Donderdag 19 December 1901. 45ste Jaargang No. 3689. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AüVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau ICHAGKI, Laan, O 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 li E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Nieuwjaarsgroeten. Gemeente S e h a g en. Bekendmakingen. Rinnenlandsch Nieuws. FEUILLETON 45. SGHAOER Bimis- COURANT. Ahutiitit- LiihiiilM Ia ons nummer, dat Oudejaarsavond (Dinsdag 31 Dec. e.s.) verschijnt, zal weder gelegenheid bestaan tot het bren gen van een Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden, begunstigers enz. Deze advertentiën zullen geplaatst worden ad 25 cent contant van 1 5 regels. Elke regel meer zal berekend worden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aldaar op de laatste weekmarkten onbeheerd zijn achtergebleven drie Schapen, die, wanneer zij niet worden opgebiecht eerlang publiek zullen worden verkocht. SCHAGEN, 17 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J POT. De Secretaris DENIJS. Raadsvergadering te BARSIN- GERHORN, Dinsdagnamiddag te 2 ure. Afwezig de heer T. Koomen Az., wegens ongesteldheid. Na opening door den Voorzitter, den heer D. Spaans, Burgemeester, leest de Secretaris, de heer P. Bronder, de notulen, en worden deze zonder opmerkingen goedgekeurd, met dankzegging voor de getrouwe weergeving. Hierna mededeeling der ingekomen stukken 1". Missive van Ged. Staten, met goedkeuring der rekening over 1900 2°. id. suppletoire kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hon denbelasting 3°. Procesverbaal Kasverificatie 4e kwartaal; Ontvangsten f 19071.647j, uitgaven f 18512.6372, dus in kas f 559.01 4°. Adres van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de gemeente, waarbij zij, kennis genomen hebbende van de afwijzende beschikking door den Raad op het adres der Comm., waarbij gevraagd werden schoolpan- toffels aan elke school, vragen, dat de Raad zoo mogelijk terugkome op zijn besluit; dit op grond hiervan, dat haar eerste adres door omstandigheden gelijk behandeld werd met het voorstel van B. en W. tot aanschaffing- van eene collectie kousen, en daarbij onwille keurig misverstand is ontstaan en veronder stellingen zijn gemaakt in strijd met de rapporten der Schoolhoofden.— Voorz. zegt, dat B. en W. voorstellen, niet op het genomen besluit terug te komen, het adres niet in debat te brengen en het voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. Hierna wordt ter tafel gebracht en door den Secretaris gelezen een concept-verordening op het houden van eendenhiertoe was in de vorige vergadering besloten, naar aan leiding van een adres van de landbouwers in de gemeente. Uit het concept blijkt, dat het verboden is, eenden, ganzen en zwanen op een anders eigendom te hebben; dat dit gevogelte van 15 Juli—15 Sept. gehokt of opgesloten moet worden; dat de houders van eenden enz. zich moeten aanmelden bij den Burgemeester binnen 14 dagen na de afkondiging van deze verordening, en toekomstige houders binnen 8 dagen na aanschaffing; dat houders van eenden, ganzen en zwanen deze dieren binnen 3 dagen moeten voorzien van een kenmerk, en dit teeken opgeven bij den Burgemeester; dieren, van geen kenmerk voorzien, worden gerekend geen eigenaar te hebben. Boeten zijn bepaald van f10.en f15. 