FEUILLETON. TRANSVAAL. Donderdag 14 November 1901. 45ste Jaargang No. 3679. Kureau ftCH £*tmn, 15 4. Medewerker J. W I li E L. Gemeente Sc ha gen. Bekendmakingen. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 3.Franco per post Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone Najaarspaardenmarkt (veulenmark) zal gehouden worden op 28 November a.s. Schagen, 12 November 1S0X Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. De afdeelingen en aangesloten vereenigingen in NOORD-HOLLAND van de Sociaal-Demokratisclie Arbeiderspartij kozen tot Provinciaal Vertegenwoordiger dier partij voor deze provincie de heer P. Verweij te Hoogwoud, die die benoeming aannam. Een provinciaal vertegenwoordiger is belast met de regeling der provinciale propaganda. Deze zal nu spoedig planmatig en met kracht ter band worden genomen. Bij de Zondag 10 dezer gehou den verkiezing voor de Nederlandsch Her vormde Gemeente te NIEUWE NIEDORP zijn als leden van het Kiescollege herkozen de heeren J. Wijn, W. Goedmaat en D. H. Nooij, en gekozen, in de plaats van den heer K. Mijts en vacature-D. Schenk, de heeren H. Nooij en P. Zwanenburg. Als notabel is herkozen de heer D. H. Nooij en gekozen in de plaats van den heer Jb. Pluister de heer C. Smit. De gymnastiek-vereeniging „Hercules" te NIEUWE NIEDOBP had op haar uitvoering van Zondagavond niet zooveel publiek als ze wel eens gehad lieeit. Niettemin, de zaal van den heer Haringhuizen was behoorlijk goed bezet. „Hercules" mag zich weer in een bloeienden toestand ver heugen. Het ledental neemt toe en er wordt elke week ijverig gewerkt. Geen wonder das, dat onderscheidene van de beste leden hunne proeven van bekwaamheid, hetzij op hoogrek of harren, herhaaldelijk met flink applaus, vooral ook van hunne kunstbroederen uit andere plaatsen, beloond zagen. Beuzen- zwaaien beginnen bij „Hercules" gewoon te worden. Om te kunnen genieten van een politieke voordracht als „Barbier van Houtum", moet men dieper in de politiek zitten dan de jonge dames die het gymnastiek-uitvoering- pnbliek vormen. Vandaar, dat de heer J. Peereboom met die voordracht weinig succes had. Veel beter giug het met „Muijs de schutter", die"voor „Ook een lid" inviel. „Ketelmuziek" was larie, maar er werd druk om gelachen. „De Kleine Kapel" leek wel niet zoo goed op dreef als gewoonlijk het geval is. Wij vernemen, dat het perso neel aan de hulppostkantoren te St. MAARTEN en te BURGERBRUG zal worden uitgebreid beide met één postbode. Getuigengeld. Een onderwijzer uit ORANJEWOUD (Fr.) vertrok voor eenigen tijd naar Holland, waar hij een betere betrekking had gekregen. Hij werd gedagvaard Donderdag jl. te verschijnen voor den kantonrechter te Heerenveen, als getuige in een leerplicht-overtreding. Hij kwam en beurdef 23.50 getuigengeld, j terwijl de eisch tegen den overtreder luidde f 1.— boete. De lieer S. C. van BENNTNG- BROEK reed, nabij Abbekerk, over den over weg van de spoorbaanongelukkig geraakte eeu der wielen tusschen de rails. In de verte naderde de trein, en, hoewel hij wenkte om te stoppen, de machinist reed door. Het paard rukte zich los, doch de wageu werd aan splinters gereden. N a b ij WOGNUM w e r de n 14 s c h a- pen gedood en verminkt, die op de spoorlijn liepen. Men meldt: Wat wellicht nog nooit tevoren in November gebeurde, geschiedt thans. De veehouders in KATLIJK (Fr.) en omgeving hebben in de slooten en putten door den lagen waterstand geen water, zoodat zij het drinkwater voor het vee moeten aanvoeren uit wijken, die in verbinding staan met de Schoterlandscbe Compagnons vaart Veeverzekering. Te ALKMAAR werd eene vereeniging op gericht, die een grooten invloed ten goede op