PLAATSELIJK NIEUWS. Burgerlijke Stand. «tem. «CHAttKN. ADVËRTENTIEN. j. glastra-ossen. Marktberichten. Anna Paulowna, 28 April 1901. „Tiet Witte Kruis." Vergadering der Afd. „HEER HUGOWAARD en Omstr. op Woensdag 1 Mei, ten huize van den hr. Van Rhijn. Na opening door den Voorz., den hr. 0. Appel, worden door den Secr., den hr. A. C. G. Post, de notulen der laatst gehou den verg. gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Punt a. Ingekomen stukken. Herziening bel. opbr. gebouwde eigendommen schrijven van 't H.B., dat subsidie ten bedrage van 1185 zal worden verleend. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Punt b. Openbare zwemplaats. De Secr. deelt mede, wat te dier zake door 't Bestuur is verricht, en brengt o. m. ter kennis van de verg., dat de oprichting naar raming hoog stens 300 gld. zal kosten. De hr. J. Zuurbier vreest, dat een openbare zwemplaats schade zal doen aan de goede zeden. Do hr. Tjalsma vraagt, ofeene raming van 300 gld. niet te laag is, en of er geen toezicht zal moeten worden uitgeoefend. De hr. J. Boots acht eene zweminrichting minder eene behoefte voor 't platteland, dan wel voor de stad. De Secr. beantwoordt de sprekers en tracht zooveel mogelijk de geopperde bezwaren te weerleggen. Verschillende personen spreken hun oordeel uit, waarbij blijkt, dat zwemin richtingen van groot belang worden geacht, doch men wil toch eerst eens weten, welke de iinanciëele gevolgen voor de vereeniging zouden zijn. Ds. Brink maakt de opmerking, dat vroeger reeds een besluit tot oprichting is genomen en dat de verg. zich dus over 't al of niet wenschelijke van tot-stand-koming niet meer behoeft uit te spreken. Hij wenschte gaarne eene opgave der jaarlijksche kosten. De Secr. meent dat toezicht te laten uitoefe nen voor de afd. geen onoverkomelijk bezwaar is. Dit geschiedt ook elders. De jaarl. kosten zullen dus in hoofdzaak die zijn, welke voor toezicht moeten worden uitgekeerd. Er is opgemerkt, dat ééne inrichting niet voldoende is. Spr. merkt op, dat ook in be ginsel is besloten, op dezen weg voort te gaan en wel zoo mogelijk in de nabijheid van alle scholen een zwemgelegenheid te scheppen. Vooral met 't oog hierop is de subsidie-aan vrage geschied. Na nog enkele opmerkingen te hebben beantwoord, die opnieuw door enkelen der aanwezigen waren te berde gebracht, verklaart de Secr., niet met hand en tand te willen vasthouden aan een genomen besluit, wanneer 't hem, zooals op 't oogenblik, blijkt, dat vele leden der vereeniging niet zijn ingenomen met dit besluit. Hij acht 't nu wel wensche- lijk, dat de vergadering zich nogmaals uit- spreke over 't dl of niet wenschelijke van de oprichting van zwemplaatsen. Van verschillende zijden wordt opgemerkt, dat dit toch eigenlijk niet opgaat. De heer P. Wonder Pz. kan zich er wel meê vereenigen, opnieuw een besluit uit te lokken, doch dan moet dit geschieden met 't oog hierop, dat de hooge kosten de krachten der vereeniging te boven gaan. De heer Tjalsma wenscht eene nieuwe raming aan de vergadering voorgelegd te zien. De Secr. acht zijn voorstel van de verste strekking, wat den Voorz. doet besluiten, dit voorstel aan stemming te onderwerpen. Door Ds. Brink wordt vooraf echter nog gewezen op 't gevaar, dat in deze stemming is gelegen. Voortaan zal de gelegenheid open staan om op elk genomen besluit terug te komen. De stemming over 't voorstel van Dr. Post heeft plaats. Uitslag14 stemmen vóór de oprichting van zwemplaatsen, 14 tégen, 3 blanco, alzoo valt de oprichting van bad- gelegenheden in 't water. Punt c. en dBehandeling van den beschrij vingsbrief en benoeming van afgevaardigden Er wordt besloten vrij mandaat te verleenen. Afgevaardigden zullen zijn de heeren A. C.G. Post en