BIJVOEGSEL der Donderdag 9 Oc». 1902. 46ste Jaargang. No. 3773. Plaatselijk Nieuws. VAN Schagen, 8 October 1902. Vergadering van den Raad der gemeente SjCHAGEN, gehouden op Dinsdag 7 October 1902, des morgens teu 10 uur. Afwezig de hceren P Ruis en P. Meurs. Voorz. de heer H. J. Pot, burgemeester. Na opening der vergadering, ieziDg eu goedkeuring der notulen. Aangeboden wordt proces-verbaal der laat ste kas-verificatie. Ontvangsten f G 1314.50 uitgaven f 61691.14, kassaldo f 9653.36. Van den Commissaris der Koningin was mededeeling ontvangen, dat tot zetters waren benoemd de heeren Asjes en Vader. Voorz. zegt, dat al sinds lang is geklaagd geworden over het water uit den schooibak. De dokter hier heeft het al reeds onderzocht, maar die mist verschillende zaken om dat goed te kunnen doen. Daarom willen B. en W. het water nü laten onderzoeken door Van Hamel Roos te Amsterdam. De bak is 1n orde. Voor dat onderzoek vragen B. en W. een crediet. Het dak van de school is onrein doordat een massa vogels daar hun nesten hebben, eu nu wordt het drinkwater zóó, dat de kinderen het, niet willen drinken, en ook het hoofd de- school niet, al zijn ernu filters, die 's avonds worden gevuld. De heer Vlaming wil dal onderzoek wel, maar acht alleen een afdoenden maatregel, als er een andere dakbedekking komt. Re school heeft oen beschoten dak met holle pannen en daaronder kunnen de vogels hun nesten bouwen. Alles van die jonge vogels komt niet groot, er sterven er, en dat zaakje komt in goot en bak, rot daar en zoodoende dat slechte water. Het onsmakelijke van het water zal bij deze dakbedekking blijvenmen moet kruispannen hebben. Algemeen wordt tot het onderzoek van het water besloten, om dan later, als het noodig blijkt, over verdere maatregelen afdoende be sluiten te nemen. Door Voorz. is gecorrespondeerd met den luitenant generaal der Infanterie te Den Haag, over de kosten, vei bonden aan het voorbe reidend militair onderricht. Eerst wilde het Rijk in die kosten tegemoetkomen een bedrag van f 60.De kosten zullen voor de ge meente ongeveer f' 100.— bedragen, w. o. f75.aan zaalhuur aan den heer Kaan. Nu heeft het Rijk zich bereid verklaard f 75.— bij te dragen, waarom Voorz. vraagt, of de Raad goedvindt, dat de gemeente het restee- rende gedeelte in de onkosten(f25) zal betaler. Na een kleine discussie, waarbij de heer Roggeveen meent, dat het Rijk alles behoort te betalen en de heer Vlaming juist het Rijk zeer royaal vindt, wordt met algemeene stemmen besloten het resteerend gedeelte te betalen. Door de Naamlooze Vennootschap Motor- bootdienst KolhoroSchagen, wordt aan de gemeente f 500.subsidie gevraagd voor de vaartverbetering van de spoorbrug alhier tot de sluis aan de Nes. Hen wil grond onteigeuen van de aanliggende landerijen, en schoeiïngen plaatsen. De breedte van de vaart zal worden: van de Nes tot Erven Schenk 12'/i H. en verder 10 M., met een diepte van 2 M. zomerpeih Een tweetal bruggen zullen worden verwijd. Aan landeigenaren en polder Schagen zal de rest van '/j der kosten, begroot op f8500.—worden gevraagd; ook zal den polder Schagen verzocht worden, het werk uit te voeren. De l/a resteerend, zullen aan Rijk en Provincie worden ge vraagd. Gunstig antwoord wordt verzocht voor 30 October. Voorz. zegt, dat B. en W. meenen, dat de heeren raadsleden van alles, wat den motor betreft, zeer goed op de hoogte zijn, zoodat zij zich van advies kunnen onthouden. De heer Hoogschagen acht f 500.voor een goede vaart naar Kolhorn geen groote opoffering en zon die willen toestaan. De heer Vlamirg vindt, waar f 8500 de onkosten zijn, de bijdrage, die aan Schagen wordt gevraagd, niet groot. Het is gebleken, dat de Motorboot in een behoefte veorziot ze heeft vele personen vervoerd, ze is dikwijls vrij goed bezer, en nu acht ik liet beter, dat er een afdoende verbetering in