Paardenmarkt MM mzMt der weel. te SCHAGEN. Zondag 14 Juli 1901. 45ste Jaargang No. 3644. EERSTE BLAD, Gemeente Sc ha gen. Luxe- en Rijtuig- Oproeping Verlofgangers. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Alicicti Kiens-, C1DBANT. Almtiitit- LnHiivili BBSBHaSnEBBBBQI en Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENÏIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fiSiireanSCHAGÖSiSF» Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. JfêedewerKer J. VI I ii K L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike uummsrs 5 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit ticee bladen. lSekeiid!smkxii?ei?u BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen 1er kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge de door den Raad dier gemeente vastgestelde regeling be trekkelijk het onderzoek naar de broeiing van hooi, enz..- lo. de gemeente is verdeeld in een noordelijke en een znidelijke hooistekerswijk en de scheidingslijn tusschen die wijken wordt geacht te zijn getrokken vanaf de brug van de Lange Snevert door de Hoep over de markt naar en door de Heerenstraat, Jangs de Loet, den Menisweg en het pad, loopende langs het Srhagerwiel en van daar langs den dijk, liggende van den zuidkant van den polder Burghorn tot aan de gemeente Sint Maarten. 2o. dat voor het loopende jaar tot hooistekers zijn benoemd Voor de noordelijke wijk Willem Bleeker (Noord wijk A No. 142) en Klaas Govers (Loet wijk F No 13); Voor de zuidelijke wijk Christiaan Speets (Laan wijk D No. 29) en Thijs Bijpost (Laan wijk D No 62.) 3o. dat ingevolge het bepaalde bij de politie— veroidening voor deze gemeente, ieder houder van hooi en stroo, die daarin gevaar voor brand door broeiing ontdekt, verplicht is, daarvan onverwijld keunis te geven aan den burgemeester en een der hooistekers voor de hooistekerswijk, waarin hij woon achtig is, zullende de hooistekers bovendien ten allen tijde tot het onderzoeken van het hooi en van het stroo moeten worden toegelaten. 4o dat niet naleving der sub 3 vermelde bepaling strafbaar is gesteld met eene boete van ten hoogste f 25.—. Schagen, den 2 Juli 1901, Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN, bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat in hunne gemeente de PAARDENMARKT, welke hoofd zakelijk is bestemd voor luxe- en r ij t u i g p a a r- d e n,' geschikt voor den buitenlandschen handel en voor paarden, geschikt voor de Remonte, [de laatsten vanaf drie-jarigen leeftijd], zal worden gehouden op Donderdag 25 Juli a. s. Gelijk bekend, heeft deze markt plaats op den dag vóór dien waarop eenzelfde paardenmarkt wordt ge houden te Haarlemmetmeer. Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd zijn. Heeren paardenfokkers e.a. worden beleefd verzocht tot deze markt, die o.a zeer wenschelijk wordt geacht door het Hoofdbestuur der vereeniging „Het Neder- landsch Paarden-Stambock", door het aanvoeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans te willen mede werken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Schagen van de hand worden gedaan, dan worden daardoor de belangrijke kosten vermeden, aan het vervoeren naar verder afgelegen markten, b.v. te Haarlem en elders,verbonden. Buitenlandsche kooplieden hebben reeds verklaard de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aan voer gerekend kan worden. Schagen, 3 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis, dat tot den werkelijken dienst worden opge roepen onderstaande verlofgangers der lichtingen 1897 en 1898, te weten: WOUDENBERG, Gerardus Johannes, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, (Garnizoen 's-Gravenhage.) tegen 5 Augnstus 1901; VAN DER VEEN, Hans, VINK, Willem Frederik Hendrik, behoorende tot het 7e rcg. Infanterie, (garnizoen Amsterdam,) beiden tegen 26 Augustus 1901, welke verlofgangers op genoemde datums bij hunne korpsen present znlien moeten zijn voor des namiddags 4 ure. Schagen, 12 