AiTertBilie- Liiliinllil Zondag 2 Juni 1001. 45ste Jaargang No. 3632. Kennisgeving. m Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCISACJEÜT, Laan, g) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. I Ji E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlik nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit tioee bladen. "ÊËKSTE BLALK Bekendmakingen. Gemeente Sc hagen. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen worden inlichtingen vereocht omtrent eene portemonnaie met eenig geld. De Burgemeester van Schagen herinnert, ter voor- j koming van bekeuringen, de ingezetenen aan den inhoud van art. 73 der algemeene politie-verordening voor die gemeente, luidende ala volgt „Binnen de kom der gemeente is het verboden, in het water of op het ijs haarde s c h, vuilnis of iets derge. iijks te werpen, ot het water of het ijs op eenigo wijze te verontreinigen. Overtreding van dit verbod is straibaar met eene geldboete van ten hoogste t 10.of hechtenis van ten hoogste 2 dagen. Schagen, 10 Mei 1901. De Bnrgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gezien artt.94 en 95 der algemeene politie-verordening voor die gemeente brengen ter algemeene kennis, dat in het be lang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuilnis, mest of dergelijke stoffen, zich bevindende op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente, moeten zijn opgeruimd voor 1 Julia, s Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met hetrekkirg tot het vovenstaande is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f 25 ol hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 28 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) H. J. POT. De Secretaris, (get.) DENIJS. Kennisgeving. De Burgemeester van'Schagen, daartoe de noodige aanschiijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis, dat tot den werkelijken dierst worden opge roepen' onderstaande verlofgangers der lichtingen 1899 en 1898, te weten behoorende tot net 4e re- v- 1 v giment vesting-artillerie, Kroone Curcelis Michiel, garcpÏOen Helder, tegea 21 Juni 1901. behoorende tot èet le regi- Deutekom Hendericns, ment infanterie, garnizoen Helder, tegen 26 Juli 1901. behoorende tot het 2e regiment Prins Hendrik, vesting-artillerie, garnizoen Amster- dam, tegen 29 Juli 1901. Welke verlofgangers op genoemde datums bij hunne korpsen present zullen moeten zijn voor des namid dags 4 ure. Schagen, 31 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. tenen, en daar is men op dit oogenblik J nog even ver van af als in den beginne. Er zijn eenige mandarijnen gestraft, doch de hoofdschuldigen loupen op vrije voeten er zijn wat Boxers over de kling ge jaagd, doch de prinsen, onder wier in vloed de misdaden begaan zijn, blijven het vertrouwen van het Hot goni9teD er zijn wat kleinoodiën buitgemaakt, doch de Keizerin beschikt over voldoende mid delen om die door andere te vervangen de provincie Tsjili heeft de straffende hand van den blanken overweldiger ge voeld, doch dat zal het onmetelijke China geheel en al koud laten en zoo blijft er als positieve uitkomst slechts eene oorlogs schatting van 65 millioen pand Sterling over, doch daar was het niet om begonnen. De eenige mogendheid, die van den Chi- neeschen Kruistocht vruchten zal plukken, is Rusland. Bij het Hof heeft het steeds de rol van een belangeloozen makelaar ge speeld, waardoor het een onbepaald ver trouwen bij den Keizer en de Keizerin verkreeg. Dit vertrouwen ging zelfs zóó ver, dat bij afzonderlijke overeenkomst Maudsjoerije onder protectoraat van den Czaar werd geplaatst. Wel wisten Euge- land en Duitschland de onderteekening van dit contract te voorkomen, doch ook dit was een negatieve uitkomst, daar de troepen van den Czaar in Mandijoerijo bleven en daar ook wel nooit uit terug getrokken zullen worden. Werkelijk, de resultaten van al het machtsvertoon zijn voor Europa wel