TenisMiii opiara van Hiaten. YoorteeitM militair onderrictó. Donderdag 27 Juni 1901. J 45ste Jaargang No. 3639. Bekendmakingen. Gemeente Se hagen, Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SGHA6ER Allllltl liüis- CODRAAIT. AliericitiE- Lu iiivIM Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lliireau ëCHilWEll7, ILaan, tl 4. UitgeverP. TRAPMAN. 51 edewerkerJ. W 1 R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlik nummers 5 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. De Burgemeester der Gemeente Schagen maakt bekend: dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van 2 plaatsen in den Gemeenteraad, evenals het door hem opgemaakte p r o c e s-v e r b a a 1 van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeeute-Sec.etarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Schagen, den 25 Juni 1901. De Burgemeester voo.noemd, H. J. POT. Candidatenlijst en Proces-verbaal, bedoeld bij artikel 10 der Gemeentewet. Op heden 25 Juni 1901 zijn tusschen des voor- middags negen en des namiddags vier uur bij mij, Burgemeester der Gemeente Schagen, ingeleverd de volgende opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van d e n G e m e e n t e r a a d. Namen. Voorletters. Woonplaats. BI J POST Rz. C. Schagen. HAM VAN. C. KOSTER. J. MEURS Pz. P. Ten vier ure is deze lijst dorr mij gesloten. En is hiervan onmiddellijk proces verbaal opgemaakt Gedaan te Schagen, den 25 Juni 1901. (getH. J POT, Burgemeester. Voor afschrift De Burgemeester, H. J. POT. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag den 3 Juli a.s, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van 2 plaatsen in den Gemeenteraad. De candidaten, in alfabetische volgorde, zijn: B IJ P O S T Rz,, C. HAM van, C. KOSTER, J. MEURS Pz., P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschritt uilgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR." Schagen, den 25 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Schagen miakt bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aantal zich aanmeldt, de gele genheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Ge meente voor belangstellenden ter inz.ige ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening» die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekend heid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeene plichten van den soldaat, doch strekt bjvendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gran a)s vrijwilliger voor het reserve kader in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot oplei ding van toekomstige wilitieplichtigen, die aansp-aak wenschen te verkrijgen op plaatsing bg het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperken, telkens van ongeveer half Octobsr tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uur per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onder richt bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter gemeente-secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en in het gar nizoen hunner keuze, alleen die iu te Jij ven lo!e!ingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, en die door het bij wonen van het voorberei dend militair onderricht een bewys van militaire bekwaamheid hebben weten verwerveD. Schagen, den 25 Juni 1901, De Burgemeester voornoemd» H, J. POT, o -o IJeltendma.liiog'. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvragen terbcko- ming van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, door zijne tusschenkomst aan den Heer Commissaris der Kouingin dezer provincie behöoren te worden ingezonden, ea dat modellen voor die aanvragen op de secretarie dezer gemeente koste loos verkrijgbaar zijn. Schagen, 21 Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Vergadering van den Raad van Z IJ P E, Dinsdag j.1. Aanwezig alle leden. Voorz., de heer Hulst, opent om kwart voor elf de vergadering en verzoekt den Secretaris, den heer Bossen, de notulen te lezen, welke door den Raad, na lezing, zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Daarna worden gelezen enkele posten dei- rekening van den. dienst 1900, welke zijn overschreden en. welke voldaan kunnen worden uit den postOnvoorziene uitgaven totaal bedrag f 144.55. Tevens moet voor diverse zaken uit den post onvoorz. uitg. betaald worden een totaal bedrag van f 350.60. Van de kosten der volks telling, welke in de laatste som begrepen zijn, is een deel van 't Rijk terugontvangen. Wordt nu in behandeling genomen het request voor een telefoonkantoor te 't Zand. Ingekomen zijn hieromtrent 2 brieven, 1 van den heer Van der Plas, den aannemer der zeewerken te Callantsoog, en 1 van den heer D. Jimmink, brievengaarder te 't Zand, als antwoord op een schrijven van het Gemeentebestuur. De heer Van der Plas deelde mede, dat hij persoonlijk geen belang hij de telefoon te 't Zand had, daar er een telefoon te Callants oog is. 't Adres zag meer op het algemeen belang van 't dorp 't Zand. De heer D. Jimmink antwoordde, dat hij gaarne als telefoonhouder wenschte op te treden, terwijl hij de bepaling van zijn honorarium overliet aan de beslissing van den Raad. De Voorz. zegt, dat dus van den heer Van der Plas niets is te wachten; en dat men den brievengaarder niet minder dan f 100. zal kunnen geven. De heer Nobel meent, dat dat ook billijk is. Voorz. vraagt, of er keeren zijn, die het woord over de kwestie verlangen,waarna de keer Van Beusekom zegt, dat in de vorige verga dering de zaak in 't breede is besproken, en er dus niet veel meer over te zeggen zal zijn. Dat er te 't Zand behoefte aan een telefoon is, is zeker. Hij wenscht stemming en laat de zaak verder aan 't besluit van den raad over. Voorz. kan de behoefte niet zoo diep gevoelen, lettende op de weinige inkomende en uitgaande telegrammen, Hij is 't wel met den heer v. B. eens, dat er meer gebruik van de telefoon gemaakt zal worden als ze er is,maar als de apdere dorpen ook komen, waar ook weinig behoefte bestaat, dan moeten we dat ook toestaan. Voor den heer Schuijt is dit laatste ook het grootste bezwaar om zijn stem aan 't verzoek te geven. De heer Mann oppert, om te beproeven of 't r ij k in dit geval geen bijdrage zou willen geven in de kosten. Het rijk is belang hebbende, daar de telefoon noodig is voor de schipperij in 't belang der rijkswerken. En daarom meende spr., dat 't kon worden verzocht, door B. en W. b.v., aan den Minister, of 't rijk in dit speciale geval bereid is om financieel te steunen. Als wij dien steun krijgen, staan we tevens sterker tegenover onze andere dorpen, daar we er dan op kunnen wijzen, dat 't Zand in een speciaal geval verkeertdat daar voorzien wordt in de kosten door een ander lichaam. De heer Mann is 't met Voorz. volmaakt eens, en zou voor 't request zijn, als 't bij 't Zand bleef; maar wanneer het tot gevolg had, dat ook andere dorpen kwamen vragen, dan zou 't eene te bezwaarlijke zaak worden. Voorz. zou het prettig vinden als 't kon gebeuren zooals de heer Mann aangeeft. Maar, vraagt hij, het Rijk legt de telefoon al aan, en zal 't dan nog subsidie geven voor den telefoonhouder De heer Mann kan daar niet op vooruit- loopeu. Hij opperde 't idéé, omdat 't hier een speciaal geval is. De aanleiding tot 't request is geweest de behoefte van de schipperij, dat is 't groote motief geweest, 't Zou dwaas zijn,dat de Zijpe zou zorgen voor de belangen van lieden