Dinsdagavond Miguwjaarsgrostsn. FoliM owriclit Ier weel. Zondag 22 December 1901. 45ste Jaargang No. 3690. EERSTE BLAD. Het Dommer van Woensdagavond a. S. zal wegens het Kerstfeest worden uitgegeven. Gemeente Se ha gen. Bekendsaafcinffen. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. SCHAKER ei Niciis- J COURANT. AlurtnUc- Uillmllal. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCHAGKN, Laan, I) 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen UITGEVER. In ons nummer, dat Oudejaarsavond (Dinsdag 31 Dec. a.s.) verschijnt, zal weder gelegenheid bestaan tot het bren gen van een Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden, begunstigers enz. Deze advertentiën zullen geplaatst worden ad 25 cent contant van 1—5 regels. Elke regel meer zal berekend worden. Kennissreving. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aldaar op de laatste weekmarkten onbeheerd zijn achtergebleven twee Schapen, die, wanneer zij niet worden opgebiecht, eerlang pnbliek zullen worden verkocht. SCHAGEN, 17 December 1901. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, H. J POT. De Secretaris, DENIJS. Uekendmakiug. De BnrgemeeBter van Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het aanbieden van- en het rondgaan met zoogenaamde Nieuwjaarswenscben, h :tzij gedrukt, hetzij geschreven, langs de huizen, niet zal wo'den toegelaten; alsmede, dat de ve-schillende arm besturen eene inzameling van vrijwillige giften langs de huizen zullen houden, ten einde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars eene buitengewone beieeling van levensmiddelen aan de minvermogenden te kunnen houden Schagen, 20 December 1901. De Burgemeester, H. J. POT. De Times, die blijkbaar zijn berichten put uit militaire bronnen, heeft nu weer een overzicht van den toestand op het oorlogsterrein van den volgenden inhoud De Engelsche bladen, die tot 16 November loopen, leveren het bewijs, dat zij geen onjuiste voorstelling hebben van den militairen toestand. De vooruitgang Van den oorlog is buitengewoon bevredigend, doch er moet tegen gewaakt worden, dat men zich niet verbeelde, dat meer bereikt is dan op het oogenblik het geval is. Hoewel de blokhuizen in oostelijk Transvaal zich uitstrekken van Olifaotsdvier tot ten Zuiden van Standerton, is het toch nog mogelijk voor de Boeren, naar het westen te gaan. Twee dagen geleden drong een commando van 150 man naar het westen door. In verband met de verontwaardiging van het publiek over de Boeren wreedheden op de inboorlingen bedreven, mag de geheele Boerennatie niet worden veroordeeld voor de misdaden van enkelen. Daar de vijand meer verspreid raakt, lijdt de krijgstucht. Vele daden worden door enkelingen bedreven, die worden niet aangemoedigd door de BoerenaanvoerdersDe behandeling der Boeren van Engehche gevangenen en gewonden is over het algemeen correct, in weerwil van den invloed, dien de oorlog op de hartstochten^der mannen oefent. We kregen verder niets minder dan bet bericht, dat De la Rey van plan zou zijn zich over te geven't is de Daily News, die het ons meldt uit Heidelberg. Het blad meldt: Hier heerscht de meening, dat de oorlog binnen twee maandeD uit zal zijn. Het gerucht wil, dat De la Rey zich wenscht over te geven met een aantal Boeren. Gevangenen die te Standerton binnengebracht zijn verklaren, dat de vijandelijkheden 22 December zullen Morden gestaakt. Dit zou bewijzen, dat op de bijeenkomst der Boerenleiders van verleden Zondag het besluit ge nomen is, de eindbeslissing een week uit te stellen. We kunnen