TRANSVAAL. er door den heer Gibson Bowles op aange drongen, om de bestaande werken van Gibraltar te slechten en nieuwe te bouwen. Deze plannen strookten evenwel niet met de inzichten der Spaansche regeering, die daarom protest te Londen aanteekende. Het misnoegen van Spanje heeft bij Cham- berlain zoo zwaar gewogen, dat de regeering heeft verklaard, dat otficiëel van een versterking van Gibraltar geen sprake was. Ziedaar het trotsehe Albion, dat om Fashoda niet tegen een oorlog met Frankrijk opzag, dat in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog openlijk partij voor Amerika koos en Spanje meermalen bitter griefde, eensklaps een huisjesslak ge worden, die bij de minste aanraking terstond in haar schulp kruipt. Het groote Spaansche blad de „Imparcial" weet ons te vertellen waaraan die wonderdadige ommekeer is toe te schrijven. Dat hebben de Boeren gedaan, zegt dit orgaan; die hebben Groot-Brittannië geleerd, wat meer eerbied te hebben voor zwakkere staten, wier kracht door wanhoop en woede kan worden vertiendubbeld. En het blad had er nog gerust kunnen bij voegen de Boeren hebben Engeland's positie dermate verzwakt, hebben Engeland's strijd krachten zoodanig gebonden, dat heter inde naaste toekomst niet aan denken kan,andermaal een oorlog te voeren. Dat zijn de redenen, die Engeland in de armen van Duitschland hebben gedreven. Bij zijn grootsten concurrent, die de Engelsclie waren van al de wereldmarkten verdringt, die met haastigen spoed zijne vloot versterkt, om als Engeland's mededinger op de wereldzeeën te kunnen optreden, moet het hulp en steun zoeken voor mogelijke verwik kelingen met Frankrijk en Kusland. Rusland doet in Azië, alsof er geen Engeland meer bestaat. Nu de Engelsche bladen er op aan dringen, dat, zoo Busland met China eene overeenkomst omtrent Mantsjoerije sluit, die aan de goedkeuring van Engeland zal worden onderworpen, antwoordt men vanuit het Czaren-rijk hen uit de hoogte, dat Busland niet gewoon is, derden in zijne particuliere aangelegenheden te raadplegen. Wij weten dus nu reeds, dat de Cliineesche kwestie, in zoover die Busland betreft, alleen door hem zal worden beslecht. Ook in andere deelen van Azië treedt Bus land geheel eigenmachtig op. De jongste schrede, die de Bussische beer in Centraal- Azië voorwaarts heeft gedaan, is in de richting van Thibet geweest. Er is uit dit geheim zinnig land een deputatie in Busland aange komen, waarmee onderhandelingen worden gevoerd over den aanleg van een spoorweg, die de Centraal-Aziatische provincies van Bus land dwars door Thibet heen met China zullen verbinden. Het schijnt, dat de Lama van Thibet naar eene gelegenheid zoekt, om zich aan de Chineesche schatplichtigheid te ont trekken, en thans de kans schoon ziet om dit plan uit te voeren. De Oostersche diplomaat begrijpt echter zeer goed, dat de .inwilliging zijner wenschen alleen met behulp van Bus land kan geschieden, vandaar dat hij zich bij Busland tracht aan te sluiten. Of de Lama evenwel goed begrijpt, dat hij zich wel aan de ruige vacht van den beer kan hechten, maar wanneer dit eenmaal is geschied, deze hem nimmer weer los zal laten, is te betwij felen. Voor Engeland is dit geval bijzonder lastig. Eensdeels had het zelf reeds begeerige blikken op het stroomgebied van den Brahma- poetra geslagen en reeds een begin van annexatie gemaakt met de inlijving van het rijkje Sikkim; anderdeels zal de sfeer van invloed van Busland zich thans tot de gren zen van Voor-Indië uitstrekken. Maar wat er tegen te doen Hier is goede raad zelfs meer dan goud waard. O, die ongelukkige strijd om de goudmijnen aan den BandAan handen en voeten gebonden, is het machtige Albion aan de genade zijner meest gevreesde vijanden overgeleverd. De straf voor zijne misdaden zal nog aan dit geslacht bezocht worden. De stroom van