transvaal. "plaatselijk nieuws. Tweede Kamer. ANNA PAULOWNA, 3 Juni. Zaterdagavond hield de,Liberale Kiesver- eeniging eene huishoudelijke, maar belang rijke vergadering, zooals de Voorz. terecht deze noemde. In de eerste plaats werd na de lezing en goed keuring der notulen en een korte mededeeling van den Voorz., overgegaan tot de keuze voor twee leden van de Prov. Staten. Bij accla matie werden de twee aftredende leden, de heeren Van de Vijzel en Wonder, als candi- daten gesteld. Daarop ging men over tot de keuze voor candidaten voorden Gemeenteraad, niet minder dan 7 in getal. Overeengekomen werd, om eerst te voorzien in de vacatures, ontstaan door periodieke aftreding. Bij acclamatie werden de twee aftredende, nl. de heeren G. H. Geerligs en D. Bezelman, weder als candidaten gekozen. Vervolgens besloot men, een candidaat te stellen voor de vacature- Waller. Daarvoor werden aanbevolen de heeren J. Jelles, A. de Graaf, P. Kaan en J. K. Kaan. De laatste verklaart voor een verkiezing niet in aanmerking te willen komen. Daarop wordt de heer Jelles met 15 stemmen gekozende heeren P. Kaan en A. de Graaf kregen respectievelijk 2 en 1 stemmen, terwijl 2 stemmen blanco werden uitgebracht. De heer Jelles verklaarde de candidatuur te aanvaarden. Eindelijk ging men over tot het candi- deeren van 4 nieuwe leden, tengevolge van de vermeerderda bevolking (boven 3000). Als candidaten werden opgegeven: de heeren C. Prins, P. Huiberts, A. de Graaf, Jb. Bak ker, P. Kaan, D. Geerligs, E. E. Stoel, G. Brands, M. Kooij, J. Stammes, C. J. de Mazure, C. Tijsen, C. van der Linden, Jan Blaauboer, K. A. Kaan, J. Tijsen, B. J. Prins, B. Dekker en H. Koster. Opgemerkt wordt, dat de heer D. Geerligs niet kan gekozen worden wegens broeder schap met den heer G. H. Geerligs en de heer E.. Dekker niet wegens onvereenigbaarheid met zijne betrekking. De heer C. Prins wordt aanbevolen door den heer Van den Berg en de heeren A. de Graaf en P. Huiberts door den heer Oostra. De heer C. Prins wenscht intusschen de eventuëele candidatuur niet te aanvaarden. Overgaande tot stemming worden bij volstrekte meerderheid gekozen de heeren A. de Graaf, P. Huiberts en P. Kaan. De heer P. Kaan neemt de candidatuur aan aan de andere heeren zal van de hunne worden kennis gegeven. Bij nieuwe vrije stemming verkrijgen de meeste stemmen de heeren J. Stammes en G. Brands, waaruit bij herstemming gekozen wordt de heer J. Stammes, aan wien van deze candidatuur bericht zal worden gezonden. Verder deelt de Voorz. mede, dat verzuimd is, op het convocatiebiljet te vermeldende verkiezing van hoofdingelanden, waarvan de keuze moet geschieden op 15 Juni. Na veel discussie over het al of niet behan delen dezer aangelegenheid, wordt tenslotte het voorstel om met deze zaak voort te gaan, door staking van stemmen verworpen, en aangenomen om op Zaterdag 8 Juni hiervoor opnieuw te vergaderen: Bij de rondvraag dankt de heer Bezelman de leden voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen en de heer Oostra bespreekt de wijze van propageeren voor onze candidaten. De Voorz. sluit daarna met dankbetuiging- voor de betoonde belangstelling de vergade ring, welke door 20 leden werd bijgewoond. Onze correspondent te WIE- BINGEBWAABD schrijft't Is kermis. Bestond en Zaterdag alle vrees, dat we weer in letterlijken zin van een koude kermis zouden komen, het weder heeft die vrees beschaamd en zet de kermisvreugde zelfs allen luister bij. De vele rijtuigen om de kolfbaan gaven Zondag blijk van een flink aantal bezoekers; de baan, ook de beide andere herbergen, waren dan ook welgevuld en toch was iedereen ervan overtuigd, dat het een stille kermis was. Maandag viel dit al in bijzondere mate op. Toch was de kermis een kijkje waard een nette draaimolen met een goed orgel, luchtscheepvaartvermaak van De Winter, een aardig panorama met kiekjes op vreemde landen, een achttal kramen, waarlijk, we hebben het wel met minder gedaan. De belangstelling in de dans-mnziek is bijzonder groot. De dames en heeren, die den cursus