Marktvee. Donderdag 25 April 1901. 45ste Jaargang No. 3621. Bureau: SCHAGKIf, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker«I. WINKEL Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Keuring van FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER Alldlll NiCBffS- COURANT. Aflmleilie- Lailliiillal Dit blad verschijnt tweemaal per week Woe isdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. .Burgemeester en Wethouders van Schageo; JJJbrengen ter kennis van belanghebbenden, le. dat ter bestrijding der verspreiding van het mond- en klauwseer tot nader bericht het rund vee, te Schagen ter markt gebracht wordende, vóór dit aldaar wordt toegelaten, zal moeten worden gekeord door daartoe aangewezen deskundigen, en dat de dieren, gezond bevonden wordende, ten bewijze daarvan zullen worden voorzien van een kenteeken, zijnde een stempel, waarin de letter S., aangebracht met roode menie. 2e. dat de keuringen voorloopig zullen plaats hebbel op de volgende plaatsen a. van vee, komende vaD bet Xoord. en Loet, bij den ingang naar de markt vanaf het Rensgas ter hoogte van het huis van H d. Smit. b. van het vee, komende langs de Hoep en nit de richting van Grootetvalter hoogte van het Stations-Koffiehuis, bewoond door A. Visser; het vee, komende uit laatstgenoemde richting, zal naar de keuringsphats moeten worden gedreven langs den nieuwe» Stationsweg. 3e. dat de eigenaars van vee, zich in de kom Ier gemeente op de stallen of in de weide bevindende, dit, wanneer zjj het ter markt willen brengen, mede, vooraf op de voor hen naastbjjzynds plaats ter keuring zullen moeten aanbieden. Schagen, den 9 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS Inschrij ving- voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen noodigen bij deze uit lo- a]Je mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1876 2o. alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1867 tot en met 1876, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrjjving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen 3o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste in schrijving ir» de termen zyn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte. zoo zy elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen den lÖden en den 31sten Mei e.k.terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschryving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterijwet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende: Art. 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullende ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 26ste jaar van ouderdom zHllen zyn ingetreden, zonder onderscheid of zij vcrmeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zyn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de schutterij te doen inschrijven Art. 7. Zij, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblyf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schntteryen bestaan, zullen zij zich doen inschry ven in de Gemeente, alwaar zy voor de personeele belasting zyn aangeslagen, en de v a d C. WENTLAND. 8. oooo Helmers leunde met gesloten oogen achterover in het rijtuig. Hij was totaal óp, het natuurlijke gevolg van den heftigen zenuwaanval waaraan hij ten prooi was ge weest. Klausen zat zwijgend naast hem, zich het hoofd ermede brekend, hoe hij zijn vriend bewegen kon zijn verplichtingen na te komen voor het concert van dien avond. Twee uur geleden reeds had Harden in groote opgewondenheid naar den zanger gezochtde beroemde Berlijnsche criticus Schreiber was in Stuttgart. Deze wilde het Concert bezoeken en zoodoende een oordeel vellen over Helmers' stem. Daarop was Klausen naar hem beginnen te zoeken, de kellner had hem de richting gewezen waarin Helmers was vertrokken. In Helmers' woning gekomen, zorgde Klau sen er voor, dat zijn vriend zich dadelijk ver kleedde tot zijn geluk lette Helmers er niet op, dat Klausen hem zijn rok en witte das gafalles