geld, dien het tweemaal honderdduizend man sterke leger, daar ginds verzwelgt, werkt niet alleen reeds nadeelig op den handel en het bedrijf, maar dreigt ook voor de vloot gevaarlijk te worden. Hoe hoog noodig de maritieme strijdkrachten verbetering behoeven, blijkt uit het rapport van lord Beresford, tweeden bevelhebber van het Middellandsche Zee-eskader. Zeer open hartig verklaart de admiraal, dat op 6 van de 10 groote schepen nog steeds verouderde granaten en rookend kruit wordt gebruikt, dat vele kanonnen onbruikbaar zijn, dat eenige schepen zoo oud zijn, dat ze tegen eerste klasse schepen niet meer bestand zijn, en tenslottedat èn eene voldoende reserve, èn eene voldoende torpedovloot ont breekt. Natuurlijk is de regeering zeer ontsticht door deze openbaar gemaakte verklaring van den edelen lord, want om zoo maar voor de leeken de gebreken van Z. M.'s dierbaarste klei nood aan den dag te brengen, is toch wel wat meer dan erg. Waar zal zoodoende het respect van Frankrijk en Busland voor Engeland's macht ter zee blijven Gelukkig voor de zelfvoldoening van Bhodes-Chamberlain en zijn roofridders, boe zemt de kranke luipaard nog genoeg ontzag bij eenige kleine staatjes in, dat ze, zichzelf vernederend, knielend en kruipend het lage roofdier naar de oogen zien. Eerst hebben we ons aan de ellendige hou ding van Portugal geërgerd, en thans begint ons het bloed te koken over het gedrag van België. De Belgische regeering stapelt de eene ongerechtigheid op de andere. Ze is begonnen met aan president Kruger kennis te geven, dat zijne aanwezigheid in België ongewenscht was, daarna heeft de regeering tot walgens toe eene lofrede op het onbaatzuchtige Enge land gehouden, en, om de maat vol te meten, heeft ze thans Andries de Wet, den neef van den beroemden vechtgeneraal, genoodzaakt het land te verlaten. Gelukkig heerscht in het land van Artevelde nog genoeg gevoel voor goed recht, om tegen de daden der regeering met kracht op te komen. Lorand heeft in de Kamer zich tot den tolk der ontevreden bevolking opgeworpen en van de regeering ophelderingen van haar laakbaar gedrag ge vraagd. De Daily Mail weet ons mede te deelen, dat de twee komende maanden van den oor log Juli en Augustus naar zij uit ver trouwbare bron verneemt. kot kritieke tijdperk zijn. Indien de krijgsverrichtingen in dien tijd geen beslisten keer nemen, is het zeer wel mogelijk, dat zij nog een jaar zullen traineeren. Het meest hebben de Boeren gebrek aan kleeren. Zij hebben volop voedsel er is niet de minste mogelijkheid, dat men hen ooit zal kunnen uithongeren en hun voorraad ammunitie, ofschoon niet buitensporig groot, is ruim voldoende voor hun onmiddellijke be hoeften. In Lord Kitchener's meening, dat verdere versterkingen onnoodig zijn, deelen allen, die met den toestand op de hoogte zjjn. Daar tegenstrijdige geruchten in omloop zijn, kan medegedeeld worden, dat Lord Kit- chener geduldig doorzwoegt, vertrouwende dat hij zijn taak mettertijd ten uitvoer zal kunnen brengen. Het pessimisme, dat som migen hem toeschrijven, is volkomen onge grond. De regeering zal ongetwijfeld zijn raad volgen, ook als het noodig mocht zijn stren gere maatregelen tegen de Boeren te nemen. Van zulke maatregelen heeft hij tot dusver niet gerept, maar hij kan op warmen steun rekenen voor alle maatregelen die hij vroeger of later noodig mocht achten. De Brusselsche correspondent van 't zelfde blad weet te vertellen, dat de Transvaalsche legatie een somber rapport ontvangen heeft van generaal Botha, vermeldende dat gebrek aan voedsel hem genoopt heeft, zijn hoofd kwartier uit Carolina te verplaatsen naar don Witberg bij Middelburg. Laffan seint, dat Baden-Powell wegens on gesteldheid repatriëert. Er is reeds veel geschreven over den onge- lukkigeu toestand, waarin Boerenvrouwen en -kinderen verkeeren