C. Appel; tot plaatsvervangers worden aangewezen de heeren J.Zuurbier en G. Sieffers. Geen der gekozenen maakt bezwaar tegen deze benoeming. Punt e. Voorstel tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor zieken. Dit was zeker wel het punt, dat velen naar de verg. van „H. W. K. had gelokt, die men er anders tevergeefs zoekt. Aangezien er in 't debat over deze zaak te veel persoonlijks is gezegd, meenen we in 't belang der Afd. Heer Hugo- waard en O. van „H. W. K." te handelen, met alleen meê te deelen: dat punt e een per soonlijk voorstel is van dr. Post en niet van 't Bestuur; dat bij den aanvang van 't debat, door den heer K. Snel werd gewezen op de pogingen, die vroeger in deze richting waren gedaan en tot totale mislukking hadden ge leid, waarom hij ook nu nog gelooft, dat de tot-stand-koming eene onmogelijkheid zal blijken te zijndat nadrukkelijk er nog eens op gewezen wordt, dat de oorspronkelijke be doeling is geweest, een fonds te stichten ge heel buiten „H. W. K." staande, ook ten aan zien der financiën. (In de Nov.-vergadering 1900 werd voorgesteldH. W. K. geve den eersten stoot tot de oprichting) en eindelijk, dat 't voorstel na zeer lange discussie in stemming werd gebracht, met den uitslag, dat 14 personen zich verklaarden vóór 't aan wenden van pogingen tot de oprichting van een ondersteuningsfonds voor zieken door „H.W.K.", 4 daar tegen,terwijl 13 personen zich buiten stemming hielden. Punt f. Met applaus werd begroet de mede- deeling, dat 31 nieuwe leden voor de ver eeniging zijn aangeworven, en 1 donateur, 't Aantal leden is nu gestegen tot 327. De sub sidie is in Februari ontvangen. Nu de zweminrichtingen van de baan zijn, heeft de verg. zich uit te spreken over 't ge bruik, dat van de subsidie zal worden gemaakt. Nadat op verschillende zaken de aandacht is gevestigd, brengt de heer Semeins een voorstel ter tafel, dat aanleiding geeft tot ernstige overdenking, met dit gevolg, dat besloten wordt, op dit voorstel in te gaan, nadat het is geamendeerd door den heer Huizinga. Volgens dat voorstel verleent de verg. met algem. stemmen machtiging aan het Bestuur, om nabij Oude Niedorp een depót van de allernoodzakelijkste verplegings- middelen te plaatsen, waarvoor ten hoogste een crediet wordt verleend van 200 gld. Nog wordt gewezen op de verontreiniging van den openbaren weg bij O.-N.-Verlaat door een mestvaalt, welke bijna op den weg ligt. 't Bestuur krijgt de opdracht, daarover een adres te richten aan 't Gem.-Bestuur van O.-Niedorp en tevens om een onderzoek in te stellen naar dergelijke, de gezondheid scha dende toestanden in 't gebied der afd. Door den heer Brugman wordt in over weging gegeven, de verg. ook eens op een andere plaats te houden dan in de twee daar voor aangewezen lokalen. Hij doet dit vooral met het oog op de uitbreiding der afdeeling. Na eenige discussie, waarbij door Dr. Post eenige bezwaren worden geopperd, formuleert de hoer Brugman zijn voorstel in dien geest, dat voortaan de verg. om beurten zullen worden uitgeschreven bij de h.h. Pijper, Van Jthijn en Hofdjjk. Aangenomen met algem. stemmen. Omtrent het aanschaffen van verbandtrom- mels zal in de volgende verg. een voorstel ter tafel worden gebracht. Vóór de Voorz. den hamer laat vallen tot sluiting der verg., komt nog een voorstel van den heer Tjalsma in behandeling, n.1. om eene bijdrage, b. v. 10 gld., te geven ten bate van het Herstellingsoord voor onder wijzers te Lanteren. Wordt aangenomen met algem. stemmen. Hierna sluiting door den Voorz. In dej. 1. Woensdag gehouden vergadering van het Veefonds voor de ge meente HARENGCARSPEL werd de rekening opgemaakt over de afgeloopen drie maanden. Verzekerd waren over dat tijdvak 1526 stuks vee. De