c. burger. |i£ïïwe |ij r. S. boersha, k tai, nightcjkp. Extra Aanbieding;. Attentie P. Kreijger Jnz„ ANN K PA DL OW NA» Geiden ter leen ADVERTENTIES Hypotheekbank Meubelmaker, XF"n i ke o u de GErVEVER, MERK: WORDT VERVOLGD. au» Meaaowrcwtttt.' leven is er neê gemoeid." „Ben je gek „Integendeel,, heel verstandig. Wanneer je binnen drie minuten niet hebt geschreven, dan jaag ik je met cjleze revolver een kogel door den kop, zoo waar als je de grootste schurk op de wereld bent." Hij had bij deze woorden een lade open gerukt en het wapen in zijn rechter hand genomen hij drukte den loop daarvan op Claude's voorhoofd. Deze boog zich wat terzijde en zeide kalmpjes „Ik weet nu, wat ik weten wildehet is nergens noodig voor, mij te dreigen. Ik heb je een strik gezet en je bent er gemakkelijk in geloopen. Lavardau heeft geen papieren te bewaren; ik zal hem schrijven wanneer ge dat wilt, maar het is doelloos. Wees ervan overtuigd, dat ik mijn voorzorgsmaatregelen heb genomen en wanneer ge onverstandig zijt en je je op die wijze van mij wilt ontdoen, dan zult ge je niet alleen voor de haven van Gabès, maar nog voor menig ander zaakje hebben te verantwoorden, zoodat half Parys in opstand zal komen. Nietwaar, nu geef jij je over, vriendlief?" „Ellendeling steunde Dartigues. „Dwaas! hebjij je dan werkelijk ingebeeld, dat je zoo gemakkelijk Claude Brun kunt kwijtraken, als was hij een bediende die nalatig is geweest en daarom niet meer geschikt bevonden wordt? Wat zoudt gij zonder my zijn Ge waart reeds lang in ellende aan je eind gekomen. Denkt ge heusch, dat gy iets presteert Go moet toch erkennen, dat ge steeds de ledepop geweest zyt en dat ik de draden in handen hield. Alles wat ge hebt ondernomen, heb ik je aangeraden. Alle keuring schreven nog nauwelijks droog is, en dat de begrooting verandering zou moeten ondergaan, geldt dus nog het technisch be zwaar, dat N. Niedorp niet mede heeft te regelen de jaarwedden van alle onderwijzers in Hoogwoud, maar alleen die van de ge meenschappelijke school. Voorz. zou derhalve aan het Gemeentebestuur van Hoogwoud willen berichten, dat de Baad niet zijn vorig besluit wenscht te wijzigen, maar wel gene gen is, een volgend jaar de speciaal voor de gemeenschappelijke school geldende regeling aan eeno herziening te onderwerpen. Ofschoon de heer Kuilman wel geneigd zou zijn, om aan den wensch van Hoogwoud gevolg te geven, omdat de gewenschte rege ling niet een dadelijk zoodanig practisch gevolg heeft, dat een onbillijkheid tegenover de overige onderwijzers in deze gemeente zou worden geschapen, wordt algemeen overeen komstig het voorstel van den Voorz. besloten. Nadat die verzoeken van de heeren D. Brugman Pz. en S. Wit Dz. om afschrijving van hoofd, omslag wegens vertrek uit de gemeente, zijn toegestaan, en nog meêgedeeld is, dat de suppletoire begrooting voor 1901 wèl en de rekening over 1900 nog niet goedgekeurd van Gedeputeerde Staten is terugontvangen, wordt het „lessie kabeljouw" van de vorige vergade ring opgediend. Art. 59 van de Algemeene Politieverorde ning is thans aan de beurt van behandeling. Dat art. gelast den ambtenaren van politie en den „brandmeesters",de woningen der ingeze tenen, ook tegen den wil van dezen, binnen te treden, ter uitvoering van de artikelen be treffende de voorkoming van brand. Aangezien thans geen „brandmeesters" bestaan, moet eerst uitgemaakt worden, of ze, en zoo ja hoeveel, er zullen