0-0-0 Het was een behagelijk thuis, waar de jongelui woonden, maar het was zeer eenvoudig ingericht, want het jonge paar was niet rijk. Zij hadden van hunne ouders slechts zooveel aangenomen, als zij om te leven noodig hadden. Pierre was het, die deze voorwaarde had gesteld, en Bella had zich daarin geschikt. De jonge echtgenoot was niet door zijn vader gehol- pen, hij nam niets aan dan datgene, wat dokter Appel hem gaf. Bella kreeg van mijnheer Dartigues een uitzet als een burgermeisje. Maar zij waren gelukkig. Op den avond van den huwelijksdag Was Dartigues naar Gabès vertrokken, waar Claude Brun hem wachtte. Bij de huwe lijksplechtigheid was hij niet tegenwoordig geweest, maar op het oogenblik van zijn vertrek kwamen Pierre en Bella aan het station om hen vaarwel te zeggen, en in hun hartelijkheid en in hun liefdevolle woorden vond hij zijn loon. Hij voelde, dat men hem vergiffenis had geschonken bij voelde, dat men hem liefhad. Dat Waakte voor hem het offer lichter, dat hij Met betrekking tot bovenstaande, wordt voorgelezen een adres van ruim 40 eenden houders in de gemeente, waarbij wordt te kennen gegeven, dat zij eenparig zijn tegen het besluit iu de vorige vergadering genomen, om in de verordening als termijn van hokken op te nemen van 1 Juni31 Augustus, omdat in dezen tijd het eieren leggen het best is en dit met hokken bijna geheel ophoudt en met het oog op de jonge dieren, die om te groeien, vrijheid moeten hebben, en bij op sluiting ten doode gedoemd zijn, wat nog grootere schade zou veroorzaken. Adressanten vragen als termijn van hokken 15 Juli—31 Aug. Voorz. opent hierover de discussie. Hij licht nog toe, dat B. en W. wilden tegemoet komen aan het verzoek van de een den houders. Indien de termijn, door de landbouwers gewenscht, nl. van 1 Juni 31 Augustus, werd gesteld, dan was het geen doen meer om eenden te houdenen dit is toch een middel van bestaan, daar moeten we rekening mede houden. B. en W. wilden echter in plaats van 31 Aug., 15 Sept. stellen, met het oog op de late gewassen. De heer Baat en Smit hebben bezwaar tegen den datum 15 Juli; zij wijzen op de hooilanden. Hun wordt echter gewezen op de bepaling, dat het verboden is, op boete, eenden te hebben op een anders land. De heer Smit vindt het een goed middel, dat de eendenboeren nu het merk van de eenden moeten opgeven. Overtreders kunnen nu worden gevonden. Het is spr. vroeger wel gebeurd, dat bij 25 a 30 eenden op zijn land kreeg, en als spr. navraag deed, was niemand de eigenaar, en spr. kende de merken natuurlijk niet. Dat zal nu beter worden. Hierna wordt de verordening onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt het in de vorige ver gadering ingekomen adres van den heer P. Eriks te Barsingerhorn, aannemer van den bouw van den toren, waarbij hij restitutie vroeg van de som, die van de aan- neemsom was ingehouden als boete wegens te late oplevering van het werk. Dit adres was aan het kerkbestuur gezonden om advies, en nu was een schrijven ingekomen van heeren Kerkvoogden en Notabelen. Dezen waren er voor, dat van de f 660.die was ingehouden, f385.werd teruggegeven. Van de overblijvende" f275.kon worden betaald hetgeen door de te late oplevering schuldig was wegens kosten aan architect en opzichter (deze kosten waren totaal f225.de overschietende f50.als eigen lijke boete. Voorzitter zegt, dat B. en W. zich met dit besluit van het kerkbestuur best kunnen vereenigenzij meenen, dat het heel billijk is, dat zoodanig besluit is genomen. De heer Beers zegt, dat hem was gebleken, dat de meerdere kosten van f 50.— eigenlijk geen z.g. „tarief" was, maar dat dit zijn ont staan had te danken aan verkeerde inlichting van het bestek. Spr. had het daarom mooier gevonden, indien de boete niet verder ging dan tot de kosten van architectuur en op zichter. Maar spr. kan zich wel bij het besluit van het Kerkbestuur neêrleggenhij wilde er slechts zijne opinie over zeggen. De heer Haat kan zich bij het besluit wel neêrleggen. Ofschoon hij er eigenlijk in be ginsel tegen is hij is ook niet het gevoelen van den heer Beers toegedaan. Spr. wil vol strekt niets te kort doen aan, of afdingen op het Kerkbestuur, en legt zich neer bij diens opinie, maar spr. had gedacht, de f60.van de kosten van den architect er te moeten aftrekken,, doordat de vertraging van het werk de schuld was van den architect. Hierna wordt besloten volgens het advies van B. en W. Volgt benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Stins Az. en van een