si NT, iimiïntls- al. MM DTsmtat te «L Kantongerecht Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Zondag 26 Januari 1902. 46ste Jaargang No. 3700. Bureau i ICH Laait, 5> 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker.1. W 1 K E L. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. I Dit liiad verschij t tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomer.d nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit twee bladen. Gemeeuto --«ehfieen. BEKENDMAKINGEN. o POLITIE. Tor Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een vermist schaap. o OPENBARE VERGADERING van den B, A A D der Gemeente S O H A G E N, op Dinsdag, den 28 Januari 1902, des voormiddags ten 10 ure. Punten van bjhanleürg: 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging verordening jaarwedden onderwijzend personeel. 3. Vacature Hoofd der School. Schagen, 24 Januari 1902. De Burgemeester, H. J. POT. De lucht is vol verbondeD. 't Is zelfs zoo erg, dat een gewoon mensch, bij dezen wervelwind, niet weet vanwaar de wind komt. Daar komt nog bij, dat het niet de eerste de beste is, die de politieke combi naties samenstelt, maar dat het juist geïn spireerde bladen zijn, die met de verschil lende allianties komen aandragen. Een ge volg van de toenadering tusscken Frankrijk en Italië is, dat men van een overeenkomst tusscken Italië, Frankrijk en Rusland spreekt. Dan wordt er verder beweerd, dat bij deze triple alliantie, Engeland zich als vierden persoon zou willen aansluiten der halve eeD quadruple alliantie. Jammer, dat bij zooveel harmonie, hier en daar een schrille dissonant klinkt. In de Frausche Kamer is Frankrijk's houding ten opzichte van Marokko sterk gelaakt. Verschillende sprekers meenden, dat Frankrijk geen ge noeg aandacht had geschonken aan de Engelsche bemoeizucht aan het hof te Fez. Eigenlijk is volgens deze opmerker.-! de geheele buitenlandsche en binnenlandsche politiek in handen van Engeland. Engeland is Marokko in zijne financiëele moeilijkheden bijgesprongen Engelsche officieren treden op als instructeurs bij de Marokkaansche troepenaan Engeland zijn concessies van verschillenden aard verleend. Dit alles lieeft Engeland eene overwegende positie in Marokko verschaft. Dit overwicht is voor Engeland veel waard. Marokko beheerscht meê den toegang tot de Mid- dellandsche Zee, dat is voor Engeland de weg naar Icdië. Engeland zou niet kunnen gedoogen, dat een ander zich aan de Straat van Gibraltar vestigt, want daardoor zou het wel en wee van don Engelsehen handel van de genade van dien staat afhangen. Ook voor Frankrijk heeft Marokko zijne betee- kenis. Algiers, Frankrijk's voornaamste kolonie aan de Afrikaansche noordkust, wordt in het westen en zuiden door Marok ko begrensd. Het kan de Republiek derhalve niet overschillig zijn, wie haar buurman is. Marokko in handen van Engeland maakt de Middellandsohe Zee voor Frank rijk tot een meer, waarin het van beide kanten opgesloten zit Het zou zoowat in denzelfden toestand ge raken, als waarin nu Rusland verkeert in de Zwarte Zee en in de Oostzee. Door Konstanti- nopel en Kopenhagen zit het groote en mach tige Czarenrijk met zijne handels- en oorlogs- -vloot van beide kanten in de val. Getuige de opmerkingen aan het adres van den minister van buitenlandsche zaken, volgt Frankrijk met groote belangstelling hetgeen er in Marokko gebeurt. Maar j uist door deze en andere met elkaar strijdige belangen, kan het moeilijk met Engeland een bondgenoot schap sluiten. Nog wordt er in Rusland Kepleit voor eene overeenkomst met Japan. Gelijk het mét en door Frankrijk het staat kundig evenwicht in Europa heeft hersteld, zoo zou het met behulp van Japan opper machtig in Oost-Azië zijn. 