mtsiii 3fi Collecten. Zondag 18 Augustus 1901. 45ste Jaargang No. 3654. ™~^ËRSTE~BLADr~ Bekendmakingen. Gemeente Schagen. De Burgemeester van Schagen, Gelet op de alhier ont vangen kennisgevingen, dat op 19 en 22 dezer eene collecte zal worden gehou den ten behoeve van de te Amsterdam gevestigde vereenigiogen „Steun vaar weduwen zij ons doei" en de liefdadigheids vereeniging „Streven naar Verböte- rin§"; noodigt de ingezete nen, bij het steeds toenemen van dergelijke collecten, dringend uit daaraan nis! t@ gevsn, aangezien hier reeds belangrijke bijdragen voor de ondersteuning van behoeftige plaatsgeoooten van de ingezetenen warden gevorderd- Binnenlandsch Nieuws. SlureaisSCfflAOÜJfllï, SLaaii, UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I/A 14 E JL. Uit en voor de Pers. en Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Dit nummer bestaal uit tioee bladen. Schagen, den 16 Augustus 1901 De burgemeester voornoemd, H. J. POT. Naar wij vernemen heeft heden, Zaterdag, eene bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden van do ge meente- en polderbesturen, welke besloten bij te dragen aan het gevraagde renteloos voorschot ter verkrijging van een spoor lijn van Hroek op Langen- dijk: naar Dirkshorn. Op die vergadering zou dan benoemd worden een Comité, om aan dat plan uitvoering te gever. Geslaagd voor Hoofdacte de beer L. Teensma te ftjJt. Maar tensbrug. Geslaagd voor acte Gym nastiek L. O., de heer K. E. Kuiper van Anna Paulowna. Een moderne bruidstoet. Die tuf-tufs zijn toch overal voor ge schikt. Men gaat er tegenwoordig ook al in trouwen Dezer dagen passeerde een bruidstoet van vijt automobielen de Rijnbrug te ARNHEM. Ia het voorste zaten bruid en bruide gom, in de overige volgden de familie leden en de getuigen. De stoet kwam uit Apeldoorn en ging naar Eist, waar ket huwelijk voltrokken zou worden. Een jonge avonturier. Een 15-jarige knaap uit HASKER- LAND (Fr die voor geruimen tijd stilletjes de ouderlijke woning had ver laten, zonder dat men wist waarheen hij zich begeven had, is nu onder politie—ge leide thuis gebracht, 't Bleek, dat hij met het circus Roberti, dat te Joure eenige voorstellingen gaf, naar België was gereisd, maar bij verlangde weer naar Friesland, verliet het circus en meldde zich bij de politic te Venlo aan, vanwaar hij naar de ouderlijke woning in Iiaskerland werd getransporteerd. Urkers belcedigd. Er is al eens meer op gewezen, dat de bewoners van URK niet bijster op hebben met pleiziertochten naar het eiland. Dat zal er niet beter op worden, nu het volgende gebeurd is. Bij een pleiziertochtje met do „Haze laar" zijn Maandag een achttal passagiers op Urk achtergebleven, 't Was ten deeio hun schuld niet, daar de kapitein iets vroeger vertrok dan het plan was, een maatregel die nood.ig werd geacht, omdat een viertal jongelieden aan boord zich onbehoorlijk gedroegen, Zij spuwden naar de Urkers in de schuiten, maar 't bekwam hun slecht, want de Urkers klommen zooals de „K. Ct." schrijft „als katten in 't want" en het viertal kreeg een ongemakkelijk pak slaag. Dank zij den gezagvoerder en den éénigen politie agent van Urk, werden zij ontzet. De gezagvoerder achtte het, uit vrees dat de gemoederen opnieuw aan 't gisten zouden gaan, maar 't beste het ruime sop te kiezen. De acht achtergeblevenen stonden natuurlijk erg „sneu"'te kijken; 't was hen, of zij „geen grond meer onder de voeten hadden", toen zij de boot zagen heengaan en zij, trots hun gewuif, niet terugkwam. Een Urkcr bood aan, voor f 3 het vrachtje naar Kampen te brengen, maar men gaf de voorkeur aan een nachtverblijf op 't eiland. Dat belooft wat voor