-Siui Maarten, Leerlingen Marktberichten. a Z'Z a Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTÏEN. Heden overleed, zacht en kalm, doch zeer plotseling, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd vader, de Heer G. Bouwman, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Uit aller naam. Wed. G. BOUWMAN-geb.Slikker. Nijmegen, 3 Aug. 1901. Heden overleed, ten huize van A. de Boer, Speketer, gem. Haring- carspel, zacht en kalm en na een langdurig, zeer smartelijk en geduldig lijden, onze geliefde Zoon en Broeder, de heer Jan Vis Cz., in den jeugdigen leeftijd van 20 jaar en 7 maanden, diep betreurd door zijn moeder en broeder, maar niet minder door haar, met wie hij 21/, jaar verloofd is geweest en met wie hij eenmaal in het huwelijk hoopte te worden vereenigd, en verder door zijn toekomende schoonouders, die hem met zoo zorgzame liefde heb ben behandeld tijdens zijne ziekte. Barsin- I Wed. M, VIS-Bakker. gerhorn. S. VIS. Haring- - M. DE BOER. carspel, A. DE BOER. Speketer, 1 G. DE BOER-Goudsblom. 5 Augustus 1901. JLIUBIÖ impuiüli in het lokaal „RUST en LUST" te Zondag 12 Anguslus 1901, waarop een voordracht zal ge houden worden door eenen sedert kort uit Trans vaal en Oranje-Vrijstaat te ruggekeerden krijgsgevangen Boer. (Hollander van ge boorte.) SSntrée 25 ct. en lO et. Aanvang 8 uur precies. 1901. Aangevoerd f 4.50 a 3.50 a 5.— 4.— 7.60 10.50 12.— 3!25 —.60 HOORN, 3 Aug. H.L. Gerst Haver Rogge Tarwe Vale Erwten Grauwe Witte Boonen Bruine Karwijzaad 12 Paarden 11 Koeien 13 Kalveren 15 Schapen 12 Varkens 81 Biggen 2 Zeugen Kipeieren per 100 2700 koppen boter, p. kop ALKMAAR, 3 Aug. 4 Paarden 20 Koeien en Ossen 53 nucht. Kalveren 128 magere Schapen Lammeren 77 magere Varkens 227 Biggen 7 Bokken en Geiten kleine Bokjes 5016 pond Boter, p. pond Kipeieren per 25 Eend AT,KM AAR, 5 Aug. 1901. Aangevoerd: 14 Koeien f 160.a 260.186 Vette kalveren f 35.— a 84.—, idem per K.G. f ,75 a —.90, 49 nuchtere idem f 8.a 20.215 Vette Varkens per K.G. f —.40 f' .47, 36 magere idem f 15.— a 18.604 vette Schapen f' 16.a 24. PURMEREND, 6 Aug. Aangevoerd: 686 runderen, waaronder 451 vette id., f _.50 a —.64 p. K., 31 stieren, melke en gelde prijshoudend stug, vette prijsh. vlug, 279 vette kalveren f .60 a .80 p. K., matig, 225 nucht. idem f 8.a f 18.— vlug, 1453 schapen en 680 lammeren, vette prijsh. vlug, lammeren prijsh. stug, 249 vette varkens f .42 a .47 p. K.G., handel vlug, 77 magere id. f 18.— a 24. handel stug, 256 biggen f 6.a 10.handel matig, 21 paarden. Kleine kaas f 28.—, middelbare f Goudsche f aangevoerd 276 stapels. 22125 K.G. boter t 1.a 1.10. Kipeieren f 3.25 a 3.75. Eendeieren f 3.10 per 100. .- a 7.- a 9.50 a 10.75 a 70.- a 200.— „150.— a 200.- 10.— a 18.— 18.— a 21.— 16.- a 21.— 5.- a 30. a 3. a 55 a Aangevoerd f125.— a 200.— „120.— a 220.— 8.a 20.— 8.- a 20— a 14— a 8— a 2— a .50 a —.75 a a W i e 1 e r-c 1 u b op te richten. 