uit andere gemeenten. Zou 't ook niet kunnen in vereeniging met Callantsoog vraagt spr. De Voorz. en de Secr. antwoorden, dat de gem. Callantsoog geen bijdrage kan geven. De heer Nobel vindt 't niet wenschelijk 't adres aan te houden, wat toch noodig zou zijn, als we deden wat de heer Mami oppert. Spr. gelooft niet, dat de minister op 't oogenblik, met 't oog op de aftreding van 't ministerie, eene zoodanige regeling zou willen treffen. Hij gelooft niet, dat de min., waar overal do kosten van het telefoonkantoor ten laste der gemeenten zijn, van dien regel zal afwijken. Spr. zou dus tegen stemmen, als een dergelijk voorstel kwam. Hij meent tevens, dat er al genoeg over de zaak gesproken is, en dat er in deze vergadering eene beslissing moet genomen worden. Hij zou óók gaarne op alle dorpen een telefoon hebben, maar vindt de kosten in verhouding tot 't algemeen belang te hoog. Ook de heer De Moor is er tegen om 't adres nu aan te houden. De heer Mann baseert zijn idee op 't rijksbelang; welnu,dan kan de gemeente zicli geheel aan deze zaak onttrek ken. Dan vrage men een telefoon voor de rijkswerken aan 't rijk. Spr. heeft informatiën ingewonnen en gesproken met iemand van 't Zand, een maji, die, als iemand belang bij de NOVELLE v a d MAX HIRSCHFELD. 12. —o-o-o— Zoo deed Edith dan, alsof ze, door het dan sen verhit, zich in het bosch wat wilde afkoelen, en zoó onbevangen mogelijk ging ze de zaal uit, liep dan eerst nog voorzich tigheidshalve een poosje heen en we er,en toen zy niemand in de nabijheid zag, wandelde ze den haar welbekenden weg naar den eik op. Weinige schreden van de plaats waar de boom stond, voelde ze zich door twee armen omhelsd en rustte haar kopje weldra tegen de borst van Edgar, tot zij ein delijk,hem van zich afduwend, angstig zeide „Ik ben bang, dat men mij zal missen en mij zal opzoeken." „Wy kunnen do menschen hier hooren aankomen, en zullen dan nog tijd hebben te scheiden vóór men ons met elkaar ziet," antwoordde hij haastig. „Gij zult dan naar het gezelschap terugkeeren kunnen, terwijl ik in het bosch verdwijn." „Maar ook dan zal men argwaan heb ben „Laat men 1" lachte hij, nerveus. „Want neer gij mij lieihebt, zcoals ik hoop, dan zal men spoedig meer stof tot babbelen hebben waarvan wij evenwel niets zul len hóoren en dat ons ook niet zal deren. Ja, kijk mij maar niet zoo ver wonderd aan, je zult het nu weten wat mijn plan is. Ik heb het je al reed3 vol doende uiteen gezet „Neen, ik heb er nog altijd maar niet ernstig over kunnen doeken. Een vlucht, niet waar Voor mij heeft die gedachte ik kan het niet helpen iets belachelijks, ofschoon het vreeselijk genoeg is eigenlijk." Zij hadden hand in hand gestaan. Nu sloeg Edgar zijn arm om haar hals en leidde haar naar de bank, die onder den boom stond. „Ga zitten, hier op deze bank. Het be sluit, dat we nu zullen nemen, zal gewichtig zijn, en beslissend voor ons heele leven." Daar zij aarzelde, ging bij het eerst zitten en trachtte haar naast zich te trekken. „Neen, neen," weigerde zij angstig, „dat doe ik niet." „Waarom niet „Het is hier zoo donker, en ik ben bang," „Voor mij „En voor mijzelf," antwoordde ze zacht. „Laat ens.terugkeeren." „Om alles ter wereld niet!" riep Lij, vlug opstaarde. „Aanlooren moet ge mij. Ik heb alles wèl overlegd en een volledig plan voor de vlucht ontworpen. Het geld, dat wij er voor noodig hebben, draag ik bij mij. Wij kunnen morgen reeds vluchten." „Morgen? Neen, Edgar, dat kan niet; zeg toch, dat ge er mede spotbid ik je." „Nog nooit in myn leven ben ik zóó ern stig geweest als nu. Ik zou niet weten, wat ons ervan ferug zou houden, ons geluk te zoeken uit eigen kracht en keus, in plaats van ons