Kenrii van keurt». PolM oremcit te ieeL Zondag 27 October 1901. J 45ste Jaargang No. 3674. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Groote Najaarsveemarkt. Nationale Militie. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. SGHAS11 AllEltU Billis- G0G1ANT. Aiiertcslie- LiiUiivkliL KTi?S«?i055giïg^SL"JB en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomond nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAG1SJW, Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. JledevverkerJ. W SA E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3,60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit drie bladen. 'i verschijnt tweemalen per maand en geilt tegen een tot nog toe ongekend lagen p r ij s, het beste en het volledige overzicht van wat op het gebied der mode belangrijks is aan te wijzen, zoo voor toiletten als voor kinder- costurnes, voor onderklee- ding als voor handwerken. Het biedt een schat van voorbeelden en bij elk nummer een uitvoerig patronen blad, waarop tal van modellen, door kundige handen bewerkt, zijn voorgesteld. Een keur van handwerken op elk gebied, de meest mogelijke verscheidenheid van toiletten, zoo kostbare als. meer eenvoudige. Aan elke aflevering wordt toegevoegd een gedeelte van een boeionden roman, in boekformaat. Het blad kost slechts £555 ct., franco per post WO ct, per drie maanden, en men abonneert zich bij den Uitgever dezer. POLITIE. Ten Secretarie der gemeente Schagen zijn inlich tingen te bekomen omtrent een zak met uien} en omtrent een zitbank van een wagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone groote najaarrveemarkt aldaar zal gehouden worden op Donderdag 31 October 1901. Schagen, 15 October 1901. Burgemeester en Wethouders van Schagen, H J. POT. De Secretaris, DENIJS. O Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis: lo. dat hij de in de Nederlandsche Staatscourant van 27 September j.1. opgenomen beschikking van den Minister van Binnenlaudsehe Zaken va» den 26sten September te voren, de in dit najaar te houden Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 21/, jaar oud, voor zooveel deze provincie betreft, zijn vastgesteld als volgt op 11 November e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer op 12 November e.k. te Schagen; op 13 November e.k. te Beverwijk; 2o dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan -te bieden, verplicht ie daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aan- gifte te zenden aan den Secretaris der provinciale legelings-commissie (den hter W. Teengs te Alkmaar), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam> ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- nummer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijdeen naam en woonplaats van den fokker- 3o. dati een hengat na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de Commissie geen bezwaar tegen toelating heelt en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden Secretaris stort 4o. dat inrchrpvingsbiljetten voor do keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regelingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Schagen, den 18 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. evengenoemd tijdstip zich voor dat onderzoek aan het raadhuis aldaar moet bevinden, do ondei* staande persoon Lichting Namen en voornamen Korps 1896 Pieter Bakker le reg. infanterie. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij hun vertrek met verioi medegegeven, alsmede van hnnne zakboekjes; dat zij. in uniform zijnde, onderworpen zijn aan het regiement van krijgstucht, en zich bij verzuim, nalatigheid of wangedrag blootstellen aan arrest-straffen van twee tot zes dagen, alsmede aan oproeping tot werkelijken dienst voor den tijd van drie tot zes maanden. Schagen, den 25 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente voor te stellen, aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte van de sloot, ter lengte van-tien meter, gelegen langs het perceel van den heer J. Vader, aan de Laagzjjde, en wel vanaf de uitmonding ven.bet aldaar aanwezige riool. Bezwaren tegèn dit voornemen kunnen mondeling en schriftelijk worden ingediend tot 31 October a s. Schagen, den 25 .October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS, ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS TE LAND. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek van de in die gemeente verblyf houdende verlof gangers te land, voor zoo verre zij in de maand Juni niet aan dat onderzoek hebben behoeven deel te nemen, zal plaats, hebben op Vrjjdag 0 December 3901, des vooi middags ten II ure in de vestibule Tan bet raadhuis te Alkmaar, en dat mitsdien op Wij hebben ons wel eens afgevraagd, waarvoor het Hof van Arbitrage in het leven werd geroepen. Wij dachten, dat het er was, om geschillen langs vredelievenden weg te beslechten, doch wanneer wij dan denken aan den „kruistocht" naar China, of aan den menschonteerenden oorlog in Zuid-Afrika, dan komen wij tot eene andere conclusie. Wanneer bij twee par tijen de eene in kracht en macht verre de overhand heeft, dan is een oorlog onvermijdelijk wanneer de partijen tegen elkander zijn opgewassen, ot wanneer de hoogere staatkunde zulks gebiedt, dan is arbitrage mogelijk. De oplossing eener kwestie tusschen Enge land en Brazilië versterkt ons in die meening. Engeland bezit in Zuid-Amerika een deel van het kustland Guyana en wel de gouvernementen Essequibo, Demerary en Berbice, in vroeger eeuwen door overmacht aan Nederland ontstolen. Deze gewesten grenzen aan Brazilië. Omtrent de juiste afbakening hangt tusschen Engeland en Brazilië reeds vele jaren een geschil. Nu zou Engeland deze kwestie wel met krachtige hand opgelost hebben, doch daar van wil de regeering te Washington niets weten. Amerika voor de Amerikanen, ge lijk President Monroe heeft geleeraard. Hoe begeerlijk een deel van het rijke Bra zilië ook moge zijn, toch maakt de drei gende vinger van Uncle Sam indruk genoeg, om met een zuurzoet gezicht de grens kwestie aan de uitspraak van den Koning van Italië te onderwerpen. Geloof maar vrij, dat, wanneer de Ver- eenigde Staten de Zuid-Amerikaansche re publieken niet onder zijn beschermende vleugels had genomen, de eene of andere Europeesche havik al lang een van de begeerlijke kiekens had weggeroofd. Hier stelt Engeland zich met eene scheidsrech terlijke uitspraak tevreden, terwijl die zelfde onmacht het noodzaakt, in Zuid-Oost- Azië de rol van toekijker te spelen. Hoe gaarne zou Engeland aan Rusland rekenscnap van zijne handelingen in China vragen, maar dat lastige blok, en daarom zoo mogelijk de kastanjes door Japan uit het vuur gehaald. Tusschen Rusland en China is met be trekking tot Mantsjoerije eene overeenkomst gesloten, die van Rusland's zijde te belan geloos is, om niet naar «geheime artikels te zoeken. Rusland geeft aan China de bezette pro vincie terug, de in die provincie aange legde spoorweg blijft onder Rusland's toe zicht, de Chineesche troepen in Mantsjoerije komen onder Russische leiding, niet waar, deze overeenkomst is te opmerkelijk, om niet naar eene tweede conventie te vragen. 