evenmin als van zoovele andere be* richten, hiervan de bron nagaan, en dus niet beslissen of 't waar is of niet. Maar bjj zoovele andere dergelijke berichten is gebleken dat het sprookjes waren, dus zullen we maar aannemen dat dit °ok nu 't geval is. Met het verlies van commandant Kritzinger, die, d°or een ongelukkig schot uit een blokhuis gewond en met een paar zijner volgelingen, eveneens gewon o. w. Hugo en een andere adjudant, den Eogelschen in handen is gevallen, zooals in ons vorig nummer is mrêgedeeld, hebben de B «eren, met name de op standelingen in de Kaapkolonie, een gevoelig verlies Keieden. Het gebeurde terwijl Kritzinger met een klein commando 's avonds de linie blokhuizen tusschen Hanover-weg, op den spoorweg De Aar-Nauw poort, en Taaibosch wilde oversteken. Verder doodden of vingen de Eugelschen tachtig paarden, dit alles volgens telegrammen uit Kaapstad. Verder werd vernomen, dat Kritzinger eerst den löen dezer met een kleinen troep ten O. van Petrusville de Oranjerivier overge stoken was en zoo in de Kaapkolonie gekomen, en «at Jhjj 160 m&i, meest Kapenaars, bjj zich had, toen hij den 16den de linie over wilde om westwaarts te gaan. Dat de Eugelsche regeering zelf twijfelt aan een spoedig einde van den oorlog, meent de Iotern. Cor respondentie te moeten opmaken uit Brodrick's plan om in de Kaapkolonie zes instructie-bataljons op te richten, waar alle nieuw aangevoerde manschappen van het Eagelsche leger drie maanden gooelend zullen worden. Zjj zullen hierdoor tevens kunnen gewennen aan het Zuid-Afrikaartsche klimaat en de wjjze van oorlogvoeren ginds, vóór zij tegen de Boeren lo trekken. Elk dezer instructie-bataljons zal 1000 man tellen. Hierbij sluit zich het volgende bericht aan: De regeering is voornemens om, indien de loop der zaken in Zuid-Afrika dit noodig maakt, omstreeks half Januari meer dan duizend man van de garde brigade naar het front te zenden met het doel het blokhuizen-stelsel uit te breiden en meer effectiet te maken. De Vrijstaat wordt geteisterd door een zware sprinkhanenplaag, zwaarder dan in vele jaren daar is ondervonden. Milüoenen dieren zijn neergestreken op de hoeven in den omtrek van Bloemfontein en hebben daar groote schade aangericht aan de te velde staande gewassenDientengevolge zija groenten zeer schaarsch In het district Taba 'Nchu is een zwerm van veertig mijlen neergekomen, tengevolge waarvan de gemeen schap met het Zuiden is gestoord. De mailtrein uit Bloemfontein naar Kaapstad ondervond, mede door de sprinkhanen, vier uren vertraging. Nog een pnar succesjcs der Eegelschen: Kolonel Damant heeft 350 Boeren verrast bij Dul- slangfontein aan de Rhenoster-rivier. Hij nam 18 gevangenen, paarden en geweren, 1330 stuks vee, be nevens alle wagens en voorraden van den vijand Generaal Spens he.*ft een hoeve te Hendrikspan, in het district Ermelo, verrast en vijftien gevangenen gemaakt, even zooveel wapens, eenige paarden, en een hoeveelheid vee buitgemaakt. Marten Hogerhuis. Men meldt uit LEEUWAARDEN, dat daar eenige dagen geleden een der inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen, in vereeni- ging met den geneeskundige voor de bijzon dere strafgevangenis, den daar gedetineerden Marten Hogerhuis met alle aandacht heeft onderzocht, doch geen spoor van krankzinnig heid bij dezen heeft aangetroffen. Vogelmoor d. In Friesland zijn in de laatste dagen zeer veel pluvieren (wilsters), die, vermoedelijk wegens het vriezend weder in den „trek", meerendeels met slagnetten worden gevangen. Men schat het getal dezer