INGEZONDEN. M. de «Tong, TRANSVAAL. WIERINGEN. J. 1. Zaterdagavond hield de Muziekver- eeniging „Harmonie" ten huize van den heer Koorn haar 14e jaarvergadering. Aanwezig waron 19 Leden en de Burge meester. De Voorzitter, de heer P. Asjes, opende met een hartelijk woord de bijeenkomst, en schetste in korte woorden, wat er in 't afge- loopen jaar gebeurd was. Hierna werden door den Secretaris, den heer P. Bruul, de no tulen en het jaarverslag gelezen. Onder dank zegging voor de nauwkeurigheid, werden deze goedgekeurd. Was aan de orde de rekening en verant woording door den Penningmeester, den heer N. J. Poel. De gewone kas van „Harmonie" sloot met een nadeelig saldo, terwijl de contri- butiekas der werkende leden met een voor- deelig saldo sloot. Een commissie, bestaande uit de heeren Bruul, Luyt en Kat, onder zocht de rekening en rapporteerde dat alles in orde was, waarna de rekening, onder dankzegging aan den penningmeester, werd goedgekeurd. Verkiezing van 2 bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. Asjes als Voorzitter en B. Kat als bestuurslid. Bei den werden als zoodanig herkozen en ver klaarden hunne herbenoeming weder aan te nemen. Bepaling datum der uitvoeringen. De eerste uitvoeringen werden vastgesteld als volgt voor ongehuwde kunstlievende leden op 23 November a. s. en voor gehuwde kunstlievende leden op 26 November a. s. De tweede uit voeringen, te houden in Februari 1902, op nader vast te stellen datums. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluiting der vergadering. De Afdeeling WIERINGEN van den Nederl. Zuiderzeebond is opgeheven. Brongas. Vele bewoners van ons Noorderkwartier gebruiken de laatste jaren brongas, zoo tot verlichting, als tot verwarming, etc. Zij heb ben daartoe ijzeren pijpen in den grond doen drijven tot de gashoudende wellen gevonden waren. De samenstelling der verschillende aardlagen is echter van dien aard, dat vele dier pijpen doorroesten en verder hare dien sten weigeren. Menigeen doet die minder aangename ervaring op, en wordt na 4 of 5 jaar gedwongen, de petroleumverlichting weer aan te wenden, of tot vernieuwing der pijpen over te gaan. 't Mooie en goedkoope licht wordt dus ten laatste toch nog een duur licht. Het best zijn zij er aan toe, die op doelmatige wijze het ijzer door hout hebben weten te vervangen, daar dit in den grond bijna aan geen verandering onderhevig is en aldaar een reeks van jaren zijn gewaardeerde eigenschappen behoudt. Men wist dit wel, maar de vraag bleef steeds„hoe krijgen we houten buizen rechtstandig in den grond ter diepte van b.v. 30 a 40 M. Aan de oplossing van dit vraagstuk is met zorg gearbeid, maar een aanbevelenswaardige toepassing werd tot heden niet verkregen. Thans is het echter den heer J. Jonk op de Winkelerstrook te KOLHORN gelukt, op hoogst eenvoudige wijze houten kokers tot op elke gewenschte diepte in den grond te werken. Macht van werklieden of ongewone krachtsinspanning wordt niet vereischt, daar desnoods een paar opgeschoten knapen onder deskundige leiding het werk kunnen doen. De uitkomsten zijn echter schitterend en op het erf van den heer Jonk voor iedereer, te zien. Als proef werkte hij een flinke houten buis 90 voet diep in den grond en von ddaar een wel die per minuut pl. m. 90 L.. water naar boven brengt. Op dezelfde wijze zullen nu door hem in den Groetpolder, op de plaats bewoond dooi den heer R. Kuiper, de brongashoudende wellen opgespoord en tot verlichting dienst baar gemaakt worden. De kerktoren te B ARSINGER- HORN nadert zijne voltooiing. Het groote werk is er af; de steigers zijn weggenomen. De nieuwe toren is uit den grond van steen opgetrokken en heeft in zijn geheel eene hoogte van 40 meters. Het benedengedeelte tot aan den nok van het kerkdak staat voor de helft binnen de kerk, terwijl in het front de geheele toren naar buiten komt. De ingang naar de kerk is, als vroeger, onder den toren door gebleven. Door horizontale banden met nette profileeringen is het gemetselde deel in drie boven elkander staande vakken afgedeeld en het geheel is afgedekt met een 15 meters hooge spits. De toren heeft geen omgang. Met zijn slanken vorm en zijn eenvoudig en toch sierlijk metselwerk maakt de toren een fraai geheel met het kerkgebouw. De uitslag van de te BROEK OP LANGENDIJK gehouden stemming voor den gemeenteraad is ais volgt: De heeren C. Wagenaar (anti-rev.), Dr. H. G. Hamaker (lib.), H. Ven en C. Slot verwier ven respect. 