INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWST Transvaal. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIES Vergadering van den Raad der gemeente "WIE RIXG EN, gehouden op Maandag 17 Juni j.L, des nam. ten twee ure. Afwezig de heer P. Koorn. Voorz. de heer L. C. Kolff, Buigefh. Na opening der vergadering lezing en goed keuring der notulen. Voorz. stelt voor, om aan de kanten van den straatweg aan de Quarantaine-plaats grint te strooien, doch de leden zijn daar niet voor, zoodat dit voorstel wordt aangehouden. Wordt gelezen een request van mei. de wed. C. E. Bakker, waarin zij te kennen gaf, dat haar door den heer Jb. Metselaar de toegang gewei gerd was tot het pad nabij de timmermanswerk plaats van den hr.G.Pot, alwaar adressante met haar paard doorgaat naar haar land. De raad besluit, Metselaar aan te schrijven, dat hij dien toegang niet weigeren mag, omreden dat pad aan de gemeente behoort. Volgen eenige reclames op den Hooldelijken Omslag en de Hondenbelasting. W as ingekomen een verzoekschrift van den heer J. Metselaar, waarin adressant verzoekt om vergunning tot uitoefening van het be drijf van verkooper van sterken drank in het klein. Aangezien dit verzoek niet bij den raad thuis behoort, voor kennisgeving aange komen. Wordt ter tafel gebracht een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1900, en 1 voor 't dienstjaar 1901,benevens concept-beslui ten tot het doen van af- en overschrijvingen en tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1900. Deze worden zonder aanmerking vastgesteld. Wordt besloten, de politie-verordening wederom onveranderd voor vijf jaar vast te stellen. Een missive van het comité tot het ver krijgen van een Stoomtram vanaf Ewijck- sluis tot Schagen. Voorz. stelt voor, 1 50. toe te staan. Doch de leden zijn van oordeel, dat die tram voor Wieringen niet zoo heel veel nut zal hebben en besluiten, afwijzend op 't verzoek te beschikken. Van de commissie van getrouw school bezoek in deze gemeente was een verzoek ingekomen, om eene subsidie voor het te houden schoolfeest; ook hierop wordt afwijzend beschikt. Wordt aangeboden de maandstaat der wier zaak over Mei 1901. Voorzitter zegt, dat de stemming voor leden van den Gemeenteraad is bepaald op 4 Juli a. s. en de herstemming zoo noodig op 16 Juli d. a. v. Daar de Voorz. op dien datum afwezig is, stelde hij voor, een ander stembureau te benoemen. Dit wordt als volgt samengesteld Voorz. de heer Obreen, leden de heeren Kuut en Luijt, en 3e lid de heer Heijblok. Is aan de orde benoeming onderwijzeres. Ingekomen 17 sollicitatiën. Benoemd met algem. stemmen Mej. A. Dekker te Schagen. Bij rondvraag vestigt de heer P. Tijsen er de aandacht op,dat de torenkap te Westerland wel geteerd mocht worden. Voorz. zegt, er voor te zullen zorgen. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering. De Amsterdamsche corres pondent der N. Arnh. Ct. meldt In de Buiten-Amstelkerk heeft dr. Kuyper Zondagmorgen, na de bediening van het Evangelie, de overwinning der verbonden kerkelijke partijen in een vurig dankgebed herdacht. Dit geschiedde ook in de andere gereformeerde en roomsch-katholieke kerken te Amsterdam. De kerkgebouwen waren stampvol en vóór den aanvang van den dienst kon men de gebeurtenissen der laatste dagen met groote opgewektheid hooren bespreken. Te UTRECHT heeft ook de 86- jarige Nicolaas Beets zijn staatsburgerlijken plicht vervuld. Steunende op den arm zijner dochter, heeft hij het Raadhuis betreden om aan de stemming deel te nemen. Aan de achterzijde van het Stadhuis had men een breede