vogels, alleen Vrij dag en Zaterdag j.1. in de provincie gevan gen, op ongeveer 32.000. De meesten worden verzonden naar Frankrijk, Engeland en België. De prijs is gemiddeld 43 cent per stuk, zoodat de vogelvangers goede zaken maken. Het Berliner Tageblatt ver neemt uit goede bron, dat in het aanstaande voorjaar de Dnitsche keizer en de keizerin een bezoek zullen brengen aan het Neder- landsche Hof. Te ADU ARDERZIJL heefteen treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl de ongeveer 20-jarige Dietje van Kammen, dienst bode bij den heer E. Wieringa op Allersma bij Ezinge, met haar verloofde zich naar huis hadden begeven, was na haar vertrek de put, welke reeds meer dan 20 jaren in gebruik was, ingestort. Door de duisternis misleid, zijn belden erin geloopen. Op het hulpgeroep schoten dadelijk de heer Wieringa en zijn zoons toe en niet wetende, wat er gaande was, stortte ook de heer W., toen hij nog maar even buiten was, in den afgrond, zoodat er drie tegelijk in den diepen, nog steeds afbrokkelenden put lagen. Echter mocht het door de tegenwoordigheid van geest van de zoons van W. gelukken, met behulp van ladders enz. Wieringa en E. Jonkman, knecht bij den heer A. Doornbos op Hardeweer, onder Ezinge, weer behonden boven te krijgen. Dietje van Kammen moest liet Helaas met den dood bekoopen. Nog een huis van 10 verdie- P1TeeWIJK AAN ZEE zal dezer dagen waar schijnlijk met den bouw begonnen worden van eén z.g. sky-scraper. Door den heer O. van Foreest, architect te Beverwijk, is al het voornemen opgevat een woonhuis te bon wen van 37 meter hoog, 6 meter breed en 6 meter diep, bestaande uit 10 verdiepingen en gebouwd van drijfsteen. Iedere verdieping bevat een kamer en een privaat, terwijl een lift, die door de hand bewogen wordt, de be woners zal vervoeren. Aan alle 4 zijden komen vensters, zoodanig aangebracht, dat, wanneer de vensters op de le verdieping op het noorden en zuiden uitzien, die op de 2e en 4e naar het oosten uitzicht zullen geven. De onderste verdieping wordt de keuken van een pachter die alle verdiepingen bediend en in orde houdt. De vloeren worden van steen de balken van ijzer, zoodat het gevaarte ge heel brandvrij zal zijn. t Denkbeeld is, alle étages afzonderlijk te verhuren. Ter verbetering der veilig heid bij mist, worden bij de H. IJ. b. M. proeven genomen met nieuwe knalsig- nalen. Deze zelfwerkende signalen staan in verbinding met het blokhuis, en kunnen van daar uit getrokken worden. Hierdoor wordt voorkomen het wegschuiven, waarvan weige ring van den knal 't gevolg is. Te WATERINGEN geraakte een naard met wagen te water, waarbij een 16 iarigèTjongen, die er onder terecht kwam, het leven verloor. Door den schrik verloor een oudere broer, die er bjj tegenwoordig was, den spraak. Donderdag 19 December trad Dr. L. T. C. Scheij, znivelconsulent te Hoorn, te SCHAGERBRUG op met bet onderwerp: „De melk als grondstof voor de zuivelberei- ding." Spreker stelde voorop, dat voor goede pro ductie goede grondstof noodig is, in wélk bedrijf ook, en niet het minst in de zuivel bereiding. Wie goede kaas wil maken, moet daarvoor goede melk gebruiken, d. w. z. melk, die een voldoend vetgehalte heeft (ongev. 3 °/0) en vrij is van schadelijke bacteriën. Wat de eerste voorwaarde betreft, hiervoor is noodig, dat de veehouder een deugdzamen veestapel bezitdeze moet bestaan uit dieren, welker ouders of voorouders hem bekend zijn als goede melkgeefsters. Elk exemplaar, dat zoogen. dunne melk geeft, is niet op zijn plaats. Om te onderzoeken, of de melk ge- schikt is voor de kaasbereiding, werden door I den spreker twee middelen aangegeven lo. Het proeven van een melkmengsel, dat uit melk van alle koeien van den stapel bestaat. Bevindt er zich slechte melk onder, dan zal men het, volgens spreker, zeer goed kunnen merken aan den minder frisschen smaak. 