Donderdag 5 December 1901. 45ste Jaargang No. 3685. EERSTE BLAD, Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Kennisgeving. Rinnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. OT, AimiBilis- Lu ai. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fSureau SCffiAGEjtf, Laan. D 4. UitgeverP. TRAPMAN. J!edewerkerJ. W I K. E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke "ummers 5 Cent. ADVERTENTLEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit twee bladen POLITIE. Ter Secretarie dezer Gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren GOUDEN OORBEL LETJE. Ter Secretarie dezer gemeente zijo inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden pet en 2 achter gebleven schapen, terwijl inlichtingen worden verzocht omtrent 1 vermist schaap- Het Hoofd van het Plaatselijk Bestnur der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter kennis van de inge- zeleneu dier gemeente, dat liet kohier No. 2 der Bedrijfsbelasting op den 2en Dec. 1901 door den Heer Directeur der Directe B lastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke Tervolgingen, weike uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan. Schagen, den 3 December 1901. Het Hoofd van het Plaatselijk Besiunr voornoemd, H. J. Pot. Ueketidmakingr, De Burgemeester van SCHAGEN brengt, ter voor» koming van bekeuringen, ter kennis van de ingezetenen, dat de schoorsteenen, ingevolge het bepaalde bij de politie- verordening dier gemeente, ten minste twee malen 's jaars en wel in December en Maart moeten worden geveegd en schoongemaakt. Schagen, 3 December 1901. De Burgemeester voornoemd, H J. POT. Raadsvergadering van ZIJPE, Dinsdag j.1., om half elf.Afwezig de heer Mann, zonder kennisgeving. Na opening deelt Voorzitter mede, dat de heer Bossen, Secretaris, tot herstel van gezond heid buiten de gemeente vertoeft, doch dat de heer B. a. s. Dinsdag weder hoopt thuis te komen. De le ambtenaar ter secretarie, de heer Bakker, zal daarom heden de functie van secretaris vervullen. De notulen worden na lezing goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat de Verordening op den Hoofdelijken Omslag teruggekomen is van Ged. Staten, met eene geringe aanmer king. Met deze aanmerking kan de Baad zich vereenigen. Volgtbenoeming Regent Armbestuur. Voorz. deelt mede, dat de heer De Moor, aftredend, niet herbenoemd wenscht te wor den, en dat voor de functie de heer Joh. van der Oord wordt aanbevolen, die de benoeming waarschijnlijk zal aannemen.Bij stemming wordt de heer Van der Oord met algemeene stemmen benoemd. Daarnabenoeming Regent en Regentes van het Weeshuisperiodiek aftredenden de heer J. van Leverink en Mej. P. Bossen Voorthuijsen. De dubbeltallen, hiervoor opge maakt, luiden Voor Regent de heeren J. v. Leverink en H. O. W. Stöve Voor Begentes de damesP. Bossen Voorthuijsen en A. PlevierDe Moor. De heer v. Leverink en Mej. Bossen worden met 0-0-0 41. In het eerste oogenblik gevoelde Pierre allen lust, Dartigues aan zichzelf over te laten, hem het geheim van zijne redding niet te openbaren, om eens to kunnen aanschouwen hoe zijn vader zich zou uiten, en hem eindelijk eens in den grond te leeren kennen. Hij kon hem nu betrappen; kon nu achter den schijn van eerlijkheid en grootmoedigheid den waren Dartigues zien, dien hij reeds verdacht van de beul Van zijn moeder te zijn, de lasteraar van Appel, de mede-schuldige aan al die lage daden van bedrog en zwendelarij. „En bovendien", zoo vervolgde Dartigues, „wat had Brun meer kunnen zeggen, dan wat reeds hónderden malen afgedrukt is gewor den Dat bij onze groote ondernemingen, als van de haven van Gabès, de steun van de regeering is gevraagd Ten eerste, moet men het bewijzen 1 En dan, wanneer de regeering ons menig zaakje gemakkelijker beeft gemaakt, is dat een reden om de ministers daar hard over te vallen Dat zou wel wat al te ver gaan. De menschen, die dergelijke