De doodstraf. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Boerenwreedheid. PLAAÏSEUJT NIÉUWS." Kantongerecht Schagen. Binnenlandsch Nieuws. De ambtenaren, blijkbaar niet ge ne dn rrtxrn rp rlno+nfiK gewoon om na de bekende zware dagtaak -v ook een enkel avondje te werken aan het departement, in plaats van als naar gewoonte klokslag 4 uur het bureau-jasje uit te trekken, waren vóór den Zondag niet gereed met de stukken; en toen zullen er een paar op Zondag ge werkt hebben, iets waarvan de minister, die in Amsterdam zat, wel niets zal geweten heb ben en waarvan men hem dus geen verwijt mag maken. En daar is na zoo'n drukte van gemaakt Menigmaal is in de verkiezingsdagen geloochend, dat de Anti-revolutiomiairen de doodstraf wilden invoeren. Ons liberalen werd meermalen verweten, dat we de kiezers bang maakten met de galg. Dat men even wel niet ver mis was met de bewering, blijkt wel uit het volgende. Dezer dagen werd te Leiden de politie-agent De Vries door een dronken Vlissinger ver moord, en maakte op zijn graf de predikant Van Hei waarden een zinspeling op de dood straf, die afgeschaft is en op moordenaren als deze behoorde te worden toegepast. De Zeeuw" zegt naar aanleiding hiervan: Wij zijn er niet bij geweest, derhalve zoo wij liegen, doen wij 't in commissie. Natuurlijk heefc de liberale pers over de gansche linie den Leidschen predikant, den "christen", zeer onzacht aangevallen over zijn „liefdeloos" en wat al niet meer er bijsleepen van de doodstraf. Vooral op een graf moet men kiesch zijn, zoo luidde de bestraffing. En er werd bijgevoegd, dat de moordenaar nog een „meisje" had, en dat die wel even bedroefd zou zijn als de weduwe van den vermoorde met hare kinderen. Flauwe praat, waarop niet ingaan het beste antwoord is. Wij hebben als ieder ander medelijden met dat meisjeen de doodstraf verlangen wij niet uit medelijden terug, maar enkel en alleen als een recht Gods, in Zijn Woord duidelijk uitgesproken. De mensch is beelddrager Gods en wie hem als zoodanig van het leven berooft, schendt niet alleen, maar vernietigt het beeld Gods en komt derhalve God aan Zijn eere. Zoo een aardsch Koning deze smaad aan gedaan werd, zou hij het met de strengste straf fen wreken. En zie, de eeuwige Koning, de Hoogste Majesteit, die Zijne rechters op aarde heeft aangesteld om recht te spreken, zou niet de hoogste straf, bij Zijne majesteit pas send, op den booswicht mogen toepassen die 't kwaad bedreef. In dit licht gezien heeft de verdediging der doodstraf niets van dat „cinisme. tegen over het menschenleven", waarvan men in zekere kringen haar verdenkt. Men beoordeelt onsverkeerd, zoo men ons beschuldigt van een liefdeloos Christendom te koesteren, wanneer wij af en toe de volks consciëntie ook op dit punt wenschen wakker te schudden. De beweeggronden liggen dieper dan men vermoedt.En wie er onheiligen wraak achter zoekt, is niet op de hoogte van hetgeen Gods Woord inzake het recht Gods en het Beeld Gods in den mensch leert. Wij laten de uitdrukkingen op 't graf van den politieagent voor hetgeen zij zijn maar 't roepen om wederinvoering van de dood straf is de vertolking van den wensch van honderdduizenden in den lande, de echo van de stem des bloeds, van zooveel vergoten broederbloed, dat roept tot God van den aard bodem de weerklank op 't ontzaglijke woord des Heeren „Wie 's menschen bloed vergiet, diens bloed zal vergoten worden." Keerde Nederland maar terug tot de gehoor zaamheid aan Gods Woord en Wet, ook deze stemmen des bloeds, der Christelijke consciëntie, en van 't Woord Gods zouden meer gehoord en verstaan en betracht worden door eene aan God gehoorzame natie. op de landengte