't Is waarlijk de Russische gewoonte niet, om het gebied, dat het eenmaal in zijne macht heeft, zoo maar kalm en bedaard weer terug te geven alsof er niets gebeurd was. Engeland kent te goed zijn eigen on- verzadelijken landbonger, en weet te goed hoe het in hetzelfde geval gehandeld zou hebben, om Rusland in de Chineesche over eenkomst niet van geheimo bijoogmerken te verdenken. Bij Japan worden nu pogin gen aangewend, om licht in de duisternis te breDgen. Nu is het waar, dat Japan, als naaste buurman, de grootste belangen in China heeft te behartigen en daarom zal de Mikado zeker wel trachten op te sporen, wat de Rus in zijn schild voert. Dat het tusschen Rusland en Japan nog eens tot eene botsing komt, is zekerten minste wanneer Rusland eene anexeerende staatkunde in de richting van China en Korea blijft volgen. In Korea begint Japan langzamerhand vasten voet to krijgen. Pinanciëel had de regeering van het schier eiland reeds groote verplichtingen aan Japan. Deze verplichtingen zijn thans weer met 7 millioen pond vermeerderd. Als gced koopman heeft de Japannees verder als voorwaarde bepaald, dat de wapens, die voor een deel' van dit geld aangekocht zullen worden, in Japan gemaakt moeten worden. Tien percent rente, plus de winst op de bestelling, zeker een aardig zaakje in deze slappe tijden, 't Is voor ArmstroDg en voor Krupp om te watertanden. Vooral in de Duitsche staal-industrie zouden eenige millioenen zeer welkom geweest zijn. 't Moet met denDuitschen uitvoerhandel zeer treurig gesteld zijn. Overproductie, en geen be stellingen: geen rooskleurig vooruitzicht. De regeering doet reeds het hare om de han den aan het werk te houden. Zoo heeft zij deze week de aanmaak van 2000 goederen wagons aanbesteed. Bij de algemeene malais? in de industrie gaan er stemmen op, om de Krijgskas rentegevend te maken. Deze krijgskas bestaat uit 100 millioen mark en wordt in een der forten van Spandau bewaard. Zij is afkomstig van de 500 millioen francs, die 'Frankrijk na den oorlog van '70 als oorlogsschatting heeft moeten betalen. Zeker zou met de rente van dat kapitaal heel wat goeds gedaan kunnen worden, doch wij vreezen, dat, wat aan den oorlog geofferd werd, den vrede niet tot zegen zal wezen. Wanneer straks Von Bülow met zijne agrarische tarieveu voor den dag komt, bestaat er alle kans, dat de Duitsche nijverheid van den wal in de sloot raakt. Zij zal het gelag moeten betalen van den goeden zwier, dien de landjonkers bij de verhoogde rechten maken. Van alle kanten laat men Duitsch- land, dat door een Chineeschen muur van invoerrechten zijn landbouw tegen alle concurrentie denkt te beschermen, de tanden zien. De laatste, die zeer openhartig zijne meening heeft geuit, was de Oosten- rijksehe minister-president Von Koerber. Zinspelende op het Duitsche protectie- tarief, zoide hij„Wij zijn niet van plan de rol van het geduldige schaap te spelen, dat zich door iedereen laat scheren". Wanneer de vrienden zoo spreken, wat is er dan wel van de tegenstanders te ver wachten Reeds nu heeft de Russische regee ring contracten ómtrent de levering van staal en ijzer in Duitschland, voor den spoorweg bouw in Azië, opgezegd ook van particuliere zijde zijn Russische bestellingen ingetrokken. Dat isde eerste waarschuwingaanVonBülow. Minister Von Koerber heeft bovendien nog laten doorschemeren, dat de Donau-staat op handels-, agrarisch en industriëel gebied Duitschland zeer goed kan missen. Oosten rijk 6d Hongarije vullen elkander zoo goed aan, dat men met derden eigenlijk niets te maken heeft. In de Oostenrijksche Erflan den staat het fabriekswezen bovenaan. De bergwerken, over al de Alpenlanden ver spreid, leveren overvloed van grondstoffen voor alle denkbare artikels. In de Groote en Kleine Hongaarsche vlakte bloeien vee teelt en landbouw. Men behoeft dus slechts een wisselhandel te drijven en beiden zijn geholpen. Of dat alles nu zoo eenvoudig in elkander zit als die minister dat voorstelt, is een andere vraag. Minister Von Koerber denkt er wel eens wat licht over, dat is bekend. Hij meende óók al, de Duitschers en Czechen in een ommezientje met elkaar te kunnen verzoenen. De zittingen van den Rijksraad bewijzen echter het tegendeel. De kloof tusschen beide partijen is wijder dan ooit, en alle kans bestaat er, dat ook Von Koerber er zijn politiek grat in zal vinden. Het grootste