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Duitschland verkeert sedert eenigen tijd in groote financiëele en economische moeilijkheden. Het eene groote faillis sement wordt door het andere gevolgd. De val van do Leipziger Bank alleen had het bankroet van 13 financiëele instellingen als gevolg. In Leipzig, Dresden, Cassel en tal van ThüriDger steden heerscht door hot enorm verlies de grootste ontsteltenis. Yele industriëelen en ook de keizerlijke regeering schijnen deze „krach" voorzien te hebben. Na een ongekenden industriëeleD en econo- monischen bloei is een terugslag ingetreden. De immer stijgende vooruitgang in de machine-techniek, heeft overproductie ah noodzakelijk gevo'g gehad, en daar sedert een jaar nieuwe afzetmarkten achterwege bleven, moest de terugslag ^olgen. De regeering heefs van haren kant haar best gedaan om den slag te voorkomen. Ze heeft gepoogd, het volkrijke China voor den Duitschen handel te openen, doch het zal nog vele jaren duren, voordat de artikelen van de Duitsche nijverheid daar een groot afzetgebied hebben gevonden. In stede toch, dat de Europeesche kruistocht de handelsdeuren heeft ge opend, heeft hot Gele Ras, in zijn haat voor alies wat Westersch is, slot en gren del nog veel steviger bevestigd. De beweging in ons land tegen pro ducten van Engelsche afkomst, word: in China in het groot waargenomen tegen alles, wat van. blanken komt. Was de expeditie naar China in bare gevolgen een groote tegenslag, niet minder na- deelig was de oorlog in Zuid-Afrika voor de Duitsche industrie. Duitschland had vooral in de Zuid-Afrikaansche Republiek aanzienlijke markten veroverd en de toe nemende mijn-exploitatie deed voorzien, dat jaarlijks voor honderden miilioenen mark naar den opkomenden staat kon worden verscheept. Door den oorlog is dit evenwel geheel anders geworden. De uitvoer naar de Zuid-Afrikaansche havens staat geheel stil, en als zeker kan worden aangenomen, dat Engeland door hooge invoerrechten den handel van zijne con currenten zooveel mogelijk zal trachten te treffen, om zoodoende voor eigen pro ducten afnemers te vinden. Nu in deze richting de afvoerkanalen zijn gesloten, tracht de Duitsche regeering andere wegen te vinden. Het bezoek van het gezantschap van Marokko is haar in deze hoogst welkom. Met groote pracht en een indrukwekkend militair vertoon zijn de bruine heeren in Berlijn ontvangen. Offieiëus wordt hier nog bij vermeld, dat men in Berlijn trachten zal, met do Marokkaansche deputatie een voordeelig handelstractaat af te sluiten. Jammer voor Duitschland, dat ook Frankrijk en Engeland cp dit gebied werkzaam zijn geweest. Yoor beide landen moeten de resultaten zelfs zeer gutiBtig zijn. Zeker om al de beslomme ringen, aan het Duitsche keizerschap ver bonden, voor eenigen tijd ter zijde te zetten, heeft Wilhelm een tocht naar het hooge Noorden ondernomen. De Rijks kanselier heeft ook al reisplannen ge maakt.De heerVon Bülow zal een uitstapje naar Rusland maken, bij welke gelegen heid hij tevens e<-n bezoek bij de keizer lijk-Russische regeeriüg zal afleggen. Men brengt deze visite ook al met de Duitsche handelsbelangen in verband. Te Moskou zouden de diplomaten van beide rijken over een nieuw Duitsch-Rus- sisch handelstractaat van gedachten wis selen, 't Is wel aardig van Von Bülow, om zoo het nuttige met het aangename te verbinden. Wellicht hooren wij straks, dat met gelijke nevenbedoeling, ook een tochtje naar Rome en Weenen in het reisplan ligt. Te Weenen kon dan tevens wel eens over zaakjes gesproken worden, die Rusland weer minder aangenaam zou vinden. In Weenen, en vooral in Buda- Pest, is men zeer onaangenaam gestemd over de Slavische propaganda, die in Boheme wordt gemaakt. Te Praag is voor eenige dagen een waar verbroederings feest tusschen PoleD, Czechen en Russen gevierd, waarbij tevens afgevaardigden uit Frankrijk aanzaten. Onder de toonaan- gevers was mede een Russisch generaal, die op hartstochtelijke wijze voor een groote Slavische éénheid pleitte. Hij