in de Engelsche kampen. Vanuit Engeland worden die berichten over dreven genoemd. Er is nu een nieuwe lijst ontvangen over de sterfte van kinderen en vrouwen in het kamp te Johannesburg, over 5 weken. Dat bedraagt in dien tijd op 3001 re- fugees 105 sterfgevallen, d. i. 364 per mille per jaar. Wanneer men weet, dat in de groote steden het hoogste sterftecijfer 29 per mille is, kan men begrijpen, hoe voldoend de Brit- sche „bescherming" der Boerenvrouwen en -kinderen is. Er is ons ook steeds als zoo'n goede daad der Engelschen meegedeeld, dat ze in be scherming genomen hebben de vrouw van Christiaan de Wet. Deze protesteert daar nu tegen. Zij verhaalt „Nadat onze hoeve was verwoest door de Britsche troepen en al onze bezittingen waren vernield of weggenomen, doolde ik met onze kinderen eenige maanden rond, om niet in de handen van den vijand van ons volk te vallen. „Den 20en November 1900 werd ik gevangen genomen en naar Johannesburg gebracht in een beestenwagen, hoewel zij heel goed wisten, dat ik de vrouw van generaal De Wet was. Ziende dat ik gevangen was en tegen mijn wil hierheen werd gebracht, vroeg ik aan de militaire overlieden hier voldoende levens middelen van goede hoedanigheid. „Eerst werden mij deze beloofd, maar een paar dagen later werd mij scliriftelijk mede gedeeld, dat ik alleen van levensmiddelen zou worden voorzien, ingeval ik een stuk tee- kende, waarin ik verklaarde„dat ik zonder middel van bestaan was en geheel afhanke lijk van Hr. Ms. Begeering". De overheid behield zich het recht Voor, dit stuk openbaar te maken. Dit doen zou zeer vernederend voor mij geweest zijn en ik kon mijzelf daar aan niet blootstellen, vooral niet tegenover den vijand van ons volk. „Ik heb den vijand geen gunst gevraagd en zal dit ook niet doen. Het is waar, dat ik te Johannesburg woon, maar tegen mijn wil. Van de Engelschen krijg ik niets, en ik wil niets van hen hebben. Wat ik noodig heb, hoop ik te zullen krijgen door bemiddeling van humane vrienden, en niet van de Engel schen". Londen, 5 Juli. Gisteren hebben de Boeren op 9 K.M. ten noorden van Naboomspruit (60 K.M. ten N.O. van Nijlstroom) een trein uit Pietersburg vernield. Een officier, elf sol daten, de machinist, de stoker, een conducteur en vier kaffers zijn gedood. Dit is het eerste geval van dien aard op de Noorderlijn. Londen, 5 Juli. De Daily Mail verneemt uit Pretoria Botha kampeert op de hoogten ten oosten van Springs. Dertienduizend Boe ren staan nog te velde. De koude op het Ilooge Veld dwingt de Boeren naar de laag vlakte te gaan. Brussel, 5 Juli. De „Petit Bleu" bevestigt, dat president Kruger indertijd weigerde in te gaan op het voorstel dat hem gedaan werd, om Kapers te wapenen tegen Enge land. Degenen, die dat voorstel deden, zijn thans van plan president Kruger uit te noodigen een soort van ultimatum te zenden aan de mogendheden, waarin hij zou moeten verklaren, dat hij tot dit middel de toevlucht zou nemen, indien geen interventie ten gunste van Transvaal plaats heeft. Indien president Kruger dit weigert, zouden de voorstellers van dit denkbeeld het trachten te verwezenlijken zonder officiëelen steun. Generaal Botha is gekampeerd op het hooge veld ten Oosten van Springs, bij Johannes burg. Gedurende Juni gaven (altijd volgens de Engelsche berichten) 1500 Boeren zich over of werden gevangen genomen. Thans schat men het aantal gewapende Boeren nog op 13.000. Daar het in het hooge veld zeer koud is, trekken zij in groote troepen naar de lagere streken in het Komati-Poort-district. De Boeren zijn zeer bemoedigd door het feit, dat een groot aantal Kaapsche Hol landers onder de wapenen is. Inderdaad is het getal dezer hulptroepen echter zeer klein, zeggen de Engelschen. Een t»rief van Ceylon. Een krijgsgevangene te Bagama Camp op Ceylon, wien het gelukte van daar te ont