in Schagen hebben gevolgd, worden letterlijk bewonderd en zoo vergoedt de dans eenigszins de teleurstelling, ons bezorgd door een telegram van den heer Van Lier: „Wegens ongesteld heid van twee dames, kunnen de voorstellin gen niet doorgaan." Maandagmorgen ontving mej. Boon bericht, dat Dinsdag de Vodden raper van Parijs kon gaan. Voor Baddoctoren en Paljas vinden we De Voddenraper een slechten ruil, maarWoensdag volgt nog een buitengewone voorstelling, we leven dus in hoop, hiervan in het nummer van Zondag een goede recensie te mogen geven. Te AMSTEBDAM heeft Zaterdag in den nanacht een brand gewoed in het perceel n°. 17 van de Geertruidsteeg, waarbij een zuigeling van 4 maanden in de wieg is omgekomen. Het huis was bewoond door drie gezinnen, de benedenverdieping diende tot bergplaats voor brandstoffen. Daar moet de brand zijn aangekomen althans toen de eigenaar der brandstoffennering des morgens om 3 uur de deuren van de bergplaats open de, sloegen de vlammen hem tegen eh weinig oogenblikken later stond het huis in lichte laaie. Men meende echter, dat alle bewoners zich hadden kunnen redden, toen helaas te laat bleek, dat de bewuste zuigeling nog ge mist werd. De vader wilde in radeloosheid het brandende perceel binnendringen, maar moest door de brandweer worden teruggehouden, ook omdat het duidelijk was, dat het kind niet meer in leven kón zijn. En toen het tegen 4 uur mogelijk was een onderzoek in te stellen; werd het lijkje gevonden. Zaterdagavond is te SILVOLDE Ie 16-jarige T. in huis door den bliksem getroffen en oogenblikkelijk gedood. Zijn va der, die ook in de kamer was, verloor zijn bewustzijn, doch kwam spoedig weder bij. Te HOOBN is de alge m eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Stoomtramwegmaatschappij „West- Friesland" (Schagen—Wognum). De balans en winst- en verliesrekening worden goedgekeurd en als commissaris her kozen de heer H. J. K. van den Steen. Uit het door commissarissen uitgebracht verslag blijkt o.m., dat de ontvangsten in vergelijking met 1899 met pl.m. 26 pCt. vermeerderden en de betaling der rente en aflossing van de obligatie-leening is ver zekerd. De Maatschappij staat thans in recht- streeksch verkeer met 62 stations van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Beroepen te Oudeschild (Texel)ds. H. Bax Jr. van HIPPOLYTUS- HOEF (Wieringen). Boven Bergen-op-Zoom woed- de een hevig onweder. De luitenant der in- Janterie v. d. R. was juist met eenige man schappen aan 't schijfschieten op het militair terrein „Kijk in de Pas". Toen een der man schappen wilde aanleggen, sloeg de bliksem op den knop van het geweer en werden 3 manschappen en de luitenant tegen den grond geslagen. De bliksem hulde alles in ben dikke stofwolk, rolde voort over den grond tot tegen een boom, waarvan een stuk werd afgescheurd. Luitenant noch manschappen hebben eenig letsel bekomen. In het noodweer, dat Zater- dagavond om half acht boven DBONGELEN en omstreken woedde, liepen drie personen, die naar het hooigras waren gaan zien, van het Drongelsche veer boven op den dijk in de richting Waalwijk, op weg naarBesoijen en Sprang. Plotseling werden zij allen tege lijk door eenen bliksemstraal bewusteloos voorover ter aarde geworpen. Na eenige mi nuten kwamen twee hunner bij, één gewond in 't gezicht; maar de derde, een oppassend jongeling van 19 jaren, derde zoon van J. K. uit Besoijen, was dood. Zondagmiddag had op de tramlijn LEIDEN KATWIJK wederom een treurig ongeluk plaats. Een 21-jarig dienstmeisje uit Leiden, die van haar ouders te Bijnsburg naar haar dienst terugkeerde, wilde haren hoed, die over de rails woei, op rapen, toen zij door de machine werd gegrepen en zoo ernstig aan het hoofd werd verwond dat men het ergste vreest. Ze is per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het aantal ingeleverde gedoode ratten bedroeg gedurende de maand Mei te OUDCABSPEL 898 stuks. Voor goed bezette zalen en een aandachtig gehoor trad de heer Van Kuijk- hoff jl. Zaterdag op te St. Pancras, Zondag te Schoorl