zijn. De Voorz. zou de raadsleden bij brand wil len doen tegenwoordig zijn en aldus een brandraad in het leven willen roepen. Dan stuit men echter op het bezwaar, dat de raads leden volgens de Gemeentewet, ook niet onder eenig voorwendsel, tot brandmeesters mogen worden benoemd. Ten slotte wordt eene re- daktie van den heer Kuilman aangenomen, waarbij de raadsleden „bij den brand tegen woordig" zonder dus een verplichting dien aangaande opgelegd den opperbevelhebbel van advies dienen en hem zoonoodig behulp zaam zijn. De heer Kuilman acht het voorts wenschelijk, buiten de raadsleden in elke wijk een brandmeester te benoemen. Dan heeft men, als er geen wettelijk gezag is, toch in den regel iemand bij den brand, die bevoegd is de noodige bevelen te geven. De Voorz. vindt afzonderlijke brandmeesters niet noodig en in ieder geval niet in elke wijk. Besloten wordt een brandmeester te doen benoemen (door B. en W.) in elk der wijken Langereis, Terdiek, 't Veld en Moerbeek. Art. G2, dat zegt, dat brand aan de inge zetenen wordt bekend gemaakt bij klokgeklep en bekkenslag, wordt aangevuld met „blazen op den brandhoorn." Dat art. 63 nog altijd aan de ingezetenen de verplichting oplegt, niet om naar den brand, maar naar het spuitenhuis zich te bege ven, wordt niet eens goedgevonden. Het art. wordt vervangen door„Een ieder is ver plicht te zorgen, dat de brandbluschmiddelen naar het terrein van den brand worden ver voerd." De heeren Koopman, Kuilman en Visser achten het beter hieromtrent niets te bepalen. Maar niets is zoo erg „niets", zoodat op 't eind de genoemde redactie wordt aanvaard. Van art. 63 gaat het zonder noemenswaar dige wijzigingen door tot hoofdstuk XIV, „betrekkelijk het losloopen van honden." Deze afdeeling, die zich altijd in de bijzondere at tentie van een gedeelte van den Baad heeft mogen verheugen, komt echter vrijwel onge havend uit den ransel der debatten te voor schijn. Achter art. 75, waarbij het is verboden „des nachts tusschen zons-onder- en -op gang op den publieken weg honden te laten losloopen" wordt ingelascht een art. 75bis, verbiedende, honden op eens anders eigendom te laten loopen, zonder vergunning van dien eigenaar. Voorz. heeft dit nieuwe art. voorgesteld^' naar aanleiding van eene mededeeling van i/ien Ambtenaar van het Openbaar MinisterjrfgJ dat honden niet begrepen zijn onder huÈt „vee", zoodat het Wetboek van Strafrechtwel'straf- baar stelt het laten loopen in een.fs andermans land van „vee", maar niet va;.j „honden". En Voorz. zijn juist gevalte.il bekend, dat een <'~$ond in het land vaneen ander op een ver teerde plaats bleek >ce zijn. De kippetjes Kfébben het voor dezen keer ijzonder ,^i?éh5faid bij den Baad, vooral die jm derter Ler Louw in den Ooievaarsweg. En V i yoal'. j hetiltijd gaat: de goeden moeten het met de k'aden ontgeldenwant om geen enkel kipptje te vergeten, wordt (in hoofd stuk XV) steeds genoemd „pluimgedierte", waaronder ok de eendjes en gansjes begrepen zijn. Dat pluimgedierte" nu mag, evenals tot heden ader vee, niet zonder geleide uit wandelen gan of een slaapje nemen, hetzij op of aan èn, openbaren weg, hetzij op de „eigendommsn of gronden" van een ander dan den eigen paroon. Wordt het gebod overtre den, en heef arrestatie plaats gehad, dan wordt kip- of eendbaas gestraft met eenige dagen water en brood in het huis van bewa ring van den Veldwachter, en de eigenaar met een tientje boetje op zijn