Donderdag 30 Januari 1002. PLAATSELIJK NIEUWS. li 46ste Jaargang No. 3701. Het A B C VAN HET LEVEN. Nieiws-, NT. AlmlBllifi- k Lilflluv d en Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau MJH 14JEH, Laan. O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. XV I K E L. Gemeente Schaffen. BEKENDMAKINGEN. o Kennisgeving. Hei Hooid van het Plaatselijk Bestuur der Gemeen'e SCHAGEN, brengt bjj deze ter kenuia Tan de inge zetenen dier gemeente, dat het kohier van de Grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, dienst 1902, op den 22 Januari door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze gemeente ter invordering ie overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belsng heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van rijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijk' vervolgingen, welke nit nalatigheid zonden voortvloeien te ontgaan. SCHAGEN, den 28 Januari 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H J POT Schagen, 29 Januari 1902. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Dinsdag 28 Januari 1902, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken 1. een nota met enkele opmerkingen over de gemeente-begrooting voor 1902, met de goedkeuring daarvan 2. goedkeuring Gedeputeerde Staten reke ning 1900; 3. goedkeuring Ged. St. suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1901; 4 proces-verbaal kasopname over het 4de kwartaal. Ontvangsten f 70337.89, uitgaven f 65304.405in kas was en moest zijn f 5033.485 5. schrijven van B. en W. van Barsingerhorn, dat het voorstel der gemeente Schagen over het hek aan de tramhalte te Haringhuizen is aangenomen. Het hek is bereids geplaatst; 6. schrijven van de Paaschtentoonstelling, met dank voor de f 100.subsidie; 7. schrijven van „Algemeen Belang," waarin de mededeeling, dat het plantsoen gereed is en aan de gemeente wordt overgedragen. Daarna worden voorgelezen de bemerkingen van Ged. St. op de teruggezonden verordening regelende de jaarwedden der onderwijzers. Ged. St schrijven, dat het beweren, dat alle vroegere besluiten vervallen zijn, geheel juist is, maar dat de overgangsbepaling moet blijven gehandhaafd voor de onderwijzers, die op 1 Januari 1902 in functie zijD. Wat betreft de jaarwedde van den onder wijzer Roephem is vroeger gegeven een jaarwedde van f 750.dat zou nu f 700. wordenhem moet f 750.— worden gegeven plus f 76.huishuur. Dan de onderwijzer Zeemanhem is beloofd, in 1906 een salaris van f 700.— volgens de nieuwe regeling zou dat tractement eerst in 1909 worden bereikt, dit is niet geoorloofd. Verder willen Ged. St. na 20 en meer dienstjaren een minimum van f750.en niet, zooals de Raad had besloten, van f 700. Voorz. merkt op, dat Ged. St., wat betreft het tractement van den heer Zeeman, abuis hebben. Volgens de regeling van den Raad zon het tractement van f 700.door den heer Zeeman in 1904 worden bereikt en niet in 1909, dus komt de heer Zeeman volgens de nieuwe verordening in gunstiger positie in plaats van in ongunstiger, zooals Ged. St. FEUILLETON. Dook IDA BOY-ED. 0-0-0 11. Conrad Brügge, haar heel diep in het levendige, schoone gelaat kijkend, sprak bedachtzaam „Ons samenleven hier heeft eigenlijk niet zulk een persoonlijk doel als gij meent. Maar de vriendschap heeft wèl zulke plich ten als gy denkt. En wanneer gij mij als vriend wilt wilt ge viel hij zichzelf lachend in de rede. Sylvia knikte levendig. „Dan zal ik u wat zeggenmaak zelf van u, wat ge kunt, dan komt ge het eerst er toe, van andere menschen iets te maken. Men wordt slechts meester van zijn lot, als men meester is over zichzelf." __„Ach", zuchtte Sylvia. Zij was nu even wys als straks. „Ja, kind", zeide hij op dezen diepen zucht, „levenswijsheid dat is vogelvlucht. Wan neer men het van boven aangaapt, kan men het zich