nieuws is, dat Buller, de „veer man van do Tugela", door de Engelsche re geering aan den dijk is gezet. De manier, waarop men den oud-gediende zijn ontslag heeft thuisgestuurd, is alles be halve vriendelijk. Zooals men zich herinneren zal,, werd er in Engeland heel wat afgedongen op de ma nier waarop Buller zich in Transvaal van zijn taak heeft gekweten, en werd de man door zijn tegenstanders voor een grooten ezel uitgemaakt. Dag aan dag hebben de jingo-bladen den armen, opvliegenden man geplaagd, zoo dat ten slotte, den 10 October, de gene raal een verdedigingsrede uitsprak, die heel veel op de schouders bracht van het Ministerie van Oorlog, wat aan Buller werd geweten. Toen brak de storm eerst met kracht los dat was minstens gebrek aan discipline, en jawel, het ontslag volgde. Het koninklijk besluit dat, een eind aan deze militaire loophaan maakte, was al heel kalm gesteld „Naar aanleiding van de redevoering, op den lOen October gehouden door SirRedvers Buller V. C., G. C. B., en na met zorg de omstandigheden te hebben overwogen, die er mee gepaard gingen, evenals de door hem zelf gegeven explicaties, heeft de opperbevel hebber den raad gegeven, hem van zijn com mando te ontheffen. 'Deze raad is opgevolgd en Sir Redvers Buller gepeusionneerd. „Het heeft den Koning behaagd de benoe ming goed te keuren- van Sir John Erench K. C. B., die Sir Redvers Buller opvolgt als bevelhebber van het le legercorps. De eerste zal het commando overnemen, zoodra zijn diensten in Zuid-Afrika niet langer noodig zullen zijn. „In afwachting van zijn terugkeer zal gene raal Sir H. Hildyard K. C. B, het bevel over de troepen te Aldershot aanvaarden." Waarschijnlijk is er nooit een Engelsch generaal met meer sans-gêne uit het leger verwijderd, dan generaal sir Redvers, die den heeren van het War-Office met veel te veel soldatenvrijmoedigheid gezegd heeft, waar het eigenlijk op stond. Door die daad heeft Buller aanspraak op de erkentelijkheid der Britsche militairen, die er reeds jaar en dag over verstoord zijn, dat zij altijd maar weer aansprakelijk worden gesteld voor de hope- looze onbekwaamheid der ambtenaren aan het departement van oorlog. De arme Buller, hoewel op „half pay" gesteld, behoeft nog niet van gebrek om te komen. De dagelijksche soldij van een Engelsch generaal is 8 pd. st. Buller houdt dus een traktement van 48 gulden daags. De benoeming van generaal Erench tot be velhebber van het eerste Britsche legerkorps noodzaakt dezen generaal niet uit Zuid-Afrika terug te keeren. In het leger en onder het publiek is een ontwijfelbaar krachtige storm van veront waardiging merkbaar over het ontslag van Sir Redvers Buller als commandant van het eerste legerkorps. Alle bladen zijn vol brieven over die kwestie. Iedereen hoopt, dat Buller zal antwoorden. De Minister van Oorlog, Sir John Brodrick, wordt getart om af te treden en de meening der kiezers te vragen. Zooals men weet, wordt de Koning van Engeland over eenigen tijd gekroond en de kroningsfeesten wil Zijne Majesteit zoo schit terend mogelijk doen zijn. Daarbij behoort evenwel een feestelijke stemming, en die kan niet bestaan zoolang de oorlog in Zuid-Afrika duurtdaarom wil de Koning een einde aan dien oorlog. Niet, omdat er zooveel ellende wordt geleden, niet, omdat er zooveel bloed vloeit, niet, omdat het roofzuchtig Engeland zijn onrecht inziet, neen: omdat de Koning ongestoord feest wil vieren, zal de oorlog eindigen! Als daardoor het eind aan dezen krijg kwam, we zouden haast vrede kunnen heb ben met de reden, waarom het zou geschie den, maar we zien geen middel om tot vrede te geraken. Twee wegen tot den vrede staan open onderwerping der Boeren, of het sluiten van vrede waarbij de onafhankelijkheid derBoeren wordt gewaarborgd. En van beiden zal wel niets komen. We zijn dus benieuwd, hoe Eduard VII