plank, met kleeden belegd, aangebracht, waardoor de overigens krasse grijsaard geen trappen behoefde te loopen en geleidelijk de achterstoep kon beklimmen. Politiek op den kansel. Men achrijft uit APELDOORN aan de N. Arnh. Ct. „Een zaak, die velen heeft geërgerd, is de volgende Zondagmorgen woonden, als naar gewoonte, de Koningin en Prins Hendrik de godsdienst oefening bij in de kerk van de Nederd. Herv. gemeente. Ds. C. Hattink nam den dienst waar, en u zult u de verbazing en de ergernis van een groot deel der toehoorders kunnen voor stellen, toen ze hoorden, hoe ds. Hattink daar in tegenwoordigheid van de Koningin, in zijn dankgebed zijn dankbaarheid uitsprak voor den afloop der verkiezingen." Donderdag 20 Juni a.s. zullen in de zaal van den heer N. de Jongh te BARSTNGERHORN optreden de heeren A. P. Staalman en N. Oosterbaan. Mijnheer de Redacteur! Mag ik Ubeleefd verzoeken, het onderstaande in uw courant te willen plaatsen, als ant woord van „Een inwoner van Kolhorn" aan den heer Schuitemaker? Waarde heer Schuitemaker Met het grootste genoegen las ik uw inge zonden stuk in de Schager Courant van 9 Juni j.1., naar aanleiding van mijn geschrijf in diezelfde courant van 30 Mei j.1, i. z. de vaartverbetering van Kolhorn naar Schagen, waarvan U in den aanhef van uw schrijven zegt, „dat het zeker de aandacht van velen tot zich heeft getrokken." Juist daarom was het mij te doen, juist daarom verzocht ik een plaatsje voor deze potpourri, als ik het zoo eens noemen mag, in deze courant. Ik gooide dit balletje op, in de veronderstelling, dat het zon worden opge vangen, en nu moet ik U zeggen, dat ik met veel genoegen zag, dat U mijn medespeler werd. Ik wilde gaarne eens door een ander laten zeggen, wat uit mijn ingezonden stukje, niet zoo dadelijk te lezen was en ik ben daarin volkomen geslaagd zelfs zóó, dat ik per slot, evenals de Arabier die bij het bestijgen van zijn paard Allah aanroepende, er overheen sprong, kan uitroepen." Och, als de Goden helpen willen, Dan wordt men over 't paard getild. U beweerde nog meer dan ik gedaan zou hebben. Hoe toch kwam ik tot een peilsverhooging voor den Schager polder met 20 cM. Omdat ik in deze zelfde courant gelezen had, dat het Bestuur van den Motordienst SchagenKolhom dit vroeg aan het bestuur van den Schager polder. De eer van dit nieuwe idee kwam dus mij niet toeen de vraag, die U de ingelanden van den Schager Êolder in den mond legt„Man, waar zit et je was niet aan het rechte adres. En tot eene verlaging van het peil der Schager Kogge-boezem Omdat ik in een nog vroeger berichtje omtrent den proeftocht met de motorboot van Kolhorn naar Schagen gelezen had, „dat jammer was, dat de vaart van het „sluisje aan de Nes tot Schagen niet diep „genoeg was, omdat al het andere uit stekend in orde was." Nu redeneerde ik, als het zoo ruim staat, laat Kolhorn dan voor het vervolg ook gevrijwaard blijven van een tijdelijke gedeel telijke innundatieiets waarover u het blijk baar met mij eens zijt. In uw zakelijk betoog wenscht u aan te toonen, dat het door mij aangegeven middel tot verbetering, erger is dan de kwaal. Voor een groot deel beaam ik uwe besehou wingenmaar denk mij nu eens een bijzonder vooruitstrevend man, die, rekening hem ene e met den geest des tijds, of wilt gijliever, met den wil der kiezers, (wij zijn toch in die dagen), alles gemaakt kan vinden, zonder te vragen wie van die makerij soms de dupe wordenen vergun mij, mij op dat stand punt plaatsende, eens even aan enkele cijfers en onderdeelen van uw schrijven te tornen. In de eerste plaats is u het zeker