TRANSVAAL PLAATSELIJK NIEUWS." Binnenlandsch Nieuws. GEMENGDT "i^iËïrws^ Burgerlijke Stand. ZIJPE. Dat men voorzichtig moet zijn bij jonge paarden, bleek alweder Donderdagmiddag te ST. MAARTENSBRUG, toen het zoontje van den heer S. Brommer, dat door de weide huppelde en te dicht bij een daar loopend veulen kwam. In een onbewaakt oogenblik sloeg het beest achteruit en trof het jongetje juist tegen het voorhoofd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de wonde behandeld, die vrij ernstig bleek te zijn O n t w e r p - r e g e 1 i n g der Jaar wedden van het onderwijzend personeel in de gemeente Z IJ P E. De Jaarwedden van de Hoofden van Scholen, Onderwijzers en Onderwijzeressen te bepalen als volgt Voor de Hoofden van Scholen te Burger- brug, St. Maartensbrug, Oudesluis en 't Zand Met minder dan 10 dienstjaren, f 900. met 10, doch minder dan 15 dienstjaren,f 950. met meer dan 15 dienstjaren, f 1000.—. Voor het Hoofd der School te Sohagerbrug Met minder dan 10 dienstjaren, f 1000.— met 10, doch minder dan 15 dienstjaren, f 1050.—met meer dan 16 dienstjaren, f 1100.— Voor de Onderwijzers en Onderwijzeressen van bijstand: Met minder dan 10 dienstjaren, f 550.— met 10, doch minder dan 15 dienstjaren, f G00.— met 15, doch minder dan 20 dienst jaren, f 650..— met 20 en meer dienstjaren, f 700'.-. Indien zij de acte van Hoofdonderwijzer of Hoofonderwijzeres bezitten, f 100 meer. De Hoofden van Scholen genieten boven dien vrije woning, zoo mogelijk met een tuin. De Onderwijzers boven 28-jarigen leeftijd, die gehuwd zijn of weduwnaar, met één of meer kinderen, genieten bovendien eene ver goeding voor huishuur van f 50.'sjaars. Boven deze jaarwedden genieten de Hoofden van Scholen, de Onderwijzers en Onderwijze ressen, die belast worden met het geven van Herhalingsonderwijs, eene belooning van 60 cent per lesuur. De thans in functie zijnde titularissen be houden hunne tegenwoordige jaarwedde, in dien die hooger is dan zij volgens dit besluit zou zijn, met inbegrip van de belooning voor het geven van herhalingsonderwijs. Dit besluit treedt in werking den 1 Januari 1902,met uitzondering van de bepaling omtrent de belooning voor het geven van herhalings onderwijs, welke in werking treedt den 1 Mei 1902. In trein 611 werd Donderdag ter hoogte van SENT PANCRAS door een reiziger aan de noodrem getrokken. De man beweerde, gezegd te hebben, dat hij te Sint Pancras moest uitstappen. Het treinpersoneel was daar niets van bekend. Tegen den bedrij ver werd daarom proces-verbaal opgemaakt, terwijl de trein eenige vertraging ondervond en wat ongerief veroorzaakte aan de daar- inzittende Schagermarkt-bezoekers. Welk Nederlander ion bekend zijn met het feit dat Truth, een Engelsch blad, zijn lezers voordischt Men luistere en leze aandachtig. Volgens genoemd blad zal, indien de Koningin der Nederlanden na 5 jaar met geen nakomeling gezegend is, door het Nederlandsche parlement het huwelijk wórden ontbojnden. Wat zijn die Engelschen toch goed ojh de hoogte Eenige bouwers, die te SINT PANKRAS voor het eerst als winteraardap pel een proef namen met de „Eigenheimers", zijn over het resultaat zeer voldaan. Zoowel de kwaliteit als de kwantiteit geven alle fé- den tot tevredenheid. Onvoorzichtig. Bij eén geneesheer te PRINSENHAGlj kwam Woensdag een barbier om den dokter te scheren en tevens poeders voor zijn zoontje meê te nemen. De arts gaf hem die poeders niet, maar zeide, dat hij ze maar moest nemen. Ongelukkig nam de man een verkeerd doosje, dat morphine bevatte. De barbier liet het doosje door een jongen naar zijn huis brengen en zijn vrouw gaf er het kind dadelijk een hoeveelheid van in, waarop het jongetje in diepen slaap viel. Toen de dokter zijn vergissing bemerkte, ging hij snel per rijwiel naar de woning van den barbier, maar hij kwam reeds te laat het knaapje was overleden. Te ALMELOO kreeg een schil- dersknecht, die bezig was aan het dakvenster van een huis, waaraan de geleiddraden van de electrisohe verlichting verbonden waren, en die