het dan zal aanleggen om zijn zin te krijgen. De Engelsche couranten beweren, dat de krijgswet, die Engeland een half millioen pond sterling per week kost, in de Kaap kolonie uitstekend Werkt. We willen gaarne gelooven dat de Engelsche bladen dat meenen, want geen enkel bericht over den toestand ginds wordt meer doorge laten, derhalve kunnen zij er lustig op los liegen en zijn dus uitermate tevreden. Maar als het beste bewijs, hoe de krijgswet werkt, kan dienen het onderstaande geval „Dr. Reijnecke is de voornaamste genees heer in het district Cereszijn echtgenoote is een dochter van den heer Van Dijk, op wiens gastvrije hoeve in dit district waar schijnlijk meer Engelsche soldaten een week lang op de patrijzenjacht zijn geweest, dan op eenige andere hoeve in Zuid-Afrika. „Hem werd plotseling medegedeeld, zich "gereed te houden om weggebracht te worden uit Ceres, en in antwoord op zijn vraag waarom hij gedeporteerd werd, erkende de plaatselijke commandant ruiterlijk, dat hij zulks niet wist. „Dat is inderdaad van groot belang, omdat daaruit duidelijk blijkt, dat achter den plaatselijken commandant van elk district een hoogere autoriteit staat, die klaarblijkelijk luistert en handelt naar „informaties", in Kaapstad verstrekt, omtrent de voornaamste personen in verschillende districten en dit feit opent een nog hopeloozer schrikbewind. „Dr. Reijnecke werd van Ceres naar Mal- mesbury gezonden en bij de aankomst daar op 23 Augustus in de gevangenis geworpen, waar hij geheel in afzondering is gehouden. Deze verfijnde wreedheid wordt in gewone tijden in de Kolonie zelfs niet toegepast op van moord verdachte gevangenen. „Evenmin wordt den veroordeelde, die op de executie wacht, de bijstand van een geestelijke geweigerd. Maar dr. Reijnecke mocht zijn advocaat niet sprekeu en evenmin een onder hond hebben met den gevangenis-predikant. Men stond hem echter toe 10 sh. per dag te betalen voor het voorrecht om uit een her berg in de nabijheid zijn eten te mogen ont bieden." „Een applicatie tot vrijlating werd ingediend bij liet Hooggerechtshof de militaire over heid liet zich zelfs niet vertegenwoordigen bij de behandeling der zaak. Het Hof beval de vrijlating van den gevangene en nauwe lijks was dr. Reijnecke door den civielen gevangen-bewaarder ontslagen, of hij werd opnieuw gevangen genomen en „onder militair arrest gesteld". „Tot op den huidigen dag (de brief is gedag- teekend 1 Oct.) weet dr. Reijnecke nog niet waarvan hij beschuldigd wordt. Zijn vrouw heeft bevel ontvangen naar Kaapstad te gaan, zij heeft dezen last opgevolgd en liet haar kinderen onder bescherming harer ouders in haar woning achter. Nauwelijks was zij vertrokken, of kinderen en grootouders werden uit het huis verjaagd, waarvan de militairen bezit namen. Het huisraad van den gevangene wordt door de ongewenschte bewoners gebruikt en inventaris werd niet opgemaakt." Dat de Engelschen zelf niet begrijpen, dat dergelijke gevallen maar steeds meer haat en en ontevredenheid kweeken en het oogenblik van een uitbarsting verhaasten Waarom hooren we niets van De Wet? Een zeer geloofwaardige lezing daarvan is, dat De Wet belast is geworden met het orga- niseeren van den opstand in de Kaapkolonie. In officiëele berichten, einde Augustus door de gedelegeerden der Boeren ontvangen, werd melding gemaakt van het veldtochtsplan voor de zomermaanden, en gezegd, dat De Wet hetzij Botha zou ondersteunen bij diens inval in Natal, of wel de Kaapsche opstandelingen helpen, door aanvallend op te treden langs de Oranjerivier, ten einde de aandacht der En gelschen van hen af te trekken. Aangezien van De Wet's verschijnen op de grens van Natal niets bekend is, denkt men in Boeren- kringen, dat het tweede plan gevolgd zal wor den, en men voegt er bij dat De Wet's tegen woordigheid bij de Oranjerivier ook meer