79, 74, 61 en 21 stemmen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tus- sched de heeren C. Wagenaar en Dr. Hama ker. De genieenteraadsleden zijn allen anti- rev. Zonder de hulp der a.-r. is er voor een liberaal candidaat niet de minste kans, doch men verwacht, dat verscheidene a.-r. als voor standers van proportioneele vertegenwoordi ging wel hun stem op Dr. Hamaker zullen uitbrengen. ANNA PAULOWNA. Ook mej. A. Speets alhier heeft van den heer Riënts Balt het getuigschrift ontvangen van bekendheid met zijn stenographisch schrift. Het Harmoniegezelschap „Anna Paulowna" te ANNA PAULOWNA zal op Dinsdag 29 October eene uitvoering geven voor kunstlievende leden, terwijl op Zondag 3 November een uitvoering zal wor den gegeven tegen entree. Menmeldtuit PURM.EREND Sedert een paar weken zijn hier opgesteld in een ijzeren kooi 5 leeuwen, waarmede de kermissen worden bezocht. Een iongmensch uit Alkmaar verzorgde in den laatsten tijd deze dieren. Toen hij gisternacht een der leeuwen wilde streelen, greep het dier zijn arm, en binnen enkele oogenblikken was de ongelukkige een groot deel van zijn arm kwijt. Hij is in het gasthuis opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Inde tram. Conducteur: Juffrouw, u moet voor dat jongetje ook betalen. Juffrouw Gunst nee, conducteur, daar denk ik niet aan. Conducteur: Maar u houdt 'm niet op uw schoot. Juffrouw Ik houd dat kind nooit op mijn schoot. ConducteurMaar dan moet u er ook voor betalen. Julfrouw Ik denk er niet aan, man! ConducteurNiet Nou, dan moet u het zelf weten. Dan laat ik stoppen en zet 'm op straat. Juffrouw Dat is jouw zaak, conducteur. Maar vraag toch eens aan dien ouden heer, aan den anderen kant van het schaap, of die niet voor hem betalen wil, want dat ie zijn paik heb met het wurm niks te mqken. STORM. Op het mooie weer zijn regenbuien en storm vlagen gevolgd, die, zooals gewoonlijk, schade en ongemak en ongelukken met zich brengen. Van de laatste wordt gelukkig nog niet veel vernomen. Onaangename gevolgen zooveel te meer In de Biesbosch zijn onderscheidene polders ingevloeid, in sommige waarvan de suikerbieten nog gerooid moeten worden. Het eiland Marken is, zooals gewoonlijk bij stormweer, voor een deel ondergeloopen. Zondagavond heerschte in het Land van Altena een windhoos, die een kwartier aanhield en een groot aantal booinen tegen den grond sloeg. Uit B r a k e 1 Bij een hevige windvlaag, die hier woedde en ongeveer 20 minuten duurde, zijn een 30- tal (meest zware) boomen omgewaaid. -- Uit Z a 1 t-B o m m e 1 De storm, die hier uit het N.-N.-Westen losbrak, was aan een orkaan gelijk. In een oogwenk zag men massa's boombladereu door de lucht dwarrelen, tal van zware boomen werden hier en ook in de omliggende dorpen, afgeknakt of ontworteld. Een liittekar, waarin J. v. E. uit Bruchem met zijne kinderen was gezeten, werd even buiten de stad door den wind opgenomen en omver geslingerd. Van E. bekwam hierbij ernstige kwetsuren. Uit Nieu w-Lakkerland De storm van Zaterdagmiddag tot heden heeft hier op verschillende plaatsen schade aangericht. De uiterwaarden stroomden Zondagmorgen, de hoogst omkade Zon dagavond in, zoodat vele boeren genoodzaakt waren het buiten grazende vee binnendijks te halen. Op een enkele plaats zag men Zondag het vee bijna tot aan den buik door het water gaan. Op verschillende plaatsen werden boo men