de vaart komt, dan dat er zoo wordt doorgema-teld als nu. Deu heer Hoogschagen is f 600 niet te veel voor een goede vaartverbetering, al gaat de motor ook te niet. De heer Vader vraagt, of de vaart van de Nes naar Kolhoru dan goed in' orde is. De heer Vlaming beweert, dat daarover nooit zooveel klachten zijn gehoord, als over dit eind. De heer Roggeveen is er vóór geweest, f 200 subsidie te geven vorig maal tot in standhouding van den motor, omdat er anders kans bestond, dat, vóórdat er bewezen was, dat de onderneming levensvatbaarheid had, ze te niet zou gaan. Maar om nu f 500 te geven voor eene verbetering van een vaart, dat is onnut. De motor moet eerst bewijzen, dat ze levensvatbaarheid heeft, want is dat niet het geval, wordt de motor opgeheven, dan zijn die f 500 onnnt besteed. De heer Asjes gaat geheel met den heer Roggeveen mede. Spr. acht het vaarwater in Barsingerhorn ook niet voldoende voor de motorboot. De beer Vlaming is zeer sterk voor het veileenen der f 600; zooals het vaarwater nu is, kan het onmogelijk langer bestaan; 't zou langzamerhand worden daar als in de gemeente laugs spr.'s perceeldaar kan geen schuit met grint door. De aanvrage van f 600 subsidie wordt ver worpen. Vóór de heeren Vlaming, Hoog schagen en Bijpost. Tegen de heeren Smit, Asjes, Vader en Roggeveen. De verordening op de begrafeuisreclifen is goedgekeurd tot ultimo 1902 en moet dus opnieuw ter goedkeuring worden iugezonden aan Ged. Staten. De Raad stelt met alge meene stemmen de verordening opnieuw vast. Voorlozing wordt gedaan van het Kou. besluit, waarbij ontheffing gedurende het tijdvak 19011904 wordt verleend van de verplichting tot het geven van herhalingsonder- wijs ain meisjes buiten de avonduren. De verordening op het herhalingsonderwijs en die op het schoolgeld daarvan, worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Het schoolgeld wordt bepaald op 20 ctvoor 2 of meer kinderen uit één gezin op 15 ct bedeelden en onvermogenden vrij. De gewone aanvragen om subsidie voor de botermarkt Cérès, Paaschtentoonstelling, Landbouw-afdeeling, Teekenschool, Harmonie, Harddravsrij, Bewaarschool en Huisvlijt- school zullen bij de begrooting wordeu be handeld; eveneens een verzoek om verhoo ging van jaarwedde van den heer A. C. Roggeveen. Vau Het Witte Krnis is ingekomen een verzoek om f 25.subsidie voor het jaar 1903, voor de badinrichting. Het uitdiepen van de Laugesloot, het overpudgeld, aflossing geld- leening, enz., zijn voor de kas der Afdeeling op den duur te bezwaarlijk. Voorz. vindt Het Witte Krnis een nuttige vereeniging, maar oordeelt het jammer, dat steeds bij de gemeente wordt aangeklopt wanneer men geld tekort komt; dat wordt voor de gemeente-kas te bezwaarlijk. De heer Hoogschagen zou ook dit adres bij de begrooting willen behandelen. Ook Spr. vindt 't niet goed, dat steeds bij de ge meente wordt aangeklopt Laat de vereeni- ging haar contributie verhoogen, die bedraagt maar f 1.'t Witte Kruis kan gevoegelijk 26 ct. per lid meer eischen. Spr. meent ook, dat f25.— was gevraagd voor 1 jaar in het lste adres, en nü komt men wéér. 't Onder hond kan toch niet zoo hoog zijn, alles is pas nieuw. De heer Vader wijst er op, dat gevraagd wordt voor uitdiepen van de sloot, het overpad enz.als die uitgaven voor de begrooting van Het Witte Kruis te zwaar worden, dan zal die vereeniging toch wel moeten vragen. Voorzitter Ze komen het volgend jaar weer terng. De heer VaderDat weet n niet. Voorzitter: Weet ik wel. De heer Hoogschagen meent, dat het nobeler was geweest, in ééns te zeggen, dat het plan was, jaarlijks iets te vragen 't was oprechter geweest, als alle bezwaren in eens waren opgegeven. De heer Roggeveen meent, dat een ver eeniging alles niet vooruit kan bezien. Do hoer Vader: Evenals bij de motorboot. Er wordt liesloten tot aanhouding. De begrooting 1903 