19'Leden Keizerin Friedrich van meldden zich aan. Tot Voorzitter werd Duitschland is Maandag op haar slot Friedrichshof, bij Cronberg, in den Tau- gekozen de heer Jb. Koster tot Secre taris de heer J. Streektot Penning- moester de heer A. Bakkertot Com missarissen de heeren C. Bakker en F. Keet. De club zal den naam dragen van „W. W. W." („Wij willen wie- leren".) Door het bestuur zal een regle ment worden opgemaakt, dat in de volgende vergadering zal worden behan deld. Alsdan zullen ook nog een tweetal captains worden gekozen. Op de jl. Zondag gehou den vergadering der Schietvereen. „De Roos vanSchagen" werden tot bestuursleden gekozen de heeren Jb. Roggeveen, penningm., F. Keet, C. Smit en A, v. Gastel. Gem. SCUAGE1V. Ingeschreven van 36 Augustus 1901. Geboren: Anthonius, z.v. J. de Moei en van T. Kossen Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gem. Zijpe, Ingeschreven van 26 Juli2 Augustus 1901. Geboren: Ftederik, z. v. Tennis de Waard en Aafje van LeDte. Adrianus Simon, z. v. Hendericns Gerardus Kroon en Elisabeth Klaver. Elisabeth Maria, d. v. Simon Mors en Gerarda Maria Stam Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden: Johanna, d. v. Klaas Mekken en Trijntje Tamis, oud 3 wekenLevenloos aangegeven kind van bet manneljjk geslacht van Martinus Baltns en Aaltje Vader. Idem, van Jacob van Bodegraven eD Jacoba Blok. Gem. Callantsoog'. Ingeschreven van 131 Juli 1901. GeborenPieter, z. v. Jan Mooij en Dieuwertje Zijdewind. Elisabeth, d. v. Gerrit Dekker en Neeltje van der Werf. Jobanues Petrus, z. v. Everardus Eobertns Braam en Maria Böhm. Maartje, d. v. Thijs Moojj en Trijntje Mooij. Jannetje, d. v. Pieter Breg- man en Aaltje Verwer. Sara Johanna, d. v. Anthonie Johannes Ocithujjsen en Jacoba Berendina Schrenrs. Ondertrouwd Jacob Mooij, weduwnaar van Aaltje ten Boekei, stoker, oud 29 jaar te Helder, en Geer- trnida de Leeuw, j.d. zonder beioep, oud 24 jr.te Callantsoog. Ondertrouwd en Getrouwd: Lourers van der Vlies j.m. korporaal-stoker, oud 24 jr., te Helder, en Grietje Mooij, j.d., zonder beroep, oud 22 jr. te Callantsoog. Overleden: Jan Mooij, ond 25 jr., echtgenoot van Dieuwertje Zijdewind. Maarten Bakker, ond 9 jr., z. v. Maarten Bakker en Klaasje Lugtig. Gem. Oude IViedorp. Ingeschreven van 131 Juli 1901. Geboren: 11 Juli. Joannes Pieter, z. v. Jan Nagelhout en van Aaltje Schaap. 31 dito. Willem, z. v. Cornelis Schouten en van jannetje Borst. Ondertrouwd: 26 Juli. Hendrik Vlugt en Maria Johanna Post. Gehuwd: 11 Juli. Klaas Mak en Maartje Dekker. Overleden: 10 Juli. Grietje Smit, d. v. Jan Smit en van Grietje Stoop, 16 dagen. 24 d. Franciacns van Bnnnik, z. v. Arie van Bnnnik en van Maria Louisa Wiss, 42 jr. 23 d. Grietje Stoop, echtgen. van Jan Smit, 34 jr. 25 d. Jacob Stoop, eehtgen. van Marijtje EngeriDgh, 57 jr. 30 dito. Petrus Theodorus Brouwer, wednvan Trijntje Without, 87 jr. Gem. ."OS oord-Scharwoude. Ingeschreven van 131 Juli 1901. Geboren: Jan, z. v. Cornelis Stam en Cornelia Metselaar. Jan, z. v. Gerrit Kater ec Trijntje Bakker. GehuwdEt. Waal, 30 jr., te Ondkarspei, en Trijntje Dnin, 21 jr. Overleden Simon Keeman, echtgenvan Maartje van den Abeele, 37 jr. Vrouwtje 8chiieken, wed. van Cornelis Swager Sr., 81 jr. Grietje Bakker, wed van Klaas Trompetter, 77 jr. Anna Mors, d. v. Jan Mors en van Trijntje Koomen, 1/} md. Gerrit van der Neer, wedn. van Geertje Steeman, vroeger van Maartje Koog, wonende te Oterleek, 88 jaar. Gem. Nieuwe INiedorp Ingeschreven van 181 Juli 1901. Geboren: Arie, z v. Gerrit Klare en Neeltje Swager. Cornelis, z. v Jan Metselaar en IJtjeRaa. Catharina Dieuwertje, d. v. Pieter Hoogvorst en Antje Wit. Jan, z. v. Arie Groot en Agatha Groot Agatha, d, v, Anthonins Heddes en Aagje Dekker Pieter, z, v. Pieter de Huileren Gerritje Kind. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OverledenAntje Koorn, 43 jr., echtgenoot van Pieter Waterdrinker, eerder wed. van Lourens Swager. Jacob Hagen, 2 jr., z. v. Hendrik Hagen en Elisabeth Klos. Catharina Dieuwertje Hoogvorst, 2 d d. v. Pieter Hoogvorst en Antje Wit. Gem. Oud karspel. Ingeschreven van 1—31 Juli 1901. GeboreBElisabeth, d. v. Klaas Schagen en Maartje Meilis. Wilhelmina, d. v. Dirk Hoogeboom en Geertje IiUtjewinkel. Door een onbekende oorzaak stond Dinsdagnamiddag kwart voor één de boerenwoning van den heer M. Witsmeer in lichtelaaie. Door den wind verspreidde zich het vuur, zoodat binnen zeer korten tijd het rieten dak van de boerderij van den hr. D. Brugman aan de overzijde van de ringsloot vlam vatte. Hierdoor werd de kolen schuur van den beer J. Korfi, mede bewoond door den heer Van Twuiver, aangestoken, zoo dat in zeer korten tijd drie gebouwen en oen hooiklamp va.n den hr. J. Timmerman in volle vlam stonden, terwijl de brand weermannen moeite hadden de overige belendende perceelen te bewaren. Het café van den heer J. Kcrfï heeft zoo vrij wat water- en brandschade gehad. Gelukkig, dat de wind verminderde en de richting eenigszins gunstiger werd. Anders hadden de inmiddels aangerukte spuiten van Lutjewinkel, Winkel en Barsingerhorn waarschijnlijk de overige gebouwen niet kunnen redden. Alle drie aangetaste gebouwen zijn totaal verbrand. Doordat het vuur zich zoo snel ver spreidde, is van de inboedels zoo goed als niets gered. Bijna alles was verze kerd te Oudcarspel. Met de op 6 Aug. j. 1. gehoudens stemming voor een hoofdingeland van de Banne OUDKARSPEL is als zoodanig her kozen de heer A. Kroon Pz. Bijhetopden 5 den Augustus te 's-G-ravenhage gehouden examen Acte Eransch L. O., slaagde onder meer ook de heer W. Vis, te OUDKARSPEL. Een zeldzaam geval. De gevangenis te HEERENVEEN met 25 cellen is op het oogenblik ledig. Zaterdag morgen verliet de laatste gevangene die inrichting. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 3 Aug.220 manden aardappelen f .50 a .85 p. 177» K.G., 14800 bos wortelen f 1.80 a 3.30 p. 100 bos, 60000 bloemkoolen f 1.50 a 10.75, 36000 roode kooien f 4.50 a 8.50, 1500 gele f 12.a 14.50, 300 witte f 7.50 a 14— p. 100. 5 Aug.96 manden aardappelen f —.50 a .75 p. 1772 K.G., 11300 bos wortelen f 1.80 a 3.50 p. 100 bos, 70000 bloemkoolen f 1.50 a 8.75, 26600 roode f 6— a 8.50, 2100 gele f 10.a 13.50, 3500 witte f 8.a 14.50 p. 100, nep f 3.a 3.30 p. 50 K.G. 6 Ang.11000 hos wortelen f 2.a 3.80 p. 100 bos, bloemkoolen f 8— a 14.,47000 roode kooien f 5.25 a 7.50, 2900 gele f 9. a 11.75, 7000 witte f 5.25 a 12— p. 100. Groentenmarkt te SINT PANKRAS. 3 Aug.206 manden aardappelen f .60 a .80 p. 1772 K.G., 126000 slaboonen f.23 a .27 p. 1000, bloemkool f 3.50 a 7.50 p. 100. 5 Aug. 49 manden aardappelen f .60 a .80 p. 17 72 K.G., 69500 slaboonen f—.18 a .28 p. 1000, bloemkool f2.80 a 7— p. 100. 