systematisch ongelukkig te laten maken." Maar wat zal er uit geboren worden? telefoon zou hebben, de eerste is. Die ver klaarde, dat bij 't adres geteekend bad, want waarom zou bij 't niet doenmaar belang bad 't Zand er niet bij, wèl de schipperij. Spr. wijst er tevens nog op, dat, als men aan 't Zand een dringend telegram beeft, bet door den Brugwachter wordt overgeseinddit wordt nooit geweigerd. Nadat de heer Mann nog gezegd heeft, dat hij niet beweerd heeft, dat de telefoon rijks belang is, en dat hij 't niet met den beer Nobel eens is over diens bezwaar van 't aftreden van 't Ministerie, daar de Minister toch per soonlijk niet al 't werk doet en de staatsma chine even goed gaat, en dat bij van zijn idéé om 't adres aan te houden on financiëelen steun te vragen aan 't Rijk, volstrekt geen voorstel wilde maken, wordt bet verzoekschrift der ingezetenen van 't Zand in stemming ge bracht en van de hand gewezen met 9 tegen 2 stemmen. Vóór de beeren H. Jimmink en J. van Beusekom. Voorz. deelt mede, dat de Commissie, die zich de moeite beeft willen getroosten om een ontwerp van eene Verordening op den Hoofdelijken Omslag te ontwerpen, in de af- geloopen week zich daarmede beeft bezigge houden, en stelt voor, dit ontwerp bij de raads leden te laten circuleeren om in de Augustus- vergadering te behandelen. Wordt goed gevonden. De beer Nobel wenscht er nog gaarne de mededeeling aan toe te voegen, dat de Com missie in 't. ontwerp een tarief beeft opge nomen, dat zij beeft overgenomen van den Secretaris, en dat vrij wel overeenkomt met het tarief door de Commissie zelve gemaakt. De beide tarieven steunen op 'tzelfde beginsel, maat' verschillen in de gevolgen. Het kwam de Comm. nu goed voor, haar eigen tarief bij 't ontwerp bij te leggen, opdat de heeren beide tarieven kunnen vergelijken en erover oordeelen, welk 't meest gewensebt is. Voorz. deelt mede, dat er nog een paar re clames H. O. zijn te behandelen, en dat bij de kasverificatie in kaswas bevonden f2934.55. Dit bedrag zou nog grooter zijn geweest, in dien de gemeente Anna Paulowna aan hare verplichting had voldaan tot 't betalen dei- Schoolgelden. Dit was echter tot beden niet geschied, ondanks herbaalde herinnering. De rondvraag levert niets op, zoodat hier na de vergadering gesloten wordt Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Maan dag 24* Juni 1901, voorm. 10 nur. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring de heeren Koopman, Visser en De Moor. Voorz. de Burgemeester. Met bet gewone welkom opent Voorz. de vergadering, waarna de notulen van de voor gaande worden gelezen en vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wordt medegedeeld dat de besprekingen met den lir.Rutsen over den aankoop van den boomgaard tot niets geleid hebben en dientengevolge de landmeter reeds is aangeschreven, het terrein vóór de huizen aldaar op te nemen en af te bakenen, om daarna, met de politie-verordening in de hand, bet oplossen van materialen te verbieden dat bij de Vrijdag 11. gehouden kasverifi catie bij den Gemeente-ontvanger, overeen komstig boeken en bescheiden in kas bleek te zijn een bedrag van f 871.90. Aan de orde zijnde voorstellen van B. enW: 1. Tot bet goedkeuren van betalingen tot een bedrag van f 195.64 uit den post voor „onvoorziene uitgaven" op de begrooting van 1900, uitgetrokken tot een bedrag van f 3S6.325, welke som nog geheel beschik baar is. 2. tot bet doen van af- en overschrijvingen op de verschillende posten der begrooting van 1900, waarop te veel of te weinig was geraamd, tot een totaal bedrag van f 696.80. Beide voorstellen worden zonder discussie aangenomen. Een reclame tegen den hoofdelijken omslag wordt aangehouden tot een volgende, meer voltallige vergadering. Reeds eenigen tijd is de wenschelijkheid gebleken om de abri van de tram aan de Langereis te voorzien van een zitbank en f lazen schuifdeuren evenals die in de Weere. 