Marktvee. Zondag 21 April 1901. 45ste Jaargang No. 3620. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woe ïsdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENT1EN in het eerstuitkomend nummer gallaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau KlHilCIKlIf, Laan, D 4t. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL, EERSTE BLAD, Gemeente S c ha gen. Bekendmakingen. Keuring van Binnenlandsch Nieuws. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. TRANSVAAL. Buitenlandsch Nieuws. Politiek overncM dei weel. SCHAB AIicicci Nioiffs-, COURANT. AlmtHtie- Liittnvllii Bil nummer bestaal uil twee bladen. POLITIE. Tor Secretarie der gemeente Schagen zijn inlichtingen te bekomen omtrent twee achtergebleven schapen, bene vens een gevonden sleutel. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennis van belanghebbenden, le. dat ter bestrijding der verspreiding van het mond- en klauwzeer rot nader bericht het rund vee, te Schagen ter markt gebracht wordende, vóór dit aldaar wordt toegelaten, zal moeten worden gekenrd door daartoe aangewezen deskundigen, en dat de dieren, gezond bevonden wordende, ten bewjjze daarvan zullen worden voorzien van een kenteeken, zynde een stempel, waarin de letter S., aangebracht met roode menie. 2a. dat de keuringen voorloopig znllen plaats hebben op de volgende plaatsen a. van vee, komende van het Noord en Loet, bij den ingang naar de markt vanaf het Rensgas ter hoogte van het huis van Hd. Smit. b. van het vee, komende langs de Hoep en uit de richting van Grootewal, ter hoogte van het Statlons-Kofflehnia, bewoond door A. Visser het vee, komende nit laatstgenoemde richting, zal naar de keuringsplaats moeten worden gedreven langs den nieuwen Stationsweg. 3e. dat de eigenaars van vee, zich in de kom der gemeente op de stallen of in de weide bevindende, dit, wanneer zij het ter markt willen brengen, mede, vooraf op de voor hen naastbijzynde plaats ter keuring zuilen moeten aanbieden. Schagen, den 9 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS Te Schayerbrufp trad j1Donder dag in het lokaal van den hr. ABruin op de heer FW N. Hugenholtz, de eandidaat voor de 2e Kamer der Sociaal-Dem. Arbeiderspartij in 't district Helder. Na voorgesteld te zijn door den Voorzitter van het Bestuur der afd. Helder van die partij, begon de spreker in de eerste plaats in korte trekken het streven van zijn partij uiteen te zetten. Hij wees op de groote tegenstrijdigheden en misstanden in onze maatschappij en stelde in 't licht, dat als oorzaak van dien treuri- gen economischen toestand beschouwd moet worden de sociale productie naast een individualistisch kapita lisme, het werken van velen ten voordeele van enkelen, die door hun kapitaal heerscken en van den arbeid het meeste voordeel trekken Spreker gat voorbeelden van enorme kapitalen in ééae hand en hoe die kapita listen door hunne vereenigingen of trucs den kleinen industrieel, den kleinen grondbezitter en ondernemer verdringen, zoodat een ieder van hen afhankelijk wordt en de arbeiders met hoofd en hand hunoe slaven zijn. Dat kan en dat moet anders worden, sprak hij, zoodra de arbeiders 't onwaardige van hun bestaan inzien en zich eraan onttrekken. Het streven der arbeiderspartij is: de voordeelen van de sociale productie ten goede te doen komen aan, te laten vloeien in den zak van allen. Dan zullen er geen personen zijn, die honderd duizend gulden per dag hebben te vertereu, maar ieder zal kunnen krijgen een menschwaardig bestaan, elke arbeider zal voldoende hebben om te leven en het hem niet aan tijd ontbreken met de zijnen te leven, voor