van Panama nestelen. Van Colon of Aspinwall loopt dwars over de landengte een spoorweg naar Panama, die de kortste verbinding tussclien den Atlanti- schen Oceaan en de Groote Stille Zuidzee vormt. Uit de Vereenigde Staten meldt men nu, dat Culumbiaansche opstandelingen de veiligheid van dien spoorweg bedreigen, wat, volgens nadere tijdingen uit die bron, Amerika aan leiding zou kunnen geven, om de lijn te bezetten. Dat men te Washington met groote belangstelling de zaken volgt, blijkt uit de aankomst van Amerikaansche oorlogsschepen in de haven van Colon. Aan het Zuidzee-eskader is bevel gegeven, een paar kruisers te Panama te posteeren, zoodat de beide uiteinden van den spoorweg daarmee beheerscht worden. Natuurlijk zal Amerika niet dulden, dat Europeesehe mogendheden zich met het con flict bemoeien. Dat volgt nu eenmaal uit de leer Amerika voor de Amerikanen. Er bestaat veel kans, dat de Vereenigde Staten weldra weder een stapje verder kunnen gaan in die richting. Reeds lang was er sprake van, dat Denemarken zijne ^vV est-Indische bezittingen tegen contant geld aan Amerika zou afstaan. Het bleef evenwel bij loven en bieden, daar het conservatieve ministerie van koning Christiaan tot geen bepaald besluit kon komen. Na een jarenlangen strijd, waarin de minis ter-president Estrup meermalen in strijd met de uitdrukkelijke wenschen van het parle ment handelde, heeft eindelijk de koning in de herhaalde uitspraken van het land berust en het ontslag van het behoudende ministerie aangenomen. Men wil weten, dat de kroonprins, die de vooruitstrevende richting welwillend gezind is, mede een duit in het zakje heeft geworpen Hoe het ook zij, het Deensche volk is tot in de wolken over de zelfopofferende daad van zijn koning. Door de liberale leiders is zelfs een monsteradres op touw gezet, waarin Z.M. den dank van het overgroot® deel der natie zal worden gebracht. De nieuwe bewindsmannen nu hebben de sleepende onderhandelingen over denverkoop van de eilanden St. John, St. Thomas en St. Croix weder opgevat. Voor Denemarken hebben genoemde eilanden volstrekt geene beteekenishet zijn luxe artikelen, die veel meer kosten dan ze voordeel afwerpen. Geen wonder dus, dat practische mannen, die de ware belangen van land en volk pogen te behartigen, het waardeloos bezit in gangbare munt trachten om te zetten. Wanneer de verkoop doorgaat, krijgt Ne derland de Vereenigde Staten tot onmiddel- lijken buurman. In de nabijheid van genoemde Deensche eilanden liggen Saba, St. Eustatius en St. Martin. Met Aruba, Bonaire en Curaqao vor men zij het oceanisch gedeelte van Neder- landsch We^t-Indië. 't Zou misschien goed zijn om de eerste drie eilanden ook maar tegen eenige millioenen dollars te verruilen. Veel beteekenen zij voor ons niet. Bij deze opmerking gaan wij van de meening uit, dat een paar degelijke molonsteenen beter zijn dan een stel schitterende diamanten. 't Was bijv. voor Italië ook te wenschen, dat het de ware beteekenis van dezen zin meer in toepassing bracht. Overal zoekt het naar steenen, waarmee het zich tooien kan, terwijl de molensteenen, die het volk brood moeten verschaffen, onbewerkt blijven. Wij meldden reeds, dat Italië nu weer pro paganda in Albanië gaat maken. De Sultan schijnt met de Oostenrijksche en Italiaansche ingenomenheid voor zijne Adriatische kust provincie niet veel op te hebben, althans hij heeft een zijner generaals opgedragen, de forten langs de Adriatische Zee, en in 't bij zonder die om Durazzo, nauwkeurig te inspec- teeren. De naijverige vrienden zullen zeker dezen wenk wel begrepen hebben. de recordlijst van Kitchener, die in ons vorig blad stond opgenomen en waarin