hoogst. In art. 82, waarbij het is verboden bij dooi- weer, als na vorst de wegen nog niet zijn opgedroogd en doorgezakt, met locomobielen langs de openbare wegen te rijden, wordt het verbod beperkt tot locomobielen van meer dan 1500 kilogr., doch overigens uit gestrekt tot alle voertuigen, machines of werktuigen van dat gewicht. In het XVIIIe hoofdstuk „op den kinderar beid" wordt voor den leeftijd van 12 jaar gelezen den leerplichtigen leeftijd. Met nog enkele ondergeschikte veranderingetjes is alzoo de geheele politieverordening doorworsteld. Echter is hiermee de mosterd nog niet schoon. Ter juiste beoordeeling van de vele redactie wijzigingen, zal in een volgende vergadering een tweede lezing gehouden worden, en het; laat zich wel aanzien, dat die „lezing" nogal eenigen tijd in beslag zal nemen. De Voorz. n.L verzoekt den heeren, nog eens in overweging te nemen om het ge schrapte artikel 41 te herstellen, luidende „Het is verboden openbare muziek-, danspartij- of tooneelvertooningen te honden of aan te kondigen zonder toestemming van den Bur gemeester". Tegen de schrapping daarvan moet hij ernstige bezwaren maken. De heeren moeten zich maar eene voorstellen in de plaats van hen, die met de uitvoering belast zijn. Men erkent nu reeds, dat die taak zwaar is, maar door de schrapping van dat artikel wordt ze nog merkelijk verzwaard. NU weet spr. altijd, waar en wanneer een uitvoering zal plaats hebben, dus kan hij daarop toezicht doen houden. Maar als dat on gevraagd kan, dan zal het spel dikwijls aan den gang, of misschien al voorbij zijn, eer spr. er iets van merkt. Controle is in dat geval dus onmogelijk. Weliswaar geven de bestaande vereenigingen hier geen aan leiding tot moeilijkheden, maar door de schrapping van dat artikel is elke band verbroken. En wat is het nu voor last, dat die vereenigingen even bij den burgemeester toestemming vragen voor een uitvoering. Dat is toch immers geen bezwaar. Het spreekt van zelf dat de kasteleins, als ze van hun standpunt verstandig doen, zooveel pretjes zullen organiseeren als met mogelijk heid kan, zoodat we heel gauw alle dagen, dan dit en dan dat, zullen hebben, want er is heel geen band meer. De heer Kuilman is het geenszins met Voorz. eens, dat het artikel geen last is. Elke kastelein en elke vereeniging is daar mee in de macht van den Burgemeester en deze zal er misschien geen misbruik van maken, maar hij kan het toch doen. En de belasting-verordening eischt voor elke uit voering f 3.dus zullen de kasteleins het waarachtig niet in hun hoofd krijgen eiken daj* een muziekpartij te laten aanrukken, die voor het sluitingsuur afgeloopen moet zijn, en doet hij dat toch, welnu, de gemeente kas vaart er wel bij. En als de schrapping na eenigen tijd zóó slecht werkt als de Voorz. veronderstelt, dan kan de Baad toch immers altijd weer een artikel maken. De Voorz. zegt Goed, maar het Is toch veel beter, die bandeloosheid te voorko men. Het is toch veel minder erg, om de vereenigingen, zooals nu, toestemming te laten vragen, en als dit te eeniger tijd bezwaren oplevert, wijziging aan te brengen, dan om nu door de schrapping van dit artikel dingen te doen gebeuren, die niet meer te herstellen zijn, en eerst als die gebeurd zijn in te grijpen. Wat de belasting betreft, zooals het nu ge worden is, kan die niet geïnd worden, want de uitvoering zal in den regel al aan den gang, of reeds voorbij zijn, eer/spr. er iets van