- Binnenlandsch Nieuws. FoeiBosman. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Qem. ICHAem 366ste STAATSLOTERIJ. Getrokken Pr ij zen. Marktberichten. vele dooden op het veld achter. „Onze mannen bestormden daarop de hoofdstelling der Boeren met de bajonet, vroolijk juichende toen zij de kopjes oprenden. De Boeren wachtten hen ech ter niet af, maar kozen op het kritieke oogenblik het hazenpad. „Op het veld werden meer dan 50 Boerenlijken geteld. Onze verliezen waren niet buitensporig, in aanmerking genomen de hitte van het gevecht, örasbranden maakten het onzen mannen zeer lastig. Dixon's mannen zijn verrukt over het offensief optreden der Boeren, daar zij verwachten, dat meer gevechten als dat van Woensdag zullen eindigen met zware bestraffing voor de Boeren en de onver mijdelijke overgave zullen verhaasten. „Later op den dag trok het convooi ongehinderd verder." Dit is natuurlijk een Engelsche lezing, en men vergete niet de ontzettende ver liezen der Engelschen, door Kitchener gemeld. Dat het nog warm werk voor de Britten is in Zuid-Afrika, blijkt wel uit de verliezenlijst over Mei14 officieren en 152 manschappen zijn er gesneuveld, 9 officieren en 477 in de gasthuizen overleden, terwijl 6 officieren en 7 man schappen vermist worden 82 officieren en 1942 manschappen zijn als ongeschikt naar huis gezonden. Deze verliezen zijn grooter dan in eenige andere maand van den oorlog Een succes van de Engelschen wordt bericht uit Pretoria: Een afdeeling van het commando van Beijers, 400 man sterk, is verrast en uiteengeslagen bij Warmbad, door 240 Engelschen onder kolonel Wilson. De Boeren verloren 37 dooden en feitelijk alle voorraden, voor de colonne van Beijers bestemd. De Engelschen verloren 3 dooden en 15 gewonden. De koude moet in Zuid-Afrika op dit oogenblik zeer groot zijn. De beweeg lijkheid der Boeren schijnt daaronder nog niet veel te lijden. Alles wijst op vastbeslotenheid en een streven om den strijd zoolang mogelijk vol te houden, welke niemand in Engeland wellicht had verwacht. Er moeten nog ongeveer 25000 Boeren in 't veld zijn. Het meest waar schijnlijk is, dat de oorlog nooit zal eindi gen, als geen compromis tot stand komt. Vergadering van den Raad der Gemeente A. ri n a Pau- lownu, gehouden op Vrijdag 7 Juni, des avonds 7 ure. Voorzitter de heer J. Jelles, burge meester. Aanwezig alle leden. 1 Vacature. Na opening der vergadering door den Voorz., lezing en goedkeuring der no tulen. Naar aanleiding der notulen deelt Voorz. mede, dat de Schoolopziener het boter oordeelde, dat de commissie tot wering van schoolverzuim was één com missie, dan drie commissies. Verder, dat de heer Van Gorkom niet verplicht was, herhalings-onderwijs te geven, maar als er zich leerlingen voor aangaven, hoopte Voorz., dat genoemde heer wel zoo bereidwillig zou zijn het herhalings- onderwijs te geven. Van de familie Waller was aan den Raad een portret gezonden van den over leden burgemeester, waarvoor gaarne een plaats in de raadzaal werd afgestaan. Tot onderwijzer aan het Breezand werd benoemd uit 14 sollicitanten de heer S. de Jong te Langerak met algemeene stemmen. De voordracht bevatte verder nog de namen der heeren R. T. de Cock te Helder en R. Schoen maker te Koog-Zaandijk. Met algemeene stemmen werd benoemd tot gemeente-ontvanger de heer J. K. Kaan. Tweede sollicitant was de heer A. Kronenburg. Door het overlijden