II m lilinkfnd |ilrlaai. 4Gsle Jaargang Mo. 3773. Binnenlandsch Nieuws. F E l LLETQN. Donderdag 9 October 1902. AEE ÜRA1» Aflnrisitifi- LiiHiivllil en [)it blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVBRTENT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. KnreaadCH.IOEiV, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. IVKE L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTjSNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 c' Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. (gemeente Schagen BEKENDMAKINGEN. o-o Burgemeester »o Wethondsrs der grm->ente Schtgeo brertrrn, ntar aanleiding van art. 203, alinea 8, der Wet ras 2V Joni 1851, (Slaatablad No 85) ter cpenbire kennis, dat de begrooting der plaatselijke inkom»'®0 en uitgaven voor 1903, en een snppletoire begroo'i°g voor 1902, zxals rij aan den Raad der gemeente njja aangeboden, op de Secret-.rie der gemeente yoor een ieder ter leaing rjjo nedergelegd lot en met den 20 October a.a., en dat een ieder daaryan, tegen betaling der k >tten, afichritten aal kannen bekomen. Pchegeo, den 7 October 1902. Burgemeester en Wethouders roornoemd, H. J. POT. De Secretnri», DENIJS. Raadsvergadering te ZIJPE, Dinsdag jl., te 10"/» uur. Aanwezig alle leden. Na opening, volgt lezing en goedkeuring der notulen. Aan de orde isbehandeling der begroo tingen voor 1903, van het Weeshuis, de Armen-administratie en de Gemeente. Artikels- gewijze worden zij voorgelezen 1. Weeshuis, in ontvangst en uitgaaf f 8487.02. Bij de ontvangsten is geraamd f 200.— subsidie van de Gemeente. Na weinig deliberatie goedgekeurd. 2. Armen-administratie, in ontvangst en uitgaaf f 10826.22"/». Subsidie van de gemeente f 7600.—. Eveneens goedgekeurd. 3. Gemeente. Bij den post: tractement aan den Gemeente-Ontvanger f 400.—vraagt de heer De Moor het woord. Hij vindt dit salaris in vergelijking met andere jaarwedden, b.v. van de veldwachters, volstrekt niet hoog. Daarbij nog de groote verantwoordelijkheid, en tevenB de uitstekende administratie van 4eu tegenwoordigen ontvanger, den beer Steijn, zijn voor Spr. zooveel redenen, om voor te stellen, het tractement van den ontvanger met f 50.te verboogen. De heer Francis beweert, dat, toen indertijd Blaauboer benoemd werd, het salaris werd voorgesteld op f 300.—, en dit ter kennis van de sollicitanten werd gebracht. Een bewijs, dat thans f 400.— geen laag salaris kan heeten. De Ged. Staten wilden echter f300.— niet goedvinden en verlangden f400.—. Dat er vroeger f 300.— werd gegeven, is voor den heer De Moor nog geen bewijs, dat er geen reden is om f 50.verhooging te geven. De Raad ltan toenmaals wel bijzonder karig geweest zijn. De heer De Moor herhaalt zijn motieven. De Voorz. persoonlijk vindt het tegen woordige salaris niet hoog. Hy is voor verhooging. De heer Nobel is den heer De Moor dank baar, dat hij dit punt in bespreking heeft gebracht. Hij zegt, dat B. en W. er over beraadslaagd hebben, doch niet tot een resultaat konden komen. Spr. had zelfs 1 gedacht, dat een verhooging van f 100. niet overdreven genoemd kon worden. Hij kan voorts de verzekering geven, dat het B. en W. bekend is, dat de administratie zoo uitnemend is als dat maar kan, en zelfs hebben Ged. Staten er al eens op gewezen, dat zij by zoo'n goede administratie het salaris te laag achtten. De hoer Nobel vreest zelfs, dat een verhooging van f 50.