niet voorstellen, dat de dingen er zoo uitzien, als ze inderdaad doen, Ook zichzelf-kennen is vogelvlucht. Eerst wanneer de gebeurtenissen ver achter ons liggen, zien we eerst recht, wat voor een rol wij daarin hebben gespeeld, en die is dan, tot onze eigen grootste verrassing meestal niet mooi. Dan komt de beschaming daar- over- Ja, die helpt ons verder. Met vlie gensvlugge vaart zeg ik u. Maar over dat meenen. De regeling door Ged. St. gewild, komt in hoofdzaak overeen, met wat B. en W. in de vorige vergadering hebben voorgesteld, en daarom nemen zij het voorstel van Ged. St. over en stellen voor, te geven 4 5-jaar- lijksche verhoogingen van f 50. De heer Hoogschagen zegt, zich heel gaarne met de regeling van Ged. St. te wil len vereenigen, maar hij vraagt zich af, of het wel aangaat. Hij wil ook gaarne steeds rekening honden met de financiëole zijde en vraagt dus, of de gemeente in staat is een dergelijken last te dragen. Als we eens nagaan wat de gevolgen zullen zijn, komen we tot het volgende Hoofa d s,J' tslsr Soh" 150°- Roep 26 750— 825.— Visser J.C. 22 700.- 875.- Tjalkens 18 700.700. Visser M. 15 600.- 775.- Zijlstra 11 850.1100. Polling 13 800.— 1000- Zeeman 3 650.650. De Vries 11 800.1000. Atema 400.450. Dat zou, volgens den ouden toestand, een totaal geven van 17760.volgens het laatste Raadsbesluit f 8875. Volgens de oude regeling bedroeg de bijdrage van het rijk f 2300.volgens de nieuwe f 2965.Trekt men nu van het totale bedrag, voor het onderwijs noodig, de Rijkssubsidie af, dan houdt men voor rekening der gemeente volgens de oude regeling f 5450.volgens de nieuwe f 6910.alzoo f 460.meer ten laste der gemeente. De onderwijzers Polling en Zeeman krijgen na 2 jaar nog f 50.verhooging, dat is f 100.Zijlstra en De Vries na 4 jaar elk f 50.— verhooging, is f 100.dus nog f 200.er bij. Dus over 2 a 4 jaar wordt de geheele 6om, die de gemeente meer zal moeten betalen, f 660.altijd volgens het in de laatste zitting genomen raadsbesluit. Do geheele verhooging der onderwijzers- jaarwedden zal in 1902 bedragen f 1126. in 1904 f 1225—, in 1906 f 1325 Spr. gaat voort met te vertellen, dat hij gister de gemeente-school heeft bezocht, en heeft bevonden, dat het getal leerlingen op 15 Januari bedroeg 811. Als dat 2 leer lingen minder was geweest, n.1. 309, wat, als men in het oog houdt de steeds kleiner wordende bevolking van Schagen, over niet al te langen tijd zal gebeuren, dan zou de gemeente volgens artikel 46 van de wet op het lager onderwijs, aan subsidie van het Rijk voor het hoofd der school f 100.minder ontvangen. Het getal verplichte onderwijzers zou dan eveneens dalen van 3 op 2, dus zou de gemeente ook missen f 260.Rijkssub sidie voor 1 onderwijzer, wat dus een verschil van f 360.zou maken, wat de gemeente minder zon ontvangen van het Rijk. De uitgaven voor de gemeente stijgen, zoo als boven is aangegeven, na 4 jaar tot f660. plus deze f 360.—, maakt een meerdere uit gaaf van of 1020.óf men moest er toe overgaan, de onderwijzers, die overbodig zijn, op wachtgeld te stellen. Als er door den Raad gevolg gegeven wordt aan de bezwaren van Ged. St., dan brengt dat nog meê een verhoogde uitgaaf van f 400 successievelijk, dus een totaal van f 1420. aan meerdere kosten. Dan heeft de gemeente het voordeeltje, dat er 8 krankzinnigen zijn, die wellicht spoedig met 1 zullen vermeerderenook die geven een verhoogde uitgaaf straks van f 50.per verpleegde, is f 400.wat in het geheel alles zullen we verder praten, wanneer ik eerst nauwkeurig met u bekend ben. Van daag weet ik nog niet, of ge rijp of onrijp zijt!" Sylvia luisterde getroffen toe. Twee vragen drongen zich aaa haar op, die haar zeer veront rustten. „Ja, ben ik dan nog onrijp, ik En nog veel aDgstiger was de vraag: „welke rol heb ik voor hem gespeeld in deze laatste, beslissende