KAMPEN Als een bijzonderheid mag worden ge meld, dat op het dak der Bovenkerk, gedurende geruimen tijd een 30-tal ooie vaars in drie rijen geschaard stonden. Zooals bekend is, wordt er tegenwoordig in AMSTERDAM ver bazend gestolen de inbraken van de laat ste dagen vormen een aardig lijstje. Dat dus de politie met argusoogen rondkijkt, ia te begrijpen. De „Echo" vertelt daarvan een aardige mop, die wellicht niet waar is, maar toch te aar dig om er geen melding van te maken. Een der hooggeplaatste politie-beamb- ten bevindt zich buiten de stad met ver lof. Een paar nachten geleden wordt in zijn eigen huis licht ontdekt. Dat moeten inbrekers zijn, is de, vooral in dezen tijd, voor de hand liggende oonclusie, en on middellijk wordt een groote politiemacht op de been gebracht om do booswichten op heeterdaad te betrappen. Het huis wordt omsingeld, do deur wordt voorzichtig opengebroken en behoed zaam dringen er rechercheurs naar bin nen, om, tor plaatse waar het licht brandt, to ontdekken dat hun chef er in hoogst eigen persoon aanwezig is. Om particuliere redenen had hij zijn verlof een dag onderbroken en zonder daarvan mededeeling te doen, had hij den nacht in Amsterdam willen door brengen om den volgenden dag weer te vertrekken. Natuurlijk, dat zijn beambten een pluimpje kregen over hun activiteit, die intusschen gebleken was overbodig geweest te zijn. In do vlammen omgoko- rnen. Woensdagnacht is hot huisje en de inboedel van de wed. Stam, te buurt schap BEUSEBERG, in de gemeente Holten (Overijsel) tot den grond toe af gebrand. Voornoemde 75-jarige weduwe, die bet huisje alleen bewoonde, kwam jammerlijk in de vlammen om. Watergebrek. Een land- bouwer in den omtrek van SINT JAN8- LAND vond, toen hij zijn vee uit de weide ging halen, een koe dood bij den ledigen waterput; een andere koe bezweek onderweg. Te Schagerbrusr trad j.1. Woensdag de heer Pannekoek van Eerbeek op in 't lokaal van den kastelein Bruin, om te sproken over b ij e n t e e 11. Genoemde heer was daartoe uitgenoo- digd door de Afdeeling Zijpe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke 't belangrijk genoeg achtte over deze zaak in hare omgeving wat meer licht te verspreiden. En dat dit meordere licht er is en dient opgevangen te wor den door een elk, die lust heeft om bijen to houden, of zijne bijverdiensten wil vermeerdoren, bleek weldra, toen de heer Pannekoek, na de opening der vergadering door den heer Th. E. J. Oden- daal, Voorz. der Afdeeling, zijne rede begon. De spreker wees in do eerste p'aate op het hooge belang dor bijen in de natuur, wijl zij de bestuiving bevorderen, en op de schatten, die zij vergaderen, maar welke wij verloren laten doordat wij den meeaten honing uit Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ■aauRCfflOBaHnK o gaan, nietigt daarbij zelf de overbodig gowor- t bui-1 den koninginnen en beloopt weinig gevaar tenland betrekken. Dit ie te meer te bc- door de bijen gestoken te worden, treuren, wijl ons land rijk is aan honing- Nog gemakkelijker en doelmatiger voortbrengende planten en bij uitbreiding wordt dozo losse bouw, wanneer men der bijenteelt wij gemakkelijk die dui- gebruik maakt van de bijenkast een zenden guldens in den zak zouden kun- vierkantig kistje met stroo bedekt. Spre- nen houden. j ker vertoonde deze, en allen moesten Velen laten zich van de bijenteelt erkennen, dat hierbij do bezwaren, ver- afhouden door do vrees 'voor den steek bonden aan de bijenteelt, zeer verminderd der bijen. Die vrees is echter overdreven groot. De bijen steken alleen, wanneer ze worden aangevallen, verschrikt, maar anders niet. Wie elke storende beweging