riep zijn toehoorders toe, steeds de oogen op de boorden van de Moskwa en Neva gevestigd te houdeD, want alleen met behulp van Rusland zou het mogelijk zijn, al de kleinere Slavische volken van de hen thans knellende banden vrij te maken en hen in de zegeningen van een groot, vereenigd Slavisch rijk te doen deelen. Natuurlijk werden dezo en meer andere klinkende phrasen luide toege juicht. In den beginne scheen het, alsof de pers in den Donaustaat deze opruiende taal zou doodzwijgen. De tartende toon der woordvoerders is evenwel voor het nationaliteitsgevoel van Dnitschers en Hongaren te sterk geweestzoodat thans vrij algemeen de verschillende speechen onder het mes worden genomen. Vooral de woorden van den Russieohen generaal, Alexander Fedorowitsj Rittich, worden streng afgekeurd, als geheel in strijd met de verleende gastvrijheid eenerzijds, en misplaatst bij de vriendschappelijke ver houding, die tusschen Oostenrijk en Rusland bestaat. Ook in Duitschland critiseert men op in het oog vallende wijze de Slavische feesten te Praag. Verbeeld u, zegt een der bladen, dat een Duitsch generaal in actieven dienst, voor heel de wereld, op een Duitsch feest te Moskou of Peters burg aan de miilioenen Duitschers in de Oostzee-provinciën toeriep, hun oogen op Berlijn gevestigd te houdeD, wijl alleen vandaar hulp in hun lijden kon worden verwachtdat hij in Rusland één groot Duitschland predikte, waardoor eenige provinciën aan Rusland ontrukt zouden worden Hoe spoedig zou die onruststoker over de grenzen zijn gezet en welk een eindelooze reeks van diplomatieke stuk ken zou zoo'n daad in haar nasleep gehad hebben. En dan komen allen vrijwel tot deze conclusie „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, „Doe zulks dan ook bij and'ren niet." De Oostenrijksche regeering wil klaar blijkelijk mot Rusland op een goeden voet blijven daarom heeft zij van de dessert—praa'jea van den heer Rittich maar geene notitie genomen en daarom ook bemoeit ze zich al minder met do Bulgaarsch-Russische propaganda in Macedonië. Dat wil nu evenwel niet zeggen, dat het Balkanvraagstuk van het repertoire is geschraptde bakens worden alleen maar iets verplaatst, daar Albanië in den laatsten tijd meer de opmerk zaamheid heeft getrokken. Vorst Nicolaas van Montenegro begint zich ook weder meer in 't openbaar voor Albanië te interesseeren. Terecht en ten onrechte, want de woeste zonen van de Zwarte Bergen geven den Arnauten in roof- en moordzucht niets toe, heeft de vorst zich over schennis der grenzen bij den Sultan beklaagd. In Konstanti- nopel heeft men bij de indiening der grie ven van den vorst vreemd opgekeken. Men beschouwde den vorst der Montenegrijnen als een persoonlijken vriend van den Sultan, van wien men geen klaagliederen gewoon was. Abd-ul-IIamid van zijnen kant had steeds zijn best gedaan, de vriendschaps betrekkingen met den vorst te onder houden. Bij verschillende leeningeD, door vorst Nicolaas met de Ottomaansche bank gesloten, werd door den Sultan borg gesproken en wat nog meer teekenend is, daar de vorst geregeld vergat, op tijd te betalen, kwam de terugbetaling steeds ten laste van den borg. Ondank is 's werelds loon. Mocht er in het gevoelig hart van den edelen Sultan door de hou ding van zijn veel beminden neef al een wonde geslagen zijn, dan heeft de onder koning van Egypte, door zijn onverwacht bezoek aan Konstantinopel, daar zeker een bijzonder genezenden pleister op gelegd. Een zelfde heilzame zaif is door groot vorst Alexander Michaïlowitsj voor vorst Ferdinand van Bulgarije, uit Rusland meegebracht. Waarlijk, de positie van vorst Ferdinand had het bezoek van een der naaste bloedverwanten van den Cziar hoog noodig. In zooveel opzichten had hij zich van zijn volk vervreemd, dat alleen een gonadige groet van den grooten bevrijder een opkomenden storm kon bezweren. En nu de grootvorst mèt zijn persoon een zak vol roebels ten be drage van acht millioen francs moêbracht, klinkt door heel Bulgarije„Leve