van den heer Blan kevoort moest door den raad een voor dracht van twee personen voor zetter worden opgemaakt. Daarop werden ge plaatst de heeren J.Tijsen en H. Jonker. Door het Armbestuur was ingezonden een voordracht voor een lid van het armbestuur, in de plaats van den heer M. Komen, die de gemeente heeft ver laten. De voordracht luiddeJ. Bakker en Jb. Waiboer. Bij tweede stemming werd benoemd de heer Jb. Waiboer, met vijf stemmen. Het verslag over den toestand der gemeente zal als gewoonlijk circuleeren bij de leden van den Raad. Voorzitter deelt mede, dat de kohieren van Hoofdelijken Omslag en Honden belasting goedgekeurd zijn terugontvan- gen. Bij de rondvraag deelt de heer Volder mede, dat hij eene vrouw bij zich heeft gehad, die klaagde over de bedeeling die zij kreeg f 2.ontving ze, f 1.25 ver wonen; van f 0.75 moest zij leven. Spr. vraagt, of het niet tijd wordt, dat men er in den Polder aan begint te denken, een armenhuis te bouwen. Voorzitter zegt, dat de kwestie, die de heer Volder te berde brengt, bij het armbestuur thuisbehoort. Wat de stichting van een armenhuis aangaat, gelooft spr. wel, dat het die richting uit zal moeten Vroeger werd er t 1300.voor het armwezen uitgegeven, nu het dubbele. De heer Van Wijk meent ook wel, dat de toekomst daarheen zal voeren, maar noemt de financiën van de gemeento nü nog niet voldoende voor zoo iets. Algemeen is men van oordeel, dat het idéé van den heer Volder overweging verdient. Daarna sluiting. Ome correspondent te W ieringerwaard schrjjft: Met belangstelling zag men Dinsdag aen omnibus uit Schagen naderen* waaruit het gezelschap zou ko men, dat des avonds in de kolfbaan zou optreden. Wij hebben voor en na geleerd, geen al te hooge ver wachtingen te koesteren van gezelschappen uit den vreemde en daarom deed het ons goed, dat dit gezel schap reeds dadelijk een goeden indruk maakte En we vergaten alle vroegere teleurstellingen, toen we vernamen, dat de tooneelvereeniging Stoel en Spree de teleurstelling, ons door den heer Van Lier bezorgd, kwam vergoeden Vernomen hebbende, dat de heer Spree betrekkelijk onvoorbereid was ge komen, niet wetende of hij één dan wel twee maal zou moeten optreden, besloten wij van onzen kant dan ook allerlei kleinigheden over het hoofd te zullen zien. Dit besluit indachtig moeten we over de uitvoeringen voldaan zijn. Wel wetende, hoe moeilijk het gaat, overhaast een goed gezelschap te formeeren en voor een bepaalde gelegenheid een stuk, al is het afgespeeld, „aan te kleeden", zullen we ons wel wachten voor onverdiende critiek. Den eersten avond kregen we: De Vodden raper, welbekend, ook voor Schagen, waar in der tijd de oude heer Bamberg zulk een uitnemende creatie van de hoofdrol te zien gaf. De heer Spree had als vader Jean groot succes, in ons oog heeft hij het stuk gedragen. Ook mevrouw Mijtelaar-Grader heeft de vroecjvrouw-engeltjesmaker uitnemend weer gegeven. De hefcr Kattermole heeft ons den volgenden avond in De Marketentster van het Groote Leger als generaal Bernard meer voldaan, de heer Eylders beviel ons beter als bediende dan als Dr. Edgar, de heer Wigman heeft als Victor succes gehad. Doch we willen niet alle rollen nagaan. De costumes waren onberispelijk, de monteering liet te wenschen ov,r, maar wjj z\jn door onze liefhebberij-gezelschappen ook wat verwend. Dit neemt niet weg, dat we ons het bureau van een eommissaris toch