Marktvee. Zondag 28 April 1901. 45ste Jaargang No. 3622, EERSTE BLAD, Gemeente Schagen. Bekend na akingen. BekendmakiDg. Keuring van Kennisgeving. TRANSVAAL. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Politiet orarólt Ier weeL HAGEft Alieicci Hitm-, IR AAIT. AJisriBDiiB- LuiiiiviiiL Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ftCHAGElï, l<aan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs^per f jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26 iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit drie bladen. VERGADERING van den Daad. der gemeente Schagen, op Zaterdag 27 April, des namiddags ten 7 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen Stukken. 2. Beëediging gemeente-ontvanger. Schagen, 25 April 1901. De Burgemeester, H. J. POT. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennis van belanghebbenden, le. dat ter bestrijding der verspreiding van het mond- en klauwzeer tot nader bericht het rund vee, te Schagen ter markt gebracht wordende, vóór dit aldaar wordt toegelaten, zal moeten worden gekeurd door daartoe aangewezen deskundigen, en dat de dieren, gezond bevonden wordende, ten bewijze daarvan zullen worden voorzien van een kenteeken, zijnde een stempel, waarin de letter S., aangebracht met roode menie. 2e. dat de keuringen voorloopig zullen plaats hebben op de volgende plaatsen: a. van vee, komende van het Woord en Loet, bij den ingang naar de markt vanaf het Kensgas ter hoogte van het huis tan Hd. Smit. b. van het vee, komende langs de *toep en uit de richting van Grootetval, ter hoogte van het Stations-Koffiehuis, bewoond door A. Visser; het vee, komende nit laatstgenoemde richting, zal naar de keuringspbats moeten worden gedreven langs den nieuwen Stationsweg. 3e dat de eigenaars van vee, zich in de kom uer gemeente op de stallen of in de weide bevindende, dit wanneer zij het ter markt willen brengen, mede, vooraf op de voor hen naastbijzjjnde plaats ter keuring zullen moeten aanbieden. Schagen, den 9 April 1901. Bnreemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. koekbakkerij in het perceel wijk B, No. 128, kadas' traal bekend Sectie A No. 787. Schagen, 25 April 1901 Bargemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris. DENIJS. Burgemeester en Wethondeis van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat aan Cornelis Slik ver gunning is verleend tot het oprichten eener slagerij in het perceel wijk E, No. 90, kadastraal bekend Sectie E, No. Ui. Schagen, 26 April 1901 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Inschrij vingf voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen noodigen bij deze uit lo. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1876L 2o alle mannelijke ingezetenen, geboren in de jaren 1867 tot en met 1875, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inscnry ving van het vorig jaar in deze Gemeente zijn komen wonen 3o. alle vreemdelingen, die sedert de laatste in schrijving in de termen zijn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd; om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, lusschen den löden en den 31sten Mev e.k terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die icsehrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eemge bepalingen, vastgesteld bij bet Ilde hoofdstuk der Schutterijwet. betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende: A t. 6. Elk jaar, vóór den eersten Jnni, zullende ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zallen zjjn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeeuen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn,'zich bij het bestuur der Gemeente, in we ke zij wonen, voor de schutterij te doen inschrij ven. Art 7. Zij, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, oi