scheen hem onverschillig, hij deed om en aan wat hem in de handen werd geduwd. De zeer ontstelde huis juffrouw was gezegd geworden dadelijk een groc klaar te maken, en Klausen noodigde Helmers zoo beslist uit daarvan te drinken, dat deze het onwillekeurig deed ook. Daarna keek Klausen op zyn horloge ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zyn hun verblyl te houden. Art. 8. Die van hnnnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur wor den ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór i Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zy daarenboven zonder loting by de schuttery zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hnnnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 23 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Vergadering van den Raad der gemeente Outde IViedorp, op Maandag 22 April, voormiddags 10 unr. Voorzitter de Burgemeester. Present alle leden. De Voorz. opent met het gebruikelijk welkom de vergadering en vangt de werkzaamheden aan met het lezen van de notulen, welke goedgekeurd worden. Medegedeeld wordt, dat op 28 Maart j1de boeken en kas bij den gemeente-ontvanger door Burgem, en Weth. zyn geverifieerd en dat alles in orde was bevonden. In kas was een bedrag van f 1616 58. De ingediende verslagen 1. over de Ambachtsschool te Alkmaar over 1900, toegezonden door het Bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken". 2. over den landbouw in Nederland over 1898, le stuk, toegezonden door de Regeering, en 3. over den toestand der gemeente over 1900, opgemaakt en ingediend door B. en W., zullen wegens hnnne uitgebreidheid niet voorgelezen worden, maar thnisgezondep aan de raadsleden, die daartoe het verlangen te kennen geven. Het verslag van de plaatselijke schoolcommissie, (B. en W.) over den toestand van het lager onder wijs over het jaar 1900 wordt na voorlezing met een kleine opmerking van den heer Hille gearresteerd. Voor kennisgeving worden vervolgens aangenomen 1. missive van H. H. Gedeputeerde Staten, waarbij goedgekeurd is teruggezonden het kohier van den Roofdelijken Omslag, dienst 1901. 2 idem van Ged St., met mededeeling, dat tot schoolopziener in het district Alkmaar by K. B. is benoemd de heer F. van Rjjsens te Groningen. 3 idem van Ged. St,, met mededeeling, dat met in gang van lApril tot arrondissement a-schoolop ziener te Alkmaar is benoemd de heer C. van Bnyssen aldaar. 4. de biljetten van de commissie voor de her ziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. De schatting der gemeente-eigendommen geeft den Raad, hoewel een lagere taxatie voor een paar per ceeltjes misschien juister ware geweest, geen aan leiding om bij de commissie te reclameeren. Hierna gaat men over tot de samenstelling der verschillende stembureau! voor de periodieke verkie zingen in Juni a. s. Het resultaat hiervan is, dat worden gekozen, om, met den Bnrgem. als Voorz, het stembureau uit te maken Voor de Tweede Kamer-verkiezing de heeren Over en Strybis; voor de Prov. Staten-verkiezing de heeren Van der Oord en Kriller en Over als 4e lidvoor de Gem -Raads-verkiezing de heeren Hille en Ligthirt en Strybis als 4e lid. Als plaatsvervangers worden in het algemeen de „overige heeren" (in de eerste plaats de heer Stam) aangewezen. Verder niets te behandelen zjjnde en de rondvraag niets opleverende, sluit de Voorz. de vergadering. Anna Panlowna. Jl. Zaterdagavond vergaderde de Kies- vereeniging als afdeeling van de Cen trale Liberale te Helder, onder presidium van den heer C. Prins. 20 Leden waren aanwezig. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, deelde de secre taris zijne oorrespondentie mede met den heer Roodhuizen, waaruit bleek dat deze heer geneigd was, eene voorloopige candidatuur te aanvaarden, maar zich voorbehield, zich onmiddellijk terug te trekken, wanneer hij zulks voor de eenheid Aan de partij wenschelijk achtte. Vervolgens wordt een gedrukt verslag voorgelezen van de jongste algemeene vergadering der Centrale, waarop de ver schillende candidaten zijn besproken, welk verslag door de afgevaardigden, de h.h. Oostra en Raap, verre van juist genoemd wordt, 't geen ook door den Voorzitter erkend wordt. Na vele discussiën heeft de stemming plaats over de gestelde candidaten, t. w. de heeren Jaring te Helder, Roodhuizen te Enkhuizen en Levy te Amsterdam. Hiervan vereenigden op zich de heer Jaring 17 stemmen, de heer Roodhuizen 2, en de heer Levy 1 stem. Bij de omvraag wordt o. a. door den heer Brands verzocht, dat de Kies veree niging haar medewerking verleene tot het verkrijgen van een pontveer aan de Kooi, welke zaak onlangs behandeld is in de Kamer van Koophandel te Helder. De Voorz belooft daaraan te zijner tijd aandacht te wijden. Onder dankbetuiging aan de aanwezigen, slait hij de verga dering. Herbenoemd tot Secreta- ris-Penningm. vau Polder* Waar land werd de heer D. P. Plaatsman, Hoofd der school aldaar. Door notabelen der Ne d. Herv. Gemeente te Oixdcairapel zijn in hunne vergadering van 20 April benoemd tot kerkvoogden de heeren A. Eecen en J. Butter Cz. Anna Paulowna. Tot commissaris van de Nutsspaarbank in plaats van wijlen den heer Waller is benoemd de heer D. Rezelman Cz., die de benoeming heeft aangenomen. De heer Kuiper heeft tegen 1 Mei a. s. ontslag gevraagd als Directeur der Spaarbank. Ookde derde commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Haringcarspel, nl. die voor de school te VV aarland, hield haar eerste vergadering. Tot Voorzitter werd Benoemd de heer J. Krabman en tot Secretaris de heer D. P. Plaatsman het was hoog tijd, dus moest hij het wagen. „Ziezoo", zeide hij vergenoegd, zijn vriend op de schouders kloppend, „nu zie je er weer menschelyk uit en ga je dadelijk met my uit. In dit koude, ongezellige hok hier laat ik je niet alleen. Het rijtuig heb ik laten wachten." Helmers trok zwijgend zijn overjas aan, die Klausen hem aangaf en ging met hem de trap af. Beneden bleef hy plotseling staan en keek den ander verwonderd aan. „Ik heb nooit geweten, dat ik zoo'n goeden vriend had." „Zoo? Nu, dank voor je goede meening." Buiten fluisterde Klausen den koetsier iets in het oor het rijtuig rolde vlug over het asphalt, maar slechts weinige straten ver der hield het al weder stil voor een helder verlicht gebouw. Klausen opende het portier en sprong eruit. „Wat moet dat vroeg Helmers driftig, „wat moet ik hier in het concertgebouw „Je verplichtingen nakomen," zeide Klausen vast en met nadruk. „Je hebt beloofd op dit concert te zullen zingen." Ik nu voor het publiek optreden Ik zou 't liefst in het donkerste hoekje van de aarde wegkruipen." „Het komt er heelemaal niet op aan wat je gaarne zoudt willenwèl wat je doen moet; je moet je woord houden, je moogt het niet breken." „Niemand kan me dwingen op te treden." ',Neen", zeide Klausen, „wanneer je eigen eergevoel je er niet toe dwingt. Maar je zult niet zoo'n ellendige zwakkeling zijn." Naar het gelaat van den ander steeg een donkere blos. Zwygend stapte hy uit en volgde zijn vriend, die zich in de voor zaal tot een bediende wendde met het j verzoek, hem een stil kamertje aan te wijzen, want mijnheer Helmers was niet heel wel. Nauwelijks waren beiden binnen, of Harden stak zijn neus door de deur en schoof daarna vliegensvlug zijn heele magere figuur naar binnen. „Helmers, man wat doe jij voor rare dingenBinnen een kwartiertje moet je optreden en daar zit je neer als een verslagene. Zeker je niet ontzien en er maar als dol op losgeleefd." 