Donderdag 29 Augustus (901, 45ste Jaargang No. 3(557. IBoreaiiSCJfiAOfiSJSf, ÏLaasra, II 4. Uitgever j P. TRAPMAN. ledewerker t 1. W UüE L. G emeenle S e h a gen. Bionenlaodsch Nieuws nu iigfii- mi Almltiifr Liiliiivllil pfi^BaiSinELKÖ-nCölZTZaiDdKGvJ2ilSBBi2ei2*CC. i^^iCMsaaBscKTwajsa®»*.:-* r^yrrt^wta^^rvrfQfar^-^-a>i^A'!xwr.-^-a..Tg^is^ygis»jraaoari??'tR Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENT1EN in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. I*1111 'li!1 lekendmaklDüeQ. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen worden inlichtingen gevraagd omtrent een verloren sleutel. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Te Scbager brug is j. 1. Zaterdag eene vereeniging ter bevordering van de bijenteelt in Zijpe en Omstreken opgericht, waarvoor het lidmaatschap door 20 personen word aanvaard, Nadat een reglement was samengesteld en aan genomen, werden tot bestuursleden gekozen do heeren C. Hooij te Oudesluis, L. J. de Vries, Th. E. J. Odendaal, J. v. Leverink te Schagerbrug en P. Thomas te Schagen, van wie da eerste drie respect, de functiën van Voorzitter, Secretaris en Penningmeester op zich namen. De contributie werd bepaald op 75 ets. per jaar voor gewone leden en op 1 gld. voor begunstigers. De vereeniging zal o. m. voorloopig trachten, in hare omgeving de bijencultuur te verbeteren, deze meer winstgevend te maken het aanplanten van honingrijke planten to bevorderenafzet voor honing en was te vinden, en den leden alle inlichtingen voor dit bedrijf te verschaffen, die zij wenschen. Het is te verwachten, dat nog velen van deze zoo nuttige vereeniging lid zullen worden, of haar zullen steunen. De contributie behoeft ook den arbeider niet af te schrikken. De heer en mej. Odendaal te Scbagerbrug hebben dezer dagen bier vele meisjes en dus ook hare ouders aan zich verplicht, door eerst een 30-tal jonge en nu jl. Zondag een 25 oudere meisjes op een heerlijken rijtoer met de Janplezier te onthalen. De laatsten maakten een uitstapje naar Heiloo, om over Alkmaar, Bergen en Schoorl weer terug te keeren, en werden onderweg ruimschoots onthaald, zoodat zij, evenals de jongeren, die Schoorl, Bergen en War men huizen hadden bezocht, zeer voldaan en hoogst dankbaar thuis kwamen. Verleden jaar waren door deze milde kindervrienden zoo vele jongens op een dergelijk uitje onthaald. Bij 't hevig onweder, dat Maandag boven Dirlzshorn woedde, werd midden in 't dorp de telefoon getroffen, waardoor een draad sprong en uit een paal een splinter geslagen werd. Een in de nabijheid staand per soon werd tegen den grond geslagen, gelukkig zonder letsel te bekomen. 0-0-0 13. „Weet je, wat je doet?" meende Des Barros verder, „bedenk een verbaaltje, waarom de jongen niet kan schrijven, en wees in de eerste plaats zelf geduldig. De tijd zal alles verklaren." „Ik kan het toch maar niet blijven aan zien, dat Dartigues Pierre maar leugens vertelt omtrent ons?" „Hoe wil je dat verhinderen „Door naar Maillane w gaan „Dat is het uiterste. Hoe kan je er nu aan denken om naar dat dorpje te gaan? De nieuwsgierigheid der luidjes was dan juist dubbel geprikkeld, en de gevolgen van zulk een stap waren onberekenbaar. Verbijt je toorn en wacht het nu eens af." „Kunnen we niet beginnen met tegen dien mijnheer Van Maillane op te treden „Dat is een andere vraag. Wij bevinden ons midden in de verkiezing, men heeft nu het recht, zoo 't een en ander te ver tellen, en wanneer dat gebabbel den slot heer niet aanstaat, dan zal hij wol de goedheid hebben om te zeggen, waarom niet. Ik heb een heel pak met akten, waarin over niemand anders dan hem sprake is ik geloof, dat ik wel wat zal vinden, dat der moeite waard is. Dartigues heeft den storm ontketend, hg moet nu maar onweer oogsten." Met ingang van 1 Oct. is de heer P. Peereboom Jr. te Wie- ringerwaard benoemd tot brie vengaarder te Sint Pancras. I.