ontworteld. Bij stormweer en hooge zee kwam Zondag avond in de haven van E d a m aan schipper H. Gringhuis, thuisbehoorende te Wildervank, met zijne vrouw en een zoontje van 8 jaar. Het tjalkschip „Dankbaarheid" vau Gring huis was in de Zuiderzee gezonkenin een jol hadden zij het lijf in haast moeten bergen, waren toen opgenomen door de sleepboot „Tromp" en te Edam afgezet. Het schip had eene lading suikerbieten in voor eene fabriek in Noord-Brabant. De oor zaak van de ramp is niet bekend. Ook uit het Buitenland komen berichten over zeer ruw weer. Zondag heeft het over België hevig ge stormd te Luik was het een cycloon, die groote schade achterliet overal waar hij zich deed gelden in Luik en Kortrijk was het een regen van pannen en stukken lei, terwijl ver scheidene boomen werden ontworteld. Door den storm werd de telephonische gemeenschap met Parijs van 's morgens tien uur af ver broken. Op de Noordzee moet het Zondagnacht geducht gespookt hebben. Het telegraphisch verkeer in West-Europa heeft tal van ver tragingen ondervonden. Te Frankfurt a. M. heeft de storm Zondagavond met buitenge wone kracht huisgehouden. Op de Kaiser- strasse is een rijtuig met vier personen omge worpen. In het hotel Bristol aan het stationsplein werden door den wind twee groote ruiten ingedruktmarmeren tafeltjes werden omvergeworpen en de zware gas kronen dreigden door het geweld van den storm afgerukt te zullen worden, toen men er in slaagde de rolblinden neer te laten, waardoor verdere verwoestingen werden voor komen echter was van het glaswerk en het porselein in het buffet reeds een aanmerke lijke hoeveelheid op den grond geslingerd en gebroken. Een van de opmerkelijkste ongelukken is wel een man in Richmond-park te Londen overkomen. De. winddruk was daar op een oogenblik zoo hevig, dat hij zich achter een dikken boom moest bergen, om niet omver te waaien. Nauwelijks stond hij daar, of de storm rukte een zwaren tak los, die hem op 't lijf viel en totaal verpletterde. Over den cycloon in België zijn nadere bijzonderheden bekend. Vooral in Luik moet het onweer hevig zijn geweest. Er was juist kermis op handvele tenten en kramen heb ben geleden. Men schat de schade hieraan toegebracht, op 60.000 frs. Van een nieuwe kerk te Bressoux nabij Luik zijn twee muren ingestort. Te Brugge is een vrouw door den wind in het water geworpen en verdronken. Andere persoonlijke ongelukken zijn tot heden nog niet bekend. Smokkelen. Te Kleef is verleden week tegen een paar smokkelaars een vonnis gewezen, dat om zijn schromelijke gevolgen voor de veroordeelden, wel geschikt is den smokkelaars een heil- zamen afschrik voor hun bedrijf in te boeze men. Zekere W. Thuus uit Groesbeek en W. Euwens uit 't nabijgelegen Pruisische dorp Wyler, waren aangeklaagd in de jaren 1898, 1899 en 1900 kaassmokkel te hebben bedreven, terwijl de vaders der beide beschuldigden waren aangeklaagd hun zoons tot dien smok kelhandel te hebben verleid. De zeer interessante zaak komt in 't kort hierop neer De thans overleden kaashandelaar F. Riesen te Kleef betrok uit Holland groote hoeveel heden kaas, die echter niet langs den gewonen weg, d.i. per spoor, naar Kleef, werd vervoerd, doch op veel omslachtiger en kostbaarder wijze haar bestemming bereikte. De kaas werd n.1. van Holland uit per spoor verzonden tot Nijmegen, daar gelost en vervolgens door de beklaagden, wier hofsteden precies op de grens liggen, per as naar het op Nederlandsch grondgebied gelegen gedeelte hunner boer derij vervoerd. Van beide beklaagden ligt de woning op Nederlandsch grondgebied en door een weg daarvan gescheiden op Prui sisch grondgebied bevinden zich schuur en stalling. Zonder veel bezwaar kan dus de kaas van 't Hollandsch terrein naar 't Prui sisch gebied worden getransporteerd. Van hieruit werd dan de kaas per wagen naar Kleef vervoerd als „eigen fabrikaat". De groote hoeveelheden kaas, welke op die wijze naar