Weesmeester wegens periodieke aftreding van den heer C. Spaans Hz. De voordrachten luiden die van B. en W. 1. P. Stins Az. en A. Schenk2. C. Spaans Hz. en K. Kossen Wz.die van het Armbestuur P. Stins Az. en K. Kossen Wz.die van het Weezen-armenbestuurC. Spaans Hz. en K. Kossen Wz. Bij stemming worden met algemeene stemmen benoemd tot Armvoogd de heer P. Stins Az.; tot Weesmeester de heer C. Spaans Hz. Hierna komt in behandelingAssurantie toren. Voorz. zegt, dat hem is medegedeeld, dat assurantie op den toren is genomen tot einde van dit jaar, terwijl de onderhouds termijn tot 1 Febr. duurt. B. en W. hadden nu gemeend, den aannemer te moeten ontheffen van. die maand assurantie en met het nieuwe jaar assurantie op te nemen van gemeentewege. De heer Raat vraagt, of dit geen gevaar kan meebrengen Hij bedoelt, of er geen moeilijkheden konden ontstaan, b.v. dat er kon worden beweerd,dat de gemeente den aannemer had ontheven van den onderhoudsplicht tot 1 Pebr., met het motief dat de gemeente de assu rantie had opgenomen met 1 Januari. De heer Beers vindt ook dat moet worden voorkomen, wat de heer Raat als voorbeeld opnoemt. Eriks heeft aangenomen het onder houd tot 1 Pebr., hij assureert tot 1 Eebr.; dan gaat de toren in gemeente-handen over en assureert de gemeente. De heer Blaauboer meent, dat, als Eriks verklaart, tot 1 Eebr. voor het onderhoud te staan, hij van die ééne maand assurantie kan worden ontheven. De Voorz. zegt, dat, als de heeren bezwaar hebben tegen zijn voorstel, hij wel meê kan gaan met het idee van den heer Blaauboer, om, tot meerdere zekerheid, Eriks de ver klaring te laten geven, dat hij aansprakelijk is voor het onderhoud tot 1 Eebr.of geheel volgens de voorwaarden van aanbesteding. Besloten wordt tot het laatste. Met 't oog hierop, dat er in Januari geen vergadering mocht zijn, wordt goedgevonden, nu reeds de assurantie te regelen. Voorz. stelt voor, den toren te verzekeren voor f 10.000, de klok en het uurwerk voor f 1000, en zich te wenden tot de Maatschappij, waarbij de andere gemeente-eigendommen zijn verze kerd. Goedgevonden. Volgt rondvraag. De heer Raat zegt, dat de heer De Boer, hoofd der school te Haring huizen, geklaagd heeft over het slootje bij de school. Spr. zegt, dat dat slootje geen polderwater is. Voorzitter doet toezegging, dat te gelegener tijd het gemeentebestuur met de heeren Konijn in contact zal treden om het slootje uit te diepen en op te ruimen. Hierna sluiting. - ANNA PAULOWNA. In verband met de mededeeling in een vorig nommer, dat alhier een Schietvereeni- ging is opgericht, zij thans gemeld, dat het Bestuur dezer Vereeniging bestaat uit de heerenC. van Eeten, H. E. Müller, C. Komen, R. Blankevoort en A. de Boer. De oefeningen zullen gehouden worden in het lokaal van den heer Van der Goes. Ver der is bepaald, dat het inleggeld fl.zal bedragen en de wekelijksche contributie 10 cents. 14 of 15 Personen zijn reeds toegetreden. Hij, die insgelijks verlangt deel te nemen, melde zich aan bij een der bestuursleden bovenge noemd. Do oefeningen zullen vermoedelijk gehouden worden op Zondagmorgen en ge leid door een sergeant-majoor der artillerie. Op de statuten zal de Koninklijke goedkeu ring worden aangevraagd. Marten Hogerhuis. Volgens de „N. Arnh. Ct." doet de minister van justitie een ernstig onderzoek instellen naar den gezondheidstoestand van Marten Hogerhuis. aan zijn plicht moest brengen. Terwijl hij nu in de met koninklijke pracht inge richte kamer zat, waar het ondanks de tropi sche hitte buiten, nog koel was, dacht hij aan zijn kinderen, vergat hij bijna het teedere briefje, dat voor hem lag en hem het harte zoo verheugd had. Er werd op de deur geklopt en een droge stem vroeg „Ben je hier Claude Brun verscheen op den drempel en Dartigues snelde zijn vriend tegemoet. „Wat is er?" „Dienstzaken U moet nog de laatste bevelen geven' over het openen en sluiten van de sluizen, slechts