nut' zou hebben, niet alleen uit een militair oog punt, maar ook, omdat bij de laatste samen komst van De Wet, Steijn en Botha in Juli besloten is, den opstand in de Kaapkolonie behoorlijk te organiseeren, met een comman dant-generaal en een burgerlijken dienst, om aldus de Kaapsche rebellen op gelijken voet te behandelen met de Transvalere en Vrijsta- ters, opdat zij zich voortaan zouden kunnen beschouwen als vechtende voor hun eigen land. Aan De Wet werd toen opgedragen, met de aanvoerders der commando's in de Kaapkolonie te spreken, en men is nu ge neigd, te gelooven, in verband met het feit clat er in de laatste dagen niets gehoord wordt van Kritzinger, dat deze naar den Vrijstaat overgestoken is om met De Wet té beraadslagen. De groote moeilijkheid in de Kaapkolonie bestaat niet in geringe medewerking van de bevolking, noch«4a-overmacht van de Britsche troepen, maar hierin, dat men wel veel Lee- Metford-ammunitie heeft, maar weinig Lee- Metford-geweren, en er genoeg Mauser's be graven zijn, maar geen ammunitie daarvoor. Een aanzienlijk Boeren-ambtenaar moet daar om onlangs gezegd hebben: Iedere opstande ling moet voorzien worden van een geweer en dus moeten wij voor iederen Kapenaar, die zich bij ons aansluit, een Engelsch soldaat gevangennemen. PARIJS. „De Rappel" publiceert een tele gram uit Loremjo Marquez, waarin gemeld wordt, dat de Boeren belangrijke bestellingen van kanonnen hebben gedaan bij Europeesche fabrikanten, onder de leveranciers bevindt zich ook een Engelsche firma. Het schijnt, dat de Burgers een krachtdadige actie zullen hervatten en zich daarvoor een sterke artilllerie willen aanschaffen. De Daily News bevestigt de geruchten, volgens welke er weer verdeeldheid in het kabinet zoude heerschen. Sommige ministers willen de vredesonderhandelingen met de Boeren heropenen. Rosebery zoude hen steu nen. De Daily News voegt er bij, dat de be weging tegen de regeering onder alle staats partijen in het geheele land toeneemt, waar door de mogelijkheid op een val van het kabinet thans grooter wordt. De correspondent van de Standard te Pretoria geeft een samenvatting van de operaties tegen Botha, wier uitkomst hij niet ongunstig noemt. Hij seint, dat Botha de ernstigste pogingen in 't werk stelde, om zijn tros te redden. Twee konvooien ontkwamen dan ook door Swazi land naar Ermelo. De andere Boerenwagens zijn óf verbrand, óf zijn verscholen in de klo ven van het Nhome-gebergte. Buller ontvangt ontelbare brieven van sympathie. De gemeenteraad van Ealmouth nam een besluit, vertrouwen uitdrukkend in Buller en zijn aftreden betreurend. Al de burgemeesters van Devonshire vergaderden gistermiddag om sympathie voor Buller uit te spreken. De „Morning Leader" opent een inschrijving, om Buller een eeredegen aan te bieden, en om de publieke opinie het best te teekenen in de „Music halls" werd een marseh ter eere van Buller geestdriftig toegejuicht Schagen, 26 October 1901. Een vriendelijk verzoek aan onzen Gemeente-Opzichter. Meermalen is het reeds al voorgekomen, dat men Donderdagsavonds op de marktplaats op een minder aangename wijze kennis maakte met de hoopendie daar worden bijeengelegd. We kunnen ons voorstellen, dat bij drukke markten in één enkelen middag de geheele markt niet kan worden opgeruimd, maar mogelijk is het toch zeker wel, dat die hoopen daar worden bijeen geveegd, waar ze onmogelijk de oorzaak van minder aangename ontmoetingen kunnen zijn. Zij, die Donderdagavond jl. naar de brieven bus op de markt moesten, liepen alle kans een dergelijken poel op hun pad te vindeu. We vragen aan onzen Gemeente-opzichter vriendelijk, daarin verbetering te brengen eu die riekende zaken te verzamelen op& de verhoogingen van de markt, waar niemand op Donderdagavond een wandeling zal onder- nemen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1