iëtii nit de laasslaö. E. E. BiiüSli. MN" N O. de Kieviet, Mclianflic, taei i Laarzen ra t F. STOL ZOON, STUIF KALK. .De Stuïfkalkfabriek 1HSEZQHDEH. Schoenen voor Job Zomer J. P. lapaar. Zondag 31 Maart 1901. I>. ADVERTENTIEN. Markt, SCI i AG EN Ce W ierinsrerwaard, Ilruiven-Boftethonliiiï- Hxtraef ÖAUJfc te Sfhaïf is. ADOLPH SCHUT, voorheen lï. SC'HIT, Hoogzijde C 140, Schagen. Kr Mo!ph Schsit. NpQrdpr.Hoilend.sch Sronclcrediet Hynofetafc te Alkmaar. Jan van der* Maaien. is iederen Bonöerdatj var: 's morgeus half 9 ioi bij den heer Langünëg- ijer, vHotel V A DER" te SCHAGEN, te consulteerefi voor nf vnnnn zeer fijne eis uitte Waarom lijdt gij? A. Thierry's Balsem, Waarom lijdt gij? Simplex Minerva Agent voor Anna Paulowna, Zijpe en Wieringerwaard Schutzengel fipatheke desA.THIERRYin van 45ste Jaargang No. 3614. DERDE BLAD. CCXXXII. Rotterdam, 28 Maart. De briefkaart is één der meest prac- tische vondsten van den man of van de mannen, die het postwezen reorgani seerden indertijd. Voer je correspondentie die je wel graag wilt dat een ander dan de geadresseerde volgen kan, b.v.b. „Zend mij omgaand vijftien flesschea champagne"; „Je zult er wel belang in stellen te vernemen, dat heden de burgemeester bij me dineert"; „ik heb vanmiddag op de Beurs een magni- fique zaakje afgesloten, 'k verdiende schoon vijftien honderd pop" en dergelijke confidenties, ze zijn voor de briefkaart als geknipt. Minder eigent zich de briefkaart voor mededeelingen van eenigszins penibelen aard „Beleefd verzoek ik u een maand uitstel van betaling"; „Zoudt u me misschien vijf gulden kunnen en willen leenen"; „'k Heb gisteren hevige mot gehad met mijn huisheer over niet betaalde huur", en dergeiijken. Overigens is 't heel gemakkelijk, zoo'n stukje gekleurd carton. En ook goedkoop, al lijkt het eenigszins bevreem dend dat de posterijen d i t voor zooveel minder geld willen vervoeren dan een even licht briefje. Voor drie cent kun je 't heele land door boodschappen. Er zijn menschen die alles exploiteeren. Zelfs de briefkaart. Want wat sommige luiden op zoo'n stukje carton, 14 c.M. lang en 9J/2 c.M. breed (ik heb het nagemeten) kunnen schrijven, het is gewoon onbegrijpelijk. Ik heb eens gelezen van een man die het boek Genesis op een briefkaart uitschreef. Een kennis van me zou het boek Exodus en misschien Leviticus er nog bij schrijven. Zij 't is natuurlijk een dame pleegt met haar briefkaarten wonderen te doen. En zij maakt haar correspon dentie daarop voor oningewijden absoluut onbegrijpelijk. Ook voor vele ingewijden. Zij begint overlangs te schrijven, de heele kaart vol, met een ontelbaar aan tal letters. Dan draait zij de kaart dwars en begint weer boven in het hoekje te schrij ven, zoo leuk of zij (de briefk.) nog geheel blanco was en met even ontzagwekkend kleine lettertjes. Soms zet zij nog in schuine richting enkele regels met een iets grootere letter en daaronder dit laatste soms op de adreszijde in haast. Ik heb me een loup aangeschaft, alleen voor haar kaarten. Wanneer men haar vraagt, toch liever in den vervolge velletjes postpapier te gebruiken en den brief met 10 ets. te bevrachten, het verschil van 7 ets. zal men haar gaarne bij be talen zegt ze„Och neen, 't is zoo gemakkelijk, zoo'n briefkaart. En zoo goedkoop." Ik geloof evenwel, dat haar eerzucht haar parten speelt. Haar brief kaarten zijn bij alle kennissen beroemd en als men gezellig samenzit en raad seltjes