snappen, zond aan zijne familie te AMSTEB- DAM een uitvoerig schrijven, waarvan aan het Hbld. inzage werd gegeven en waaraan het volgende is ontleend „Weet je hoe wij in Ceylon leven? Als beesten. Wij zitten hier in een kleine plek, vlak bij onze hut staan een paar hoogst pri mitief ingerichte gemakhuisjes. Onze hut is tamelijk open wij leven, slapen en eten daar in, doch de stank is bijna niet uitte houden. Om 't kleine plekje, waar wij in leven, zijn palen geplant met een net van doorn-draad, dan nog aan de binnenzijde een net van ka toenen draden, waarin vijf dunne koperdraden zijn gevlochten, die met een electrische alarm bel in verbinding staan. Buiten staan nog 20 wachten met geladen geweer met bajonet, nacht en dag. Verder staat aan weerskanten van 't kamp een wachthuis met 100 man en één maxim ieder. Zoodra het donker wordt, roepen de wachten om 't kwartier de een den ander toe No. 1, 2, 3, enz., „alles wel zoo hard ze kunnen, tot 't weer dag wordt. Je begrijpt, dat van slapen niet veel komt, dit doen wij dan ook over dag, als het niet te warm is, en dan is er nog politie ook in 't kamp. Ons geld komt niet in onze handen, doch dit behoudt de kampcommandant, die eens of tweemaal in de veertien dagen in speciaal daarvoor gedrukte papiertjes van 1 sh. tot 5 p. st. waarde uitbetaalt. Verder is er een winkeltje in 't kamp, waar je een en ander koopen kunt, doch drie of vier maal zoo duur als ergens anders. Dat papieren geld is natuurlijk alleen maar geldig in 't kamp en natuurlijk in 't winkeltje, zoodat je nergens anders iets kan koopen. De groote uitlanders hebben 't hier niets beter, doch er zijn er die van huis of van hun familie pakjes krijgen met blikjes vleesch, visch, koek, worst, sigaren, e. d., waardoor zij 'niets behoeven te koopen. Zoolang ik krijgsgevangen officier was, hebben de Engel sclie autoriteiten, die over ons, arme gevan genen, te waken hebben, mjj te veel gegeven - WIEKINGEN. Bij de j.1. Donderdag gehouden stemming voor twee leden van den Gemeenteraad zijn uit gebracht 255 stemmen. Van onwaarde 3, alzoo geldig 262. Hiervan verkreeg de heer J. Her mans 117, de heer A. Peereboom 109, de heer J. Tijsen Jbz. (aftr.) 99 en de heer P. Tijsen Pz. (aftr.) 134 stemmen. Alzoo herkozen de heer P. Tijsen Pz. en herstemming tusschen de heeren Hermans en Peereboom. - Hetjaarlijksch schoolfeest te W ARMENHUIZEN werd dezer dagen onder begunstiging van het heerlijkste weer gehouden voor ongeveer 110 kinderen, met een reisje per boot naar Ymuideu, via speeltuin Tolhuis, begeleid door het fanfare corps, en voor een 80-tal door een rit via Bergen naar de Schoorlsche duinen. Alles liep zeer naar wensch af. - Wedrennen te BEBGEN. De aangifte voor de op Zondag 14 Juli te Bergen te houden wedrennen en harddraverijen is weder buitengewoon groot. Niet minder tóch dan 66 paarden werden voor de verschillende nummers ingeschreven, 17 voor de rennum- rners, 49 voor die der harddraverijen. Aan prijzen wordt een bedrag van circa f'4000 beschikbaar gesteld, inderdaad een belangrijk montant. De heerlijk gelegen plek, waar de wedstrijden plaats hebben, prijkt thans in den schoonsten tooi. Ook dat zal ongetwijfeld, bij eenigszins goed weder, aan een ruim bezoek ten goede komen, en menigeen bewegen, deze belangwekkende wedstrijden te gaan bjj wonen. om te sterven, doch veel te weinig om van te leven. Je zult 't misschien niet gelooven, doch ik heb 't mee gemaakt en maak het nog mede, en terwijl ik hier zit te schrijven heb ik honger als een paard. Wij krijgen thee en nu en dan wat slechte koffie, een maal per dag taai en oud vleesch, niet eens genoeg voor één maal met wat aardappelen, voor ontbijt wat rijst (kerry moet je zelf koopen), twee maal per dag wat slecht brood en nooit groenten. Prettig hè, en dan die ondragelijke lucht der huisjes in