MM op uitvoer vau Mvee Donderdag 10 October 1001. 45ste Jaargang No. 3669. Gemeente S c ha g en. naar België. Binnenlandse!! Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgeus 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. üureau SCHAGSSütf* JLaasï, 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 2 li E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderle k e nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester van Schagen brengt, ingevolge daaromtrent ontvangen aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, ter kennis van belanghebbenden, dat op alle spoor wegstations in Nederland geen rundvee mag worden aangenomen, bestemd voor België, of naar de Neder- laodsche stations Sas van Gent, Hulst, Vlake, Bergen- op-Zoora, Roosendaal, Baarlenassau, Valkenswaard, budel, Roermond, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Geleen, BeekElsloo, Bunde, Maastricht, Gionsveld en Bijsden, tenzij voor elk stuk vee aan den betrokken beambte of bediende van den Spoorwegdienst worden ter band gesteld twee door een geëxaminGerden veearts inge vulde en onderteekende.gelijkluidende certificaten;volgens daarvoor vastgesteld model, welke, blijkens het daarop vermelde tijd-tip van afgifte, niet langer dan 12 uren voor het tijdstip der aanbieding ten 7ervoer zijn af«-eo-eveu, zullende de in die certificaten voorkomende wijzigingen of doorhalingen door den betrokken veearts moeten worden gewaarmerkt en by verzuim daarvan het certificaat ongeldig zijn. Schagen, 8 October 1901. De Burgemeester voornoemd, II. J. POT. Men schrijft aan de N. R. Crt Ia den laatstea tijd is de vraag naar Nedcrlandsch vee van Belgische zijde sterk toegenomen. Vandaar dat de smokkelhandel opnieuw begint te bloeien en ook de invoer langs de grenskantoren zeer aanzienlijk wordt. Zoo werden in do maand Augustus laDgs de grenskantoren in België gevoerd 4650 stuks rundvee, waarvan er niet minder dan 4635 uit ons land kwamen en slechts 15 uit al de andere latideu te Eamen. In de eerste acht maanden van dit jaar werden uit Neder land 35 804 -runderen langs de grenskantoren naar onze zuidelijke naburen gezoudeo, zijnde meer dan 140 stuks per dag. Daaruit blijkt, dit ons melk en slachtvee, ondanks de kosten vau quarantaine eu keuring, in België zeer gezocht blijft. Ook onze handel in schapen eu lammeren met België was in de maand Augustus van veel belang. Vooral naar Hollandsche lammeren was veel vraag. Werden uit Duitschland slechts 302 lammeren inge voerd, uit om land bedroeg de invoer meer dau bet tienvoud en was grooter dan in de drie vorige maanden te zamen. Ook Nederlaudsolie schapen waren zeer gezocht. Staat gewoonlijk de invoer van Duitsche schapen met dien van Nederland gelijk, in Augustus bedroeg de invoer van Hollandsche schapen het dub bele vau dien van Duitschland. Uit Duitschland kwamen namelijk 2.038 schapsn, uit Nederland 4 874 schapen eu 3.166 lammeren, zijnde te zamen 8 070 stuks. In de eerste acht maanden werden uit, ons land naar België gevoerd 31.586 schapen en 14 782 lam meren In paarden was weinig handel. Wijl Nederland den invoer van Belgische paarden, welke niet voor het leger bestemd zijn, verboden heeft, konden wji in België geen paarden koopen. Wel kocht België bij ons een honderdtal flinke werkpaarden en eenige veulens OndaDks het invoerrecht van lOcent op het kilo gram boter en de keuring aan de grenzen, blijft onze hoteihandel met België allerbelangrijkst. In Augustus werden toch weer eeu kleine 60.000 kg. boter meer ingevoerd dan Juli van dit jaar. Dit komt, wijl in deze maand vele voorname fami lies en bekende restaurateurs een grooten voorraad boter opkoopen, die in potten verzouden wordt. De geheele invoer bedroeg 303.104 kilogram, behalve die, welke frauduleus in potten werd ingevoerd. FEUILLETON. 