opgeeft, plegen de menschen met haar briefkaarten aan te komen dragen. Aangezien zij eiken dag een half dozijn lui met haar geschiedenissen en bewe ringen gelukkig maakt, heeft zij 's rijks schatkist al voor een heel bedrag bestolen. En dit is haar, reusachtig anti-belas- tinggezind, een bron van voortdurend genoegen. Elke kaart is zeven cents verdiend. De „ansichtkaarten" zijn haar weinig sympathiek. Met den besten wil zou zij, door de huizen heenschrijvend, hoogstens den inhoud van vier vel post quarto, geplaatst kunnen krijgen. Zij haat dus ansichtkaarten, wat ik (minder om de motieven dan wel om het feit) één van hare weinige goede opvattingen vind. Want die haat aan ansichtkaarten is vrijwel algemeen. De barre verzamelwoede van het menschdom is in de laatste jaren in de richtiDg van deze smakelooze din gen losgebroken. Voor mij wordt een reis, die 'k onder nemen moet, vergald door de verplichting dat ik een paar dozijn „groeten uit te verzenden heb. Alle mogelijke winkeliers in alle moge lijke gehuchten hebben deze wansmake lijke mode geëxploiteerd en eiken dag verschijnen nieuwe series. Daarom vooral vind ik dit verzamelen zoo dwaas, wijl men nooit een complete collectie bijeen kan hebben. Dit kan met elke andere verzamelmethode welpostzegels, munten, raken ten laatste uitgeput, ansichtkaarten nooit. Met de reeds bestaande collectie, zou men een kerkgebouw tot het haantje van den toren kunnen vullen Begin dus eens met albums Het toch al niet sterk ontwikkelde schoonheidsgevoel dezer jjienschheid is door de ansichtkaarten nog meer van de goeie wijs gebracht. Allerlei onbenullige afbeeldinkjes, waarbij portretten van de verzenders zelf, worden door de post in de binnenkamers gebracht en niemand kan 't beletten. Tenzij de post weigerde ze te ver voeren Iets voor de Kamers van Koop handel, om adressen aan de bevoegde machten te richten! Of voor een Ver- eeniging tot verbetering van den volks smaak, een genootschap tot wering van ansichtkaarten. Dergelijke genootschappen zijn gauw genoeg gevormdmenschen die graag bestuurdertje spelen, zijn er in massa voorradig. Wat Rotterdam betreft al brief schrijvend raakt men van 't eene geval in het ander er zijn hier zooveel bestuursgretigen, dat elke vereeniging denkbaar i». Ook leden zijn er wel te vinden. Het nieuwe adresboek geeft een ont zagwekkende lijst van bestaande en wel licht bloeiende Rotterdamsche vereeni- gingen, wier bedoeling wel eens minder loffelijk schijnt dan van één tot wering van smaakbedervende dingen. Ja, er wordt hier zéér druk vereenigd. Ik geloof niet dat er één Rotterdammer bestaat die in géén vereeniging lid is. Dat lijkt me eenvoudig onmogelijk. De meeste Rotterdammers zijn van méér dan één vereeniging lid, vergaderen derhalve vele malen per week, en hebben vele en verscheidene belangen te behartigon. Daar kan nog wel een strijd tegen ansicht kaarten bij. Wat deze wijding aan vereenigingen in vele soorten betreft, er is veel voor en veel tegen te zeggen Men noemt dit: zich geven aan het openbaar belang, een onegoïstische medewerking aan de algemeene zaak. En van welken aard de vereeniging is een fllanthropisohe, zoowel als een artistiek-dilettanterige, wie er aan meedoet geeft zich uit louter zelf verloochening 1 Er is in Rotterdam een vrij druk vereenigingsleven, Rotterdammers zijn dus menschen die zich voor de zaken van anderen interesseeren. En dat eigen zaken er nóéit onder lijden