1 „Doe mij het pleizier en zwijg een oogen blik", viel Klausen hem woedend in de rede, „zie je dan niet, dat de arme kerel rust noodig heeft." „Ik kan niet zingen," zeide Helmers, na een kort oogenblik var. stilte. „Niet zingen schreeuwde Harden,„maar mijn beste, je moet. Je vriend heeft je toch zeker al reeds gezegd, wie hier van avond aanwezig zal zijn?alleen om jou, hoor je, Helmers, om jou. En de hertogen en hertogin hebben gezegd te zullen komen i en ook de prins Von „Wanneer je niet dadelijk gaat, geef ik je de verzekering, dat Helmers niet zingen zal. Daarentegen beloof ik je, dat hij wél zal zingen als je hem een paar oogenblik- ken alleen laat." De opgewonden Harden wierp hem een twijfelenden blik toe. Klausen opende de deur. „Wilt u gaan, of niet?" vroeg hij grof. „En u staat er mij voor in?" „Dat hy zingt, ja. Adieu!" Klauseu sloot driftig de deur achter hem en schoof er een grendel op. Dan wendde hij zich tot Helmers. „Wee# verstandig, je moet zingen." Het fanfarekorps „De Eendracht" gaf jl. Vrijdagavond in de kolfbaan van den heer D. Kist te üol- horn haar 5de concert voor de kunst lievende leden en genoodigden met hunne dames, die Zondag voor betalend publiek herhaald werd. De zaal was vrij wel bezet. Op het programma waren tien nummers geplaatst. Reeds bij den aanvang bleek, hoe het klankgehalte tot grooter ontwikkeling is gekomen. De nnanceeringen der verschillende composi ties kwamen veel beter tot haar recht dan bij vorige gelegenheden. Inzonderheid muntten uitBelle Rosa en Salut au Rhin, en na de pauzeMicheline, Le petit Postillon en Les Amourettes. Ter afwisseling werden een paar rederijkersstukken opgevoerd, getiteld Humbugs Cacao en Barbier-Brugwachter. Beide stukjes werden vlug af gespeeld. Zij waren blijkbaar goed inge studeerd en aan bijvalsbetuigingen heeft het niet ontbroken. Over het geheel genomen is de avond zeer goed geslaagd. De heer J. Jonk op de Kol- horner Strook heeft zijne 8ste groote ansjovisboot de werkplaats doen verlaten. De geheele visschersvloot ligt, kant en klaar, de eerste gunstige berichten, die gewoonlijk van Bergen-op-Zoom komen, af te wachten. De pogingen, om geep te bemachtigen, waren tot in het begin dezer week vruchteloos. Ook te Nieuwe- diep, waar men deze vischsoort met een bijzonder soort fuiken vangt, is nog niets aangevoerd. Alleen panharing liet zich verschalken, waarvoor echter weinig besomd wordt. Per advertentie in de Enkhuizer Crt. biedt een timmerman te Andijk f 25.belooning aan dengene, die hem terstond voorziet van 3 4 bekwame timmerlieden voor langen tijd werk. Een geschenk aan Prins Hendrik. De Koningin heeft Haar Gemaal op diens 25sten geboortedag een geschenk gegeven, waaraan een bijzonder schoone gedachte ten grondslag ligt. De Prins is nl. een groot liefhebber van boschcul tuur en al wat daarmede in verband staat. Nu heeft de Koningin een uitge strekt stuk heidegrond aangekocht onder de gemeente Apeldoorn en dit den Prins op zijn verjaardag aangeboden. Dit is dus de eerste grondbezitting in Nederland van den Prins. Hij kan daar de ontginning naar eigen inzichten en met eigen arbeiders leiden. D e z o m e r d i e n s t r e g e 1 i n g op de spoorwegen zal 1 Mei a.s. aan vangen. Blijkens het definitief ontwerp Helmers keek hem met een blik aan, die Klausen de oogen deed neerslaan. „Ik kan niet", zeide hy met toonlooze, vreemde stem, „mij is het zoo wonderlijk zoo", hij maakte een tastende beweging naar zijn keel, „als toegeknepen." Klausen bestreed met geweld zyn ont steltenis. „Toch moet je zingen", zeide hij be daard, „juist vanavond moet je zingen. Harden heeft gelijk het concert van heden kan over je heele toekomst beslissen. Vroeger of later moet je in Berlijn optreden, eerst dan is je naam gevestigd. Wanneer Schreiber je daar aanbeveelt, is je toekomst verzekerdje moogt vanavond niet alles op het spel zetten, en dat ter wille van een vrouw." Helmers sprong driftig op, alle moede loosheid scheen verdweneneen vonk gloorde er nu in zijn donker oog. „Zwijg, en kwel mij nietNu ga ik." Hij sprong op en greep naar zijn hoed. Maar eer hij de deur had bereikt, stond Klausen daar vóór, met ijzeren vastbe radenheid op het gelaat. „Wanneer je naar buiten wilt, zult ge my eerst moeten neêrslaan Ben je gek, dat je je jarenlang werken, je gloeiende eerzucht, je gansche toekomst vergeet Wanneer ik je niet zoo zoo belachelijk liefhad, dan zou ik nu naast