Kleef gingen, hadden reeds lang bij de Duitsche douane argwaan gewekt, en het gelukte haar ten slotte vast te stellen, dat de beide eerste beschuldigden den 3den Maart te Nijmegen een waggon kaas losten en naar hun op de grenzen gelegen boerderij brachten. Nu werd onverwachts bij den reeds genoemden kaashandelaar F. Riesen, te Kleef, beslag op de boeken gelegd en bij inzage bleek, dat een met T(huus) aangeduide leverancier in de jaren 1898, 1899 en 1900 42.784 K.G. kaas en een met de letter E(uwens) aangeduide leverancier in diezelfde tijdruimte 87.600 KG. kaas had geleverd, dat is te zamen 80.384 KG. kaas. De ontdoken rechten van dit quan- tum bedroegen 16076.80 Mark en mitsdien was de eisch voor ieder der beklaagden 64307.20 Mark boete, zijnde het viervoudige der verschuldigde rechten, subs. 9 maanden gevangenisstraf en bovendien nog gezamen lijk te betalen een bedrag van 93447.36 Mk. voor de waarde der gesmokkelde kaas. De uitspraak is geweest, dat voor de beide eerste beklaagden de volle eisch werd toege wezen. Ze zullen dus 64307.20 Mk. boete moeten betalen en bovendien gezamenlijk nog 93447.36 Mk. voor de waarde der gesmokkel de kaas. De vaders zijn vrijgesproken. Thuus uit Groesbeek is in hechtenis genomen, omdat men hem verdacht hield, dat hij wilde vluchten. Tegen een borgstelling van 40.000 Mk. kan hij echter weer op vrije voeten komen. Twee zaken wekken in dit proces verba zing. In de eerste plaats, dat de smokkelaars voor een winst van plm. f 4500 een fortuin van een kleine ton gouds in de waagschaal stelden, en in de tweede plaats, dat de recht bank een boete van meer dan 150.000 Mark gelijk stelt met slechts negen maanden ge vangenisstraf. Naar wij vernemen, hebben de veroordeel den geappelleerd. (Nijm. Crt.) Het zanggezelschap „Amiciti®" te KOLHORN, is opgeheven. De deelname werd na de oprichting van het fanfare-corps langzamerhand geringer en, het natuurlijk gevolg op kleine plaatsen, werd het eene door het andere verdrongen WINKEL. Vrijdag j.1. geraakte alhier het 4-jarig kind van den heer K. te water. Toen het op het droge gehaald was, schenen de levensgeesten geweken. Na langdurige inspanning van meer dan anderhalf uur gelukte het eindelijk, door toe passing van de bekende middelen, de levens geesten weer op te wekken. Een woord van hulde mag niet onthouden worden aan Ds. Onnekes, Vrouw Groenewoud en Vrouw Kort, aan wier volhardend en doel matig werken het voornamelijk te danken is, dat een groot onheil werd voorkomen. WINKEL. Dinsdag 8 dezer had alhier de aangekondigde tentoonstelling van boomvruchten en tuinbouwgewassen plaats. Laat ons beginnen met de opmerking, dat het jammer mag heeten, dat er geen meerdere publiciteit aan gegeven was. Het bezoek van buiten was dan allicht grooter geweest. Nu merkten we maar enkele vreemdelingen op. En dat was te betreuren, èn voor de zaak zelve, èn voor degenen, die gaarne iets schoons op dit gebied zien. Deze eerste tentoonstelling mag werkelijk uitstekend geslaagd heeten. Er waren een 200 inzendingen van boomvruchten en ruim 40 van tuinbouwgewassen. We hadden werke lijk zooveel niet verwacht. Doch niet alleen over 't aantal, ook over den aard der inzendingen kon de Commissie tevreden zijn. Winkel heeft hier getoond, dat het op 't gebied van vruchten meer presteert dan eenige plaats in de naaste omgeving. Het bleek, dat onze gemeente, wat de keuze van aanbevelens waardige variëteiten betreft, vrijwel met de eischen des tijds meegaat en niet behoeft achter te staan bij streken, die een goeden naam hebben op pomologisch gebied. Ook de wijze, waarop vruchten zich ont wikkeld hadden, toonde voor de zooveelste maal, dat onze bodem, wat geschiktheid be treft, minstens gelijk staat met de beste vruchtenstreken van ons land. 