2o. de stremproef, waarbij men kan na gaan, of de melk al of niet na den vereisch- ten tijd (4 a 6 min.) stremt en dus geschikt of ongeschikt is. De tweede voorwaarde, waaraan goede melk behoort te voldoen, nl. dat ze vrij is van schadelijke bacteriën, werd door Spr. uitvoerig besproken. Hiervoor is het ten eerste noodzakelijk, dat de zuivelgereedschap- pen zuiver zijn. Ze moeten van metaal zijn vervaardigd en met kalk en kokend wa ter schoongemaakt worden. Kalk werkt ontsmettend en is overigens onschadelijk, en kokend water doodt de bacteriën. Heeft men op deze manier gezorgd, dat de gereedschappen vrij zijn van do schadelijke diertjes en door het koelhouden van de melk het voortwoekeren er van belet, dan is ge daan, wat menschelijkerwijs mogelijk was. De kaasfabrieken besprekende, wees Spr. er op, dat deze vooral moeilijkheden opleveren, omdat hier de melk van verschillende veesta pels vermengd wordt. Onderzoek van iedere melksoort is hier bepaald noodzakelijk, opdat men de goede van de minder geschikte kan scheiden, en bovendien dat men niet zooals tot nog toe, naar de hoeveelheid, doch naar het gehalte van de melk uitbe taalt. Het hoofd van een kaasfabriek behoort daarom te zijn een zoowel practisch als theoretisch voldoend ontwikkeld, onafhanke lijk persoon, die onpartijdig de gebreken eener melksoort zou kunnen aanwijzen, opdat men langzamerhand kome tot het doel „Kaasbereiding uit door alle deelnemers geleverde goede melk." Van de gelegenheid om den Spr. vragen te stellen, werd door een drietal aan wezigen gebruik gemaakt. Bij de beantwoor ding bracht Spr. in herinnering, dat hij van wege het rijk is aangesteld, om, waar noodig, kosteloos onderzoeken in te stellen op het gebied der zuivelbereiding. Met een woord van dank aan den spreker, de aanwezigen en in 't bizonder aan de enkele zich onder hen bevindende dames, sloot de Voorz. de niet druk bezochte Vergadering. Voor het volgende, dat in het Schoolblad voorkomt, werd ons plaatsing verzocht VraagHeeft de Raad eener gemeente het recht, de jaarwedde van een onderwijzer, die volgens de thans bestaande verordening meer bedraagt dan volgens de nieuwe regeling, met het bedrag der huishuur te verminderen en dan het gezamenlijk bedrag van jaarwedde èn huishuur op de thans genoten jaarwedde vast te stellen Antwoord(van den rechtsgeleerden adviseur) Neende vergoeding wegens huishuur, die de gehuwde onderwijzer volgens de wet geniet, is niet een deel van zijne jaarwedde, maar wordt hem behalve zijne jaarwedde toe gekend. De gemeenteraad is niet bevoegd, het bedrag van de door een onderwijzer genoten wordende jaarwedde te verminderen, ook niet, indien dit bedrag het bij de wet bepaalde minimum te boven gaat. Uit RAALTE schrijft men: Woensdagmiddag arriveerde alhier de justitie nit Zutphen, ten einde het lijk van de ver slagen dienstbode van M., te Heeten, gerech telijk te schouwen, welke schouw plaats had in een der lokalen van het gemeentehuis. Bijna gelijktijdig met het lijk werd echter ook Hendrikus Hospes, de verdachte knecht, binnengebracht, die zoo juist door den jachtop ziener Marsman, te Heeten, was aangehouden. Vooral ook tengevolge van dezen samenloop van omstandigheden, bewoog zich om het gemeentehuis een groote