den aanvoer op de veemarkten hebben kan. De Alkmaarsche Vee-verzekering-veree niging stelt zich ten doel, aanvoerders van voor de slachtbank bestemd vee te verze keren tegen de schade, welke zij lijden wegens geheele of gedeeltelijke afkeuring van dat vee na slachting, geheel in denzelfden geest als dit geschiedt voor vee op de markten te Purmerend en te Schagen. De verzekering geschiedt tegen vaste premie van f 1.voor een koe en van f 0.10 voor een kalf. De vereeniging bestaat uit de volgende personen D. J. Govers, voorzitter, A. J. Peeck, vice-voorzitter, J. F. van der Oord, D. A. Luiting, P. Sevenhuysen, J. Wonder, commis sarissen, F. Raven, keurmeester en P. Clay, te Alkmaar, secretaris-penningmeester. ALKMAAR, llNov. De vereeni- ging „Alcmaria", tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier heeft een prijs vraag uitgeschreven betreffende het beste plan tot uitbreiding van den Alkmaarschen hout, in verband met den grond die door de gemeente is aangekocht voor f 19.500. De ie prijs f150, door „Alcmaria" daarvoor be schikbaar gesteld, is toegekend aan de heeren Koopman en Van Welie, tuinarchitecten te Rotterdamde 2e prijs, f 50, aan den heer J. J. N. Jurrissen, tuinarchitect te Naarden. De jury bestond uit de heeren jhr. mr. P. van Eoreest te Heiloo, als lid van „Alcmaria" H. C. Poortman, tuinarchitect te Goor, en L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem. Voor den geprojecteerden spoorweg van GROOTEBROEK via Ven huizen naar HOORN is nu in het geheel ruim f230.000 subsidie toegezegd door ge meente- en polderbesturen. Gedep. Staten van Noord-Holland zijn bereid een voorstel tot subsidiëering aan hangig te maken bij de Provinciale Staten. Een begrafenisplechtigheid. Te WINSCHOTEN had een begrafenis plechtigheid plaats, die veel op een reclame optocht geleek, schrijft de Winsch. Ct. Zooals men ons mededeelde werd er een kind van IV» jaar begraven, waarvan de vader, mis schien ook de moeder, tot het Leger des Heils behoort. De lijkbaar werd gedragen door een achttal jonge meisjes, gekleed in langen, zwarten mantel, met een witte sjerp over den schouder. 0-0-0 35. Ditmaal twijfelde mevrouw Appel niet meer; een gloeiend rood steeg haar naar de wangen. Zij strekte, als tot verweer, haar beide armen uit en riep „Claude Brun Hij boog. „Ja, Claude Brun." Haar zelfbeheersching weder terugkrij gend, vroeg zij „Wat wilt ge hier?" „U een dienst bewijzen." „Dat is een waarlijk merkwaardige ver andering sprak ze bitter. „Alles is sedert twintig jaar veranderd, de menschen en de dingen. Deze stap is voor mij onvermijdelijkanders had ik hem niet gedaan." Zij maakte een ongeduldige beweging met haar hand. „Spreek zoo vlug als u mogelijk is. Wat is mijn zoon wedervaren „Het ergste dat zich denken laat. Om hem aan zich te verbinden, om hem van u los te rukken, heelt Dartigues de liefde van den jongen man voor juffrouw Hernandez, zijne stiefdochter, op alle mogelijke wijzen bevorderd. Het is u zeker toch niet ont gaan, welk eene verwarring, welk een ver andering deze zoo sluwe manoeuvre in het -leven van uw zoon zal tengevolge hebben. Over de kist hing een fluweelen kleedje, waarop het wapen van het Leger was ge- borduurd. De stoet werd geopend door een vaandrig met ontplooide banier eu daarachter een schilddraagster met een donker schild waar op met witte letters „Da kinderen voor Jezus." Deze schilddraagster was geflankeerd door twee muzikanten, die af en toe hunne schrille tonen deden klinken. Achter de baar volgden de familieleden met een aantal, zoo mannelijke, als vrouwelijke,soldaten van het Leger des Heils in uniform, allen voorzien van een witten band om den arm. Zoo trok