Kitchener begon met „tot mijn genoegen", enz. Welnu, die lijst schijnt ons niet juist te zijn over geseind. Tenminste, de Engelsche bladen geven een eenigszins anderen tekst niet alleen, wat minder te beteekenen heeft, maar de resul taten zijn daarin ook wat bescheidener opge somd. De 244.000 patronen, waarvan Reuter heeft geseind, waren er in werkelijkheid, volgens Kitchener's eigen opgaaf, slechts 24.100een nogal belangrijk verschil. Verder laat Reuter de mededeeling van Kitchener weg, dat al het opgesomde reeds vroeger is genoemd in afzonderlijke berichten en dus enkel een recapitulatie is. Kitchener's telegram vermeldt overigens nog, dat zich onder de 20 gewonde Boeren bevindt commandant Moll, die gevaarlijk gewond is. Bij het bericht over French' bewegingen heeft Reuter weggelaten dat deze verscheiden schermutselingen heeft gehad „zonder bepaal den uitslag." Waar blijft nu French' succes Dit is, na zoovele andere, weer een bewijs, van hoeveel waarde de Engelsche oorlogs berichten zijn. De republieken Columbia en Venezuela, beide gelegen in het Noord-Westen van Zuid- Amerika, leveren thans een schouwspel op, dat men niet alle dagen in de politieke wereld kan waaraemen. Eerstens woedt in beide landen de burger oorlog, en alsof dat nog niet voldoende was, bestaat er alle kans, dat beide Staten ook nog tegen elkander ten strijde zullen trekken, 't Is een ingewikkelde geschiedenis, waaruit men bijna niet wijs kan worden, 't Schijnt, dat Columbia bijzonder gebeten is op zijn Ooste lijken nabuur. Tot het jaar 1883 vormden Venezuela, Columbia en Ecuador één staat, doch door den eerzucht van eenige generaals spatte de statenbond uit elkander en werden de tegenwoordige republieken gevormd. Het is voornamelijk Columbia, dat deze verbrok keling van krachten zeer betreurt. Meermalen heeft het reeds beproefd, opnieuw eene fede ratie te stichten, doch de afgescheiden deelen hadden daarvoor geen ooren. De verbittering van heden moet voorna melijk haren grond vinden in de omstandig heden, dat Columbiaansche opstandelingen uit Venezuela steun ontvingen. 't Kan ook heel goed zijn, dat beide regee ringen met het succes van een buitenland- schen oorlog de inwendige ontevredenheid zullen trachten te stillen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat op zulk eene wijze aan de gistende gemoederen eene afleiding werd gegeven. Vooral wijlen Napoleon III heeft dit bloedige kunstje meermalen met succes toegepast. Eigenlijk bestaat in de Zuid-Amerikaansche Staten altijd de oorlogstoestand. Het zijn in den regel generaals, die met hunne pronunciamento's de lange rij van op standen en burgeroorlogen hebben saamgesteld. Het is niet zoo zeer om een staatkundig programma in of door te voeren, dat naar de wapens wordt gegrepen, geen politieke om wentelingen dus, als waarvan Europa in 1830 en 1848 getuige was; het is de eerzucht van een generaal, gesteund door eene naar macht hakende en op voordeel azende partij, die den fakkel van den krijg doet ontbranden. En wanneer dan de beweging is gelukt, wanneer de President van den Staat van zijn zetel is verjaagd, wanneer de partij van het bewind het onderspit heeft gedolven, dan vormt zich uit de rangen dier verslagenen al spoedig een nieuw leger van gewapend verzet, dat niet rust, vooraleer het de oude stellin- keuring. En men gelooft niet, dat Steyn of Het mooiste nieuws over den oorlog in Zuid-Afrika meldt ons het blad „de Telegraaf. Dat blad zegt Door een bij onze lezers goed bekend Afrikaner hier ter stede werd langs geheimen, doch volkomen vertrouwbaren weg het vol gend bericht ontvangen uit de Zuid-Afri- kaansche Republiek Lijdenburg door de onzen