25. o-o-o— Driftig ging Des Barres voort „Ik laat niet met mij spotten, dat weet ge. Ik zal er geen vrede meê hebben, dat mijnheer Dartigues naar de Kamer wordt atgevaardigd. Br zijn reeds genoeg schur ken in het Palais BourbonHij heeft ge meend, die spitsboef, dat hij een meesterstuk uithaalde als hij zich bediende van jouw bescherming. Dat was niet slecht overlegd, maar zijn plan zal, ondanks dat, toch misluk ken. Ik zal hem wel aangrijpen, ik heb middelen genoeg. Ik zal met één klap twee vliegen vangen door zijn candidatuur fe vernietigen, zal ik jou de oogen openen. Hij heeft mij uit het veld willen slaan, nu zal hij mij eerst eens leeren kennen." „Gij gelooft dus, dat hij tegenover mij Biet eerlijk heeft gehandeld „Neen 1 hij is altijd een comediant. Hij zegt tegen zichzelfDes Barres is de vriend van Appel en Francine, hjj heeft Pierre mede opgevoed en zal hem dus geen leed of smart bereiden. Blij zal MIJ dus ontzien en ik kan hem ongedeerd een beentje lichten." „Maar, is het dan niet denkbaar dat hij mij liefheeft?1' „Zoo plotseling en juist op een uur,dat het hem voordeelig is jou zijn liefde te betoonen?" „Ik had hem bij den eersten aanblik lief. Kan het met hem niet evenzoo zijn gegaan In de eers'e acht maanden bedroeg de officiëele invoer 2.277.122 kilogram. Bijzonder levendig was de handel ia hav6r gedurende de maand Augustus Dagelijks reden langs de grens kantoren lange rijen volgeladen wagens ongedorschte haver. Deze haver was door de Belgen op het land gekocht in Zoeuwsch-Vl-anderen, Noord-Brabant en het zuidelijk deel van Limburg en werd met. stroo en al ingevoerd, wijl ongedorschte haver geen invoer rechten betaalt en men voor zuivere haver 3 francs per honderd kilo geeft. Daarom doen de Belgen inde maanden Juli en Augustus in ons land hun voorraad op. De invoer bedroeg in die maanden over de 12 millioen kilogram. Ook naar vlas was veel vraag. Vooral uit Zeeuwsch-Vlaauderen werden belangrijke hoeveelheden zoogenaamd droog vlas in België gevoerd. Minder levendig was de handel in aardappelen. De oude waren verdwenen en voor de nieuwe was het nog te vroeg. In den nacht van Zondag op Maandag 6 en 7 dezer is bij drie ingezetenen te SCILAGERBRUG eene ware slachting onder hunne kippen aangericht. Bijna hon derd kippen toch lagen bij het hok of op het erf des morgens met afgebeten kop en ver nielde veeren, terwijl enkele kippen, afgemat van 't angstig heen en weer fladderen, hier en daar gevonden werden. Door wie die ver nieling, welke eene schade van bijna 100 gld. veroorzaakt, is verricht, is nog niet uitge maakt. Men vermoedt, dat een losgebroken hond op de erven is geweest, althans, men meende hier en daar sporen van een ketting te zien. De politie is er meê in kennis ge steld en doet onderzoek. JAARWEDDEN VAN ONDERWIJZERS. Op de Zaterdag te ALKMAAR gehouden vergadering van afgevaardigden der verschil lende onderwijzersvereenig'ingen in Noord- Holland werd besloten tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, inhoudende verzoek, geen salaris regelingen der onderwijzers goed te keuren, waarbij het minimum voor de onderwijzers niet minstens f 600, dat voor de hoofden minstens f 850 bedraagt. Ook op andere punten zal de aandacht wor den gevestigd. Er werd besloten tot het hou den eener provinciale meeting. De plaats, waar deze gehouden wordt, wordt bepaald door een comité van uitvoering, dat bestaat uit de heeren F. L. Ossendorp te Amsterdam, voor zitter Jac. Jansen te Haarlem, secretaris F. Felkers te Hoorn, penningmeesterG. H. van Daalen, te Assendelft en W. Hoekstra te Wormerveer. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van SINT MAAR TEN, vacature-J. Brommer Jz. is bepaald op Zaterdag 26 Oct. 1901de stemming en herstemming zoo noodig op Dinsdag 5 en Zaterdag 16 November. Schadelijk tafelgereedschap. Wij onderzochten, deelt het Mdbl. t. d. Verv. meê, een deksel van een zoogen. „zuurstel" en dit bleek in hooge mate loodhoudend te zijn. Er kan niet ernstig genoeg tegen der gelijk schadelijk tafelgereedschap gewaar schuwd worden, daar het vanzelf spreekt, dat de dampen van den azijn van komkommers, augurken enz., langzamerhand het lood op lossen, zoodat schadelijke gevolgen niet uit kunnen blijven. Zeer te betreuren is het, dat dergelijke zaken nog steeds straffeloos in z.g. goedkoope winkels en bazars verkocht mogen worden. In Duitschland zijn te dien opzichte strenge bepalingen vigeerend, doch het is dui delijk, dat, waar hier te lande de invoer van dergelijke zaken geoorloofd is, de fabrikanten zich trachten te ontdoen van de in hun land verboden artikelen, die hier grif verkocht worden. Indien de overheid in deze niet helpen kan „De stem des bloeds, een oud geschie- deriisje, het systeem van den romanheld Dennery. Laten we ernstig blijven." „Wat wilt ge dan gaan doen „Hij moet naar Amerika terugkeeren en ons in Europa met rust lateD. Hij is reeds begonnen met zaken te doen in Afrika dat mag hij voor mijn part voortzetten, Amerika, Afrika mij hetzelfdeslechts hier mag hij niet blijven. Gisteren nog heeft men mij met betrekking tot hem een bundel papieren ter beschikking ge steld, maar daar ik ze moest koopen, heb ik den kerel die er mede kwam, de deur uitgegooid." Wie was de ellendeling die u zulk een handel voorsloeg?" „Een vroeger prefect, die nu aan lager wal zit en dien Dartigues vermoedelijk niet voldoende wilde betalen. Hij had daar ongelijk mede, want de spitsboef is gevaar lijk geworden. Wat hij mij voor geld aan bood, zal hij wellicht nu voor niemendal in de couranten laten zetten. Een ware tijger, die Galbran „Wat, Galbran die bandiet „Ah, ik zie dat gij hem kent! Een ge luk, dat gij geen geld bezit, want die bun del papieren is nog steeds te koop." Een blos steeg Pierre Daar de wangen. Werktuigelijk greep zijn hand naar het checkboek dat zijn vader bem had gegeven. Wanneer Des Barros geweten had, dat Pierre een groot crediet had, dan had hij wel wat minder oprecht gesproken. Deze stukken, die Dartigues vernietigen konden, onschadelijk maken, was dat niet Pierre's plicht Deze gedachte drong zich vóór alles aan hem op. Niets was gemakkelijker dan Galbran te vinden. Hij bracht zijn of wil, is de oenige weg, dat liet publiek de zuiverheid, resp. onschadelijkheid, der waren, als eersten eisch stelle, en in plaats van steeds op het goedkoopste uit te zijn, fabrikaten koopt, die door merk of naam \an den fabri kant ten minste eenigen waarborg verschaffen. Zaterdagnacht ontstond te BEVERWIJK een hevige brand in de bollen schuur en het woonhuis der firma Veldtliuy- sen en Van Santen. De schade is aanzienlijk. Men zegt dat er alleen voor een waarde van f 100.000 aan bollen is vernield. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Aan het Hoogheemraadschap der „Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland" zullen uit verschillende plaatsen in Hollands Noorderkwartier adressen worden gezonden, om aau te dringen op een kleine verlaging van het peil. Daai'- door reeds zou worden voorkomen, dat de huizen, buiten de polderkaden, worden onder water gezet, wat ook in het belang der volks gezondheid zeer wenschelijk moet worden geacht. J. 1. Zondag heeft de Orgel- commissie te SCHAGERBRUG na afloop der godsdienstoefening hare eindvergadering ge houden. Het is die Commissie mogen gelukken na eene ruim tweejarige werkzaamheid, de kerken te Oudesluis en Schagerbrug van een flink pijporgel te voorzien, dat niet alleen die kerken verfraait, maar ook ruim voldoende is om het kerkgezang op waardige en schoone wijze te begeleiden. Veel moeite heeft ze er zich voor moeten getroosten, èu voor het ver krijgen der gelden, èn om met die beperkte middelen het doel te verwezenlijken. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester, in deze vergadering ge daan, bleek, dat in het geheel was bijeenge bracht f 1795.423 en was uitgegeven f 1805.56, zoodat er een nadeelig saldo was van f10.135 in welk te kort de Commissie besloot onder ling te voorzien. Daarna werd besloten de orgels in eigendom over te dragen aan het Kerkbestuur en de Commissie te ontbinden. De voorzitter, de edelachtbare heer Burge meester G. C. Hulst, deed dit met een woord van hartelijker] dank aan allen, die tot het welslagen van dezen arbeid hadden bijgedragen. Onderhoud der tanden. Bij Herms. Coster Zoon te ALKMAAR is eene brochure versohenen van de hand van den lieer Th. M. Ruijs, tandarts, te Alkmaar, waarin hij op bevattelijke wijze aantoont de noodzakelijkheid van een goed onderhoud der tanden van der jeugd af aan en aangeeft op hoe eenvoudige wijze dit geschieden kan mits men er de hand aan houdt. De schrijver deed met de bewerking van dit boekje, dat voor den lagen prijs van 20 cents in den boekhan del verkrijgbaar is gesteld, zeker een nuttig werk. Er hangt voor het mensclielijk orga nisme toch zooveel af van een goed onderhoud van den mond, dat het waarlijk nog wel eens gezegd mag worden, hoe schromelijk de mees ten dien verwaarloozen. Men m e 1 d t u i t ZUID-BE VELAND Omstreeks dezen tijd van het jaar worden in deze streken door handelaars tal van ko nijnen opgekocht en daarna geslacht. Dit slachten is dan ook nu weder reeds sedert eenigen tijd aangevangen. Na in kisten te zijn gepakt, wordt het konijnenvleesch naar Vlis- singen en van daar naar Londen gezonden, waar dagelijks soms ongeveer 50 a 60.000 kilo ervan ter markt wordt aangebracht. Dat die handel voor Zuid-Beveland nogal wat betee- kent, moge hieruit blijken, dat verleden jaar een handelaar op een kleine plaats circa een paar duizend geslachte konijnen voor Londen afleverde. Alleen uit Zuid-Beveland werd dan ook in het vorige jaar voor circa een ton gouds aan geslachte konijnen naar Engeland vervoerd. De inbraken .zijn te AMSTER DAM aan de orde van den dag, en ze alle te vermelden gaat niet aan. De laatste even wel is er eene van groote brutaliteit en het vermelden wel waard, 't Gebeurde in den nacht van Zaterdag op Zondag. Het Hbld. vernam de volgende bijzonder heden In de Prinses Wilhelminastraat, een der dwarsstraten aan den Haarlemmerweg, tegen over de gemeentelijke gasfabriek, staan nog slechts enkele perceelen.In een daarvan is geves tigd de diamantslijperij van den heer A. Delden. De machinist Geenemans kwam Zondag ochtend vroeg in de fabriek om iets na te zien, en was daarbij vergezeld van zijn hond. Toen Geenemans op het kantoor kwam, zag hij plotseling zijn hond verdwijnen in een brandhelder, die gesloten was geweest met een houten en met een ijzeren luik. Begrijpende, dat er was ingebroken, riep hij den daar surveilleerenden waker van een in aanbouw zijnd perceel, maar deze had niets gezien, niets gehoord. Politie werd van het geval in kennis gesteld en een onderzoek in loco ingesteld. Geenemans was zoo ontsteld, dat hij er niet eens aan dacht zijn hond te redden, die in den brandkelder in het water lag. Toen de politie was gekomen, werd een onderzoek ingesteld en bleek het volgende De dieven het moeten er velen zijn geweest zijn aan het perceel dat het hoekhuis vormt, over een houten hek op het land afgedaald. Vandaar zijn zij op het dak van de machinekamer geklommen, van waar zij aan de achterzijde een raam konden verbrijzelen. Eenmaal binnen zijnde, is er brutaal huis gehouden. De heer Delden had, naar hij nogal meende, gezorgd voor buitengewoon solide sluiting, voor een veiligheidskluis onder den grond met geheime sluiting, die in dit -geval beslist moet zijn afgeneusd op het terrein zelf. Het moet dus Iemand zijn geweest, vertrouwd met de inrichting. Eenmaal bij de daar geborgen diamanten, ongeveer duizend stuks, hadden de roovers vrij spel. Van zeldzame vakkennis getuigt, hoe de diamanten, die nog op de doppen zaten, werden afgeruktde andere partijtjes zijn blijkbaar netjes sa&mgepakt en opge borgen. Men heeft althans van bindgaren en papier gebruik gemaakt. Vermoedelijk hadden de heeren allen tijd, want ook is een bezoek gebracht aan het kantoor, waar alles door zocht werd, maar waar niet veel te stelen was. In verband met hetgeen was bevonden, werd door den commissaris van politie in de betrokken sectie, den heer Fuudter, een onderzoek ingesteld, met het resultaat dat