lasteringen uitspreken, zouden wellicht in staat zijn, zelf zoo te handelen, omdat ze er zoo vlug voor gereed zijn te beweren dat anderen het hebben gedaan. Ik wantrouw de menschen, die de zwak heden van liet geweten zoo heel nauwkeurig algemeene stemmen benoemd. Voorz. stelt vervolgens voor, de collecte voor Nieuwjaar evenals vorig jaar te doen houden, wat de Raadsleden goedvinden. Een suppletoir Kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op f 14. Wordt nog medegedeeld, dat de heer De Wit is benoemd tot zetter voor de Directe Belastingen in de plaats van den heer Zijp. De rondvraag levert hierna niets op en Voorz. sluit de vergadering, waarbij hij den heer De Moor dank zegt voor de diensten, door hem bijwezen als Begent van het Arm bestuur, welke functie de heer De M. zich beijverd heeft goed waar te nemenVoorz. hoopt tevens, in den heer Van der Oord een goed opvolger te zullen krijgen. Vergadering van den Raad der gemeente ANNA PAULOWNA, gehouden op Dinsdag 3 Dec. 1901des morgens 10 ure. Voorzitter de heer J. Jelles, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en de goedkeuring der notulen. Daarna is aan de orde: de regeling van de jaarwedden van de onderwijzers. Hoofden van scholen, met minder dan 10 dienstjaren f 1000.meer dan 10,minder dan 15 dienstj. f 1050.15 dienstj. en meer f 1100. De heer Rezelman stelt voor, te lezen van 5 tot 10 dienstj. f 1050 en zoo vervolgens dan duurt het niet zoo lang dat een hoofd der school verhooging van jaarwedde krijgt. De verhouding van een onderwijzer met hoofdacte en plaatsvervangend hoofd, tot het eigenlijk hoofd der school vindt spr. niet zooals hij dat wel zou wenschen. De moge lijkheid bestaat, dat, als het hoofd verkeert in het ongunstigste geval,en de hulponderwijzer in het gunstigste, dat hun jaarwedden gelijk zijn bijna. De hoofden van scholen hebben hier altijd aanmerkelijk meer gehad dan de onderwijzers, en die toestand moet zoo blijven, daar anders de onderwijzers bij deze nieuwe regeling meer zullen profiteeren dan de hoofden. Spr. vestigt de aandacht op de school van den lieer Van Gorkom; daarvoor profiteert de gemeente het meest van de bijdrage van het rijk. Voor het hoofd f 110.en voor de juffrouw eveneens f 110.—, dus f 220. tezamenaan de andere scholen veel minder. De heer v. Gorkom geniet geene verhooging bij de nieuwe regeling en de juffrouw ook niet, dus houdt de gemeente geheel die f 220. en daar profiteeren de andere onderwijzers van; dat is volgens spr. niet billijk. Voorz. merkt den heer Bezelman op, dat hij met zijne vergelijking tusschen onderwijzers en hoofden van scholen op het oog heeft de onder wijzers met verplichte hoofdacte en die vervan gen zoo noodig het hoofd van de school. Boven dien verkeeren de heeren hoofdonderwijzers in de Anna Paulowna in een zeer gunstige positie in vergelijking hij andere gemeenten in den omtrek. De heer Bezelmandat is toch steeds het geval geweest, linn tractementen waren vroeger toch ook reeds hooger. De heer De Graaf meent, dat de redeneering van den heer Rezelman niet opgaat, de mogelijkheid van die gelijkheid bestaat, maar die mogelijkheid is toch niet groot. De heer Van Wijk is het ook niet met den heer Bezelman eens. De onderwijzer met verplichte hoofdacte is iemand, die van dezelfde capaciteiten is ongeveer als het hoofd der school, en toch is het verschil in beider inkomen al zeer groot. Het hoofd heeft f 1000.met vrij wonen, dat is voor een hoofd aan school 8, in een plaats als Anna Paulowna, hoog. Vergelijk eens bij de Zijpe, daar heeft het hoofd te Schager- brug, de hoofdplaats, f 1000.de andere kennen dat zijn in den regel zelf niet van die edele luidjes. De aangelegenheid van Gabès is bovendien door Ciaude Brun zelf geleidik weet niet, wat hij allemaal heeft gedaan, misschien is hij zelf wel verantwoordelijk voor al datgene, wat hij mij ten laste wilde leggen. Wij zijü zeer nieuwsgierig