men langs een omweg door een gedeelte van de stad naar den dooden- akker. Toen de kist in de groeve was neergelaten, werd door de volgelingen een lied aangehe ven en na een gebed nam de kapitein het woord, om de omstanders te wijzen op het brooze van het menschelijke leven en hen te vermanen tot een leven in Christus. De rede duurde ongeveer drie kwartier, waarna de luitenant een gebed uitsprak. Na het zingen van nog een Heilslied, verliet de stoet den doodenakker. Het schouwspel trok vele toeschouwers. Een droevig menschenleven- Men schrijft uit HAARLEM Treurig is het, de levensgeschiedenis te hooren van Johanna Petronella van der Wes ten, een 71-jarige vrouw. In haar huwelijks leven werd zij steeds door haar man geslagen en mishandeld en ten slotte in hulpbehoevende omstandigheden achtergelaten. Van dien tijd af begon haar grootste ellende. Zij zwierf van de eene plaats naar de andere, gaf zich over aan misbruik vau sterken drank om haar leed te verzetten, maakte zich schuldig aan diefstal en werd verscheidene malen tot gevangenis straf veroordeeld, zoodat zij in de laatste 10 jaren bijna niet buiten de kerkermuren is geweest. Ook nu weder had zij op 14 Oct. 1.1. te Bloemendaa! eeu vrouwenrok ontvreemd, alleen, naar zij beweerde, om onder dak te komen. Het O. M. vorderde 1 jaar gevan genisstraf. De verdediger vroeg met het oog op haar hoogen leeftijd een geringere straf. De blokkade opgeheven. Het planketsel, dat, zooals gemeld is, den ingang van eene bovenwoning aan den Oosterweg te GRONINGEN versperde, is dezer dagen verwijderd. De huisbaas heeft toegegeven aan de eischen van deu grondeigenaar. Nu wacht hem nog een eisch tot schade vergoeding van den bewoner. Deze toch is vijf dagen van de wereld afge zonderd geweest. In den beginne maakte men weliswaar gebruik van een ladder, die uit een raampje gestoken was en in buurman's tuin uitkwam, doch daar dit niet zonder levensgevaar ging, moest men ook dit eenige middel spoedig opgeven. Vijf dagen dan heeft hij met zijn gezin de vrijheid gemist. De kinderen konden niet naar school, de man (hij is kleermaker) kon zijn klanten, de klanten hem niet bezoeken. Kwam 's morgens de melkboer een em mer op Napolitaansche wijze werd aan een touw uit het raam neergelaten, de melk er in gedaan, en het voorwerp weder opgeheschen. Ging er een bakker voorbij, dan 't raam spoedig ombooggeschoven, geroepen, eu de emmer weder gebruikt en dit middel paste men telkens toe, als men proviand noodig had. En zoo is die emmer de eenige communi catie met de buitenwereld geweest. Daarbij komt nog, dat het huis ternauwer nood bewoonbaar was. De voordeur wegge nomen, de trap gedeeltelijk opgebroken, een Bereid u op een groot en zwaar ongeluk voor, wanneer aan dit alles geen paal en perk wordt gesteld." Ik begrijp u niet, verklaar u duidelijker", riep Francine. „Juffrouw Hernandez wordt door een man bemind, die voor niets zal terugdein zen om haar van den zoon van Dartigues af te namen „En wat kan ik doen Waarom is u hier gekomen, om met mij daarover te spreken „U kunt uwe autoriteit over Pierre laten gelden en hem zeggen, juörouw Hernan dez aan haar lot over te laten." „Bezit een moeder wel zooveel macht over een zoon, om hem te verhinderen lief te hebben „Bezit zij dan niet de macht, om ten- j minste den zoon te verhinderen, dat hij het rustig aanziet hoe zijn vader onteerd wordt „Hoe dat?" „De man, van wien ik u zooeven sprak, heeft Dartigues in zijne macht; hij kan hem met één enkel woord in 't verderf storten en het is voldoende dat hij dat wil, om het ook te doen. Het gansche verschrikkelijke j verleden, dat nog veel erger is dan u wel i weet, zal met één slag