reeds een van de vermoedelijke schuldigen is opgespoord. Door twee rechercheurs werd Zondagmiddag een bewoner van den Zeedijk, zekere B., een werkman, aangehouden. Deze B. heeft bij zijne kameraden den bijnaam van „De Berenbijter". De Berenbijter is overgebracht naar het politiebureel Oudebrugsteeg, maar voor het bureel rukte hij zich los en vluchtte het Damrak op. Nu ontstond een wilde jacht en men had het geluk op de hoogte van de Vrouwensteeg den man weer te grijpen. Toen Berenbijter was opgesloten, ging men zoeken op het Damrak of hij ook iets had weggeworpen in zijn vlucht. Éen pakje werd gevonden, dat bij onderzoek bleek diamanten te bevatten. Dat dit door B. is weggeworpen, mag men hieruit afleiden, dat het werd gevonden op de hoogte van de plaats waar hij werd aangehouden. Betreurenswaardig is deze diefstal ook voor de werklieden die, daar er slechts één steentje in de slijperij is achtergebleven, gedwongen werkstaking hebben. Later6 Personen zijn reeds gearresteerd en 500 diamanten zijn terecht. Brand te SCHEVENINGEN. Zaterdagavond, even voor elf uur, brak er een zware brand uit in de cacao- en choco ladefabriek van de firma Rademaker te Scheveningen. Als naar gewoonte was Zaterdagavond de rondte gedaan en niets ontdekt. Eerst tegen half elf werd de brand ontdekt en toen de brandweer verscheen, stond een gedeelte van het gebouw in lichte laaie. Twee stoomspuiten en één uit Scheve ningen, 10 slangen op de waterleiding en 2 handspuiten wierpen enorme watermassa's in de vuurzee. Eerst toen men ver genoeg langs de kantoorvertrekken, die o. a. gespaard bleven, in de fabriek kon doordringen, kon met meer succes het vuur bestreden worden. Op een oogenblik, omstreeks middernacht, ston den zeven vertrekken, o. a. de machinekamer en het voorraadmagazijn, in hellen gloed. Omstreeks dienzelfden tijd stortte de groote stoommachine omlaagzij ligt thans vernield onder het puin van de neergevallen muren. Het teloorgaan van deze machine wordt welhaast 't meest betreurd, want 't gemis daarvan doet het bedrijf dadelijk stilstaan. Hoewel het vuur, gevoed door allerhande licht brandbare stoffen links en rechts om zich heen woedde en steun vond in den vrij sterken wind, slaagde de brandweer er toch in, den brand te beperken tot den Z. W.- vleugel, niettegenstaande de hoogopgaande vlammen reeds langs een trap den N. W.- vleugel hadden bereikt. De schade wordt op circa 2 ton gouds ge schat. De indirecte schade is door het stil staan der fabriek enorm. 100 Werklieden zijn buiten werk. Er was juist, met het oog op de St.-Nico- laas, Kerstmis en Nieuwjaar, een groote voorraad chocolade en cacao aanwezig, waar van door water en vuur weinig is overge bleven. De Haarlemmermeer. Den .1 Juli 1902 zal het 50 jaren geleden zijn dat de Staatscourant vermeldde: „Het meer is droog." Zondag kwamen Burge meester en Wethouders der gemeente Haar lemmermeer, dijkgraaf en heemraden van den polder en het bestuur van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw samen. Er is besloten het volgend jaar op den lsten Juli een groote tentoonstelling van landbouw te houden en verschillende feeste lijkheden daaraan gepaard te doen gaan. DeArrondissements-sehoolop- ziener te HARLINGEN verzond inzake Leer plichtwet zijn 1000ste waarschuwing. Wellicht is hij In deze materie de houder van het record in Nederland Rectificatie. In het bericht, voorkomende in 't vorig nummer, over de landverhuring der gemeente i DIRKSHORN stond als minder pacht het 1 cijfer f 2000dit moest natuurlijk zijn f 200. Ds. van Veen, predikant te Berlicurn (N.