— Ged. Staten te min zou zijn. Hij neemt daarom de vrijheid, het voorstel van den heer De Moor over te nemen en zóó te wijzigen, dat de verhooging f 100.wordt. De heer De Moor kan zich hiermede best vereenigen. Eveneens de heer Mann, wien het nog verheugt, dat er nu een advies is van B. en W. Zij toch kannen oordeeien over de omvangrijkheid van de functie, en als zjj f 100.verhooging voorstellen, is dat voor Spr. een bewijs, dat het noodzakelijk is dat er beter gesalarieerd wordt. Bij stemming wordt het voorstel van den heer Nobel aangenomen met 10 tegen 1 stem iFrancis). B. en W. stellen voor, om aan den klerk ter secretarie, den heer Bakker, f 50.meer tractement te geven. Aangenomen met 10 tegen 1 stem (Francis). Bij den post: Jaaiwedde Veldwachters, dien B. en W. verhoogd hebben met f 100. en dus gebracht op f 1000.wordt gelezen een request van de Gemeente-Veldwachters, de heeren Smit en Leeuw, om verhooging hunner jaarwedden. De heer Francis is er niet voor, de tracte- menten te verhoogen. Want als we weldra een 3en veldwachter benoemen, dient ook die het tractement van de tegenwoordige agenten te hebben. Hij wil liever een gratifi catie van f 100.geven. Daar is de heer Mann tegen. Want die gratificatie is niette mot.iveereu. Dat kan alleen gegeven worden voor bijzondere verdiensten, meerdere werk zaamheden, e.d. Als de agenten dan meer inkomsten moeten hebben, dan maar tracto- mentsverbooging. De heer Mann achtte het tevens wenschelijk, dat 1 van de 2 agenten, die thans allebei te Schagerbrng staan, over geplaatst werd naar een ander deel der gem. Voorz. licht in dat zoodra Leenw een woning kan krijgen, hij naar Ondesluis zal worden overgeplaatst. Tot stemming overgaande, wordt de voor gestelde tractementsverhooging van de veld wachters aangenomen met 10 tegen 1 stem (Francis). Voortgaande met het lezeD van de ver schillende posten, vraagt de heer De Moor bij den post: Toezicht scholen f 160.het woord. Spr. vermeent, dat die f 160.zijn voorf 60.kosten van de Plaatselijke Schoolcommissie en f 110.voor de Com missie tot wering van schoolverzuim. Die Plaatselijke Schoolcommissie zijn Burgemees ter en Wethouders. Het heeft nu sprekers aandacht getrokken, dat er telkenjare f50.— is toegestaan, doch de uitgaven waren steeds nihil. En daar spr. zich niet kan voorstellen, dat de heeren van de Schoolcomm. de ge maakte kosten nit eigen zak betalen, gelooft hij, dat ook de werkzaamheden van de Comm. steeds nihil waren. Dit is nog duidelijker gebleken bij de benoemingen van Hoofden van Fcholen te Schagerbrng en Bnrgerbrng. De heer Mann vroeg aan B. en W. om inlich tingen omtrent den heer Katoen, en hij werd verwezen naar de heeren De Wit en v. Beu- sekom. Zoo ook voor Bnrgerbrng. De heer Mann wenschte inlichtingen over Van der Ploeg, en naar mijne meening merkte de heer Mann heel terecht op, dat hij liever had. dat B. en W. iets ten voordeele van v. d. Ploeg zeiden, dan dat zij niets ten diens nadeele wisten. De heer De Moor kan wel niet denken, dat B. en W. geen belangstelling gevoelen, maar de tijd zal hun ontbreken om zich genoeg zaam met hek onderwijs bezig te honden. Maar Spr. acht het onderwijs van te hoog belang, en wil voorstellen om te trachten weder eene plaatselijke schoolcommissie te krijgen zooals vroeger is geweest, welke commissie zich speciaal met het onderwijs bezighoudt en bij voorkomende gelegenheden van advies dient. Eu aan dit voorstel wenscht Spr., als de Raad er althans meê meegaat, toe te voegen, dat de post van f 50.wordt verhoogd tot f100.Wil die Commissie, be- staando uit 5 leden, haar werk doen zooals verwacht mag worden, dan is f 60.te laag. Voorz. meent zich te herinneren, dat er al eens meer over gepraat is, om weer een aparte schoolcommissie te benoemen. Spr. is daar voor. Als je nn vraagthebben B. en W. er geen tijd voor, dat moet Spr. antwoorden, dat dat nu juist niet 't geval is, maar hij acht 't toch beter een commissie te hebben. De heer Francis meent, dat er geen lief hebbers voor te vinden waren. Met algemeeno stemmen wordt nu aange nomen, een Schoolcommissie te benoemen. Na eenige deliberatie wordt eveneens bet voorstel om den post tot f 100.