schade, veroorzaakt door 't sterven of afmaken van 16 stuks, bedroeg f 1143.60. De omslag per rund werd vastgesteld op 75 cents. D e herberg „D eKroon" te NIEU WE NIEDORP, met kolfbaan en stalling, heeft als zoodanig opgehouden te bestaan. Bij den eigendomsovergang deze week is door de andere kasteleins de „vergunning" uitge kocht, met bepaling tevens, dat in het lokaal geen koffiehuisnering of gelegenheid voor ver gaderingen en openbare vermakelijkheden meer zal worden uitgeoefend. -Deambitiete NIEUWE NIEDORP om te vergaderen over landbouwbelangen en wat daarmee in verhand staat, schijnt niet heel groot meer te wezen. Nog onlangs kon er een vergadering van de afd. Waard en Groet v. d. Holl. Mij. v. Landbouw niet doorgaan wegens afwezig heid van alle leden op een paar na, en Woens dag j. 1. konden de Voorz. en de Secretaris van de afd. N.Niedorp der Groentenvereeniging de Niedorper Kogge onverrichter zake naar huis gaan, omdat er met hen maar één lid ter vergadering was opgekomen. Door de drukke werkzaam he den in den groentenbouw hebben eenige bou wers te SINT PANKRAS geen tijd en lust meer voor de bloembollenkweekerij, welke weliswaar een bijzaak is, doch nog al be slommeringen meebrengt Daarom zullen deze kweekers op 14 Mei a. s. eene publieke bollenveiling houden en zich van hun kraam ontdoen. Voor de Provinciale Staten candideerde de Kath. kiesvereeniging Een dracht te DEN HELDER den heer W. C. J. Passtoors, te Amsterdam. De Commissie tot wering van Schoolverzuim te WINKEL (kom) heeft tot Voorz. gekozen den heer J. Dekker en tot Secr. den heer J. H. Berkenbosch. Het aantal ingeleverde ge- dooie ratten bedroeg te ÓUDCARSPEL in de afgeloopen maand April 144 stuks. ALKMAAR. De advocaa t-g e n e- raal bij den Hoogen Raad der Nederlanden heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep, ingesteld door de Maatschappij van Zekerheidstelling te Amsterdam, tegen het arrest van het Gerechtshof aldaar, waarbij zij als borg is veroordeeld tot betaling van de schade, door de gemeente Alkmaar geleden tengevolge van het wanbeheer van den vroegeren gemeente-ontvanger D. Poll. De Hooge Raad bepaalde de uitspraak op 7 Juni a.s. ALKMAAR. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd, ten doel heb bende, in vereeniging met het dames-comité te Middelburg, de belangen van de Zuid-Afri- kaansche strijders te behartigen en den nood van de gevangen krijgers te lenigen. Dat die nood groot is, blijkt uit berichten, die vandaar komen en door middel van den heer Zandstra, die in den omtrek verschillende lezingen hield, aan het comité zijn ter hand gesteld. Daar er nu op 16 Mei a.s. eene verzending van goederen plaats heeft, stelt genoemd comité zich gaarne beschikbaar om van belangstellenden in het lot onzer stam verwanten gelden, boeken, kleederen en levensmiddelen in ontvangst te nemen. Zij, die daartoe een kleinigheid willen bijdragen, kunnen dit zenden aan een der heeren F. H. Ringers, II. Coopmans, H. Wolzak Gz., J. C. Ohmstede, allen te Alkmaar. ANNA PAULOWNA, 3 Mei. Een vreeselijke ontsteltenis heerschte plotseling hier heden avond, op het noodlottig bericht dat onze jeugdige en hooggeachte predikant Ds. Dubbeld, als 't ware in de uitoefening van zijn beroep eensklaps werd weggerukt. Van zijne catechisatie op 't Breezand huis waarts willende keeren, stortte hij eensklaps van zijn rijwiel. In huis gedragen bij den heer J. A. Schenk, gaf hij weldra den geest. Geneeskundige hulp, terstond ingeroepen, mocht niet meer baten, 't Schijnt, dat eene be roerte een eind aan zijn leven maakte. In de twee jaren, dat Ds. Dubbeld hier werkzaam is geweest, had hij ieders achting weten te winnen, door zijn ware humaniteit en zijn liefde voor zijn werk. Is de slag treffend voor de gemeente, zwaar is die voor zijn ouders en verdere familie, bovenal ook voor haar, met wie hij weldra hoopte vereenigd te worden. Een treffend ongeluk heeft Woensdagochtend te half elf plaats gehad op het schietterrein op de LEUS- DERHEIDE bij Amersfoort, waar het 3e bataljon van het 5e regiment infan terie schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietbanen nagenoeg evenwijdig aan elkaar, en ter wijl nu de 2e compagnie op baan 3 aan het vuren was, werdook op de nevenbanen door andere compagnieën van het batal jon geschoten. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuurpauze was ontstaan,sprak de comman dant der compagnie met luitenant H. W. Schauikes, toen deze opeens, door een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen getroffen,neerviel. Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijna horizontale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddellijk. Paardenfokker ij. Over het wetsontwerp houdende bepa lingen betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij, dat vermoedelijk eerst daags nog in behandeling komt, zijn bij de Tweede Kamer 14 verzoekschriften ingekomen. Negen daarvan verzoeken aanneming van het ontwerp en bevatten verder voor 't meerendeel wenken omtrent wijziging van verschillende artikelen. Zij gaan uit van de Groninger, Gel- dersch-Overijselsche en Friesche Maat schappijen van Landbouw, de Vereeni ging Het Ned. Paarden-Stamboek en de Friesche en Drentsche vereenigingen van dien naam, de Prov. Vereeniging in Groningen en de Vereeniging in Steenwijk en Omstreken, en eindelijk van den Prov, Gelderschen Boerenbond, bestaande uit 40 afdeèlingen met ruim 3000 leden. In drie adressen wordt verwerping van de voordracht verzocht. Een gaat uit van de Staten van Gelderland, die vreezen dat door het ontwerp het pro vinciaal en ook het particulier initiatief allengs geheel zal worden gedood. De beide andere zijn van de Dorpslandbouw- vereeniging Geldermalsen en Omstreken en van de Tieleche afdeeling der Gel- dersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw. De eerste acht het beter do keuring door de Provinciale Commis sie te behoudende andere acht het ontwerp op verschillende gronden in strijd met de belangen der paardenfok kerij. Eindelijk zijn twee adressen ingekomen van 21 en van 15 personen uit Brabant, die verwerping noodig achten, tenzij aan nun wenschen omtrent een naar hun oordeel betere samenstelling der keurings commissie enz. wordt voldaan. Paardenfokkerij. Eenige paardenfokkers in Noord-Hol land hebben het plan opgevat, om door heel Nederland lijsten te laten circuleeren, teneinde handteekeningen te verzamelen van hen, die tegen elke reglementeering van Staatswege op de paardenfokkerij zijn. Door het provinciaal be stuur van NOORD-HOLLAND is bij enkele inschrijving aanbesteed Het maken van eene kapglooiïng met bijbehoorende werken op het eiland Wieringen behoorende tot de zeewer- ken in Noord-Holland. Raming f 10.000. Minste inschrijver P. Berkhout te Me- demblik, voor f 9833. DIRKSHORN. Donderdagavond hield de afdeeling Harenkarspel van Het Witte Kruis een vergadering in 't lokaal van den heer S. Brom mer alhier. Als gewoonlijk waren er slechts weinig leden opgekomen. Nu, belangryk was het ook niet, wat er te behandelen viel, want de beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering leverde niet veel op, d»t tot discassie aanleiding kon geven, 't Voorstel van Venhuizen en Hem was eigenlijk 't eenige, en daar was men 't spoedig over eens. Waar overeen paar jaar alweer een verplichte herziening aan de orde is, kon men wel met die afd. meegaan. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Dam en E. Meijer Drees, tot plaatsvervanger de heer K. IJff. Op 't convocatiebiljet stond ook nogherziening van 't reglement. Deze was wensehelyk geoordeeld om te kunnen komen tot een rplitsing van 't reglement zoo, dat eenige artikelen tot een huishou delijk reglement zouden kunnen vereenigd worden, waardoor een latere wijziging, zoo die noodig geoordeeld werd, gemakkelijker gemaakt werd. Ook wenschte men tegelijkertijd 't aantal bestuurs leden van zeven op Degen te brengen en de jaarlijksche aftreding te veranderen in een driejaarlijksche De verschillende bepalingen werden dus nagegaan en de genoemde voorstellen met nog enkele andere van minder beteekenis aangenomen. Hiermede was de agenda afgehandeld en na de rondvraag, die niets opleverde, kon de Voorzitter de vergadering te kwart voor tieBen sluiten. Vrijdag3 Mei vergaderde de Afd- WINKEL van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten huize van den hr. A. Wit, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. Uit de rekening en verantwoording van den Pen ningmeester, den heer W. Melchior, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 492.55 en de uitgaven f 535.15, zoodat er een nadeelig saldo was van f 42.60, hetwelk in het vervolg gedekt wordt door de toegestane subsidiën van Kerk en G-emeente. De behandeling der agenda voor de veertigste Al- gemeene vergadering gaf, wegens den soberen inhoud, weinig stof tot discours. De vergadering kon zich vereenigen met de strekking van het voorstel der Afdeeling „Venhuizen en Hem." Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren J. H. Berkenbosch en K. Knecht en tot hun plaatsvervangers de heeren S Rentmeester, R. Rezelman en K. Vries. Nadat nog enkele afvoerwegen van afval enz. waren besproken en de vraag werd behandeld, op wiens weg het lag, daarin verbetering te brengen, sloot de Voorz. de vergadering. Marktoverzicht van de stations NOORD-SCHARWOUDE en HEER HUGOWAARD. De handel in landbouwproducten is van weinig beteekenis meer. Behoudens enkele partijen nog te veld staande taaie gele kool, en misschien ook nog enkele partytjes dorschkool, is dit product van de baan. In den loop der week ontvingen we sleohts enkele noteeringen Se soort roode kool f 7.a 9.4e soort f5 a 6.6e soort t 2.a 4gele kool le soort f 7.a 9.tot f 11.2e soort f 5.a 6.—, 3e soort f3— a 4witte kool 2e soort f 9.50, 3e soort f 6.50, uien f 26, wortelen f 30 a 40 tot f 45; bieten, rapen en uien zyn byna onver koopbaar HEER HUGOWAARD. Toen de hr. R Zwart op Meidag zijne nieuwe woning had betrokken, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat de door hem gekochte mestvaalt overdekt was met mosterdzaad. De mest, die voor 125 gld. was gekocht van den vorigen pachter, is nu vrijwel waardeloos, kan althans niet over bouwland worden gebruikt en, aangezien veel weiland de laatste jaren wordt omgeploegd, verdient uitstrooiïng over 't grasland zeker ook geen aanbeveling. De politie is met 't geval in kennis gesteld en men hoopt zeer den dader op te sporen, 't zy dan onbedachtzaamheid, <it wel moedwil tot de uitstrooiïng geleid heeft. Vergadering van den Raad der gemeente ANNA PAULOWNA, op Zaterdag 4 Mei, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. Voorzitter de heer J. Jelles, Burgemeester, Na opening der vergadering lezing en goedkeuring der notulen. Voorz. deelt mede, dat de toestand bij het brug getje van Wilms door dezen zal worden verbeterd zoo dat alle gevaar voorbij is. Verder, dat aau de school van den heer Kuiper verschillende kinderen zijn weggezonden, omdat er geen plaats voor hen was. B. en W. hebben nu een oproeping gedaan voor een 3en ondeiwyzer. Tot leden van het stembureau worden benoemd le stemming, de heeren Rezelman en Metzelaar2e stemming, de heeren Waiboer en v. Wyk; 