en Maandag te Oude Niedorp. De candidaat zal optreden te Kolhorn a.s. Zater dagavond, te Heerhugowaard Zondagmiddag,te SCHAGEN Zondagavond en Maandagavond te Alkmaar. Op deze vergaderingen zal tevens het woord worden gevoerd door den heer Ossendorp, onderwijzer te Amsterdam. Het aantal ratten inden pol- der GEESTMER-AMBACHT moet toch wel ontzettend groot zijn. Beeds gedurende drie jaren zijn de bouwers in de weer met het vernietigen van dit gedierte en zijn er reeds verscheidene tienduizenden gevangen. En toch zijn er de laatste 3 maanden nog eenige duizenden tegen een premie van 10 a 15 cent ingeleverd. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer J. Ruijs te SINT PAN KRAS eene rede gehouden over de a. s. verkie zingen door den candidaat voor de Tweede Kamer, den heer J. G. van Kuykhoff. Door een 50 a 60 personen, voor een groot deel jongelui, werd de vergadering bijgewoond. Debat had nagenoeg niet plaats. Voor het district ALKMAAB zijn de volgende candidaten opgegeven voor Lid der Tweede Kamer: Mr. W. C. Bos man Mr. E. FokkerJ. G. van Kuykhoff N. Oosterbaan. Voor de Provinciale Staten zijn als candidaten voor 't district Alkmaar gesteld de heerenMr. H. Boelmans ter Spill te Alkmaar, (Lib.)Jhr. Mr. P. van Foreest te Heilo, (Lib.)N. Glinderman te Alkmaar (A.-R.)Mr. J. P. Kraakman te Alkmaar, (aftr., R. C.)Mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht te Amsterdam (aftr., R. C.). Zaterdag 1 Juni vergaderde de Afdeeling LUTJEWINKEL-WEEBE, van de Groentenvereeniging „De Niedorper Kogge", in het lokaal van den heer W. Fijnheer te Lutjewinkel, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Dz. De notulen werden gelezen door den secretaris, den heer G. Nobel, en daarna goedgekeurd. Aan de orde was o. a. vaststelling van het huishoudelijk en het marktreglement. Beide werden, met een paar kleine wijzigingen, goedgekeurd, zooals ze door het Bestuur waren voorgesteld. Het marktgeld werd gesteld op 2 °/0 in plaats van op 3 °/0, zooals verleden jaar ge schiedde. De aanwezigen konden zich vereenigen met het voornemen, om, zoo mogelijk, nog in den loop dezer maand te markten en wel eiken Dinsdag en Vrijdag, des namiddags half drie. Aan het Bestuur werd overgelaten den datum van aanvang vast te stellen en hieraan op een niet te bekrompen wijze publiciteit te geven. Het bleek, dat de leden zeer tevreden wa ren over de voor rekening der afdeeling door den heer G. Leijen geleverde bloemkoolplan- ten. De wenschelijkheid werd uitgesproken hiermee door te gaan en dan met planten, die reeds in September worden gezaaid. Besloten werd hiermeê reeds dit jaar aan te vangen met sla en bloemkool. Voor het district HELDER(TWEEDE KAMER) F. W. N. Hugenholtz, S. D. A. P. C. S. Jaring, L.A. P. Staalman, A. B. Voor het district ENKHUIZEN (TWEEDE KAMER) A. Kool, L.N. Sluis Pz., A. B. A. H. Gerhard, S. D. Zonder stemming gekozen Almeloo Dr. H. J. A. M. Schaepman, B. C. DrutenMr. J. A. N. Travaglino, R. C. EedeJhr. Mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, A. B. Grave: Mr. J. J. I. Harte v. Tecklenburg, B.C. HelmondK. Raymakers, B. C. OosterhoutJhr. Mr. J. B. D. v. d. Bergh van Heemstede, R. C. RoermondMr. F. Bolsius, R. C. VechelB. R. T. van Vlijmen, R. C. Venloo Dr. Nolens, R. C. Waalwijk: N. P. A. Mutsaers, R. C. Zevenbergen A. M. v. d. Kun, R. C. TielMr. M. Tijdeman Jr., Lib. Behalve voor Helmond allen aftredende leden. Zoodat dus reede gekozen zijn 10 Roomsch- Catholieken,lAnti-revolutionnair en 1 Liberaal. Kolhorn, 2 Juni 1901. Mijnheer de Redacteur Gaarne wenschte ik een plaatsje in uw blad, om „Een geboren Kolhorner" (waarom zijn naam niet genoemd te antwoorden op zijn vraag met een paai' vragen. Hebt gij er ooit van gehoord, dat ik zou bekooren tot hen, die de bekleeders van door U genoemde eereposten bezoldigd wenschte te zien, in welken vorm dan ook Toch wensch ik U op te merken, dat de raad, gelukkig, meer malen, vergadert dan de brandweer behoeft uit te rukkenen in het laatste geval zijn wij allen van gelijke con ditie en