u kan dat doen en de opzichter wacht op u." „Ik ga reeds Hij verliet de kamer, opeens weer vol belangstelling voor zijn groote onderneming. Claude volgde hemtoen hij zag, dat Dartigues met den opzichter sprak, keerde hij naar de kamer van Dartigues terug. Op de tafel lag de open brief, die natuurlijk dadelijk zijn opmerkzaamheid trok. Dus dit schrijven had de gedachten van Dartigues geboeiddit had hem alles doen vergeten Hij raadde het dadelijk, dat deze briet van Pierre en Bella kwam. Met sluipenden tred naderde hij de tafel, hij luisterde, keek rondom zich, zag, dat hij alleen was, en greep als een dief met sidderende hand naar het papier, dat hem aiet toebehoorde. Zijn vingers trilden, zijn gelaat was doodsbleek. Ja, hij had zich niet bedrogen, het schrijven was van Pierre. las het, en hoe verder hij kwam, hoe valer de kleur van zijn gelaat werd; het koude zweet kwam hem op het voorhoofd, en hij voelde zich van vertwijfeling en gloeienden haat ver vuld. De teedere liefde van Pierre en Bella voor elkaar zag hij nu weer zoo duidelijk, nu hij dezen brief las. Claude beefde bij de vreugde-ademende woorden van zijn mede minnaar. Wee over dat gelukkige men- schenpaar! wee over hun hoop, hun geluk 1 Alles stond op dat wreede papier te lezen, dat hij in zijn gebalden vuist kreu kelde en kneep. Koud en levenloos was het, en toch brandde het hem in de vin gers als één gloeiende kool. In de stilte van deze groote, hooge ruimte schreeuwde hij het luide uit vaD smart, stiet de ellendigste godslasteringen uit, begon zelfs, nadat hg op een stoel was neêrgezonken, te wee- nen i dat was dus het eind: voor hem de grootste ellende Tot nu toe was het hem gelukt,zoo dan niet om te vergeten,dan toch het beeld van die twee menschenkinderen uit zijne gedachten te bannen. Hij wilde hen zich niet voorstellen naast elkaar, en nu op eenmaal drongen zij zich wreed, brutaal, in zekeren zin met geweld op zijn weg en pijnigden hem dat was te veel "Halfluid las hij den laatsten zin van den brief nogmaals, als deed hij zijn best hem beter te begrijpen. „Lieve vader, aan u hebben we ons gansche geluk te danken, want u heeft u opgeofferd om het ons te verzekeren God loone het u! Dat smeeken we uit het Bij Kon. Besluit is goedge keurd, dat de heer C. Brinkman, burgemeester der gemeente NOORD-SCHARWOUDE, is benoemd tot Secretaris der gemeente. Zaterdagmiddag verbrandde aan het Buurtje, gem. ZIJPE, eene boet, be- hoorende tot de plaats bewoond door den heer J. de Wit. Benevens het gebouw, werden een kar, een wagen, een dorschmachine en een twintigtal kippen een prooi der vlammen. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Het meeste was verzekerd. 'tZAND. Den 14 Dec. heeft onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Stam, thans te Amsterdam, met gunstig gevolg het lste gedeelte arts-examen afgelegd. Zaterdag j. 1. werd in het Po 1- derhuis te WIERINGERWAARD de pu blieke verpachting gehouden van de aan den polder Wieringer waard behoorende dijken, boezemkaden en wegen, en van bet visch- i water. De verpachting is geschied voor den j tijd van 3 jaren, dus voor 1902 tot en met j 1904. De uitslag was als volgtBoezemkaden f 1502 per jaardijken f 3382 per jaar we- gen f 607 per jaarvischwater f 78 per jaar te zamen f 5569 per jaar. Niettegenstaande de huursommen nu voor ieder jaar bij vooruitbetaling voldaan moeten worden,zijn de huursommen alle nog aanmerke lijk gestegen, vergeleken bij die van de jaren 1899 tot en met 1901, behalve voor visch water, waarvan de huursom sterk gedaald is. De vorige huursommen waren (per jaar) boezemkaden f 1464dijken f 3150wegen f 512vischwater f 369totaal f 5495. In SCHOTERLAND doetzichhet zeldzaam geval voor, dat de hulponderwijzer aan eene school met 1 Jan. a.s. in betere conditie komt dan het hoofd der school aldaar. Zijn tegenwoordig tractement bedraagt f 650, en dat wordt nu tengevolge van de nieuwe regeling