ï ken. Met 31 dezer eindigt de loopende termijn voor den herijk der maten en gewichten. Mon wordt er op attent gemaakt, dat elk dier voorwerpen moet voorzien zijn van het vereisehte goed- keuringsmerk [K gewone cursieve druk letter), opdat men door Verzuim niet in ongelegenheid korne. Het IJkkantoor te ALKMAAR zal geopend zijn 29 en 30 Augustus en na 1 Sept. Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur. Zondag werd te Span broek eene groote openluchtmeeting gehouden, belegd door de drankbestrijders- vereenigingen te Enkbuisen, Hoorn, Span broek en Medemblik, waaraan eenige honderden personen deelnamen. Als spre kers traden op de heeren Pricke, voor zitter van de Christelijke Geheeloathou- dersvereeniging te LeeuwardenNicolas, voorzitter van het R.-K. Kruisverbond, te AmsterdamLod. van Mierop, te 's-Gravenhnge, en mej. E. Bieren, te Amsterdam. Het fanfarecorps Crescendo te Spanbroek verleende zijne mede werking. Te Hergert is het monu ment aangekomen ter eere van de Rus sen, die aldaar in 1799 sneuvelden. Het bestaat uit drie stukken graniet, die 7000 KG. wegen. Op de voorzijde staat een opschrift in vergulde letters. Op het granietblok komt een wit marmeren kruishet geheel wordt om geven door steenen palen, die door ket tingen met elkaar verbonden worden. Met het maken van een beharden rijweg in den Kostverlorenpolder t<? IVie» swe IViedorp, tusschen de Bullebrug en do Vijvcrbrug, gaat het voorspoediger dan in den regel het geval placht te zijn bij een werk, waartoe de medewerking van onderscheidene land eigenaren wordt vereischt. Nog kortelings maakten wij melding van de plannen in dezethans zijn de heeren Meuleveld reeds bezig aan da uitvoering daarvan. Stemgerechtigde inge landen van den polder W oudmeer besloten Dinsdag een renteloos voorschot van f1000 te verleenen voor den spoor weg van Broek op Langendijk naar Dirkshorn. —-0 p doNationaleSchilders- tentoonstelling, den 21en Aug. j.1. te Bolsward gehouden, werd eene in zending van den heer C. Bogtman te Oadkarspel met eene bronzen me daille bekroond. „Vaarwelzeide Appel, terwijl hij zijn vriec CoiripaaTy, chudde. „Ik ga Ir Tg stootte, zü/n, Francine be richten over afgespeeld.Vk brengen. Ik wilde wel, dat ;.„rB ^25 waren." Ia de kleine salon huis in do Luxemburgstraat, tyaaïy aU"de vensters in een tuin uitkeken, zat* mevrouw Appel met een borduurwerkje bezig. Haar mooi gelaat, dat zijn geheele frischheid had be houden, was droomerig voorover gebo gen. De eerste smarten van haar leven hadden den stempel der melancholie op haar voorhoofd gedrukt. Ofschoon ze pas zes- en-veertig jaar oud was, was heur haar toch reeds grijs. Nooit, zelfs niet in haar ge lukkigste uren, had. ze zich vrij gevoeld van die doffe onrust, wqlke de dreigende onze kerheid van haar vroeger verbond met Dar tigues haar steeds opdrong. Steeds was ze op het een of ander ongeluk voorbereid.Vergeefs was het, dat Appel het hoogste doel van zijn eergierigheid bereikt had.vergeefs was hij ge worden een der groote lichten der Fransche wetenschap. Fraucine had geen enkelen dag in ongestoorden vrede van haar lot kunnen genieten. Elke bevrediging, die haar nieuwe echtgenoot haar bracht, koD haar niet doen vergeten de kwellingen en de bitterheid, die ze door do schuld van haar eersten had moeten lijden. Trots dat was zo zoo gelukkig als men onder zulke omstandigheden maar zijn kan; slechts de herinnering aan Dartigues ver giftigde haar vreugde. Wanneer het hem eens in den zin kwam zijn zoon op te eischen, hoe zou ze dat kunnen verhinderen Er was maar één middelPierre het gansche verleden te De plannen voor den aan- leg van een stoomtram op het eiland TEXEL, van Qudeschild naar Den Burg en de Waal, zijd, naar men mede deelt, in zooverre gevorderd, dat met den aanleg terstond wordt begonnen, als de