't Zal evenwel de vraag zijn, of Japan zich daarvoor wil j jaten gebruiken. De vrees zal bij velen in Japan oprijzen, dat, wanneer het Rusland's positie in Oost-Azië helpt versterken, het later zeil het kind van de rekening wordt. Wanneer wij straks opmerkten, dat een samengaan tusschen Frankrijk en Engeland vele bezwaren oplevert, nog grooter is de afstand, die Rusland van Engeland scheidt, t Zijn geen kleine kibbelarijen, maar ingrij pende geschillen, die soms tot conflicten ^leiding geven, welke deze landen van f kander verwijderd houden. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat Engeland en Rusland u Azië natuurlijke v (jan den zijn. 't Is weer tusschen beiden een strijd om en om de Perzische Golf. Engeland beschouwt Perzië als een bufferstaat. Met Afghanistan, moet het het stootkussen vor men, waarop de voortdringende Rus zijn krachten breekt. Rusland schijnt er even- wal ernstig over te denken, om zich dwars door Perzië heen een uitweg naar zee te banen. De invloed van Rusland neemt in Perzië bij den dag toe, zoodanig zelfs, dat de Engelsche handel in het noorden reeds geheel is verdrongen, en in liet zuiden gaandeweg terrein verliest. In het Engelsche Lagerhuis is deze kwestie bij de behandeling van het antwoord op de troonrede, voor een paar dageD, ter sprake gebracht. De liberaal Walton stelde daarbij de volgende motie voor„En wij brengen eerbiediglijk onder Uwer Mnjesteits aan dacht, dat het zeer noodzakelijk is, dat voldoende maatregelen worden genomen om de handels- en politieke belangen var. het Britsche rijk in Perzië te beschermen." De heer Walton zou met Rusland tot eene overeenstemming weDSchen te komen, waarbij de invloedsfeer van beide lariden werd vastgesteld. De secietarls-generaal van buite rlandsche zakeu diende don heer Walton van antwoord. Vrij dreigend gaf hij te kennen, dat Engeland de zelfstandig heid van Perzië zou weten te verdedigen, terwijl het tevens voor de Engelsche belangen aan de Perzische Golf zou waken. Dit is ook de meoning vau do pers, die eenstemmig van oordeel is, dat Engeland de vestiging van een vreemde mogendheid zoo nabjj Voor-Indië nimmer zal kunnen gedoogen. Een onderdeel van de Perzische zaak vormt de Korveit-kwestie. Gelegen in het noordon van de Perzische Golf, nabij den mond van de Euphraat en de Tigris, aan het eindpunt van don handels weg door Mesopotamië, is voor Korveit een groote toekomst weggelegd. Engeland meende daar voor een paar weken zijn slag te kunnen slaan, doch een ongewensebte Russische kruiser wist den toeleg te verijdelen. Zoo zitten Engelschen en RusseD elkaar daarginds doorloopend in het haar. Aan een bondgenootschap valt der halve al heel slecht te denken. Meer kans op succes heeft eene toenadering tusschen Duitsehland en de Vereenigde Staten. Van Duitsche zijde worden voor dit doel middelen in het werk gestold, die in Amerika zeer gunstig zijn en worden ont vangen. Keizer Wilhelm beeft in Amerika voor zich een jacht laten bouwen, dat door de dochter van president Roosevelt gedoopt zal worden. Voor deze plechtigheid trekt Prins Heinrich, de broeder des Keizers, met een schitterend gevolg naar de Nieuwe Wereld, waar men hem, ten hoogste met dit bezoek gevleid, een schitterende ontvangst zal bereiden. Daar zal bij die gelegenheid ook wel wat aan politiek gedaan worden, doch hoe en wat daar besloten zal worden, zal voor het groote publiek voorloopig wel een raadsel blijven. Pretoria. Enkele dagen geleden was een groep van 35 inboorlingen uit Lendique- spruit bezig gras te snijden, onder bescher ming van 25 man der Imperial Yeomanry, toen zij verrast werden door 150 Boeren. Na een dapper gevecht, waarin 6 Boeren gedood en vier gewond werden, werd de Yeomanry genoodzaakt zich over te geven, aan de overmacht. De Engelsche verliezen waren één doode en 7 gewondenbovendien werden vier inboorlingen, die ongewapend waren, later door de Boeren doodgeschoten. In het Engelsche Lagerhuis werd den kanselier der schatkist, sir Michael