veertien dagen?" Maar zij kon hare gedachten tot deze twee vragen niet bepalen. Bertie en Paulette stonden op en gingen in de andere kamerop hetzellde moment veranderde Contil van plaats en kwam bij haar en Conrad Brügge. „Juffrouw Sylvia zal ons na eenige dagen interessante mededeelingen doen over de indrukken, die zij heeft ontvangen. De ver andering van omgeving moet een zeer krachtigen indruk op haar hebben gemaakt zij komt van menschen, die als doel hebben de vergroving en vereenvoudiging van het leven en dan direct bij ons, wier streven het is: verfijning van alle gevoelens, be hoeften en verlangens," sprak Contil, met doordringende blikken Sylvia vlak in het gelaat ziende. „Kijk eens, Contil," zeide Conrad Brügge, die met zijn groote, vleezige manneuhand heel voorzichtig zijn mooi drinkglas omvat hield en daarnaar keek, „het is tegenwoordig zoo in de mode, om zich alleen met de lichamelijke verbetering bozig te houden dat is een stap achteruit. Al dat fietsen en rijden en roeien, dat is bij geheele groepen jeugd, en zelfs ook bij mannen en vrouwen, slechts het doel geworden in plaats van het middel. Daarenboven nog die pralerij daarmede, dat is reeds voldoende wordt een verhoogde uitgaaf van f 1820. En nu vraag ik, zegt spr., of dat de draag kracht van de gemeente niet te boven gaat. De heer Vlaming vindt de opmerkingen van den heer Hoogschagen volkomen jnist het loopt er verschrikkelijk in. Spr. wil het raadsbesluit van de vorige zitting handhaven en geen 4e verhooging van f 50. Voorz. zegt, dat Ged. St. f 750.willen als minimnm. De heer Hoogschagen meent, dat de Hooge Regeering wel anders zal denken. De heer Vlaming meent, dat dat tenminste kan geprobeerd worden. Spr. begrijpt niet, hoe Ged. St. een dergelijke verzwaring op de schouders van de gemeente kunnen leggen. Voorz. zegt, dat het waar is, dat de kosten van het onderwijs zeer drukken, maar hij moet den heer Hoogschagen opmerken, dat al die meerdere uitgaven, die hij aangeeft, tóch komen, al bleef de regeling der onderwijzers zoo. Alleen de verhooging, door Ged. St. gewild, komt feitelijk in aanmerking. En de andere dingen, als krankzinnigen, staan hier geheel buiten de kwestie. De heer Hoogschagen vraagt, of die f75. huishuur indertijd niet door B. en W. zijn voorgesteld om maar geen geld van de rijks subsidie in kas te houden Voorz. zegt van ja, maar toch ook, omdat B. en W. van oordeel waren, dat f75.niet te veel was. De heer Hoogschagen meent, dat het hoofd zakelijk is geschied om de subsidie op te maken, en oordeelt, dat die reden nu geheel is vervallen, daar de gemeente op zulke hooge kosten wordt gejaagd. Amsterdam, Gouda, Zaandam geven f 60.vergoeding in de huishuur, dus waarom zullen wij hooger bij drage geven? Ik zou het wel geven willen, maar met het oog op den zwaren druk acht ik f 60. voldoende. Spr. wijst nogmaals op het feit, dat het aantal leerlingen minder wordt en de kosten te hoog zullen worden voor de ge meente. De heer Roggeveen protesteert tegen Voor zitter's manier, om de stemmingslijst af te lezen en dan te vragen of men het woord wenscht over hetgeen de heer Hoogschagen het eerst in 't middeu heeft gebracht. Ik ben, zegt Spr., de laatste op die lijst, en zoo heb ik geen gelegenheid mij te uiten. Ik heb over dat wat mijnheer Hoogschagen het eerst in het midden heeft gebracht, niets te zeggen, maar ik heb een ander voorstel. Voorzitter zegtIk heb u evenals de an dere heeren gevraagd, maar u hadt niets. U heeft mij gevraagd, of ik iets had over hetgeen de heer Hoogschagen 't eerst te berde bracht, zegt de heer Roggeveen. Voorz.: Daarbij kunt u toch ook uwe eigen gedachten weêrgeven. Ik doe dat maar voor 't gemak. Primitief zijn we uitgegaan van het voorstel van B. en W. en ik heb ge vraagd, of de heeren (volgens de stemmings lijst) iets