gaan ook de raadsleden meê. En welke werkgever zou het loon van zijne arbeiders inhouden, of daarop beknibbelen, wanneer zij tengevolge van het vervullen van hun plicht als spuitgast daardoor te laat op hun werk kwamen Zoo ver mij bekend, niet één. Bijgevolg komt die schade ten laste van den werkgever. T. KOOMEN Az. Het vorige overzicht sloot met een mooi bericht voor de Boeren. De tijdingen van nu zijn ook niet slecht, ze lijken heel mooi, maar alles zal er wel niet van te gelooven zijn. De Standard verneemt uit Pretoria Er zijn overvloed van teekenen, dat de tegenstand van Boeren nog niet overwonnen is. Officiëel wordt het aantal Boeren te velde op 16.800 geschat. Zeer weinigen van hen geven de Engelsche troepen eenige kans. Zij bepalen zich tot losse schoten en aanvallen op afgelegen of zwakke posten. De militaire toestand is niet zoo roos kleurig (voor de Engelschen) als de uitgewe kenen die begeerig zijn om naar den Rand terug te keeren, dien voorstellen. Het is bekend dat Botha nog vijf kanonnen heeft, De Wet ten minste twee en De la Rey één of twee. Over een groote Boerenoverwinning, door de- Petit Bleu gemeld en ook elders ver meld, geeft die courant nu meer mededee- lingen. Zooals wordt gemeld, leverden Beyers en Breitenbach dat gevecht tegen de Engel schen en namen 600 Engelschen gevangen en zes kanonnen. Het gevecht moest dan hebben plaats gehad tusschen 25 April en 2 Mei. Gedurende deze dagen moet er overal hevig gevochten zijn. Men hoorde het gedonder van het geschut te Pretoria, te Zwartbruggen, ten westen aan den weg naar Rustenburg, te Waterval en te Kalkheuvel, ten oosten van Pretoria. Het rapport spreekt alleen uit voerig over het gevecht bij Kalkheuvel. De omstandigheden zijn de volgende Comman dant Breitenbach met 150 man zou aange vallen zijn door een groote Britsche macht en stond op het punt verslagen te worden, toen generaal Beyers kwam opdagen en de Engelschen de nederlaag leden. Omtrent de andere gevechten ontbreken nog berichtenslechts weet men dat bij Zwartbruggen een schermutseling met de Engelschen plaats had, waarin dezen op de vlucht werden gedreven door de Boeren van Waterberg. Den len Juni deed een commando van 700 Boeren onder Scheepers een aanval op Wil- lowmore, in de Kaapkolonie. De vijand werd met verlies van twee gesneuvelden en drie gewonden afgeslagen. Een ander commando onder Fouche bedreigde Jamestown. Volgens Central News hebben de Boeren in het jaar 1900 op de westelijke spoorweglijn in de Kaapkolonie 49 bruggen en duikers doen springen. De redactie van de Morning Leader maakt een proclamatie van 3 Mei j.1. openbaar, waarbij de krijgswet wordt afgekondigd in het district Cradock in de Kaapkolonie en waarin alle boeren, die hun erven meer dan eenmaal 's maands verlaten, of hun woningen tusschen zonsondergang en zonsopgang, tot rebellen verklaard worden. AI deze personen kunnen voor den krijgsraad gebracht en casu quo doodgeschoten worden. De redactie van de Leader merkt op, dat dergelijke procla maties uitnemend geschikt zijn om rebellen te maken. Wat aangaat het eerstgenoemde voorschrift, dat de boeren slechts eenmaal per maand hunne hofsteden mogen verlaten, kunnen zij evengoed terstond failliet gaan. Kaapstad, 4 Juni. Luidens het officiëel overzicht van den toestand in de Kaapkolonie had Kruitzinger's commando, versterkt door verschillende andere commando's, ten zuiden van Stormberg den spoorweg overgestoken. Het vereenigd commando wordt op 700 man geraamd. Na teruggedreven te zijn bij Molteno, valt de vijand nu Jamestown aan. Een ander commando bevindt zich ten zuidwesten van Venterstad en is onlangs versterkt met hon derd man, vermoedelijk onder Snijman, die bij Bredeldrift de Oranje-rivier overstak en bij Achtertang over den spoorweg trok. Andere kleine commando's zijn in de districten Visch- rivier en Maraisburg. Jamestown door de Boeren genomen. Londen, 5 Juni. Kitchener seint van 4 dezer uit Pretoria Jamestown (tusschen Dordrecht en Aliwal Noord) gaf zich op den morgen van 2 dezer aan