TRANSVAAL." PLAATSELIJK NIEUWS. H. Feisser. Marktberichten. plichting der ambtenaren op zich zei ven, als werkgeve r, overdraagt, zoo gauw als de bolooning van den ambtenaar beneden een be paalde som daalt, kan bij toch ook bij wet ae verplichting van den 1 o o n t re k k en den arbeider in zoodanig geval op den werk gever overdragen. Aan een dergelijke regeling zouden geen onoverkomelijke be zwaren in den weg staan. Doch ik mag-hierover thans niet verder uitweiden. Laat ik hier alleen nog aan toe voegen, dat het betoog van den heer Wie- renga, voorzitter van den Bond voor Staats- pensionneering, voorkomende in no. 4, d.d. 1 April 1001, van het Orgaan van den Bond (men leze speciaal folio 3, derde kolom) volstrekt niet in strijd is met hetgeen ik mij als ideaal voorstel. Men veroorlove mij enkel de volgende aanhaling „wanneer het nu voor ieder verplicht gesteld „w ordt een betrekkelijk klein gedeelte van „dit inkomen af te staan voor eene lijfrente- „verzekering als door ons bedoeld, dan zou „ieder, dat doende, geheel of gedeeltelijk „voor zijn eigen verzekering betalen en er „alleen bijgepast moeten worden door de meergegoeden voor de onvermogenden en „voor hen die minder bijdragen dan het „gemiddeld bedrag van 'tgeen ieder „zou moeten storten." Thans nog een enkel woord over een paar bijzaken. Tot mijn spijt heb ik, door het plaatsen van een noot onder mijn eerste stuk, aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat do bijdragen voor pensioen van de onder wijzers ad 2 voldoende zijn, om daarmede de pensioenen van die ambtenaren te bestrij den. Een feit is het bjj onderzoek ter bevoegder plaatse is mij dit gebleken dat die bijdragen juist zoowat half voldoende daarvoor zijn.„Een zekere tegemoetkoming", zooals de heer Vis in no. 3676 van dit blad schrijft, kan de bijdrage dan ook niet worden genoemd. Voor deze ambtenaren wordt dus ook de helft door den werkgever be taald, want al moge de onderwijzer een g e m e e n t e-ambtenaar zijn, de financiëele verhouding tusschen Staat en Gemeente is van zoo intiemen aard, dat de onderwijzer reeds lang voor een groot deel als Staats ambtenaar wordt beschouwd. Men leze over dit onderwerp b. v. het hoofdartikel in de nos. 46 49 van het Sociaal Weekblad, redacteur Mr. M. W. E. Treub. Uit het vorenstaande moet men evenwel niet afleiden, dat een werkman, om op 65-jarigen leeftijd (den algemeenen pensioensleeftijd) f 6 pensioen te bekomen (dat is maximum pensioen voor den rijks-ambtenaar van f 7.50) 4 van f7.50 is f0.30 wekelijks zou moeten bij dragen. In een tariefje van een Levens- verzekering-bank, dat voor mij ligt, lees ik, dat daarvoor, te beginnen op 20-jarigen leeftijd, eene premie moet worden be taald ad 2.6 maal f3.94 is f 10.244 per jaar of fO.197 per week. Het spreekt van zelf, dat de Staat, die geen winst mag beoogen, de premie lager kan stellen. Dat de heer V. de wetgevers thans nog wil doen besluiten, teneinde daarmede de uitgaven voor een staatspensioen te bestrijden, tot eene inkomstenbelasting, is zeker „a slip of the pen". Door de invoering in 1892 van eene vermogensbelasting en in 1893 van eene belasting of bedrijfs- en andere inkomsten, zijn we reeds in 't bezit van een inkomstenbelasting, zij het dan ook een gesplitste. Voor staatspensioenen moeten dus op andere wijze de middelen worden gevonden. De heer V. houde mij ten goede, dat ik niet inga op zijne redeneering aan het hoofd van de derde kolom. Naar mijn bescheiden meening verwart ZEd. daar algemeene met particuliere zaken. Dat het Rijk zorgt voor goed onderwijs, politie-toezicht en zoo vele andere zaken van algemeen belang, is zeer natuurlijk, maar dat allen, die daarvan gebruik maken, even goed gedemoraliseerd zouden worden als de lieden, die op de een of andere wijze bedeeld worden, kan niet ernstig gemeend zijn. Hierbij zal ik het moeten