spreekt van zelf een Rotterdammer is een zaken- mensch pur-sang Misschien wèl het familieleven. Ik heb gehoord voor wéér, van een Rotterdamsch kind, 't welk, in een familie-album bladerend, ergens een nog al mooie foto zag: Van wien is die, moeder P vroeg 't wurm, Wel kind, das je vader 1 antwoordde de moe der. Vader deed behoorlijk veel aan 't vereenigingsleven en vertoonde zich dies weinig tehuis en dan nog op zéér ongelegen uren. Hoewel niet alleszins geloofwaardig is er in dit verhaal toch veel waar schijnlijks, Vereenigingsleven en huiselijk leven gaan eenmaal moeilijk samen. Wanneer nu, in de toekomst, ook de zelfbewuste vrouwen, méér dan tot heden, aan vereenigingen doen, gaan we een schoonen tijd van gemeenschapsleven tegemoet. Ja, in zoo'n toekomst met vrouwen- vakvereenigingen, vrouwenkiesvereeni- gingen zal 't er genoeglijk in ons open baar bestaan uitzien. Maar hoe het huislijk leven 't erbij houden zal, waag ik niet te beslissen. Rotterdam is een stad,die een zeer vrucht baar terrein voor vereenigingszuchtigen oplevert. Met een beetje goeien wil is er in eiken klipklap aanleiding tot vereenigen en naarstiglijk maken de bollebozen in onze burgerij er gebruik van. Ons adres boek dat een overigens weinig boeiende uitgave is, geeft in enkele bladzijden, aan „vereenigingen van allerlei aard" gewijd, een belangwekkend stuk Rotter damsche physiologie. Zoo'n adresboek vergun me voor ditmaal mijn bekende degelijkheid ballast te beschouwen en zoo'n beetje rond te babbelen zoo'n adresboek is aller- leerzaamst. Ik houd er evenwel van als van een dictionnaire. Bij de thee is het heel pleizierig. 't Nieuwe adresboek is er, man 1 zegt mijn vrouw, als ik thuis kom op den grooten dag van de uitgave, en ik lach witjes. Dat is eene verrassing. Nog vóór de soep op tafel komt, zoek ik mijn eigen naam in de alphabetische naamopgaven en ook nóg eens bij de straten. Klopt het, dan ben ik in een allergenoeglijkste stemming en ik vertel mijne vrouw hoe mijn zaken vandaag zijn gegaan Zijn er fouten in mijn naam, of in mijn beroepsvermelding, of in mijn huisnummer, dan word ik onplezierig bedenkend dat daar weer een jaar lang mijn vrienden onjuistheden van me zul len gelooven, en dat ik in zoo'n jaar niet heb wat me toekomt. Eéns, zeven jaar geleden, stond ik er zelfs heelemaal niet in, en ik heb toen een ingezonden stukje geschreven tegen de uitgevers, dat niet geplaatst is en vele dagen was ik onge naakbaar. Een adresboek, dat, wat mij betreft, juist is, bemin ik zeer. Voor lui, die, zooals ik, helaas hun naam weinig gedrukt zien, is het prettig, dat het adresboek zich minstens hunner ontfermt. Ook is het me een bijzonder voorrecht, dat ik een zéér ongemeenen naam bezit,zoodat ik bijna alléén slechts twee menschen in Rotterdam verstouten zich eender te heeten twee lange series van gelijknamigen aangenaam afwissel. Heette ik bijvoorbeeld Jansen of Van Veen en werd ik derhalve geplaatst in bladzijdenlang durende opgaven, mèt menschen, die zelfs mijn voornaam had den en ongeveer mijn beroep, ik zou 't adresboek een onbelangrijke uitgave achten. Men zou er immers MIJ niet in kunnen vinden. Aepiratiën naar beroemdheid worden overigens m. i door het adresboek vol doende bevredigd, in de verste toekomst zal een nageslachteling misschien mijn naam vinden en bedenken wat ik was en wat ik deed. Is deze beroemdheid iets minder, dan van één, die thans algemeen genoemd wordt, om