gemeente den weg verstrekt. Bij de jongste verkiezing zijn verschillende Kamerleden gekozen van betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd. Do heer Ter Laan had, toen hij gekozen werd, nog niet eens de door de Grond wet gestelde leeftijdsgrens bereikt onlangs is hij 30 jaar geworden, zoodat hij in September, als hij zitting neemt, „vol" is; de heer Melchers is even over de dertig, een paar jaar; veel ouder is evenmin zijn collega van nu en vroeger, de predikant Schokking, die teven3 in de rechten gepromoveerd is. De heer Hugenholtz is ook ai niet van rijpen leeftijd; hij is midden dertig; ook het nieuw gekozen lid voor Amers foort, de heer Van Asch van Wijck, moet nog een jong advocaat zijn, maar van hem kennen wij den leeftijd niet; eveneens luit. Duymaer van Twist, do nieuwe afgevaardigde van Steenwijk, die midden dertig is. Onder de al langer zittende leden zijn er ook een paar van jeugdigen leeftijd. In de vorige Kamer was Ketelaar de Benjamin toen deze zitting nam, was hij even dertig, nu is hij natuurlijk weer opgeschoten. Onder de jongere leden behoort ook mr. Marchaat, die, naar wij meenen, 32 jaar is. Volgens mededeelingen in het Volksblad weigerden B. en W. van DELFT, aan den heer Ter Laan het gevraagd tijdelijk verlof voor elke Kamerzitting, „in de hoop", zooals zij zeiden, „dat Ter Laan dan voor 't man daat zou bedanken, daar zij hem ongaar ne als hoofd der school missen". Nu heeft Ter Laan verzocht voor de vier jaar van zijn lidmaatschap een be voegd plaatsvervanger te mogen stellen. Hierop is nog geen bescheid. Ter Laan zegt, dat, als ook dit wordt geweigerd, hij toch, om zijn kiezers niet teleur te stellen, dan wel zijn ontslag als hoofd zal nemen, al is dit een zeer gewaagde stap. Onwaar. Uit het „Technisch Weekblad" namen wij een geruchtmakend bericht over, be treffende de moorddadige werkzaamheden aan de pijlers van de nieuw te bouwen spoorbrug over het Noordzee-kanaal bij VELSEN. Als gevolg van die werken zouden reeds 4 werklieden gestorven zijn en ruim een 20-tal min of meer ernstig ziek. Tot geruststelling kan het Vad. mede- openbaren, hem de gebreken, de zwakheden, de bedriegerijen van zijn vader te onthul len. Maar zou dat niet een groote vernedering en een groote smart zijn voor den trotschen geest, voor het grootmoedige hart van den jongen man Was het voor haar niet een erbarmelijke verdediging, den zoon te moe ten zeggen: „Je vader is een schurk!"? Al deze gedachten, die in de eenzaam heid steeds en steeds weder terugkeerden, hadden Francine vóór haar tijd verouderd en op haar schoon gelaat den stempel vau verdriet gedrukt. Zij was weldadig. Alle vereenigingen tot bescherming en opvoeding van kinderen vonden bij haar ondersteuning. Zij had Appel aangespoord, met zijn geld eene kliniek voor zieke kinderen in het leven te roepen en een groot deel van het honorarium, dat rijke patiënten hem betaal den, werd besteed om arme kleinen te verplegen. Maar ondanks de vele uitgaven, die hij zich getroostte, was de rijkdom het huis binnengetrokken. Op vijftigjarigen leeftijd stond Appel, aan de spit3 van iedere beweging in de moderne geneeskunst. In den omgaDg met het edele, fijne' ka rakter van Appel had ook de geest van Francine zich verfijnd, beschaafd. Haar ontwikkeling, die boven die van Dartigues uitstak, was in vergelijking met die van Appel van bijna geen beteekenis. Met de vlugheid, aan schrandere vrouwen eigen, had ze zich snel opgewerkt tot de hoogte, waarop haar man zich bewoog, en in dage- lijksche gesprekken over vroogere en tegen woordige dingen, over menschen en theo rieën vond ze steeds voedsel voor hare leergierigheid. Zij kon heel geschikt met geleerde mannen praten. Als huisvrouw deelen, dat die geheele geschiedenis abso luut onwaar is. Ongoiuk bij een wieler- wedatrijd. Zondag zijn te WOENSEL bij Eind hoven bij