heel treurig. Van han delsvrijheid, van hervormingen, van eene gewaarborgde veiligheid, is niets ge komen integendeel zelfs, er bestaat thans groote kans, dat, zoodra de Euro- peesche troepen zijn ingescheept, een tmam ar-* m algemeene moord op de Christenen begint. JWJj *0 frU De versterking van Rusland in Oost- Azië zal volgens personen, die goed op de hoogte der Oostersche aangelegen heden zijn, onvermijdelijk tot een bot sing tusschen Rusland en Japan aan leiding geven. Wanneer de slavische beer zich in zijn nieuwe positie voor goed heeft vastgezet en met behulp van de Siberische spoorlijn zich in weinige dagen Buitenlandsch Nieuws. MM unit Ier *eel. De „tocht" der Europeesche mogend heden naar China heefi een merkwaar dige overeenkomst met de tochten, die van 1100 1300 door diezelfde rijken naar Palestina werden ondernomen. Beide ontsproten uit den strijd, die het Oostersch fanatisme fegen het Kruis voerde, vertoonen ze ook dezelfde nega tieve resultaten. Gelijk na 1296 de Turken heer en meester van het be twiste gebied bleven, zoo zal ook weldra de Zoon des Hemels weder onbeperkt in PekiDg tronen. De Europeesche mo gendheden toch hebben besloteD, zoo spoedig mogelijk hunne troepen uit China terug te trekken. Duitschland s Keizer heeft, als eene Pinksterverrassing, dit zijn volk bekend gemaakt. Het bericht is met dezelfde onver schillige kalmte cntvangeD, als welke het volk voor het heele avontuur heeft getoond. De massa is in Duitschland niet bij zonder ingenomen met do overzeesche politiek van den Keizer en nog minder was zij dit met de Chineesche expeditie, die, door den Keizer in overdreven woorden voorbereid, met eene schending van de grondwet gepaard is gegaan. Daar is ongevraagd over de geiden des lands beschikt, en nu mag Von Bülow daar later een mouw aan hebben gepast, in Zuid-Duitschland, vooruameljjk in Beieren, is men het nog lang niet vergeten. In zijne gevolgen is de „kruis tocht van de 20e eeuw" een totale mis rekening. Het gold de veiligheid van personen en goederen, van de interna tionale zendelingen en de Chineesche ehris- verlaagd wanneer bevloeiingswerken de vruchtbaarheid van den bodem hadden verhoogd en eindelijk, als voor Engel- schen en Indiërs gelijke rechten zouden bestaan, 't Is voor Chamberlain, Rhodes en Comp. eeu geluk, dat ze reeds voor lang het blozen verleerd hebben. Anders zou zeker, bij het lezen van dit adres, het schaamterood hunne kaken gekleurd hebben. Hier, waar men zijne humani- teitsbegrippen zonder tegenstand kon in voeren, bleef de gelijkheid tusschen landzaat en vreemdeling een ijdele wensch elders, waar die gelijkheid als een ramp voor het land beschouwd werd, was zij eene der hoofdzaken, althans vooi* de wereld, waarom men een bloe- digen en kostbaren oorlog begon. De man, die m6t genoemde firmanten tot den noodlottigen oorlog heeft aangedreven, Sir Alfred Milner, is dezer dagen met groot vertooD te Londen ontvangen. De een wil weten, dat deze aartsvijand van de Boeren voor altijd Zuid-Afrika heefc verlaten, waardoor een vergelijk met de Boeren mogelijk zou kunnen worden eeu ander beweert met evenveel recht, dat deze verpersoonlijking van het jin- goïsrne met zijn waren boezemvriend, heer Chamberlaifi, nieuwe middelen beraamt om de overweldigde republieken in tevreden kroondomeinen te herschep pen. Als 't waar is, dat de duivel en zijn bondgenoot gezamenlijk een brouw sel samenstellen, dan kan men ervan overtuigd zijn, dat er voldoende gal en git onder gemengd is. Wee den arme, die door hen bediend wordt. van alles kan voorzien, dan is het met de oppermacht van Japan in Oost-Azië gedaan. Dan wordt Korea zoo zaker een Russisch wingewest als dit thans met Mandsjoerije het geval isdan zal het slechts een kwestie van jaren zijn, of Japan wordt in zijn eigen gebied bedreigd. Daarom is er eene overweldigende stroo ming op het Eilandenrijk, die op oogen- blikkelijk handelen aandringt