vermijdt, zich niet beangst maakt, wan neer een bij op 't gelaat of de handen zich neerzet, en dus niet gaat slaan, zal niet licht een steek ontvangen. Spreker kreeg bijna er nooit een, en werkte toch dagelijks met zijne handen in, en 't gelaat boven een korf mat bijen, 't Is maar, hoe zacht men zelf te werk gaat. En krijgt men een steek, dan is de pijn daarvan licht met wat pekel of met honing te verwijderen. Om voordeel van de bijen te hebben, moet men ze goed behandelen, met oordeel te werk gaan. Het vordert dan weinig tiid en moeite en levert een aardige bijverdienste voor den arbeider in deze streek, welke zeer geschikt is voor de bijenteelt, vooral in 't voorjaar. In 't najaar mogen de heidestreken misschien meer opleveren, doch het voorjaar is hier veel winstgevender en in het najaar zon men voor gezamenlijke rekening de korven naar 't Gooi of do Yeluwo kunnen brengen. De ijmkers uit Barne- veld en Amersfoort komen hier in 't voorjaar, de kosten en moeite zijn zoo groot dus niet. Spreker zette daarna uiteen, waarop bat vooral aankomt om van de bijen het meeste voordeel te verkrijgen. Zuinig heid en winstbejag bedriegen hier ook al de wijsheid. Wie veel wil balen, moet ook wat voor de bijen over hebben en ze goed verzorgen, ze krachtig maken. Daarom zorge men, dat een kolonie zich niet te zeer splitst en dat de koningin goed gevoed kan worden. Men lette op den trek naar zwermen, kenbaar aan 't eigenaardig leven en geluid (hu, ha, hé, hó) in den korf. Vroeger was en nog bij velen is dat tijdroovend en bezwaarlijk, doch thans kan elke ijmker dien tijd beperken,' als hij handelend optreedt. Zoodra men toch bemerkt, dat een nieuw geslacht te wachten is en dus ook nieuwe koninginnen naar de heerschappij zullen komen dingen, weet men, dat de voor zwerm, waarbij de oude koningin met haar gevolg de oude woning verlaat, aanstaande is. Men trachte nu die koningin te vangeD, wat spoedig aanleert, door den korf om to koeren, na 't vlieg gat dichtgestopt te hebben en op den korf te plaatsen een platte mand, door den bijenhouder zelf vervaardigd. Ver volgens kloppo men zacht van onder naar boven, waardoor de meeste bijen omhoog kuieren naar de platte mand en zich daarin verzamelen. Daarna zoeke men hieruit de koningin, herkenbaar aan haar dun, lang achterlijf, korte vleugels en bruine pooten, en sluite haar op in daarvoor gemaakte koninginne huisjes. Men bepaalt vervolgens de grootte der nieuwe kolonie, gewoonlijk 'A, en zondere die af. Na een paar uren brengt men de koningin er bij en men heeft een nieuwen, bevolkten korf, die, daarvoor zorge men, van de noodige hoeveelheid honing als voedsel voorzien is. Dan toch kan de koningin terstond weer haar werkhet leggen van eieren, aanvangen en is de korf spoe diger bevolkt en de kolonie sterk genoeg om zich tegen roovers te beveiligen. Boter dan bij den gewonen korf, kan de ijmker handelend optreden en zelf alles regelen, als hij den Graven horster boogkorf gebruikt. Spreker liet dezen zien, en opmerken, hoe hierbij door de boograampjos men zich telkens van den stand der zaken kan overtuigen en door het uitnemen van raampjes gemakkelijk de kolonie kan splitsen er zich in 't bezit kan stellen van de gevulde raten. Do losse bouw, zooals dit genoorad wordt, heeft dan ook vele voordeelen men krijgt mooier raten, kan deze gemakkelijker uitnemen, en behoeft zijne nijvere dier tjes daarvoor niet te dooden, en ver waren. Hierbij behpeft men de bijen woning niet om te keeren, wat altijd eenige handigheid en voorzichtigheid oischt, maar licht men eenvoudig het deksel of dak op. De rechthoekige raampjes worden er uitgetild en gemak