laten. Misschien komt er spoedig wel eens een gelegenheid, waarbij ik den heer Vis nader over deze be langrijke zaak zal kunnen spreken. Want, ik schreef het reeds eerderwaar we van het zelfde standpunt uitgaan om tot hetzelfde einddoel te geraken, daar zal samenwerking volstrekt niet behoeven te worden uitgesloten. Met dankzegging, Mijnheer de Redacteur, voor de afgestane plaatsruimte, steeds gaarne Uw dw., Schagen, 8 Nov. 1901. We hebben al een paar maal eenige becij feringen gegeven, waaruit ten duidelijkste sprak, hoe geloofwaardig de Engelsche op gaven zijn over de gewonden en dooden der Boeren. Nu vinden we weer een paar aardige voorbeelden, die het vermelden wel waard zijn De St. James' Gazette heeft van Januari af de wekelijksche opgaven, de beruchte „wei- tasschen", nagerekend, welke Kitchener ge trouwelijk inzendt over de verliezen der Boeren, en komt tot de slotsom, dat de com mando's met 13.338 man zijn verminderd. Maar in dezelfde maand Januari deelden de Engelsche berichten officiëel mede, dat er hoogstens 10.000 Boeren te velde stonden. Dus, daar men geen reden heeft tot twijfelen aan de nauwkeurigheid der andere officiëele berichten, vechten de Boeren nu nog met een negatief getal en zijn zij minus 3338 man sterk. Maar die berekening zegt nog maar weinig, vergeleken bij het volgende Een inzender deelt aan de Morning Leader mede, dat hij de verliezen heeft bijeengeteld, gedurende de vier laatste maanden door de Boeren geleden, zooals zij dan door de Lon- densche. bladen worden opgegeven.Over de honderdduizend gekomen zijnde, ging hij echter met tellen maar niet voort Eenige maanden geleden haalde Reynolds Newspaper hetzelfde kunstje uit. Volgens diens berekening aan de hand dan van de opgaven in de Jingo-pers zou de oorlog den Boeren reeds 300.000 man hebben ge kost, zoo ongeveer het gansche aantal zielen, dat in de beide Republieken leefde vóór den aanvang van den krjjg. De verliezen der Engelschen, gedurende de week van 28 October tot 4 November, be droegen, volgens de officiëele opgaven van het War Office, 119 gesneuveld of aan ziekten gestorven, en 126 gewond. Voor de geheele maand October klimt het aantal tot 169 offi cieren en 2610 minderen, waarbij dan te reke nen zijn de naar Engeland teruggezonden manschappen. Voor den geheelen duur van den oorlog stelt het War Office de Britsche verliezen op 78.016 man. Er loopen geruchten,dat de Kaffers oproerig worden. Berichten van zendelingen melden, dat de Zoeloes en andere Kaffers steeds op roeriger en lastiger worden, voortdurend meer het hoofd gaan schudden over de macht van den witten koning over zee, die zich hun beschermheer noemt, maar hen niet vrijwaren kan tegen de aanvallen der Boeren. Zeer op merkelijk is dan ook, in verband met de berichten van Duitsche zendelingen over de toenemende onrustigheid der Kaffers, de dezer dagen gedane mededeeling, dat de Zoeloes er gladweg voor bedanken ten pleiziere van de Engelschen' in de mijnen te gaan werken. Een der gevaarlijke elementen onder de Kaffers is wel Dinizoeloe, de zoon van den bekenden Cetywayo, met wien de Engelschen in 1879 zooveel te doen gehad hebben. Dinizoeloe heeft het zelf ook al met Engeland aan den stok gehad, is lang gevangene op St. Helena geweest en overigens een sluwe Kaffer, die precies weet, wat het khaki-leger waard is en in welk een neteligen toestand het zich bevindt. Dinizoeloe zal voorts heel goed begrijpen, dat hij nu voor de geweren der Boeren, de eenige waarvoor hij respect heeft, niet zal behoeven te vreezen als hij nog eens een poging waagt om Zoeloeland de vrijheid te hergeven. Belangrijk is het dan ook, wat de Hermansburger zendelingen uit Zoeloeland schrijven, dat een sterke oorlogspartij bij de zwarten al haar best doet, Dinizoeloe tot een opstand te verleiden en dat diezelfde partij alles in 't werk stelt om de zending in