menigte volks. De sectie van het lijk bracht aan 't licht, dat de dood is veroorzaakt door een zeer zware verwonding der hersenen in het hoofd was ook een gat van meer dan een decimeter diep. Het wekte de verwondering der genees- heeren, dat de verslagene nog van Vrijdag tot Dinsdag heeft kunnen leven. Na afloop der sectie werd het lijk gekist, verzegeld en naar het lijkenhuis alhier vervoerd, vanwaar het Donderdagmorgen werd overgebracht naar Heeten,al waar dien dag de begrafenis plaats had. Intusschen werd ook de verdachte gehoord, die bekende de dienstbode door 't onverwacht afgaan van zijn geweer van nit zijn kamertje te hebben getroffen. Eerst had hij haar toen nog eenigszins geholpen, doch was, ten einde raad gekomen, naar buiten geloopen en had zich in den vijver geworpen. Hij wist zich echter daar weer nit te werken, en begaf zich toen weer naar zijn kamertje om zich te verkleeden, waarna hij vluchtte. Telkens als hij zich in of uit het kamertje begaf, dus driemaal, moest hij over het lichaam der dienstbode heenstappen. De knecht, tegen wien een bevel tot inhechtenisneming werd uitgevaardigd, werd naar Zutfen overgebracht. Men schrijft uit DRUNEN aan de 's-Hert. Ct. Dat een twaalfjarige jongen in staat is bijna een geheele gemeente in rep en roer te brengen, bewijst het geval, dat zich dezer dagen alhier voordeed. Door zijn vader met eene boodschap naar het station belast, heeft hij bij het terugkeeren, zonder gezien te zijn, zich van zijne kleeren weten te ontdoen, daarna, op gevaar van te stikken, zijn zakdoek in den mond gestopt, om vervolgens met angstige gebaren naar huis te loopen, waar hij, na van den prop in zijn mond te zijn verlost, met omhaal van woorden wist te vertellen,dat hij onderweg door twee er slecht uitziende, ruw gebaarde kerels was aangerand en van zijn kleeren beroofd. Terstond werd door den vader bij de politie aangifte gedaan, welke laatste, bijgestaan door verschillende particulieren, alles in het werk stelde om de lage aanranders op te sporen. Wijl ondanks de gedane moeite geen licht in de zaak kwam, nam den volgenden morgen de burgemeester bedoelden jongen in een scherp verhoor, waarvan ten slotte het gevolg was, dat de jongen bekende, dat heel de aanran dingsgeschiedenis van het begin tot het eind door dat veelbelovend zoontje verzonnen was, om zoodoende een nieuwe jas te krijgen. Uitslag verkooping 18 Decem ber 1901, Notaris P. J. C. van Toornenburgh, te Alkmaar, gehouden in het WAARLAND, gem. Harenkarspel, van de perceelen van den heer Jb. Zut, aldaar. Toegewezen Perc. 1, huis on erf, groot 7 A., 70 cA., voor f 1076.aan den heer W. Zut, te Harenkarspel. Perc. 2a, weiland, groot onge veer 9 A., 10 c.A., voor f 165.aan den heer J. Levendig, te Dirkshorn. Perc. 2b, weiland, groot ongeveer 8 A., 60 c.A., voor f 166.aan den heer J. Levendig Jzn., te Dirkshorn. Perc. 3, 5 akkers bouwland, groot 1 H.A., 92 A., voor f 4133.aan den heer W. Dekker, te Harenkarspel. Perc. 4a, akker bouwland, groot 62 A., 80 c.A., voor f 1008. aan den heer Arie Zut Jbzn., te Harenkarspel. Perc. 4b, akker bouwland, groot 34 A., 40 c.A., voor f 688.aan den heer Arie Bakker Szn„ te Harenkarspel. Perc. 4c, akker bouwland, groot 37 A., voor f 714.aan den heer Jb. Krabman, te Harenkarspel. Perc. 5, stukje weiland, groot 5 A., voor f 68.