bij ongeluk met zijn hals een van die draden aanraakte, zulk een hevigen schok, dat hij bewusteloos in de dakgoot viel. Met eenige moeite werd hij weder tot be wustzijn gebracht. Hij heeft vooralsnog geen nadeeligen invloed van het ongeval ondervon den. Na den schok was de kleur over zijn ge- heele lichaam een tijdlang donkerblauw. Onbestelbaar. Dat er vele van door de Spoorwegmaat schappijen vervoerde goederen niet altijd aan belanghebbenden kunnen worden bezorgd, wegens onvoldoende adressen, dat deze goe deren ook niet steeds weder aan de afzenders terug bezorgd kunnen worden om dezelfde redenen, of wel, dat er vele goederen om de een of andere reden worden geweigerd, blijkt wel uit het besluit der H. IJ. S. Maatschappij om deze.publiek te doen verkoopen. Onder deze niet geaccepteerde of onbestel bare goederen bevinden zich zelfs antieke meubelen, rijwielen, manufacturen, een groote hoeveelheid wijn, sigaren en zelfs een ker miskraam met zware kisten, enz. Leerplicht in depractijk! Oj) verschillende plaatsen van NOORD BRABANT is het schoolverzuim eer toe-dan afgenomen, en waar dit al niet plaats had, zijn toch de plattelandsscholen door de in werking-treding der Leerplichtwet vaak in slechter conditie gebracht. Immers, vroeger kreeg men in school frissche, opgewekte leerlingen, en thans gebeurt het, in den zomer ten minste, dat de helft der leerlingen eener hoogere klasse lusteloos en slaperig zijn, omdat zij geen voldoende nachtrust hebben en vóór schooltijd 3 4'uur moeten helpen aan werk, dikwijls veel te zwaar voor hun zwakke krachten. Het schoolverzuim in Noord-Brabant is op sommige plaatsen zeer groot. Velen storen zich niet aan de bepalingen der wet. Men vindt er leerplichtige kinderen, die in 4, 5 maanden de school niet bezochten. En toch is er nog geen enkel proces-.verbaal opgemaakt. De reden hiervan is, dat de schoolopziener dengene, bij wien een kind inwoont, aan sprakelijk stelt voor het schoolverzuim van dat kind. Of deze opvatting van art, 1 der Leerplichtwet nu de ware is, wij durven hierin niet beslissen. Doch zeker is het, dat zij do oorzaak is van veel schoolverzuim. Een vader verhuurt nu zijn jongen, die nog- onder de termen der wet valt, bij een of anderen landbouwer. Deze houdt den jongen thuis. De schoolopziener waar- scliuw t hem. Ily moet voor de commissie tot wering van schoolverzuim verschijnen. Doch niets' hÊlpt. De knaap moet thuis bly- ven. De laatste waarschuwing maakt den huurder echter bang. Met het gerecht wil hij niet in aanraking komen en daarom stuurt hij den jongen naar huis, die dadelijk bij een ander in dienst treedt. Deze wacht ook al de aanmaningen af en zendt hem dan op zijn beurt ook naar huis, om een derde de kans te geven, datzelfde spelletje nog eens weer te beginnen. En daar met al dat waarschuwen telkens een week of zes, zeven voorbijgaan, kan een jongen, die een keer of drie verhuizen wil, straffeloos den geheelen zomer thuisblijven. Het beste bewijs, dat men in Engeland ongerust is over den gang van zaken in de Kaapkolonie, is bepaald wel het gejuich, dat in Engeland algemeen is over de gevangen neming van het commando van Lotter. Men overdrijft dat succes natuurlijk verbazend. Men beweert niets meer of minder, of de inval in de Kaapkolonie is nu ten einde. Nog alleen maar het commando van Scheepers, en het zaakje is klaar. Wij willen het verlies van dit commando volstrekt niet verkleinen, 'maar het is toch nog geen honderdste deel van de Boereninacht. Dat Lotter zelf gevangen is genomen, is even eens een groot verlies, maar de geschiedenis van dezen oorlog heeft meer dan voldoende geleerd, dat de omstandigheden al vanzelf aanvoerders formeeren. Als we het optreden nagaan van de Boeren in de Kaapkolonie, dan wijst de beweging daar er allesbehalve op, dat ze aan het verloopen is, integendeel. Scheepers is er de man niet naar, om er den lepel bij neer te leggen. Hetgeen Cloete, een magistraats - persoon uit Steytlerville, ons van hem vertelt, bewijst dat. Hij was twee weken