anders voorstellen dan als een nor, gemeubileerd met een tafeltje en twee stoelen. Van de aankleeding kon, zonder hooge eischen van onze zijde, meer wetk zijn gemaakt met de beschikbare middelen. Alleen om te laten hooren, dat we goed geluisterd hebben en in Wieringerwaard niet gauw voldaan zijn, stippen we als kleine zonden aan„Moet ik mjjn zoon als rondlooper laten rond- loopen 9" (mevrKloppenberg), „Toen de koorts ge daan was" (mjjnheer Fuchs), „perzonen" (de heer Wigman) en vragen: hoe kan men weten, of er goud in een kistje is, zonder het te openen P We wjjzen hierop, omdat we den heer Spree en zijn gezelschap in Wieringerwaard terug verwachten, vervallende ds belofte ons gedaan, om dezen winter nogmaals op te treden en dan voorbereid. De heer Spree heeft over Wieringerwaard, Wieringerwaard over den heer Spree, niet te klagen. Beiden zullen de kennismaking gaarne hernieuwen. Mocht men in de environs naar een goed gezelschap uitzien, men wende zich met vertrouwen tot Stoelen Spree te Amsterdam. De afd. Winkel van de Vereen. „Volksonderwijs" besloot Woens dag j.1. op voorstel van den heer A. Wit, een adres aan den gemeenteraad te zenden inzake het aanmaken der school- kachels. Verder werd het besluit der voorlaatste ledenvergadering, om met de jongere schoolkinderen naar Enkhuizen te gaan, ingetrokken De aanwezigen vonden het beter, dit jaar weer een plaatselijk schoolfeest te houden, waarin afwisseling zal worden gebracht door een tramritje naar Schagen. Vrijdagavond 7 dezer hield de heer N. Sluis, candidaat der kerkelijke partijen in het kiesdistrict Enkhuizen, eene politieke rede in de kolfbaan van den heer A. Wit te Winkel. De heer C. A. Zelvelder zal den 11 den Juni te NIEUWE NIE- DORP, 12 Juni te SCHAGEN en 13 Juni te ALKMAAR optreden ter ver dediging van de candidatuur van den heer Mr. K. Fokker. Heden Zaterdagavond zal de heer A. H. Gerhard, candidaat der afd. van de S. D. A. P te WINKEL eene lezing houden ten huize van den heer C Kieft Bedankt voor het beroep naar Oudeschild (Texel) door Ds. H. Bax, te Hippolytushoef op Wieringen. WARMENHUIZEN. Gedurende de maand Mei j.1, werden aan het post-telefoonkantoor alhier be handeld 28 inlagen Spaarbank f 3209.556 terugbetalingen f 1080.53; 44 telegrammen;153 postpak ketten. Voor eene betrekking als onderwijzeres aan de openbare school te ZUIDSCHARWOUDE (jaarwedde f 600) hen ben zich 31 sollicitanten aangemeld. Op de den 7 Juni te BROEK OP LANGENDIJK gehouden groentemarkt werd voor de aardappelen besteed f 1,70 f2 10 per mandje van 171/, K. G. De aanvoer bedroeg 70 manden. T e ZIERIKZEE is den 4 Juni bij de candidaatstelling van een Lid der Tweede Kamer, geen enkele candidaten- lijst ingeleverd, zoodat eene nieuwe ver kiezing bepaald is moeten worden op 17 Juni. HEER HUGOWAARD. In den loop dezer week werd aan 't Bestuur van „Nieuw Leven" door enkele landbouwers te kennen gegeven, dat zij de volgende week een aanvang wensch- ten te maken met het rooien van aard appelen. Dientengevolge is op Maandag a.s. eene Algem. Verg. uitgeschreven, waarin hoofdzakelijk het marktwezen zal worden besproken. Zeer waarschijnlijk wordt reeds de komende week met de aardappelveiling aan 't station Noord- Scharwoude aangevangen. HEER HUGOWAARD. Dat de oprichting van een algemeen ondersteuningsfonds bij ziekte al zeer weinig kans van slagen zal hebben, blijkt uit de oprichting van een Roomsch-Kath. fonds in deze gemeente. Zijn we wel ingelicht, dan zal bij dit fonds geene contributie worden geheven, doch de kas worden gevormd uit vaste jaarlijk- sche bijdragen en wekolijksche vrijwilli ge bijdragen. De administratie zal tevens gratis worden verricht. Dat het, met 't pas opgerichte Prot. ondersteuningsfonds, moge wedijveren in 't brengen van hulp en steun, waar die zoo bitter noodig kun nen zijn beide fondsen zullen dan zeker zijn een zegen voor onze gemeente. 