dige knot gedraaid. Het bleeke gelaat had iets koels, maar in de donkere, door lange wimpers beschaduwde oogen gloeide een hartstochtelijke ziel en om den mond lag een energieke trek. „Wenscht ge iets, tante?" „Ik wilde je alleen maar vragen, of die courant vandaag zoo belangwekkend is?" Een vluchtig rood schoot over de wan gen van het jonge meisje. „Ik las de recensies over het concert van gisteravond. „Natuurlijk allerlei loftuitingen." „Niet alle. Dr. Mathesius beoordeelt Helmer's zang zeer scherp. Maar als het u interesseert, zal ik het u voorlezen." Mevrouw Constance maakte eeD afwerende beweging met de hand. „Ik dank je," zeide zij koel, „ik zou je liever iets *an Felix Dakn hooren voorlezen." De gravin trad op oen groote boekenkast toe, haalde er een eenvoudig boekwerk uit, zette een stoeltje in do nabjjheid der oude dame en begon to lozen uit „Zijn er Goden". Zij had een sympathieke altstem en deze werd warmer, haar voordracht len vroolijk en blij worden, ronder dat de buitenwereld begrijpt, wat hen zoo gelukkig maakt. Het zout in het bloed wekt, in aanraking met do zenuwen, dezen cp en versterkt ze, en die kracht wordt naar de hereenen overgebracht, zoodat daar een gelijksoortige opwekking is waar te nemen. Indien slechts de helft waar is van al bet goeds, dat van dit nieuwe elixer gezegd wordt, zal de zout-kuur weldra evenzeer in zwang komen als de water kuur in haar verschillende vormen. Iloe eer zij op het meuechdom wordt toege past, hoe beter Zich aan (e melden bij den Directeur J. LAKEMAN om met 1 Mei in dienst te treden hij, die kan molken, heeft de voorkeur, Moerbeek, N. Niedorp. met 70 Aren 57 Centiaren best BOUWLAND, klein 30 snees, gele gen in den Waardpolder. Te bevragen bij 4. de Waard te Barsingerhorn zwarte en gekleurde Winkel. meubelmaker. Molenstraat, S C H A G E N, levert Beleefd aanbevelend, Joh. VAN LEEUWEN Hz. ruim 2 Hectaren OUD gelegen onder de gemeente NIEUWE NIEDORP. Te bevragen aan het bureau van dit blad. 50 a 60 voer bij j, Kekker fz., Kleine Sluis, Anna Paulowna. Na ontvangst van postwissel met 5 cent verhooging franco toezending. A. van Twojjver, Noord, Schagen. inniger, toen ze aan de plaats in den roman kwam, waar een beschrijving van Halfred wordt gegeven „En omdat het nu allen bovenmenschelijk toescheen, verzonnen zij, zooal» heidenen zijn, dat sprookje, dat hij de zoon van den „Mensch" was, dat hem niets kon weerstaan, noch mannentoorn, noch meisjestrots, dat een God zijn voor hoofd had aangeraakt, die aller blik verblind had, en veel meer zulke fabelen. Door zijn lachen moet hij aller lachen overwonnen hebben, zooals de zomer het sterkste ijs." Gerda liet het boek zinken, hare oogen keken met een wonderlijke uitdrukking de ruimte in een zoele stilte heerschte er. Mevrouw Constance keek met verschrikte oogen tot haar op. „Gerda,aan wien deukje Zij sloeg de oogen neer voor den helderen blik, waarmede de jongere tot haar opzag en deze antwoordde daarop „Ik ben steeds klaar en vast geweest in mijne liefde en in mijn haat, en ik kan niet anders, ik heb hem lief." „Dat is een ongeluk," zeide Constance zacht. „Neen, mijne zaligheidGerda was opgestaan, en naast haar tante neerknielende, streelde ze zacht de in den schoot neer gezonken handen. „U is ook eenmaal uw hart gevolgd en moet mij dus begrijpen." „Maar deze neiging is een waanzin nige. En mijn eenige troost is, dat zij ver dwijnen zal, verdwijnen moet, door gebrek aan voedsel. Het leven zal u beiden heel moeilijk tot elkaar brengen." Gerda zweeg een seconde en zeide daarna nadenkend „Ik geloof niet, dat u gelijk hebt. Mij is het steeds als sprak hij waarom komt ge niet? ik wacht reeds zoo lang op je; ik zoek je I Hoe lang moet ik nog zoeken hoe lang wilt ge mij nog laten wachten En menigmaal voel ik het als eene openbaring ik ben de zijne, evenals hij de mijne is, on vroeger of later zal het leven ons samen brengen." „Je droomt," zeide mevrouw Constance hard, „hij heeft die dagen uit zijn kinder jaren reeds lang vergeten." Gerda schudde het hoofd. 