Er heerscht een sterk verïnoeden, dat de Japansche politiek in hare houding tegenover Rus land vriendschappelijk gesteund wordt door Engeland. Het kan Engeland niet onverschillig z.ijn, dat Rusland zich al verder naar het Zuiden en langs do kusten van den Grooten Oceaan voort- dringt, of dat het in zijne dreigende vaart op eene gevoelige wijze voor vele jaren wordt gestuit. Wordt Rusland in Midden- en Oost-Azië tot staan gebracht, dan is daarmede voor Engeland de vrees voor een inval in Voor-Indië verdwenen. Die vrees is reeds vele jaren voor de Engelsche staatslieden een nachf merrie geweest, waarvan ze zich maar niet kunnen bevrijden. In hunne kortzich tigheid staren die mannen zich blind cp een gevaar van buiten, terwijl aan dat zelfde oog het misnoegen en de onte vredenheid onder de millioenen Hindoes binnen de eigen grenspalen ontging. Over de maatschappelijke toestanden in Engelsch-Indië is dezer dagen een licht ontstoken, waarvoor menig eerlijk Engelschman de oogen zal neerslaan. De Indische kolonie te Londen beeft onder voorzitterschap van een hooggeplaatst Indiër eene vergadering gehouden, met het doel er bij de regeering op aan te dringen, verbeteringen in Indië in te voeren. Uit de besprekingen bleek, dat de toecemonde verarming onder de bevolking te wijten is aan eene stelsel matige uitzuiging, waardoor aan het land in anderhalve eeuw duizenden millioenen ontstolen zijn. Voornamelijk zijn het de drukkende lasten en de achteruitgang van do inlandscho industrie, die tot bittere klachten aanleiding geven Do vergadering meende, dat afeen ver beteringen mogelijk waren, als de zout en grondbelasting aanmerkelijk werden Den 28sten Mei trad in het lokaal van den lir. D. Pijper te HEER HUGOWAARD Mr. E. Fokker, daartoe uitgenoodigd door de kiesvereeniging „Burgerplicht", in eene open bare vergadering op, ten einde eene beschou wing te houden over den politieken toestand. De Voorz. van „Burgerplicht" opent met een kort woord de tot zijn leedwezen slecht be zochte vergadering.Verschillende teekenen,zegt hij, wezen er reeds op, dat we staan aan den vooravond der verkiezingen. „Burgerplicht" heeft zich reeds eenige weken geleden met volle sympathie uitgesproken voor de can- didatuur van Mr. E. Fokker, aftredend lid der Tweede Kamer. Zij heeft gemeend, dat 't goed zou zijn, haren candidaat uit te noo- digen, voor de kiezers in deze gemeente op te treden, en de héér Fokker heeft aan die uitnoodiging voldaan. Spr. heet den heer Fokker welkom en geeft hem gaarne 't woord tot het uitspreken zijner rede. Mr. Fokker begint met er op te wijzen, dat men den candidaat kan kennen langs directen Steg, uit zijn verleden, zijne geschriften, uit zijne rede voeringen ook echter kan die kennis worden verkregen indirect, n.1. door na te gaan, wie zijn vóór-, wie zijn tegenstanders zijn. Vooral ook daaruit is, meent Spr., af te leiden, waar de candidaat thuis behoort. der Soc.-Dem. partij. De Soc.-Dem. komen trouwens heftig op tegen do Vrijz.-Dem., zoowel als tegen de Vrijz. Liberalen. Wil men meer bewijs vraagt Spr. De Soc.-Dem. trachten den klassenstrijd zooveel mogelijk te verscherpen en zien hunne gevaarlijkste vijanden in de voorstanders van ingrijpende verbeteringen in de sociale toestanden. Toen te Sthagen den heer Van Knykhof door den heer Huizinga werd gevraagd, of 't hem geen leed zou doen, indien door zijne candidatuur die van Spr. gevaar liep, werd door den heer Van Kuvkhof geantwoord zooveel te meer behoudsrnannen er worden gekozen in 1901, zooveel te meer zetels aan de Soc. Dem. verzekerd voor de verkiezing van 1905. Hieruit leidt Spr. af, dat de Soc.- Dem. voor zich heil zien in 't vallen der Vrijzinnig Lib. en Vrijz. Dom. candidaten. Spr. protesteert dan ook ten zeerste tegen de aantijging, dat hij zou zijn een verkapt Socialist en tegen de bewering, dat de Vrijz. Dem. zonden zijn aangeland in het Soc.