— te verhoo gen, aangenomen. Bepaald wordt, dat de commissie 4 maal de scholen zal bezoeken. Alléén de gemaakte onkosten znllen den com missieleden vergoed worden tot een maximum van f 100. Adressen van de Alkmaarsche Huishond en Industrieschool en van het Harmonlegezel- schap „Concordia" te Oudesluis, waarbij voor 1903 dezeltde subsidies worden gevraagd als welke zij over 1902 hebben genoten, worden ingewilligd. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 1461.wordt verminderd met f 160. (verhooging posten), das f 1311.— In eene memorie van toelichting wordt deze post, Door OTTO ELSNER. o-o-o 37. „Ik heb het wel vooruit gezien", zeide lord Balmoral tot zijne vrienden, terwijl men in de koffiekamer van de „Koning Harold", aan het marktplein van Lindow, zat. „Ik heb het wel gezien, dat er op het slot Everest vroeg of laat een catastrophe komen moest, 't Is waar, op een dergelijke ontknooping was ik niet verdacht. Wat een vrouw, deze muziekmeestersdochter V „Niet alleen mooi, zooals nauwelijks één Biervelinge onder de zonook krachtig in handelen en geschikt om de dingen zoo uit te voeren als zij dat goed meent te zijn. Ik kan mij heel goed voorstellen, hoe ze er toe kwam, elk afzonderlijk plan in werke lijkheid om te zetten. Dr. Kern, de huis arts van den graat, ging plotseling naar het zuiden. Notaris Gelzinger, de aalgladde schurk want, mijneheeren, onder u zal hoop ik niemand zijn, die het voor hem opneemt de vertrouwde van den graaf, bevond zich daar diep in Schotland. De bedienden werden verwij derd en anderen aangesteld. Er was dus niemand meer aanwezig, die den graaf per soonlijk kende. Daar sterft de geheimraad plotseling aan een beroerte. Dr. Bernhardi, onze knappe dokter, wordt geroepen en han slechts bevestigen, dat degene die hem als graaf TaasLlo wordt aangewezen, dood is. Intusschen wordt de werkelijke Kn&f Tassilo, die somtijds aanvallen van *aanzin had, wat bij den broeder even goed mogelijk was, in een gekkenhuis ge bracht, en uitgegeven voor den broeder, den geheimraad.— Dat alles is zoo eenvoudig hogelijk. Het verwondert me waarachtig, dat het aan het licht is gekomen." Hij deed eenige trekken aan zijn havana, en ging dan voort „Ik zeg het open die ellendeling van een ®hfiager gun ik zijn triomf niet. Wat hij deed hij niet voor de goede zaak, alleen uit haat jegens Hilde, omdat zij zich niet aan hem wilde overgeven. Ik houd hem voor slecht genoeg, om elke misdaad te kunnen bedryven. Hij let steeds alleen op eigen voordeel. Ik hoop, dat het hem niet gelukt, uit deze affaire geld te slaan. Graat Tassilo is zoo ziek, dat hij elk oogenblik uit het leven kan scheiden. Maar hy is nu krankzinnig en dus niet in staat, een ander testament te maken. Wat er dus ook moge gebeurd zyn, het vroegere testament waarin zijn vrouw tot eenige erfgename van dat ongehoorde vermogen is benoemd, zal onder alle omstandigheden van kracht blijven." Weder blies hy eenige rookwolken uit. „Naast d6n notaris, is mij Hilde's vader onder allen die aan dit treurspel hebben deelgenomen, het minst sympathiek. Ik ga nog verderik geet den muziekmeester van alles de schuld, van ólies wat zich hier heeft afgespeeld. Een echte comedi&ct, egoïstisch, met zichzelf ingenomen, daarbij een bewegelijkheid en aantrekkelijkheid in persoon, die men slechts achter de coulissen kan leeren, leert hg een meisje kennen uit een der beste tamilies. Zij raakt op hem verliefd en hij weet haar zoover te brengen, dat zij het huis haars vaders, vaderland, ouders, alles verlaat, om hem op zijn zwerftochten door de wereld te volgen. Hij tracht haar voor het tooneel op te voeden, minder uit liefde voor haar, or omdat hij bemerkt heeft dat zij talent heelt, als wel cm het noodige voordeel van haar schoonheid te trekken. „Deze man is steeds iemand geweest zonder waar eergevoelhalf en half een vagebond, heeft hij steeds rondgedoold in allerlei landen. Galante avonturen heelt