'j MU''U JL UUiV II UUJ beveelt zich beleefd aan voor het le veren en maken van alle mogelijke Hopende door eer, nette en prompte bediening een ieders gunst te ver werven. i. BflLTS, t Speciaal adres voor %W. Sf. Tieltrooy. worden vervaardigd in de fabriek van ALKMAAR dat wederom voor de laagste prijzen wordt uitverkocht. Alsmede ONTVANGEN Aanbevelend, voorheen Gebrs. KENNIS, Lagezijde, Schagen. „Neenherinneringen uit onze jeugd sterven niet, zij sluimeren slechts; een kleinigheid een klank, een geur, een naam, wekt dikwijls plotseling uit die sluime ring op." „En weet je, of hij uwer waardig is? Hij is de oude Heinz Helmers niet meer, hij kan dat niet meer zijn. Je hebt het zelt met mij uit de verte gezien, hoe ze liem bewierooken, verwennen, hem hart en zinnen vergiftigen misschien reeds ver giftigd hebben." „Neen," zeide Gerda luid, „zooals hij zoo lacht men niet met een onrein hart." En dan, met een zacht, schelmsch lachje, ging zij voort „Het baat u niemendal, tante, ook niet dat zwartmaken. En dat mijne liefde voor u nog zoo verrassend is, dat verwon dert mij toch wel eenigszins. Zij was er reeds die liefde, zoolang ik denken kan, zij is mij voor de eerste maal vol en mach tig tot bewustzijn gekomen bij do scheiding van hem, ofschoon ik toen nog een half kind was. En toen ik hom nu weerzag, al was het dan ook uit do verte, en zijn stem hoorde, toen vlamde mijne liefde niet plot seling op neen, ik schrikte slechts van wat er van geworden waszulk een groote, geweldige liefde I" Mevrouw Constance haalde diep adem. „Hadden wij toch maar nooit dat onge lukkige concert bijgewoond!" „En ik zegen den dag waarop een kloppen op de deur deed Gerda da delijk haar zin albreken. Op haar „binnen" verscheen de dienst bode en meldde den geheimraad Rodach aan. Over het gelaat van de oude dame gleed een schaduw dat van het jonge meisje wisselde vlug van uitdrukking. Alle zacht heid verdween uit de schoone trekken en de oogen keken den binnentredende zeer koel aan. Het was een persoon van middelbare grootte, een weinig corpulent, die echter aan houding en beweging niet de elegantie ontnam. Zijn haar begon reeds to grijzen en op het volle, roode, baardelooze gelaat lag dat welwillende lachje, dat nooit geheel beveelt zich beleefd aantot het sluiten van verzekeringen op het leven, tegen brandschaden, ver liezen van Paarden en Rundvee, en voor den commissiehandel in Ilüipmest- Stoffen, en Werktuigen voor Akker en Hooibouw, Stalvoedering, Zuivel bereiding, enz verdwijnt, zelfs niet wanneer de mond de leelijkste dingen zegt. Gerda haatte dat lachje, zooals ze alles wat onwaar en on eerlijk was, verafschuwde. „Goedenmorgen, mevrouw I Goedenmor- gen, gravin I" riep de geheimraad met zijn breede stem,„ik wilde eens informeeren naar den welstand der dames. Mevrouw klaagde een paar dagen geleden over verkoudheid, die zij zich vermoedelijk bij het concert in „Harmonie" op den hals had gehaald. De zaal is tochtig." „Het behoeft geen reden tot bezorgdheid te zijn," antwoordde mevrouw Constance lachend, hem tegelijk met eene handbewe ging üitnoodigende om plaats te nemen; „maar hoe vindt ge heden mijn broer? Hij was gisteravond bij ons partijtje écarté hij zonder suf." „Zulke slechte oogen blikken komen bij dergelijke patiënten heel dikwijls voor, maar nu toch bij uw broeder minder dan vroegerin 't algemeen,'' en hij zeide dit met nadruk, „ben ik over zijn toestand sedert eenige weken zeer tevreden. Men kan reeds met hem over het verleden spreken zonder dat hem dat te veel op windt." „Wellicht was het beter," zeide Gerda scherp, „dat er minder, of liever in bet geheel niet, over het verleden werd ge sproken." Rodach draaide het hoofd naar haar oni, en terwijl het welwillende lachje vriende lijker werd, zeide hij „Ik moet u verzoe ken, gravin, dat geheel en al aan mij, dokter, over te laten." Eu zich tot de oud® dame wendend, voegde bij er met een blik op het boek aan toe„Ik vrees, dat ik de dames bjj haar interessante lectuur be gestoord en dat kan het vriendelijke gra vinnetje mij niet vergeven. Ik kan wU11 schuld niet beter goedmaken, dan door zoo vlug mogelijk te verdwijnen." En beleefde ontkenning van Constance afwachtend, nam hij zóó vriendelijk afschel als had mon hem allerhartelijkst en vangen. WORDT VERVOLGD-

Schager Courant | 1901 | | pagina 6