merkt, en ga dan maar betering innen. De heer Visser meent»/Mat de verordening wel de verplichting vzal opleggen om de be lasting vooruit te Betalen, en wel een boete bepaling zal vhhouden voor ieder, die een uitvoering gééft en niet betaalt. Mocht dat niet zoo ^ijn, dan kunnen natuurlijk dadelijk zodanige bepalingen gemaakt worden. De heer Kuilman meent, dat de bezwaren van den Voorz. zijn te ondervangen door in plaats van „toestemming van" in het artikel, te lezen „kennisgeving aan." Er is niets tegen om van een te houden uitvoering even kennis te geven aan den Burgemeester. Voorz. zegt: Wat is er tegen om het ar tikel te laten bestaan Het wordt toch den vereenigingen nooit lastig gemaakt. De heer KuilmanDit is er tegen, dat er dingen kunnen gebeuren, die voor een ver eeniging heel onaangenaam zijn. Aanleiding voor mij om de schrapping van het artikel voor te stellen, is geweest, dat het verleden jaar is voorgekomen, dat het fanfarecorps een uitvoering zou houden met Heldersche balmuziek. De verslaggever van de Schager Courant, die een groot voorstander van dat fanfarecorps is, had van die te houden uitvoering reeds mededeeling ge- gedaan in de krant, en als gevolg daarvan wilde de Burgemeester niet, of slechts tot 1 uur, toestemming geven. Door aandrang van verschillende zijden, om in ieder geval tot 2 uur vergunning te geven, hebt U een speciale succes, die ge hebt geoogst, was eigenlijk voor mij. Ik houd er niet van te para deeren zooals jij, ik heb niets geen ge meenschap met een pronkenden pauw. De verkregen resultaten stellen mij tevreden, ik laat aan anderen den roem en de ver antwoordelijkheid. Hoe gaat het nu met je, ijdele dwaas? Ik ben even ryk als jij, maar op geen enkele wijze gecompromit teerd. Gij hebt overal uw naam aan gege ven, bent dus de verantwoordelijke persoon en moet den prijs betalen. Doe dat nu ook zonder tegen te stribbelen en zorg er voor, een fatsoenlijken toon te blijven aan slaan. Gij hebt my zooeven een ellendeling genoemd, laat je dat niet weer in de her sens komen." In onmachtigen toorn balde Dartigues de vuisten. „Ge zult my er niet zoo gemakkelijk onder krijgen, als ge wel denkt. Alle moei lijkheden, die voor my zijn ontstaau, vin den haar oorsprong in de verkiezing. Als politicus wil men my aangrypen. Ik zal daarom voor het district Maillane bedanken." Een zacht, verachtelijk fluiten weêrklonk van Claude's lippen. „Gelooft ge, dat dat de zaak wat zou veranderen Zou Bertier, denkt u, dén geen reden meer hebben u aan te pakken Hy heeft er ook veel zin in, den minister een hak te zetten, en deze heeft zich voor uw verkiezing zeer geïnteresseerd. Als ik de schrifturen aan Bertier geef, zal die daar een interpellatie over houden die klinkt als een klok.Gy kunt alleen uit deze onaauge- naamheid komen, als ge my myn zin geeft." „Laat mij tyd tot nadenken." „Neen, je zoudt my trachten te pakken te nemen vergadering van Burgemeester en Wethou ders bijeengeroepen om met hen de kwestie te overleggen. De Wethouders waren er voor om maar tot 2 uur vrij te laten, maar na afloop der vergadering bleef u toch 1 uur handhaven. Dat was de vrucht van dat over- leg.Op herhaald aandringen is toen op 't laatste oogenblik toch tot 2 uur permissie gegeven, maar zulke dingen zijn voor een vereeniging, die nooit herrie veroorzaakt, heel onaange naam, en die kunnen gebeuren. De Voorz. zegt, dat er voor hem destijds een andere reden