der onderwijzers-tractementen f 850. Het hoofd der sehool geniet f 826 salaris, zoodat het inkomen van het hoofd f 25 minder zal bedragen dan dat van zijn onderwijzer. Te ELBURG geraakte Zaterdag middag een 16-jarige jongen door eigen onvoorzichtigheid tusschen het perron van het station der N. C. S. en een in beweging zijnden personentrein, vertrekkende in de richting Amersfoort. De jongen werd eenige malen tusschen het perron en de treeplank van een der wa gons rondgewenteld, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Zwaar verwond werd de ongelukkige met denzelfden trein naar Utrecht vervoerd, waar hij terstond in het Academisch Ziekenhuis werd opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Oplichters-trucs. Een paar noviteiten op het gebied van oplichterij zijn dezer dagen in HAARLEM in practijk gebracht. Bij een bleeker aan de Brouwersvaart kwam een jongen met een brief van den broeder van den kleêrbleeker, behelzende het verzoek om op bijgevoegde quitantie f 8.80 te betalen. De man voldeed daaraan, doch kwam 's avonds tot de ont dekking, dat brief en quitantie vervalscht waren. In het tweede geval liep de betrokkene er niet in. Een bewoonster van de Zuidpolder straat stortte ten postkantore f 1 voor een postwissel. Een uur later vervoegde zich ten haren huize een man, die voorgaf dat zij een valschen gulden in betaling gegeven had. Hij zeide van de politie te komen, en vroeg haar hem vier kwartjes te betalen. De vrouw wei gerde echter en ging naar het postkantoor, waar alles een verzinsel van een oplichter bleek te zijn. De politie heeft beide zaken in onderzoek. Spoorwe g-o n g e v a 1. Terwijl Zaterdagavond te ongeveer 7'/t uur een rijtuig van de Utrechtsche rijtuigmaat diepst van ons hart." Ja, Dartigues dankten ze hun gelukhij was het, die Claude Brun had overwonnen, die hem gedwongen had zijn wraak zich te ontzeggen, de beleediging te dulden, welke hem zoo gruwelgk was aangedaan weg te gaan als een lafaard, terwijl het hem zoo heerlijk zou zijn geweest, dien j mooien, jongen, gehaten medeminnaar te dooden. O, hij had toegegeven 1 Hoe be klaagde hij zichzelf, dat hij gezwicht was voor de dreigementen van Dartigues 1 Hij had het hoofd gebogen onder den dwang van het noodlot. Nog hoorde hij J op dit oogenblik de stem van Dartigues, die riep„Gij zult niet met Pierre in het j gericht treden. Ik ben het, met wien ge te vechten zult hebben. En ge kunt er I zeker van zijn, dat ik je zal dooden!" Dat was waar. Hij voelde dat als een onafwijsbare beschikkingDartigues zou hem hebben gedood. Hij voelde het instinct matig, en hij was er bang voor. Zijn tanden klapperden tegen elkaar. Vrees waarvoor Om te sterven Was dat zoo erg? Wat kon hem het leven schelen? Vrees er voor, zijn vijanden een nieuwen triomf te verschaften MisschienVrees er voor, de gelegenheid te verliezen van zich te kunnen wreken Dat was het geweestZich wreken, zóó ver moest het komen, want het leven werd hem ondraaglijkOok de verheerlijking van Dartigues moest hij bijwonen hem ontbrak daartoe bijna de kracht. Hij wilde niet langer deze pijnen dulden, ze werden schappij, waarin de familie G., drie personen, gezeten was, den overweg van den spoorweg RamstraatMaliebaan zou oversteken, werden juist op hetzelfde moment de boomen van dien overweg neergelaten, met het gevolg, dat een dezer den koetsier trof, diens wang verwondde, en vervolgens door zijn zwaarte den bok en de boomen van het rijtuig verbrijzelde. De trein van 7.10 was op komst. De koet sier, het gevaar beseffende dat zijn paard liep, gleed zoo goed en zoo kwaad dat ging, zoo snel mogelijk van den verbrijzelden bok af, om het begrijpelijk eenigszins verschrikte dier te kalmeeren en om te wenden, ten einde te voorkomen dat het door den naderenden trein gegrepen en gedood zou worden. Dit gelukte wonderwel. De trein snorde inmiddels voorbij, dank zij het koelbloedig optreden van den