't Is te hopen en te verwachten, dat deze eerste expositie niet de eenige blijft, maar telken jare door andere gevolgd wordt. Ook wat de warmoezerij opleverde, was zeer bevredigend. De koolsoorten en uien, die we te zien kregen, zou een Langedijker ons niet beter leveren. Voegen we hierbij, dat er door kolossale kalebassen, reusachtige pom poenen, enz., ook aan deze afdeeling de noo- dige afwisseling was bezorgd, en dat potten met bloemen aan 't geheel een schilderachtig aanzien gaven, dan zeggen we niet te veel, als we beweren dat Bestuur en Commissie met voldoening op hun arbeid mogen terugzien. De vereeniging „Vrije Liefda- digheid" te WIERINGERWAARD is voorne mens einde November eene soiree te organi- seeren ten voordeele der bedeelden. De heer F. J. Weide, hoofd der school voor m. u. 1. o. te WIERINGER- WAARD, heeft als zoodanig tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag aangevraagd. WIERINGER WAARD, 8 October. Het dept. Wieringerwaard der „Maatsck. tot Nut van 't Algemeen" hield Dinsdag de eerste wintervergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen kwamen de inge zonden stukken ter tafel. Van het Hoofdbestuur was een schrijven ingekomen, dat het departement in overwe ging werd gegeven, in correspondentie te treden met den heer G W. Heesen van Leeu warden, om op een der vergaderingen een lezing te komen houden, welke lezing mis schien zal plaats hebben in Januari met het onderwerp „De goede oude tijd Daarna werd besproken het onderwerp „districts-vergaderingen." Het dept. is van oordeel, dat, wanneer dergelijke vergaderingen zullen worden gehouden, Schagen de beste plaats daarvoor zal zijn, als gelegen in het centrum van verschillende departementen in den omtrek. Vervolgens werd door den heer R. Kaan Dz. verslag uitgebracht van de Alg. Verg. Onder luid applaus der vergadering en na dankzegging des Voorzitters werd gemeld verslag in de annalen van het dept. opgenomen. Uit de rekening van den penningmeester, die niet tegenwoordig was, bleek, dat het batig saldo bedroeg 60 cents. Ten slotte werden voor de volgende bijeen komsten de spreekbeurten geregeld, en aan het bestuur in overweging gegeven om 4 in plaats van 3 wintervergaderingen te houden. Na rondvraag werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Men schrijft uitZUIDDORPE aan de Vliss. Ct. Twee douanen te Zelzaete vervolgden dezer dagen een zestal v'eesmokkelaars, die vier koeien met zich voerden. Geen uitkomst meer ziende, sprongen de mannen in het kanaal en trokken de koeien meê te water, in de hoop aan genen kant van het kanaal aan de handen der douanen te kunnen ont snappen. Ongelukkigerwijze waren hun tou wen niet lang genoeg, om op deze plaats, waar het kanaal van Ter Neuzen naar Gent reeds verbreed is, met succes de koeien aan den overkant op het droge te brengen. De smokkelaars moesten twee der koeien los laten, die daarna terugzwommen naar den kant, waar de douanen stonden. Twee smokkelaars, die niet voldoende zwem men konden, hadden zich aan den staart dezer koeien vastgehouden en moesten nu, wilden ze niet in handen der douanen vallen, den staart loslaten. Op het punt van te verdrin ken, werden ze nog bijtijds door hun mak kers, die met 2 koeien aan den overkant fearriveerd waren, gered. 2 Koeien vielen irect in handen der douanen, terwijl de an dere twee den volgenden dag te Gent in beslag genomen zijn. Daar de smokkelaars bekend zijn, is van een en ander proces-ver baal opgemaakt. De werkzame afdeeling „LAN- GEDIJK" van „Het Witte Kruis'rzal met 1 Nov. a.s. een cursus openen ter opleiding van bakers, waaraan zulk eene groote be hoefte bestaat. Het is een lust om te zien, met hoeveel ijver do hoofden van deze groote af deeling hun taak vervullen. Te ZUID-SCHARWOUDE geraakte het zoontje van den heer B. onder een rijtuig, doordat het paard schrok van een scharen- slijp. Het kind had vooral in het gelaat nogal hevige kwetsuren, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Leerplicht. Naar de „Kath. School" verneemt, zal de Leerplichtwet niet ingetrokken, maar gewij zigd worden. Daartoe zal een commissie wor den gevormd, bestaande uit één inspecteur, twee districts-schoolopzieners en vier arron- dissements-schoolopzieners, ten einde de noo- dige wijzigingen te overwegen. „ONS BELAN G", station Heer- Hugo waard. Zaterdag 5 Oct. Aangevoerd 19600 stuks kool. Roode kool f 2.40 a f 3.gele f 2.80 a f 3.25, witte f 2.80 a f 3.50 per 100. Maandag 7 Oct. Aangevoerd 13000 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f 3.75, gele f 3.25 a f 4.