zijn geestelijke en zedelijke ontwikkeling te zorgen. Niet in eens zal men daartoe komen Men kan er slechts bij gedeelten toe naderen Stappen in die richting zijn reeds gedaan en wijzen uit, dat het mogelijk is, en welke voordeelen de gemeenschap er van geniet. De posterjj, de telegraaf, binnenkort de spoor- en tramwegen, zjjn in handen van den staat, en allen komt dit ten goede. In Amsterdam en andere groote steden behaalt men winst voor allen door het van gemeentewege exploiteeren voor gas, tram, waterleiding enz De Wieringers ver dienen meer, nu door de gemeente de wierwaarden gepacht worden, dan vroeger, toen particulieren ze pachtten. In het Noordwesten van Friesland zyn de loonen der landlieden,—arbeiders en pachters gestcgeu.nadat men eerst van de opbrengst der boerderjj had afge trokken 't loon en de bedrijfskosten en daarna van overschietende de pacht betaalde Wanneer er derhalve een wetgeving komt in dien geest, dan wordt het beter, maar om daartoe te geraken, moeten er ook mannen gekozen worden, die dien weg op willen. Er zyn wel democratische libe- falen, -katholieken, anti-revolutionnairen, maar hoe alle partijen ook tegenwoordig sociale hervormingen voorstaan, daarmeê schiet men niet op. Het bljjft halfbakken werk, doordat de geldzak van enkelen steeds in 't oog'gehouden wordt. Dat hebben we Weer gezien in de laatste vier jareD. Wjj mogen de tegenwoordige regeering dankbaar zijn voor de onge vallenwet, de woningwet, de leerplichtwet, maar dat deze niet beter zijn dan sc uh zyn, dat is te wjjten. Ran de lui die oiii den geldzak dachten. Ia de onge vallenwet zijn niet opgenomen de landarbeiders, de ''aschers, de zeelieden, dank zjj ook den heer Staalman, dle dat tegenwerkte. Moest er ook niet voor hen ®etorgd Zijn Bovendien is de ongevallenwet nu zoo, rt'>1 1I-Cir „;rtk o-vrgu zijn r Jiovencnen is ue a| de ondernemer van een klein bedryf zich mot fiïneeren, om zijn ongelhkkigen weikman te helpen en "la zal hij trachten veel verzwegen te krijgen. Sprekers partijgenooten hadden alles willen laten 8en door den Staat en arbeider en werkgever Wa'en gebaat, zoo een ongeluk voorkwam. De woningwet bevat veel goeds, doch aangezien cie L£°eemebe8turen voor geen nieuwe, betere woningen behoeven te zorgen, is het vaak een dwaasheid de nschen uit een krot te zetten '""THohtwet komt het kind ten goede, maar let ai me, gebreklijdende kind en daartegen had, zooals de sociaal-demo raten gewild hadden, gewaakt moeten worden. Znllen echter de arbemers hunne wenscheD bevredigd krygen en tot betere toesvanden geraken, dan moeten ze in de gelegenheid zijn, allen te kunnen kiezen Daarom willen de arbeiders in de eerste plaats kiesrechtwijziging, algemet.,i kiesrecht. Het geld is te verkrijgen, wanneer men de millioenen spaart, die nn aan leger, vloot en vestingen worden besteed en weggeworpin. Vandaar dat zij zijn tegen het militarisme. De ouden van dagen mo-sten aiien matig kunnen leven, en daarom staat spr. voor het verschaffen van staatspensioen aan allen. Sprekei eindigde zijn kenrige, gloedvolle rede, die geen enkele hatelijkheid bevatte, maar een eerlijk, krachtig betoog was, met den wensch, dat het volk ook hier getuigenis sou geven van zyn wensch om een beter bestaan te verkrijgen. Hij hoopte dat volstrekt niet om zichzelven, maar om de zaak, die hij voorstond, om de arbeiders, die door hun arbeid al 't andere mogelyk maken en slechts een hongerloon hebben. Een krachtig applaus bewees, hoezeer velen daarmeê instemden. Aan 't debat werd slechts deelgenomen door den heer Kuiper, die als Christelijk-anarchist zich verklaarde tegen alle