worden onthuld. De j naam, dien uw zoon eigenlijk draagt, zal i door de groote menigte als die van een grooten schurk worden genoemd. De zaak is heel eenvoudig uw zoon ziet van juf frouw Hernandez af en zegt haar dat, óf Dartigues wordt gericht. Noch medelijden, noch matiging van zijn eischen, is van den man te verwachten, die deze vordering heeft uitgesproken. Hij heeft juffrouw Her nandez lief, hij wil haar bezitten, dus óf zjj wordt de zijne, óf hij sleurt den naam gedeelte van den buitenmuur uitgekapt, een wand van het vertrek verwijderd. Overal ongezellig, rommelig en vooral koud. Geen wonder dus dat de bewoner een warme tegemoetkoming van den eigenaar gaat vra gen. (N. G. C.) De Notaris A. Sloos te Winkel heeft te LUTJEWINKEL voor den tijd van een jaar verhuurd 2.82.30 H. A. weiland; huurder J. Korff te Winkel, voor f 175. en aldaar voor amotie verkochteeu huis manswoning op voormeld erf; kooper J. Korff te Winkel voor f505. Het postzegel-jubilee. Den ln Januari a.s. is het 50 jaar geleden, dat in Nederland de eerste postzegels zijn in gevoerd. Het Koninklijk besluit daartoe werd ge publiceerd in Staatsblad No. 143, en is ge dateerd 12 November 1851. Engeland beeft in 1890, bij gelegenheid van het gouden feest van den postzegel daar te lande, dit officiëel gevierd, door o. m. een briefkaart en een kaart in geïllustreerden omslag uit te geven, en in Denemarken is nog in dit jaar op den dag der invoering, 1 April, met medewerking van de generale postdirectie, een werk ver schenen, getiteld„Deensche postzegels 1851 1901. Een historische verhandeling volgens officiëele akten", eeu werk dat ook voor ver zamelaars zeer veel belangrijks bevat. Een goocheme rijwieldief. Uit SAPPEMEER schrijft men aan het „V. v. O. G." Toevallig kwam ons een vermakelijke rij wieldiefstal ter oore, voor den eigenaar echter minder aangenaam. Het was met de VeeD- dammer kermis. Iemand, die lustig naar die feestelijkheid fietste op een splinternieuwe Pongers, werd ingehaald door een collega fietsrijder, op een dito merk, doch zeer slechte oude kar. Kennismaking tusschen beiden, hoewel ze elkaar wildvreemd waren, was spoedig ge maakt en keuvelend kwamen zij onder Veen- dam. Daar word even stil gehouden, het was intusschen duister geworden. De berijder van de oude kar maakte de opmerking, dat het toch een enorm verschil zou zijn, het rijden op zijn ouwe en de splinternieuwe van zijn buurman. Hij moest binnenkort toch een nieuwe hebben, dacht wel weer een Fongers te nemen, eu als hij nu even de kar van zijn metgezel mocht berijden, dan kon hij eens zien, of het noodig was, dat hij gauw een nieuwe fiets kocht. Ga je gang maar, zeide de ander bereid willig. Daar stapte de aan een nieuwe fiets toe zijnde mijnheer op de nieuwe Fongers, draaide een paar maal rond, om vervolgens een bewijs af te leggen van zijn bedrevenheid in de edele kunst. Hij verdween dan ook zoo snel mogelijk en probeert bepaald nog de nieuwe fiets, tenminste de oude kar is tot nog toe op zijn plaats gebleven en niet terug gehaald. In de vroedschap van een Geldersch stedeke had nog niet zoo lang geleden een komisch intermezzo plaats. Aan de orde was een belangrijk voor het bewuste stedeke belangrijk -onderwerp. De voorzitter vraagt, of iemand daarover het woord verlangt. Staat op een der leden, een eerzaam burgermannetje. En spreekt„Ik zij d'r teuge." Na welke woorden~de vroede man met veel nadruk weer gaat zitten. De Voorzitter„Zoudt u uw stem niet willen motiveeren van Pierre's vader door het slijk." Claude had zich, terwijl hij sprak, tot een zekere warmte laten verleiden. De toorn die in hem kookte, brak naar buiten. De gemoene, wraakzuchtige