discrediet te brengen bij de Kaffers, wetende dat slechts de invloed van deze, Dinizoeloe in bedwang houdtzoolang als het duurt. ■*ft De „Petit Bleu" ontving van zijn corres pondent te Kaapstad bijzonderheden over de schandelijke wijze, waarop Kitchener de beruchte proclamatie ten uitvoer legt. Eiken gevangene, dien de Engelschen na 15 Sept. gemaakt hebben, noemen zij een commandant of veldcornet. Dit doen zij, om zijn eigendom beter te kunnen rooveu, daar er in de procla matie bepaald is, dat het eigendom van iederen Boerenofficier, die na genoemdeD termijn zal blijven doorvechten, publiek ver kocht zal worden, zoogenaamd ter bestrijding van het onderhoud van zijn in de concentra tiekampen opgesloten gezin. Wat nog erger is, de Engelschen drijven hun willekeur zoo ver, dat zij zelfs de eigen dommen der Boeren, die voor den 15n. Sept. op het slagveld sneuvelden, verbeurd ver klaren en dus ook de vrouwen en kinderen van deze braven aan ellende prijs geven. Bovendien heeft er tot nu toe geen enkele publieke verkooping der verbeurd verklaarde eigendommen plaats gehad, maar zijn deze voor een spotprijs onderhands verkocht aan afzonderlijk voor dat doel opgerichte syndi caten van geldmannen, die de firma Rhodes Co. achter zich hebben. Met de mail zijn verschillende brieven uit Zuid-Afrika aangekomen, en beter dan uit de telegrammen, krijgt men hieruit een kijkje op den werkelijken stand van zaken. Zoo schrijft een Engelschman, dai> voor drie weken de Boeren slechts 48 kilometer van Kaapstad waren verwijderd, dat men daar bij tusschen- poozen het gebulder van de kanonnen kon liooren en dat de stadswacht was gemobili seerd. Daar deze Engelschman zegt, dat, zoodra hij geroepen wordt, hij de wapens ter verdediging van de Britsche vlag zal opne men, mogen wij zijn beweringen niet in twijfel trekken. Aan de hand van deze mededeelingen wordt het bericht, dat de Boeren dicht bij Kaapstad een Engelsch remonte-depot hebben geplunderd, ook meer waarschijnlijk. In ieder geval wordt thans weer getoond wat de Engelsche telegrammen eigenlijk waard zijn. Nooit heeft men ons slechts ook maar laten vermoeden, dat de Boeren zoo dicht bij Kaapstad geweest zijn en wij zijn dan ook alleszins gerechtigd te vragen, wat ons nog meer verzwegen is. B en son's nederlaag. De „Standard" publiceert een telegram van 5 dezer, waarin een uitvoerige beschrijving wordt gegeven van Benson's gevecht. Toen Opperman met een troep Boeren zich op de achterhoede wierpen, die het convooi en de kanonnen escorteerde, was de hoofd macht van de colonne twee mijlen verderop bezig met het maken van het kamp en dus niet in staat onmiddellijk hulp te bieden. De Boeren reden dwars door de achter hoede heen en schoten links en rechts hun geweren af. Het plotselinge en het hevige van den aanval bracht de achterhoede in ver warring, maar zij herstelde zich weldra en beantwoordde het vijandelijke vuur zoo goed mogelijk, waarbij de officieren zich boven- menschelijk inspanden. De twee kanonnen zonden elk een kartets in den vijandelijken troep, maar alle artilleristen werden in wei nige minuten buiten gevecht gesteld. De overrompeling was zoo volkomen en de aanval geschiedde met zulk een ontstuimig- heid, dat de achterhoede, ongeveer 200 man sterk, weinig tegenstand kon bieden. Bijna allen werden gedood of gewondzij lagen al bij hoopen rondom de kanonnen voor er versterking kwam van de hoofdmacht. Een ander deel van de Boerenmacht viel toen van een andere zijde het kamp aan, maar trok na een dapper gevecht terug. Niettemin bleef dit deel van den vijand den ganschen middag een onsamenhangend vuur op grooten afstand onderhouden. Na het gevecht wierp de vijand verschansingen op en kreeg nog aanzienlijke versterkingen, maar de aanval werd niet hervat. Schagen, 9 November 1901. KOE OVERREDEN. Woensdagavond heeft er met de tram, welke alhier