koetsier slechts eenige deelen van het rijtuig verder verbrijzelende. De passagiers kwamen met den schrik en eenige gehavende kleeren vrij. Ten bewijze hoe sterk de schok was, waar- 1 mede de afsluitboom aan de zijde der Ram straat neerkwam, diene, dat ook de achter- wielen van het rijtuig er onder wegschoven, zoodat de kast zelf, als een dobbelsteen voor j de boomen bleef staan. Volgens ingewonnen informaties moet de spoorwegwachter tijdens het ongeval ter waarschuwing aan den koetsier, als teeken dat de weg niet meer vrij was, met zijn lantaarn gezwaaid hebben. Het is nog niet uitgemaakt, of de koetsier dan wel de spoorweg wachter de schuld van het gebeurde is. Volgens verklaring van den een, waren de afsluitboomen open, dus de weg geheel vrij, volgens gene daarentegen i waren zij reeds half gesloten en had de koet sier desniettemin toch nog getracht den overweg te passeeren. Ook de verklaringen van getuigen loopen dienaangaande uiteen. De politie was spoedig ter plaatse om proces-verbaal van het gebeurde op te maken. Ook de heer G., die aanstonds de met hem in het rijtuig gezeten hebbende dames had thuis gebracht, was dra weder op de plaats van het ongeval terug, om eene verklaring van het gebeurde te geven. Hoog water. Men schrijft uit DEN BOSCH Water, water, rondom de stad, overal, zoo ver het oog reikt, water. Geen polder is nog droog en het zal niet lang meer duren of verschillende omliggende gemeenten, die ge woon zijn een druk verkeer met de onze te onderhouden, znllen zich de gelegenheid daar voor afgesneden zien, omdat ook de wegen dreigen onder te loopen. Een 41-j arige kellnerin in een bierbuis aan den Schiedamschen dijk te ROT TERDAM leed aan maagkrampen, wat zij vertelde aan een Engelschen zeeman, die zich in het bierhuis bevond. De zeeman schreef een recept, dat door een apotheker afgegeven werd. Kort nadat de kellnerin van de medicijn gebruik ge maakt had, gaf zij onder hevige smarten den geest. Door de justitie is het lijk verzegeld en naar de sectiekamer van het ziekenhuis over gebracht, alwaar het gerechtelijk is geschouwd. Het restant der medicijn en het recept zijn in beslag genomen. WIERINGEN. Met ingang van 1 Januari 1902 is onze geachte plaatsgenoot de heer O. J. Ooms, commies bij 's Rijks directe belastingen, als zoodanig benoemd te Amsterdam, 'terwijl alhier is benoemd de heer Hoekstra, commies te Texel. Zondagavond geraakte de werkman Dirk Wiedijk a. d. Gouw te HOOG WOUD, terwijl hij van de herberg naar huis ging, te water. Met behulp van eenige buren werd hij nog wel levend op het droge gebracht, doch Maandagmorgen overleed hij. ondraaglijk. Hij wierp den brief weer op de schrijftafel neer, alsof die hem in de vingers brandde, en doodsbleek, sidderend, het brein vol onmenschelijke gedachten, die hem dreigde te doen stikken van opgewondenheid, verliet hij de kamer. Aan den rand van het kanaal stonden onder een tent de autoriteitende ver tegenwoordigers van de regeering, enkele officieren van den Generalen Staf, de bevel voerende generaal, en dan daarachter eene bonte menigte. In het midden van het nog leege bassin, waarin wel een twintig schepen een zeegevecht konden houden, stond Dartigues, alleen, trotsch naar het werk kijkend, gereed het teeken te geven, opdat het water naar binnen zou kunnen stroomen. Hij zag Claude Brun en gaf hem een wenk bij hem ta komen. Langs de kleine ingemetselde trap, die naar de sluizen voerde kwam deze bij hem. Een ijzeren deur was halverwege die steenen trap aangebracht, Deze deur diende om het water te stuiten, wanneer het bassin vol werd. De sleuteljstak in het slot. Claude draaide den sleutel twee maal om, nam hem toen uit het slot en stak hem in den zak. Een valsch lachje speelde er om zijn lippen, een blosje kleurde zijn anders zoo bleeke wangen. „Nu ben ik meester van zgn leven," mompelde hij. SLOT VOLGT.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1