—, witte f 3.— a f 4.per 100. Dinsdag 8 Oct. Aangevoerd 22700 stuks kool. Roode kool f 2.80 a f 3.25, gele f2.80 a f 3.50, witte f 2.50 a f 3.50 per 100. Uien f 1.per baal. „NIEUW LEVEN", station Noord- Scharwoude. Zaterdag 5 Oct. Aangevoerd 19600 stuks kool. Roode kool f 2.70 a f 3.25, kleinere f 1.10 a f 2.20, gele kool f 2.70 a f 3.50, kleinere f 1.15 a f 1.40, witte kool f 2.70 a f 4.kleinere f 1.60 per 100. Slaboonen f 0.40 per 1000. Maandag 7 Oct.Aangevoerd ruim 24000 stuks kool. Roode kool f2.30 a 3.25,kleinere f 1.—gele kool f 2.50 a f 3.kleinere f 1.70, witte kool f 2.50 a f 3.50 p. 100. Nep f 1.20 p. baal. Dinsdag 8 Oct. Aangevoerd bijna 24000 stuks kool. Roode kool f2.80 a f 3.50, kleinere f 0.60 a f 1.80, gele kool f 2.90 a f 4.—, kleinere f 0.50 a f 2.20, witte kool f 2.a f 3.per 100. Nep f 1.20 a f 1.30 per baal. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 5 Oct., Wortelen f 1.50 a 3.20 per 100 bos, 44000 bloemkoolen f 1.a 4.50, 35000 roode kooien f 2.a 3.75, 13000 gele f2.— a 3.75. 22000 witte f 3.— a 5.— per 100. Nep fl.20 a 1.30, uien f 0.90 a 1.10 per 50 K.G. 7 Oct., 1200 bos wortelen f 1.40 a 3. per 100 bos, 21000 bloemkoolen f 1.50 a 6. 22000 roode kooien f 2.50 a 8.75, 8000 gele f2.a 3.75, 21000 witte f 2.50 a 4.75 per 100. 40 balen nep f 1.20 a 1.30, 25 balen uien f 1.a 1.10 per 50 K.G. 550 koolrapen f 2.a 2.50 per 100, 2200 bieten f 7.a 8.1400 rammenassen f 8.a 10.per 1000. 8 Oct., 1300 bos wortelen f 2.60 a 2.90 per 100 bos, 30000 bloemkoolen f 1.50 a 6.75, 44000 roode kooien f 2.50 a 3.75, 8000 gele f2.a 3.25, 21000 witte f 2.50 a 4.50 per 100. 10 balen nep f 1.20 a 1.30, 20 balen uien f 1.a 1.10 per 50 K.G. Marktbericht van WINKEL, van 8 October 1901. Bieten f 0.70 per 100. Uien f 0.85 a f 1.25, nep f 1.20 per baal. Wortelen f 0.35 a f 0.40 per zak. Slaboonen f 0.25 a f 0.50 per 1000. Roode kool f 2.50, witte f 1.a f2.—, gele f 2.75, bloem kool f2.per 100. Blauwe aardappelen f 0.85 per 35 K.G. Kleiperen f 1.50 a f 1.75, bellefleur f 2.25, gratiolis f 1.55 a f 1.75, zoete reine d'or f 2.30, streepzuur f 2. bergamotte f 1.55 a 1.60, Guise wildeman f 2.50, smidjesperen f 1.20 a 1.30, Bezie van Schonauwen f 3.50, Saint Germain f 1.25, witte mandjes f 1.90. Niet-geplaatste ingezonden stukhen worden nimmer teruggegeven Geachte Redactie 1 Sta me toe naar aanleiding van het ver slag der raadsvergadering te N. Niedorp, opgenomen in Uw blad van 6 Oct., het vol gende in het midden te brengen In deze vergadering werd een schrijven voorgelezen, waarin volgens den verslaggever o.a. voorkomt, dat het hoofd der school aan de Langereis gehoord is over het opheffen van de betrekking van onderwijzeres aan zijne school en dat hij daar geen overwegend be zwaar tegen heeft. Hoe men er toe gekomen is, dit aan den Raad van N. Niedorp te schrijven, is mij onbegrijpelijk. Ik zou haast gelooven, dat de verslaggever niet goed ge luisterd heeft, of dat het Gemeentebestuur van Hoogwoud omtrent mijne meening ver keerd is ingelicht. Offlciëel heeft dit Bestuur naar mijn gevoelen nooit gevraagd. Hadde men dit gedaan, dan zou ik, evenals het Rijksschooltoezicht, mij ten sterkste tegen het opheffen der betrekking hebben verklaard. M.