Scheepers' gevangene en vertelt dan van hem, nadat, hij (Cloete) te Kaapstad was aangekomen Het commando bestaat uit ongeveer 300 man, meerendeels jonge Kapenaars. Scheepers had slechts 70 man uit de „Oranjerivier-ko lonie" meêgebracht. Allen zijn goed uitge rust, goed gevoed, opgewekt,en hebben uitste kende paarden, terwijl zij bijpaarden meevoe ren. Het commando had transport- noch lastdieren, het leefde geheel op hetgeen het in het land zelf vond. Iedere hoeve werd be zocht, overal werd weggenomen wat men noodig had. Scheepers had het bevel uitge vaardigd, de hoeven te vernielen van alle Kapenaars die bij de districtswachten dienst hadden genomen; de Boeren stonden dan den bewoners toe, hun beddegoed buitenshuis te brengen en staken vervolgens de gebouwen in brand. Scheepers had den parlementair, die hem Kitchener's proclamatie bracht, ontvan gen, en tot hem gezegdWij vechten allen met een bepaald doel voor oogen, niet als wilde bandieten. De toekomst is onzeker, maar wij hebben volstrekt vertrouwen in den zege praal, die tenslotte aan de Afrikaander zaak ten deel zal vallen. De Hollandsche koloni alen zeide Scheepers verder die de wapens opnemen, zijn geen opstandelingen, en als de Engelschen doorgaan met het terechtstellen van die menschen, zal ik genood zaakt zijn, maatregelen van weerwraak te nemen. Bij het commando bevonden zich geen Boeren ouder dan Scheepers, die zelf nauwe lijks 24 is. 't Is wel merkwaardig, dat, nu de Keizers van Duitschland enRusland elkaar ontmoetten en begroetten, de Engelschen zoovele overwin ningen hebben te seinen. Dat zal wel met eene bedoeling zijn geschied en al die over winningen zullen den toets der waarheid ook wel niet kunDen doorstaan. We begrijpen, dat alles er op moet worden gezet om het idee te vestigen, dat het laatste stadium van den oorlog daar is. Het oorlogsnieuws is van nul en geener .waarde. Kitchener seint, dat de jongste zoon van president Kruger zich heeft overgegeven. Verder, dat lord Methuen op 5 dezer een ernstig gevecht had met de strijdmacht van De la Rev nabij Zeerust. Na eenige uren zwaar gevochten te hebben, trokken de Boeren terug met een verlies van 20 dooden, waar onder generaal Lemmer en veldcornet Joubert17 gewonden, 44 gevangenen, 300 voertuigen, 15000 stuks vee, 60.000 schapen vielen den Engelschen in handen. De Engel- sche verliezen waren 15 dooden en 30 gewonden. Dan nog, dat kolonel Crabbe bij Driefontein 's ochtends in de vroegte in twee colonnes marcheerende, het 100 man sterke commando onder Van der Merwe verraste en overwel digde. Onder de twee gesneuvelden bevond zich Van der Merwe zelf; hij wordt geroemd als de trouwste luitenant van Scheepers. Onder de 37 gevangenen komt veldcomet Duplessis voor, een zeer handige verkenner en van veel waarde voor de Boeren in de Kaapkolonie. De buit, dien de Engelschen maakten, was niet groot, slechts 11 paarden, 23 zadels, 20 geweren en 1000 patronen. Een deel van het commando moet ontkomen zijn, dit volgt uit de cijfers, en dat heeft denkelijk gelegenheid gehad een groot deel der uitrusting in veiligheid te brengen. Een telegram uit Kaapstad aan de Rappel meldt, dat een groot aantal arrestaties plaats hadden te Pretoria. De politie beweert, op het spoor te zijn van een groot complot der Hollanders, waarin meer dan 200 personen betrokken zouden zijn. Het plan der samen zweerders was, om wapens te geven aan de onderworpen Boeren, die zich in Pretoria bevinden en deze stad door een coup de main te nemen. De gevolmachtigden der beide republieken, Transvaal en Oranje-Vrijstaat, hebben zich met een officiéél adres gewend tot het per manente hof van arbitrage, om scheidsrech terlijke uitspraak. Zij hebben aan hun adres de mededeeling toegevoegd, dat Engeland de regelen van den oorlog heeft geschonden. Het schijnt dat Engelschen bij Mafeking van De la Rey leelijk klap hebben gehad. Het is waarschijnlijk, dat zij een reeks wagens en voorraden in veiligheid wilden brengen, afkomstig uit „schoongeveegde" streken, en