jaloerschheid gaf zich nu in deze leelijke bedreigingen lucht. Francine doorzag Claude dadelijk en met rustige waardigheid sprak zij „En die man zijt gij." Hij beefde, streek met de hand over het voorhoofd, en sprak dot „Ja, die man ben ik. Ik zou ook eigen lijk niet weten, waarom ik dit zou ver- j zwijgen, ik kan openhartig spreken." „En uw ouden compagnon, uw vriend, wilt ge dus op zoo'n gemeene, lage wijze ver raden „Ik vergeld hem alleen dat, wat hij mij heeft aangedaan kwaad met kwaad ver gelden, is dat niet rechtvaardig Zij maakte een beweging van tegenzin. „Vorder van mij niet, dat ik een oordeel vel over de daden, die gij beiden hebt bedreven." „U heeft gelijk zoo te spreken. Ik had ook niet gehoopt op een welwillende ont vangst van uw kant, maar ik rekende op uw verstand. Begrijpt u wel goed, dat, als Pierre door Dartigues wordt vastgehouden, de jongen zijn verdert tegemoet gaat U heeft er zeker nu wel reeds een oordeel over kunnen vellen, met welke rasse schreden hij den verkeerden weg zou opgaan, als hij in contact bleef met zijn vader. Nu reeds heeft hij het geleerd, zich ver van u verwijderd te houden, hij twijfelde reeds aan u, hij was er alreeds zeer na aan toe, u te beschuldigen van een slechte daad tegenover zijn vader. Hoed u voor den ellen- digen invloed, welken Dartigues op den Jongen man kan hebben. Er is menig middel, om invloed t9 kunnen krijgen op een jong, onbedorven gemoed, en Dartigues heeft er slag van invloed uit te oefenen op iemand, als hij zich dat tot taak heeft gesteld. „Wanneer het zijn moet, kan hij den man van eer uithangen en huichelt liefde en vereering voor den persoon, dien hij voor zich winnen wil. Houd uw zoon verre van hem, anders wordt hij u ontroofd, en deze rechtschapen, eerlijke jongen wordt bepaald een egoïst, een huichelaar, een be drieger, zoodat gij u met afschuw van hem hem zult afwenden." „U is en blijft steeds dezelfderiep Francine. „Gij, die er eens zooveel toe hebt bijgedragen dat zijn vader zich in het verderf stortte, gij doet nu al het mogelijke om ook den zoon te benadeelen, door mij er op te wijzen, dat ik ook hem zal kunnen verliezen. Welke geheime vreugde moogt ge er toch in vinden, mij te kwellen? Ik heb niets meer gemeen met Dartigues Waartoe komt ge naar mij toe en spreekt mij van hem Wat is mij gelegen aan alles, wat met hem gebeuren zal of kan Heb ik het recht, dat ik mij niet meer met hem behoef te bemoeien, niet duur genoeg betaald Onteerd is hij in mijn oogen dat niet al reeds? Wat gaat mij dien man aan Ik ken hem niet, neen, ik heb niets gemeen met hem „Tóch welde zoon En daarom zijt ge zoo boleedigd. Ge hebt alles, wat Dartigues betrof, van u afgeschud en ge zijt mevrouw Appel geworden. Maar ofschoon ge met de verandering van positie ook van naam verwisseldet, hebt ge toch uw hart niet kunnen bedriegen het is vervuld van dat Vroede man reageert niet; zwijgt met groote volharding. De voorzitter, ongeduldig Jamaar n behoeft toch niet het woord te vragen alleen om te zeggen dat u er tegen bent. Dat blijkt bij de stemming wel. Waarom bent u er eigenlijk tegen Vroede man, opspringend, nijdig, met forsche stemIk zij d'r teuge, wijl ik d'r teuge zij. En zet zich weder. Tableau. (N. A. C.) Ook een pr o-B oer. Afgeluisterd op de veemarktVeedrijver tegen een onwillig varken „Allo sjamberlijn." U. D. WIERINGEN. Heden, Maandagavond, klinkt een vroolijk kindergezang door de straten van Hippolytus- hoef. De jeugd loopt het dorp door, met brandende lampions, en viert onder het zingen van een liedje, het St. Maartensfeest. Jammer, dat hier en daar de grootere jongens de kleinen in hunne vreugd storen, door het uitblazen der kaarsen, of