Hicks Bsaeh, Dinsdag gevraagd de kosten van den oorlog te willen opgeven. Hij ant woordde, dat van April tot December 46 millioen pond sterling was uitgegeven (ongeveer l'/t millioen per week) en heeft nu nog twaalf millioen beschikbaar, die, op denzelfden grondslag berekend, onge veer zullen strekken tot het eind van Februari. Op de vraag wat het tekort zou zijn aan het eind van hot financiëele jaar, wei gerde sir Michael te antwoorden. Echter zrl binnenkort de heer Brodrick, staits- se ere tabs rn oorlog, een mededeoling doen omtrent de kosten van den krijg. Men zal zich herinneren, dat mevr. De Wet, na van have en goed onlangs beroofd te zijn, dank zij do behulpzaamheid van eeoige burgers uit den Vrijstaat, zich te Johannesburg een onderhoud kon verzekeren. Ais bewijs van hun humaniteit strooiden de Engelschen rond. dat zij de vrouw van den beroemden generaal vrij en ongehinderd lieten loopen en zelfs voor haar onderhoud zorgden. Mevr. De Wet verklaarde echter weldra dat zij volstrekt geen ondersteuning of hu'p van de Engelschen genoot. Thans, verneemt de „Petit Bleu,-' is mevr. De Wet uit haar woning gehaald en met haar acht kinderen, waarvan één sinds dat oogenblik gestorren is, naar een concen tratiekamp overgebracht. Uitspraken op 23 Jan. 1902. J. v. d. B., Callantsoog. Gewichten voor radig, die het vereischte stempelmerk misten. 50 cent of 1 dag. C. V., St. Maartensvlotbrug. Maten, die het vereischte stempelmerk misten, 50cent of 1 dag. J. K., Amsterdam. Verkoop van waren op eene plaats op de markt te Schagen, die daar voor niet is aangewezen, 2 gld. of 1 dag. W. L., Breezand. Overtreding der jacht wet, 2 gld. of 1 dag, met verbeurdverklaring van het geweer. A. L., 't Zand. Dronkenschap, 8 gld. of 3 dagen. G. B., Kolhoru. Voorhanden hebben van gewichten, die het afkeuringsmerk droegen, 1 gld. of 1 dag. Jb. D Schagen. Loopen langs den spoor weg, 1 gld. of 1 dag. P. K., Anna Paulowna. Overtreding van de wet op den leerplicht, 1 gld. of 1 dag. D. O. 't V., Anna Paulowna. Idem, idem. A. J., Kolhorn. Idem, idem. J. B., Haiingcarspel. Idem, idem. L. W., Schagen. Idem, idem. K. J. Oudcarspel. Werpen van steenen naar een anders huis. Vrijgesproken. C. B., Oudkarspel. Idem, 3 gld. of 3 dagen. W. B., Oudcarspel. Idem, idem. A. SZijpe. Dronkenschap, 2 dagen hecht. S. B., Barsingerhorn. Straatschenderij, 3 gld. of 2 dagen. M. Z., Schagen. Dronkenschap, 2 gld. of 2 dagen. H. K., Haarlem. Dronkenschap, 1 gld. of 1 dag. Schagen, 25 Januari 1902. 'tls en blijft een slecht jaar voor den schapenweiderij. Een enkelen keer komt er wat leven in de brouwerij, dan schijnt het dat bij meer vraag, boter prijzen in 't verschiet liggen, doch later blijkt, dat men zich met eene doode musch blij heeft gemaakt. De markt was Donderdag bepaald slecht. Eigenlijk waren de schapen onver koopbaar. De beste prijzen werden nog behaald met vleezige overhouders. Vette koeien waren ook ietwat stugger. De algeineene prijsverlaging was mede bij de varkens waarneembaar. Ze liepen opnieuw een cent terug. Konijnen en gevogelte bleven prijshoudend, ja, toonden zelfs neiging tot vooruitgang. De tot heden vrij zachte winter werkt natuurlijk gunstig op de eierenproductie. Bij een verhoogden aanvoer daalden de prijzen tot f 3.75. Dat is wel heel laag in Januari. Boter wordt iets duurder, wat voor de hand ligt, daar de koeien langzamerhand op droog komen. „ALGEMEEN BELANG." Vergadering op Donderdag 23 Januari 1902, in het lokaal vau den heer J. Vader, des avonds ten 7'/i uur. Aanwezig 25 leden. De heer Eeisser, de voorzitter, opent de vergadering met een hartelijk welkom. De lezing der notulen en de goedkeuring daarvan volgde. De heer Merz, Secretaris, las daarna het jaarverslag voor, dat door de vergadering met applaus werd bekrachtigd. (De bijzonder heden hieruit zijn in den loop van 't jaar reeds in ons