de nabijheid voor dessert. Een heerlijke, gezonde behan deling, niet waar Ongeveer Juli werd ik gevangen genomen. Wij werden dadelijk naar Rustenburg ge bracht en in den tronk gestopt. Ik werd voor een majoor gebracht, die mij vroeg hoeveel kanonnen bij mijn commando waren en hoe sterk dit was. Ik weigerde hem daar ant woord op te geven, waarop ik alleen in een cel werd opgesloten. De eerste twee dagen kon ik niet eten, daar men mij doodeenvoudig milispap en vleeschsoep gaftoen kreeg ik wat beter voedsel. Gedurende mijn zeventien dagen gevangen schap in die cel werd een gewonde veldcornet, die een schot dwars door zijn been had, daar ook opgesloten. Later werd een 57-jarig man, die een schot door de long had', uit zijn huis en bed gehaald en ook in do cel opgesloten. Eindelijk vertrokken wij naar Pretoria. De gewonden en ik werden op een kar geladen, de andere krijgsgevangenen, n.b. vrouwen, kinderen, grijsaards, invaliden, en een paar Boeren, die de wapens hadden afge legd, moesten loopen. Na vier dagen hard „trek ken" kwamen wij daar aan. Van Rustenburg tot dicht bij Pretoria werden alle huizen langs het pad en zelfs wat verder daar van af stond, doodeenvoudig geplunderd en in braud ge stoken, bewoond of niet. Op twee, waarin zich nog vrouwen en kinderen bevonden, werd een kanon gesteld en eerst een paar schoten door 't huis gejaagd. Half Augustus kwamen wij te Pretoria in den tronk. Den dag na onze aankomst werden wij allen te voet, als een hoop schapen opgejaagd naar het station en werden 40 mannen, onder wie die twee gewonden en ik, in een open kolen wagen geladen vlak achter de locomotief; voor en achter onzen wagen was nog een wagen met soldaten. Daar vandaan reden wij in vijf dagen en zes nachten naar Kaap stad. Van slapen was, zooals je begrijpt, geen sprake als je met 40 man opgepropt zit in één wagen. Overdag de gloeiende zon, 's nachts, en vooral tegen den morgen, grim mige koude. lederen dag kregen wij drie steenharde scheepsbeschuiten en een blikje „corned beef", 's avonds en 's morgens werd evenals voor paarden water, een paar emmers vuil water, dat zij thee noemden, voor ons gebracht. O, welk een lijden, en dat vooral voor dien 57-jarigen gewondeZoo behan delen die zoo hoog geprezen beschaafde Engelschen hunne gevangenen Eindelijk kwamen wij uitgeput, dood ver moeid, half vergaan van zon en wind, warm te en koude, honger en dorst en bijna ver stikt van den rook, ascli en steenkolengruis van de locomotief,te Kaapstad aan. Na een uur wachten ongeveer, werden wij aan boord van de Diwara gebracht en dadelijk onder het dek gestopt. Te Durban en Simonsbaai kwa men er nog wat bij, zoodat wij met ons 970 krijgsgevangenen samen waren, 't Leven was hier nog slechteroverdag konden wij voor zoover er plaats aan dek was, aan dek komen, doch moesten dan schoenen en kousen uit trekken. Het grootste deel der Boeren, die nog nooit op zee geweest was, werd zeeziek. Tegen donker werden wij onder dek gejaagd en de luiken boven ons gesloten. Dan begon de „pret" op andere manierDie ongeveer 1000 menschen moesten, in twee afdeelingen boven elkaar, op elkaar zitten als haringen in een ton. Wij moesten zelf onze hangmat ten ophangen en tegen elkaar hingen die dingen. 'tWas te warm om kleeren aan te hou den, zoodat men die uittrok; zoo werd je door het geslinger tegen elkaar gesmeten in een vunzige, walgelijke atmosfeer, waarin het bijkans niet was uit te houden, en 't werd nog erger, toen zich een paar dagen later overal het ongedierte vertoonde, zoodat nu niemand meer rust had. Half September ongeveer kwamen wij aan in de Diyatawala-camp. Ik zoii, over mijn gevangenisleven nog heel wat kunnen zeggen, doch thans nog een paar staaltjes hoe de Engelschen handelen.1' Zij geven hoog op van al hun gemaakte krijgs gevangenen, doch hier en in vele der