hem te zien, want hij zal rekenschap hebben af te leggen. En ben ik eerst afgevaardigde van Maillane, dan zal men mij geen weg laten bewandelen, dien ik niet van plan ben te gaan." Bij deze laatste woorden zette Pierre een zeer verwonderd gelaat en zijn oogen richtten zich op Dartigues. „Maar is u dan nog van plan, uw candi- datuur te handhaven „Wat of ik daaraan denk? Dacht je dan, dat ik zou terugtreden Ik zal in geen enkel geval retireeren. Dat zou zooveel beteekenen als schuld bekennen." „Wees voorzichtig, men kan een man ontzien zoolang hij in den donker blijft, maar men slaat hem neêr, zoodra hjj meer naar voren treedt. „Je ziet tocb, dat men mij niet heeft neergeslagen, men kè.n het niet." „Maar wat verwacht u toch van deze verkiezing „Alles! Het is het tweede deel van mijn loop baan, die nu begint. Tot dusverre heb ik ge arbeid,om mij een vermogen te verschaffen; in de toekomst zal ik alleen mijne verheffing in het oog houden. Ik ben zeer eergierig.Voor een man als ik bestaat er niets, dat niet is te bereiken. Ik wil een leidende positie in het land innemen, ik wil töt grootheid en aanzien komen. Ik heb de geheele we reld doorgereisd, ik ken de behoeften van alle volken, de droomen van alle heer- hoofden maar f 900.dus de heer v. Gorkom verkeert al reeds in een zeer gunstige positie. Spr. heeft niet alleen het oog op den heer v. Gorkom, maar ook op diens opvolger. Waarom moeten de hoofden zooveel meer tractement hebben dan de hulponderwijzers De heer Bezelmaneen hoofd van een school heeft veel meer verantwoordelijkheid dan de onderwijzers. De heer Van Mullem kan wel met het idee van den heer Bezelman meegaan. Hij vraagt, met het oog op de dienstjaren, of de jaren, buiten de gemeente doorgebracht, ook meetellen. Voorz. licht in van ja. De heer v. Mullem meent, dat dit antwoord met dat, door Voorz. vorig maal gegeven, niet klopt. Toen beweerde Voorz. het tegenovergestelde. De zaak is toen ter sprake gebracht, men is er echter over heengegleden en tot geen resultaat gekomen. De heer Volder brengt den heer v. Mullem onder het oog, dat hij zich vergistVoorz. heeft in de vorige vergadering hetzelfde antwoord gegeven als nu. Het voorstel van den heer Bezelman wordt in stemming gebracht en verworpen. Voor stemmen de heeren Bakker, Van Mullem en Rezelman. De verdere regeling luidde Onderwijzers van bijstand minder dan 10 dienstjaren f 550. 15 f 600.- 20 f 650.- 20 en meer f 700. Voor hoofdacte f 100.hoofden van scholen genieten vrije woning, zoo moge lijk met tuingehuwde onderwijzers of weduw naars, van 28 jaar en ouder met 1 of meer kinderen, eene tegemoetkoming in de huis huur van f 50.voor het herhalingsonder- wijs 60 ct. per lesuurde tegenwoordige salarissen ondergaan geen verlaging door deze nieuwe regeling met inbegrip van het herhalingsonderwijs. De heer Bakker acht 60 ct. voor herha lingsonderwijs niet hoogSpr. informeert naar omliggende gemeenten. De heer Volder oordeelt, dat we daar niet mede noodig hebben. De heer Bakker legt zich bij het algemeene oordeel der vergadering neer en met alge meene stemmen wordt de regeling goedge keurd. De begrooting is daarna aan de orde. Deze wordt zonder discussie met algemeene stem men vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 20488.505. Uit de begrooting laten we de volgende posten volgen: Ontvangsten. Batig saldo vorigen dienst f275.78; huur van huizen f150; 40 Opc. Gebouwde Eigendommen f 1209.28 10 Opcenten Ongebouwde eigendommen f 678.5250 Opc. personeele belasting f 1552.0372Hoofdelijke Omslag f 4200Hon denbelasting f 300Vergunningsrecht f 320 Begrafenisrechten f 300 Schoolgelden f 425 Vergoeding van het Bijk in de kosten van het Lager Onderwijs f3385; Uitkeering van het Rijk, overeenkomstig art. 1. der Wet van 24 Mei 1897 (vroeger Vs Personeel) f 6814.54 id. volgens art. 10 der Wet van 24 Mei 1897, f 325Bijdrage van het Rijk in de kosten van het