blad meegedeeld.) Het ledental der vereeniging bedroeg in 1901 1 donateur voor f 5.11 voor f 2.50 en 135 van f 1.Voor 1902 hebben zich 22 nieuwe leden aangemeld, zoodat het aantal nu bedraagt 170. De Penningmeester, de heer Joh. Govers, gaf den toestand vau de kas weer ontvang sten f 414.91, uitgaven f 389.155, batig slot f 25.755.Eene commissie,bestaande uit de heeren Asjes, M. Visser en P. Baat, adviseerde tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. Voorz. deelt mede, dat door de Kamer van Koophandel te Alkmaar een adres is gericht tot de H. IJ. S. Mij-, om te verzoeken, den trein, hier om half zes, te laten doorloopen vanaf Uitgeest naarAlkmaar; hetzelfde verzoek, dat „Algemeen Belang" indertijd heeft gedaan zonder gunstig resultaat. Als bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren Joh. Govers, J. Baars en C. N. Vlaming, die allen werden herkozen. Vervolgens werd bij monde van den heer Oudenhoven rapport uitgebracht over de han delingen van de Kaascommissie. Zooals bekend is, hebben de Bond van Kaas- fabrieken en de Vereeniging Algemeen Belang, elk drie bestuursleden afgevaardigd, tot het formeeren van een commissie, die zou onder zoeken de mogehjkheid van afzet van kaas buiten hooge wik- en weegloonen. Het rapport luidde: Rapport der Commissie van Onderzoek „Afzet van Kaas buiten hooge Wik- en Weegloonen." MIJNE HEEREN Hoewel ons rekenschap gevende van de vele en velerlei moeilijkheden, aan onze taak verbonden, namen wij met genoegen de voor ons vereerende opdracht aan een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid „Afzet van kaas buiten hooge Wik- en Weegloonen," en hebben wij thans de eer de resultaten van dat onderzoek in het navolgend rapport omschreven, in uwé handen te stellen. Werd reeds in de eerste bijeenkomsten der Commissie de trouwens niet nieuwe meening uitgesproken, dat door het oprichten van Vennootschappen met goed gevolg de nadeelen der hooge Wik- en Weegloonen zouden kunnen bestreden worden, zoo heeft de Commissie, overtuigd de oprichting eener zoodanige Vereeniging niet tot haar mandaat behoorde, hare denkbeelden verder uitgebreid en zich ten doel gesteld te onderzoeken, de mogelijk heid tot het stichten van Kaasmarkten, vrij van hooge Wik- en Weegloonen. Werkzaam in de Gemeente Schagen, terwijl 3 harer leden ingezetenen dezer plaats zijn, zal het geene verwondering baren, deze Gemeente gekozen werd tot basis van het voorgenomen onderzoek. Schagen, gelegen aan Spoor en Tram, het centrum van een streek waar veel Kaas wordt geproduceerd, was voor haar de aangewezen plaats. Daar zal wellicht het bezwaar geopperd worden, dat Schagen geen goede waterwegen bezitontkend kan dat voorzeker niet worden, maar van algemeene bekendheid is toch ook, dat van meer dan ééne zijde op verbetering wordt aangedrongen, en verschillende corpo- ratiën bezig zijn te verkrijgen, dat tot daden wordt overgegaan. Met vrucht mag derhalve verwacht worden, dat de toekomst verbetering zal brengen. De Commissie besloot nu een onderhoud te verzoeken met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente Schagen dat onderhond werd haar met de meeste bereidwilligheid verleend. Aan het College van Burgemeester en Wet houders werden de denkbeelden der Commis sie ontvouwd, en kreeg zij de overtuiging, van de zijde van het Dagelijksch Bestuur mede werking mag verwacht worden. Vervolgens werden per circulaire en per j advertentie in de plaatselijke en gewestelijke bladen van de Directeuren van Kaasfabrieken en aan Heeren particuliere Kaasmakers blijken van instemming verzocht. Van 7 Kaasfabrieken en 33 particuliere Kaasmakers werd de schriftelijke toestemming ontvangen, dat zij eene Kaasmarkt te Schagen met hun waar zouden bezoeken. Gerugsteund door dit aanvankelijk zeker niet ongnnstig resultaat, werd besloten mede eene circulaire te zenden aan heeren Kaas- koopers. 