kampen zijn onder die gevangenen mannen van 60, 70 jaar en ouderkinderen van 7, 8, 9 jaar; ge wonden, invaliden, menschen, die blind zijn of een arm en been missen. Hier was o.a. als gevangene de comman dant Van Ham. Hij is de zoon van den in Indië gesneuvelden generaal Van Ham, die ook heel wat heeft mede gemaakt. De schrijver zegt verder o. a.De Engel schen praten alsof ze al baas zijn over Trans vaal, doch de menschen in Engeland weten niet beter. Ze lezen de couranten en telegram men, die zóó gecenseerd zijn dat je er öf niet uit wijs kunt worden, of gelooven moet dat de Boeren vandaag of morgen 't zullen moeten opgeven. Vandaag of morgen Nooit! nooit't Staat ellendig met de Engelschen en de Boeren hebben thans meer den haat aan de Engelschen, dan aan den duivel. Leven. het station NOORD-SCHAR- 100 II. L. Nieuw Veiling aan WOUDE. Maandag 1 Juli, aanvoer Groote muizen f 1.30 a f 145 f 0.75 a f 0.95 per 35 K.G. Woensdag 3 Juli. Aanvoer Groote muizen f 1.15 a f 1.35 f 0.60 a f 0.80gladblaadies per 35 K.G. Vrijdag 5 Juli. Aanvoer 700 71 muizen f 0.90 a f 1.20; kleine muizen f 0.30 a f 0.50 per 35 K.G. Handel stug. Groenten markt te BROEK LANGEND IJK. Woensdag 3 Juli. 1261 manden aardappelen f 0.50 a f 1.10 per 17'/j K. G.31000 bos wortelen f 1.80 a f 2.60 per 100 boseen partijtje bloemkool f 7.75 per 100. Donderdag 4 Juli. 740 manden aardappelen f 0.55 a f 1.20 per 17'/, K.G.; 69000 bos wor- telen f 2.10 a i 3.per 100 boseen paar partijtjes bloemkool f 6.50 a 7.50 per 100. Vrijdag 5 Juli. manden aardappelen kleine muizen 634 H.L. kleine muizen f 1.- a f 1.30 OP f 1- per 17 Vï K.G.11000 bos wor- n par- PAN- f 0.50 a telen f 2.70 a f '3.30 per 100 bos tijtje bloemkool f 7.50 per 100. Groenten markt te SINT KRAS. Woensdag 3 Juli 781 manden aardappelen p a Per UK.G., 1000 slaboonen '-40 per 1000, een partij bloemkool f 8.50 per 100. Donderdag 4 Juli: 829 manden aard appelen f -.45 a 1.- per 17'/, K.G. Vrijdag 5 Juli806 manden aardappelen f —.45 a .90 per 17 K.G., 115 bloemkoolen f 8.75 per 100, 4000 slaboonen f 1.35 per 1000, groote boonen f —.60 per 1000. Ons Belang. Veiling aan het station HEER HUGO- WAARD. Muizen fl.05 a f 1.25 ronde f 1.30. Aanvoer 138 */2 H.L. In de Donderdagavond door „Ons Belang" gehouden vergadering ten huize van den hr. D. Pijper werd besloten het uur van aanvang der aardappelveiling te verzetten en wel op half elf 's morgens. De veilingsdagen, t. w. Dinsdag en Vrijdag, bleven onveranderd. Door het Bestuur werd voorgelezen een schrijven van het Polderbestuur, waarin als. antwoord op het onlangs ingediende adres om vaarwater door den geheelen polder, werd meegedeeld, dat van tijd tot tijd verbeteringen zullen worden aangebracht ten opzichte van vaarwater in den Polder. Als onderwijzeres te ZUID- SCHARWOUDE is benoemd Mej. J. A. Knop pers te Amsterdam. Te SINT PANKRAS zijn als leden van den Gemeenteraad herkozen de heeren M. Kalis met 78 en S. Duif met 74 stemmen. De heeren A. Nobel en C. Groen verkregen 66 en 57 stemmen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij denhr.D. B. aan denValkooger- dijk een twaalftal kippen gestolen. Een vorig jaar ontving B. een zelfde ongewenscht bezoek. HEER HUGOWAARD. Op de alpha- betische voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan school no. 2 komen voor de heérenBlokker te Alkmaar, Pronk te Helder, Van der Kam te Aalsmeer en De Jong te Franeker. Werkstaking van... de brand weer Te SAPPEMEER zijn Woensdag nacht twee woningen in de vlammen opge gaan. Niets kon van den inboedel worden ge red. Assurantie dekt de schade. De brandweer, die op het terrein was,weigerde den dienst, wegens ontevredenheid over de betaling bij den jongsten brand Dat is wel het nieuwste op 't gebied van werkstakingen WESTSTELLINGWERF. Van liberale zijde wil men in 't district Weststellingwerf den heer Veegens candidaat stellen, doch deze moet een eventuëele candi- datuur niet wenschen te aanvaarden. In zijn plaats wordt nu genoemd de heer mr. J. van Gilse. Te ROZENDAAL (N.