7 Juni werd te 8INT PAN KRAS de eerste aardappelenmarkt ge houden. De aanvoer bedroeg 49 mandjes. Voor de gladblaadjes werd besteed f 1.80 f2.25, voor de muizen f 1.75 f 2.20 per 171/S K.G. 12 Juni a.s. wordt de dienst van den tram-omnibus ALK MAAR OUDKARSPEL gestaakt, voor velen eene groote teleurstelling, daar van de reeds zoo lang aanhangige plannen van een electrischen tram ook niets meer wordt vernomen. Donderdagavond 1.1. werd in het lokaal van den heer Kist te ^uidHclmt woude eene politieke rede gehouden door den heer Mr. E. Fokker Door den heer F. werd duidelijk uit eengezet het verschil in richting tusschon hem en de andere eandidaten, terwijl vooral werd aangetoond, wat den heer P. scheidde van de sociaal-demo craten, tot wier slippondragers volgens den heer Mr. Bosman de heer P. behoorde. Helder werd uiteengezet,hoe onwaar de heer Bosman bij zijn lezingen is ge weest in de voorstelling van de vrijzinnig- democratische partij en van den heer P. Aan het debat werd deelgenomen door den heer Schoemakers van Dirkshorn (antirev.) en den heer Smit van Noord- Scharwoude (S. D.) Woensdag 26 Juni, des nam. om 2 uur, zal in het lokaal van den heer C. de Geus te Warmenhni- zen een Algemeene Vergadering wor den gehouden van de Landbouw- en Handelsvereeniging „Lacgedijk en Om streken". De agenda dezer verg. luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. Mededeelingen, enz. 3. De begrooting van ontvangst en uitgaaf in zake de proefnemingen omtrent de ziekte in de kool over 't jaar 1902. 4. Herziening van het in de Algem.Verg. van 27 Febr. 1.1. genomen besluit in zake de verplichte koolveiling. 5. Veilen op eigen markten. 6. Voorstellen der afd. Broek o. L., Oudkarspel en Harenkarspel in zake de nepveiling, en nog andere voorstellen. 7. Varia. 8. Sluiting. ALKMAAR. De Hooge Raad heeft bij zijn uit spraak van den 7 dezer het cassatie beroep van de Maatschappij voor Zeker heidstelling van Ambtenaren en Beambten, in de zaak van de Gemeente Alkmaar tegen haar en den vroegeren Gemeente- Ontvanger I). Poll, verworpen. De gemelde Maatschappij blijft alzoo tot betaling als borg voor Poll aan de Gemeente veroordeeld. Zooeven werd ons, evenals wellicht alle ^ezers,toegezonden door de Centrale Libera le Kiesvereeniging te Alkmaar eene brochure getiteldOpen brief aan den heer Mr. E. Fokker, candidaat der Vrijzinnige Demo craten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten ("leneraal in het kiesdis trict Alkmaar, van Mr. W. C. Bosman. 