dat zij onderweg door De la Rey zijn aange vallen. Zij hadden en nog wel volgens de officiëele verlieslijsten 15 dooden en 30 gewonden. Natuurlijk draaide het op een nederlaag der Boeren uit en werd zelfs com mandant Lemmer voor de tweede maal ge dood, maar dat zijn wendingen des lots, waar aan wij reeds gewoon raken. Schagen, 14 September 1901. Door de 2e Coöp. Vereeniging tot aankoop van Veevoeder enz. alhier is j.F. Donderdag de levering aanbesteed van onge veer 400.000 lijnkoeken. De levering is gegund aan de Ruhrorter Oelfabriek. Op verzoek van den fabrikant zal de prijs eerst a. s. Donder dag worden vermeld. De aanbesteding ten behoeve van deze veree niging van pl.m. 30.000 K.G. Amerikaansche ijnkoek zal Donderdag a.s. plaats hebben. Voor de alhier te hou den HARD DRAVERIJ op 24 Sept. e.k. zijn reeds aan gegeven „Ideal", van den heer S. Snoeck te Bergen; „David A", „Fanny" en „Jo- hanna 3" van den heer A. de Goede te Purmer; „Sador" van den heer H. de Vrieze te Wil- dervank„Huntress" van den heer Jde Mol te 's-Gravenhage en „Egbertine" van „Stal Jan Steen", mede te 's-Gravenhage. Bij zoo'n vroegtijdige belangrijke aangifte bestaat er alle kans, dat onze harddraverij zeer interessant zal zijn. In de laatste vergadering der Afdeeling ZIJPE van de Holl. Maatschappij van Landbouw is o. m. besloten, voor rekening van die afdeeling voor één cursus een jonge ling te laten profiteeren van het onderwijs aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier. De oproeping is alreeds geschied. Door de commissie van de „Groote Noord-Hollandsche Najaarsverloting" worden pogingen in het werk gesteld, als prijs voor die verloting aan te koopen het vroegere woonhuis op de Laan alhier van den oud-burgemeester onzer gemeente, den heer S. Berman, thans administrateur aan de Drukkerij „De Vrede" te Den Haag. Het bestuur der Paaschten- toonstelling alhier wenscht voor te stellen het aantal loten voor de aan de tentoonstelling verbonden loterij, van 20 op 25 duizend te brengen en dan een hoofdprijs te koopen van plm. f 1000.-. Uilengebroed. Wie met toestemming van den heer J. de Boer, op de Laan, niet tegen eene kleine klimpartij opziet, kan thans in de schuur van genoemden heer een uilennest zien, waarin zich drie jongen bevinden. De waarnemer kan dan tevens zien, dat het voedsel dier jonge roofvogels uit gedoode muizen, vogeltjes, nachttorren, enz., bestaat, van welken buit de overblijfselen nog vaak aanwezig zijn. Terwijl de markt te Purme- rend vrij stug was, was de onze over 't alge meen bevredigend. Wij vroegen enkele des kundigen naar eene verklaring van dit eigenaardig verschijnsel en kregen vrijwel van allen eenzelfde antwoord„Onder den aanvoer te Purmerend", dus luidde het, „komt zooveel tweede en derde soort vee voor, dat een solied koopman alleen uit gebrek aan beter, daaruit een keuze doet. Dan zijn natuur lijk de prijzen naar de waar, en deze beide gegevens geven vaak een stugge markt met lage prijzen. Geheel anders is het hier." De geheele markt bestaat uit bruikbaar slachtvee, dat bij slager en grossier gezocht is. De variëteiten dalen hier zelden tot be neden het middelmatige. Daarom wordt op onze markt in den regel de geheele, of bijna de geheele aanvoer tegen goede prijzen ver kocht. Zoo was het ook weer Donderdag j.1. Geldekoeien en kalfkoeien ondergingen wei nig verandering. De aanvoer van vette schapen en dito varkens was veel geringer dan in de laatste weken het geval was. Daar ook de qualiteit, vooral bij schapen, bescheiden was, waren de prijzen lager dan voor 8 dagen. Vette varkens bleven prijshoudend, zelfs met eenige neiging tot vooruitgang. Van den overi gen aanvoer valt ditmaal alieen te constateeren, dat de prijzen bleven gelijk ze waren. VERVOLG Marktbericht van WINKEL, van 12 September 1901. Uien i 1a 1.10, nep f 1.25 p. baal, bieten f.65, witte kool f 3.25, gele t 3-25 a 4.roode f 2 80 a 4blauwe pruimen f .30 p 100, snijboonen f 1 80, slanoonen f .25 a .50 p, 1000, glasperen f 2 80, advocaat f2.kamperveen t 2.20, foppeperen 1' 2 55, kleiperen f 1.15, jultepeieD f 2.50, tesselaa s f 2.30, prinseperen f 4.procureurperen t 2.70, bellefleur f 1.40 p. mand. Marktbericht v a n OUDKARSPEL. 