een wielerwedstrijd zeer ern stige ongelukken gebeurd. De Prov. Ndbr. Ct. geeft daarvan de volgende lezing Een verschrikkelijk ongeluk had Zon dag iu bet naburige Woensel plaats, bij den aldaar gehouden wielerwedstrijd. De gemeente-veldwachter Peters bevond zich aan de eindstreep, tegenover het tram station aldaar, om het volk van de baan te keeren voor de in aantocht zijnde deelnemers aan den wedstrijd, In vlie gende vaart naderen een zestal de eind streep. Peters wil uit den weg springen, doch te laatde eerste rijdt tegen hem aan het was de heer v. d. Horst uit Smjp. De veldwachter vloog door den schok een heel eind ter zijde en kwam met een smak op de steenen terecht, en bekwam zulke ernstige kwetsuren aan het hoofd en de beenen, dat hem de Ge nademiddelen der kerk moesten wordeD toegediend. Y. d, II. stortte van zijn wiel en bekwam eveneens ernstige ver wondingen. Vlak daarachter volgde de heör Perere uit Helmouddeze reed op den gevallen v. d. H., vloog eenige meters omhoog en kwam op zijn hoofd terecht. Hevig bloedend werd bj opge nomen er was nog eeoig leven te be speuren. Dr. Lungen, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste genees kundige hulp, doch kon slechts den dood van den heer P. constateeron. Een derde, zekere v. Lieshout uic Tongelre, werd ook ernstig gekwetst, en moest door zijne vrienden naar huis geleid worden. De twee hierop volgenden, die eveneens vielen, kwamen er met kleine kwetsuren en schrammen af. De doode werd naar het Liefdehuis te Woensel gebracht, ter wijl de veldwachter met het rijtuig van dr. Lungen naar zijn huis werd vervoerd. Men meldt uit HILLEGOM Do matroos, die onlangs uit de straf gevangenis te Arnhem wist te ontvluch ten, meldde zich Zaterdagnacht bj zj'n vader, hier woonachtig, aan en vroeg dezen om geld. Toen hem dit werd geweigerd verzocht hij de politie van zijn aanwe zigheid alhier kennis te geven, doch toen men kwam om hem te arresteeren, was de ontvluchte matroos er wee? vandoor gegaan. Naar de „8 t i c h t s c h e C t." verneemt, ia de heer B. H. Ileidt, oud- Kamerlid, door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen benoemd tot Ijn-iuspccteur op hare banen. Van andere zjde wordt dit onwaar genoemd. wist ze zich alras ieders achting te ver werven. Zelfs de boosaardigen, die haar nederige afkomst niet vergaten, moesten haar achten. Wie haar leerde kennen, hield bovendien van haar. De oogen op haar werk gericht, maakte Francine bij 'net heldere licht, dat door de ruiten binuenstraalde, baar gelijkmatige steken, zonder er evenwel bij na te den ken wat ze deed. Welbekende schreden, die ze op den parketvloer dar kamer er naast hoorde, schrikten haar op uit haar gepeins. Haar wangen kleurden zich en ze stond vlug op, opende do deur, op het oogenblik, dat Appel juist van plan was binnen te treden. „Nu vroeg ze levendig. „Des Barres wist evenmin iets als wij, maar de redacteur van „de Alarmklok" kwam daar juist uit Maillane aan, toen ik er nog was, en door hem kwam ik te weten, dat de jongen volmaakt gezond was. Er is hier alleen maar sprake van eene nalatigheid van Pierre, denk ik. Hij schreef niet, omdat hij voor de verkiezing een paar dagen op reis moest." Francine's gelaat helderde niet op. Hoofd- schuddend keek ze oplettend naar haar mandan ging ze met een kommervol j gelaat weer zitten. „Je zult nooit leeren liegen, mijn vriend," sprak zo zacht, „die eigenschap van lage naturen blijft jou vreemd. Ik merk 't dadelijk dat je de waarheid niet zegt, en dat alleen om mij gerust te stellen, terwijl jij het zelf ook niet bent. Ik ken je zoo goed, dat ik aan den klank van je stem raden kan, wat ge in werkelijkheid denkt. „Je hebt een slecht bericht gekregen en wilt het my niet meêdeeloa; dat is niet Naar wij vernemen, zegt het Hdbld., is de verkoudheid, welke de Koningin deed afzien van de reis