Kruitzinger's commando over, na een gevecht van 4 uur. De stadswacht en de lo cale vrijwilligers werden overmand vóórdat onze achtervolgende colonnes ter plaatse kon den zijn. De verliezen zijn 3 dooden en 2 gewondende verliezen der Boeren worden grooter opgegeven. De winkels zijn geplunderd, het garnizoen is in vrijheid gesteld. Ik heb generaal French belast met de leiding der operaties in de Kaapkolonie. De vijand, die Dixon's colonne aanviel (bij Vlakfontein), telde 1200 man onder bevel van Kemp. Schagen, 5 Juni 1901. Donderdag 13 Juni a. s. zal de heer Oosterbaan, Candidaat der R. C. en Antir., een lezing in onze gemeente houden, in Cérès, des middags 12 ure. Voor de eerste maal sinds 1 a n- 1 gen tijd werd de godsdienstoefening in ons Kerkgebouw j.1. Zondag dan weer opgeluis terd door orgelmuziek. Naar aanleiding van deze voor onze kerke- j lijke gemeente zoo belangrijke gebeurtenis, hield Ds. A. W. van Kluijve in de morgen godsdienstoefening eene toepasselijke preek in welke hij, naar aanleiding van het tekst woord Psalm 115, schetste den machtigen, edelen invloed der muziek, ook als deel van het godsdienstig leven der gemeente bij hare j samenkomsten. Daarna richtte hij eenige hartelijke woorden van waardeering en dank tot de firma Van Dam, de vervaardigster van het orgelden heer J. van Dissel te Hoorn, die welwillend den dienst als organist waarnam en door zijn talentvolle en intellectuëele voorspelen en be- geleiding der zangwijzen aan den inhoud der woorden van die liederen meerderen gloed en bezieling verleende, en tot de schilders van het instrument, de heeren Streek en Cats. Daaraan verbond de heer Van Kluijve tevens de mededeeling, dat er een beroep zou worden gedaan op de offervaardigheid der leden om een verwarming in dc kerk te krijgen voor den winter. 's Middags te 2 ure gaf de heer J. van Dissel een orgelconcert. Bij het binnentreden van het Kerkgebouw deed het ons bepaald genoegen, dat betrekkelijk zoovelen, een 150, waren gekomen om van het spel van den heer v. Dissel te genieten. Ja, genieten is 't geweest, in den waren zin van het woord. Het nieuwe instrument heeft zich beslist van zijn meest voordeelige zijde kunnen doen kennen en de firma Van Dam zal den heer v. Dissel bepaald dankbaar zijn, dat hij haar werk zoo uitstekend heeft gepresenteerd. We hebben het instrument in zijn forto bewonderd, de klank was machtig en vol, zijn mooie geluidjes, ze hebben ons oor ge streeld. We hebben zoo recht genoten. Zoo zelden, nietwaar, zijn we in Schagen in de gelegen heid, op dit gebied eens iets goeds te hooren; zoo dubbel leeren we het dan immers waar- deeren. Wat Innig mooi, teeder en streelend, droevig en klagend, waren afwisselend die drie num mertjes van Schumann, hoe wazig en door schijnend de klanken. En dan de Andante van Krause, hoe verrukkelijk gespeeldEn in de Finale van Krause, zoowel als in Toccata en F uga van Bach, daar leerden we den organist van een andere zijde kennen en bewonderden we zijn sterk ontwikkelde pedaal-applicatuur, zoowel als zijn techniek. En dan de Invo- cation van Guilmant, hoe eenvoudig, maar toch zoo diep gevoeld. Niet minder schoon klonk ons de Orgelfan tasie van den heer Van Dissel zeiven waar lijk, zulk een scheppend talent gepaard aan hoog ontwikkelde techniek, stempelt tot kun stenaar en levert aan ons, die het mochten hooren en genieten, het bewijs, dat de dienst van de schoone kunst des menschen geest verheft boven het alledaagsche. Kortom, het geheele programma was, het eene nummer natuurlijk meer dan 't andere, eene verrukking voor oor en hart, en gul hartig zeggen we dan ook tot den heer Van Disselwe danken u voor zooveel schoons Deurwaarder Schagen. Ter voorziening in de vacature van deur waarder bij de arrondissements-rechtbank te Alkmaar, ter standplaats Schagen, werden door gemelde rechtbank op de voordracht geplaatst 1°. A. J. van Schoten, Medemblik, 2°. F. van der Kamp, Amsterdamen 3". H. J. Haas broek, Alkmaar. Dinsdag j.1. had de candidaat- stelling voor twee lede» van Provin