genomen. Uit Middelburg refugee-kamp 1000 man uitge haald door Botha. Roodepoort door de onzen vernield. In de Kaapkolonie 800 kolonialen van de Engelsche troepen aangesloten bij de Boeren. Engelschen hebben plan alles an derkant (of onderkant Pretoria op te geven. Omstreeks vijftig menschen uit het dorp Pretoria weggevlucht naar de Boeren. Deze berichten, die naar onze overtuiging volkomen vertrouwen verdienen en die ver schillende geruchten bevestigen, die ons reeds vroeger bereikten, versterken ons in het ge loof, dat de beruchte Proclamatie van Kitchener van weinig uitwerking zal blijken, zegt de Tel. Bevestiging is noodig, willen we zulk een goede tijding voor waar aannemen. Het gerucht, dat er Kaperbrieven zullen worden uitgegeven, duikt nu al weer op, voor de zooveelste maal. De Transvaalsche autoriteiten zouden nu op het punt staan om toe te geven, als tegenmaatregel tegen de proclamatie van Kitchener. Het Fransche blad „le Matin" bevat zelfs reeds den tekst van zulk een kaperbrief, waar onder men de handteekening van president Kruger tracht te krijgen. Het luidt „Mijnheer, wij nemen uw aanbod aan om een vrijwillige vloot te organiseeren. Het blijft afgesproken, dat gij de schepen op uwe risico wapent tegen Engeland. Door de regee ringen der Zuid-Afrikaansche Republiek en van den Oranje-Vrijstaat zal u, wanneer zij hunne onafhankelijkheid behouden, worden toegekend 80 Pond Sterling per ton water verplaatsing voor de Engelsche oorlogssche pen en 40 Pond Sterling per ton bruto in houd voor de Engelsche koopvaardijschepen, die worden genomen of tot zinken gebracht. Gij zult den handel der neutralen waarschu wen tegen de gevaren die de Engelsche sche pen zullen loopen", enz. Algemeen wordt in Pretoria geloofd, dat de proclamatie van Kitchener niemendal zal uitwerken, of Schalk Burger en Steyn moesten hun goedkeuring hechten aan de overgave. Ondanks de geleden verliezen is het niet waarschijnlijk, dat Botha en de andere bevel hebbers iets zullen doen zonder die goed- gen heeft heroverd Sedert de Zuid-Amerikaansche republieken zich aan de Spaansche overheersching wisten te onttrekken, is er geen jaar voorbijgegaan, dat, dit bloedige spel niet hier of daar werd Schalk Burger die goedkeuring zullen geven, uit vrees van door alle Boeren voor verraders te worden gehouden. Ook Kruger gelooft niet dat de proclama tie succes zal hebben. Hij antwoordde daar e-esneeld en uit den huidigen toestand in ge- j met een kort en bondig „neen" op. 1 i i-.iusu J.» U„4. T>„ v-i v„_r i 1 noemde republieken blijkt, dat het tijdperk van nationale loutering nog lang niet afge sloten is. Welke zullen de gevolgen van een oorlog tusschen Columbia en enezuela zijn Wanneer de Vereenigde Staten van Noord- Amcrika do kans schoon zien, zullen zij zich De man, die het best het land en de men schen kent in Zuid-Afrika, is, naar aan de „Times" wordt gemeld, nog steeds vast over tuigd van den eindelijken zegepraal van het recht en de vrijheid in Zuid-Afrika. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren In een der lijfbladen van minister Cham- berlain lezen we, dat de verhouding der kindersterfte in de kampen is 350 per 1000, of 20 maal zoo groot als deze onder normale omstandigheden zou geweest zijn. De oorza ken zijn gelegen in het gebrek aan levens middelen en in het heerschen van epidemische ziekten, oorzaken, die niet zouden bestaan, wanneer de kinderen op de hoeven waren gebleven. Dit geeft voldoende aan, dat de verzorging uitmuntend is Volgens particuliere berichten; zou de Boe- ren-commandant Beijers in een der jongste gevechten zwaar gewond zijn, en men ver wacht niet, dat hij zal herstellen. Commandant