-Dem. kamp. Spr. releveert even, wat aanleiding tot deze praatjes heeft gegeven, n. 1. de redevoering van den heer Treub, wiens persoonlijke mee ning door tegenstandera heel handig tot beginsel der Vrijz.-Dem. is verklaard, en de aanbeveling van den heer Polak te Amsterdam. Hierbij wordt maar geheel weggecijferd, dat de heer Den Hertog zich van uit 't toen nog bestaande radicale kamp terug had getrokken tpt de oud-Liberalen, getuige 't j feit, dat hij vrede heeft met de kieswet-Van j Houten, welke ook door de Lib. Unie wel degelijk wordt veroordeeld. Spr. brengt hulde aan den hr. Treub, doch hij moet beslist opkomen tegen de bewering, of liever de gevolgtrekking, als zoude diens persoonlijke meening weergeven 't oordeel der partij. Als bewijs voert Spr. aan eene zinsnede uit eene circulaire van 't voorloopig bestuur, gedateerd 26 April. Omtrent herstem mingen, wordt daarin gezegd, is 't noch mo, gelijk, nóch wenschelijk, reeds nu advies te geven. In de daarop volgende Algem. Verg. der Vrijz.-Dem. is eene motie in dien geest aangenomen. 't Mag dus groote verwondering wekken, wanneer nu nog zou worden beweerd, dat de Vrijz.-Dem. den Soc.'Dem. in de kaart spelen. Nu is 't mogelijk, doch Spr. acht dit toch moeilijk aan te nemen, dat de woordvoerder der Centr. Lib. Kiesvereen. te Alkmaar met 't bovenstaande onbekend was. Is dit zoo ge weest, dan moet nu toch wel zijn oordeel zijn gewijzigd. In de onlangs in dit district verspreide cir culaire der Centr. Lib. wordt beweerd, dat Spr. is een overlooper, dat hij eene vijandige houding heeft aangenomen tegenover de liberalen. Maar, zegt Spr., zoowel liberalen als vrijzinnigen stellen mij candidaat, Laat ons even, gaat hij voort, 't staatkundig verleden der laatste jaren nagaan. Reeds in '94 is eigenlijk de groote liberale partij uiteengegaan. Van dit tijdstip dagteekenen de vervreemding en de verwijdering, oorzaak vindende in de oppositie tegen de Kieswet. In '97 bestreed de beer Bosman de candida tuur van den Spr. De hr. Bosman vond toen in 't program der Lib. Unie zeer veel, waar mee hij zich kon vereenigen, en verklaarde toen zeer n a b ij Spr. te staan. Destijds,in '97 dus, erkende de hr. B., dat de scheuring in 't Lib. kamp bestond, hij hoopte toen, dat na den verkiezingsstrijd de tooverformule zou worden gevonden, om de harmonie te her stellen. Zoo stonden in '97 de zaken, toen tegenover Spr. de lir. Van der Kaaij candi daat was gesteld. Thans treedt de Centr. Lib. te Alkmaar, wette niet bij de Lib. Unie is aan- Spr. wil zelf over zijn politiek verleden gesloten, tegenover Spr. op met den hr. Bosman niet uitwijdenliever wil hij zich langs den als candidaat indirecten weg doen kennen Tegenover hem staan in dit district verschil lende candidaten, t. w. die der Anti-revolution- nairen enRoomsch-katholieken, de heer Ooster haan die der Centr. Lib. Kiesvereeniging te Alkmaar, Mr. Bosman, en de hr. Van Knykhof, Soc.-Dem., de candidaat der Arbeiders kiesver eeniging te Alkmaar. Voorstanders zijner candidatuur zijn verschil lende kiesvereenigingenliberale, vrijzinnige en vrijz.-democr. Spr. gelooft niet, ooit door iemand te zijn gerekend tot de clericalan, of ben, die met dezen meenen te moeten samen werken bij de a. s. verkiezingen, op grond der bewering dat hunne staatkundige beginselen gegrond zijn op christelijke beginselen. Spr. 1 betreurt dit bondgenootschap, of wil men dat j absoluut liever deze samenwerking vooral j daar, waar sommige liberalen, zooals te Zut- fen,mede een clericalen candidaat stellen tegen- In '97 werd in de Alkrn. Courant in een min of meer ironisch artikel sprekers candida tuur bestreden. Waarom, zoo werd daarin ge vraagd, zouden we een vreemdeling tot onzen afgevaardigde kiezen Na de verkiezing verscheen in hetzelfde blad een artikel „Na den strijd", waarin onder meer werd gezegd nu ja, de verkiezing van Mr. Fokker is eene verrassing geweest, im mers hij heeft pas Va der stemmen gekre gen. Bij de daarop volgende verkiezing in Juni mocht Spr. 