den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende ot alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrij ven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zjjn hun verbliji te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur wor den ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijnen jnisten ouderdom nader te doen blij ken Artikel 9. Die bevonden zallen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven zonder loting bjj de schutterjj zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, goen redenen tot uitsluiting of yrijstelliug te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 28 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengeD ter algemeene kennis, dat, aan KMolenaar vergun ning is verleend tot het opriohten eener brood- en Hardnekkig houden de geruchten over nieuwe vredesonderhandelingen aan. In plaats van alleen met Botha, zou Kitchener nu met een deputatie van Boerengene raals besprekingen houden. We moeten bij zulke geruchten Milner's overzicht van den toestand goed in gedachten hou den. Maar mocht er inderdaad sprake zijn van nieuwe onderhandelingen, dan is de aanwezigheid van mannen als De la Rey en Ben Viljoen een waarborg te meer, dat er geen gekke dingen zullen gebeuren aan Boerenzijde. Aan een schrijven uit Konstantinopel van iemand die tot de regeeringskringen behoort, ontleenen wij het volgende om trent den toestand in Zuid-Afrika „Hier ter stede is men vrijwel alge meen van oordeel, dat de Engelschen den oorlog niet lang meer zullen vol houden, en dat zij slechts wach ten op een aannemelijk voorstel, on verschillig van welke zijde afkomstig, om den krijg te eindigen, en den beiden Re publieken een zoo ver mogelijk gaande zelfstandigheid toe te kennen, In dien geest lieten zich ook lord Wolseley en de leden van zijn buitengewoon gezant schap uit, die op het oogenblik hier zijn om den Sultan de troonsbestijging van Edward VII aan te kondigen. Men is verder van oordeel, ook onder de Engel schen, dat daarna al spoedig Zuid-Afri ka zich zal constituëeren in een federatie of iets dergelijks op den voet van Austra lië of Canada, zoo los mogelijk verbon den aan Groot-Britannië". Een echt Engelsch bericht is het volgende De „Daily Chroniole" verneemt uit Kaapstad, dat de Engelschen veehoeders hadden aangenomen voor de nieuwe aanvoeren van paardenhet bleek dat die mannen agenten der Boeren waren, die honderden paarden hadden ingeënt met droes en andere ziekten. Een ander blad bevestigt dat bericht en beweert, dat een Engelsch agent te New-Orleans vernomen zou hebbeD, dat verschillende Boeren-agenten, die gebruikt werden door de Engelschen om de bees ten te verzorgen, de paarden, bestemd voor Zuid-Afrika, hebben ingeënt met de kiemen van kwaden droes en schurft. Sommige paarden zijn gestorven, en een groot aantal moest worden afge maakt bij aankomst in de Kaapkolonie, op advies van de militaire autoriteit. Er zijn maatregelen genomen om in den vervolge de zendingen te besehermen. Ot bovenstaande waar is, zullen we maar in 't midden laten, maar verheugen over dergelijke berichten doen we ons toch. Zij zijn een indirect bewijs, dat de zaken den Engelschen niet naar den zin gaan. Gaar de berichten van de laatste weken eens bijeen, wat zijn dan de resultaten van den oorlog? Dat de Engelschen nu in hot Noorden van Transvaal een paar honderd Boeren vrouwen en -kinderen hebben gevangen genomen, verder een aantal niet-strij- dende bargers, terwijl de telegrammen zelf erkennen, dat de vechtende mannen, die in Engelsche handen zijn gevallen, zeer weinige zijn. Kitchener zendt nu weer een opsom ming der Boereu-verliezen Sedert mijn laatste telegram zijn 113 Boeren gevangen genomen, 10 Boeren hebben zich