herhalingsonderwijs f 90Bijdrage v. d. Provincie voor een Reglement op de wegen f325. Uitgaven: Jaarwedde Burgemeester f650; id. 2 Wethouders f100; id. Secretaris f 650 id. Ontvanger f 250presentie-gelden Raadsleden f 75id. Ambtenaar ter Secreta rie en Bode f 300 Licht en brandstoffen f 30 Schrijf- en bureaubehoeften enz. f 300 Onder schers. In mijn volle kennis van de oor zaken, zal ik iedere aangelegenheid tot heil van Frankrijk kunnen helpen afwikkelen. Ik koesterde deze hoop reeds toen ik zag, dat het geluk mij begon toe te lachen, en nu ben ik volkomen meester van mijzelf, van mijne gedachten, van mijne kracht. Ge vraagt mij, of ik er aan denk den strijd op te geven Mijn gansche leven is een strijd geweest. Tot mijn laatsten zucht zal ik dien strijd doorvoeren, om de schoonste zege te kunnen wegdragen, die zege, welke aan het land mijner geboorte, waarin ik machtig wil sterven, de opperheerschappij verzekert." Door deze dikke woorden, meêgesleept was Dartigues' gelaat opgehelderd, zijn gestalte scheen grooter, zijn oogen schitter den. Pierre zag met smart, dat zijn vader beteekenende eigenschappen bezat, maar vol strekt geen edel denkendat elk plichts besef ontbrak. Hij zag hem in zijn geest, zooals hij in zijn leven geweest moest zijn alles op offerend aan zijn eergierigheid en door de grootheid van deze eergierigheid, die bijna reikte tot genialiteit, gedreven tot wat hij had gedaan. Wat deed het hem een pijn, deze groote eigenschappen te moeten ontdekken op een oogenblik, dat de bezitter daarvan zoo weinig blijk van hoog en edel denken gat. De gewetenlooze gelukzoeker trad in Dartigues' persoon te voorschijn en zijn eigen zoon was het, dien hij tot getuige opriep dat hij het goed recht bezat, met alle de hem ten dienste staande middelen naar verheerlijking van zichzelf te mogen jagen. „Mijn vader, al uw daden en gansch uw streven zijn in hun kern rotEn u kunt ook houd en schoonhouden van Raadkamer en Secretarie f 150Aandeel in de kwade posten f100; Jaarwedden gemeente-opzichter, klok kenluiders en klokkenist f 75Onderhoud gemeente-eigendommen f 264Onderhoud begraafplaats en kosten van begraving f 140 Aanleg van houtbeschutting bij de scholen f 10 Grondlasten f35; Polderlasten f27; Jaar wedde Veldwachter f75; Gratificatiën brand- spuitlieden f 75 Onderhoud brandspuiten, enz. f 75Onderhoud lantaarns en verdere kosten van verlichting f 125; Kosten van maat regelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten f 25 Jaarwedden Onderwijzers f 8050 Herhalingsonderwijs f 180Kosten v. h. instandhouden van schoollokalen en onder wijzerswoningen f 500id. aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen f 200; id. leermiddelen enz. f 300Kosten van verlich ting, verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen f 500Kosten schoolbiblio theken f 40 belooningen en cereblijken f 10 Salaris Secretaris v. d. Comm. tot Wering van Schoolverzuim f 40Presentiegeld der leden van id. f 40Belooning van den geneesheer en vroedvrouw f882.60; Kosten van verpleging van arme krankzinnigen f 549. L5Onderstand aan behoeftigen f 3000presentiegeld der leden v. h. Armbestuur f 50Salaris Secret. Armbestuur f 50Benten van geldleeningen f 340aflossingen id. f 655.10Kosten brand verzekering van gebouwen f 110Jaarwedde v. d. besteller f 75; id. Keurmeester over het geslachte f 25Ligger der Wegen f 650 Onvoorziene uitgaven f 23.40 Va- Ingekomen is een adres van de Afdeeling Anna Paulowna van „Het Witte Kruis' waarin wordt verzocht, dat do Raad adhaesie betuigt aan het adres, door de Afdeeling aan de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij ge zonden. Aan de maatschappij was gevraagd om demping van den spoorput, omdat de toestand van het water daar niet voldeed aan de eenvoudigste hygiënische eischen. j De Raad hecht met algemeene stemmen zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W., om adhaesie te