Pretorius, die vóór eenige weken een schot door de oogen kreeg, is sedert gestorven. Er wordt nog een ongeluksnieuwtje gemeld Kolonel Gorringe geraakte Woensdag in gevecht met Kritzinger en de commandanten Erasmus, Pyper en Cachet, in de nabijheid van Steynsburg. Erasmus en Cachet werden doodelijk gewond, en vele Boeren gevangen genomen. Nadere bijzonderheden omtrent het gevecht zijn nog niet ontvangen. KolonelDoran vielWoensdag de commando's van Lotter, Botha en Smit aan, vijftien mijlen ten Westen van Steynsburg. Hij maakte 15 paarden buit. Naar de Tel. verneemt, hebben verscheidene in Nederland vertoevende Afrikaners zich reeds aan het bevoegde adres in Europa, hun welbekend, opgegeven, om deel uit te maken van de bemanning der kaperschepen die, naar het nu werkelijk schijnt, eerlang den Engel schen handel ter zee gaan bestoken. Het is treffend, hoe deze strijd om de vrijheid van het Hollandsche ras in Zuid-Afrika al de perio den schijnt te zullen doorloopen van de wor steling der oude Hollanders in de 16de eeuw. Eerst te land, nu ter zeeAlles verliezen, om alles te winnen, juist als hun Vaderen. Welk schouwspel zal de wereld nog te zien krijgen in deze 20e eeuw! Weer een worsteling tus schen het Hollandsche en het Engelsche ras op de wereldzee Maar immers, „Brittan- nia rules the waves Ten minste zoo meent Brittannië. Of het zoo is, zal wellicht spoe dig blijken. Er wordt gemeld dat een compagnie ver kenners van generaal French den lOen bij Nieuw-Bethesda in hinderlaag is gevallen. Er zijn geen bijzonderheden ontvangen maar men vreest, dat de verliezen zwaar zijn. Laffan verneemt uit Durban, dat Botha met 4000 man bij de Zoeloegrens is ingesloten en dateen beslissend gevecht wordt verwacht Er is steeds van Engelsche zijde geklaagd over de wreedheid der Boeren. Als een bewijs dat dergelijke aantijgingen grove laster zijn, kan mede dienen de schets, die het voor malig hoofd van De la Rey's commando van dezen Boeren-generaal geeft. Hij beschrijft daarin, hoe generaal De la Rey zijn gevangenen behandelt, hoe hij, toen hij drie Britsche officieren en 50 of 60 man losliet, zijn ambulancewagens ter be schikking stelde om de gevangenen zoover mogelijk het loopen te besparen, daar zij geen middelen van vervoer hadden en zelfs aan de officieren de paarden teruggaf die hij hun had ontnomen. Hij verhaalt, hoe De la Rey zelf steeds na ging, of wel alle mogelijke zorg werd besteed aan de Britsche gewonden, die in zijn handen waren gevallen. Hij vraagde hun persoonlijk, of ze tevreden waren, hij sprak vriendelijk opbeurend tot hen en deelde hen van zijn tabak uit. Een gewonde soldaat van het Lincolnshire-regiment, dien hij had bezocht, was verbaasd toen hij hoorde dat zijn bezoe ker generaal De la Rey was; hij meende dat een predikant aan zijn kribbe was gekomen. Na den slag bij Moselikatsenek gaf De la Rey den dokter last de gesneuvelden te be graven, „omdat hij de eenige was die iets wist van den Engelschen lijkdienst". De dok ter antwoordde dat hij daarvan niet best op de hoogte was, waarop De la Rey, hem te leurgesteld aanziende opmerkte„Dan moest ge u schamen. Ik vertrouw echter dat ge er wel genoeg van zult weten om een paar woorden te zeggen die hun naastbestaanden goed zouden doen als zij ze hoorden en die hun voldoening zullen zijn, als zij ze later vernemen. Ook kunt gij den Hemelschen Vader wel bidden om deze gevallen helden hun zonden te vergeven." Op zekeren dag werd in De la Rey's tent gesproken over de eer en de onderscheiding die lord Roberts zich in dezen oorlog had verworven. De generaal liet de menschen wat praten en zeide toen „Gij allen benijdt lord Roberts over wat hij