6 Ang. 46 manden aardappelen f.60 a .80 p. 1772 K.G., 36500 slaboonen f.25 a —.27 p. 1000, bloemkool f2.30 a 7— p. 100. nus, overleden. GehuwdJau de Boer en Grietje Kuiper. Jan de Kuiter en Antje Leegwater. Klaas Brnijn eo Agatha Bakker. Cornelis Matthijs Kroon en Grietjo Kuiper, l'loris Blaauw en Geertje Bakker. i 9T?T'ec'en Elisabeth. d. v. Reindert de Vries en ieije Roos, oud elf mnd. Schagen, 6 Augustus 1901. Dinsdagavond jl. kwamen ten lokale van den heer H. Raven alhier eenige belangstellenden bijeen, om een De Italiaansche roover Musolino, over wien reeds 't een en ander is meêgedeeld, zal nu spoedig gepakt kunnen worden. Om te beletten, dat men hem van levensmiddelen zou voorzien, en ook om te voorkomen, dat men hem inlichtingen verstrekte over de plannen der gendarmen, heeft men een algeheele opruiming gehou den van een honderdtal bloedverwanten en vrienden van den roover.Daarna heeft men een sterken kring getrokken om het woud, waarin Musolino huist en nu zal men hem eindelijk wel pakken. Dezer dagen heeft men in een grot het lijk gevonden van een van zijn slachtoffers. De regeering heeft de premie, die op zijn hoofd is gesteld, reeds ver hoogd tot 25.000 gulden. Levend begravenineen put. Te Chartres is men er na langdu rige pogingen in mogen slagen, een werk man, die onder in een put bedolven was, te redden. De man had 116 uur in zijn neteligen toestand doorgebracht en geen oogenblik het bewustzijn verloren, doch voortdurend met zijn redders gesproken eerst de laatste dagen was men zoo ver, dat men den levend-begravene eenig voedsel kon doen toekomen. Op het oogenblik, dat te Kroonstad een nieuwe kruiser, „Keizer Alexander II", van stapel zou gelaten worden, werd een mast door een hevigen windstoot omgeworpen, met het onge lukkig gevolg, dat een aantal ernstige ongelukken plaats grepen. Twee om standers werden gewond, en gedood werden de kolonel der gendarmerie Py- ranndoff, kapitein Popoff, nog twee genie officieren en twee leerlingen der zeevaart school. Victoria Adelheid Maria Louise was de oudste dochter van wijlen koningin Vic toria van Engeland en dus de oudere zuster van den tegenwoordigen koning Edward VII. Zij aanschouwde den 21en November 1840 op Buckingham Palace het levenslicht en trad den 25en Januari 1858 in het huwelijk met den toenma- ligen kroonprins van Duitschland, den lateren keizer Friedrich III. Al spoedig wist de schoone en lieftallige prinses zich de liefde van haar nieuw volk te ver werven, die in den loop der jaren aan groeide tot een eerbiedige vereering voor de vorstin met haar groote gaven van hoofd en hart, die niet alleen den Keizer een teeder liefhebbende echtgenoote was, maar in ruimen kring onder het Duitsche volk zegen en geluk wist te verspreiden. Zij schonk haar doorluchten echtge noot vier zonen en evenveel dochters, aan Duitschland zijn tegenwoordigen Keizer, Wilhelm II, die een jaar na het huwelijk geboren werd, en prins Hein- rich, geboren 1862, die thans een der hoogste posities bij de Duitsche vloot bekleedt, de verpersoonlijkte „gepantserde vuist", die Duitschland's gezag is gaan hoog houden in China. De beide andere zonen, Sigismund (1864) en Waldemar (1868) bleven slechts kort in het leven, de eerste stierf op twee-jarigen leeftijd; de laatste werd elf jaar oud. De vier dochters van het keizerlijk echtpaar zijn allen gehuwd de oudste, prinses Charlotte, met den erfprins van Saksen-Meiningenprinses Victoria, de tweede, met prins Adolf van Schaum- burg-Lippeprinses Sophie met kroon prins Konstantijn van Griekenland, en de jongste dochter, Margharetha, met prins Friedrich Karl van Hessen, De Vorstin heeft slechts 99 dagen op den Duitschen troon gezeten als Keizerin. Haar echtgenoot, die den 9en Maart 1888 tot de regeering werd geroepen, stierf reeds even drie maanden later aan de keelziekte, die zich