8o stemming, do heeren Gcerligs en Volder. Tot commissie voor het nazien der begrooting, worden benoemd de heeren Geerligs eo Rezelman, voor de rekening de heeren Volder en Metzelaar. De borgstelling van den nieuwen gemeente-ontvanger wordt gebracht van f2000 op f 2500, op het Grootboek Tot ambtenaar van den Burgerlyken Stand wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. Jelles. By de rondvraag informeert de heer Rezelman er naar, of de commissie tot wering van schoolverzuim is 1 commissie of S commissies; het eerste oordeelt spr. het best, ook met het oog op de salariëering van den secretaris. Ook vestigt spr. de aandacht op het herhalingsonderwys aan de school van den heer Van Gorkom. Deze is niet benoemd op het geven van herhalingsonderwys, dus dient er met hem over t een en ander te worden gesproken. Beide punten worden tot de volgende vergadering aangehouden. De raad gaat daarna in comité, ter behandeling van hel kohier van den H, 0. en Hondenbelasting. In de dezer dagen gehouden ver gadering van het dep. Wieringerwaard der M. t. N. v. 't A. werden als bestuursleden herkozen de heeren R. Visscher en F. J. Weide, terwyl de heer K. A. Kaan voor het volgend jaar weder tot Voor zitter werd benoemd. Als afgevaardigde naar lie algemeene vergadering werd volgens rooster aange wezen de heer R. D. Kaan Hem werd vry mandaat verleend, met de opdracht echter, dat hij vóór de voorstellen aangaande de subsidiën Ten Boer en Lunteren, doch tegen het voorstel Zwolle zal stemmen. Volgens het jaarverslag van den Secretaris telt het departement thans 26 leden en is van de bibliotheek een nuttig geb'uik gemaakt. De afdeeling WIERINGERWAARD van „Het Witte Kruis" vergaderde Vrijdag 3 Mei. Tegen woordig 18 leden. De heer Haringhuizen opent de vergadering, de heer R Visscher leest de uitvoerige notulen der vorige, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Naar aanleiding dier notulen deelt de Voorzitter mei, dat tegen de oprichting der slagery van den heer Hoogland geen bezwaren konden worden inge bracht, dat echter van raadswege het maken van een vergaarpnt voorgeschreven en het houden van bloed- varkens verboden is. Op verschillende plaatsen zyn dreggen geplaatst, de zolder van het polderhuis is ingericht tot magszyn en alle materialen worden thans opgedragen aan de zorg van den magazijn-meester den hr. Boekei. Een drietal leden heeft bedankt. Ingekomen is eene brochure „De Tuberculose en hare bestrijding", waarvan eenige exemplaren ter inzage worden gelegd. De secretaris leest het jaarverslag. De heer Böttger brengt verslag nit van de commissie tot nazien der rekening. waarnit blijkt, dat de ontvangsten bedroe gen f 366.de uitgaven f 390 25, alzoo een nadeelig slot van f 24.25. Als bestuursleden in plaats der altredende en niet herkiesbare, de heeren Haringhuizen, J. Zijp en K, K. Kaan, worden gekozen de heeren P. Stadt, Voorz., K. A, Kaan *en K D. Schenk. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering wordt gekozen de heer R, Visscher, plaatsvervanger de heer C. Haringhuizen. De beschryvingsbrief geeft geen aanleiding tot discussie; de afgevaardigde krygt vry mandaat. Bij rondvraag worden allerlei belangrijke zaken besproken; o.a. de wenschelijkbeid, dat hh. bouwondernemers rekening zullen houden met den afstand tnsschen regenbakken en privaten, het plaatsen der dreggen en de publiciteit daarvan. Op verzoek van den heer Wijker belooft Dr. Bax in een volgende vergadering iets mede te deelen over „de bestryding der vochtigheid van onze woningen Vóór de sluiting dankt de heer Visscher den altredenden Voorz. voor diens belangstelling in en onvermoeide werkzaamheid voor onze afdeeling. Schagen. 