—, aan den heer J. Levendig, te Dirkshorn. Perc. 6, perceel weiland, in 4 akkers,groot 1 H.A., 12 A., 60 c.A., te zamen voor f 2220.aan den heer Klaas Valken Pz.,te Harenkarspel.Totaal 4.59.20 H.A. voor f 10837. Tot bestuurslid van den Slootgaardpolder is herkozen de heer C. Lim- men te HARINGCARSPEL. ANNA PAULOWNA. O p 30 D e c. a. s. zullen vanwege de Nutsafdeeling alhier weder Volksvoordrachten worden gehouden. De toegang is bepaald op 10 ets. Behalve voordrachten en, zoo mogelijk, een tooneel- stukje, zal de Harmonie ook dien avond medewerken. Toegangskaarten zullen op verschillende plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. Vergadering van den Raad van OUDKARSPEL, Vrijdag j.1., om 10 uur. Aanwezig alle leden. Na lezing en goedkeuring der notulen deelt Voorz. mede, dat de nachtwacht tegen 1 Januari zijn ontslag heeft genomen, met het oog op zijn hoogen leeftijd, en wordt na eeDige discussie op voorstel van den Voorz. besloten, een vasten nachtwacht aan te stel len, en de ingezetenen daarvan nu vrij te laten. Er wordt bepaald, dat de nachtwacht zal waken van 15 October tot 1 Maartdienst zal hebben van 11 tot 4 uur, en 3 maal des nachts de ronde zal doensalaris f 135. 's jaars voor iederen nacht meer f 1.p. nacht. Hierna overgaande tot de benoeming van den nachtwacht, wordt uit de zes sollicitan ten, zijnde de heeren N. L. P. Bol, J. Ruis, A. de Jong, Jb. Beers, Jan Rutsen en KL Paarlberg, de laatste gekozen met 6 stem men; 1 op J. Rutsen. Bij gebleken geschikt heid aal de benoemde tot onbez. Rijks-veld wachter worden aangesteld. Voorz. stelt nog voor, om den ouden nacht wacht, die 14 dienstjaren achter den rug heeft, eene gratificatie te geven. Besloten wordt, hem f 20.toe te kennen. Na mededeeling, dat aan den Gemeente ontvanger f 199.85 door den Rijks-ontvanger is uitbetaald, en dat de gemeente-rekening over 1900 goedgekeurd van Ged. St. is terugont vangen, sluit Voorz., na rondvraag, de ver gadering. Door het meerendeel der Kolhorner ingezetenen daartoe in staat ge steld, kan de heer Briedé, predikant aldaar, in het Kerkgebouw een Kerstboom doen verrijzen, waarom zich op den 2en Kerstavond een 60-tal kinderen zullen plaatsen. Van vorige gelegenheden herinnert men zich nog, dat het vrij ruime kerkgebouw dan bijna te klein bleek om alle belangstellenden te bevatten. De heer P. Borst te OUDE NIE- DORP is herkozen tot lid van het bestuur van den Westerkamperpolder. Vanwege de Vereen. D. D. te KOLHORN zal er op Woensdag 25 Dec. (len Kerstdag) een tooneelvoorstelling gegeven worden. De voorbereiding daartoe heeft met de meeste zorg plaats gehad en wie „De Stokebrand", van Benedix, kent, weet dan ook, dat die voorbereiding een zeer boeiend stuk geldt. Als gewoonlijk, komt de netto opbrengst den kinderen ten goede bij het eerstvolgend Schoolfeest. Donderdag vergaderde de IJs- clnb „De Volharding" te OUDKARSPEL, in 't lokaal van den heer P. Lek. Op deze ver gadering, die door weinige leden was bezocht, bracht de Secr. het Jaarverslag uit en deed de Penningm. rekening en verantwoording. Het saldo in kas bedroeg f 139.07!/i) tegen 142.76 over 1900. De rekening werd goed gekeurd. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer G. Verkroost, in plaats van den heer A. Visherkozen tot Penningmeester de heer Jn. van Zalingen en tot Secretaris de heer Jb. Hart. De koolhandel aan denLANGE- DIJK is nog bijzonder vlug, hoewel de prijzen de laatste dagen weinig verandering onder gingen. Daar gewoonlijk alle soorten door elkander worden verkocht, is 't moeilijk een prijs van elke soort afzonderlijk op te geven. Voor le, 2e, 3e, 4e en 6e soort wordt door elkander tot f7.per 100 stuks besteed, zoodat b.v. de le soort roode kool veilig kan berekend worden op f 9.a f 10.per 100. Deze