hadden te zeggen over het voorstel van B. en VV. en daarbij heb ik ook u gevraagd. De heer RoggeveenU heeft mij niet ge vraagd, of ik ook persoonlijk iets had. Voorz.Dan vraag ik het u nu en heeft u nu het woord. De heer Roggeveen Ik betreur het met de andere heer6n, dat de uitgaven zoo hoog worden. Ik beaam het volkomen, wat de heer Hoogschagen heeft gezegd. Het doel van den Raad is geweest, om de Rijkssubsidie geheel ten goede te laten komen aau de onderwijzers, en dat is gedaan, met nog een kleine opoffe ring van den kant der gemeente. Nu echter is alles veranderdmet dien regel is gebroken, er wordt veel meer geëischt dan de Rijks subsidie, en nu zou ik ook niet weten, waar om we aan de hoogere vergoeding voor Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, AfzonderliiVe nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. huishuur zonden blijven vasthouden. Spr. had van B. en "W. verwacht, dat zij zooveel moge lijk den druk van de gemeente zouden hebben afgenomen en het bedrag der huishuur hadden verminderd. Wat de verdere regeling betreft, daarbij zal spr. zich neerleggen, op d i e voor waarde, dat de bijdrage in de huur op 150. wordt gesteld in plaats van op f 75. Het voorstel-Hoogschagen, om f 50.te geven in plaats van f 75.wordt aange- nomen.Tegen de heeren Buis, Vader en Meurs. De heer Hoogschagen zegt, dat door Ged. St. de jaarwedden zoo hoog worden opge voerd, dat het bezwaarlijk door de gemeente kan worden gedragen. Spr. maakt zich over het niet goedkeuren van die 3 6-jaar- lijksche verhoogingen door Ged. St. niet ongerust, daar we een hooger en bil lijker beslissing kunnen inroepen en we ons tot den Minister kunnen wenden en met vertrouwen, want onze redenen, die we kunnen aanvoeren, zijn billijk en rechtvaardig. In andere gemeenten is een minimum van f700 goedgekeurd en nog wel in plaatsen, waar de gemeentekas van de rijkssubsidie profiteerde. Het voorstel van B. en W., om 4 5-jaar- lijksche verhooging te nemen, tot f750 na 20 dienstjaren, wordt aangenomen. Tegen de heeren Vlaming en Hoogschagen. Over het puntvacature hoofd der school, deelt Voorzitter mede, dat j.1. Zaterdag het Dagelijksch Bestuur een onderhoud heeft gehad met den distriets-schoolopziener, en dat men niet tot een wettige voordracht is kun nen komen, waarom spr. voorstelt dit punt van de agenda te schrappen. In geheime zitting zal hij er aanstonds eenige mededee lingen over doen. Allen voor. Bij de rondvraag brengt de heer Asjes onder de aandacht, dat op Donderdag de pas sage gestremd wordt op de Hoogzijde voor de Cérès en de perceelen der heeren De Moei en Roggeveen, door de eierenmarkt. Voor vrouwen noemt spr. dat heel onaangenaam, vooral op drukke markten. Hij vraagt, in hoeverre daarin verandering is te brengen. Voorz. belooft onderzoek. De heer Bij post vraagt, of voorzitter hem het genoegen wil doen, mede te deelen, hoe het er bijstaat met het berijdbaar stellen van de wegen in onze gemeente door automobielen. Voorzitter: Dat kan ik u niet zeggen. Vervolgens geeft spr. opmerkingen over eigenaars en koetsiers van motorwagens. De heer Hoogschagen merkt Voorz. op, dat aan Ged. St. wegen kunnen worden op gegeven, die men gaarne van het berijden met motorwagens zag uitgesloten, en spr. vraagt, welke wegen B. en W. aan Ged. St. hebben opgegeven. Voorz. meent, dat dit op den weg ligt van de Waterschapsbesturen, omdat de wegen hier in den omtrek in het beheer dier colleges zijn. De heer HoogschagenB. en W. kannen toch verzoeken, wegen uit te zonderen Voorz.Zeker, dat kan. De heer HoogschagenDat moet vóór 1 Februari gebeuren. Voorz.B. en W. hebben gedaan, wat ze meenden te moeten doen. De heer Hoogschagen meent, dat er óm Schagen ook wel wegen in aanmerking komen daarvoor, bijv. de Nes. Voorz.B. en W. hebben het verzoek niet meenen te moeten doen dat behoort aan de waterschappen, die moeten een dergelijk ver zoek doen. De heer Hoogschagen is dat niet met Voorz. eens en wijst er op, dat de gemeente het voor 1 Februari moet vragen, anders is het te laat. Voorz.: B. en W. hebben gedaan wat ze meenden te moeten doen. 