vorst Ferdinand en leve de Czaar Zoo wordt de zelfstandigheid van een land verkocht voor een schotel linzen. Nieuws mee te deelen over den oorlo» in Zuid-Afrika wordt bijna eene onmo gelijkheid, en de lezers, die nog steeds wat „van de Boeren" willen lezen, moeten zich dan ook met het weinige dat er is, tevreden stellen. Wel belangwekkend is hetgeen in de Daily News voorkomt over den toestand van het Boerenleger. Volgens die berichten kunnen de Boeren den strijd nog wel een 8 maan den volhoudeD, zonder dat de zich uitbreidende opstand in de Kaapkolonie hierbij in rekening moet worden genomen. De Wet moet in zijn bergen de krijg nog wel een 3 a 4 jaar kunnen volhouden het valt daar natuurlijk zooveel te gemakkelijker, den vijand afbreuk te doen. Alle berichten van verschillende aan voerders wijzen er op, dat de Boeren overvloed van ammunitie hebben, aan patronen en geweren geen gebrek. Alleen van kleeren zijn ze niet al te ruim voorzien, en dat is bij het tegenwoordige weer een groot ongerief. Zoowel in West-Transvaal, als in de drie Noordelijke districten, waar generaal Beyers huishoudt, is men nog geheel voor den oorlog toegerust, In het Noordelijk gedeelte van den Vrijstaat is De Wet met Steijn met onge veer 4500 man, goed voorzien van alies. Ook Botha heeft, evenals De Wet, nog een half dozijn kanonnen te zijner beschik king, maar zij hebben daarvoor echter niet genoeg munitie, waarom zij het geschut vaak begraven. Het Westelijk gedeelte van den Vrijstaat is bijna ongestoord in het bezit van het Hertzog-commando, wiens manschappen deze streek, van Jacobsdal tot Hoofdstad, doorkruisen. De bezittingen van de Engelsche strijd macht bepalen zich in hootdzaak tot de spoorweglijnen en de daaraan gelegen stations, In de meeste kleine plaatsen zijn nog Vrijstaatsche ambtenaren aan j het bestuur, die slechts dan hun ambt er aan geven, wanneer Britsche troepen de plaats binnenvallen, die echter zelf blijde zijn weer naar de spoorlijnen terug te kunnen keeren, daar ze voortdurend j bij hunne „brand-tochten" worden be stookt door den onzichtbaren vijand. Het getal opstandelingen in de Kaapkolo nie schat meD op ongeveer 5000 a 7000; alle kans bestaat, dat de beweging zich nog sterker zal uitbreiden, daar vele j Hollanders daar tot de ontevredenen zijn beginnen te behooren, omdat zij veel te lijden hadden vaD de Engelsche krijgsbenden. Zoo heel slecht staan de zaakjes dus nog niet, en van de hoop, die bij vele leden van het Engelsche Lagerhuis heerscht, dat de oorlog met September wel uit zal zijo, zal wel niet veel ver wezenlijkt worden. In tegenspraak met die hoop is ook het bericht, dat in den loop van deze maand 1500 man infanterie, uit alle deelen van het Britsche rijk bijeen ver zameld,naar Zuid-Afrika vertrekken en dat voorts geregeld aanvuliingstroepen zullen worden uitgezonden, om de ledige plaatsen in te nemen. Dat wijst er op, dat er nog werk aan den winkel is. Men zal zich de verhalen herinneren over de fabelachtige sommen, die presi dent Kruger, toen hij uit Zuid-Afrika vertrok, zou in veiligheid hebben gebracht in Europ i. In het Lagerhuis is aan Cham- berlain daarnaar gevraagd. Chamberlain antwoordde, dat hij er nooit een woord van had gehoord. Een goed denkbeeld krijgt men van de successen der Engelschen,als men nauw keurig leest wat er wordt verteld van de verrichtingen van den Engelschen generaal Blood Sir Bindon Blood is heden (7 Juli) hier aangekomen, en gaat morgen naar Pretoria. Drie kolonnes vertrokken Maandag uit Middelkraal, 40 KM. ten Zuiden van Middelburg, langs evenwijdige wegen westwaarts oprukkend. De Boeren ble ven, als gewoonlijk, de eerste dagen op eenigen afstand, en glipten daarna tus schen de kolonnes door. Het is moeilijk, het juiste aantal vijanden in dit deel van het land te schatten, aangezien zij in zulke kleine troepjes versnipperd zijn. Overal trachten zij hun macht aanzien lijker te doen voorkomen dan het geval is, maar na Viljoen's terugtocht dwars I over den