en een suppl. begrooting 190jJ worden aaugeboden. Tot commissie voor deze begroetingen wor den benoemd do heeren Asjes, Hoogschagen eu Vlaming. Voorzitter dee't mede, dat de voorberei dingen voor de kaasmarkt in zooverre zijn nl'geloopen, dat alleen nog missives moeten worden gezonden aan de belanghebbenden en de noodigo publiciteit moet geschieden. Aangezien de gemeente is in het bezit van een verordeniug op het waagloon, waarin bepaald staat, dat aan de wang alles mag worden gewogen tegen een loon van 15 ct. per 100 K G., stellen B. en W. voor, de kaasmarkt to doen beginnen op Woensdag 22 Oct. en niet laDger te wachten op de veror deningen van de kaasmarkt voor de koninklijke goedkeuring. Dus tijdelijk, wanneer noodig, te wegen onder de onde verordening. Algemeen wordt dat idéé toegejuicht. Worden nu behandeld: eenige reclames Hondenbelasting. De rondvraag De heer Roggeveen heeft een lid gespro ken van het tramcomité Broek op Laugen- dijk—Dirkshorn, en van dat lid vernomen, dat Ged. Statrn Warmenhnizen in het plan wenschen opgenomen te zien. 't Heeft spr. verwonderd, dat bij dat plan niet dezelfde voorwaarde is opgenomen, als indertijd bij de tram SchagenZijpeAlkmaar, nl. een aan sluiting aan beide einden aan de Holl. Spoor. Indertijd is in deu Raad der gemeente Scha gen er over gesproken, dat een doortiekking van de tramlijn van Dirkshorn naar hier, van groot belang zou zijn. Niet alleen voor Schagen, maar ook voor de lijn zelf. Toen zijn B. en W. uitgenoodigd, zich steeds vau de. zaak op de hoogte te honden, en, wan neer noodig, de belangen vun Schagen bij dien tram, te behartigen. Tot dusverre werd aangaande die zaak in onzen Raad niets meer gehoord. Daarom kom ik tot B. en W. met do vraag, of het niet wenschelijk zou ztjn, dat B. en W. zich in contact stelden met Ged. Staten, om daar de belangen van Schagen te bepleilen en de doortrekking naar Schagen als van zeer groot belang onder de aandacht van Ged. Staten te brengen. Er zullen van Schagen offers worden ge vraagd, maar voor dien tram zullen we bereid zijn, die te geven. Eerst werd te kennen gegeven, dat het lijntje alleen zou worden gelegd voor goede renvervoer, maar nu zal ook wel degelijk personenvervoer plaatshebben, en juist dit laatste is voor onze gemeente van het hoogste gewicht. Voorz. zegt, dat indertijd tot B. en W. de uitnoodiging is gericht door den Raad, om zich met het comité van den tram Lange- dijkDirkshorn in contact te stellen, maar B. en W. kouden dat comité niet vinden, 't was er niet. Spr. had zich toen gewend tot den heer Swan, burgemeester van de gemeente Haring- carspel en die had hem gezegd, dat er geen comité bestond, maar er misschien wel een zou komen; de heer Swan heeft Spr. tevens beloofd, hem van de zaak op de hoogte te zullen houden, wat hij dan ook heeft gedaan. Hij is nu bij Spr. geweest, om hem to zeggen, dat het comité bestond, waarvan hij lid was. Ged. Staten willen Warmenhuizen in het plan opnemen, maar dan moet Warmenhuizen ook uit den hoek komen met een flinke subsidie. Ged. Staten schijnen Warmenhuizen beslist in een spoorwegverbinding te willen opnemen. Warmenhuizen wordt in het plan Dirkshoin opgenomen, als het de Noorder-stoomtram loslaat. Doet Warmenhnizen dat niet, dan komt de lijn LangedijkDirkshorn niet tot stand. Van doortrekken naar Schagen is geen sprake. Stelt Schagen er prijs op, de lijn door te trekken, dan moet Schagen dat later maar doen, dat staat Schagen vrij. Op Spr's. vraag, of er kans bestaat, dat de betrokken gemeenten aan dat doortrekken zullen meewerken, werd mij geantwoord, dat men dat niet dacht. Verder beloofde men mij op de hoogte te houden. Als er iets tot stand komt in deze zaak, zal het mij worden jpieêgedeeld. De heer Roggeveen vindt in hetgeen Voorz. i tBw reizen zien nourue renmreeren

Schager Courant | 1902 | | pagina 9