verdiensten Na hem kwamen zóóveel verdienstelijke menschen, dat zijn naam, eeuwen later, eigenlijk toch ook niets meer is dan een adresboeknaam Paardenfokkerij. Over het algemeen hebben de j 1. gehouden Hengstenkeuringen niets anders opgeleverd dan groote ontevredenheid en bittere teleurstelling voor menigen Hengstenhouder; zelfs zijn er, die schro melijk financiëel benadeeld zijn geworden. In het belang der paardenfokkerij is het naar mijn bescheiden meening zeer gewenscht, dat er maar Rijksdekheng sten in de verschillende Provinciën gestationneerd worden, tegen een laag dekgeld M. i is dit veel beter, dan dat het Rijk en de Provinciën zulke groote sommen geids uitgeven voor premie keuringen, die niet aan haar doel beant woorden, Ieder paardenfokker en hengstenhouder, die met bovenstaande instemt, zende mij een briefkaart, met de woorden tegen een verplichte Rijkshecgstenkeuring". Haarlemmermeer. P. 8. ZIJLMANS. Generaal Philip Botha. De heer W. D. Koot, adjudant van den gesneuvelden generaal, zond aan het Hbld. een schrijven, waaraan het volgende is ontleend Maanden lang mocht ik in den oorlog met den gevallen generaal verkeeren. En niet het minst in de hitte van het gevecht genoot men van zijn omgang veel, van zijn voorbeeld meer. Van zijn omgang. De wijze toch, waarop hij zich steeds tusschen Boeren en vreemde strjjders bewoogde voorkomendheid, waarmee hij èn in, èn buiten den krijgsraad hen, die in meening met hem verschilden, wist tegemoet te tredende bereid willigheid, waarmee hij steeds naar ieders klacht, ook van den eenvoudigste, luisterde, bezorgden hem de liefde zijner manschappen. Aangenaam van manieren, maakte hij zelfs op de vreemde officieren, die gewoon waren in hooge kringen te verkeeren, den indruk van een man te zijn, die nevens een altijd hulpvaardig karakter, een beschaving toonde te bezitten, welke men in den Boer, die nooit school ging, allerminst durfde verwachten. Van zijn voorbeeld. Nog zie ik den generaal, krachtig van bouw, lenig en vlug in zijne bewegingen, hoewel hij reeds de vijftig naderde, op zijn paard stijgen. Dan werd de soldaat in hem wakker. Dan gaf hij, rijdend aan 't hoofd zijner manschappen, te midden zijner commandanten, dezen, die hem in leeftijd ver vooruit waren, zijne laatste bevelen. Dan, eenmaal in 't gevecht, be gaf hij zich steeds, zonder om bommen of kogels zich te bekom meren,naar de gevaarlijke punten, om den moed der zij nen door zijn hartelijk woord levendig te houden, of de weifelaars opnieuw tot plichtbesef te roepen. Vermoeienis scheen hij niet te kennen. Zoolang het gevecht duurde, was hij te paard zag alles wist alles wist met kinderlijke blijdschap dapper gedrag te loven en te loonen kon met koude kort heid door woord of blik den lafhartige treffen. Geen enkel gevecht herinner ik mij, waarin niet de dappere generaal, als ge volg van zijn vurigen geest, zoo aoodig generaal, commandant, veldkoruet en gewoon burger tegelijk was. Klaagde een burger, dat hem honger kwelde, dan verzocht hem de generaal diens voorbeeld te volgen, door tegelijk honger te lijden en te vechten. Was de genegenheid zijner mannen oorzaak, dat zij den generaal, vaderlijk waarschuwden, zich toch uit het vijandelijk vuur terug te trekken, dan antwoordde hij hun vroolijk dat zij te schieten, niet te praten hadden. „Op zaèl, kinders", klonk zijn roep als hij ons, zijn adjudanteu, beval, hem op zijn tal- en eindelooze