een schop tegen de lampions te geven. Dinsdagsavonds besluiten zij hun eigenaardig feestje met 't verbranden der stukjes kaars, die zij van den vorigen avond overhouden. WIERINGEN. Na afloop der Godsdienstoefening, Zondag lONov. j.L, had eene vergadering piaats van het Kiescollege. In deze vergadering zijn tot ouderling en diaken der Herv. Kerk herkozen de heeren P. Luyt, te Hippoly- tushoef en G. Keijzer te Westerland, die hunne benoeming weder hebben aangenomen. Het Internationaal Dames comité „Alcmaria", tot leniging van de nooden van vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen in Zuid-Afrika, heeft de zekerheid gekregen, dat de gelden, naar de kampen gezonden, in de beste orde werden ontvangen. Het comité zendt nu gelden naar verschillende kampen, uit voorzichtigheid in kleine bedragen, hetgeen veiliger schijnt te zijn dan groote sommen. „Alcmaria" hoopt in staat te zijn, geregeld wekelijks te kunnen verzenden. Het totaal bedrag der door het comité tot heden ontvangen gelden beloopt f 14.798.50V2. Bovendien heeft het bericht ontvangen van vele nog te houden collecten en dat door het sub-comité te Haarlem is gecollecteerd de belangrijke som van f"GIOI.57*/2. Op vele plaatsen in ons land zijn schoolcollecten gehouden, waarvan het totaal der ingekomen gelden bedraagt f 738.84. Over het gevecht bij Bakenlaagte nog enkele bijzonderheden Kolonel Mackenzie heeft het bevel aan vaard over de kolonne van wijlen kolonel Benson. Kolonel Benson, die een zeer dap per soldaat was, kreeg drie wonden in zijn laatste gevecht. Hij bleef bij kennis tot het laatste en werd binnengebracht en stierf binnen de geïmproviseerde borstweringen van het kamp te Bakenlaagte. Vele van do kanonniers, van de man schappen die het geleide van de kanonnen vormden en van do ScottishHorse sneuvelden. De officieren en manschappen waren elk met gemiddeld acht kogels doorboord. In eeu stortregen deed Louis Botha, die in 24 uren 100 K.M. had afgelegd, onver wacht met 700 Boeren een charge op de achterhoede eu de twee kanonnen. kind, dat Dartigues u wil ontrooven want hij heeft plotseling Pierre liefgekregen toen hij hem terugvond. Deze niets ontziende egoïst, die nooit iets anders heeft liefge had dan het succes op zijne daden, omdat daarin zijn eigen IK werd verheerlijkt, deze snoodaard is plotseling teeder geworden en heeft den jongen lief, oprecht! „Morgen zal hij niet meer zonder hem kunnen leven en hij zal hem u zoo zeker ontrukken, als hij hem aan zijne stiefdoch ter uithuwelijkt. Dit huwelijk is het, dat verhinderd moet worden, en daarin, begrijp dat goed, stemmen onze belangen overeen." Francine maakte een heftige beweging van protest. „Goed, goed," ging Claude voort, „hecht u niet aan woorden, dan toch zeker wel aan dadenu verliest Pierre, ik verlies Bella. Is u er dan niet bang voor, afge scheiden of ik nu gelijk heb of niet, om uw zoon te verliezen? Bedenk toch dit eene, dat, als hij met juffrouw Hernandez trouwt, ge uw zoon niet meer zult bezitten; en dat geschiedt, wanneer ik niet iügryp om elke harmonie tusschen Dartigues en zijn zoon onmogelijk te maken. Voor u en Pierre zullen de zaken heel slecht staaD, als het Dartigues gelukt den jongen man vast aan zich te verbinden. -- Ik heb u gezegd, dat ik tot alles bereid ben om Bella de mijne te kunnen Doemen. Wanneer er geen onoverkomelijke hinderpalen tusschen Pierre en Bella worden geplaatst, dan zal ik hen wel scheiden en tot welken prijs, dat zult u dan ervaren. Ik zal de bedrie gerijen, de slechte daden, die Dartigues heeft bedreven, en waarvan ik de bewijzen in mijn zak heb, bekend maken WOEDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1