'oorz. bad den timmerman De Graaf een en ander laten opnemen en prijsopgave laten doen. Volgens diens opgave zon een derge lijke inrichting aan de Langereis hoogstens f 45.kosten. Voorz. vraagt nu, of de Raad zou kunnen goedvinden, die verbetering daar aan te bren gen, op voorwaarde, dat de trammaatscbappij bet onderhoud op zich neemt. Op die conditie wordt met algemeene stena men de verlangde goedkeuring verleend. Aan den heer d' Escury zal vooraf geschreven worden, of de tram mij bereid is, een en ander naar eiscb te onderhouden. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. hierna de vergadering. ANNA PAULOWNA, 24 Juni. Zaterdag hield de Vereeniging tot bevor dering van Schoolbezoek eene vergadering tot bespreking van bet jaarhjksch schoolfeest. Besloten werd, om op den 18 Juli e.k. vanaf Westeinde een bootreisje te maken naar Den Helder, aldaar zoo mogelijk het wachtschip en de Werf te bezoeken en vervolgens per stoomtram naar Huisduinen te gaan. Daar bet aantal kinderen, dat recht beeft op bet schoolfeest, 357 bedraagt, een getal, ongeveer 50 meer dan gewoonlijk, en de financiëele bijdragen niet vermeerderen, zelfs eenigszins verminderd zijn, verzoekt het Bestuur aan de leden, ter bevordering, van het goede doel de contributie eenigszins te verhoogen. Behalve het onderwijzend personeel, zal eene commissie van 12 personen haren bijstand bij de regeling verleenen. Dezen zijn de heeren Van Wijk, Stoel, Vermoet, Jb. Bakker, Jm. Blaanboer, J. A. Kaan, C. Blom, S. Speets, W. Siewers, Blankevoort, Nap en D. Waiboer. Wij hopen, dat ook ons Harmoniecorps bet zijne zal willen bijbrengen om den tocht te veraangenamen. Door Ged. Staten van Noor d- Holland is voorgesteld, f 5000.— subsidie te verleenen voor de paardenfokkerij aan de Noord-Holl. afdeeling van „Het Nederlandscb Paarden-Stamboek, voor 3 jaren. Verkiezingsvaria. Uit BRIELE wordt aan de N. C. geschre ven De beer G. J. Visser, hoofd eener open bare lagere school te Rozenburg (kiesdistrict Brielle) had op een vergadering, waarin de heer Vegtel, candidaat voor de Tweede Ka mer voor dit district, een politieke lezing hield, zich er tegen verzet, dat ae spreker de lie den in Christenen en niet-Cbristenen verdeelde en verklaarde openlijk, als niet-militairist te zullen stemmen op den soc.- dem. candidaat,den heer Hermans. Eenige dagen later ontving de beer Visser namens den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Rozenburg zijn ontslag als voorlezer en voorzanger dier gemeente. Als reden werd opgegeven, dat bet onvoeg zaam was iemand in deze betrekking te la ten, die openlijk verklaard bad een sociaal democraat te zijn. De heer Visser herinnert zich niet, waar of wanneer ook ooit een der gelijke verklaring te hebben afgelegd. Hebt ge reeds aan de verdere toekomst gedacht „Alles is goed overlegd. Jij zult mijn eerste en eenige zorg zijn. Ik bezweer je, dat ik mijzelf eerder zou dooden dan bet geringste te ondernemen, dat jou verdriet zou kunnen aandoen. Slechts voor jou wil ik leven. Wij zullen bet eerste het beste schip nemen, dat ons naar Amerika zal kunnen brengen. Op de reis zullen we voor broer en zuster doorgaan. In New-York zullen we den eersten dag na onze aankomst trouweD." ;,En mijn vader vroeg Edith terneer geslagen en bevend. „Je schrijft vanuit New-York aan hem en dan zal hij zijn geliefd kind bepaald alles vergeven." „En ik moet allen, die ik liefheb en dcor wie ik bemind wordt, achterlaten „Één blijft