-B.) is het bij de Gemeenteraadsverkiezing warm toegegaan. De candidaat der Kath. Kiesver- eeniging behaalde het minste aantal stemmen, terwijl de candidaat, door de burgerij gesteld, de meerderheid behaalde. In het café Wouters en de sociëteit „Vereeniging" waren twee totalisators om op de verschillende candidaten te wedden. Tot geen kerkelijke gezindte. Wij hebben in de overzichten, die wij al lengs hebben gegeven van de voornaamste cijfers der jongste tienjaarlijksche volkstelling o.a. voor elke provincie opgegeven, van hoe- vele personen op de telkaarten was vermeld, dat zij tot „geen kerkelijke gezindte" behoorden. Wij laten daarvan thans een verzamelstaatje volgen, met splitsing wat mannen en vrouwen betreft en met opgaaf der verhouding tot de bevolking in percenten. Getal pCt. der bev. mann. vrouw. mann. vrouw. 506 335 0.2 0.1 2.788 2.388 1.— 0.8 8.414 2.- 1.4 19.305 5.2 3.8 Zeeland 1.484 1.098 1.4 1 Utrecht 1.142 762 0.9 0.6 Friesland 12.687 10.669 7.5 6.2 Overijsel 2.099 1.507 1.2 0.9 Groningen 6.748 5.731 4.6 3 8 Drente 1.065 788 1.3 1.1 Limburg 92 31 0.06 0.02 der" tot" gerichte bedoelde zegt, dat zij beiden uitgeweest,en Donderdagavond uit Duitschland aangekomen. Zij zijn in het bezit 'hem" in het Engelsch of Duitsch vragen verstaat of begrijpt. Eerst op vacantie zijn ijiiyyiiuci uüKUVUll? n— hier waren gevonden van eenig Hollandsch geld, Engel sche ponden en verscheidene 100 mark bil jetten. De ontrolde portefeuille is niet op hen gevonden, maar kan door hen op straat aan een handlanger zijn toegereikt. Uit enkele voorwerpen, die zij bij zich hadden, viel op te maken, dat zij inderdaad in Duitschland zijn geweest. Verkiezing vanGedep. Staten. De Gedep. Staten der verschillende pro vinciën zijn aldus samengesteld Commissar. Leden. Noord-Holland, lib. 5 lib„ 1 kath. Zuid-Holland, 1 lib., 2 kath. 2 anti-rev. 1 vrij-anti-rev. Noord-Brabant, kath. 6 kath. Gelderland, lib. 2 lib., 2 kath. 2 ant.-rev. Friesland, 5 lib., 1 anti-rev. Groningen, 6 lib. Drenthe, 4 lib. Overijsel, 4 lib., 1 kath. 1 anti-rev. Utrecht, anti-rev. 2 lib., 1 kath. 1 anti-rev. 2 vrij-anti-rev. Zeeland, lib. 2 lib., 2 kath. 2 anti-rev. kath. 6 kath. Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland 11.191 Noord-Holland 24.396 Het Rijk 64.198 51.028 2.6 1.9 De hoogste verhoudingscijfers vindt men dus in Friesland, dan volgen Noord-Holland en Groningen (in welke provinciën de ver houdingscijfers bij de vrouwen gelijk zijn). Het laagst is de percentage in Limburg en Brabant. Opmerkelijk is het, dat de verhou ding der mannen tot die der vrouwen bijna overal was ongeveer als 10 7. Het totaal is voor het geheele land 115.226 of 2.3 pCt. der bevolking. Uit de telling van 1889 vinden wij in de Jaarcijfers voor de rubriek „tot een ander of geen kerkgenootschap behoorende,of onbekend" opgegeven 81.065. Daaronder zijn zeker bijna uitsluitend begrepen de tot geen kerkgenoot schap behoorenden. Het getal is dus met ruim 30.000 vermeerderd of 37 pCt., terwijl de bevolking met 13 pCt. toenam. Men meldt uit Amsterdam Een oude looper van de Algemeene Maatschappij van Le vensverzekering en Lijfrente is Vrijdagmorgen in de Zoutsteeg bij het Damrak beroofd van een portefeuille met f 500.Het geld was door hem ontvangen op het postkantoor en bij de Twentsche Bank. In de Zoutsteeg werd hij, terwijl hij een kar moest passeeren, door twee als heeren gekleede personen opgedron gen en oen oogenblik vastgehouden. Onmid dellijk daarop miste hij, in den binnenzak tastend, zijn portefeuille. Op zijn aanwijzing zijn vervolgens de twee heeren, die zich in de richting van den Nieuwendijk hadden voortbewogen, gearresteerd. Een van de twee spreekt vlot Engelsch; de ander houdt zich, alsof hij geen enkele Limburg, Men s c h r ij f t Te OUDEPEKELA is procesverbaal opge maakt tegen J. L., aldaar, omdat hij aan de gemeente-secretarie een lijst van candidaat- stelling voor den heer O. H. Staal heeft in gediend, voorzien van verschillende namen, en op welke candidatenlijst hij zijn naam ook als candidaat boven dien van S. heeft geplaatst. - Groente ti vereeniging de W esterkogge" te BODELDIJK-BERKHOUT Aanvoer op Vrijdag 5 Juli325 zak groote muizen f 1.