overgegeven, 138 geweren, 98 paarden, een 12-ponder Kruppkanon, 15.000 rounds ammunitie voor kleinere vuurwapens werden buit gemaakt. Zes Boeren werden gedood. Een 4.7-inches kanon, genomen bij Helvetia, werd ver nield, evenals een Maxim, Een groot aantal wagens en vee werden buitge maakt. De verliezeD aan Engelsche zijde waren een man gedood, een luitenant en zeven man licht gewond. Het verliezencijfer aan Engelschen kant geeft genoeg te kennen, wat er van de rest van het bericht als waar is aan te nemen. Officiëel wordt gemeld, dat het geheele aantal gevangenen, buiten die welke thans in den Oranje-Vrijstaat en in Transvaal zijn, 17.823 bedraagt. Een officier van den Engelschen gene- ralen staf te Pretoria heeft naar huis geschreven, dat de epidemie onder de paarden ontzettend veel slachtoöers eischt en op 75 °/0 geschat wordt. De arme dieren vallen dood bij den weg neer. De epidemie dreigt nog eenige maanden te zullen aanhouden. Inmiddels onder vinden de Engelsche communicatiemid delen groote vertraging. Officiëel wordt uit Kaapstad gemeld, dat het geheele aantal pestgevallen in de laatste week 64 bedroeg, en het aantal sterfgevallen 33, waarvan 17 Europeeërs. In Port Elisabeth kwamen vier pestgevallen en één sterfgeval voor op 16 April, doch na dien tijd geen meer. In het geheel zijn 480 gevallen van pest voorgekomen, waarvan 195 met doodelijken afloop. Het schijnt, dat in East-London en in Oranje-rivierscation besmette ratten zijn gevonden. Het volgende, uit een brief van een Engelsch onderofficier, gedagteekend Belfast, Transvaal, aan zijn vrouw, geeft den toestand in Zuid-Afrika wel eenigszins anders weer, dan de officiëele berichten „Lord Roberts heeft ons in den steek gelaten en is naar huis gegaan met de boodschap, dat de oorlog uit was. Sedert Kitchener het bevel op zich genomen heeft, vallen er meer dooden en gewonden, dan in de laatste zes maanden. Laat u toch niet op de mouw spelden dat de Boeren „zware verliezen lijden." Ik heb nog geen dooden Boer gezien, en ben haast altijd op marseh, zonder tot rust te kunnen komen. Ook heb ik geen heele jas meer aan. Hebben wij een paar uren rust gehad, dan moeten wij opnieuw 't geweer opnemen. Wordt iemand gewond of ziek, dan is 't maar „pil nommer 9." Dat is goed voor alle kwalen. Als de jonge menschen thuis wisten hoe het bij ons gesteld is, dan zou niemand meer naar Zuid-Afrika gaan." Het volgende bericht, dat de Times van zijn correspondent te Johannesburg ontvangt, is wel eeu van de vermakelijkste, die in den laatsten tijd uit den Engel schen koker gekomen zijn „Onder de Engelsche troepen, die thans anderhalf jaar te velde staan, heerscht levendige voldoening over Botha's besluit om de hem aangeboden vredesvoorwaarden niet aan te nemen Men is van oordeel dat alle amnestie slechts de dienstneming bij de Boeren- commando's in de hand zou werken, en men meent te weten, dat de voorwaarden die in 't vervolg aan de Boeren aange boden zullen worden, minder gunstig zullen zijn." Londen, 26 April. De officiëele verlieslijst toont, dat in een gevecht tusschen Brandspruit en Klerksdorp op 22 dezer 2 soldaten zijn gedood, 3 gewond en een luitenant en 7 man zjjn gevangen genomen. Voorts, dat een lui tenant van de Coldstream Guards en ver scheidene y e o m e n op dienzelfden dag zijn gewond bij Pearstown in de Kaapkolonie. Ben Viljoen is met een commando, dat op 600 man wordt geschat en met een pompom en twee maxims door het dal van de Steel- poortrivier naar het Zuiden getrokken, met achterlating van wagens en na een te Colenso buitgemaakten vijftienponder, een Kruppkanon. en 22 kisten ammunitie te hebben vernield. Aan de Standard en andere bladen wordt uit Pretoria gemeld, dat Baden Powell naar Engeland zal terugkeeren en het commando over