't Zal onnoodig zijn, Mijneheeren, te ver klaren dat de verwachtingen der Commissie omtrent het antwoord dezer heeren niet te hoog gespannen waren. Eene nieuwe Kaasmarkt heeft niet veel kans de instemming van Kaaskoopers te ver werven; allicht kan zulk eene markt hen noodzaken die te bezoeken. Ook zal de kwestie van hooge wik- en weegloonen velen hunner vrij onverschillig laten. Van 't belang te zeer overtuigd, hoe de circulaire door de Kaaskoopers zoude worden ontvangen, vaardigde de Commissie een harer leden af, om in persoon de zaak nader toe te lichten. De verwachting der Commissie werd meer dan zij hoopte beantwoord met de schriftelijke toezegging van zes Kaaskoopers om te Schagen te willen markten, terwijl nog door meer hunner die toezegging mon deling werd gegeven. Ter verkrijging van zoo mogelijk gunstige voorwaarden, waarop Kaas per Spoor en Tram kan vervoerd worden, wendde Uwe Commissie zich tot de Directie der H.IJ.S.M. en die van de Stoomtram West-Erieslaud van beide Maatschappijen werd reductie va» vracht toegezegd, en in sommige gevallen gratis terugzending van emballage. Hiermede, Mijne Heeren, meent de Commis sie aan hare opdracht gevolg te hebben gegeven en eindigt zij met als haar oordeel te kennen te geven, dat het stichten van een Kaasmarkt te Schagen met goede kans van slagen zoude kunnen worden ondernomen. De Commissie: W. F. L. Oudenhoven, Schagen. C. Zijdewind, Joh. Merz, C. Hille, Zijdewind. K. A. Kaan, Wieringerwaaid. J. Edel Kz., Beemster. De heer Oudenhoven deelt mede, dat dit zelfde rapport Woensdag is uitgebracht op eene vergadering van den Bond van kaasfa brieken, waar 15 fabrieken vertegenwoordigd waren. De slotsom van de verschillende rede neeringen daar, was de navolgende motie, die met algemeene stemmen werd aangenomen: De vergadering spreekt als hare meening uit, gehoord het uitvoerig rapport der commissie tot onderzoek van afzet van kaas buiten hooge wik- en weegloonen, dat er levensvat baarheid kan zijn in het stichten van een kaasmarkt te Schagen. Verder was in die vergadering besloten, de bestaande commissie diligent te verklaren. Men wonschte nog verschillende inlichtingen, die de commissie dan in een volgend rapport zou trachten te geven. Door den Boud van kaasfabrieken was opnieuw aan de commissie een crediet van f 50.gegeven, en op voorstel van een der aanwezigen kreeg de commissie hetzelfde crediet van „Algemeen Belang". In het rapport is sprake van zes kaas koopers, maar door bemoeiingen van de com missie heeft ook nog een buitenlandsche firma verklaard, gaarnete Schagen te zullen koopen. De leden uit Algemeen Belang afge vaardigd, kunnen bogen op een groot succesniet dat het al reeds vast staat, dat hier een kaasmarkt zal komen, maar dat in de gecombineerde vergadering van den Bond van Kaasfabrieken is uitgesproken, dat een kaas markt te Schagen levensvatbaarheid kan hebben. Men had evengoed een andere plaats kunnen aanwijzen. Dat dit niet is geschied, ach ten we voor onze plaats van hoog belang. Daar om doet het ons leed, en daarop is ook op de vergadering van Algemeen Belang gewezen,dat ons Dagelijksch Bestuur en verschillende raads leden schitterden door afwezigheid op die ver gadering waarop zulk een groot belang voor Schagen ter sprake kwam. Ons dunkt, dat een komen op die vergadering een blijk was geweest, dat ook zij het werk en het streven van Algemeen Belang waardeeren, dat ten volle waardeering verdienteen dergelijk negeeren is grievend. Dat wegblijven opvatten als „wijze voorzichtigheid," zooals eveneens ter vergadering werd opgemerkt, daarvoor kun nen wij geen enkele reden vinden. Er werd besloten, dat, wanneer de commissie aan den Raad de rapporten zal zenden over haar werk ten opzichte der kaasmarkt, en aan den Raad de stichting zal vragen van een dergelijke markt, Algemeen Belang een