hij genoeg gehad en steeds heelt bij zich door de vrouwen laten bewonderendaarmede heeft hij zijn jeugd doorgebracht. Toen zijc beste jaren achter den rug waren en de bronten, die hem tot dusverre alles ver schaft hadden, begonnen op te drogen, moest zijn jonge vrouw óf door haar talent, óf door haar schoonheid hein van het noodige voorzien. Toen werd Hilde geboren, maar de moeder verloor teveES schoonheid en stem. Mijnheer Schwarz hield nu het tijdstip voor gekomen, zich zoo vlug mogelijk van zijn vrouw los te maken. Ongelukkigerwijze bood zich daarvoor ais vanzelf een gelegenheid aan. By de gemeene practijken, die haar man in beoefening bracht, kwam ook zy te struikelen. Toen zij ziek en zwak naast het kleine kindje nederlag, zocht en vond mijnheer Schwarz brieven. Zij hielden de bewijzen ïd, die hij noodig had om zijn duivelsch plan te volvoeren. Hij nam de moeder het kind uit de armen en liet haar in de ellende achter. Tegelijk begon hij als de bedrogen echtgenoot een proces tot echtscheiding tegen haar. Zooals da zaken stonden, was de uitslag niet inoeilyk te raden. Ik her inner mij nu nog het opzien, dat er door deze zaak werd gemaakt Geheel Prasg sprak over dit zaakje. Mijnheer Mlady zoo heette mijnheer Schwarz toen kreeg het kind. Het eerste, dat de siimme vos deed, was, zijn naam te veranderen. In Oostenrijk gaat dat zeer gemakkelijk. Daar mede wilde hij zijn bitrekking tot de vrouw geheel verbreken. Zoo ontstond er dan op zekeren dag een TentoDe Schwarz en was het spoor uitgewischt, dat de aTme vrouw tot haar kind zou kunnen voeren. Den eersten tijd zal dat misschien niet toodig geweest zijn. De arme vrouw haatte hem met den ganschen gloed harer ziel. Wellicht voelde zij zich thuis in het siijk, waarin hij haar had neergetrapt. Men vertelde tenminste, dat zij vroolijk er op los leelde. Zoo werd ze de vrouw van den man, wiens naam ze nu draagt. Of ze in dat huwelyk geluk vond wie weet datWas ze werkelijk eens van het rechte pad afgedwaald,— ze heeft het ook weer kun nen terugvinden. Daarvoor spreekt ook de innige liefde, die ze voor haar kind ge voelt; dat steeds zoeken naar haar kind,totdat zij het eindelijk onder zulke merkwaardige omstandigheden vinden moest" „Vaarwel moeder Axel maakt zich los uit de armen, die hem omstrengeld hielden. „Mijn zoonik weet waarheen ge gaatge wilt baar opzoekendie vrouw, die ons zoo ellendig heeft gemaakt." Hij schudde met beslistheid het hoofd. „Neen. moederIk zweer het. Die lielde is weggerukt uit mijn borst. Aan haar woder-ontwoken is niet meer te denken. Wanneer ik heer ga, is dat, om slechts de plaats te vermeden, waar ik zooveel ver driet keb gehad en waar het voor mij on- die oogenschijnlijk hoog is, verdedigd. Vervolgens worden de posten van Ontvang gelezen, die tot geen opmerkingen aan leiding geven. De Hoofdelijke Omslag is geraamd op f8000. De begrooting sluit in ontvang en uitgaaf op f 34301.23'/». Met algemeene stemmen wordt zij. nn goed gekeurd. Mededeeling geschiedt van de gehouden kasverificatie. In kas was, conform de boeken, f 5189.69. Tot zetters der belastingen zijn benoemd do heeren G. Nieuwland en Th. E J. Odendaal, de laatste in plaats van den heer De Moor, die bedankt had. Vervolgens wordt gelezen een missive van den heer Commissaris der Koningin, gericht aan B. en W., waarby deze, naar aanleiding van een onderhond met den Burge meester, voorstelt.om een afzonderlijke regeling van jaarwedde voor het hoofd der school te 't Zand tot stand te brengen, en dezen als jaarwedde te laten behondon f 960.Over 10 jaar dan geen verhooging, over 16 jaar verhooging tot f 1000. De Raad wordt ingelicht, dat de heer Katoen benoemd is geworden op een salaris van f 960.met verplichting tot het geven van herhalings-onderwijs. Volgens de veror dening op de jaarwedden ie het aanvangs salaris f 