geheel met mij eens, dat men bij dergelijke zaken zeer voorzichtig met cijfers moet zijnen is het verder de vraag, door welken bril men de dingen beziet. Zeker dichter zei toch niet zonder grond Och, zagen wij door groene brillen, Dan zag de heele wereld groen. Dus ter zake. U schrijft: Terwille van den schrijver van het bewuste „ingezonden stuk in de Schager Courant van 30 dezer willen wij het verschil m „waterstand tusschen den Schager Kogge- boezem en den Schager polder evenwel „maar eens stellen op 30 cM. Maar mijn waarde, doe dat nu niet terwille van mij. Zondag jl. gaven de peilschalen aan den Schager Koggeboezem bij den molen van de Kaag aan de Kreil en bij het sluisje aan de Nes 0 85 M.—A.P. en stond het water inden Schager polder 1.05 M.—A.P., of ongeveer 20 c.M. lagereen verschil dus maar van 20, in plaats van 30 c.M. Tusschen twee haakjes moet ik U zeggen, dat ik bij het sluisje van den Schager polder geen A. P.-schaal vond, maar ik nam het water op den sluismuur met de twee-els-lat van den molenaar op, waarop gij, om mij te lmnrien contröleeren, nog de potloodstreepjes kunt vinden, die ik er zelf op gezet heb. U hebt dan het verschil tusschen die streep jes zelf maar te meten. En nu zeggen de officiëele gegevens, of het jaarboekje voor de waterschappen in Noord- Holland Zomerpeil Schagerkogge-boezem 0.93 M. A. P. en voor den Schager polder 1.40 M. A. P. Wij zien daaruit dus alweer, dat al wat in een boekje staat, daarom nog geen evangelie is. Verder zegt U„en nu komen de buiten gewone omstandigheden, als in het najaar „en in het voorjaar het water in den boezem „soms met 40 a 50 cM. wordt opgemalen. „Dan zou de toestand in dat open deel van „den Schager polder worden zooals deze nü te „Kolhorn is, of nog erger" Toegegeven, als daarin niet was te voorzien. Is het opmalen van het water op den Schagerkogge-boezem tot 0.45 of 0.40 M. ■- A. P. dan niet te voorkomen Waarvoor staat er dan zoo'n keurig stoom gemaal voor den Schagerkogge-boezem hier aan de Kolk Als zulk eene machine eens begon te malen als alle molens, die op den Schagerkogge- boezem uitslaan, in de zeilen waren, en niet, zooals nu soms gebeurt, eerst dan, als de boezem aan z'n kop toe volstaat, en de. hin- nenmolens zich daarbij aan een verlaagd peil hadden te houden, dan was dat wel te ver helpen. Wij redeneeren nu eens, alsof we de steen kolen voor 't opscheppen hadden. In dat geval zou het open deel van den Schager polder evenmin last van het over tollige water hebben als Kolhorn, en de Snevert bleef evengoed begaanbaar als hij dit nu is. U zegt ook nog „Onder gewone omstan- „digheden zou eene verlaging van het peil „van den thans bestaanden Schagerkogge- j „boezem met 10 cM. niet zoo heel slim zijn." j Neen, zeg ik, onder gewone omstandigheden zou eene verlaging van dat peil met 10 cM. zeer zeker in het belang van alle polders zijn, die op dien boezem hun water uitslaan, èn omdat de opbrengst daardoor kleiner wordt, èn men bij de kaden minder last zou hebben van lekwater. Mocht dit evenwel volgens U een bezwaar zijn, omdat men dan in droge tijden geen brak water genoeg kan inlaten, laten dan alle ingelanden van alle polders, om de Zui derzee, als eersten eisch aan hunne vertegen woordigers in de Tweede Kamer stellen, dat zij ijveren voor de afsluiting der Zuiderzee, dan kan men zooveel zoet water inlaten als men verkiest, en wij tobben ook niet meer met hooge voorboezems. Dat zou voor 't land wat beter zijn. Naar mijne meening, nog beter dan uitgebreider Kiesrecht, en dat zegt nogal iets. Of het door mij aangegeven idee