9 Sept. Nep f 1.50 a 1.60, uien f 1-25 a 1.30, drielingen f 1.20. 11 Sept Uien f 1.20 a 130, nep f 1.40 a 1.50. 13 Sept. Nep f 1.40 a 1.50, uien f 1 20 a 1.25, witte kool f 2.25 Groenten mar kt te BROEK OP LAN- GEND1JK 11 Sept. 8000 boe wortelen f 1 80 a 3.50 p. 100 boa, 58000 bloernkoolen f 2.30 a 7-44000.roode kooien f 2.50 a 4 25, 13000 gele f 3a 5 25, 16000 witte f3 a 550 p. 100, 140 balen nep f 1 60 a 1.65. 42 balen uien f 1.10 a 1.25 p 50 K G. 12 Sept. 5700 boa wortelen 1 1.50 a 3.p. 100 bos, 42000 bloernkoolen f2.a 6 50, 27000 roode kooien f 2.50 a 3.75, 7000 gele f 3.— a 5.50, 11000 witte f 3.a 5.75 p. 100, 124 balen nep f 1.20 a 130,62 balen uien f 1.10 a 1.25 p 50 K.G. 13 Sept. 4400 bos wortelen f 1.80 a 3.40, bloernkoolen f 2.75 a 7-76, roode kooien (3. a 4 50, gele 13a 5.50, witte f3— a 5.75 p 100, bilen nep f 1 40 a 1 56, balen uien f 1. a 1.20 p. 50 K.G. Groenten markt, te SINT PANKRAS 11 Sept 30000 slaboonen f 35 a 40 p 1000, uien f 1 25 p. 50 K.G.bloemkool f 2.a 4.75 p 100.18 Sept. 46500 slatonnen .375 a .43 p. 1000. uien f 1.20 p 50 K.G., bloemkool f2.10 a 4 25 p. 100. „NIEUW LEVEN". Veiling aan het station Noard-Scharwoude. 11 Sept. Aangevoerd 18245 stuks kool Roode kool f 2 60 a 3 75. gele t 3 60 a 4.76, witte f 3.50 a f 5 25, nep f1 50. 12 Sept. Aangevoerd 18500 stuks kool. Roode kool f 2.60 a 3 50, gele f 2.50 a 4 25, witte f 2.50 a 4 slabooncn f 25 Kleine kool ging voor prijzen van f 1 05 voor roode; f 1 80 voor gele en van f 1.05 tot f 160 voor witte. 13 Sept. Aangevoerd ruim 12000 stnks kool. Roode kool f 2 60 a 3-75, gele f 2.75 a 4 50, wiite 1 5.a 5.50, slaboonen f .35 De aangevoerde kool kan niet alleen gerekend worden tot le soort. Verschillende partijen worden aangeboden, die tot de kleinere soorten gerekend moeten worden. „ONS BELANG". Veiling aan het station Heerhugowaard. 11 Sept Aangevoerd 26000 stuks kool Roode kool I 2.50 a 8 50, gele I 3.a 4 26, witte (3a 4.50, nien f 1 20. nep f 1 40, 12 Sept Aangevoerd 17000 stuks kool- Roode kool f 2.40 a 3 25, gele f 4. a 4 75, witte f 4 25 a a 4 75, uien f 1 16, alaboonen f 825 p. 1000. 18 Sept. Roode kool f 2 60 a 3 50, gele f4. a 5.witte I 3.a 3 76, nep f 1 15 a 1.25 p. bral, slaboonen f .20 p. 1000 De moeilijkheden, voor de bewoners van het nooidelijke gedeelte der groentenstreek ver bonden aan het vei voer der groenten naar de markt plaatsen te NOORD-SCHARWOUDE en BROEK OP LANGENDIJK, zjjn oorzaak, dat er steeds gezocht wordt naar middelen om daarin verbetering te brengen De afdeeling Oudkarspel van de Landbouw- en Handehvereeniging aan den Laugedjjk richtte nu onlangs een marktplaats op aan de Bariierwiel, achter Oudkarspel gelegen en vroeg tot het inatandhonden daarvan den steun van de afdeelingen Warmenhuizen, Sint Maarten en Harenkarspel. In de vergadering der laatstgenoemde afdeeling, Donderdagavond gehouden, werd een ingekomen ver zoek van de afd Oudkarspel, om de door haar opge richte veiling voor gezamenlijke rekening der vier noordeljjke aldeelingen voort te zetten eu uit te breiden tot een dagelpache ochtendveiling, met algemeeue stemmen aangenomen, op voorwaarde, dat ook de afd. Sint Maarten er in toestemt. Blijkt deze veilingplaats levensvatbaarheid te hebben, dan zal voor de groentcntelers in 't noorderdeel veel tijd en geld bespaard worden. Volgens het „Utr. D b 1." was door de zware wageus vaD Barnum en Bailey te UTRECHT voor f 700 schade aan de straten berokkend. Die som werd door B. en B. aan de ge meente vergoed. MUI DEN. Door den Raad dezer gemeente ia de navolgende salaris regeling, ingaande 1 Januari a. s., met algemeene stemmen aangenomen Aan vangssalaris voor hoofden van scholen f 800, voor de overige onderwijzers en onderwijzeressen f500. Deze jaarweddon' worden viermaal, telkens na verloop van 5 jaar, met f 75 verhoogd, zoodat; het maximum