wetten en alleen heil verwachtte, indien de menschen, door hunne overtuiging gedreven, zich zedelijk gingen verheffen. De heer Hngenholtz toonde aan, dat dit slechts gehoopt kon worden en mogelyk zou zijn, als alle menschen wkren wat ze moesten zjjn. Nu dat niet het geval is, moet men rekening honden met de omstandigheden, waaronder men leeft, en de opvoe dende kracht niet voorbyzien, die ook in wetten en tuchtmiddelen ligt opgesloten. Vele menschen zyn als kinderen en kinderen moeten gewend worden aan orde, leeren deugden te beoefenen ook door den krachti- gen wil van anderen, die bun den weg aanwyzen. Wjjl daarop niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad van WIERINGEN, op Vrydag jl-, n.m. 2 uur. Aanwezig allen. Na opening door den Voorz. worden door den Secretaris de notulen gelezen en door den Raad goedgekeurd. De maandstaat der zeegras-exploitatie over Maart 1901 wordt ingezien en in orde bevonden Een missive is ingekomen van den heer C. M. Koorn, mededeelende, dat hij op 18 April 1901 in handen van den heer Kantonrechter te Alkmaar de vereischte eeden als makelaar heeft afgelegd. Wordt ter tafel gebracht het procesverbaal van de gehouden kasverifleatie bjj den gemeente-onivanger. De ontvangsten hadden bedragen f 23665.53», de uitgaven 23297.63», alzoo moest in kas zijn en was bevonden de som van f 867 90. Opeen reclame van den heer J. Rotgans Sz,, verzoe kende om veimindering van Hoofd. Omslag wordt afwijzend beschikt. Van den heer Poutsma, schoolopziener, was een schrijven gekomen, vermeldende een dankbetuiging voor de aangename samenwerking gedurende zyn verblijf in dit arrondissement. Wordt gelezen een rekest van de bewoners der Quarantaine-plaats, waarin adressanten verzoeken, om eenige verbetering aan te brengen aan het overpad voorbij den aldaar bestaanden straatweg. Uit de kaart van den kadastralen legger blijkt, dat de straatweg aan de Gemeente behoort, en het overige van den zijweg aan het Heemraadschap, zoodat adressanten zich tot het Heemiaadachap zullen moeten wenden. De rekening van het bestuur der Algemeene Armen kassen wordt goedgekeurd. Is aan de orde bespreking tot benoeming van eene onderwyzeres aan de Sehool te Hippolytushoef. Het aantal kinderen is thics voor het onderwijzend perso neel te talrijk, en nu zijn er nog een 15-tal kinderen, welke niet toegelaten kunnen worden. Voorz stelt namens B. en W. voor, om van heeren Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om nog een onderwijzeres te mogen benoemenhet tractement te bepalen op I 600.—, met een drie-jaarlijksche verhooging van f 50.sollicitanten op te roepen, en den datum van in-dieDst-trediug te bepalen op 1 Juli 1901. Wegens het groote aantal kinderen moet er toch iets gebeuren, hetzy een onderwijzeres benoemen oi hulponderwijzeres aanstellen in de handwerken, omreden op 't oogenblik aan 90 meisjes handwerkles wordt gegeven,wat voorlonderwijzeres geen uithouden is. Doch het komt den Raad dan ooit heter voor, om een onderwyzeres te benoemen, want dan kunnen de overblijvende kinderen ook ter school gaan. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Bjj de rondvraag meent de heer Kuut^ dat het wenschelyk ib, dat ereeB datum wordt bepaald, waarop de grint langs de wegen moet gereden worden, b v. 16 Nov. a. s., hetgeen goedgevonden wordt. Verder niemand meer het woord verlangende,sluit de voorzitter de vergadering. Op Dinsdag 14 Mei 1901 zal vanwege de Afd. W ieringen der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, gesteund door de Provinciale Commissie tot bev. der veefokkerij, eene keuring van stieren worden gehouden. Als premiën worden geldprijzen beschik baar gesteld tot een gezamenlijk bedrag van f 100. De vermiste W ieringers. Te Hippolytushoef op Wieringen is wederom een lijk aangebracht van een der sedert 16 Jan. 11. vermisten. Het werd in do nabijheid van het eiland gevonden door den visecher P. Pool en herkend als dat van den beurtschipper P. J. Wigbout 8r.. Door den heer D. Mulder Sz. te Stol per vlotbrug is aan gekocht een tweemast-N ed. Barkschip, met het doel dit aldaar te doen sloepen. Datums der a. s. verkie- Drooglegging Zuider zee! Naar de N. Ct. verneemt, is het ont werp der commissie tot drooglegging der Zuiderzee bij den Minister van Waterstaat ingekomen en zal het waarschijnlijk nog in deze zitting aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Menschrijftuit SITTARD In de laatste jaren is het hier gewoonte geworden, dat candidaten voor gemeenteraad of Prov. Staten zich op den stemmingsdag op het stad huis in levenden lijve aan de ter stembus gaande kiesgerechtigden vertoonen. Maandag j.1. was dit bij de stemming voor een lid der Prov. Staten weder het geval. Een ingezetene dezer stad, de heer J. A-, die zijn burgerplicht als kiezer ging vervullen, en terzelfder tijd ter secretarie aangifte ging doen van de geboorte van een zoon, had de leuke gedachte de beide candidaten, de heeren Beckers en Pijls, uit te noodigen als getuigen bij de aangifte te willen fun- geeren. Door beiden werd hieraan bereidwillig gevolg gegeven, zoodat de datum van dezen voor hen zoo gewich- tigen dag ook in de registers van den burgerlijken stand voor altijd is geboek staafd. weg, tnaschen Maritsani en Kraaipan, veertig Engel- schen omsingelde. Een bereden macht met een Maxim en twee vyftienpondera vond bij aankomst de Boeren afgetrokken Terwijl de Engelsche troepen in den Vrijstaat de Boeren zoeken, hebben dezen even een presidents verkiezing gehouden. President Steyn werd in 1896 voor den duur van vijf jaar gekozen, zjjn ambtstijd was dns dit jaar verstreken en zoo kwam te Boshof een vergadering van Boeren bijeen om een nieuwen president te kiezen. Volgens de Engelsche berichten waren maar 40 Boeren tegenwoordig, die de commando's te velde vertegenwoordigden en dezen herkozen den heer Steyn tot president van den Oranje-Vrijstaat. Londen, 18 April. Een telegram van lord Kitchener, gisteren uit Pretoria verzonden, meldtBij den opmarach van generaal Kitchener nit Lijdenburg, lieten de Boeren eene Longtom in de lacht vliegen dertien hunner werden gevangen gemaakt. Een colonne onder kolonel Douglas bezette Dnlstroomzea Boeren werden gedood Pltimer bezette Badfontein en Dam 18 Boeren gevangen hy maakte er geweren en ammunitie bnit. Elliota divisie in den Oranje-Vrjjstaat bracht een aanzienljjke hoeveelheid vee mede Londen, 19 April. Kitchener seint uit Pretoria van 18 dezer Een afdeeling van het negende regiment lanciers is in een hinderlaag gevallen. Een luitenant en 3 man zijn gedood, vijf man zyn gewond. zingen. Voorloopig bestaat het plan de ver richtingen voor de nieuwe samenstelling van de Tweede Kamer aldus te bepalen de verkiezingen (candidaatstelling) op 4 Juni, de stemmingen op 11 of 13 Juni, de herstemmingen op 25 Juni. Alfred Miluer, de gouverneur over de beide gean nexeerde republieken,gaat een poosje naar huis toe. De mao heeft zich overwerkt, zijn gezondheid is geschokt,en meteen zal de regeering in Engeland eens met hem confereeren over den toestand in Zuid-Afrika. De hooge Engelsche mijnheer heeft zoo het een en ander reeds over den toestand meêgedeeld. Eerst heeft hy langen tijd geaarzeld om iets meê te deelen, omdat hjj steeds