betuigen. Yan Ged. Staten was ingekomen een schrij ven met de mededeeling, dat afwijzend was beschikt op het bezwaarschrift van J. Smit over zijn Hoofdelijken Omslag, zoodat zijn aanslag bleef gehandhaafd. Het suppletoir kohier Hondenbelasting werd bepaald op f 9. De rondvraag: De heer Geerligs vraagt, of Voorzitter de politie wil opdragen, het oog te houden op het schijnen van licht op den wegdat was Zondagavond het geval in de Kleine Sluis. Voorzitter zegt, hetzelfde te hebben opge merkt en Maandag de politie reeds te hebben opgedragen, de overtreders op het euvel op merkzaam te maken. De heer Van Mullem zegt, even te moeten terugkomen op hetgeen in de vorige vergade ring behandeld is. Er is beweerd, dat ik de meening zon zijn toegedaan, dat het onderwijs aan het Breezand niet goed zou zijn ik heb in 't algemeen gesproken en de voorwaarde gesteld voor een goede salariëeringdegelijk onderwijs. Ik heb in 't algemeen gesproken. Ik heb verder geklaagd over de verwaar- loozing van de kleeren der kinderen, en ik heb daarbij aangedrongen op verbetering. Ik heb gezegd, dat het schoolverzuim, het een oogenblik te laat komen, gestraft werd, en heb de vergadering in overweging gegeven een geschikte klok of bel te plaatsen. Toen B. en W. een onderzoek hebben ingesteld, heeft dat college in de vorige vergadering op den trein gewezen als een waarschuwing voor de kinderen om naar school te gaan. Meester Kuiper heeft dat zeker al zoo vele jaren gedaan niet hopen op wat ge u met de verkiezing van Maillane zoo al hebt voorgespiegeld, omdat deze verkiezing onmogeljjk is." Dartigues schrikte. „Droom je „Neen vader, u is het, die zich aan droo men overgeeft. En het bereidt mij diepe smart, u te moeten wakker schudden." „Mijn verkiezing tot algevaardigde van Maillane zou onmogelijk zijn waarom dat?" „Omdat Des Barres uw tegenstander is." „En wat gaat mij Des Barres aan Hij is uw vriend, dat weet ik, en met het oog op u zal ik hem verschoonen. Hij bestrijdt mij ik verdedig mij en zoek de overwin ning, dat is slechts natuurlijk en gerech tigd." „Neen, dat is nu niet meer gerechtigd, want hij heeft u den grootsten dienst be wezen, welken een mensch maar aan een ander bewijzen kan, en dat heeft hij gedaan uit liefde voor mij." Dartigues bleef staan, keek zijn zoon wantrouwend aan, en zeide „Welken dienst heett hij mij bewezen, die zoo kostbaar is Pierre stond sidderend op,maar hij deinsde er niet voor terug, uit te spreken wat hij had te zeggen. „Hij redde vandaag uw eer I" „Hij hoe dat „Op mijn smeeken heeft: hjj den markies De Coutras opgezocht en hem bezworen, dat hij van zijn voornemen zou atzien om tegen u op te treden." „Op jouw smeeken?!"riep Dartigues.„IIoe, je hebt je partij gesteld tegen mij zonder mij te hooren Je hebt je laten verleiden dèt te gelooven, wat een eillendeling maar goed -pond. vaa .mij uit te apuwen Je^hebt en wil die voorvaderlijke manier voortzetten. Maar een trein is toch een slechte waarschu wing, een trein kan te laat komen. Spr. zal er evenwel niet verder op doorgaan, om niet in botsing te komen met de wet. De wet geving legt meester Kuiper niet op, na school tijd op de kinderen te lettenhet opzicht over de kinderen wordt dan aan de politie overgelaten, en daarom wil ik een vraag doen. Het baden aan hetBreezandgaatop een onge rijmde manier en als een bad voor de kinderen een behoefte is, gebeurt dat niet op een geschikte plaats. Meester Kuiper beweert, op die plaats beter het oog op de kinderen te kunnen houden, maar de wetgeving verplicht meester Kuiper niet, op die kinderen te letten, het is buiten de schooluren, daar heeft zijn opzicht opge houden en is dat politiewerk. Ik wil niet met de wet in botsing komen en het voor stel niet doen een bel te plaatsen, want als de Raad dat zou besluiten, zou de heer Kuiper kunnen zeggenik ben wel hoofd van de school, maar niet verplicht de klok te luiden en zoodoende