bedraagt resp. f 1100 en f 800. Dienstjaren elders tellen ten volle mode. De periodieke verhoogirtgen gaan in den len Januari van 't jaar, waarin recht op verhooging wordt verkregen. Hoofd- acte f 100 per jaar. De vergoeding van huishuur aan gehuwde onderwijzers en weduwnaars van minstens 28-jarigen leef tijd is vastgesteld op f 100. Het Schoolblad. HEER HUGOWAARD. Trots alle dringende verzoeken, door de markt- vereenigingeu r.an de Directie der Holl. Spoorw Maatsch. gericht, schijnt er maar geen afdoend middel gevonden te kunnen worden, om aan de stations Heer-Hugowaard en Noord-Scharwuude voldoend matei iaal te hebben voor de verzending van den dagelijkacheu aanroer der markten aan den LaDgedijk en van aangrenzende plaatsen. Nauwelijks toch is de aanvoer op de veilingen van eenige beteekenis, of 't gebrek aan waggons doet zich weder gevoelen. In den loop der week moed bij herhaling een gedeelte worden opgestapeld op 't terrein, of in de wagens of schuilen blijven liggen, omdat niet meer geladeu kou worden. Waar 't vervoer aan de beide stations de laatste jaren zóó sterk is toegenomen, daar zou men van de H. S. M. verwachten, dat wat meer aan de billijke verzoeken van handelaars en landbouwers werd voldaan. Br schijnt echter wat veel gerekend te worden voor de totale afwezigheid van concurrentie op dit gedeelte der lijn. Handelaars en landbouwers zullen, klagensmoe le, ten slotte zelf moeten zrrgen voor geregelde verzending, al zon dit dan ook geschieden door 't aantal motor schuiten, dat reeds in de vaart is, te vertienvoudigen. Sommige handelaars zijn reeds dieu weg opgegaan we achten den t(jd niet ver tneer, dat ook vereenigingeu hare schuiten in de vaart zullen brengen, teneinde zekerheid te hebben, dat de aanvoer van den ectien dag niet tot den volgenden dag blijft liggen, om weer van minder guustigen invloed op de volgende markt te zijn. Waar nu reeds gerekend kan worden op eene lading van 50 a 60 waggons per dag aan de beide stations, daar, meenen we, kan 't voor de H. S. M- niet te bezwaarljjk zijn, dat geregeld aan elk dezer beide stations dagelijks eenige wagODs meer worden toe gezonden. >1 si e fi i n 1 e y. Ging het eerst zoo uitstekend met den gewonden president, nu zijn de berichten alarmeerend ongunstig. Het begin van de instorting had plaats kort na twee (aacht), nadat ïeeds Donderdag de verterings- orgauen slecht gewerkt hadden. Daar de zieke noodzakelijk voedsel uoodig had en de kunstmatige voeding gedurende verscheidene dagen maar gedeeltelijk geslaagd was, werd overgegaan tot het toedienen van bouillon, die door den patiënt ver dragen scheen te worden. Het bleek Donderdag echter, dat het voedsel den patiënt tegenstond en toen begon men bezorgd te worden. De pols was zeer geagiteerd (126). De zwakte van het hart was verontrustend en de toestand kritiek Te middernacht werd aan deu President kalomel- olie toegediend voor de ingewanden en digitalis, om het hart rustiger te maken. Iets later werd de Presi dent nog zieker en hadden er twee hartverzwakkingen jdaats eu werd hem bij digitalis ook strychnine toe gediend en als laatste hulpmiddel hera een'zouthoudend mengsel ingespoten, echter zonder onmiddellijk effect. De toestand bleef zeer kritiek. Vrijdagavond om 5 uur was de president stervende. De patiënt leed toen aan de ergste uitputting. De lamilie werd aan het sterfbed geroepen en de patiënt lag bewusteloos.Later bijgekomen,vioeg de president naar zijn* vrouw. Deze en de bloedverwanten, de leden van het Kabinet en de persoonlijke vrienden, die in de woning waren, namen nu definitief afscheid van den president. Het gezelschap was vereenigd in den grooteo salon en men ging een voor een naar de ziekenkamer. >Iue. SAinley is hetleia morgen Li uur overleden. De handdruk van den President Over de merkwaardige gewoonte van den President der Vereenigde Blaten, om iedereen, de hand te drukken, waarvan Mc Kinley het slachtoffer ia geworden, ■schrijft eene Amerikaansche in een Londensch blad „Degenen, die niet