maar hoopte op een keerpunt in den oorlog. „Maar ik moet," zoo zegt hij nu, „tegen mijn zin bekennen dat er zulk een keerpunt niet zal zjjn Ik heb niet den minsten twijfel aan den einduitslag, maar voorzie dat het werk langzamer, moeiljjker, en kostbaarder zal zjjn dan ooit werd vermoed. Het kan niet ont kend worden, dat het laatste halfjaar een tjjdperk van achteruitgang is geweest. Zeven maanden geleden was deze kolonie (de Kaapkolonie) volkomen rustig, althans even rustig ais de Oranje-Rivier-kolonie, maar nn is de toestand ten eenenmale veranderd. «Het is overbodig om uit te weiden over de grootere verliezen voor het land, veroorzaakt door den langen duur vao den strjjd en door den vorm, dien de oorlog heeft aangenomen, Bovendien wordt nn hoofdzakelijk om de voortbrengselen gevochten. Inder daad is het verlies van den oogst en den veestapel een veel ernstiger zaak dan het vernielen der hoeven waarover zooveel te doen is geweest. De gevolgen van de gebeurtenissen der laatste zes of zeven maanden zullen zich veel langer en dieper doen gevoelen, vooral voor den landbouw, dan voorzien kon worden toen de oorlog begon. „Als ik het oveiheerschend, bjjna algemeen gevoelen moet weergeven van de Zuid-Afrikaners, die met de Britsche regeering sympathiseeren, dan zou ik dit aldns doen „Zjj zijn den oorlog doodmoede, dien oorlog, die velen van hen heeft geruïneerd en van bjjna allen aaDzieniijke opofferingen heeft gevergd, maar zij zonden liever zien dat de oorlog voor een onbepaalden tjjd wordt voortgezet, dan het gevaar te loopen van eenig compromis, dat ook maar de kleinste kans zou geven op herhaling van een zoo verschrikkelijke plaag. „Zij zjjn bereid om te strijden en te lijden, om Zuid-Afrika voor altjjd en onbetwistbaar te maken tot een ondeelbaar land, onder een vlag, met een vorm van bestuur, en wel het Britsche.dat, naar zjjgeloo- ven, de grootst mogeljjke gerechtigheid en vrijheid biedt aan mannen van alle rassen Is dit doel bereikt, dan zyn zij bereid, allen rassenhaat ter zjjde te stellen Zjj hebben gestreden tegen het beginsel van rassen-oligarchie iD éónen vorm en willen dit beginsel niet in een anderen vorm in eere herstellen. „Om dit doel te bereiken zonden zjj voor het oogeuolik willen berusten in een krachtige voort zetting van den oorlog en zjjn zjj bereid daarin een zeer werkzaam aandeel le nemen daarbij willen zjj den vijand elke gelegenheid bieden om op de reeds aangeboden voorwaarden zich te onderwerpen en wenschen zjj, zoodra de openbare orde verzekerd is en de omstandigheden het gedoogen, het stelsel van koloniaal zelfbestuur nit te breiden tot de nieuw- verworven landen. „Ik voor mij ben overtuigd dat deze houding zeer verstandig is en het is alleen maar noodig om, ondanks de ontmoedigende omstandigheden van het oogenblik, daarin te volharden, om ons eindeljjk succes te verzekeren". 't Is, zooals reeds meermalen is beweerd, geen opgewekt betoog en de toestand in de repnblieken moet veel minder gunstig zjjn voor de Engelschen dan wjj wel weten, anders zou de regeerings-com- missaris welk niet zulk eene verzuchting slaken. Gek gaat het in Transvaaleen poos geledeD, in Februari, bezette Freach Ermelo en veegde het district schoon nu is dat plaatsje weer de hoofdplaats van Transvaal en het district weer in handen der Boeren. Uit Louren9o Marqués komt bericht, dat verschillende Boerencommando's een gezamcnljjke beweging op de grenzen van Natal in den zin hebben. Er is dns nog leven genoeg in de Transvaalache brouwerij. In de Kaapkolonie bljjft, ondanks alle Engelsche jachtpartyen en overwinningen, alles bjj het oude. Een