aankomt om ruim half zes, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Tusschen de halte Haringhuizen en het eindstation liep een vaars van Mej. de wed. M. Grootes langs de lijn te grazen. De machinist bemerkte het dier en liet de tram langzaam rijden. Doch bij de nadering van de tram sprong het beest midden tusschen de rails, stoppen was nu onmogelijk en een botsing volgde. De koe werd omvergeworpen en door de locomotief doodgedrukt. De locomotief ontspoorde ge deeltelijk, alleen de 2 achterwielen geraakten van de rails. Ongeveer 8 uur was de machine weer in 't spoor en de weg vrij. De tram van half zeven naar Wognum vertrok zoodoende eerst te kwart over acht. We vernamen, dat de koe reeds meermalen op de lijn was aan getroffen, en dat eigenares gewaarschuwd was. De heer J. H. Ressing, Hoofd der Gemeenteschool alhier, is benoemd tot Hoofd der Wilhelmina-Catharina-school, af- deeling M. U. L. O., te Amsterdam, en heeft deze benoeming aangenomen. Woensdagmiddag werden de kinderen der R.-Kath. Par. School door den Zeereerw. heer Deken op feestelijke wijze onthaald. Nadat ze getracteerd waren op chocolade, koek, krentenbroodjes enz., ontving ieder daar enboven, bij tombola, een klein geschenk. Ook de kinderen der bewaar-, naai- en brei-school werden niet vergeten. Een goed begin. Op de lijst, waarbij de zelfkazende boeren zich verbinden alhier ter kaasmarkt te komen, natuurlijk wanneer de kooplui niet ontbreken, werd Donderdag door 34 veehouders getee- kend, woonachtig te Winkel, Wieringerwaard, Zijpe, Oude en Nieuwe Niedorp, Haringcarspel, St. Maarten, Warmenhuizen, Anna Paulowna, Barsingerhorn en Schagen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Jongejan Pzn., thans onderwijzer te Amsterdam, is Vrijdag in Den Haag geslaagd voor acte schrijven, middelbaar onderwijs. Een door en door bekwaam weider hoorden wij verzekeren, dat het Hollandsch rund in de laatste jaren in kwaliteit achteruitgaat, en dat nog wel terwijl men door stamboeken en stieren keuringen tracht de goede eigenschappen van het ras nog meer te verhoogen. In vroeger jaren zag men te Hoorn, Purmerend en Alkmaar (de Schager markt had toen nog niet de beteekenis van nu) rijen van het beste geldevee. Nu zijn uitstekende exemplaren zeldzaam, goede schaars aanwezig, en hebben mindere kwaliteiten verre de overhand. Het bleek ons Donderdag, dat deze opmerkingen door velen gedeeld worden. Algemeen werd er geklaagd, dat op de markten te Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen zoo weinig werkelijk goed vee aanwezig was. Dit goede vee is duur, en dat was het hier natuurlijk Donderdag ook weer. Beste kalfkoeien golden zelts extra, wat met een boterprijs van f 1.50 per K.G evenwel niet t.e verwonderen is. Ook de vette waar was over het geheel prijzig. Kooplui hoorden wij verklaren, dat de vette schapen zelfs duur waren. Kipeieren zijn in weinig weken opgeklommen tot f 6 50 per 100. „Tam wild" was gewild. Menig konijnenfokker beurt thans voor zijne langooren een aardig duitjede belooning voor wat zorg en moeite. Men deuke er een volgend voorjaar aan. Uitslag der Donderdag j. 1- in Cérès alhier gehouden eindveiiing der onroerende goederen in de gemeente Callantsoog, eigendom van de familie K. J. Kaan te Wieringer waard, ten overstaan van Notaris H. de Boer van Hoogwoud 1. Boerenplaats, bestaande in huismanswo- uing,s6huur,eri,tuin, weiland en een perceeltje bouwland, a. d, Schinkeldijk, bij 't Zaud, samen groot 42.47.50 H. A.le perceel '29.99.80 H.A., de heer C. Smit te Anna Paulowna, voor f 14402.22 2e perceel, 5.95.H. A., de heer K. Smit te Anna Paulowna, voor f 3689 3e perceel 6.05.90 H.A., de heer O. de Kieviet te Wieringer- waard, voor f 3635.40. Totaal f 21726.62. 