ciale ^taten plaats voor het district Scha gen. Er zijn bij den Burgemeester ingeleverd 4 lijsten, van Schagen, Heerhugowaard, Sint Pankras en Wieringen, alle voor de aftredende leden, de heeren L. v. de Vijzelen P. Won der Az., zoodat deze heeren zonder stemming opnieuw verkozen zijn verklaard. Onze plaatsgenoot, de heer A. Posker, heeft het buitenkansje gehad, den hoogsten prijs te winnen uit de Tilburgsche 25 cents verloting, zijnde een renpaard met ar, of 500 gulden in contanten. Het was een lot uit de collectie van den heer A. van Twuijver alhierdeze had in zijne collectie in 't geheel 21 prijzen, w. o. ook nog een kamer-ameuble ment of 150 gulden, een nikkelen vulkachel, 2 naaimachines, enz. De Afdeeling „NOORD HOLLAND" der Yereeniging „Het Nederlandseh Paarden-- Stam boek" zal hare Zomer-vergadering hou den op Donderdag 13 Juni a.s., bij den heer J. Vader alhier. De punten van beschrijving zijn 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Rekening en Ver antwoording over 1900, sluitende met een ontvangst van f 1365.03, een uit gaaf van f 1172.46, dus met een batig saldo van f 192.57. 5. Rekening Pro vinciaal Subsidie over 1900, met een waarvan dit aan premiën Saldo in kas van f 3340, jaar betaald moet worden f 3215, zoodat 't batig saldo is f125. 6. Benoeming van drie leden van het Bestuur, in de plaats van de op 1 Januari e. k. aftredende Heeren J. Breebaart Kz., Jhr. Mr. P. van Foreest en F. W. Baron van Tuijl van Seroos- kerken, die echter herkiesbaar zijn. 7. Benoeming van drie afgevaardigden naar de Algem. Vergadering der Vereeniging te Rotterdam. 8. Op te geven voorstel len ter opname onder de punten van beschrijving voor de Algemeene Verga dering. 9. Hetgeen verder aan de orde zal worden gebracht. T Het Bestuur maakt bekend, dat de Keuringen van merriën, geboren in 1894, 1895, 1896, 1897, 1898 en 1899, zoo mede van hengsten, geboren in 1900, zullen plaats hebben, telkens des voormiddags 9 ure precies te SCHAGEN, op Maandag 1 Juli e.k., te Hoofddorp, op Dinsdag 2 Juli e.k., te Hoofddorp, op Woensdag 3 Juli e.k., en te Beverwijk, op Donderdag 4 Juli e.k. Voor merriën, geboren in 1894, 1895 en 1896, zijn beschikbaar 14 aanhou- dingspremiën van f 100.voor mer riën, geboren in 1897 en 1898, 14 van f 75.voor 2-jarige merriën, 20 van f 40.en voor hengsten, geboren in 1900 en ingeschreven in het Veu- lenboek, 6 premiën van f 100. De premiën, toegekend aan 2-jarige merriën, worden in 1902 uitbetaald, na1 overlegging der sprongbewijzen. Om in 1902 voor eene aanhoudings- premie in aanmerking te komen, moeten hengsten, geboren in 1901, in het Veu-j lenboek zijn ingeschreven; in 1903 geldt' deze bepaling ook voor de 2-jarige hengsten. Vermeerdering van het aantal premiën is, wegens de verhoogde Rijksbijdrage, niet onmogelijk. Te Schagen zal vóór de premiekeu ringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek. Volgorde der Keuringen te Schagen 9 ure Stamboekkeuring, daarna keuring van merriën van 3, 4 en van 5, 6 en 7 jaarna één uremerriën geboren in 1899 en hengsten geboren in 1900. De aangifte ter mededinging is ver plichtend en moet onder opgave van den leeftijd der merriën, 8 dagen vóór de Keuringen geschieden bij den Secre taris W. T e e n g s te Alkmaar. Belanghebbenden worden gewezen op het gewijzigde Art. 9 van het Reglement van de voorwaarden, waarop de Provin ciale subsidiën en aanhoudingspremiën zullen worden toegekend en uitgekeerd: „De eigenaar van eene merrie, in het genot van eene aanhoudingspremie ge steld, mag deze gedurende één jaar niet buiten de provincie verkoopen, en is ver plicht, haar te doen dekken door een in het Nederlandseh Paardcn-Stamboek geschreven hengst en door de provinciale Keurings-Commissie voor Noordholland in 1901 goedgekeurd. „Hjj moet daarvan het bewjjs vertoo- nen en do merrie voorbrengen op de keuring, in Juni of Juli van het vol gende jaar te houden." formulieren ter inschrijving van vcu- slens in het Veulenboek zijn op aanvrage giatis bij den Secretaris verkrijgbaar. Teongeyeer