de politietroepen heeft neergelegd. Het ministerie van oorlog zegt niets van dit bericht te weten, maar ambtenaren verzekeren, dat het waarschijnlijk is, dat Baden Powell een kort verlof zal nemen. De F»est. Uit Kaapstad d. d. 2 April aan de Arnh. Ct. De pest begint zich schrikbarend uit te breiden. Ieder is de schrik om het hart geslagen. Een jong dokter, die in het pestkamp de lijders hielp, is zelf omgekomen. Hij kreeg een lichte schram en kreeg daar vergif zeggen de bla den in. Hij zou aan bloedvergiftiging gestorven zijn. Anderen zeggen en onder dezen dokter H., een vriend van dr. Dunlop, den gestorvene, dat in dat lichte wondje pestmicroben kwamen en hij toen aan pest gestorven is. Daar wordt dan weder aan toegevoegd, dat hij niet ingeënt was. Zeker is, dat dr. D. Za terdags nog gezond was, dat hij toen het wondje kreeg, dat hij Dinsdags be gon te lijden en 4 dagen later, d. i. Zaterdag j .130 Maart, stierf. Men vreest dat vele pestgevallen ge heim gehouden worden, niet alleen door private personen, maar ook door de auto riteiten le. om het publiek kalm te hou den 2e. om te ontgaan, dat Kaapstad tot een besmette haven wordt verklaard, wat groot ongerief zou opleveren, primo voor den oorlog, daar hier het centraal- depöt is van alles fourage en manschap pen secundo voor den handel. Port Elizabeth moet reeds een zeer ernstige houding aangenomen hebben de mayor daar zou aan den onzen geschreven heb ben, dat de mayor van Kaapstad het op zijn verantwoording zal hebben, als de pest te Port Elizabeth uitbreekt. De Engelschen verstaan overigens het kunstje goed van geheimhoudingdat heeft deze oorlog hun en ons geleerd. Is het wonder, dat we ons bang ma ken dat velen de stad verlaten dat de scholen half ontvolkt zijn We zallen ons dus maar laten inenten, wat een verschrikkelijke operatie is. Sommige patiënten vallen er onder in zwijm. In elk geval wordt de hand een week lang stijf, krijgt men hoofdpijn, hooge temperatuur, en is men 4 5 dagen hoogst abnormaal. Twee groote boardinghuizen zijn thans al ontruimd. Zaterdag het tweede, tellende 40 per sonen het eerste was het Masouic Hotel, tellende 90 gasten. Het ergste is, dat zooveel vernield wordt en men niet weet ot eenige schadevergoeding uitbetaald zal worden. Bovendien zijn de huizenontmetters geen mannen, wier eer lijkheid boven verdenking is. En zoo gebeurt het, dat nog al eens wat vermist wordt, goud, zilver en juweelen. Een dame scheen de pest te hebben, maar 't was niet zoo. Ze werd dus al spoedig weer naar huis teruggestuurd, en daar vond ze alles overhoop, veel verbrand en vernield en veel gestolen. De lijst der pestgevallen over deze week is 15, 16, 5, 5, 12, 5, 14 de pest ver mindert dus nog niet. Ongeveer een derde der lijders sterft, Europeanen zoowel als kleurlingen. De reis van den Eranschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, den heer Delcassé, naar St. Petersburg, heeft natuurlijk tot heel wat besprekingen aanleiding gegeven. Onder alle patronen, die naar aanleiding van dit bezoek op het politieke borduurraam worden ge bracht, verdient die van de Daily Mail het eerst bekeken te worden. Dit blad brengt de samenkomst der ministers in verband met de Chineesche kwestie. Wist Engeland op handige wijze de Russisch-Chineesche overeenkomst be treflende Mandsjoerije op te schorten, het zou thans Rusland zijn, dat dien zet op nog bekwamer wijze beantwoordt. De heeren Delcassé en Lamedorfi zouden de middelen beramen, om China in staat te stellen aan de gevraagde schadeloosstellin gen der mogendheden te kunnen voldoen. Dan zouden er voor de mogendheden geen redenen meer zijn,langerinChinate bljjven Wanneer zoo de lastige toekijkers van de baan zouden zijn geschoven, zou Rusland onbeperkt heer en meester op het terrein