der belangrijkste punten voor de republikeinen bljjven de Znnrbergen. Van daar uit hebben zij al onnoemljjk veel kwaad gesticht. Het plunderen der hoeven vaD loyalisten gaat nog ongehinderd voort, en de legermacht in de Kaapkolonie, die alleen reeds grooler is dan die waarmede die goede Engelsehen vóór den oorlog Transvaal dachten te veroveren, bljjkt onbekwaam dat plunderen te beletten. Te MafekiDg werd bericht ontvaDgen, dat een klein commando op twaalf mjjlen ten oosten van den spoor- 't Schijnt, dat de Porte al heel slecht tegen de weelde kan. Nauwelijks is een opstand in Macedonië over haar hoofd gedreven, nauweljjks zijn ernstige ver wikkelingen met Bulgarije tijdelijk van de baan geschoven, of Sultan Abd-ul- Hamid begint de aanvallende partij te worden. Het zijn evenwel niet de naaste buren, die hij gaat bestoken zijn aanval is op Engeland gemunt. Het wapen, waarmee de Engelsche bezetting van Egypte wordt bedreigd, is een proces tegen de Suez-kaDaal-maatschappij. Deze maatschappij neemt voor iederen passagier, die het kanaal passeert, tien franken tolgeld. Deze belasting heft ze niet alleen van de passagiers van handelsvaartuigen en postbooten, ook de soldaten, die op die wijze worden vervoerd, worden daarvoor aangeslagen.Het aantal Turkrche soldaten, dat geregeld elk jaar uit en naar de Arabische provincies werd vervoerd, bedroeg gemiddeld 25.000 man. In de laatste jaren is dit evenwel nog belangrijk grooter geworden. De onophoudelijke opstanden, die zich in Jemen voordoen, hebben den Sultan tot groot militair vertoon genoodzaakt. Dien tengevolge heeft de Turksche schatkist jaarlijks van 250.000 tot 300.000 fran ken betaald. Reeds voor 15 jaren heeft de Porte tegen de heffing van dit kanaalgeld voor vervoerde militairen verzet aangeteekend, waarin het toen door Nederland en Engeland, die ook bij deze kwestie van zeer nabij betrokken zijn, werd gesteund. Verschillende omstandigheden hebben toen evenwel samengewerkt om de zaak in den doofpot te stoppen. Nu is de Porte evenwel op de kwestie teruggekomen en verlangt ze van de gemengde rechtbank te Kaïro uitspraak omtrent de geldigheid dier heffing. De Ottomaansche regeering beroept zich op de bij de Suez-conventie gewaarborgde rechten als de mogendheid door wier gebied het Kanaal loopt. Worden deze rechten door genoemde rechtbank erkend, dan volgt daar de voor Engeland minder gewilde gevolgtrekking uit, dat Egypte nog altijd tot het Turksche gebied behoort. Mocht daarenboven de rechtbank besluiten, dat de doorvoer van militairen, geheel vrij behoort te zijn, dan zal zulks ook voor Nederland, Engeland, Rusland, Frankrijk en Italië eene gewichtige be slissing zyn. Al deze landen toch hebben meer of minder uitgebreide bezittingen in Oost-Azië, die jaarlijks belangrijke zendingen Europeesche militairen eischen. Het behoeft zeker geene verwondering te wekken, dat de Porte in haren eisch door Frankrijk en Rusland wordt bij gestaan. Bij hen geldt het niet zoozeer de financiëele kwestie, als wel de her innering aan Engeland, dat zijne aan wezigheid in het Nijldal door niemand wordt erkend. In antwoord op dezen Fransch-Russischen zet hoeft de Britsche regeering zeer officiéél hulde gebracht aan de Chineesche staatslieden, die hebben medegewerkt om de overeenkomst tus- schen Rusland en China omtrent Mant- sjoerije te vernietigen. Vanuit Europa gezien, schijnt het, dat de Engelsche invloed in China weder winnende is. Aan dien invloed wordt het hervormingsprogram toegeschreven, dat, in 1898 door de keizerin ter zijde geschoven, thans weder aan de goedkeu ring der onderkoningen is voorgelegd. De