handel van winterkool geldt hoofdzakelijk voor de Zuidelijke dorpen, daar de houwers in de Noordelijke dorpen gewoonlijk de kool niet zoo vroeg verkoopen. In eene vergadering der Kiesvereeniging „Burgerplicht" te SENT PANKRAS werd het voorstel tot vorming van een „Weerstandskas", ter voorkoming van het schrappen van de kiezerslijst van tijdelijk bedeelden, verworpen. Door den heer A. Nobel, president der Vereeniging, werd doel en streven van „Burgerplicht" uiteengezet, waarna nog eenige nieuwe leden toetraden, zoodat het aantal leden thans 70 bedraagt. De Arabische Nachtvertellingen, dat wa ren zeker wel de meest geliefde geschiede nissen uit onze jonge jaren, en wellicht heeft ook menigeen zich nog op lateren leeftijd met die fantastische Oostersche sprookjes aangenaam verpoosd. Wjj hebben bij het doorlezen van al dat dichterlijk vernuft meermalen aan de grootheid der khalifen van toen en aan de treurige positie van den khalif van nu gedacht. Al de glans en gloed, de heerlijkheid, ja zelfs de almacht van de heerschers uit onze Sprookjes, is opgelost in onmacht, bekrompenheid en geldgebrek van den tegenwoordigen „ge bieder der geloovigen". Van alle kanten valt men den Sultan van Turkije aan, van alle kanten is de halfgod der Muzelman nen het kind van de rekening. Zijn ambtenaars-corps, zijn officieren, ja zelfs de vertegenwoordigers bij buitenlaod- sche hoven, komen in openbaar verzet, wijl zij sedert maanden tevergeefs naar hun tractemeut uitzien, 't Is een vraag, of de sultan den binnenlandschen toestand van zijn land kent, maar zeker is het, dat de kanker der ontbinding rasse vorderingen maakt. Doch niet alleen inwendig, ook uit wendig sukkelt het verzwakte lichaam aan gebrek van het levenssap der heden- daagscho maatschappij. Rusland heeft als oorlogsvergoeding van den oorlog van 1878 nog belangrijke som men te ontvangen. Deze oorlogsschatting zou in vijfjaarltjksche termijnen worden uitbetaald, dooh behalve een paar, heeft de Porte verder de vervaldagen in het vergeetboek geschreven. Rusland was een zeer toegevend schuldeischer, want slechta nu en dan, wanneer zgne politiek tegen over Turkije zulks wenscbelijk maakte, herinnerde de regeering van den Tsaar den nalatigen betaler aan zijne ver plichtingen. Zoo'n diplomatiek exploit maakte in den regel den debiteur kalm en gedwee, en dan wist de crediteur wel zoo veel uit het zaakje te spinnen, dat het ver schuldigde kapitaal met den intrest dubbel binnenkwam. Waar de Sultan nu zoo in eens zoo'n hoogen prjjs heeft getrokken, zal voor velen wel een raadsel zy'n, doch als zeker lazen wij, dat de Sultan do gelden heeft beschikbaar gesteld, om de Russische rekening te voldoen. 't Zit er aan, denken zeker de Pransche schuldeischers, en daarom hebben ze den Grooten Heer gemaand om het bagatel van 3.60Ü.000 francs, voor geleverde wer ken aan de kaden te Salonika. Deze vordering is voor Konstantinopel een donderslag bj eene helderen hemel. Nauwelijks is Abd-ul-Hamid met Frankrijk tot eene vereffening gekomen, of nieuwe dreigkreten worden door den Gallischen Haan aangeheven. Of de eiscli wat overdreven,, of dat het eene Turkscho uitvlucht is, wordt niet bekend gemaakt, maar Reuter weet wel te verklaren, dat de Khalif aller geloo- i vigen arbitrage heeft ingeroepen. Ge lukkig voor het Haagsche Hof, dat er wellicht toch eeoe zaak is, waarmeê ze zich kan bemoeien 't zou toch waatlijk te gek zijn, dat de gehee e vredesconferentie niet anders dan boerenbedrog was geweest.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1