verkennings tochten te vergezellen. En met onverbe- terlijken trouw en ijver overtuigde hij zich, in hoeverre de gegevens zijner spionnen juist waren. Welkom, zeer welkom was hij steeds in de Boerenwoningen. Daar moest de generaal zoo menigmaal troosten, als 't verlies van man of zoon nog te versch in 't geheugen lag. Dan kon dezelfde man, die geen kogelvrees kende en ge ducht in den krijg was, zacht als een kind door zijn deelnemend woord olie gieten in de zoo diep geslagen wonde. Of wel, hij, die met vragen van aller lei aard door angstige vrouwen en meisjes bestormd werd, moest zijn oor deel over den gehaten Engelschen soldaat, over den staod der krijgszaken, over den mogelijk korten of' langen duur van den oorlog geven. „Te paard, kerels", klonk dan weer zijn stem, en als dank voor het woord van den generaal klonk ons een harte lijke zegenbede uit den mond der vrou wen na. Waarlijk droef is het mij te moede, wanneer ik er aan denk, hoe. hij einde lijk, nadat bij anderhalf jaar voor de vrijheid van zijn land en geslacht, telkens en telkens weer het hoofd waagde, toch ten laatste gevallen is door het vijande lijk lood ontvallen tevens aan zijn land, dat hij tot sieraad strekteaan zijne mannen, die "hij tot geestdriftig worden wist te bezielenaan zijne treurende vrouw en dochters, die een man en vader verloren en tevens vernemen moesten, dat zijne beide zonen gewond nederliggen. Gewond niet gedood Gode zij dank. Maar gewond om, naar wij hopen, ter herstellenom dan, als kinderen van zulk een vader, nooit te vergeten dat de moord, aan hem gepleegd, geploegd werd door het trouwelooze Engel nd in een schandelijken oorlog; in een aanslag op het leven en de vrijheid van een volk, dat niet aarzelt bet leven te geven om de vrijheid te behouden. En indien eenmaal de geschiedschrijver de heerlijke taak zal aanvaarden, om naar verdienste de helden uit dezen oor log te teekenen, dan' voorzeker zal hij onder ben eene eereplaats moeten toe kennen aan generaal Philip Botha, die zijne rust, zijne bezitting, zijne zonen en zijn leven vrijwillig offerde voor de eer van zijn land, voor de vrijheid van zijn volk. VERKRIJGBAAR bij Kattetongen a 16 ets. per ons. Wellington 14 Bitterkoekjes 14 ii u Theebanket 14 Weespermoppen 14 Victoria-bariket „13 Confit-banket „II Arnh meisjes „11 Zandkoekjes 10 Boterjanhagel „10 Spaansch brood „10 Allerhande 9 Sprits 9 Goudsche sprits 8 Zandtaartjes 4 stuk. Gevulde koeken 5 Gemberkoek 25 Ontbijtkoek a 10 en 20 Beleefd aanbevelend. beëedigd Makelaar, beveelt zich aan voor het koopen, verkoopen en taxeeren van roerend en onroerend goed, het bezorgen van Kapitalen, onder verband van le en 2e Hypotheek op zeer bilfijke voorwaarden, van losgeld op obligatie onder borgstelling, het sluiten van brandverzekering en verzekering op bet leven, bet koopen en verkoopen van effecten en bet inwisselen van coupons. Des Zondags geregeld des voormiddags van 10 tot 12 uur aan huis tespreken', ftICMANÜ behoeft lijdende te zijn aan lDtt, indien men maar direct de toevlucht neemt tot de allerwege bekroonde en wereldberoemde Superior, uit de Kon. Stoomfabriek „DE HONINGBLOEM" van H. X. van Schaik ('O., gevestigd te 's-Gra- venhage (Holland). Verkrijgbaar in flacons van f 0.40, f en g.OO bij alle HH. Drogisten en Comes- tibleshandelaren en bij J. Opgericht 1859. IN VOORRAAD de nieuwste modellen IJUuuumm uü juuuiuvu, welke voor zaer lage prjjzen worden van de hand gedaan. Stoffen Pantoffels, zeer goede kwaliteit, f 1.10; Stoffen Pantoffels met hak, lakneusje en zjjden strik f 1 50Dames-Riemschoentjes met lakneusje en zjjden strik f 2,10; Dames Xamgarönlaarsjes met mooi leêr f 3.