voornaamste punten uit dit program zijnPrinsen en edelen moeten buiten China studeeren om als ambtenaar te kunnen worden benoemd, moet de betrokken persoon een buitenlandsch diploma kunnen overleggenhet leger moet op buitenlandsche wijze worden geoefendhet financiëel beheer moet geheel worden gewijzigd en hervormd. De invoering van dit program kan mede beschouwd worden als tegen Rusland gericht. Een financiëel en militair krachtig China toch is de beste waarborg tegen Rusland's verder doordringen naar het Zuiden, Het is evenwel jammer, dat de financiëele sterkte en daarmeê alle her vormingen, die feitelijk geheel van 's lands geldmiddelen afhangen, voorloopig een luchtkasteel zijn. De schadevergoe dingen, door de mogendheden van China geëischt, zullen jaren de veer kracht van 't land verlammen. Uit de bekend geworden cijfers noteeren wij het volgende. De gevraagde schadeloos stellingen voor krijgsverrichtingen, doch zonder de eischen van particulieren, zendings-genootschappen, enz., bedragen voor Engeland 54 millioen gulden, voor Duitschland 144, voor Frankrijk 156 en voor Rusland 204 millioen. De eischen van particulieren en zendings-genoot schappen zullen deze bedragen nog met vele millioenen vergrooten. Het is niet te verwonderen, dat de Chineezen de Westerlingen een innigen haat toedragen en met name de zendelingen en missies met welgemeenden toorn verloeien, daar zij aan de werkzaamheden dier geeste- telijken het ongeluk van hun land toeschrijven. Dat de zendelingen opeen verren afstand door den generaal gevolgd worden, hebben trouwens ook andere vol ken meermalen tot groot nadeel hunner zelfstandigheid ondervonden. Yoor de propaganda der Protestantsche en Katho lieke kerken onder het Gele Ras is de afwikkeling der Chineesche zaken een gevoelige slag. Geen wonder dat de Paus een ver zuchting heeft geslaakt over den tegen spoed en den tegenstand, waarmee de Kerk in vele landen heeft te kampen. Nu, voor den wind gaat het zeker in den laatsten tijd niet. In Frankrijk heeft de wet op de vereenigingen de or^en en congregaties geheel aan het gezag der regeering onderworpen. In Spanje en Portugal heeft de macht der kloosterlingen een gevoeligen knak ge kregen. Nog dezer dagen had in Valla- dolid eene betooging tegen de Jezuïeten plaats, waarin de menigte onverholen hare antipathie tegen deze volgelingen der kerk uitsprak. Vaandels met opschrift „Weg met de Jezuïeten 1" „Leve het vrije onderwijs 1" zijn sprekend genoeg. In Portugal heeft de Kardinaal-Aarts bisschop van Braja met een talrijken stoet van middeleeuwsch-denkende edelen het goed recht der Monniken-orden be pleit. Koning Pedro, die niet vrij is van liberale neigingen, heeft den prelaat met eene nietszeggende belofte afscheid gege ven. In Italië denkt het ministerie eene wet op de echtscheiding in te voeren, waardoor al weder een der pilaren van de kerk ondermijnd zal worden. Tot heden gingen de Italiaansche grooten, wanneer verschil van meening de huwe lijksbanden al te zeer deed knellen, een uitstapje naar Frankrijk maken, om vandaar als vrije vogeltjes terug te keeren. De burgerman en de nog minder ge goeden kunneo zich evenwel de weelde van een dergelijk reisje niet veroorloven, zoodat van echtscheiding bij die standen geen sprake kan zijn. Met de nieuwe wet zal dit in Italië thans geheel anders worden. In Oostenrijk neemt de„Los van Rome!"- beweging gaandeweg in kracht toe. Nieuw voedsel heeft de beweging gekregen door een toespraak van den Aartshertog Frans Ferdinand, den vermoedelijken troon opvolger. In die toespraak kwam hij

Schager Courant | 1901 | | pagina 1