niet uit voerbaar zou zijn, is nog zeer de vraagof 't niet veel te veel zon moeten kosten, is weer iets anders. Zoodra ik daarvoor den tijd kan vinden, hoop ik U eens een bezoek te brengen en wil dan gaarne nog eens met U over dit onderwerp pratenen de vraag eens behandelenHoe was de toestand vóór de molens en het stoomgemaal van den Schager Kogge-boezem bestonden? Voor schrijven heb ik vooreerst geen tijd. Tot zoolang blijf ik ook voor U nog Inwoner- van Kolhorn." Kolhorn, 14 Juni 1901. Schagen, 19 Juni 1901. Het schoolfeest. De vooruitzichten voorspelden waarlijk geen heerlijken,zonnigen Junidag, doch de diepzinni ge opmerking van wijlen Brederoö, dat 't ver- keeren kan, was voor klein en groot een stille troost, en gelukkig dat met dit hart onder den riem de tocht werd aanvaard, want het verkeerde ten volle. Natuurlijk was het jonge volkje op tijd present en ook onze wakkere rijders waren op het bepaalde uur op het appèl. Met bekwamen spoed werd de woelige schare in de 45 gereedstaande rijtuigen geplaatst en voort ging de tocht. Zoo'n uitstapje per rijtuig is op zichzelf reeds een genot. Men babbelt en praat over alles en nog wat. Opmerkelijk is het, dat voorwerpen en tooneeltjes, die in gewone omstandigheden onopgemerkt het oog passeeren, bij een rijtoer overvloed van prettige, ja soms geestige opmerkingen en invallen leveren. Zoo ging het ook nu. Men was dan ook over Valkoog, Sint Maarten, St. Maartensbrug, Burgerbrug en Burgervlotbrug te Schoorl aangekomen zonder dat men goed begreep, dat hier al het rust- en uitspauningspunt van den dag was. 2 t Nadat door de uitstekende zorg van de dames Feisser en Pot flink voor den inwen- digen mensch gezorgd was, werd een on- weerstaanbaren aanval op de kopjes gedaan, die dan trouwens ook met een schitterend succes bekroond werd. Zelfs dei aanwezige dames zag men met kloeke kracht het pr - kelende voorbeeld der jeugd volgen. En ging het verder en nogmaals verder, en ver spreidden de troepen zich in t.ra.lleurslime, tot op een gegeven oogenbhk door den staf, die op een der hoogste punten een waakzaam oog over het geheel hield, het sem tot ver- zamelen werd gegeven. Een heerlijk g as limonade voor den dorst, een lekker broodje voor de alweêr grage magen, een koste j rustplaats onder het nooit volprezen ommer van Sclioorl's bosschen, ziedaar de beloom g voor de betoonde inspanning. Fluks weiden nu door de leidende heeren de spelletjesm orde gebracht en een wedstrijd in alle mogehjke onderdeelen van sport nam een aanvang. Hier zag men turfrapen en zakloopen, hoog; en ver springen, tonnetjes rollen, daar knikkers dragen, ballen werpen en prijskmppen in een woord, alle mogelijke interessante spelletjes, die voor deze sportsmen aantrekkelijk zijn. De aardige prijsjes, die velen op handige wijze wisten te veroveren, zullen zeker bij de thuiskomst al spoedig vertoond zijn als de zegeteekenen van een behaald record. Evenals het vorig jaar, was ook nu weder eene eigenaardige plechtigheid aan het feest verbonden. Den kinderen, die na geëindigden zes-jarigen schooltijd de school hadden verlaten, en liun, die uit de 6de klasse tot eene hoogere klasse waren bevorderd, werden de herimie- ringsprijzen uitgedeeld. De uitreiking had plaats bij monde van den heer C. Nobel, Voorz. van de Plaatselijke Schoolcommissie. Een korte, doch hartelijke toespraak ging de uitreiking vooraf. Het was den Voorz. eene aangename taak, der traditie getrouw, de gewenschte cadeaux te kunnen overhandigen Voorz. hoopte, dat in een tijd, dat kennis macht is, de prijzen steeds eene herinnering