-B.), heeft bedankt voor het beroep naar WIERINGERWAARD. Msunuaamtesi avonden in de kunstenaarskroeg van Montmarfcre door en was daar bepaald tusschen 9 en 10 uur te vinden. Door het binnenkomen van een ander redactie-lid werd verder gesprek onmogelijk. „Nu, Pierre, zeg aan Appel, dat ik hem na den eten kom opzoeken, en doe nu je best om verstandig te zijn. Zulk een groote haast is er niet bij de beslissing. Je hebt den noodigen tijd om na te denken Wat je doen wilt. De hoofdzaak is, kalm te blijven. Wees er van overtuigd, dat alles in het leven zich laat schikken, anders zou het ondraaglijk zijn." Hij schudde Pierre de hand en vergezelde hem naar de voorkamer. Dan, nogmaals afscheid nemende, zeide hij nog „Wees dubbel lief voor je moeder, zij is angstig, stel haar gerust. Je moet bedenken, dat zij reeds zooveel heeft geleden en dat zij nu het recht heeft gelukkig te zijn." HOOFDSTUK IX. Do groote zaal van de zoogenaamde kunstenaarskroeg liep al zoo langzamerhand vol. In een hoekje, half door een draperie verborgen, zaten aan een tafeltje Remau^on, de mooie Amandine Tresmes, en een kleine man, met een parfenuaehtig gelaat, die evenwel zeer elegant gekleed was. „Nu, mijn beste Galbran," zeide Reman- 9on, „Amandine heeft je reeds gezegd waarom het te doen is. Je zoudt een groote dwaas zijn, als je je eigen voordeel zoo met voeten traadt. Dartigues is boos op je. Het oogenblik is gunstig, zorg, dat je weer bij hem in een goed blaadje komt. Die gelegenheid zal zich moeilijk weer zoo goed aanbieden. Ik heb zeif met den meester over je gesproken, maak nu niet, dat ik als leugenaar moet staan." De kleine man verdraaide den mond tot een leelijken grijns. Hij nam een s'ok uit een voor hem staand glaasje en sprak dan hoofdschuddend „Ik weet, wat Dartigues waard is, hij heelt mij onbarmhartig hard bphandeld. j Wat had ik toch, als je de zaak nu eens nuchter bekijkt, voor ongewoons gedaan i „Dat vraagt hij nog!" riep Amandine. „Je hebt de staatskas beschouwd als die van jezelf, anders niet. Jij hadt bepaald wel vrede kunnen hebban met wat je zoo werd toegestopt voor je bemoeiingen met den spoorweg van Gabès." „Dat is niet waar!" riep Galbran, bleek van toorn. „Niet waar F" riep Amandine. „Zeg dat nu niet tegen mij, die je geholpen heeft het geld op te maken, want toen was je dol verliefd op me. Zeg het ook maar niet tegen Remamjon, want die heeft tegelijk met jou de hand in den geldzak gestoken. Wees een goed speler en loochen de streken niet, die je hebt uitgehaald.Je hebt de partij verloren en dat maakt je woedend. Vertel ons geen geschiedenisjes, wij weten wel, waar we ons, met betrekking tot jou, aan hebben te houden. Verlang nu niet, dat ik je zal aanzien als een model van deugd zaamheid, vergenoeg je er mede, dat we je houden voor een mannetje met hersentjes in zijn hootdje". Reman^on lachte luidkeels. „Hoor nu onze mooie vriendin eens aan, Galbran zij geeft je goeden raad. Maar nu ter zake. Jij hebt een bundel papieren, die op Dartigues betrekking hebbendat weten we.Ik koop ze van je.Geef ze aan mij." „Ze zijn niet meer te koop", antwoordde de vroegere onder-prefect koud. „Niet meer te koop riep Remantjon uit. „Zou je ze dan reeds verkocht hebben „Neen, ik heb ze weggegeven 1" sprak Galbran met een onverschillig gelaat. „Geen dwaasheden die kan je wel voor je houden. Je zoudt willen beweren, dat je documenten hebt weggegeven, die een aardig kapitaaltje waard waren? Je houdt ons voor zoo naïef? Zulk een domheid kun nen wij' van jou niet gelooven. Noem mij den prijs maar dadelijk, waarvoor ze mijn eigendom kunnen worden." „Ik heb de papieren niet meer!" ver klaarde Galbran. „En wat wil je ons dan wijs maken, er mede te hebben gedaan „Ik herhaal het, ik heb ze weggegeven." „Aan wien?" „Aan een persoon, die van die papieren gebruik zal maken om Dartigues eens een dansje te laten maken!" antwoordde Gal bran met een boos lachje. „Nu moet je nóg zeggen, dat jij geen gilt in je aderen hebt, in plaats van bloed", riep Amandine. „Ik geef je een mooi zaakje aan de hand met onzen braven Remanijon, die heel goed weet, wat een geweten als dat van jou waard is, omdat hij reeds meer van dat goed heeft gekocht en het zijne zelfs reeds heeft afgeleverd, en je geeft er de voorkeur aan, je vijanden het goede aan de voeten te leggen, in plaats van zelf je voordeel er mede te doen." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1