gewonnen heeft, maar denkt gij wel aan wat hij heeft verlo ren Niemand uwer heeft een zoon in den oorlog verloren, maar hij en ik wel. Ik kan mèt hem voelen. En ik verzeker u dat hij gaarne alle eerbewijzen, eiken stuiver van zijn fortuin zou willen geven, dat hij zou willen terugkeeren tot de positie van lui tenant, ja van gewoon soldaat, als hij daardoor zijn zoon kon terugkrijgen. Zeker, hij is veldmaarschalk, maar hij is ook vader. Ik heb denzelfden bitteren beker moeten drinken als bij, maar hij was voor hem bit terder, want hij verloor zijn eenigen zoon en ik heb nog zoons over „Gjj ziet naar de teekeningen van zijn in tocht en gij denkt dat het prettig geweest moet zijn in zijn plaats te zijn. maar ik zeg u, dat al dien tijd zijn hart bloedde en dat hij maar steeds een graf in dit land voor oogen had en tot zichzelf zeidemijn zoon, mijn zoon, had God mij maar vóór u laten sterven." En aan het slot van elk dier trekjes van den man, dien de sclmjver noemt den Bayard onder de Boeren, stelt hij de vraag aan den redacteur van het Jingoblad, waar dit stukje uit overgenomen is „Denkt gij dat zulk een man het dood schieten van gewonden zou kunnen goed keuren En de „Daily News", die het stuk heeft overgenomen, teekent daarbij aan: „En dit is het soort menschen, dat de Re geering uit Zuid-Afrika wil verbannen om ruimte te maken voor cosmopolitische goud delvers Schagen, 17 Augustus 1901. De Zeer w. Heer Van der Dij 1, vroeger kapelaan alhier, thans pastoor te Hellevoetsluis, is benoemd als pastoor te Akersloot. Vrijdagavond j.1. had de tweede vergadering der nieuwe Wielerclub plaats, ten huize van den heer H. Raven. Een reglement werd vastgesteld en tot len en 2enCaptain benoemd respectievelijk de heeren H. Schene en W. J. v. Loo. 25 Augustus a.s. zal een clubtocht worden gehouden. De ver- eeniging telt reeds 23 leden. De contributie werd bepaald op f 1. Zoo nu en dan een buitje frischt wel wat op, maar voor het weiland is het niet genoeg. De bekende natte Augus tusmaand met haar zwoele warmte, die op nieuw de weiden met een tapijt van malsch gras bedekt, blijft ditmaal weg, waarvan vooral de koeboer de nadeelige gevolgen ondervindt. Op de markten is die toestilnd ook dui delijk merkbaar. Al het magere vee gaat gedrukt onder een stuggen handel. Ook in kalf koeien was de markt van Donderdag j.1. trekkend. Vette varkens en dito schapen hebben, elk op hunne wijze, ook al te kampen met moeilijke tijdsomstandigheden. Het verschil van in- en verkoop bij vette schapen bedraagt soms al heel weinig. In enkele gevallen bepaalt de winst zich alleen tot de wol en zelfs gebeurt het, dat ook die niet geheel vrij is. Vette koeien bleven prijshoudend, bij een vrij vluggen handel. Bij de mindere melkopbrengst is het niet te verwonderen, dat de boter duurder wordt. Eieren gingen mede weer iets vooruit. Op waardige wijze en met hartelrjken geestdrift hebben Woensdag en Donderdag jl. de Katholie ken van Schagen hunne liefde en hunnen eerbied getoond jegens hunnen herder, deken Gerardus Stophanus Koopman, sinds een jaar pastoor alhier, na vroeger assistent geweest te ?ijn te Nieuweveen, kapelaan te Roelofs Arendsveen en pas toor te Oude Wetering. Geen enkele, die niet gaarne zijn offertje had bijgedragen om Zijneerw. een stoffelijk blijk van dankbaarheid aan te bieden. Benige jongelui hadden zich druk beijverd, om uit onderlinge bijdragen "het kerkgebouw smaakvol te versieren. Vooral het altaar zag er keurig uit. Den heer Gielen, onderwijzer der Par. school en Koster der kerk, komt hiervoor werkelijk een woord van lof toe. Woensdag arriveerde de jubilaris alhier met deu trein van halfzeven en werd aan het