voor zaken komen, maar alleen hun opwachting willen maken, ontvangt de President Maandags, Woensdags eu Vrydags om drie uur." Deze aankondiging, die drie dagen na de benoeming van Mc Kinley verscheen, verheugde het Ameri kaansche volk buitengewoon. Daarbij kwam nog iets anders. Reeds op den dag v»n zijn benoeming5 Maart 1897 rging Ie President wandelen." Dat deed hij ook eiken dag daarna als de gewoonste man uit het volk, alleen, of met zijn vrienden. Zelfs bij leeljjk weer ging hjj, tiok overschoenen aan, nam zijn parapluie en ging lachend uit. Ik was toen te Washington en herinner mij, hoe aardig en democra tisch het was als men op een der mooiste avenue's van de stad den President evenals een audeien kennis kon groeten en daarvoor een knikje of groet met den hoed terug ontving, Het was ook heerlijk als men Maandags ot Woens dags of Vrijdags met een vriendin onder duizend andere menschen, naar den President ging en hem de hand reikte, misschien ook erbij zei; „Dag mijnheer de President, ik hoop dat het u goed gaat", en dan ten antwoord kreeg „Ik dank n, heel goed. Ik ben blij, n te zien Hoe verheugd was ieder, over het nieuwe régime, dat Mo Kinley invoerde, of liever over het oude, dat hij deed horleven Want gedurende de lanlste twee jaren van zijn verblijf in het „Witte Huis" had Grover G'leve- land, uit bezorgdheid voor zjjc persoon, de ontvangst van hen, die alleen hun opwachting wilden maken, beperkt Hij wist, dat hij vijanden had en wilde het gevaar, een pistool of dolk iu de hand van een zjjner gasten te ontdekken, zooveel mogelijk voorkomen. Toen het bericht kwam van den moord op den Fran- schen president, eugageerde hjj twee detectives, die hem overal te voet of per rjjtuig volgden eu door de bewoners van Washington de „Schutsengelen" genoemd werden. Op het grasveld voor het „Wilte Huis" werden een paar schildwachthuisjes gebouwd, en in eik werd een politie-ambienaar geplaatst, die het veld bewaakten als de president er wandelde. Maar het Amerikaansche volk werd boos op de „schutsengelen" en de schildwachten, en toen Mc. Kinley beiden afschafte en weer gewoon ging wandelen, juichte het volk en de pers „Nu hebben wij weer een President, die niet bang is I Laten wjj daarvoor dankbaar zjju, dat hij genoeg vertrouwen in zijn medcmcnschen heelt, om hun de hand te drukken en op den openbaren weg te gaan wandelen „Het doet mij plezier u te zien „Ik ben bl|| a te ontmoeten.' „O, dank u, insgelijks," „Ik hoop dat het n goed gaat, mevronw Jones." „(}0g zegene je. kleine jongen „Wat, hoop je ook eens President te worden Dat is goed. Ik hoop, dat je het wordt. Ja, ik geloof het zeker I" .Hoe vele dtiizendenmalen heelt hij deze dingen in de laatste vijf jaar gezegd, als hij een anarchist, een waseh- vrouw, een schoenpoetseitje of een krantenjongen de hard drnkte. En nu is hij door dit handengeven vermoord. In naam van de gerechtigheid, is het nu niet genoegp Hoe zon het ons, andere Amerikanen, bevallen, als wij gedwongen werden, uren lang te staan en als onze ongehandschoenae hand niet slechts door reiner, achtbaren, gezondeu, maar ook door vnilen, boosaardigen' zieken, nitgestooteuen en het schuim van alle aardache volken, werd gegrepenEn niet alleen de President wordt zoo vervolgd, maar ook zjjn vronw moet het zelfde doorstaan, hoewel men haar, wegens haar zwakke gezondheid, wel gespaard heeft Mtn. Cleveland had toen zij het „Witte Iluis" verliel, eeu rechterhand, die veel grooter was dan haar linker, tengevolge van het handengeven. Deze scboonc en lieve vrouw vond er niets in, op een middag of avond tienduizend menschen de hand te reiken. Eens stond ik bij een receptie achter haar. „O, wat moet haar hand ver moeid zijn", riep ik uit, toen vier duizend personen voorbij waren. „Neen", zei zij lachend, en liet mij haar hand zien, „maar wel erg vnil". De hand was inderdaad rood, gezwollen en vuil. Zij ging echter voort met haar begroetingen, en keek met haar wonder, schoonen glimlach eiken Amerikaan vlak in hetgezicht Een Engelsche