't genoegen smaken met volstrek te meerderheid van stemmen te worden her kozen. Nu, 4 jaar later,stelt de Centrale wederom een candidaat tegenover Spr., die nu toch geen vreemdeling meer geacht kan worden te zijn. Na zegt de Aikmaarsche't Is met Mr. Kerdijk aan 't hoofd, en waartoe ook de h. h. Goeman Borgesius en Lely gerekend werden. De naam is dus volstrekt niet iets nieuws. Met beslistheid beweert dat de Vrijz.-Dem. dichter bij de Lib. Ur niet de vraag, of de candidaat een ijverig man over een Goeman Borgesius en waar,als in Den is, doch Fokker is voor grondwetsherziening. Haag, tegenover een Pijnacker Hordijk door die De Centr. Lib. voegt daar aan toe Fokker samenwerking een conservatief liberaal wordt gesteld. Spreker wil zich ook niet gerekend achten, en wordt, behoudens een straks te noemen uitzondering, ook niet gerekend, tot de Sociaal- Dem., de Anarchisten of Vrije Socialisten. 't Bewijs daartoe acht Spr. voldoende geleverd door de candidatuur van den heer Van Kuykhof tegenover de zijne. Immers, de heer Van Kuykhof is niet candidaat is ontrouw geworden aan de Lib. partij. De Centr. wil g e e n e grondwetsherziening, staat I in dat opzicht dus tegenover de Lib. I Unie, die in haar manifest wel degelijk grond wetsherziening noodig acht, om te komen tot eene definitieve oplossing der kiesrecht kwestie. Spr. constateert, dat de candidaat Bos- man verder staat van de Lib.Unie, dan hij zelf en zijne vrienden. De hr. Fokker wensclit, evenals de Lib. Unie, grondwetsherziening, doch liever gesteld als lid der Arb. Partij, doch als Soc.- nog vandaag dan morgen. Eu waar nu wordt Dem. Door Spr. wordt aangehaald eene gezegd, dat Spr. niet meer tot de Lib. partij wil zinsnedo uit bet gesprokene door den heer behooren, wat men meent te moeten afleiden uit Van Kuykhof te Alkïnaar. Deze cand. heeft daar den arbeiders toegeroepen „Kiest hen, die aan uwe zijde staan. De strijd tusschen bezitters en niet-bezitters moet worden ge streden De heer Van Kuykhof staat dus als Soc.-Dem. tegenover Spr. en deze ontzegt, ook op grond van dit feit, al reeds iedereen 't aannemen van een nieuwen naam, daar wijst hij nog eens met nadruk op 't feit, dat de groote 1 Lib. partij sinds lang niet meer bestaat. Er beeft zich eene nieuwe groepeeriug gevormd. Spr. en de zijnen vormen een deel der linkerzijde tegenover de rechterzijde. En de naam Vrijz. Dem. Bond, och, die ook zijnen tegen-candidaatBosman,'trecht,hem lag voor do hand. Reeds in '97 bestond een Soc.-Dem. te noemen, noch den slippendrager groep onder den naam Vrijz.-Dem. kamerclub nie staan, dan de Centrale te Alkmaar. Reeds in '96 verscheen van de L. U. eene circulaire over 't kiesrecht, met 't oog op de verkiezingen. De wet-Van Houten echter was erdeze had zich in de practijk nog niet doen kennen, en dit werd toch wel gewenscht geacht. Welnu, ook in de practijk voldeed de wet aan velen nietmen achtte 't kiesrecht te veel vastgekoppeld aan bezit. In 1900 b. v. waren in 't district Alkmaar van de 7138 kiezers 6675 belastingkiezers, d. i. 93 ruim, en nog geen 7 ü/o bezat 't kiesrecht op andere gronden. Nog 300.000 mannen zijn van 't kiesrecht buitengesloten,omdat ze geen belasting betalen. De wet-Van Houten is dus wel zeer vast aan den census. Spr. acht 'took niet logisch, dat er minder kiezers zijn voor den gemeente raad, dan voor Prov.