naar Oldenburg, zoo goed als geweken. Wij hebben, zegt het Rotterdamsch Nieuwsblad, er reeds meermalen op ge wezen, dat de bladen, die zich aan ban den hebben laten leggen door hofdignita- rissen en uit belooning „officiëele" mede deelingen betreffende het Hof ontvan gen, niet altijd juist worden ingelicht ter bevestiging van ons ofüciëus bericht omtrent de ware reden, waarom H. M. de Koningin afgezien heeft van Hare reis naar Oldenburg, deelt men ons nu mede, dat voor H. M. de Koningin aan de ver eeniging „Arbeid Adelt" te 's-Graven- hage een complete luiermand besteld is en verleenon aan de uitvoering hiervan een aantal dames hare medewerking. F i e t 8-o n g e 1 u k. Twee Amsterdamsche jongelieden, die Zondag een uitstapje per fiets naar HOORN gemaakt hadden, ontmoetten op hunne terugreis in de Beemster de van Alkmaar komende stoomtram, die om 6.20 te Purmerend aankomt. Evenals zoo velen vóór hen do ge vaarlijke gewoonte hadden, om langs de tram met haar in snelheid te wedijveren, kwamen ook zij tot dit heilloos besluit. Even voorbij het café „De Tuinbouw" neemt de tram een snellere vaart voor do hooge klufï naar Purmerend. De voorste wielrijder reed daarenboven los met gekruiste armen. Hij ontving eerst een duw van de locomotief en viel, waarop hij onmiddellijk van de treeplank van den eerstvolgenden wagon een slag tegen het hoofd kreeg, die hem gedeelte lijk de hersenen verpletterde. De onge lukkige werd onmiddellijk naar het Gasthuis te Purmerend vervoerd, alwaar hij door de doctoren Bakels en Jelgers- ma werd verbonden. Zijn toestand was levensgevaarlijk. Naar wij vernemen zullen de okergele postzegels van 3 cent met ingang van 1 September geleidelijk ver vangen worden door zegels van dezelfde waarde van zeegroene kleur. De kleur verandering heeft plaats om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat bij kunst licht de postzegels van 3 en 5 cent te veel overeenkomst vertoonen en tot ver warring bij administratie en publiek aan leiding geven. (Dbl.) Gevecht tusschen maré- chaussée en Belgen. Een zeer ernstig treffen, waarbij een persoon doodelijk gewond word, heeft Zondagmorgen, naar men uit TERNEU- ZEN meldt, nabij de Belgische grens plaats gehad tusschen de surveiüeerende maréchaussees Beun en Cortvriend, en eenige Belgen, die daar met een paling- ■i..-...—n mum iiiiijiiip|jjB|jpMM,nijg|gIW|i||g| goed van je. Mijn hemel, is Pierre ziek „Zou ik dan hier zijn „Ditmaal zeg je de waarheid," ant woordde ze met een zacht lachje. „Neen, je zoudt nergens anders zijn dan aan zijn bed. Wanneer hij evenwel nier lichamelijk ziek is, dan kan hij het geeste lijk zijn, en dat zou nog bedenkelijker zijn. Ik bid je, verbsrg mij niets. Je weet, dat ik sterk genoeg ben, om de waarheid in het harde gelaat te kunnen zien. De twij- tel en onzekerheid zijn erger. Spreek dus Door de woorden van zijn vrouw gewaar schuwd, gaf dr. Appel zich alle moeite haar gerust te stellen. „Wat zal ik je zeggen. Ik weet niets ernstigs maar kan toch geen redenen aan voeren om je het zwijgen van Pierre te kunnen verklaren. Breloquier zegt, dat bij eenige dagen in Arles is geweest. Dat weet jij ook, omdat zijn laatste brief vandaar gekomen is. Hij is naar Maillane terugge keerd, maar hij moet het zonder twijfel erg druk in Arles hebben gehad, dat hij ons eene week lang heeft vergeten. Zeer wel mogelijk ook, dat er oen vrouwelijk wezen de hand in heeft." „Een vrouwelijk wezen verhindert een jongen man niet aan zijne moeder te schrijven." „Ik vertel je, wat ik van Breloquier heb vernomen. Waarom maak je je zoo onge rust? Je spint een heelen roman in je gedachten af. Je zoon heeft je verwend door je steeds zoo geregeld to schrijven en wanneer hij door de drukte hot even ver geet, rekent ge het hem dadeljjk als een misdaad aan." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1