het vorig jaar bij hem had geopenbaard. Sedert trok de Keizerin zieh op haar slot Friedrichshof terug en vertoonde zich niet meer in het openbaar leven, Haar laatste levensjaren werden verduisterd door een ongeneeslijk lijden, dat haar leven gedurig in gevaar bracht. Nog onlangs, kort na zijn troonsbestijging, reisde koning Edward VII naar Frie drichshof om zijn zuster te bezoeken, wier toestand toen zeer ernstig heette. Zij nam tijdelijk weer in beterschap toe, maar dezer dagen nam de ziekte weder snel de overhand en thans is zij bezweken. Keizerin Friedrich moes de ziekte, die haar langzaam heeft gesloopt, hebben opgedaan bij een val van het paard. Zij was nog op bijna zestigjarigen leeftijd een lief hebster van morgenritten, die zij gewoon lijk onverzeld deed. Op zekeren morgen wierp het paard zijn rijderes af, een ar beider, die in de nabijheid was, hielp de vorstin op, maar kreeg bevel, om over het gebeurde te zwijgen. De Keizerin begaf zich te voet naar Friedrichshofmaar sedert dien dag werd zij door inwendige pijnen gekweld. Zes maanden geleden trad een hevige crisis in. Het einde scheen nabij De geheele vorstelijke familie ver- eenigde zich aan het sterfbed. Toen werd den Keizer mededeeling gedaan van de droeve boodschap, dat zijn moeder verlo ren was en dat het voor de lijderes te hopen was dat de dood spoedig zou komen. Zes maanden lang heeft zij nog on draaglijke pijnen moeten uitstaan, maar haar sterven waB, oogenschijnlijk althans, kalm. Toen de Keizer des nachts om drie uur op het slot Friedrichshof aan kwam, vond hij zijn moeder rustigzij herkende hem en bewoog de hand tot een groet Den ochtend van haar dood gaf zij den wensch te kennen, een priester van haar kerk te zien, waarop de Anglikaan- sche geestelijke uit Hamburg werd ont boden. De stervende bad een uur lang met hem. Des middags om vier uur was in den toestand niet de minste verandering ge komen. Het slot werd na de uitgifte van het laatste bulletin streng afgezet en niet de minste tijding bereikte het wach tende volk buiten. Om 6 uur 17 min. daalde de standaard op het slot en toen wist men dat de laatste strijd daar binnen was gestreden. Wat Monseigneur Ha mer, een Hollandsch Priester, van de Chineezen bij den Boksers-opstand te lij den heeft gehad, is verschrikkelijk. Pater Van Kerkhoven vertelt er het een en ander van „Op zijn standplaats te Eul-tsjeu-seu- ts'ing-ti werd reeds bij den aanval de hand van Zijne Doorl. Hoogw. door een kogel doorschoten. „Den 20en Juli heeft Mgr. Eul-tsjeu- seu-ts'ing-ti verlaten en is den 22en te Toeo-tsj'eng aangekomen. Mgr. zat op een groote kar, geknield op het ijzer eener lans en de punt van een sabel kwam van achter tegen zijn hals, zoodat hij niet de minste beweging maken kon. In dien staat is hij de heele stad doorge voerd, beschimpt en verwenscht door de menigte. Dienzelfden dag nog, 22 Juli, heeft mon Mgr. naar het gerechtshof ge leid, waar hij 5 dagen verbleef, en, zoo men zegt, tameljjk goed behandeld werd. „Den 26en Juli, zijn de Boksers het en do boomgaarden zijn verschroeid. De gerechtshof binnengedrongen en hebben Zijne Hoogwaardigheid daar uitgerukt. Zij hebben Monseigneur bij Da gansch uit gekleed, hebben hem een touw om den hals gedaan, sleepten hem er mee langs alle kanten en rukten heel zijn baard uit. „Daarna hebben zij Zijne Doorl. Hoogw. omwonden met