't Is naar aanleiding van het voorwoord, daarin, dat we bovenstaand opschrift hierboven hebben geplaatst. Dat voorwoord luidt „Gij en ik hebben de eer candidaat te zijn voor het lidmaatschap der 2e Kamer voor dit district. Gij van de Democraten, ik van de Liberalen. „Wij zouden die eer kunnen aanvaarden, aan de kiezers de beslissing latende welke staatkundige richting zjj wenschen te doen zegevieren. „De juiste, heldere afbakening van ons beider verschillende politieke overtuiging lag op onzen weg. Zakelijke voorlichting der kiezers, zonder omwegen, verzwijging, bemanteling of verbloeming is ons beider plicht. „Ik ben u daarin voorgegaan, doordat ik vóór u het woord heb gevoerd. „Gij zjjt mij op dien weg niet gevolgd. „In de plaats van zakelijke beschouwingen hebt gij uw heil gezocht in persoonlijke aanvallen, onedele beleedigingen en afkeu renswaardige insinuaties. „Ik heb u daarvoor zelfs geene aanleiding gegeven. Wat ik gezegd heb, zoo te Alk maar als te Heiloo en te Schoorl, was eene bestrijding van de Staatkundige beginselen uwer partij. „Uw persoon heb ik steeds met eerbied genoemd, gelijk het een fatsoenlek man betaamt. „Gij dwingt mij thans de pen op te nemen, om u te antwoorden, ook op uwe persoon lijke aanvallen, voor zooverre die voor beantwoording vatbaar zijn. Op beleedi gingen antwoordt men niet." We waren verbaasd over zooveel vermetelheid, want zachter woord is 't ons onmogelijk te vinden voor deze handel wijze van den heer Bosman. Een man, die zjjn toevlucht heeft genomen tot verdachtmaking van Mr. Fokker en diens beginselen, die zijn twijfel durfde te uiten over diens eerlijkheid op politiek gebied, zonder daartoe eenige reden of recht te hebben, durft te spreken van on edele beleedigingen en afkeurenswaardige insinuaties, waar Mr. Fokker niets anders heeft gedaan, dan zich verantwoorden tegen over hetgeen Mr. Bosman hem had ten laste gelegd. En dat toen Mr. Bosman nu juist niet helder en schoon (van beleedigingen is geen sprake) uit dien strijd is te voorschijn ge komen dat duidelijk bleek de eerlijkheid van Mr. F., is dat de schuld van Mr. Fokker? Neen, nietwaar? Dat ligt daar aan, dat Mr. Bosman óf niet was op de hoogte van de feiten, óf zich heeft laten verleiden tot een bestrijding, die niet past. Ook in dit voorwoord treedt weer op den voorgrond de verdachtmaking. Wie, zoo vragen we op den man af', geeft Mr. Bosman het recht, te zeggen, dat hij is de candidaat der LIBERALEN, en Fokker die der DEMOCRATEN Want, niet waar, de eenvoudigen van harten, zoo redeneert Mr. Bosman, die hangen aan dat woord liberaal; dien kiezers moet met dat democraat een schrik worden aange jaagd, want democraat en sociaal-democraat lijkt zooveel op elkaar. Duidelijk is door Mr. Fokker aangetoond, dat de Vrijzinnig-Liberalen niet zijn de slippendragers der sociaal-democraten,maar het is een te mooi wapen tegenover Mr. Fokker, om zoo maar te worden losgelaten. Dus nogmaals er mede geschermd. Het manifest ter aanbeveling van Mr. Fok ker aan de kiezers toegezonden met een drie honderdtal handteekiningen, bewfjstdat de heer Fokker- is de candidaat der Liberalen. Waar dat manifest is onder teekend door 5 Liberale Kiesvereenigingen, waar tientallen namen daaronder staan van mannen van onverdacht liberale gezindheid, daar is een dergelijke verdachtmaking, want tot niets andersmoet het dienen, él te grof om niet dadelijk te worden gesnapt. De heer Bosman wijst op het verslag in de Alkm. Crt. gegeven van de lezing van Mr. Fokker te Heerhugowaard en knoopt daarvan zijn protest vast tegen het optreden van Mr. Fokker. Maar waar dat verslag zooveel dagen is verschenen vóór de lezing die Mr. Fokker hield te Alkmaar, waarom, Mr. Bosman, daar dan niet versche nen om uw zoo klinkend protest te laten hooren Wij voor ons zijn ook niet