2. Boerenplaats „Keetenburg", bestaande in huismanswoning, schuren, erf, tuin, arbeiderswoning met stalling, genaamd „De Brak", weiland en een perceel bouwland, aan de Groote Keeten, samen groot 60.60.80 H.A., gekocht door den beer J. Bos te Burgerbrug, voor Jhr. Mr. P. van Foreest te Heiloo, voor t 35085. 3. Vier perceelen grond, genaamd „De Noordsche Nollen", nabij den Uitlandschen Weg, groot 3.88.20 H.A., gekocht door de heeren J. Muijs en J. Smit te Alkmaar en S. Koet te Schagen, voor f 160. Rij kstuinbouwproefvelden. Volgens het „Plan voor den aanleg van Rijkstuinbouwproefvelden in de provincie Noord-Holland voor 1902'1 zullen o.a. de volgende proeven worden genomen „Cultuurproef met vroege bloemkool en roode kool als le vrucht en reuzenbloemkool als 2e vrucht. Het ligt in de bedoeling om deze proef te nemen in de Niedorper Kogge en wel te L u t j e w i n k e 1 of te Weere, en wel vanwege de afdeeling Lutj ewinkel-W eere van de Groen- tenvereeniging „de Niedorper Kogge". De vereeniging stelt zich ten doel, om de groententeelt te bevorderen in deze streek, waar zij tot heden toe nog bijna geheel vreemd is. Voor de teelt van de bloemkool zal een oppervlakte van 20 aren, voor de roode kool eene van 12 aren in gebruik worden genomen. De vroege bloemkool en de roode kool worden einde Januari of begin Februari uitgezaaid onder glas. In 't begin van April worden de planten uitgepoot op een afstand van 75 c.M. o p en 90 c.M. tusschen de rijen. In April wordt de reuzenbloem kool uitgezaaid en omstreeks half Mei tusschen de reeds geplante koolsoorten uitgezet. Wanneer de vroege bloemkool en de roode kool van het veld zijn, wordt dan nog een 2e opbrengst van de reuzenkool verkregen. De kosten van de proef bestaan in hot aanschaffen der benoodigde ramen, aankoop van zaad, arbeidsloon en landhuur. Het grootste gedeelte dezer kosten neemt de vereeniging voor hare rekening, terwijl een bijdrage van Rijkswege van f 20. wordt aangevraagd. Cultuurproef met inmaak- uien (zilveruitjes.) Voor deze proef wordt in gebruik genomen een stuk grond van 2 aren, op de eene helft waarvan de uien breedwerpig worden uitgezaaid, terwijl zij op de andere helft op rijen geteeld zullen worden. Het doel der proef is, om te onderzoeken, of de inmaakuienteelt in de Niedorper Kogge loonend is en ten anderen, om na te gaan, aan welk der beide vormen van cultuur de voorkeur moet worden gegeven. Begrooting der kosten aan zaaizaak f 2.60, aan arbeidsloon f 12.50, totaal f 15. -. Cultuurproef met wortelen als le en spruitkool als 2e vrucht. Voor deze proef zal een opper vlakte van 5 aren worden in gebruik genomen. Het veldje wordt verdeeld in 2 afdeelingen, elk van are. Op de eene helft worden de wortelen in Maart uitge zaaid op rijen op de andere helft uit de volle hand Als de wortelen van het veld komen, hetwelk omstreeks einde Mei 't geval zal zjjn, worden beide afdeelingen van het proefveld beplant met spruitkool, welke in de 2e helft van April wordt gezaaid. De op rijen gezaaide wortelen krijgen een afstand van 15 c.M. tusschen en5c.M. o p de rijen, terwijl aan de spruitkool een afstand van 0.50 M. op en tusschen de rijen gegeven wordt. Het doel van de proef is om te zien, of deze cultuur loonend is en welke voordeden er aan de rjjenteelt boven den breedwerpigen uitzaai zijn ver bonden. Begrooting van kotten; Aan zaaizaad wortelen f 2.—aan arbeidsloon f 20.— aan zaaizaad spruitkool f 1.Totaal f 23. Cultuurproef met gele sa- voijekool met tusschenteelt van reuzenbloemkool teNieuwe Niedorp. De proet wordt genomen door de Afdeeling Nieuwe Niedorp van de groentenvereenigmg „De NiedorperKogge." Er wordt een stuk grond voor gebruikt van 25 Are, waarvoor pl.m. 4000 kool- planten noodig zijn. Om deze planten aan te kweeken, heeft men 9 éénruiters noodig, waarvan er 5 in het bezit der afdeeling zijn, zoodat er nog 4 moeten worden aan geschaft. Bovendien moet voor 9 ramen hout worden gekocht, benevens 3 rietmatten voor dekking. De kosten zullen zijnVoor 4 ramen f 8.