900.na 10 jaar f 60.meer, en na 15 jaar weer f 50.meer. Voor herhalings-onderwys, indien dit gegeven wordt, bedraagt de belooning 60 ets. per lesunr. Indien dus de heer Katoen wegging, dan ztu de nieuwbenoemde geheel volgens de verordening gesalarieerd worden. De Commissaris stelt dus voor, alleen met den heer Katoen een uitzondering te maken. De Raad vindt deze regeling goed, alleen de heer.Schuijt tegen. Hierna rondvraag, die niets oplevert. De Raad gaat in comité ter behandeling van reclames Hoofdelijkeu Omslag. - Ten huize van den kastelein N. de Jong te BARSINGERHORN werd op Zondag en Maandag j 1. tentoonstelling ge bonden met daaraan verbonden bekroning, van bloemen en kamerplanten, die daartoe eenige maanden te voren waren uitgegeven tegen den zoo geringen prijs van 6 centen per stuk; een stelletje van de 5 planten, n.1. geranium, begonia semperflorens, fuchsia, knolbegonia en adianthnm (eene varensoort) kostte dus 30 centen en voor minvermogenden de helft daarvan. Een veertigtal deelnemers hadden voldaan aan hunne verplichting om de ontvangen planten, die nog in leven waren gebleven, in te zendeneenige anderen hadden hun plan ten thuis gehouden, waarmede het zaakje zijn doel miste. Hoewel door verschillende omstandigheden de tentoonstelling wel wat laat in don tijd was gekomen en we met de weersgesteldheid mogelijk is, vergetelheid te vinden Wellicht keer ik eerst na langan tyd terug, misschien ook spoediger dan ik nu denk In elk geval, geet mij uw zegen." „Dien neem je mede, mijn zoon 1" Hij boog zich neer 6D drukte een kus op het blanke voorhoofd zijner moeder. „Wat zegt ElliP" vroeg hij fluisterend. „Zy weentweent als ik en bidt den hemel, dat je oas spoedig zult worden weergegeven." „Dank moeder stamelde bij.„Breng haar mijn groet en spreek voor my, opdat ze mij vergiffenis schenke." Weder werd de grafkelder van de familie Everest geopeud en werd er opnieuw een doode bygezet. Nu was het de echte graaf Tassilo, de laatste van dat overoude geslacht. Dan werden de mach tige deuren, van gesmeed ijzer, dichtge- worpen. Knarsend, dreunend vielen ze in het slot, alsof ze morden dat ze geen buit meer vinden zouden. De gansche adel van de Oostzeekust was vertegenwoordigd. Het iot van den graaf en de merkwaardige omstandigheden, die aan zijn dood waren voorafgegaan, had den elke boosheid doen verdwijnen. Men was verzoend met hem, evenals met een ieder, die onder den sikkel van den dood is gevallen. De grafrede hield dominó Ekdal. Hy bleef een paar dsgen met zijn vrouw by moeder Petersen te gast. Zij wilden be paald moeder en den broer3 en zusters den kleinen bengel toonen, dien de ooievaar hun had gebracht. Dominé had tot tekstwanneer ik ook met mecschen- en engelentongen sprak en ik had de liefde niet, zoo was ik als klinkend metaal of een luid-klinkecde schel." Fransje Petersen, nu vréuw van profes sor Ekdal, snikte zacht Jaren waren verloopen en weder liep er een zomer ten einde. Prof. Ekdal bracht als steeds de vacantie door op de geboorteplaats zyner jorge vrouw. Toen bij de leeszaal van hot Kurhaus binnentrad, trof hy lord Balmoral aan. „Ik heb u eenig gewichtig nieuws meê te deelen, waarvan ge moeilyk esaig in de laatste dagen diep in den herfst schij nen verplaatst te zijn, waren de bloemen en de planten van velen toch zeer goed voor den dag gekomen, waaruit men mag opma ken, dat men er meer en meer den slag van krijgt om aan de kamerplanten de noodige zorg te besteden. Voor de verplichte inzending werden onder scheidingen toegekend als volgt Voor geranium le pr. J. Spaans Da., 2e pr. Maria de Jong, 3e pr. S. Wit, eerv. verm. Ra. van der Wonde. Voor begonia sernprrflorensle pr. H. Westerman, 2e pr. Jb. Kuiper, 3e pr. P. Schui temaker, eerv. verm. S. Wit. Voor fnchsiale pr. S. Wit, 2e pr. H. Beek, 3e pr. Ca. Rampen, eerv. verm. A. Kossem