k w a r t i e r v o o r ynTeB werd de vergadering oer Arbeiders-KiesvereeuiiriL te Schagen Zondag geopend door den Voorzitter, den heer Tli. Roep, die er bij de opening op wees,dat om twee erlei reden die Opening wat verlaat was; le. door het orgelconcert, waarvan wellicht eenigen der aanwe zigen hadden geprofiteerd, en 2e. omdat hij een confe rentie had gi-had met een der gestelde candidaten, den heer v. Kuykhof, die hem eenige inlichtingen had gevraagd over zijn a.s. optreden op Zaterdag, Zondag en Maandag te Kolhorn, Schagen en Heerhugowaard. Voorz deelt verder mede, dat de vereeniging telt 27 leden en voegt er bjj, dat, hoewel een groot deel daarvan nog niet aanwezig is, (er waren 18 belang stellenden), toch met de werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt, omdat andera de Schager Courant er weer aauleiding in zou kunnen vinden te schrijven, dat de vergadering niet kon doorgaan door gebrek aan belangstelling. Spr. meent er op te moeten wij zen, dat de vorige vergadering niet is doorgegaan door een eigenaardtgen plaatseljjken toestand op dat oogenbiik, doordat er een donderbui boven Schagen hing en bliksemstralen en donder- stralen en regen de wegen onbegaanbaar maakten, zoodat de eenvoudige burger en arbeidsman niet ter vergadering kon komen, eu al hadden zij het toch willen doen, al was hun belangstelling zóó groot ge weest voor de Democratische zaak, moeder de vrouw zou het hun wel hebben verboden. Ik ben ervan overtuigd, dat de kern der vereeni ging nn ter vergadering aanwezig is laat van die kern dan groote kracht uitgaan, zij een groote vrucht voort brengen, zoodat zich hoe langer hoe meerderen zich om die pit zullen scharen Nóg zijn we gering in aantal, maar hopen we op de toekomst, en hiermede heet ik a allen welkom en gaan we over tot de werkzaamheden; en dan zal in de eerste plaats moeten worden beslistheeft de Pers toegang-, en tevens vroeg de heer Roep: zijn er Vog heeren hier aanwezig, die nog geen lid der vereeni ging zjjn Daarop werd toestemmend door een 4-tal geantwoord. Hun werd gevraagd, of zjj lid wenschten te worden. Drie ervan konden zich nog niet verklaren zoodat hun werd verzocht de vergadering te verlaten De vierde, a.s. lid, vroeg inzage en voorlezing vau het strijdprograoi. Hem werd naar de Sch. Crt. verwezen, waarin zooals de heer Roep zeide, het geheele program zoo juist stond vermeld. De heer Van der Meulen wees er op, dat dat opgenomen program niet juist was Op de vraag van den verslaggever der Sch. Crt., moest Spr. verklaren, dat het verslag wèl juist was, maar dat de Voorzitter echter er punten iu had opgenomen, die door het comité waren verworpen of anders waren geredigeerd Nu werd voorgelezen het strijdprogram, zooals het dan eigenlijk moest zjjn en daaruit bleek, dat „ver tegenwoordiging der minderheden" moest zijn „even redige vertegenwoordiging;" dat .volksinitiatief".ver viel en dat „volledige vrijheid van woord en schrift" moest zjjr „handhaving der bestaande vrijheid" daarvan. Over de toelating der pers werd voor eens en voor altijd besloten tot toegang. Daarop volgde lezing en goedkeuring der notulen. Werden voorgelezen een paar ingekomen stukken lste van den heer Uitenbosch te Alkmaar, waarin deze vroeg, of 't niet wenschelijk was, dat de Arbei- derskiesvereeniging te Schageu en de in wording zijode te Nieuwe Niedorp zouden samenwerken met de Arbeiders-Kiesvereeniging te Alkmaar, of men niet zou kunnen formeeren een centrale organisatie, waaraan natuurlpk het overnemen der caudidatuur- Van Knykhof zou zijn verbonden; 2e een schrijven van den heer P. A Koot te Alkmaar aan den heer Van der Meulen, waarin werd gewezen op het feit, dat de heer Fokker de caDdidaat niet zou kunnen zijn der Arbeiders-Kiesvereeniging alhier, omdat hij niet zou kunnen onderschrijven haar program met betrekking tot -het punt afschaffing der Eerste Kamer. Verder dat de heer Van Kuijkhof genegen was, hot program in de kiesvereeniging te komen bespreken. Voorzitter zegt, dat beide brieven voor kennisgeving