er bij je, die jou meer lief heeft dan alle anderen tezamen. Bovendien is het niet onmogelijk, dat we naar ons vaderland terugkeeren zoodra alles ver geven en vergelen is." „Maar wanneer we nu hier nog eens wat geduld cefc-nden „Neen, mijne lieveling," riep hij harts tochtelijk, „ik kan, ik wil niet laDger wachten. Jij bent voor mij de sleutel van een gelukkige toekomst, en geen seconde van dit geluk mag ik offeren. Het gunstige oogenblik is er nu, en wanneer wij aar zelen, keert het wellicht nooit weer terug. Wij komen dan in den IrcVmolen van het alledaagsche leven, waaruit de dood alléén rns kan bevrijden. Wachten Wachten Hot is een visschenliefde.als je wachten w ilt." „Doe ik dan reeds niet veel uit lielde voor jou, Edgar? Ben ik niet hierheen gekomen en heb mij daardoor aan het gebabbel der menschen en aan den toorn van mijn vader blootgesteld? Moet ik niet reeds dagelijks, neen, ieder uur, lijden ter wille van onze lietde Hij bracht haar hand aan zijn. lippen en kuste die hartstochtelijk en vurig. „Mijn arm kind Wees maar stil, alles wat je hebt geleden, zal je vergoed worden door een toekomst zonder droefenis en leed. Nu brengt gy mij offers, in de toekomst zal de beurt aan mij zijn. Zijt ge bereid, mèt mij te vluchten „Wanneer Toch niet dadelijk „Zoodra deze nacht voorbij is. Met het aanbreken van den dag zal in het volks plantsoen een rijtuig gereed staan, dat ons naar het station brengt.'' Met een zachten kreet zonk Edith op de bank neer. „Je zult mij dooden, Edgarklaagde zij. „Maar ik heb je er genoeg op voorbe reid, dat het eenmaal zoo ver zou komen." „Maar zoo plotseling Édgar maakte een ongeduldige beweging en begon, met de banden op den rug, drif tig op en neer te lcopen. „Wanneer ik tenminste maar afscheid kon nemen", ging Edith voort, terwijl zij alle moeite moest doen om haar tranen in te houden. „Ik vind het ontzettend, mijn vader te moeten verlaten en tante Emma „Wier zorgen zóó ver gaan, dat ze je op dit oogenblik als een gevangene beschou wen en bewaken." „Zij meenen het goed." „Goed u.et zichzelfHun trots, hun egoïsme spreekt luider dan hun liefde voor jou, en daaraan zouden ze je opofferen." „Je moogt geen kwaad van hen spreken' Edgar, als je mij Diet wilt kwetsen." „Ik spreek alleen over feiten. Je zult 't mijzelve moeten toegevenwelke redenen hebben zij er voor, ons van elkaar geschei den te houden „Je weet toch, Edgar, dat je moeder onze verbintenis óók nooit zal goedvinden dat zij je niet meer als haar zoon zal be schouwen, als ge uw plan doordryft. Ge zult door haar worden onterfd." „Ja, ziot ge, dat is het: de jammerlijke geldkwestie, verder niets. Neen, neen, ge moet een besluit nemen, ge moet nu kiezen tusschen mij en die anderen." Edith keek zwijgend voor zich heen. „Ik weet, dat ik zonder jou verloren ben. Wanneer ge weigert my te volgen, dan zal ik evengoed stad en land verlaten. Hier te blijven, is mij onmogelijk. Zonder jou zal ik dan de wereld doorkruisen en zal dat erideel evengoed verloren gaan,dan wanneer ge met mij trouwt.1' In plaats van te antwoorden, brak Edith in tranen uit. Zij werd door groote onzeker heid wè,t te doen, gepijnigd: De beslissing was haar te zwaar. Hij sloeg zijn arm om haar hals en kuste haar op de oogen. „Wanneer ik maar te beslissen had," snikte zij, „dan zon ik willen, dat ge mij met geweld ontvoerdet. Kan je het aan mij zien, dat ik geweend heb vroeg ze, de tranen met haar zakdoek drogend. „Zoover ik dat zien kan, niet erg,"lachte Edgar. „Maar de tijd verloopt en wij komen niet vorder, vind ik. Ik smeek je, neem toch een besluit. Wilt ge mn volgen Kan ik met een rijtuig wachten WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1