mochten zijn aan een welbesteden leertijd. Daarop werden aan de volgende leerlingen achterstaande prijzen uitgereikt Van de Openbare school Pieter Vriesman, Cornelis Struijf, Arie de Waard, Meindert Kant, Leendert Roggeveen, Egbert Honing, Jacob Dekker en Cornelis Smit Wz. een inktstel. Nico Geel, Jan Struijf, Gerrit Roggeveen Jz., Gerard Boes, J. H. Roggeveen en Gerrit Ko ning een passerdoos. Petronella Dam, Greta Boontjes en Aagje Meurs een reistaschje met riempje. Willem Broekhuizen, Gerrit Blaauboer, Willem Wit, Guurtje Dekker en Floris Eriks, Portemonnaie. Geertje Streek, Anna Raat, Aagje Stöve, Trijntje de Vries, Willem den Hartog en Martinus Blokker, Schrijfmap. Arie Smit, Nico Raven Nz. en P. BuisPz., Horlogeketting. Jan Stammes, Corn. Boonacker en Sjoukje Abma Fransche dictionnaire; Wilhelmina Zee man, PapeterieCatharina Sohene, Ansichtk.- album Maria v. d. Horst, Reis-necessaire Leentje Koelewijn, NaaischroefJan Raven Kz., atlas. Van de R. C. bijzondere school Cornelis Dekker, passerdoosAlida Wage- maker reistaschje; Frans Veltman, diction naire Anton Overtoom, atlasAaltje Stam, naaidoos; Jansje Schoen, koffertje. De heer Nobel meende van deze gelegen heid gebruik te moeten maken, om namens de schoolcommissie een woord van warmem dank to moeten brengen aan de da mes en heeren, die zoo krachtig haddon meê- gewerkt om het feest andermaal te doen slagen. In 't bijzonder stond de heer Nobel bij de rijders stil, zonder wier bereidwillige hulp niets tot stand zou zijn gebracht. Een „lang zullen ze leven," door al de omstanders uit volle borst aangeheven, bewees duidelijk, dat de aanwezigen het volkomen met den voor zitter eens waren. De heer Ressing was ze ker wel de tolk van de leerlingen en onder wijzers, toen hij de commissie bedankte voor al hetgeen zij voor de jeugd had gedaan. Het „lang zullen ze leventoonde ook hier aan, dat de heer R. in waarheid de gevoelens van klein en groot had weergegeven. Van de vrijheid, om nog een uurtje in het duin door te brengen, werd opnieuw door allen gretig gebruik gemaakt. Als bijen zwerm den Hollands kinderen over de blinkende vlakten van Hollands zeeheuvelen. Waarde blanke top der duinen schitterde in den zonne gloed, ontwaarde men een menigte gestalten, die in blijde dartelheid de plechtige stilte voor een paar uren, voor leven en beweging deden plaats maken. Langzamerhand verzamelde zich het talrijke gezelschap weder op de ruime vlakte, gelegen achter het café van den heer Timmerman, en nadat elk zich aan spijze en drank vol komen had verkwikt, ging het weder huis waarts. Voor afwisseling reed men nu over Warmenhuizen en Dirkshorn terug. Wel mag dit feest welgeslaagd heeten. Er ontbrak totaal niets aan eene volkomen har monie. Niet het minste spoor van eenig mis noegen, overal blijde klanken, overal lachende en opgeruimde koetsiers, die zeker in de vroolijkheid van hunne passagiers een ruim voldoende vergoeding vonden voor de op offeringen, die zij zich terwille van Schagen's dankbare jeugd getroost hadden. Laat de verslaggever bij de vele wenschen, die hij heeft hooren uitspreken, nog dezen mogen voegen dat het hem gegeven zij, nog menig maal zóó een inprettigen dag te mogen doorbrengen. Maandagmorgen' kwamen hier per sneltrein Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin, met eenige heeren van het Provinciaal Bestuur en ingenieurs van den Provincialen Waterstaat aan. Onder de aanwezigen zagen wijde heeren P. B. J. Ferf, lid van de Gedeputeerde Staten, Mr. A. A. Land, griffier, P. H. Kemper, Hoofdingenieur van den Waterstaat te