korporaal geeft in een der Engelsche bladen de volgende beschrijving van het leven van „Tommy Atkins'' op het veld „Hij is moe, maar nog niet uitgeput, beu van den oorlog met zijn aanhoudende marschen, de kleine rantsoenen, de voortdurende regens en het doodsche en eentonige leven op het veld. Hij ergert zich over het voorcsleepen van den oorlog, en voorziet zeer terneergeslagen dat het zoo nog lang zal voortduren, maar heeft toch meer geduld dan gij of ik. „Wanneer men hem ergens aan de spoorweglijn neerzet, met de opdracht de spoorwegbrug te bewaken, toont hij grooter berusting iu het vooruitzicht zes maanden in de nabijheid van die leelijke ijzeren brag in een eentonige vlakte door te brengen, dan menigeen die slechts vijf minuten op een trein moet wachten. Zijn voornaamste uitspan ning is, om met witte steentjes de namen van zijn compagnie en regiment langs de spoorweglijn te schrijven, ten bate van de passagiers der treinen, die hem dan wel eeus in het voorbijgaan een oude krant toewerpen. Soms, als hij voor de duizendste maal de cementblokken op het bruggenhoofd aan 't tellen is, hoort hij het ijzerwerk van de brug trillen en dan kijkt hij om, om te zien hoeveel verf de kogel van den „sniper" van de brug heeft afgeschuurd. „Zoo is zijn leven, weken aaneen heeft hij een kleurloos, droefgeestig, eentonig bestaan. Zijn eenigste uitspanning is, als de Boeren hem op een afstand van 2000 M. trachten te dooden". Mijnongeluk. Ten gevolge eener ontploffing van mijngas werden twintig mijnwerkers, die werkzaam waren in de Llanbradaeh- koienmijnen te Caerphiily, acht mijl van Cardiif, in een der benedengangen opge sloten. Men trachtte dadeljjk de onge- lukkigon te verlossen en vijl kon men boven brengen, ongedeerd, maar ziek ten gevolge van het ingeademde mijngao. Het reddingswerk moest toen afgebroken worden, daar een instorting het voort- werken tijdelijk onmogelijk maakte. In Walsingham House Hotel Piccadilly (Londen) heeft eeu be langrijke diamauten-diefstal plaats gehad ten nadeele van Lord Anglesea. De markies had zich voor 't diner gekleed hij had eenige gasten waaronder Coquelin Cadet en diens vrouw, voor een gastmaal in het restaurant genoo digd en de deuren van zijn salon doen sluiten, zonder echter de bedienden te zeggen, dat zij niemand moesten binnen laten Toen bij 's avonds terugkwam, was zijn portmanteau geopend en zijn juwee lenkistjes waren verdwenen met de kleinoodiën ter waarde van 30.000 pd. eL (360.000 gulden). Er zijn zeer zeldzame paarien bij en éec ring, die alleen 1300 pd st. waard wordt geacht. Daar men de juweelen-kist en de doozen, waarin de byouterieën waren geborgen, deels in de badkamer, deels onder het bed van een der bedienden van den markies gevonden beeft en deze bediende zoek is, ligt 't voor de hand, dat hij de dader moet zijn. Trouwens, hij had de kamers van zijn heer door de meid laten openen, beweerde dat hij voor linnengoed tnoest zorgen en hij kwam er uit met een pakje witgoed, waarin blijkbaar de buit was gewikkeld De politie heeft detectives naar Dover, Liverpool en elders heen gezonden om den dief op te spo ren, tot hiertoo zonder succes. Door den oorlog in Zuid- Afrika is het aantal werkloozen iu Lon den aanmerkelijk gestegen. Aan het kantoor voor werkverschaffing van het Leger des Heils verzochten gedurende de afgeloopen maand 622 menschen om werk. Vooral goud- en zilversmeden, juweliers en kleermakers schijnen veel door den oorlog gebden te hebben. O e m. fS O 11 A M TV. Ingeschreven vnn 1113 September 1901. Geboren: HermrnnH Petrus, zvC. Bakker en van J. Groot. Ondertrouwd en Getrouwd Geene Overleden P. Kiezeling, 61 j„ echtgenoot van Aatje Kiealing Gem. VVierinererwiinrd' Ingeschreven van 1 31 Aug. 1901. Geboren: Coruelia, z. v. Pietcr Breed en Geertje Hoep. Johanna Cathariua, d. v. Arie Schenk en Neeltje Strijker. Ondertrouwd en gehuwd: Geene. Overleden Antje Breed, echtgenoole van Jan Sffl'L in den ouderdom van 51 jaren.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2