watten, die met olie waren doortrokken en hebben die in brand gestoken. Mgr. heeft rechtstaande de barbaarsche pijniging moeten onder gaan, het vuur was aan de voeten aan gelegd. Toen het vuur uit was, viel Mgr., maar hij leefde nog en men hoorde eenige zuchten uit zijn borst opstijgen. Vervolgens hebben de Boksers zijn han den en voeten afgekapt, en het lichaam naar de begraafplaats overgebracht. Daar hebbea zij Mgr. onthoofd, en gedu rende een ganschen dag het hoofd op de punt van een lans ten toon gesteld, zoo als men soms groote booswichten doet. Met dit alles was de helsche razernij der Boksers nog niet verzadigd. Zij moesten den doode nog onteeren. Zij hebben het lichaam van den eerbiedwaardigen mar telaar geopend, een Bokser van 8 jaren nam er het hart uit, dat door een bede laar werd opgegeten. Twee heidenen hebben het verminkte lichaam van Zijne Doorl. Hoogw. begraven. Toen ik den 13en Maart te Toeo-tsj'eng aankwam, vroeg ik aanstonds aan den mandarijn, waar het lichaam van Zijne Doorl. Hoogw. was. Ik sprak met den mandarijn over den eerbied der Chineezen voor de doodenik sprak met hem over de groote waardigheid van een bisschop, wiens lichaam tot hiertoe niet begraven was met de plechtigheden, die zijn waar digheid eischt. De mandarijn liet aanstonds onderzoeken en twee dagen later had men de reliquieën van den eerbiedwaar- digen martelaar gevonden. Ik heb den mandarijn verplicht, die kostbare over blijfselen in een schoone kist te leggen, en deze op een betamelijke plaats neer te zetten, totdat ik de plaats, waarheen zij overgebracht moesten worden, zou hebben aangeduid. Een verhaal van President K r u g e r. De „Figaro" verhaalt van President Kruger het volgende. Vier jaar geleden toen nog alles in vollen vrede was gaf de Fransche kolonie te Johannesburg op den nationalen gedenkdag (14 Juli) een bal, en het gelukte den Franschen consul, den heer Aubert, den President, ofschoon deze zeer weinig van uitgaan hield, over te halen dat bal met zijn tegenwoordigheid te vereeren. De dames hadden „groot toilet" gemaakt, wat bij een bal kort toilet, althans van boven, beteekent. Toen de president kwam, werd hij door den consul aan den ingang van het gebouw ontvangen, en begaf zich naar de balzaal, waarvaü bij zelf de deur opende. Nauwelijks had hij echter een blik in de zaal geworpen, of hij sloeg haar ijlings weer dicht en riep uit„Ik ben te vroeg de dames zijn niet gekleed Men haalde inderhaast doekjes en fichus, omdat de president niet wilde binentre- den vóórdat de dames „gekleed" waren. Anecdote over mevr. De Wet. Een bekende Zuid-Afrikaansche persoonlijkheid, pas uit Transvaal terug, heeft het volgende verhaal, dat de Petit Bleu weergeeft. Men herinnert zich al de moeite, die de Engelschea zich gaven om mevr. De Wet te overreden, in te werken op haar man, opdat deze zou capituleeren. Toen de eerste Engelsche officier op mevr. De Wet werd afgezonden, deed ze, of ze geen Engelsch verstond. De officier nam zijn toevlucht tot gebarentaal. Een mand met eieren ziende, nam hij een dozijn eieren en lei die in een cirkel op tafel. Dat was het Engelsche cordon. In 't midden lei hij een groot stuk geld, een kroon De Wet. Door middel van gebaren trachtte hij te doen uitkomen, hoe De Wet onherroepelijk ingesloten was, zoo dat er nog maar één ding op zatzich overgeven. Mevr. De Wet had plezier