Haarlem,H. Doijer, Ingenieur van den Waterstaat te Alkmaar. Met rij tuigen van den heer Boontjes werd een be zoek aan de zeeweringen en waterwerken gebracht. Eerst ging de tocht naar Kolk sluis, daarna naar Callantsoog, waar „een koud maal" werd gebruikt. Vervolgens ging het over Petten, Schoorl en Bergen naar Alkmaar, vanwaar het hooge gezelschap weder per spoor naar het Zuiden vertrok. Zondagavond had in Cérès de uitreiking plaats van de behaalde diplo ma's als hoefsmid van den hier onder leiding van de heeren Muijs en Kruijt gehouden cursus. De heer Wissekerke, Voorzitter van den Smedenbond en de leeraren van den cursus spraken daarbij eenige hartelijke en waardee- rende woorden, terwijl door een der geslaag de smeden namens zijne kameraden een woord van dank werd gewijd aan het bestuur van den Bond en de leeraren. Officiëus werd ons medegedeeld, dat er kans bestaat, dat in den aanstaanden winter opnieuw alhier een cursus zal worden ge opend. Het eerste zomercon- eert ou'er Harmoniekapei had niet onder zulke uits.ekende omstandigheden plaats. Een eerste vereischte, dat een avond in don tuiu van der. heer Broersma tot een heerlijk uurtje kan maken, is toch wel zacht, aangenaam weer en daarover was niet te roemen. Het bezoek viel anders niet tegen. Het programma bood veel afwisseling en, zooals gewoonlijk, genoot elk num mer een vertolking naar behooren en prezen we voor de zooveelste maal onze gemeente gelukkig met het bezit van een dergelijk degelijk corps. Naar verluid is het volksconcert in den tuin van den heer Broersma op den avond van Vrijdag van kermis. Er is een succes vaii de Boeren te meMen Lord Kitchener seint uit Pretoria van 15 dezer: Nabij WitmHiisnist, 20 mijlen ten Zuiden van Middelburg in Transvaal, zijn jl. Woensdag 250 man van de Victorian Mounted Rifles, uitmakende een afdeeling van generaal Beaton'» colonne, in hun kamp aun de Steenkoolspruit verrast door een over macht van den vijand De Boeren kropen tot dicht bij en openden een doodelijk vuur op het kamp, waar door sneuvelden 2 offi ieren en 16 man eu ge woud werden 4 officieren en 38 man. Twee officieren en 60 man ontsnapten naar Beaton's karap, de overigen werden gevangen genomen, maar later weer losgelaten. Twee pompons werden door den vijand veroverd. Tot groot genoegen van de Engelschen zeker, is er een succesje te melden, op den grooten De Wet behaald. Kitchener seint daarover uit Pretoria Gedurende den margch van Vrede zyn Eliiot'®colon nes slaags geweest met den vijand onder De Wet nabij Reitz, op 6 dezer. Na een ernstig gevecht namen zij een convooi van 71 volgeladen wagens, 45 gevangenen, 10 000 patro- neu voor klein geweer en 4000 stuks vee. De Boe ren lieten 17 dooden en 3 gewonden achter. De Britsche verliezen zijn 3 officieren en 17 man gedood, 1 officier en 24 man gewond. Elliot's colonne bereikte Kroonstad. We zijn zoo vry, dit bericht in twyfel te trekken. We kuunen ons niet voorstellen, dat De Wet, die steeds heeft bewezen, geen convooi met zich te willen hebben, nu eensklaps zoo'n sleep wagens zou meevoeren. Wat er evenwel van waar is. zullen we wel spoe dig hooren, maar dit weten we wel, dat de verliezen aan Engelsche zyde al zwaarder zijn dan eerst werd opgegeven. Ook moet er nog een tweede gevecht hebben plaats gehad, maar De Wet moet niet geslaagd zijn, zijn convooi te hernemeD. Men seinde uit Londen aan de „Temps" Uit brieven, hier aangekomen, blijkt, dat den lOden Mei een groot gevecht is geleverd bij Warmbad. Den Engelschen werden daarbij 240 wagens ontno* men. Hun verliezen waren zeer ernstig en in aller ijl hebben zy Pietersburg ontruimd. Ook ontving men uit particuliere bron aanvullin gen van de berichten omtrent het gevecht bij Har- tebeestfontein, door Lord Kitchener reeds een nederlaag genoemd De Engelschen verloren by dat gevecht 16 kanonnen en het succes der Boeren heeft dit gevolg, dat het geheele Zuid-oostelijk deel van Transvaal in hun handen is, met name de steden Bloemhof, Klerksdorp, Potchefstroom, Rustenburg. Zeerust is nog in En gelsche handen. 