kelijk bekeken en vervangen, zoo noodig, door andere. Bij deze kast heeft men alle3 in zijne maöht, kan men door het wegnemen van een la, die evenals bij een vogelkooi van onderen is aange bracht, ook zorgen voor de zoo noodige reinheid in de woning en het aanbrengen van voedsel. De heer Pannekoek ver duidelijkte oen en ander on wees er op, hoe practisch ook bierbij het vlieggat was ingericht, dat men zoo vernauwen kan als men wil en kan sluiten zonder de bijen van lucht te berooven. Een meegenomen, dicht gewerkt raampje uit een kast van den heer C. Hooij te Oudesluis bewees hoe goed de bijen hierin werken en welk een heerlijke honing bier gewonnen wordt. Deze kast heeft maar één bezwaar. Zij kan niet door den ijmker zelf ver vaardigd worden en de prijs is niet on beduidend ze kost f 4.75. Hierna wees spreker op de voordoelen van het honing winnen. Goede, blanke tafelhomng brengt 50 a 55 ets. per pond op. De meege brachte raat vertegenwoordigde naar schatting een waarde van f 1.25, en deze heeft men in een paar dagen verkregen. Honing in de bruine, oude raten, de 2e soort, heeft een handelswaarde van 40 ct. en dan is er nog een derde soort, die 25 ets. per pond opbrengt. Om deze soorten meer waarde te doen verkrijgen, slingert men ze mee behulp van een machine uit de raten en na ze gezoefd te hebben, verkoopt men ze in goed ge sloten, van een etiqaet voorziene fles- schen. Deze uitgeslmgerde honing ver koopt men voor 45 ets. per pond, maar is minder duurzaam, omdat er ook koningaap, d.i. nog niet afgesloten honing, meê vermengd is. Spreker wekt vervolgens zijn gehoor op, om hier de banden ineen te slaan voor de bevordering van de bijenteelt en te stichten eene onderafdeeling van de Vereeniging tot bevordering der bijen teelt. De contributie bedraagt slechts f 1.50 gld. per jaar en zulk een afdee ling stelt allen in staat, de beste hulp middelen te verkrijgen. Nadat de spreker nog eenige vragen en opmerkingen had beantwoord en ook de heer Kelting, eigenaar van het bijen park te Santpoort, eenige nadere inlich tingen had verstrekt, werd de vergade ring gesloten met een woord van dank aan den spreker voor zijne heldere en aanschouwelijke uiteenzetting. Was 't publiek niet groot,wie er geweest is, zal zich de bijwoning dezer vergade ring niet beklagen, maar veel opgedaan hebben om met succes de bijenteelt te beoefenen. Eenige bijenhouders te Schager- brug hebben reeds het voornemen opge vat,zich te voreonigen en daardoor de bijen teelt hier uit te breiden en to verbeteren. WieritJigen. Bij de jl. Donderdag gehouden morrie- keuripg waren 15 dieren aanwezig. Bekroond werden de paarden der navol gende eigenaarsV. Ileijblok met 2 premiëa, Jb. Koijzer, Jb. Landman, M. Heijblok en Jb. Metselaar, ieder één premie. Wierinsgon. Schipper S. Veerdig alhier, die hot werkvolk voor den aannemer Berkhout van Medemblik had afgehaald, bleef wegens het lage water aan don grond zitten, men was dus verplicht om op het volgende getij te wachten. Een dor arbeiders had de onvoorzichtigheid om over boord te springen, meonende naar den wal te kun nen loopen, doch niet met do verschillende diepe geulen bekend zijnde, liep hij in een van deze, met het noodlottig gevolg, dat hij verdronk. Zijn lijk is totnogtoe niet gevonden. De verdronkene was S. Veerman, wo nende te Medemblik. Vrijdag werd de eerste tarwe uit den Anna Paulowna- polder op de Alkmaarsche markt aangevoerd. De kwaliteit werd algemeen geroemd. Bij voldoende belang- sfelling zal in de maand September te W ierlngerwaard eene hard draverij worden gehouden. De arbeider R. to W ie- rmger waard geraakte j.1. Vrijdag onder ten