voor een kib belarij tusschen twee eandidaten, maar waar het geldt een zoo ernstig verwijt als het uwe, over het optreden van uw tegencan- didaat, daar is bet een eisch, een plicht persoonlijk, van aangezicht tot aangezicht, daartegen te protesteeren, en moest ge uw open brief niet zoo laat de wereld in hebben gezonden, dat het bijna onmogelijk wordt, daarop te antwoorden. Red. Brand te Antwerpen. Woensdag brak er te ongeveer half drie brand uit in het Koninklijk Entrepot-dok te Antwerpen. In den beginne trachtte men den brand, die op de 5de verdieping was ontstaan, te blusschen, maar het was niet meer mogelijkde vlammen grepen krachtig om zich heen en men kon het water eerst niet zoo hoog oppersen, zoodat het vnur al dra de vierde ver dieping aantastte. Een onbescbrijiljjke verwarring maakte zich van de beambten en werklieden van het entrepot meester en het dnnrde heel wat tjjd eer er, zoo goed en zoo*) kwaad dat ging, een reddingsdienst kon worden inge richt Aan berging van de goederen, die in den mid denvleugel van het entrepot waren opgestapeld, kon niet meer worden gedacht. De pogingen, die nog werden in het werk gesteld, moesten spoedig worden gestaakt. Het vnnr greep steeds sneller om zich heen en hot werk werd uiterst gevaarlijk. Toch slaagde men er nog iu, een dertigtal geladen spoor wagens te reddentwaalt moesten er iu den steek woeden gelaten. De douane-beambten, wier kantoren in den brandenden vleugel gevestigd waren, waren een tijd als wanhopig.-n aan het werkboekeD, stukken, papieren en meubelen werden door elkander uit de ramen naar buiten geworpen. Hoe groot de paniek was, blijkt wel nit het gedrag van een douane-beambte, die, te midden van het steeds grooter wordend gevaar, aan de werklieden, die nog trachtten te redden wat er te redden viel, verbood, de waren uit het entrepot te nemen, omdat de daarvoor vereischte stukken niet b(j de hand waren. De goederen konden verbranden, het zij zoo maar de reglementen overtreden, dat was streng verboden Om half vier stond da geheele middenvlengel van bet gebouw in lichte laaie. De vlammen vonden daar uitstekend materiaal linnen en geweven goederen. Door de openingen der ramen zag men niet anders dan een vreeselijke vuurzee. Weldra stortte het dak in en de vlammen sloegen hoog ten hemel op. Een oogenblik kreeg men hoop, den brand tot den middenvleugel te knnnen beperken, doch ook die hoop ging in vlammen op. De brandvrije afsluitingen konden den gloed niet weerstaan en spoedig deelden de vlammen zich aan andere gedeelten van het enorme gebouw mee. Om 4 uur besloot men den geheelen middenvlengel op te geven. De brand won hoe langer hoe meer terrein De booten die aan de kade lagen, moesten worden verwijderd. Daar weerklinkt een verschrikkelijke slag: een stuk muur van den midden vleugel stortte naar beneden, de vlammen st ij gen met verdubbelde woede open een regen van vonken zwermt door de lucht. Nu wordt het middengedeelte van den vleugel aangetastde hitte wordt verschrikkelijk. De wakkere brandspuitgasten big ven echter op hun post. Maar niets mocht batenlangzamerhand staat de geheele middenvlengel van voren tot achteren in brand. De ruiten springen en overal lekken de vlam men naar buiten. Van tjjd tot tijd mengen zich doffe slagen tusschen het vreeselijk geweld het zjjn vaten alkohol die in de kelders lagen en ontploffen Dan storten er andere stukken mnur