in zijn op treden en volgde zijn bewegingen met aandacht. Plotseling wees ze naar een portret van De Wet, dat aan den muur hing, achter den officier. De officier keek in de aangegeven richting, maar toen hij daarna weer naar de tafel zag, was het geldstuk verdwenen. „Well," vroeg mevr. De Wet in zui ver Engelsch, „where is De Wet Hitte in Italië. Met de grilligheid, aan het Holland- sche klimaat eigen, heeft een kille regen de overmatige hitte van vorige weken afgewisseld en reeds doen vergoten. De overjassen moesten weer te voorschijn worden gehaald, zoodat eene herinnering, dat het nog zomer is, niet overbodig lijkt. Italië geeft aanleiding tot deze herinnering, maar het is te betwijfelen, of de Italianen daarover evenzeer ver blijd zullen zijn als de bewoners van het noorder waterland. Een heete sirocco verschroeit het land, te Legga zijn de wijngaarden in drie uren tijds zoo sterk uitgedroogd, dat de oogst als verloren kan worden beschouwd. Op Syracuse blijft de bevolking overdag binnen de huizen zij waagt zich enkel des nachts buiten, in de hoop dan ten' tY)i nafa nrof lr AAlfn An Cuïn/vliL^! J i_ oudste mensch herinnert zich niet een zoo schadelijke hitte te hebben beleefd. Een Oostenrijksch kapi tein doodgeschoten. In den af- geloopen winter werd te Gumbinen bij Koningsbergen een ritmeester der cava lerie in de rijbaan tijdens eene oefening doodgeschoten. Het geval verwekte in Duitschland geweldige sonsatie, toen bleek, dat deze ritmeester, Von Krosigh, vermoedelijk door een paar zijner min deren was vermoord, ten einde aldus wraak te nemen over de harde behande ling, die zij van hun chef ondervonden. In de maand Mei kwam da zaak voor den krijgsraad te Gumbinendeze sprak ten slotte wegens gebrek aan bewijs de beide aangeklaagde wachtmeesters vrij. De zaak is echter nog niet geëindigd, daar de commandeerende generaal in hooger beroep ging. Een soortgelijke duistere moordzaak heeft nu in Oostenrijk plaats gehad. Bij het 70e regiment infanterie, dat in de buurt van Karlowitz regiments oefeningen houdt, werd Vrijdagmorgen vroegtijdig uitgerukt. Twee bataljons hadden, tot het houden van een spiegel gevecht, tegenover elkaar postgevat. Kapitein Marzerics bevond zich met de voorhoede aan het hoofdrustig mar cheerde hij voorwaarts, tot hij plotseling van den vijand vuur kreetj. Onmiddellijk trok het bataljon in tirailleurslinie 0p en het gevecht werd voortgezet. Plotse ling hoorde men ook schoten met scherp lossen. De kapitein, ziende dat er gevaar was, liet onmiddellijk met vuren ophou den, maar op hetzelfde oogenblik trof hem een kogel in de borst en doodelijk gekwetst stortte hij van zijn paard. Officieren en minderen ijlden toe, maar de kapitein was reeds overleden. De regimentscommandant gelastte onmiddel lijk met de oefening op te houden en deed de geweren streng visiteeren. In die van twee soldaten werden scherpe patronen gevonden, terwijl het aan den loop hunner geweren te zien was, dat zij met scherp geschoten hadden. On middellijk werden zij in arrest gesteld en naar de vesting Peterwardein gebracht. Algemeene deelneming verwekt het lot van den ongelukkigen kapitein. minste wat koelte en frischheid te vinden. Het water der zee is zoo warm, dat het kunnen geplaatst wordenter Druk- baden geen genot meer is. De velden ker|) Van dit blad.

Schager Courant | 1901 | | pagina 3