worden aangenomen; ze zullen straks wel geen invloed op de stemming u.toefencn. De Secretaris deelt mede, dat de vereeniging tuit 23 leden Het huishoudelijk reglement wordt daarna aan de orde gesteld. Bij de behandeling hiervan deed zich weder het eigenaardig verschijnsel voor, dat vau de bestuurstafel over vele artikelen vurig van gedachten werd gewisseld, waarop de Vooiz niet kon nalaten aanmerking te maken. Dit gaf den heer Hulscbman aanleiding, daartegen een hartig woordje te zeggen. Deze beweerde, dat, wilde men als bestuur homogeen zijn, men dan toch diende te vergaderen, om door wrijving van gedachten tot die homogeniteit te geraken. Wat was het geval Er was gezegd; dien avond zal er ten 7 uur bestuurs vergadering zijn Spr. ontmoette per geluk iemand die hem .zeide't is een half uur later. Later in het vergaderlokaal gekomen, vond spr. daar den heer v. d. Meulen en hebben zjj gewacht en nog eens gewacht, maar al wie er verscheen, de Voorz., de heer Roep, niet. Spr. bracht den heer Roep in gedach ten, dat hjj in de eerste vergadering, in het lokaal van den heer J. Vader, had gezegd, dat hij de oprichting van de Arbeiderskiesvereeniging zoo toejuichtte daar er meer leven in de brouwerij moest zijn, 'meer warmte. Maar spr. meende, dat de handeling van den heer Roep toch al zeer weinig blijk van belang- alelliug en warmte gaf. Hij was Diet bezig het vuur onder de brouwketel aan te blazen, neen, hij haalde het er onder weg. Ik ben, zoo zegt spr., nu juist geen politicus, maar zooveel weet ik er nog wel van, dat de werkkracht, de drijf tot handelen, moet komen van het bestuur - van den Voorz. in de le plaats, en dan is de eerste eisch daarvoor, dat het bestuur komt lot overeenstemming en moet de Voorz niet zoo weinig blijk geven van warmte voor zijn beginsel. De heer Roep moet in alles den heer Hulscbman gelijk geven; alleen tegen zijn laatste uitdrukking komt hij op. Warm voor zijn beginsel is spr. wel desnoods zou hij et alleen voor opkomen. De heer Krans sloot zich bjj de opmerking van den heer Hulscbman aan, wat dezen aanleiding geeft er op te wjjzen, dat de heer Krans eveneens schitterde door afwezigheid, waarop deze zegt, dat wil hij op een vergadering komen, hjj toch dienl te weten, dat die vergadering gehouden wordt. Daarna werd het reglement met algemeene stemmen goedgekeurd en nog besloten in do volgende verga dering 2 bestuursleden er bjj te verkiezen, dus het aantal te brengen op 7. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer is nu aan de orde. Er wordt meêgedeeld, wie de vier candidaten zjjn Oosterbaan, Bosman, Fokker en v. Knykhof, en er wordt besloten geen vjjfden te stellen, maar een keus uit dit viertal te doen. De lieer Vau der Meulen houdt een krachtig pleidooi voor de candidatuur van den heer Fokker, uit het oogpunt, dat deze heeft de meeste kans van slagen. »pr. vestigt de aandacht op de verkiezing van 4 •IJL" ^aar kreeg de anti revolutionnair 2719 st., Fokker 2158, v. d. Kaap 1436 en Van Knykhof 114 stemmen, en meent spr dus gerust daaruit te mogen conclndeeren, dat de eamliii li uur van den heer Van Kuykhof heeft niet de minste kans van slagen; 't is naar spr.'s oordeel onmogeljjk hem in herstemming te brengen. Wat is nu de zaak P k'.e' j)de hoer v. K. 700 stemmen krijgt; van wien zjjn die afgenomen P Beslist van Fokker, dus is het gevolg van de candidatuur van v. K. schade voor de candidatuur van Fokker en zouden we door het steunen vau v. KBosman en Oosterbaan helpen en dat is naar spr.'s oordeel toch glad verkeerd, wc zenden daarbjj ons eigen beginsel tegenwerken. De heer Van Kuykhof is spr. wel sympathiek,maar hjj heeft toch een paar beginselen, die spr, beslist niet kan volgen, en wel dezehjj plaatst zich op het standpunt van den klassenstijjd en op dat standpunt staat spr. niet. Als spr. kent een kapitalist, een flinken vent, die zijn volk goed geld laat verdienen, dan zal hij dien man reepecteeren. Is het evenwel een man, die zijn volk uitzuigt, dan zegt gprdoe hem

Schager Courant | 1901 | | pagina 2