èt al mijne collega's toch acht ik het totaal onmogelijk, dat 40 kinderen, verdeeld over 6 a 7 leerjaren, voldoende kunnen worden opgevoed en onderwezen door één onderwijzer. Dit wenschte ik gaarne in het midden te brengen, om te voorkomen, dat mijne collega's de gedachte zouden kunnen krijgen, dat ik eene andere meening ben toegedaan dan zij. Dankend voor de plaatsruimte, Uw dw., H. d. S. te Langereis. Hoogwoud, 7 Oct. 1901. Zooals we dat reeds gewoon zijn na eenige overwinningen der Boeren,hooren we thans nie mendal van het oorlogsterrein, behalve eenige voordeeltjes voor de Engelschen, die het mededeelen niet waard zijn, eerstens omdat ze zoo als, ze worden geseind, niet veel betee- kenen reeds, en tweedens, omdat van dat weinige succes in den regel de helft nog is gelogen. De Telegraaf heeft de volgende berichten uit betrouwbare bron Alle deelen van Zuid-Afrika staan met elkaar in correspondentie, waaruit blijkt, dat het aantal Hollandsche Afrikaanders onder de wapenen met iederen dag grooter wordt. De onrust onder de Engelsche Afrikaanders, die in vele gevallen in Hollandsche familiën en omgekeerd zijn getrouwd, wordt voortdurend frooter. De moeilijke toestand, waarin zij ver eeren en die hun het leven onhoudbaar maakt, heeft velen reeds doen besluiten zich aan de Afrikaander zaak aan te sluiten. De uit Engelsclie ouders geboren Afrikaanders, die zich tot nog toe onder do Engelschen lie ten aanwerven, worden meest door gewinzucht of door broodgebrek daartoe gedreven. De meesten zullen echter slechts zoo lang getrouw blijven, als zij goed betaald worden. Gevallen van muiterij of onwilligheid zijn aan de orde van den dag. De officieren verstaan het vrije karakter niet van de Afrikaanders. Reeds zijn gevallen voorgekomen, dat de manschappen bij ongeluk hun eigen officieren doodschieten zonder dat het tegen hen kan worden bewe zen. In de Republieken zijn de Kaffers den Boeren zeer getrouw. De toestand door de Republieken is won derlijk. In verschillende districten worden de Bóeren-plaatsen bezaaid als in gewone tijden door de Boeren, die daarvoor met verlof voor een paar dagen van commando komen en als zij klaar hebben gezaaid, zich weer bij hun commando voegen. Gewapend zwerven zij dan in hunne streken rond, doen de Engelschen afbreuk, waar zij een kans krijgen en drijven ze weg van hun bezaaide landerijen, als Engelschen dat willen verwoesten. Het in Mei en Juni gezaaide koren staat nu op honderden plaatsen één a twee voet hoog en prachtig groen. Een gedeelte van het Heidelberg-vrouwen- laager is onlangs door de Engelschen afge sneden en in hun handen gevallen. De Engel, schen hebben die vrouwen en kinderen opge geven als krijgsgevangenen, een deel van het commando genoemd en het laager hebben zij genoemd het kamp van het commando. £i' hebben de families toen op wagens vervoer naar Volksrust. Onderweg werden zij herhaal delijk aangevallen door de Boeren, de mannen en vaders van die vrouwen en kinderen, vi» dagen lang. Telkens als de mannen een aanval maakten, sprongen de Engelschen op en tusschen de wagens en schoten tusschen de vrouwen en kinderen vandaan op de Boe ren, zoodat dezen het eigenlijk hebben opge geven. Zooals de. Engelschen dat noemen met groot verlies teruggedreven. Uit de heele Kaapkolonie krijgen wij gun stige berichten. De groote meerderheid van de Kaffers is hard Boersgezind, maar ze worden dikwijls door de Engelschen onder bedreiging tegen de Boeren opgezet. Van Engelsche zijde is reeds dikwijls afgegeven op de Boeren, dat ze Kaffers vermoordden, gevangenen ranselden, en allerlei moois. Wat nu te lezen is in de Deutsche Wochenzeitung over iets dat de Engelschen hebben bedreven, is ontzettend, 't Is meegedeeld door mevrouw Cremer, een schoonzuster van onzen oud-minister van koloniën. Deze, een 76-jarige dame, kwam tegelijk met eenige andere gewonde vrouwen en kin deren van Graspan in het vrouwenlager te Kroonstad aan. Bij haar waren haar dochter en schoon dochter. Haar oudste zoon is als commandant van het Senekal-commando bij Taba 'Nchu gevallen, haar beide andere zoons zijn krijgs gevangen