neerom half vjjf kwam met een donderslag bijna de geheele voorgevel naar beneden. Inmiddels was een ontzettende menigte van alle kanten van de stad naar het terrein van den brand gesneld, om van het schouwspel te genieten. De omnibussen hadden zelfs een bizonderen dienst voor hen ingericht. De orde kon nog slechts met de uiterste moeite worden gehandhaafd. Maar de ploffen van de alcohol-vaten maken de menigte bang en houden haar op eerbiedigen afstand. Om half vier begon de zuidervleugel van het gebouw te branden. De rook kwam reeds uit eenige vensters naar buiten De spuitgasten blusebten hier en daar, maar schenen hoi gevaar, dat ook de linker vleugel liep, niet te beseffen. Daardoor verzuimde men tjjdig de goederen, die daar geborgen waren, te redden. De wind draaide en de vlammen grepen met vernieuwde kracht den zuidervleugel aan. Weldra stond ook die als stroo in brand. En het vuur vorderde daar nog sneller dan in den midden vlengel. In een oogenblik tjjds stonden de bovenver diepingen in lichte laaie. De huizen daar in de buurt begonnen gevaar te loopen; terwijl de spuitgasten hen nat hielden, begonnen hunne bewoners als wanhopigen hun Inboedel naar buiten te brengen. De meubelen werden uitgedragen linnengoed en kleeren werden zoo maar uit de vensters gegooid. Maar het vuur breidde zich naar den andereu kant uit en hel gevaar werd weer naar elders ver- plaatst. Otn 7 uur loeiden de vlammen met vreeselijke kracht, doch het gevaar was toen bedwongen. De meeste muren waren ingestort en de vlammen kwamen niet zoo hoog meer. Het entrepot leek een geweldige krater, waarin de vlammen uit den bodem opstegen, doch zjj kwamen niet meer over den rand heen. De noorder vleugel kon worden gered. Om kwart na zevenen scheen het vuur echter weder op te leven, aan den kant waar de machine rieën voor de hydraulische elevators stonden Alle krachten worden aangewend om tenminste die nog te redden. Het gezicht van dat gevecht tegen een ele ment dat woedde als een storm, was verschrikkelijk. Maar ook daar mislukten alle pogingenDe machine rieën werden vernield. Daarmede had het vuur z(ju laatste prooi gegrepen Wel woedt op sommige punten de brand nog met onverminderde kracht voort, in het midden van den zuidervleugel en tegen deu noorder vleugel aan vooral, maar toen de avond viel was de ramp bedwongen Wat toen nog stond, kon worden gered. De geheele brandweer van Antwerpen, versterkt door die uit Mechelen en Brussel, waarheen telegiafisch om hulp was verzocht, is werkzaam geweest. De verliezen moeten een ongeken de hoogte beloopen. Het entrepot zelf was voor 2.820.000 francs verzekerd; de machinerieën en het machinegebotiw voor bijna 300.000 francs. Omtrent de verloren goederen is nog geen juiste schatting te geven, doch men berekent de waarde van de ver brande goederen op honderd millioen francs. De bouw van het entrepot was in 1830 begonnen. Het eerste stuk ervan was in 1832 voltooid, dank zij vooral den steun van kouing Willem I.Voor eenige jaren werd het gebouw aanmerkelijk uitgebreid. Het ge bouw had een oppervlakte van 31650 vierk. M., was 4 verdiepingen hoog en had een zolderverdieping van 10.945 vierk. M. (N. R Crt.) Ingeschreven van 57 Juni 1901. GeborenCornelis Nicolaas, z, v. F. Schermer ca M. Timmer. OndertrouwdAdrianns Gerardns van Gunst, com- missionnair, 26 j., wonende te Helder en Grietje Lampe, zonder beroep, 31 