— hout voor 9 ramen f 9.3 riet- raatten f 0.75, f 2.25. Samen f 19.25. De kosten van zaaizaad, landhuur en arbeidsloon worden door de afdeeling ge dragen. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 6 Nov. 6000 bloemkool f3.a 13.50 per 100, 7000 roode kool f3.a 5.4000 gele f2.80 a 4.8000 witte f3.25 a 5. 7 Nov. 4000 bloemkool f3.50 a 14.50 per 100, 2000 roode kool f3.50 a 5.4000 gele f3.a 6.3000 witte f3.50 a 4. 8 Nov. 3000 bloemkool f2.a 10. per 100, 4000 roode kool f 3.a 5.25, 8000 gele f2.60 a 4.75, 9500 witte f2.50 a 4.50 p. 100, uien fl.75 a 2.— p. 50 K.G. -ONS BELANG, Station Heer Hugowaard. Woensdag 6 Nov. Aangevoerd 21850 stuks kool. Roode kool f4.25 a f 5.26, kleinere f 2. a f 3.75, gele f 5.a f 5.75, kleinere f 2.50 a f 4.50, witte f2.80 af 4.bloemkoolf3. Donderdag 7 Nov. Aangevoerd 23600 stuks kool. Roode kool f4.50 a f 5.50, kleinere f 1.20 a f 3.50, gele f 4.— a f 4.25, kleinere f 1.50 a f 3.75, witte f 2.80 a f 4.kleinere f 1.20 a f 2.40. Vrijdag 8 Nov. Aangevoerd 39750 stuks kool. Roode kool f 4.50 a f 5.60, kleinere f 2. a f 4.gele f 3.75 a f 4.50, kleinere f 1.50 a f3.50, wittef2.af 3.Uien f 1.70p. baal. NIEUW LEVEN, Station Noord- Scharwoude. Woensdag 6 Nov. Aangevoerd 16578 stuks kool. Roode kool f 4.25 a f5.50, kleinere f 1.50 a 3.75, gele f4.75 a 5.25, kleinere f2.70 a 4.witte f3.a 4.50. Donderdag 7 Nov. Aangevoerd 15750 stuks kool. Roode kool f4.50 a f5.75, kleinere f3.a 4.25, gele f5.a6.kleinere f3.50 a 4.75, witte kool f3.50. Vrijdag 8 NovA Aangevoerd 16564 stuks kool. Roode kool f4.75 a f5.50, kleinere f 1.20 a 4.25, gele f 4.a 4.50, kleinere f2. a 3.50, kleinere witte f 0.60 a 2.60, uien f 1.40 per baal. Zoowel op de veiling van „Nieuw Leven" als op die van „Ons Belang" is de handel de laat ste dagen heel vlug. De prijzen zijn voor roode en gele kool boog, ook die der witte kool zijn vrij wat beter. Heel wat kool wordt tegenwoordig weer onderbands verkocht. We vernamen van een koolbouwer, dat hij op één dag bezoek kreeg van niet minder dan zes handelaarsvan een ander, die, zoolang er gemarkt wordt, niet onderhands verkoopt, in den vroegen morgen van drie handelaars aanzoek kreeg om te verkoopen. Hieruit valt wel af te leiden, dat er graagte is in den koolhandel. Aan den heer J. Ploeger, ge wezen brievengaarder te SINT PANKRAS, is een pensioen verleend van f229. ANNA PAULOWNA. Het Nutsdepartement alhier zal op den 23sten dezer zijn 26-jarig bestaan herdenken. Bij de afrekening der suiker- penen blijkt, dat de,cultuur dit jaar stof tot tevredenheid geeft. Een onzer kennissen uit den ANNA PAULOWNA-POLDER deelde ons mede, dat hij van 2'/j H.A. volgens op gave uit de fabriek 106000 K.G. had geoogst. De penen hadden een suikergehalte van 15% °/o- Volgens contract werd dus 1% extra uitbetaald tegen 10 cent V,o °/o Dit voorbeeld geldt in meerdere of mindere mate voor geheel den Anna Paulowna- polder. ANNA PAULOWNA, 8 N o v. 1901. Hedenavond hield de heer W. J. Reyffert van Amsterdam, geïntroduceerd door den heer M. Kooij, in het lokaal van den heer Volder eene lezing overAmerikaansche krachtvoeders, geïmporteerd door de firma Joh. Koopmans Co., te Amsterdam. Na herinnerd te hebben, aan welke eischen krachtig veevoeder moet voldoen, deelde de heer Reyffert een en ander mede over voedings stoffen, alle afkomstig van de maïsplant. Als zoodanig noemde spreker het Gliitenmeel, Jokoops Kroon Veevoeder en Jokoops Melasse Mengvoer. Gluten is een bestanddeel van alle granen en zeer eiwitrijk. Vermengd met Kroon Veevoeder, verschaft het behalve eiwit, een groote hoeveelheid zetmeel. 