4 Mei 1901. Eigenlijk was de markt Donderdag jl. voor de aangevoerde waar te klein. Het hoornvee stond op elkander als haringen in een ton. En wanneer de een of andere kooper exemplaren wat van naderbij wilde zien, was hy genoodzaakt daarvoor het Oude Slot op te zoekeD Met den trein van 6 30 kwamen 10 wagens nit het Noorden en wel 9 uit den Anna Panlownapolder en 1 van Den Helder. Ook per eerste tram werden talrijke stuks (88) aangebracht. Laugs allo wegen, die naar Schagen leiden, wemelde het van koeien. By een uitstekenden aanvoer was de handel zeer levendig. Het fonds boekte 72 stuks, waarvan 50 reeds voor uegon uur, iets wat tot heden nog niet gebeurd was. De geheele aauvoer van geldekoeien vond op een enkel expl na, zijn man. Ook in kalfkoeien was de omzet groot. Neemt men nu in aanmerking, dat al de prijzen hoog waren, dan mag men wel van een beste markt spreken. Overhouders waren by minder aanvoer vast. Ook in vette varkens was de aanvoer beperkt, wat gunstig op de pryzen werkte. In zuivel en eieren kwam weinig verandering. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedu rende de maand April ingelegd f 12758.20 terug betaald f 11013.59. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6058. Dond'erdagjl. had met een onzer plaatsgeaooten, deu hr. J B.,een groot ongeluk plaats. In den stal van zija vader ;chter een 3-jarig paard om loopend, ontving hij van dat dier een trap in den rug, met het gevolg, dat hy tegen den muur werd ge slingerd en zoodoende ook zyn hoofd nog danig bezeerde. Naar huis vervoerd, werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. De patiënt klaagt over veel pyn, anders is de toestand redelijk. Volgens het „Vad." zal het Circus Renz op zyn tournee in ons land ook onze gemeente bezoeken en wel van 23 30 Juni, om vervolgens naar Helder en Hoorn te gaan. Do rekening en verantwoording onzer Paaschtentoonstellings-verloting is van Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin zonder óén enkele aanmerking teruggekomen. Ingeschreven van 1 3 Mei 1901. GeborenGeene. Ondertrouwd Pieter Hopman, jm landman, 28 j., wonende te Behagen, en Catharina Geel, jd., zonder beroep, oud 24 j., wonende te Behagen. Getrouwd Jan Bood en Trijntje List. Hendrik Bijwaard en Teetje de Jong. Petrus Johannes Bruin en Johanna Agatha Schouten. OverledenGeene. Gem. Anna. Paulownn. Ingeschreven van 1—30 April 1901 GeborenPieter, z. v. J. Moeliker en C. Wit. Jannetje, d. v. K. Jongejan en T. Rooden. Johannes, z. v. P. Voort- huijsen en A. Neefjes. Helena Elisabeth, d. v. D. van Rozelaar en M. P. den Engelsen. GehuwdCornelis Smit en Aaltje Slikker. Klaas Del ver en Antje Hollander. Gerardus Gaardhuis en Pieternella Phi- lipsen. Overleden: Maartje Kee, oud 70jaar, weduwe van T. Botman Pieter Moeli ker, oud 1 uur, z v. J. Moeliker en C. Wit. Grietje Klok, oud 1 jaar, d. v. M. Klok en A Vink. Jan Nuij, oud 72 jaren, echtgenoot van M. Vervoorst. Grietje Oudeman, oud 80 jaren, echtge- nooto van G. Roervink. Nicolaas Cor- nolissen, oud 67 jaron, echtgenoot van R. Otsen. Gem. Uaringcnrspel. Ingeschreven van 1—30 April 1901. Geboren 1 April. Elisabeth, d. v. Dirk Groothuizon en Trijntje Smit. 6 d Jan z. v. Jan Groen en Antje Komen 15 d. Cornelis, z. v. Jan Veldman en Engeltje Hof. 27 d. Cornelis, z. v. Nico laas Groot en Cornelia Boekei. 