j., wonende te Schagen. Getrouwd en overleden: Geene. Gem. WIERINGERWAARD. Ingeschreven van 131 Mei 1901. Geboren: Pieter, z.v. Johannis Dissel en Antje Bakker. Pieter, z v. Jan Kistemaker en Gnurtje Grin. Ondertrouwd en Getrouwd Lonwris Rootjes en Ma- rjjtje Schermer. Arie Kooij en T;ijntje Peper. Overleden Otto de Kieviet, oud 16 jaren. Gem. WARMENHUIZEN. Ingeschreven van 131 Mei 1901. Geboren: Catharina, d.v. Jakob Molenaar en Anna Geertruida Bes Willem Frederik, z. v. Pieter Seven- hnijsen Gz. en Trijntje Dil. Anna, d.v. Tijs Berkhout en Elisabeth Zijp Meinaje, d.v. Joost Mink en Maria Elisabeth de Waal. Petrus, z.v. Johannes Dignum en Maartje Groen Matthens Johannes, z. v. Klaas Pronk en Christina Lingerak. Petrus Mattheus, z. v. Klaas Quant en Catharina Pronk. Pieter, z v. Pieter Mosch en Grietje Groen. OndertrouwdGeene. GehuwdWilhelmus JohaDnes Bieman, fabrieks arbeider, oud 20 j., wonende te Alkmaar, en Dieuwerfje de Vet. zonder beroep, 19 jwonende te Warmenhui- zen Nicolaas Schipper, landbouwer, 25 j., wonende te Heer Hngowaard en Trijntje Smit, zonder beroep, 24 j., wonende te Warmenhuizen. Pieter Slot, land bouwer, 22 j. en Marijtje Gutker, zonder beroep, 24 j., heiden te Warmenhuizen Reijer Delver, landbouwer, 24 j., en Antje Prins, zonder beroep, 24 jbeiden te Warmenhuizen. Cornelis Dorlandt, metselaar, 26 j wonende te Kortenhoef en Antje Sikkink, zonder beroep, 30 j wonende te Warmenhuizen. OverledenPieter Siewertsen, oud 3 maanden, i v, William Siewertsen en Margarietha Catharina Boun. Pieter Koger, oud 52 j., echtgenoot van Ariaantje Rol, Willem Pepping, oud 61 j., z v. Willem Pepping en Maartje Hoefgeest. Trekking van Vrijdag 7 Juni. Vijfde klasse, 17e lijst. No. 781 premie van f 3000. No. 7968 f 400 No. 17852 f 200. Prijzen van f 70. 1680 5315 6958 9068 12501 14221 14607 18882 2160 65 7864 10224 716 450 16436 19561 2919 5527 8045 11316 13166 539 18628 20839 4204 5820 SCHAGEN, 6 Juni 1901. Aangev. 9 Paarden f 80.a 400. Stieren a 10 Gelde Koeien „100.a 165. 30 Vette Koeien „160.a 235.— 30 Kallkoeien „120.a 210. Pinken a 28 Nuchtere Kalveren 6.a 18. 120 Schapen, vette 20.a 24. 135 magere 16.a 22.— 850 Lammeren 6.a 12.50 6 Bokken en Geiten 4.a 6. 45 varkens (magere) 13.a 16. 32 Idem (vette) p.K.G. .44 a .46 74 Biggen 7.a 12. 20 Konijnen .60 a —.80 20 Kippen .60 a —.80 950 Kilogr. Boter 1.a 1.10 300 kilogram Kaas .30 a .35 7000 Kipeieren 2.60 a 3.10 1000 Eendeieren per 100 3.10 a ALKMAAR, 7 Juni. Kaas. Aange voerd 450 partijen, wegende 160.000 K.G. Kleine f 27.Commissie f 25.50, Middel bare f 27.Handel goed. ALKMAAR, 7 Juni. Granen. Tarwe f 5.40 a 6.25. Kogge f a Haver f 3.40 a 3.90. Paardenboonen f a Bruine id. f 6.75 a 7.25. Witte id. f 12.50 a Groene erwten 16.— a HOORN, 6 Juni 1901. Kleine kaas, hoogste prijs f 26.50. Commissie f 25.Middelbare f 22. aangev. 201 stapels, wegende 65.102 kilo. ENKHUIZEN, 5 Juni 1901. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 12.a Mosterdzaad f 18.75 a 20.Maanzaad f 9.a 9.55 Groene erwten f a .Vale f 13. a 16,Wijker Vale f a Grauwe erwten f 14.a 17.50. Bruine boonen f 7.a f 8.Paardenboonen f a Gerst f 4.75 a 5.50. Haver f 3.25 a 3.75. Aangevoerd Vette Varkens f .21 a .23 per K.G. Magere Varkens f 13. a 22.Biggen f 9.a 12. Konjjnen f .65 a 1.20.Kippen f.90 a 1.40. Eieren f3.a 3.25 per 100 stuks. Boter f .625 a .65 per kop. i

Schager Courant | 1901 | | pagina 2