8 edert Woensdag heerscht er in Amerika, vooral iu het Oosten, weder een vreeseiijke hitte Meer dan honderd gevallen van totale uitputting kwamen voor en de nachten koelen niet af. Naar aanleiding van een bericht, als zou eeu Duitsch scheikundige het middel gevonden hebben om brood te maken van hout, beweert een inzender in de „Globe", dat inen in Noorwegen brood maakt van zaagsel en walvischtraan. 't Een is al niet lekkerder dan het ander Juni-fneeuw. Uit Brussel wordt geschreven Wie Woensdagmorgen in Brussel vroeg op was, zag, dat de straten zoo wit waren alsof het 's nachts gesneeuwd had en de lucht, was nog vol schijnbare sneeuwvlok keu Hef, was echter geen sneeuw, maar een zeker soort disteldons, dat sedert een paar dagen in massa's op de stad neer komt. In verscheiden andere plaatsen in België is hetzelfde verschijnsel opge merkt. Ieder krijgt het op zijn kleeren en overal waar een raam openstaat, komt het naar binnen. De kranten dachten oerst, dat het deeltjes katoen waren, vrijgekomen door den brand in Antwer pen, maar na onderzoek is gebleken dat de pluisjes meer op dons lijken of op de kaarsjes van paardebloemen. Waar ze vandaan komen, en of de wind ze heeft meegevoerd, is nog niet uitgemaakt. Ontploffing te Parijs. Omstreeks elf uur Zaterdagmorgen hoorden eenige werklieden der patronen- fabriek te Gevelotaux, die juist wilden gaan schaften, eene ontploffing, gevolgd door een vreeselijk gekraak. Zij namen de vlucht, maar gingen terug, zich her innerende, dat vele hunner kameraden en vooral vrouwen in gevaar waren. Direct werd begonnen aan het red dingswerk. Alle gebouwen, die 8 tot 10 meters breed en 25 meters diep waren, waren ingestort. De brandweer was dadelijk ter plaatse. Er zijn 15 dooden meest vrou wen en 16 of 18 gekwetsten ge vonden. De soldaten en spuitgasten gaan voort met het reddingswerk en blusschings- werk, want, aanzienlijke hoeveelheden kardoezen liggen nog nabij het lokaal, waar de ontploffing plaats had en waar het vuur nog smeult. Aan de patronenfabriek werken onge veer 1500 menschen. De ontploffing ontstond in de werk plaats waar de kardoezen geladen worden. Zestig werklieden waren aan het werk, terwjjl een 50 kilo kruit voor hen lag. Deze werkplaats is thans niets dan een hoop steenen. Hier steken nog bal ken of stukken van machinerieën boven de ruine uit. Stukken hout en steenen vernielden de ruiten honderd meters in den omtrek Een arbeider, die bezig was in de werk plaats, werd door den schok jreworn«„ op oen dak van een gebouw aan den overkant. Het publiek was zeer opgewonden De directeur vau de fabriek verklaarde dat de ramp waarschijnlijk te wijten was aan de onvoorzichtigheid van een werk man, in wiens zak men papier vond en tabak. Men veronderstelt, dat hij si garetten gerookt heeft en deze heeft aangestoken met lucifers. Vier der gewonden liggen thans op sterven. T e Leipzig heeft de vrouw van den privaat-docent dr. Wille terecht gestaan wegens mishandeling van haar dienstmeisje, een kind van veertien jaren dat zij den heelen dag tuchtigde met oorvij gen, een wandelstok,een Spaansch rietje of een