't Komt terecht. ixKsxreaeem om er beslist tegen te zijn. En aan den anderen kant, kweekt men den lust om over dreven te zijn iu spraak en handeling, 't moet veelomvattend zijn. Het eenvoudige denken dat is in den ban gedaangecom pliceerd moet het zijn. Mijne bedoeling is, dat wie daartusschen het rechte midden weet te treffen, de rechte man is, die zjjn tijd weet te gebruiken. Maar natuurlijk, een mensch zijn beteekenis en gaven moeten zóó groot zijn, dat men overal hem beschouwt als den ware." Contil antwoordde zeer uitvoerig. Hij was niet voor dat verstandig midden, hij zag daarin te veel tegemoetkoming aan de robusten. Hij hield opvoedingsresul taten slechts voor mogelijk, wanneer in het oog geLouden werd, dat men het allerfijn ste trachte te bereiken, géén halfheid. Om aan den grove, fijnheid te leeren, was het noodig het allerfijnste hem te toonen. Wanneer men een seinpaal goed recht in de hoogte steekt, komen zelfs de meest tragen toch nog halfweg. Dat bestreed Conrad Brügge. Van dit punt kwamen zij op een menigte andere vragen, die betrekking hadden op het nieuwe tijdschrift. Ook de financiëele zijde werd aangeroerd, en Sylvia hoorde door Contil beweren, dat Bertie daarvoor vierduizend mark offeren moest, en ook zou. Dat was Sylvia alles zoo onbegrijpelijk en onbehaaglijk, dat ze opstond om naar de andere kamer te gaan. Op den drempel bleef ze ademloos staan van schrik. Wat ze zag, begreep ze niet. Bertie en Paulette zaten naast elkaar op den divan. Zjj spraken niet Bertie speelde met de hand van de jonge vrouwhet scheen als streelde en bewonderde hij eiken vinger. En het scheen Sylvia, als keken ze el kaar aan op een manierop een ma nier Paulette bemerkte haar nu. Maar die twee menschen stoven Diet uit elkaar als betrapten. Op zachten en afgemeten toon zeide Bertie„Hebt ge Paulette's handen reeds bekeken „Ja," kon Sylvia uitbrengen, ,ja, diezjjn zeer mooi." Nu onttrok Paulette Bertie hare hand en bekeek die zelf, zeer nauwkeurig de oppervlakte bostudeerend, en als sprak ze van een kunstwerk, zoo kalmpjes antwoordde ze „Ja, Bruno Brand vindt ze ook zoo mooi en vergelijkt ze steeds met de handen van allerlei beroemdheden." „Het is de hand van Paulette, en ze strooit de heerlijkste dingen rondom zich," sprak Bertie en kuste Paulette's rechter. „Kan dat nu bestaan dacht Sylvia. Dat men in dezen kring elkanders gees telijke eigenschappen met volkomen onbe vangenheid openlijk besprak, had zji reeds ervaren. Maar kón dat, ging het aan om dat ook te doen over elkanders lichamelijke schoonheden Had zij, Sylvia, Robert's hand zoo kunnen vasthouden, zonder te beven En dan die blik „Heb ik me ook vergist vroeg Sylvia zichzelf af. Nu kwamen Contil en Conrad Brügge. De eerste zeide, dat hij nog aan het werk moest en daarom ging hij naar zijne kamer. „Laat Paulette ons dan eerst een lied dansen," verzocht Bertie, „als een indruk voor Sylvia." De heer Hoogschagen't Moet voorl Febr. gevraagd worden, anders is 't te laat. Voorz.We zullen dat in nota houden. De heer Bijpost Kan de Voorz. mij de ver zekering geven, dat het later niet te laat zal zijn? Voorz.Ja, ja, komt terecht. Hierna gaat de Raad in comité. Maandagavond vergaderde ten lokale van den heer W. Roggeveen Cz., onze afdeeling van „Het Witte Kruis." Na de gewone plichtplegingen werd aan de orde gesteld de rekening over 1901, die sloot in ontvangst op f385.60, uitgaaf f 404.30s, dus een nadeelig slot van f 18.805. 