je gaan zitten en mót je jammeren als een oud wijf erbarmelijk genoeg zie je er uitmaar ik zou je daarmede een slechten dienst be- wyzen. Twijfel morgen aan mijn vriend schap, raas en tier morgen op my, daag me desnoods uit, maarzing nü Helmers stond zwaarademend voor hem, met de vuisten gebald, Dan klonk van buiten de stem van zal in den dienst op de lijn Amsterdam- Helder zeer weinig verandering komen. De eenige wijziging van beteekenis is, dat de ochtend-sneltrein van Helder naar Amsterdam ook door de Zaanstreek als sneltrein zal doorloopen, alleen te Zaan dam stoppende Dit is eene verbetering, waardoor op het traject HelderAm sterdam 13 minuten worden ingehaald. Uit HAARLEM. Een klein stati'stiekje over de drukte van Zondag. Van Amsterdam naar Haarlem werden vervoerd 18.000 reizigers. Behalve de 40 gewone, liepen 21 extra-treinen; elke trein had een 6 Èt 8-tal wagens meer dan gewoonljjk aangehaakt, en nog waren van sommige treinen de bagage wagens vol. Uit een goéderenwagen stapten Zondag 67 passagiers. Het aantal van Haarlem verzonden rijwielen (als bagage) bedraagt ongeveer 2000. Door de administratie der Stoomtram LeidenHillegomHaarlem werd Zon dag aan personenbiljetten ontvangen een bedrag van ongeveer f 1800. Dat is on geveer 9000 passagiers. Een buitenkansje. Een aardig buitenkansje viel aan den portier O ter Horst, in dienst bij de Hengeloosche Bontweverij te HENGELO, dezer dagen ten deel. Hij ontving name lijk bericht, dat op zijn lot in de Ham- burgsche geldloterij een prijs van 126.000 Mark (f 75.000) gevallen is. In weerwil van dezen onverwachten rijkdom moet de man voornemens zijn zijne tegenwoordige betrekking, waarmee hij een weekloon van f 8 verdient, te blijven waarnemen. Door den veehouder R. Yetsinga te ARUM (Fr.) zijn, om naar Amerika verzonden te worden voor den aanfok, twee 1-jarige stieren en eene melkkoe verkocht voor de hooge som van f 900. Wil van geen Engelsch weten! Te BIERVLIET is bij de benoeming van een hoofd der school, de heer F. Beun te Aardenburg niet als zooda nig benoemd, omdat hij acte En gelsch bezatYan de 7 raadsleden brach ten slechts 8 hun stem op dezen uit. De overige 4 anti-Engelschgezinde leden stemden op den heer J. Rolda te Oost burg, zoodat deze werd gekozen. Men schrijft uit SPEKHOL- ZERHEIDE aan de Limb. Koerier: Ter hofstede Ter Winselen werd Zondagmorgen een allerdroevigst onge luk ontdekt. Twee knechts, H. Beurskens Harden, dicht aan de deur! „Snel, Helmers, snel je bent dadelijk aan de beurt, de zaal is stampvol, de ma jesteiten en ook de prins Von Cassel en zijne verloofde hoort ge?" Een oogenblik scheen het alsof Helmers dreigde ineen te zakken, dan ging er een schok door zijne gestalte, hij richtte zich plotseling fier op, en een harde, vreemde uitdrukking lag er op zijn gelaat. „Ik zal zingen." „God zij dank," zuchtte Klausen. Geen minuut later was hij alleen. In de zaal, die overvol was en waar een uitgelezen publiek op den jongen zanger wachtte, richtte bij zijn verschijnen menig oog zich verwonderd op Helmers. Dat wós hij ja maar toch heel anders, zoo vreemd. Daar boog hij reeds en de pianist die hem begeleiden zou, begon met de inleiding van een lied van Harden, op een gedicht van Carmen Sylva. Dan klonk Helmers' stem door de ruimte de eerste tonen zonderling verstikt, als met moeite tegen een vreeselijken dwang kampend, maar tot volle schoonheid en kracht aan zwellend. Er ging een gemompel van bewondering door de ryen toeschouwers, daarna was er ademloos luistereniets nieuws iets vreemds was er in die stem, iets dat'men er Diet in kende, iets onbegrijpelijks. Zooals Helmers het lied zong, werd het een gouden sleutel tot het hart der toehoorders. Een storm van bijval brak los toen de zanger zweeg, de Hertog zelf gaf er het toeken toe. De zanger booghet stralende, zonnige lachje, waarmede hy anders het publiek bedankte, verscheen echter niet op zijn gelaat. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1