rijzweepeens sloeg zij zelfs eeu aarden pot op haar hoofd aan stukken, dikwijls ook haalde zij het bed onder haar vandaan. Het meisje raakte zoo van streek, dat zij zeven weken in het gasthuis moest verpleegd worden. Na haar genezing bleef zij echter nog zoo opgf wonden, d it zij dikwijls schreiende wakker werd eu smeekte om hulp tegen Frau Doktor. Opdat de ouders van het meisje niets van de beestachtige behan deling van haar kind te weten zouden komen, dicteerde mevrouw Wille de brie ven, die ze naar huis schreef en die vol lof waren voor haren kwelgeest De recht bank veroordeelde de furie tot 8 maan den gevangenisstraf. Ongepaste reclame. Eeu aardig proces wordt in New-York gevoerd, waar een jonge dame, miss Helen Grautley, van een firma, die corsetten fabriceert, een schadevergoeding van 1 120.000 vraagt, omdat deze firma haar hoofd uit een photographie heeft geknipt en doen overphotographeeren boven het lichaam van een onvol doend gekleede jonge dame, die het cor- set vau de firma draagt. Zij beweert daardoor aan zooveel bespottingen en be schimpingen te hebben blootgestaan, dat haar zenuwgestel er ter waarde van 120.000 gulden onder geleden heeft. D e uitwerking van lacheu. De vorige week werd te New-York, in het Thalia-theater het meesterwerk van Daudet „Sappho" opgevoerd. Onder de voorstelling vielen een paar koolstaafjes van oen electrische lamp on der de toeschouwers, waardoor—een pa niek ontstond, die een ernstig karakter aannam. De bezoekers der eerste ran gen vluchtten naar de uitgangen ver manende woorden om kalm te blijven, door de acteurs gesproken, misten alle uitwerking. Bertha Kalisch, de jonge première van het gezelschap, bekend door haar harte- lijken lach, barstte nu eensklaps uit iu lachen. De in angst zich verwijderende toeschouwers staakten hunne vlucht, ten zeerste verwonderd over deze uiting van vroolijkheid, zoozeer in strijd met den toestand. Door lachbuien bewees de actrice het onnoodige van de paniek en zij had het succes, dat de algemeene hilariteit volg de. Na eenige opschudding kon de op voering van „Sappho" worden voortgezet. Eerezwaard voor Lord Roberts. Het eerezwaard, dat aan Lord Roberts aangeboden zal worden door 't gemeente bestuur van Portsmouth, is een prachtig wapen, met juweelen ingelegd, geëmail leerd en van 18 karaats goud. De greep is van goud en ivoor iu het laatste zijn de symbolen van de Justitie en van den Roem gegraveerd. De stootplaat is van solied 18 karaats goud met aan beide zijden rustende leeuwen en geornamenteerd met het monogram van Lord Roberts in diaman ten, robijnen en saffieren en den buiten kant met zijn wapen in goud en émail. De scheede, die van geslagen 18 karaats goud is, is gegraveerd en geëmailleerd met de ster van de orde van den Kouse band, de ster van de St. Patrick-orde, het Yictoria-kruis en andere orden, benevens den Zwarten Adelaar, eeu ge zicht bij Pretoria, een tafereel van de overgaaf van generaal CroDjé, een schets van Lord Roberts, terwijl hij een klein kind te Kroonstad leert lezen, „symbool der humaniteit", met verschillende too- neelen uit Portsmouth. De kling is van 't fijnste Engelsche staal, voorzien van inscripties met al de gebeurtenissen, waarin Lord Roberts een rol gespeeld heeft. Met deze brengen wij onzen har- telijken dank aan allen, die blijken van belangstelling gaven gedurende de ziekte van mijn vrouw. Inzonderheid onzen dank aan den WelEd Zeergel Heer Dr. Beek er, voor de vele hulp, die hij ons heeft bewezen W. KEESMAN en Echtgenoote. Barsingerhorn, 19 Juni 1901,

Schager Courant | 1901 | | pagina 2