75 kilo Chi- cago Gliitenmeel, vermengd met 25 kilo Kroon- Veevoeder, is het beste. Men voere daarvan voor hetzelfde bedrag aan geld, als waarvoor men tot nog toe andere artikelen voerde. De melkopbrengst zal binnen weinige dagen van 3 tot 6 Liter meer worden. Lijnkoek kan dan vermeden worden. Voor het mesten van vee is 't best 45 kilo Gliitenmeel, 26 kilo Kroon Veevoeder en 30 kilo Melasse mengvoer. Dit laatste is bereid uit den bast en den stengel van maïs, en vooral ook aan te bevelen voor paarden. Voor het mesten van varkens elkeen derde van de drie genoemde voedingsmiddelen. Voor kalveren wordt aanbevolen Blatcliford Kalverineel en voor kippen Barwell's eiermeel. Al deze voedingsmiddelen, en bepaaldelijk de eerstgenoemde, geven veel voordeel. In den mest vindt men niets onverteerd terug. Tal van attesten van bekwame en solide veehou ders bevestigen het bovengenoemde. Hun, die zich hiervan meer op de hoogte wil stellen,beve len wij de lezing der circulaire van genoemde firma aan, welke gratis verkrijgbaar is. Bovendien werden zeer gunstige resultaten genoemd door de heeren Volder, J. A Kaan en Slijkerman, allen veehouders alhier. Eene proef is dus aan te raden. Door eigen onder vinding kan men 't best oordeelen. Een 26-tal belangstellenden woonden de lezing bij die de verdienste had van kortheid en dui delijkheid. Voor het herhaling s-o n d e r- wijs te WLERINGERWAARD hebben zich aangemeld 6jongens en 6 meisjes. T) e Vereeniging I o t"0 n t w'i'V X e] j van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier bare najrarave-gaderiiig der leden bouden op Wi,eaJ zal dag 27 November 1901, des voormiddaga 10 li in de Duele, te PURMEREND. "re. Onder de punten vau beschrijving komen o.m. V()or Rapport: a. der commissie van beoordeeli0a v de prijsvraag kaasfabriek. Rapporteur de heer ij" Brander; b. vau de voederpioeven by mestvee' Rapportenr de heer Dr. K. H. M. van der Zamle'. c. van de proeven tot verdrjjving van anjer. porteur do heer C. Nobeld. van de proev'n tot onderzoek, welke graad van rijpheid de gewenschie is bij den oogst van onze landbouwgewassen. portenr de heer K Breebaart Jz. e. omtrent de uitkomsten van de pootgoedproefvelden. Rapporteur de heer C. Nobel. f. omtrent het onderzoek aaat het gebruik van éénjarige stieren Rapporteur de heer J. Koopman. Benoeming van eene commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en Jer begrooting voor het volgende jaar. Voordracht van het Bestuur: de heeren Jb lialff, G. Grooten S de Heer Bepaling van de plaats waar do algemeen^ vergadering in Maart 1902 zal worden gehouden. Voordracht van bet BestuurHoogwoudBesprei king van de belangen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt: a. Tot het steunen van fokvereenigingen. In te leiden door den heer P. Schenk Dz. b. Tot het voortzetten der proeven ter bestrijding van unjer. In te leiden door den heer C. Nobel. c. Om in het volgende jaar wederom proeven te nemen, tot onder zoek welke graad van rijpheid dc meeat gewonschte ia by den oogst van landbouwgewassen, Iu te leiden door den heer KBreebaart Jz d. Tot het voortzetten vau het aanleggen van' aardappelproefvelden. In te leiden door den hoer 0. Nobel. e. Tot het subsidiëeren vau een te Schagen te honden hoefsmidcursus. In te leiden door den heer C. Wydenes. i. Tot het onderzoeken van verschillende monsters lpuzaadkoekenIn te leiden door den heer A. Zijp Hz. g. Tot het nemen van een practische voederproef by mestvee. In te leiden door den heer Dr K H. M. van der Zande h Tot hel honden van voordrachten over bijenteelt en het conservee-en vs groen'en. In te leiden door den heer P. Olij. i Tot het instellen eener enqué e op het gebied van voederen van rundvee. In te leiden door den heer Jb Zuurbier, j. Om eeüe subsidie te verleeeen aan de Vereenigini; van oud-loer]ingen der Landbouwwinlerschool ié Schagen, voor de oprichting van een Melk—,-ont! 61e- Station." In te leiden door den Voorz. k. Om een onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid van aardappelrooiersvoorts tot het beproeven vau landbouwwerktuigen in verband roet de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappy van Landbouw te Alkmaar. In te leiden door den C. Nobel. 