was, n.1. dat. die uitvoering van het fanfarecorps de eerste in het seizoen was en dat spr. voor alle uitvoeringen in dat seizoen een sluiting van 1 uur gewild had. Beeds in het vorige seizoen had Spr. 1 uur sluiting willen invoeren, maar midden in een seizoen kan men daar niet meé beginnen. Ook voor dit seizoen heeft Spr. maar weer 2 uur gesteld, ofschoon bij liever 1 uur geno men had. En nu mii blijkt, zegt Spr., dat het een persoonlijke zaak is, moet ik mij met alle kracht tegen schrapping van het artikel verzetten. Tot heden bestreed ik in 't algemeen het beginsel, maar nu ik zie dat de schrapping tegen mijn persoon gericht geweest is, moet ik mij met alle kracht daar tegen verzetten, want ik blijf beweren, dat ik nooit aanleiding gegeven heb om mij dit deel van de uitvoerende macht te ontnemen. Daartegen protesteer ik. De heer Kuilman zegt,dat den Voorz. zeer goed bekend kan zijn, dat Spr. persoonlijk niets tegen hem heeft. Maar Spr. beweert dat het artikel aan een burgemeester, onver schillig welken ook, veel te veel macht geeft. En die macht kan misbruikt worden.—De heer Halff zou er wel voor zijn het artikel te laten bestaan daar is toch niets tegen. De heer Visser zegt, dat hij, als hij al die argumenten gehoord had, voor tot de schrapping werd besloten, misschien nog niet geweten had, wat hij doen zou. Nu echter pas in de vorige vergadering tot schrapping is besloten, vindt. Spr. het toch wat a.1 te zot om daarop nu alweêr terug te komen. Op die manier maakt men zich zelf toch wel wat belachelijk.— De heer Koopman verklaart, zich beslist niet te kunnen neerleggen bij het nieuwe art. 22 (aangevuld met de bepaling, dat het verboden is met bespannen rij- of voertuigen zonder lemoen of disselboom harder te rijden dan stapvoets). Nu aldus meerdere bezwaren rijzen, wordt algemeen goedgevonden, in een volgende zitting de geheele verordening nog eens door te nemen. Hierna sluiting der vergadering'. voor plaatsiug varj 50, 100 200, 300 en 400 kaarten. Zoomede verschillende Ansichtkaar ten, Speelkaarten, Biljartkrijt, Servet jes, Sigarenzakjes, Portefeuilles, leeren Taschjes, Zakboeken, Schrijfboeken, Nota's, Kwitanties, Pak-, Closet-, Reken- en Bloempapier, Voordrachten, Liederen, Schrijf», School- en Teeken behoeften, enz. Houdt zich aanbevolen voor het doen toekomen van DE GRAGIEU8E en alle andere Dames-Modeplaten, Couranten, Boek- en Muziekwerken. BenevensPlaatsing van Adver- tentiën, levering van Druk- en Bindwerk. Schagen, Laagzijde Job. mluwt! Hl, Stoffeerder, Riljartmaker, Molenstraat, SCHA G E N, levert filaie laHMei Kastel lataiÉËBa Talels en Olietafels. 'ïeparctfrl alle aoovteo Meubelen. Beleefd aanbevelend, Joh. VAN LEEUWEN Hz. „Wilt ge mij dan wurgen „Gij hebt mij toch ook willen dooden I" „Kan ik Bella dwingen „Neen, maar ge kunt uw zoon vertellen, welk gevaar u dreigt, en van hem eischen, dat hy van zijn liefde afstand doet." „Hem mijne slechtheden vertellen „Ge waart vroeger niet zoo streng, je behandelde die dingen toen als kleinig heden." „Maar ik kan er toch met Pierre niet over spreken „Hij zal het wel liever in engen familie kring, dan midden op straat te weten komen." „Zulk een offer van hem verlangen en wat kan ik hem daarvoor in de plaats geven „Is hij dan niet uw zoon „Dan zou dat juist zijn ongeluk zijn." „En ge zijt hem in den beginne toch maar alleen tegemoet gekomen, om bem dienstbaar te maken aan je plannen." „Toen kende ik