— a 1.20, 2 zak kleine idetn f —.40 a -.50. -Bijna gei ij kt ij dig ismen in WAARD en GROET begonnen met het losmaken der karwij Overal staat het gewas gunstig Omtrent de markt prijzen hooren w<dat die gunstiger zijn dan 14 dagen geleden, toen er in verkoop slechts f 10V4 bedongen werd. Dezer dagen werd aanbe steed Het verfwerk Gemeeotetoren en Be graafplaats en idem Scboolg. bouw te KOLHORN. Er waren vijf inschrijvers, allen uit de Gem Baraingerhorn. Hunne cijfers voor de gezamenlijke werken wa ren D, Burger f 430.D. Prins f 404.—; G. Groofes f 403.50; A. Kamp f402.en J. Kooijman t'398.—Toren en Begraafplaats werden niet toegewezen. Het verfwerk aan het schoolgebouw werd in drieën gesplitst. Aannemers werden J. Kooijman f170 (binnenwerk), D. Burger f 40.— (buiten werk) en D. Prins f 105.— (meubelen) In ruim 14 dagen moet alles gereed zijn. Bij Kon. besluit zijn in de algemeene keuringscommissie, bedoeld bij art. 2 der wet op de paardenfokkerij 1901, benoemd a. tot vaste leden K 1). Punt, kapitein der veld-artillc- rie te 's-Gravenhage A. W. Heidema, plaatsvervangend dis- tricts-veearts te Grooingea C. Pauël, idem te Rotterdam P. Brouwer, p ardenarts 2de kl. bij het 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage b. tot secretaris jhr. W. C. H. van den Brandeler te 's-Gravenhage; met vele anderen tot plaatsvervangende leden H. Costermans Hz., te Eist K Breebaart Jzn., te Winkel. Friesch hooi. Men schrijft uit FRIESLAND: Krazijn reeds tal van boeren genood zaakt tot hooidelven over te gaan. Het jong», pas gewonnen booi broeit erg en om brand te voorkomen gaat men tot delven over Hier en daar is het hooi reeds zwart en zoo verbroeid, dat men het gemakkelijk tusschen de vingers kan stuk wrijven. Door inspecteurs van brandwaarborgmaatschappijen worden de boerderijen bezochtde burgemeesters houden niet op met waarschuwen om bijtijds maatregelen te nemen. Gelukkig dan ook is door hooibroei nog geen brand ontstaan, De crisis. Op het Paleis Het Loo is door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen Mr. Gleichman en jhr Mr. J. W. M. Schorer, vice-president van Raad van State. Men wacht nog den directeur van het Kabinet van de Koningin, jhr. Vegelin van Claer- bergen, een en ander in verband met de vraagAan wien de formatie van hot nieuwe Kabinet zal worden opge dragen. Menachrjjft van de B e 1- gische grenzen aan het N. v. d. D. In weerwil van alle maatregelen, welke de Belgische regeering neemt om het Nederlandsche veo uit haar land te weren, wordt zij toch gedurig bedrogen. In België bestaat de zoogenaamde „inventaris". Ieder veehouder krijgt van rijkswege voor elke koe een biljet, waarop het signalement van het dier vermeld staat Behendig weten nu de smokke laars zulke „inventarissen" machtig <o worden, koopen op de Nederlandsche markten de dieren, welke op het aangege ven signalement gelijken eu voeren die des nachts heimelijk over de grenzen. Een ander kunstje werd dezer dagen ontdekt. Een Vlaamsche landbouwer heeft een koe, welke binuenkort moet kalven. Met een Nedorlandachen vee fokker, wiens veestapel ongeveer op den zelfden tijd moet vermeerderen, wordt voor if een overeenkomst gemaakt omtrent den verkoop van het kalf. Wanneer nu

Schager Courant | 1901 | | pagina 2