op Ceylon. Drie dagen na haar aan komst in het vrouwenlager stierf mevrouw Cremer, als gevolg van de verschrikking, bij het gevecht van Graspan doorstaan. Wat zij omtrent het daar gebeurde ver telde, werd door alle vrouwen en kinderen bevestigd. Op 6 Juni werd door de Boeren bij Gras pan, in de nabijheid van Reitz, aangevallen een Engelsch transport, waarbij zich mevr. Cremer en andere vrouwen en kinderen be vonden. Toen de Engelschen bij den aanvang van het gevecht eenige gewonden hadden ge kregen, en de Boeren steeds voorwaarts ruk ten, werd aan de vrouwen en kinderen be volen uit de wagens te kruipen, en zich yoor de soldaten te plaatsen; de soldaten schoten toen tusschen de vrouwen en kinderen door op de Boeren. Ook achter mevrouw Cremer had zich een soldaat geposteerd, die onder haar arm doorschoot. Acht vrouwen en twee kinderen vielen door het vuur der Boeren. Toen de Boeren dit zagen, staakten zij het vurenzij huilden als wilde dieren, drongen met de kolf van liet geweer zwaaiend het carré der Engelschen bin nen en sloegen de Tommy's dood als honden. Inmiddels waren nog een twintigtal Boeren door de kogels der Engelschen op korten af stand getroffen. De Boeren wilden de wagens en de vrouwen medenemen, doch zagen van verre sterke troepenafdeelingen aankomen. Daarom bepaalden zij er zich toe de trekossen mede te nemen. De wagens, waarop het goed der vrouwen zich bevond, werden niet door hen verbrand. Bij het handgemeen vielen Gerardus Muller, die den Engelschen als gids had gediend, en zijn beide broeders, die aan de zijde der Boeren vochten. De „Wochen-Zeit." voegt aan dit verhaal toe: Als den schurk, die de Engelsche troepen bij Graspan aanvoerde, niet de epauletten van de schouders worden afgerukt, dan is het Engelsche officierskorps niet waard door de officieren van andere landen als gelyke behan deld te worden. Verheugend is het, dat de storm, die opsteekt in Engeland tegen het Kabinet, steeds heviger wordt. De bladen vloeien over van beschul digingen over tekortkomingen van het minis terie, zooals kernachtig werd gezegd, „dat geen oorlog kan voeren en geen vrede w i 1 sluiten." De Daily Mail ontvangt van zijn Kaapsclieu correspondent alarmeerende berichten over den toekomstigen vleeschnood in Zuid-Afrika. Hij meent, dat de tegenwoordige veestapel nog slechts enkele weken in staat za.1 zijn voldoende vleesch te verschaffen voor bevol king en leger. In het begin van den oorlog liet de mili taire overheid het buitgemaakte vee zorgvul dig bewaken door de soldaten, maar nu m® elk mannetje noodig heeft om zich de Boer® van het lijf te houden, heeft men er dit op bedacht, dat alle buitgemaakte vee- dadelijk wordt geslacht. Bovendien is Zuid-Afrik8 bezig een woestijn te worden, zoodat binnen kort niets zou zijn achtergelaten om de over gebleven kudden in het leven te houden. Bij de „overwinningen" van een politiekorps lezen wij„Elk der gevangenen had op zij» zadel twee schapenbouten, daar het land van levensmiddelen en vee is ontbloot". Dit be vestigt ten volle de opmerking van de „Daily Mail" omtrent den dreigenden hongersnood. One enigheid tusschen K i t- cbener en do regeering. Uit Londen wordt aan het „Handelsblad van Antwerpen" geschreven: Ondanks al de officiëele logenstraffing611 staat het vast, dat tusschen de regoermg en Kitchener, zoowel als tusschen Kitchener en Milner, scherp verschil van meening bestaat. Kitchener moet werkelyk zijn ODtslag ge' nomen en het slechts ingetrokken hebben op uitdrukkelyken wensch des Koning3- De militaire medewerker der „SundeJ Times" verneemt, dat Lord Kitchener tot»8 vrije hand in de leiding van den oorlog zal krijgen. In militaire kringen neemt men nu ai„ meen aan, dat de oorlog nog een jaar z duren. ,t0 Daarom is het noodig de uitgepu troepen te vervangen en te voldoen a de vraag van Kitchener om meer bere troepen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2