station ontvangen door heeren kerk meesters. In een drietal landauers reed men naar het kerkgebouw, waar de jubi laris aam het hek werd ontvangen door eenige strooistertjes,die hem voorafgingen, het kerkgebouw binnen. Daar werd den jubilaris door het koor en de gemeente een feestlied toege zongen en een plechtig lof gehouden. Donderdagmorgen om 10 uur droeg Zijneerw. het H. Misoffer op, waarbij de Weleerw. heeren Van Galen en 8. Keet Szu. als diaken en subdiaken fun geerden. Ba het evangelie beklom de jubilaris zelf het preekgestoelte en sprak de gemeentewaren toe naar aanleiding van de woorden „Gratiss agaraus Do mino Deo uostro". (Laten wij den Heer dankbaar zijn). Zijneerw. ontwikkelde eerst de beteekenis van het II. Priester schap, wees daarna op den zegen, dien de Hemel hem geschonken had op den dag zijner priesterwijding; toen op bet heugelijk feest vari den dag, eu wekte vervolgeus de geloovigen op tot dank baarheid aan den grooten Gever, hun steun vragend door hun gebed, hunne gehoorzaamheid en liefde. Om één uur bracht de jubilaris, om ringd door eenige leden zijner familie, een bezoek aan de r.etversierde Parochiale school eenige buren hadden de ver siering aangebracht waar de kinderen bijeen waren en waar den Deken, na ont vangst door een tiental bruidjes,eeri prachti ge schilderij als cadeau zou worden aange boden. Daar hot schilderij nog niet was ontvangen en dus de overhandiging niet kon geschieden, wat voor de kinderen vee! van het prettige van den dag deed verloren gaan gedurende eenige maan den hadden zij reeds aan het boofd der school hun wekolijkech offertje overge dragen bepaalde de feestelijkheid in dit lokaal zich slechte enkel tot het op- eenige verzen door eon paar leerlingen en tot het ovorhaudigeu van een fraaien bouquet. Nadat onder leiding van den WelEerw. heer Kapelaan door alle kinderen eenige toepasselijke feestliederen waren gezongen, richtte de heer J J. van der Meulen, onder wijzer, een hartelijk woord tot den feestvie renden herder, waarna deze een bezoek bracht aan bet geBticht der eerwaarde Zusters Hier werd dep beminden deken door de kinderen van do naai- en breischooï eene fijn bewerkte superpli en een fraai sigarenstel als geschenk aangeboden. Ook n iet-Katholieken lieteD zich niet onbetuigd. 's Avonds, na een plechtig lof met drie heeren, waaronder het zangkoor op verdienstelijke wijze eene feest-cantate zong, werd den jubilaris door de plaatselijke Harmoniekapel eene serenade gebracht waarbij de heer W. Vader op do stoep der pastorie uit aller naam de felicitatie aan bood, welke door den deken beantwoord werd on waarbij hij zeide, dat het hem aan genaam stemde, na nog zoo'n korten tijd burger te zijn geweest van Schagen, reeds zooveel blijken van belangstelling te mo gen ontvangendat hij Schagen lief had gekregen dat hij hoopte, dat Schagen in bloei en welvaart zou mogen toenemen en dat niet het minst de bchagor Kapel daarin zou mogen dealen. Ook word nog des avonds door do heeren J. Overtoom en J. Vlaming de kerktoren verlicht. Dat leverde een aardig effect. Door de directievanhet koloniaal museum te Haarlem word onzen plaatsgenoot, den heer J. C. Visser, op diens aanvraag eene „schoolcollectin" uit genoemd museum verstrekt. Deze collec tie, die er keurig uitziet, bevat grond stoffen en voortbrengselen uit Oost- en West-Indië, alsgedroogde planten, aren bamboe, koffie, vruchten, enz. enz., bone vens eenige dieren op spiritus en een g« illustreerden beschrijvenden catalogus. Het doel van het koloniaal museum is o. a., aan elk der meer dan 5000 scho len in Nederland op aanvrsge gratis zulk eene collectie te verschaffen aatt moer dan 400 