30 d. Jacob z. v. Abraham Hoogland en Jannetje Broed. Ondertrouwd 26 d. Bartholomeus van Duin, jm., oud 23 j. en Trijntje Boots jd., oud 22 j. Gehuwd Geene. Overleden22 d. Janrje, d. v. Jan Volkers en van Trijntje Ooijevaar, oud 3 mnd. 24 d. Willem, z. v. Ario Pankras en Catharina Glas, oud 3 mnd. CJ-em. VVierineren. Ingeschreven van 1 30 April 1901. Geboren Guurtje, d. v. Leendert Spaander en Maretje Mus. Grietje, d. v. Nan Rotgans en Dieuwertje Dovcs. Jan z. v. Nan Takes en Maartje Kuijt. Jan, z. v. Pieter Lont Jz. en Maartje Lont Cd. Antje, d. v. Pieter Engel en Jansje Ricke. Ondertrouwd Nan Mostert en Trijntje Mulder. Klaas Lont en Maartje Rotgans. Albertus Mattheus Bakker en Trijntje Bekendam. Albert Wiegman en Jansje de Vries, Pieter Everts en Neeltje Lont. Gehuwd Geene. Overleden Pieter Wigbout Jz., oud 16 jaron. Jacob Tijsen, oud 73 jaren, weduwnaar van Martje Kroon. Pieter Wigbout Sr., oud 68 jaren, weduwnaar van Dieuwertje Kok. Jacob Rotgans, oud 13 maanden, z. v. Nan Rotgans en Dieuwertje Doves. Gem. liarsiingerh<irD. Ingeschreven van 1 tot 30 April 1901. Geboren Johanna Maria, d. v. Ad,olf Jan Tonnis Geertsema en v. Geertje Dykhuis. Harraina Johanna, d. v. Geert Holle en v. Ida Bakker. Ondertrouwd Marcns van der Klooster en Neeltje Heinstraan Reindert de Geus en Maria Bakker. Simon Stins en Dieuwertje van Twuiver. Jacob Visser en Antje Keesman. Abraham Borst en Jannetje Bakker. Cornelis Kniper en Grietje Waterdrinker Simon Wit en Dieuwertje Floor. Cornelis de Graaf en Tryntje Schermer. Johannes van der Klooster en Grietje Schouten. Cornelis Smit en Grietje Kossen. GetrouwdMarcus van der Klooster en Neeltje Heinstman. Reindert de Geus en Maria Bakker. Simon Stins en Dieuwertje van Twuiver. Jacob Visser en Antje Keesman. Abraham Borst en Jannetje Bakker. Cornelis Kuiper en Grietje Waterdrinker. Overleden Cornelis Bood, oud 77 jaar, echtgenoot van Maartje Kossen. Arie Liefhebber, oud 83 jaar, echtgenoot van Tryntje Leyen. Jan Bood, oud 50 jaar, weduwnaar van Aaltje Bood. Dirk Spaans, oud 22 jaar, ongehuwd. Grietje Kistemaker, oud 76 jaar, weduwe van Jacob Kooyman. SCHAGEN, 2 Mei 1901. Aangev. 6 Paarden f100— a 300— 14 Stieren 80— a 190— 500 Gelde Koeien „100— a 240— 80 Vette Koeien „170— a 240— 200 Kaltkoeien „120— a 230. 50 Pinken 50— a 100— 65 Nuchtere Kalveren 7— a .19— 525 Overhouders 14— a 26. 25 Lammeren 8— a 10— 8 Bokken en Geiten 5— a 7— 50 varkens (magere) 15— a 17— 18 Idem (vette) p.K.G. -.46 GO 1 d 58 Biggen 10— a 13— 25 Konijnen -.25 a 1. 30 Kippen -.80 a 1.25 500 Kilogr. Boter 1- a 1.10 250 kilogram Kaas -.30 a —.35 12000 Kipeieren 2.25 a 2.75 5000 Eendeieren per 100 3.10 a ALKMAAR, 3 Mei. Granen. Tarwe f 5.25 a 6.90. Rogge f a Gerst f 3.50 a ,id. Chev. f a Haver f 3.25 a 3.85. Paardenboonen f a Bruine id. f 8.50 a 11.—. Citroen fa Duiven- id. f a Witte, id. f 12.— a Kana riezaad f a Koolzaad f a t Karwijzaad f 12.a Blauw Maanzaad f a Groene Erwten f 9.a 16.Grauwe id. f 17.— a 19.—. HOORN, 2 Mei 1901. Kleine kaas, hoogste prijs f 27. Commissie f 24.—, Middelbare f aangev. 193 stapels, wegende 56396 kilo. ALKMAAR, 3 Mei. Kaas. Aange voerd 275 partijen, wegende 115.335 K.G. Kleine f 27.Commissie f 25.Middel bare f 27.—. Handel goed. ENKHUIZEN, 1 Mei 1901. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 13.— a Mosterdzaad f 20.25 a Maanzaad f 9.a 9.50 Groene erwten f 10.— a 12.—.Vale f 12.50 a 17.50. Wijker Vale f 8.75 a 11.50. Grauwe erwten f 14.— a 18.—. Bruine boonen f 7.50 a f 8.25. Paardenboonen f 6.a 6.50. Gerst f 4.75 a 5.25. Haver f 3.50 a 3.75. Aangevoerd: Vette Varkens f —.22 a .25 per i/j K.G. Magere Varkens f 15. a 23.Biggen f 8.a 12.Ko nijnen f 0.50 a 1.25 Kippen f 1.— a 1.40. Eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. Boter f .55 a .57! per kop. Bevallen van een «loellter, Schagen, 4 Mei 1901. Ondertrouwd PIETER HOPMAN e n CATHARINA GEEL. Schagen, 3 Mei 1901. Huwelijksvoltrekking 17 Mei a.s. Getrouwd J. J. BAAS en G. SLIKKER, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen h a r t e 1 ij k e n dank betuigen voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk onder vonden.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2