- en Generale Staten, en wijst nog even op de ongelijke verdeeling van 't aantal kiezers over 't geheele land. Hij stelt tegenover elkaar Amsterdam II en Enkhuizen respectievelijk met 2276 en 6723 kiezers 't aantal kiezers in de districten Amsterdam II en Amsterdam VI staat tot elkaar als 1 tot 2. Waar nu voor elke 45000 zielen 1 afge vaardigde is gerekend, mag 't allerzonder lingst worden genoemd, dat 't platteland 1 kiezer telt op de 6 a 7 en de groote plaatsen 1 kiezer op de 13 a 14 zielen. Nu is door den heer Schipper in het debat te Schoorl beweerd, dat de arbeiders ten plattenlande niet'ontwikkeld genoeg zijn voor t kiesrecht. Spr. laat dit beweren natuurlijk voor rekening van den beer Schipper. Doch, wanneer uit deze bewering de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat de arbeiders in de steden zeker niet lager staan dan did van 't platteland, dan zou dit wijzen, meent Spr., op de noodzakelijkheid van uitbreiding van 't kiesrecht. In 't najaar van 1900 verklaarde zich de Lib. Unie vóór grondwetsherziening ter rege ling van 't kiesrecht. In Den Haag vereenigde mgn zich met 't program der L. U., doch men meende van den candidaat geene instem ming er meê te moeten vragen. Spr. acht grondwetsherziening niet ur gent te verklaren, zoo goed als te zeggen geene grondwetsherziening. Waar nu de L. U. 't mede niet wenschelijk acht, den candidaat volle instemming met 't program af te vragen, mofesten de voorstan ders der urgentie zich wel nauwer aaneen sluiten. Een nieuwe groepeering werd een eisch des tijds de minderheid in de L. U. ging dus heen ,naar aanleiding der kwestie van grond wetsherziening urgent te verklaren al dan niet. Overigens is 't program der Vrijz.-Dem. voor een groot deel gelijkluidend met 't her vormingsprogram der L. U. Naar aanleiding der lezing van 't program der Vrijz.-Dem. merkt Spr. op, dat dezen niet in de grondwet voorgeschreven willen zien: algemeen kiesrecht, doch wijzi ging der wet wenschen in dien geest, dat algem. kiesrecht m o g e 1 ij k worde. Ons is ten laste gelegd, zegt Spr. verder, dat wij de Eerste Kamer willen afschaffen. Al weder eene bewering, die bezijden de waarheid iswij wenschen eene andere samenstelling van dit regeeringslichaam En waar nu dê Bosman te Schoorl beweertnu t staat wel niet in 't program, doch tusschen de regels leest men 't toch, daar komt Spr. in de verzoeking te ant woorden zooals de waard is,vertrouwt hij zijne gasten.De hr. Bosman heeft niet 't recht,deVrijz.- Dem. te beschouwen als-niet-eerlijke mannen. Door Spr. wordt nog eens gereleveerd, wat zijne medestanders willen, ook wanneer de herziening der grondwet niet tot stand komt, Uit de beginselverklaring leest Spr. de zin snede betreffende den constitutioneelen regee- ringsvorm van Nederland, en legt daarbij den nadruk op 't woordje onzen. Met weerzin, zegt Spr., behandel ik 't geen door den hr. Bosman hieromtrent in eene redevoering moet gezegd zijn, indien althans 't verslag daarvan juist is geweest, en hoe graag ik wil, ik mag helaas daaraan niet twij felen, want er is niet op onjuistheid gewezen De Vrijz.-Dem. Bond is tegen 't koningsclra zoo beweert de hr. Bosman, wantin beginselverklaring wordt niet gesproken monarch alen regeeringsvorm. Maar dan onze regeeringsvorm niet monarchaal? Hierover foei! zegt Spr. De hr. Bosman wist beter, moest althan3 beter weten niet juist door m'n vrienden en nog voorgesteld, om het woordje den 't oorspronkelijke concept te vervangen door onzen, opdat er toch niets achter gezocht zou worden Spr. zou wel gaarne den Candidaat der Centr. Lib. Kiesvereeniging te Alkmaar in overweging willen geven, dergelijke verdacht makingen achterwege te laten. - Het kiesrecht der vrouw. Te Heiloo verklaart zich de heer Bosman daar tegen, te Alkmaar wordt er door hem een loopje meê gemaakt. Spr. is vóór 't kiesrecht der vrouw acht 't weirschelijk, dat meu er zich beginsel voor uitspreke. Hjj acht vrouw in geenendeole de minderwaardige van den man op inteÜectnëel gebied. Ik zie daarbij niet over 't hoofd, vervolgt hij, dat ik spreek in Nederland, een land. dat wordt geregeerd door eene koningin, die op eene waardige wijze hare taak vervult. Is de kroon in aanzien gedaald? Zoowel onder t bestuur vau koningin F;ifm(at als onder dat var), H. JL WiHiclrirjua is de kroon in aanzien gestegen. bi ia i UAj hr. ja, lo van is Is mij uit in de

Schager Courant | 1901 | | pagina 1