hem nog niet." „Wat zijt ge plotseling sentimenteel ge worden Toen ge den jongen en zijn moeder verliet, hebt ge lang zooveel praatjes niet gemaakt." „Moet ik hem dat soms ook vertellen „Wees bedaardzyn moeder heeft dat reeds voor u gedaan." „Dan zal hij mij eiken dienst wel wei geren." „Het is in zyn belang je hoofd uit den strop te houden hij is immers je zoon „Maar hij heeft Bella lief I" „Hij zal dat gevoel moeten opgeven ook gij hebt Francine eens liefgehad." „Ongelukkige zij beantwoordde die nei ging, en gy hebt my op de schandelykste van f 90.voor f 7 5,niet eeia jatar garantie. Groote Sorteering ONDERDEEL EN. Prima BA DEN, duz., pi»z. snuf fl 11 Ai Verhuren en Repareere«i. Beleefd aanbevelend, C. BAKKER, Bondsrijwielhersteller, Marktplaats, SCHAGEN. Hoofdprijs 500.000 Uk. Men biede het geluk de hand De prijzen zijn door den Staat lTitii«MMlil£in£ tot deelneming in de üaxisen van de door den Staat. Hamburg gewaarborgde groote Geldloterij, waarin zeker 11 KillHen 802.000 Mart gewonnen moeten worden. De pryzen van deze veel voordeel biedende Geldloterij, die volgens het plan slechts 118 000 loten bevat, zijn de volgende De Voogste prijs is eventueel 500.000 Mark. Premie a 300.000 Mk 1 prijs '200.000 1 100.000 I 75.000 70.000 65.000 60 000 55.000 50.000 40.000 30 000 Pr. 20.000 Mk 10.000 5 000 3 000 2.000 1.500 1.000 300 250 200 169 10882 1 16 56 102 156 4 612 1030 20 77 36053 Prijzen van 150, 148, 115 en 100 Mark n 78, 45 en 21 Totaal 59010 Prijzen, De Hoofdprijs in de le klasse bedraagt Mark 50.000, stijgt in de 2e kl. tot 55.000 M., in de 3e tot 60.000 M., in de 4e tot 65.000 M., in de 5e tot 70.000 M., in de 6e tot 75.000 M., in de 7e tot 200.000 Mark en met de premie van 300.000 M. event. tot 500.000 Mark. Voor de EERSTE PRIJSTREKXING, die officieel is vastgesteld, kost een geheel origineel lot slechts f 3 50 een half origineel lot slechts f 1,75 een kwart origineel lot slechts f 0.90 De inleggelden voor de volgende klassen,zoo- wel als de juiste lijst der prijzen, worden aange geven in het officiëele trekkingsplan, voorzien van het Wapen van den Staat, welk plan ik op aanvrage gratis verzend. Iedere deelnemer in de loterij ontvangt onge vraagd onmiddellijk na de plaats gehad hebbende trekking de officiëele trekkingsljjst. De uitbetaling en de verzending van PRIJZEN geschiedt door in}j direct en prompt aan de winners en onder de strengste geheimhouding. Hiermede bericht^ ik mijn geacht cliëntèle.dat voor 't, WINTERSEIZOEN ontvangen is een zeur fijt te collectie de bewerking volgens de Franscj)ft modelhoeden. Zoomede ontvangen de tlieuw^ JamiiarieeriitM, Mij minzaam aanbevelend, A. TUIN-GLAS. Sc hagen, Hoogzijde C 133. ïraajt mün VANILLE-WAFILTJEj 12 CtS. per Ons, heerlijk van smaak en prachtig van stuk. Geurige Boter-speculaas, 40 CtS. per 5 Ons. Gebroken dito, 35 CtS. per 5 Ons. Ieerlijke IIooing-laai-taai, 20 CtS. per 5 Ons, Beleefd aanbevelend, Marktplaats, Behagen. 6 m SCHIEDAMMER Verkrijgbaar bij C. «ie Itlïül, te ftcfftacren. SCHIEDAM. P. S. Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P, HOPPE. UpSUm* Iedere bestelling kan men eenvoudig per postwissel opgeven\ ook tegen rembours. Men wende zich dus met de aan vraag om, toezending van loten voor de spoedig plaats hebbende trekking zoo spoedig mogelijk of uiterlijk tot 2S Moveisitoer e.fe. met vertrouwen tot Samuei Heckscliarsanr., beveelt zich beleefd aan tot het sluiten van veraefceriweiis op het leven, tegen brandschaden, ver liezen van Paarden en Rundvee, en voor den commissiehandel in HalpBUist» Stoffen, en Werktuigen voor Akker en Hooibouw, Stal voedering, Zuivel bereiding,, enz. .gifflB* w s-fj verstrekt tegen MATIGE RENTEN en AAN NEMELIJKE VOORWAARDEN, op Hulzen en Landerijen, en geeft PANDBRIEVEN uit van/ ftOO'H,/50O, 10(1 en 50, uitstekend geschikt voor soHtffi geldbelegging. Inlichtingen te bekomen te Helder bij den Keer A. J> O E JO urn. FABRIEK VAN laïidbouwkaSk mts F. Alkmaar. manier belogen en bedrogen, om mij zoo- doende aan te drijven om haar te verlaten. Gij hebt mij een daad doen bedryven, die nooit meer goed te maken is. En waarom „Om eerst een rijk, dén, wanneer ge het verstaat mij te gehoorzamen, een rnach- tig man van je te maken." „Ik kén niet. Ik zou Pierre alles moeten onthullen Dat gaat boven myn krachten i hij zou mij dat nooit vergeven." „Zeer waarschijnlijk was hij dan voor eeuwig van Bella gescheiden. Besluit maar vlug, het moet, 't is de eenige oplossing." Claude zag, hoe Dartigues afgemat in een leunstoel neerzakte. Hij wierp een mede lijdenden blik op zijn compagnon, haalde de schouders op, en meende „Ge roert mij werkelijkIk heb niet kunnen geloovec, dat het u zoo zou aan pakken. Wilt ge, dat ik het op mij neem „Om mijn zoon alles te zeggen „Neen, hij handelt vlug en heett warm bloed, hij zou zich kunnen opwinden en laten meêsleepen, en dat zou heel niet noodig zyn. Ik zal dokter Appel opzoeken en hem den stand van zaken duidelyk maken." „Appel Dat wil dus zooveel zeggen, dat je na alles wat is voorgevallen, Fran- cine's medelijden nog wilt inroepen On mogelijk." „Het is het eenige middel om zoodoende te verkrijgen dat Pierre van het meisje afziet." „Dat wil ik niet." „Schertst ge „Neen, ik wil het niet „Je hebt dus begrepen, dat dan de heele geschiedenis van de haven van Gabès be kend wordt?" „Ik wil niet ook nog een slecht vader zyn, nadat ik een slecht mensch, een slecht echtgenoot ben geweest." „Je offert je dus op voor je zoon!" bromde Claude. „Nu is de beurt aan mij ik hei' anderen genoeg aan mij»',elf geofferd." Dartigues w«s opgestaan, naamloos leed stond op zyn gelaat afgedrukt, maar rij had zijn besluit genomen. „Vergeet niet.," riep Claude, „dat ge allen in het water werpt en uw zoon niet redt. Want het schandaal, dat je in de K!me' wacht, treft je zoon niet minjer dan onthullingen hem zouden doen ontstellen- „Maar ik behoef dan niet het vernede rend verzoek te doen, dat hij van zijn lietde afstand zal doen terwille van mij-'' „Hij zal zich van jou èn van Bella l°f- scheuron, en dat komt op hetzelfde neer. „Dan is dat voor jou voldoende en eisoli dus niet dat ik mijzelf pijnigen zal." „D'enk na, je hebt tot vanavond tijd- Dartigues, wees niet onverstandig. Je ze' ja heele positie op het spel." „En jy speelt om je leven, denk daar aan. „Wat hindert my dat? Myn leven hee geen waarde voor me, als ik niet da kriyg, wat ik zoo vurig begeer." „Wat ge doet, is schandelijk." „Jij veroordeelt het, omdat het jou aangenaam iswas het in je voordeel, ,1 xoudt het magnifiek vinden. Verlooctie niet in één enkel oogenblik de gronds e lingen van je gaasche leven slechts voordeel brengt, is goed. Kijk goed 0 aan welke zyde bet voordeel ligt." „Ik weet het nu." „Zal ik Remamjon by je zenden, op hy met je over de zaak kan spreken r „Ik neem van niemand raad aan.

Schager Courant | 1901 | | pagina 6