— Dames Kamgarenlaarsjes met fijn kalfsleer, elegante nieuwe modellen, f 3 50 en f 4.—, gegarandeerd sterk; Dames Satinleeren Knoopschoentjes, sterke kwaliteit, reclame prijs f 2.75Dames bruin-leêren Pantoffels met hak en zijden strik f2.—. Voorts bruine Riemscboentjes en Knooplaarsjes, CJhroom- leeren Knooplaarsjes, Knoopschoentjes, Elas tieklaarsjes en fijne verlakte Schoentjes, tegen sterk concurreerende prjjzen. Méér dan 20 soorten Kinderscboentjes vanaf 40 ets. per paar; Heeren gewaste Rijgschoenen met neusje f 2,75; Heeren Rijgschoenen met kamgaren, handwerk, f 3,25; sterke Werk en Ploegschoenen f 2 50. p.p. m Heeren-molières met laken, elastiek en knoopjes f 3,25. Concurrentie in dit artikel onmogelijk, terwijl voor de goede kwaliteit wordt inge staan. Zie verder de Etalage. Alle prijzen a contant berekend. Aanbevelend, Kapitaal I I.3IQO.OOO.-. De Vennootschap verstrekt gelden op hypotheek, tegen billijke rente en geeft S1^ °/o en 4 pandbrieven uit in stukken van 5000.1000. 500 en 100 gulden. De Directeur, J. F. MOENS. Agent voor SCHAGEN de heer De ondergeteekende, beëedigd Makelaar, Laat 111, Alkmaar, houdt zich beleefd aanbevolen tot het koopen en verkoopen, huren en ver huren van Onroerende Goederen, het opma ken van degelijke Koop-, Huur- en alle andere onderhandsche Contracten,Memoriën van aangifte voor het recht van successie, Inventarissen, Boedelscheidingen, enz., als mede voor het taxeeren van Onroerende en Roerende Goederenplaatst en bezorgt op billijke voorwaarden gelden op hypotheek en op ohligatieAgentschap voor Levens-, Brand- en alle andere Verzeke ringen. voormiddag half 12 r-i n zonder pijn, Plombeeren, enz., enz., en tot het plaatsen van ftcllte Allieri- kaansche Kunsttanden a f 2.50 met garantie. te ALKMAAR, levert tegen zeer concurreerenden prijs als gij U volkomen zeker van uw lijden verlossen kunt door aanwending van den alleen ech ten Apotheker en alle maagziekten, hoest, tu- bcrcülosë, katarrh, in't algemeen olie inwendige kwalen kunt weg nemen en tegelijk dezen balsem ook in ontelbare gevallen uit wen. dg kunt gebruiken. Deze balsem is alleen echt wanneer hij nevenstaand officieel geregistreerd groen handels- merkI>e No?), draagt. flacons kosten franco 6 gulden. Minder dan 3 flacons kunnen niet verzonden worden, zending al leen tegen contante betaling. nis gij door aanwending van Apotheker A. THIERRY'S Milten echte Centilolipnzalf iedere wond, al ls zl^fl ook. notf zoo oud, en van welken aard ook, volkomen zeker kunt genezen, en gij daarbij bijna altijd elke gevaarlijke operatie kunt, vermijden. Prijs per pot f fc.—twee poften L3.— franco. Verzending alleen tegen contante betaling. Deze zalf is alleen echt met ne venstaand officieel geregistreerd handelsmerk, dat op lederen pot In iiuebranu. Hoofddepot: Hof-Apotheek. H. SANDERS, Amsterdam, Rokln 8. Kotturdaml.iJ SNABILIÉ, Steiger. Waar geen depot is bestelle men direkt aan het adres: Apo theker A. THIERRY, te Pregrada bij Rohitsch, Oostenrijk. P. VISSER, Bonds-Rij wielherstel Ier, W ieringerwaard. 1ICH DIEN 1 llleln echter Balsam Mi* d*f Schutjengsl-Apothek» des A. TWerry in Pregraia bel Rohitsch -Sauerbrunrt. PREGRADA

Schager Courant | 1901 | | pagina 9