scholen is dit reeds geschied. Over het nut van deze zendingen voor jong Nederland behoeft zeker niet uitge weid te worden, dit is tastbaar. Volle drie weken geleden haalde een onzer plaatsgenooten des avonds van eeu kennis aan De Keins een kat. Hij bond het dier in een zak, gaf poesje thuis van het beste, dat hij maar had, maar hield haar toch zekerheidshalve „om te wennen" binnen de muren van de nieuwe woning. Na drie weken deed poes haar eerste wandeling in den tuin, doch zij keerde niet weer. Den volgenden dag was de kat weer aan De Keins. Poes had den weg gevonden, instinctmatig zeggen do ge leerden, ondanks de vele voorzorgsmaat regelen, die men genomen had om haar den weg niet te leeren kennen. Geschrikt door den motor- wagen van den heer Backx, geraakte Vrijdaguam. in de Hoep de kefc voor den bakkerswagen van den heer Kant op hol. Bij dit ongeval kreeg de ket belang rijke kwetsuren, terwij! de wagen zeer beschadigd werd. Ook de berijder kreeg hier en daar eene verwonding. Naar wij vernemen, zal de motor-dienst tusschen Kolhorn en Schagen op Maandag 2 September worden geopend. Uitspraak var, Donderdag 15 Aug. 1901. J. J. V., Alkmaar. Niet in 't bezit van behoorlijk plaatsbewijs, 2 gld. of 2 dagen. 8 H., Zijpe. Rijden op hondenwagen, 1 gld. of 1 dag. D v. T.. Zijpe. Straatschenderij, 2 gld. of 2 1 M. II., Anna Idem, vrij- Paulowna gesproken. T. V-, Midwoud. Hardrijden in de kom der gemeente Schagen,1 gld. of 1 dag. T. H., Terschelling. Trekken aan do noodrem zonder noodzaak, 1 gld. of 1 dag. J BWarmenhuizen. Dronkenschap, 1 gid. of dag. J B., Schagen. Rijden met honden zonder muilkorf, 1 gld. of 1 dag. Ch. v. L., (kermistent Bennerj zonder bekend verblijf. Zonder behoorlijk plaats bewijs in den trein, 2 gld of 2 dagen. A. de J., Idein, idem, idem. Ch. B., Idem, idem, idem. W. M Schagen. Dronkenschap, gld. of 3 dagen. 3 Kindermoord te TILBHRG. Uit goede bron verneemt het „Centrum", dat er groote waarschijnlijkheid bestaat, dat het hooger beroep van het vonnis der arroa- dissements-rechtbank te Breda, in zake den moord op Maria Kessels, zal worden ingetrok ken, omdat de rechterlijke macht van eene nieuwe behandeling dezer zaak alsnog te wei nig resultaat verwacht. Aan den LANGEDIJK en vooral te SINT PANKRAS heeft dit jaar de late kool ontzettend veel te lijden van „knolvoet". Nog steeds zoekt men tevergeefs naar een middel ter bestrijding van deze vooral op nieuw land voorkomende ziekte. miT "De, 1 e,v e r n van 160.000 K. G. Thomasphosphaat, 20.000 K.G. Superphos- en 6000 K.G. Kaïniet, den 15en dezer Vereeniging te Haarlemmermeer phaat door de aanbesteed, werd gegund aan den'heer J- J': 70ooo terw^ de leverill3mÖ e u- Thomasphosphaat en U00 K.G .Kaïniet voor de Vereeniging te schelling mede aan den heer Morra *erd opgedragen. - HEER HUGOWAARD. Vrij dag,de» 16 dezer, werd ten huize vau den heer P- f- Vn.il de misdienaars had h;; A~d van Rhijn eene algórneene vergadering de'' !.9 öacl "IJ dfls mor- marktvereeniging „Gns Belang" gehouden. Bij de opening der verg. wijst de Voorz-, de heer K. Gelder, er op, dat ze is uitge schreven naar aanleiding van den uitgespro ken wensch, om een aanvang te maken met het houden van dagelijksche koolveiling. Vóór dit jiunt in behandeling te brengen, verzoekt voor don Secr., den heer notulen der laatstge- zal voorlezen. Onver- gens een altaar-harmonium-schel ont vangen en van den onderwijzer-koster eene herinneringsschilderij als blijk van hoogachting en waardeering. Van de gelegenheid tot het aanbieden van persoonlijke felicitatiën werd tiidens i t6 Vooi'z' aandacht de receptie «eer druk gebruik geikt.£^$2. trgde

Schager Courant | 1901 | | pagina 2