1. Tot het benoemeu eener commissie vau onderz >ek naar dc meest doelmatige inrichting van stallen voor jonge paarden In le leiden door den herr K. Breebaart Jz. Bespreking omtrent do behan deling van miltvuur naar aanleiding der ingezonden stukken in de Nederiandsche Landbouwbladen van 21 Sept. en 19 Oct. 11 In te leiden door deu heer D. J. Govers. Bespreking van verdere werk zaamheden Tot vertegenwoordiger van de S. D. A. P. voor de provincie Noord-Holland is gekozen de heer P. Yerweij te HOOGWOUD met 149 van de 238 uitgebrachte stemmen. Uitslag van de ten overstaan van Notaris J. van der Yeen, te Alkmaar, op Woensdag 6 November 1901 in „de Prins Maurits" te NIEUWE NIEDORP gehouden openbare verkooping van een huis, erf en boet, en eenige perceelen bouw- en weiland, staande en gelegen aan het Paadje te N. Nie dorp, bewoond en gebruikt door den heer J- Groot Sz. 1. Huis, erf en boet en 9 perceelen bouw en weiland, tezamen groot 14.65.90 H.A. Kooper de beer K. Groot Hz. te N. Nie dorp voor f16335. 2. Een perceel weiland, aan den Ooster- weg, groot 2.29.20 H.A. Kooper de beer J. Kruit te N. Niedorp, voor f3025.44. Het totaal, groot 16.95.10 H.A., bracht f19360.— op. ZUID-SCHARWOUDE, 7 N o v. Heden gaf onze jeugdige gymnastiek-ver eeniging D. O. V. E. S. eene uitvoering in de kolfbaan van den heer A. Kist alhier. Het kan gezegd worden, dat deze uit voering eene welgeslaagde is. In alle opzichten was, vergeleken bij den vorigen keer, flinke vooruitgang te bemerken. Ja, de ver eeniging bezit eenige krachten, die voor de toekomst veel beloven en waarop men nu reeds trotsch kan zijn. 't Programma vol gende, moeten we van no. 1, „marcheeren", zeggen, dat de houding 't stijve van vroeger had verwisseld tegen een meer ongekunstelde; ook bleef de afstand nu flink bewaard. No. 2, Oefeningen aan bet rek; ofschoon hieromtrent onder de leden een groot verschil is te bemerken, werden flink uitgevoerd; sommigen gaven de meest doorslaande bewijzen van kracht en vlugheid. No. 4, Vrije- en Ordeoefeningen, was 't zwakste puntcor rectheid en overeenstemming in de uitvoering lieten hier dikwijls te wenschen over. De slotoefening echter vergoedde veel. No. 6, Brugoefeningen. Hiervoor geldt wat voor de oefeningen aan het rek gezegd is, in nog meerdere mate. Een aardig tooneelstukje en een paar goed geslaagde voordrachten gaven een aangename afwisseling, terwijl punt 7, „Apotheose", een waardig slot aan dezen avond gaf. Met genoegen kan D. 0. V. E. S. op deze uitvoering terugzien. Laten de leden zoo doorgaan, om te toonen dat kracht, aan vlugheid gepaard, veel vermag. Een goed voorbeeld. De conducteurs aan de Hollandsche lijn hebben gezamenlijk besloten 10% van hunne emolumenten ten bate van de Concentratie kampen in Zuid-Afrika af te staan. Zeker edel en navolgenswaardig. Nov. 1901. Aangev. SCHAGEN, 7 15 Paarden f 75. 2 Veulens 60.— 8 Stieren 300 Gelde Koeien 80. 72 Vette Koeien 170. 20 Kalfkoeien „160. 160 Vaarzen 60. 185 Graskalveren 30. 23 Nuchtere Kalveren 8. 460 Schapen, vette 20. 30 Idem (magere) 12.— 300 Lammeren 12. 3 Bokken en Geiten 5. 16 Varken.-' (magere) 14. 23 Idem (vette) p.K.G. .44 41 Biggen 9.— 200 Konijnen .40 300 Kippen .30 a 80 Eenden .40 a 800 Kilogr. Boter 1.30 a 350 kilogram Kaas .30 a 6500 Kipeieren 6.— a 300 Een deieren per 100 3.40 a HOORN, 7 Nov. 1901. Kleine kaas, hoogste prijs 150.- 90.- 80.— a 130.- 180.- 250.- 230.- 130.- 70.- 21.50 25.— 17.- 17.— 7.- 19. - -.48 12.- 1.20 1.20 1.50 —.35 6.50 29.50. 30.50. Oommissie f 31.Middelbare f aangev. 199 stapels, wegende 648(3 ALKMAAR, 8 Nov. Kaas. Aang^ voerd 375 partijen, wegende 135.000 it; Kleine f 30.- Commissie i 31.-, ^ddel' bare f 31.50. Handel stug.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2