worden. Elke reden om de Mandsjoerije-conventie te weren, zou dan verdwenen zijn. De onderteekening van die overeen komst werd door China op raad der mogendheden geweigerd, omdat de onderhandelingen met de overige mogend heden nog hangende waren. Zijn deze derhalve afgeloopen, dan kan graat Wal- dersee met zijn militair gezelschap zijne biezen pakken.Mocht deze beschouwing over de reis naar Petersburg de ware zijn, dan bestaat er veel kans, dat Rus land victorie zal kraaien. Dnitschland heeft reeds zoo menigmaal zijne onver schilligheid voor Noord-China uitgespro ken, dat het zich thans wel niet tegen Rusland's taktiek verzetten zal. Vooral zal dit het geval zijn, wanneer het als te gemoetkoming van Rusland's zijde eenige meegaandheid in zij ne agrarische politiek kan verwachten. Engeland zou zich wel tegen Rusland willen verzetten, doch zijne financiën en de oorlog in Zuid- Afrika dwingen het, kalm te blijven. De belangen van Oostenrijk en Italië in China zijn te gering, om van dien kant tegenwerpingen te moeten vreezen. Er schieten dan nog twee landen over, waarmeê Rusland rekening zou moeten houdenJapan en Amerika. Voor deze zou dan een middel gevonden moeten worden, om ze te sussen. Voor Japan zou dat kunnen bestaan in eene schadeloosstelling in Korea, terwijl de Vereenigde Staten met eenige concessies ook wel te vinden zullen zijn. Naast de lezing van de Daily Mail wordt van Fransche zijde beweerd, dat Delcassé voor heel andere zaken den bondgenoot opzoekt De minister zou gaan vragen om veranderingen in het Russische gezantschap te Parijs, dat, zooals men algemeen aanneemt, het tegenwoordig ministerie in Frankrijk vijandig gezind is. In de dagen van „de Zaak" heeft het gezantschap zich niet geheel van nationalistische neigingen weten te onthouden, en nog onlangs is Moerawief Amaersky, de zoon van den generaal, op verzoek van Delcassé over geplaatst, omdat hij zich zeer ongunstig over den minister van oorlog, generaal André, had uitgelaten. Er zijn er, die beweren, dat het gezantschap, zoo er maar eenige kans op een goeden uitslag bestond, gaarne zou willen medewerken om de Republiek in eene monarohie te vervormen. Als den man voor de hoogste waardig heid, zou dan Rusland wenschen Prins Napoleon, thans kolonel in Russischen dienst. Nog wordt het uitstapje van den minister in verband gebracht met de jongste vloot-demonstratie te Toulon. Ophelderingen van vertrouwelijken aard omtrent de Fransch-Italiaanschs manifestatie, gepaard aan eene bespreking omtrent een gezamenlijk optreden der mogendheden, teneinde het evenwicht in de Middellandsche Zee te handhaven, zouden het hoofddoel zijn. Het laatste komt ons al heel onwaarschijnlijk voor. Als het evenwicht in de Middel landsche Zee, door het overwicht van den eenen of anderen staat, bedreigd werd, dan was dit wel door Frankrijk. Dit was zelfs de hoofdreden, die Italië in de armen van Duitschland en Oostenrijk dreef. Nu mag men zeker niet ver onderstellen, dat Frankrijk er op uit is, zichzelf aan baaden te leggen. Eindelijk weten nog eenige politieke journalisten ons te vertellen, dat het de Balkan is, die eene bijeenkomst tusschen graaf Lamsdorfl en den heer Delcassé noodzakelijk maakte. Ook met deze zoekers naar den steen der wijzen nemen wij de vrijheid van meening te verschillen. Op het beruchte Balkan-schiereiland is het op dit oogenblik zoo rustig en kalm als in vele jaren het geval niet was. Het Macedonische veemgericht heeft zich opgelost in eene vereeniging, die recht zoekt langs wettelijken weg. Het Macedonisoh comité zal thans wer ken voor hervormingen in de verontruste provincie. Een eerlijke uitvoering der artikelen van het congres te Berlijn en aan al de wenschen van de leiders is vol-

Schager Courant | 1901 | | pagina 1