zou 'ik met de wet in botsing komen. De manier, waarop in het Breezand wordt gebaad, is ongerijmd, de zedelijkheid der kinderen aan het Breezand laat veel te wen schen over en de zedelijkheid moet gehand haafd worden. Meester Kuiper en Burge meester en Wethouders hebben zich van het onderzoek gemakkelijk afgemaakt en bij die gemakkelijkheid kan ik mij neerleggen, daar mee kan ik meegaan, als er maar gezorgd wordt, dat het verbetert. Het is volgens mijn plicht en geweten, dat ik gehandeld heb. Ik ben gegriefd, dat er beweerd is, dat het prikkeldraad met de kinderen niet van be- teekenis was, 't was zeer van beteekenis. Voorzitter: Is u uitgesproken, mijnheer Van Mullem? Volgt bevestiging,waaiopVoorz. zegt: U, mijnheer Van Mullem, brengt hier steeds het onderwijs ter sprakeik kan en zal u niet verbieden, daarover in den Raad te spreken, maar wil u er even op wijzen, dat de zorg voor het onderwijs aan B. en W. is opgedragen en niet aan den Raad, en al die kwesties over bel, prikkeldraad, enz., hooren hier eigenlijk niet thuis. Hierna gaat de Raad in comité ter behan deling van een suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag. HOORN, 1 December. Toen een paar jaren geleden het voorloopig comité voor den aanleg van een locaalspoorweg Hoorn—Grootebroek zich tot den gemeente raad wendde met verzoek om financiëelen steun, werd het uitgenoodigd alsnog op te geven, door welke maatschappij de lijn in exploitatie zou worden genomen. Thans heeft het comité zich andermaal tot tot den raad gewend met zijn verzoek, onder mededeeling, dat de Hollandsche IJzeren SpoorwegMaatschappij de exploitatie heeft toe gezegd. Deze neemt derhalve voor hare rekening het rollend materieel, berekend op f 110.000. Voorts is toegezegd door gemeente en polderbesturen f 230.000, terwijl uitzicht bestaat, dat door het Bijk zal worden bijge dragen f 230.000 en door de Provincie f150.000 De totale raming is f 800.000, zoodat nog f 80.000 noodig is, zal het opgemaakt plan tot uitvoering kunnen komen. Te OUDENDIJK doet zich het zeldzame geval voor, dat, terwijl het aandeel der gemeente in de lichting voor het volgend jaar is bepaald op slechts één man, dat aan deel toch nog niet geleverd zal kunnen wor den. Van de 5 lotelingen toch reclameeren er 3 vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn éénige wettige zoon, ter wijl de beide overigen zonder twijfel afge keurd zullen worden. een vreemde, mijn tegenstander gesmeekt, in mijn zaken in te grijpen Wie bewijst je, dat ik je hulp noodig heb gehad? Kon ik me niet alleen verdedigen Ik zou het gedaan hébben, ik bezat de middelen daar voor je hebt mij verraden, terwijl je m&endet mij te redden Dartigues beefde van toorn. De woorden kwamen in ziedend gloeienden hartstocht op zijne lippen, hij greep naar een groot papiermes en draaide het zenuwachtig heen en weer. „Vader," sprak Pierre, „geloot maar niet mij te kunnen bedriegen; het bewustzijn, dat u geborgen bent, moge u uwe gansche zekerheid weer teruggeven, maar het gevaar, waaraan u hebt blootgestaan, was doodend." „Dwaas, wat weet gij daarvan Heb je de papieren gezien?!" riep Dartigues, z(jn drift niet meer meester. „Waren ze mis schien in jouw handen „Deze niet; maar de papieren van Galbran." „De papieren van Galbran?" stotterde Dartigues verbluft. „Wat moet dat betee kenen De papieren van dien spitsboef Die heb jij in handen gehad Jij was het dus, die ze had gekocht „Ja, vader," antwoordde Pierre, smarte lijk bewogen. „Het was het eenige, wat ik meende te mogen koopen voor het geld, dat u mij badt gegeven het hielp mij, uw naam te reddeD." „Eu wie levert je het bewjjs, dat ik je hulp noodig had? Kon ik mij niet alleen verdedigen Ik zou het gedaan hebben, want ik bezat er de middelen toe. Ik zeg u nog eens, gij hebt mij verraden, terwijl ge meendet mij te redden." Een pauze ontstond. Wordt vervolgd,

Schager Courant | 1901 | | pagina 1