adres van adhaesie zal inzenden, evenals de Bond van Kaasfabrieken. Door den voorzitter van Algemeen Belang zal een onderhoud worden gevraagd met het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente, over het laten branden van de lantaarn gedurende den geheelen nacht voor het postkantoor. Tevens zal door den voorzitter dé toestand van den Stationsweg voor de huizen worden ter sprake gebracht. Door een tweetal bestuursleden zal den vrachtrijders gewezen worden op hun hooge vrachten, en op een lager tarief worden aan gedrongen. Hierna sluiting. Door ons Marktfonds zijn in 1901 2374 vette koeien verzekerd. Voor den verkoop van vleesch bestond Donderdag heel wat liefhebberij De circa 500 pond brachten f 135.op dat wordt dus ruim 27 cent per pond. Het volgende vermakelijke staaltje van bureaucratie deelt men mede Op een prov. griffie in 't zuiden des lands bleef, als alle ambtenaren en beambten hun salaris hadden, nog een luttele som gelds van den daarvoor toegestanen post over. Heeren Ged. Staten in de prov., redeneerende dat die luttele som aan het gezamenlijk personeel toekwam, verhoogden de jaarwedde van ieder hunner met f 0.17'/2. Dat was natuurlijk een buitenkansje voor 't personeel 1 zoo f 0.17'/2 meer in een jaar. Aber, es hat nicht sollen sein! De Minister heeft bezwaar gemaakt het zeventien-en-een-halve-cents-besluit, gelijk bet door de ambtenaren genoemd wordt, goed te keuren, „omdat de post salarissen niet te eenenmaie worde uitgeput". Beleefde ontvangers. De beleefde ontvanger in Baflo, in het begin der eeuw, waarvan in ons vorigno. verteld werd, wordt naar de kroon gestoken door den ontvanger te Nijkerk, die, een halve eeuw nog niet geleden, zoozeer er van over tuigd was dat boeren en arbeiders halve beesten waren, dat hij aan den buitenkant der deur van het kantoor een bordje had hangen met het opschrift: „Pijp uit den bek; Pet van den kop Klompen van de pooten!" Wie doet hem dat na? Een kastelein te ORTHEN (bij Den Bosch) heeft doen bekend maken, dat voortaan in zijn inrichting 's middags na drie uur geen sterke drank meer verkrijgbaar is. Men schrjjft: De gevangenissen in het zuiden des lands schijnen te weinig ruimte te hebben, om de gevonnisten te bergen. In het noorden daaren tegen is er in de gevangenissen wél ruimte, daarom zijn reeds gevangenen uit Maastricht naar Heerenveen overgebracht, om daar hunne straf te ondergaan. WARMENHUIZEN en WESTWOUD zijn de eenige gemeenten in Noordholland, waar geen opceuteD op Rijksbelastingen worden geheven in eerstgenoemde gemeente bovendien geen Hoofdelijke Omslag. Nieuwe man ie r van drankbe strijding! Bnrgem. en Weth. van Eindhoven hebben aan den R. K. Volksbond aldaar ver gunning verleend tot verkoop van sterken drank in zijn lokalen, uit overweging „dat men ook door deze vergunning wil trachten aan de leden van den Bond gelegenheid t« geven tot gepaste ontspanning in de daarvoor bestemde bondslokalen, teneinde daardoor het misbruik van sterken drank tegen te gaan." Das het tegengaan van drankmisbruik door een drankgelegenheid meer open te stellen! De Delftsche kellner. De Haagsche Rechtbank behandelde Don derdag de zaak van de twee Haagsche nacht koetsiers, die, verdacht den kellner Johan van der Kamp te hebben verdronken in den Trek- vliet, na eerst met hem te hebben rondge reden, thans daar geen genoegzame ge gevens bleken te bestaan om hen te dezer zake te vervolgen alleen terechtgestaan hebben wegens het te zamen en in vereeni ging na onderling gemaakte afspraak en in gemeen overleg^ wegnemen van het horloge van Van der Kamp, ten einde het zich we derrechtelijk toe te eigenen. Met het oog op het feit dat deze beklaag den reeds 12 of 13 malen zijn veroordeeld en in bet belang der veiligheid, werd voor ieder aefit jaar gevangenisstraf geëiseitf.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1