geladen mestwagen met een uit het lid geschoven arm en ernstige hoofdwonden naar huis gebracht, werd hem heelkundige hulp verleend door Dr. Bax. Voor de vacante betrek kingen van onderwijzer en onderwijzeres te Wieringerwnard hebben zich respectievelijk 19 en 16 sollicitanten aangemeld. Werden in vroeger jaren slechts 18 k 20000 lammeren vanTESSEL uitgevoerd, de meerdere productiviteit, die de bodem verkreeg door kunstmestbe- mesting, heett don veestapel belangrijk doen uitbreiden. Dit jaar van einde Mei tot heden werden reeds uitgevoerd 30089 lammeren en 2717 schapen voor de weiderij, Een prijzig splintertje. Een dokter te AMSTERDAM had een kwestie met zijne dienstbode, welke Don derdag voor het Kantongerecht is beëin digd. De dienstmaagd beweerde naar wij in het N. v. d. D. lezen bij het verlaten van den dienst nog f5 te goed to hebben. De dokter weersprak dat op grond dat hem voor aan het meisje be wezen chirurgische diensten een even groot bedrag toekwam. Die chirurgische diensten bleken bestaan te hebben in het uittrekken van een splinter uit den duim van de dienstbare. De kantonrechter overwoog primo, dat t 5 voor het verwijderen van een splinter wat veel was, secundo, dat Kaatje wel den dokter geen opdracht had verstrakt om de meergenoemde „chirurgische" behandeling op haar tce te passen tertio, dat de dokter, zulks doende, was opgetreden niet in zijn functie van heel meester, maar als patroon, die de hand zijner onderhoorige weder in staat brengt om voor hem, patroon, het van haar geëischto werk te doen, en wees mitsdien Kaatje hare vordering toe. Zooals men weet, .seinde mr. Troelstra na zijn nederlaag te Veendam, dat ihjij mi met di iedubbele kraclit buiten de Kamer de Kuyperiaansche huichelarij zou gaan bekam pen. „De Hollander" vroeg, waarin eigenlijk Kuyperiaansche huichelarij bestond, en di Het Volk antwoordde o.m.een minister, die onmiddellijk na zijn benoeming met vacantie gaat, geeft nog niet veel gelegenheid tot kritiek op zijn daden, en wij zouden dus kunnen volstaan de door ons zoo vaak gecon stateerde tegenstelling tussohen Knyper's imperialistisch, militaristisch en kapitalistisch optreden als Kamerlid, en zijn herhaald belij den dat het ook in politiek alleen om Gods eere mag gaan. Doch bovendien is reeds in de paar dagen van zijn aktief bewind door Dr. Kuyper een daad gepleegd, die niet alleen de christenen in Nederland tegen de borst stiet, wij bedoelen, dat hij begon met de Zondags rust zijner ambtenaren te schenden. Deze regeeringsdaad werpt een zonderling licht op .de houding van een aantal anti-re volution- nairen, die zelfs aan kleine neringdoenden wilden verhinderen, op Zondag een stuk brood te verdienen. Zij doet dadelijk vragen of het drijven in die richting oprecht was gemeend. „De Hollander zegt naar aanleiding van dat antwoord: .Wij begrijpen overigens niet recht, hoe ovei dien Zondags-arbeid zooveel drukte is ge maaktdoor liberalen en socialisten, die hot mot Zondagsrust nu juist niet zoo nauw ne men. Maar dr. Kuyper, of liever zijn beginsel moest toch eens even een duw gegeven wor den. Is echter die duw verdiend Meent men nu werkelijk, dat de minister met opzet en bewust de ambtenaren op .Zondag zal hebben laten werken? Natuurlijk niet. Wijwoteuvan heel dien Zondagsarboid niets, maar kunnen ons toch we! voorstellen, hoe dat goloopen is. Minister Kuyper moest Maandag 5 Augustus op reis. Voor dien tijd behoorde hij in zijn bezit te hebben de stukken betrekking heb bende op de Begrooting, ten einde daarin naar do eischen van den nieuwen koers ver andering aan te brengen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1