'Dit nadeelig slot was hoofdzakelijk het gevolg van de vele ontsmettingen. Daarvoor was f 10 uitgetrokken en f 62 uitgegeven. De rekening werd goedgekeurd. Het jaarverslag werd gelezen door den heer G. Muijs, secretaris. Uit het verslag bleek, dat het ledental bedraagt 213dat de ijskelder uitstekend voldoet, en dat er een bevredigend gebruik van wordt gemaaktdat 105 maal verplegin^smateriaal was afgegeven, nog nooit was zóo een hoog cijfer bereikt; gedesinfecteerd was er in 4 gevallen. De begrooting wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f372.50. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Van Kluijve, Feisser, Vlaming, Melchior en Muijs. Door den heer W. Roggeveen werd verslag uitgebracht van de onderafdeeling Zieken zorg. De ontvangsten bedroegen f347.89s, de uitgaven f 129.67. Die groote ontvangst vond haar reden in het geld, door de vroegere vereeniging Armenzorg aan Ziekenzorg afgedragen. Slechts f 160 is op de lijst getee- kend aan jaarlijksche bijdragen, en f 130 is door Ziekenzorg uitgegeven in de 6 maan den dat ze werkt. Wordt er dns door goede menschen niet meer bijgedragen, dan gaat deze zoo nuttige vereeniging over een niet al te langen tijd haar ondergang tegemoet. Dat zonden we zeer betreuren, want is er ééne vereeniging in Schagen nuttig, dan is het deze. Verdient er ééne vereeniging steun en hulp, om steun en hulp te kunnen geven waar die door zieken en herstellenden wordt inge roepen, dan is het ongetwijfeld deze. Zeer te betreuren is het, dat op die donateurslijst zoovele namen ontbreken die daarop moesten voorkomen, 't Is zooals de voorzitter het zeideals men eens nagaat wat met de Nieuwjaarsbedeeling bij de Roomsch-Katholieken en bij de Ned. Her vormden geteekend wordt op de lijsten, en men telt die beide bedragen te zamen, en vergelijkt dat hooge bedrag eens met die luttele f 160, welke geschonken is voor Zieken zorg, wat een enorm verschil. En hoeveel nuttiger is niet besteed het geld aan Zieken zorg. Menschen, die niet bedeeld wenschen te worden en, ziek zijnde, de noodige middelen te geven om weer kracht te krij gen, om weer beter te worden, wat is dat niet een heerlijk werk. We hopen dan ook, als straks een com missie van „Het Witte Kruis" een oproeping doet aan allen die iets missen kunnen, dat er dan gegeven zal worden nit een ruime beurs. Ongeveer f 300 is er per jaar noodig, dat is toch wel een bedrag dat bijeen is te krijgen. De heeren S. Keet Dz. en W. Roggeveen Cz. worden als commissie voor Ziekenzorg herkozen. Bij acclamatie wordt de heer Ressing als eere-lid der afdeeling benoemd. Dadelijk, alsof alles wat Bertie wenschte, een bevel was voor de anderen, draaide Conrad Brügge de lamp wat neer, zette eene tafel op zijde, terwijl Contil eene kist uit een kast haalde en die op de schrijf tafel neerzette. Paulette stond in het half duister, wach tend, het hoofd zinnend een weinig achter over gebogen. Dan klonk uit de kist, waarin een mooie speeldoos, muziek. En terwijl de zilveren tonen, als een geheimzinnig gefluister door de lucht parelden, bewoog Paulette zich sierlyk en tegelijk verleidelijk. Daarbij zong ze halfluid, zoodat haar zachte stem en de tonen van de speeldoos harmonieus bjj elkaar klonken. Het waren Fransche woorden. Sylvia kon van louter bewondering zichzelf bijna niet bedaard houden en kon dus niet heel nauwkeurig luisteren. Zij was echter niet blind. Iu haar eigen ziel was een warm verlangen naar het schoone. En zij zag hetdit was zeer mooi. Moesten al deze mannen niet Paulette's slaven zijn Maar Conrad Brügge stond met gekruiste armen en met den rug tegen de kachel, met waar welgevallen toe te kijken. Contil had van de schrijftafel een boei gegrepen en las daarin. Slechts Bertie luisterde en keek toe als een die in verrukking zwelgt. W einige minuten later waren broer en zuster alleen. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1