spoorweg, en de verliezen, die de Boeren bij die gelegenheid geleden hebben, kunnen er nauwelijks meer dan 350 weerbare mannen vlak ten Zuiden van de lijn over zijn. Schalk Burger bevond zich aan de bronnen van de Wilgerivier op den 3en Juli, den dag voordat generaal Babing- ton's kolonne daar aankwam. Een aan tal Boeren zijn het dal van de Wilge rivier ingetrokken, waar uitstekende schuilplaatsen te vinden zijn. In de laatste dagen is generaal Blood bezig geweest met het schoonvegen van de streek ten oosten van Springs, waar de Boeren veel voorraadschuren hadden en voortdurend nieuwe mannen aan wierven. Een hoeve op 10 KM. van Springs was het gewone hoofdkwartier van een klein commando, Het geheele aantal nog te velde staan de Boeren kan niet zeer groot zijn, en langzamerhand bereiken wij de onver zoenlijke kern, die ons meer last be zorgen zall, dan duizenden slagvaardige manschappen. Zooals is medegedeeld, gaat Baden-Po- well naar huis. Deze generaal is in onge nade gevallen bij den opperbevelhebber en wel door het volgende Baden-Powell had in zijn corps politie- troepen een aantal burgers opgenomen, die wel den onzijdigheidseed hadden afgelegd, maar op de eerste de beste gelegenheid wachtten, om zich weer bij de commando's aan te sluiten. Zoo kwam het dan ook uit, dat velen dezer politietroepen De Wet, Kruitzinger en Malan van inlichtingen voorzagen, treinen hielpen ontsporen en convooien buit maken. Honderden deser teerden ook en namen hun paarden en wapens meê, die B. P. hun te Johan- nesburg had gegeven. Andere politie- soldaten werden verdacht, dynamiet aan de Boeren in handen te hebben gespeeld in plaats van de mijnen te bewaken. Een en ander zou Kitchener ontstemd hebben en Baden-Powell's ongenade ten gevolge hebben gehad. Ten slotte een paar kleine oorlogsbe richten Het gerucht wil, dat Scheepers met een kleine macht Murraysburg nam, en er groote verwoesting aanrichttegedu rende twee of drie dagen bleet hij er, en verbrandde een groot aantal particu liere huizen en openbare gebouwen. Hij vaarciigde een proclamatie uit, waarin hij de plaats tot grondgebied van denOranje- Vrij staat verklaarde, en waarin hij be loofde de bewoners te zullen besehermen tegen de Engelschen. Lord Methuen vertrok van Zeerust naar Enselberg in den nacht van 3 Juli; hij verraste en nam een Boerenlaager, maakte 43 man gevangen, en aan buit 29 geweren, 2000 rounds ammunitie, 553 stuks rundvee, 600 schapen, 38 wa gens en 600 zakken graan.Veertig Boeren gezinnen zijn te Zeerust binnengebracht. De Boeren lieten drie dooden op het slagveld de commandant nam de vlucht. De Engelschen hadden twee gewonden. Volgens een telegram aan de Express uit Lourengo-Marques, heeft een groote Boerenmacht den spoorweg bij Belfast overschreden daarop had er een ernstig gevecht plaats tusschen Machadodorp en Lijden burg, waarbij de Boeren 50 dooden en tal van gewonden verloren zouden heb ben. Geen ander blad bevat dit bericht. Rondom Pretoria moeten de Engelschen thans formeele drjfjachten houden om Boeren-familiën, die een middel heb ben weten te vinden om zich schuil te houden, thans naar een der concentratie kampen te drijven. Velen dier ongeluk- kigen worden medegenomen in den toe stand waarin zj verkeeren juist op 't moment dat zij overvallon worden,' en dus menig werf, zonder van'tallernoodig- ste voorzien te zjn, medegeslaept, om 't ellendig bestaan in een der versehrikkings- oorden, door 't Engelsche vernuft uitge dacht, voortaan de hemel weet hoe lang te sljten. Aan de Daily News wordt van 10 dezer uit Bloemfontein gemeld De Wet is met zijn commando gesignaleerd bij Brandfort. Een Britsche troeponmacht opereert ten zuiden van Kroonstad. Uit Londen wordt weer gemeld en beves tigd,dat de Engelsche regeoring onder haar nieuwste wervingen heeft opgenomen een paar duizend gevangenen, die verminde ring van straf hebben gekregen, om aldus het leger in Zuid Afrika weer aan te vullen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1