Voor knolbegoniale pr. J. Spaans Dz., 2e pr. C. Bol, 3e pr. S. Wit, eerv. verm. Jb. Marras. Voor adianthnm le pr. R. Bolmeijer, 2e pr. J. Kooiman, 3e pr. H. Westerman, eerv. verm. C. Bol. Voor de groep van al de 6 plantenle pr. S. Wit, 2e pr. C. Bol, 3e pr. Jb. Kuiper, eerv. verm. P. Schuitemaker. Ter opluistering waxen 10 nummers Inge zonden. Daarmede werden onderscheiden A. van dar Wonde, voor bonte aspidistra, le pr.C. Horst, voor cactus, 2e pr.N. de Jong, voor amarillas, Se pr.C. v. Stiprlaan, j voor bladbegonia, eerv. verm. Eene inzending van bijzonderen aard was afzonderlijk op eene tafel geplaatst en trok zeer de aandachthet was die van den heer C. Kooij van Kolhorn. Door dezen was ter j bezichtiging gesteld een model-hnisje met glazen wanden, dat ingericht was voor bijen korf en waarin men een zwerm b{jen werk zaam zag aan de honingraten. Tevens waren hierbij te zien eenige zaken, betrekking heb bende op het bedrijf van den bijenhouder, een en ander wel der beschouwing waard. Den heer Kooij werd een eereprijs toegekend. Op Maandagavond werd de tentoonstelling opgeluisterd door de muziek van het fanfare korps, werden de prijzen bij loting uitgedeald en sloot de heer J. Kooiman, als Voorz. van D.O.Q-., met acne toespraak de bijeenkomst. Te KOLHORN gaven zich voor de herhalingslessen aan 14 leerlingen, waarby 4 meisjes. Niettegenstaande het handwerk- onderwijs voor meisjes, is het getal minder dan vorige jaren. V e e-u i t v o e r. Id de afgeloopen maand warden langs het grensstation ESSCHEN uit Nederland naar België verzonden 4462 stuks slachtvee en 425 stuks fokvee, ter waarde van 760 duizend francs. Wegens tuberculose werden 53 stuks vee naar Nederland teruggezonden. Raadselachtig. Een vader en dochter en moeder en zoon meldden zich te HALSTEREN (N.-Brab.) aan bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, om in ondertrouw te worden opgenomen. denkbee'd zult hebben.* Daarby gaf hy den geleerde een docu ment over. Het kwam uit een klein dorpje van Zwit serland en hield in de droge mededeeling, dat gravin Everest was overleden en tot haar executeur-testamentair had aangewezen Lord Edg&r Balmoral, wonende te JFordin- gen. „Het testament knnt u later op uw ge mak doorlezen", zeide de lord. „Ook u, professor, is daarin bedacht. De som, die u krijgt, is niet zoo klein of liever uw vrouw. Verder zyn er nog legaten bestemd voor de armen van Fordingen en Lindow. Mijnheer Schwarz krijgt een kleine rente, diens vrouw, die u aJs vrouw Bertiua hebt leeren kennen, is met geen psoning be dacht. Waarschijnlijk was te reeds dood vóór haar dochter. Tot universeel erfge naam is aangewezen onze vriend Axel Bertram of eigeniyk weer zyn zoon. Het beste bewijs, dat Hilde, verzoend met de wereld en den maD, dien ze eens zoo liefhad, de eeuwigheid is ingegaan „Hoe merkwaardig toch de wegen van het leven zijn", mompelde de professor. „Axel is diep geroerd, maar hy weigert de erfenis te aanvaarden. Gelukkig kan hy er geen beslissing in nemen, omdat ze aan zijn zoon behoort. Gravin Everest schynt ie weigering te hebben voorzien, wet bewezen wordt nit de bestemming, die ze het geld heeft gegeven." De geleerde bleef zwy\ea. „Hilde zeit zoo schryft me de gees telijke van het kleine plaatsje, waar ee hsett geleefd heeft het leven geleid van iemand, die boete doet. Geen rnoDseh had er eenig idéé van, welk een hoogen rang wj in de maatschsppy ianam e* over welk een vermogen se beschikte. ïy sti«rf,«eeds zwakker en zwakker wordea4, als se* kaaae die uitgaas. Ailen, die haar gekead heb bes en ze sohjjst de trans* vaa vsfsa te hebben gestild bidden voer haar." „Dat willen ook wij", seide professor Ekdal op bewogen toon„Wat ze heeft misdreven, zal ze, hopen we, verzoend heb ben IHaar assche ruste in vrede EINDE.

Schager Courant | 1902 | | pagina 7