trans^aT7~" Binnenlandsch Nieuws. De „Vereeniging tot Onder- iteuning bij Ziekte" alhier hield Zondag avond bij den heer C. Huiberts hare jaar vergadering. 36 Leden waren tegenwoordig. Na de opening en de lezing der notulen Volgde het zeer belangrijke verslag van den penningmeester. Die deelde ons mede, dat ie inkomsten f 1410.90 hadden 'indragen. Onder dit bedrag was gerekend het saldo dat de vereeniging gedurende haar 11-jarig bestaan had verkregen, bedragende circa f700. De uitgaven waren f672.75. De inkomsten zijn verkregen van 46 huis gezinnen van 20 cent per week, van 33 personen van 10 cent per week. van 19 donateurs van f2.50 per jaar Aan uitgaven had de vereeniging f 259.25 aan den dokter betaald, terwijl er 34 uitkeeringen van f2.50 waren verstrekt. In het 1ste kwartaal waren door den heer Van der Wal 184. in het 2de 169, in het 3de 208 en in het 4de 178 recepten voor de vereeniging klaar gemaakt. Over 1901 bedroeg dit dns 739. Daar was 268.65 gld. voor !>etaatd. Deze rekening werd tot onderzoek in handen gesteld e-ner commissie, waarvoor de vergadering de heeren C. Aij, M. Kroon en J. Kamp verkoos. De heeren S. Overtoom, C. Burger en G. Metzelaar werden als bestuursleden her kozen. Bij de bespreking der belangen van de vereeniging, wenschte iemand te weten, of men recepten, door doktoren van buiten de ge meente afgegeven, voor rekening der ver eeniging gereed kon laten maken. Het ant woord van den voorz. luiddeneen Alleen wanneer de leden op advies van den heer Melchior, den geneesheer der vereeniging, naar een professor gaan, worden de geneesmiddelen door den apotheker der ver eeniging kosteloos geleverd. Maar hoe, wanneer in een dringend geval de dokter eens niet thuis mocht zijn? merkte een ander op. Bij een plotselinge en ernstige ongesteldheid, kan men zich voor eerste hulp tot een vreemden geneesheer wenden, doch daarvan moest het bestuur in kennis worden gesteld. Bij de sluiting spoorde de voorz. de leden aan, ook den werkman, die zich nog niet als lid heeft aangesloten, daartoe op te wekken. Zelf-help" toch is vereereud voor den per soon en veredelend voor den stand. Hij hoopte, dat de tijd niet ver af mocht zijn, dat ieder, die in de termen viel, zich bij de vereeniging zou hebben aangesloten. In de op de bijeenkomst volgende bestuurs vergadering werd de heer S. Overtoom, wegens bedanken als zoodanig door den heer L. J. Roggeveen, tot penningmeester verkozen. De heer Roggeveen werd vice- president. In d e j a a r v er ga der ing van de Gymnastiek- en Schermvereeniging Lycurgus, werd tot voorzitter gekozen de heer K. Zeeman, tot secretaris de heer P. Denijs, tot penningmeester de heer Jb. Roggeveen en tot commissarissen de heeren C. Zwart en Johs. Overtoom. Als directeur treedt op de heer Jb. Roggeveenals le, 2e en 3e voorwerker respectievelijk de heeren Johs. Overtoom, Jb. Roggeveen en C. Zwart. Maandag vergaderde alhier het R.-K. Zangkoor. Tot bestuurslid werd herkozen de penningmeester, de heer P. Koemeester. De vereeniging telt thansl6 leden. Bij den Secretaris van de Commissie voor de Kaasmabkt alhier is de toezegging ingekomen van nog eene Duitsche handelsfirma, dat zij de eventuëel hier op te richten markt zon willen bezoeken. Het is L. Büning, voorheen weduwe J. Biining te Cleve. De soiree, welke door de dames Wichers en Möllinger, Zondagavond in het lo kaal van den heer J. Vader Az. zou zijn gegeven, kon wegens het plotseling overlijden van een broeder van mej. Wichers, niet doorgaan. Weinig nieuws uit Zuid-Afrika zijn we den laatsten tijd reeds gewoon geworden; nü zijn er evenwel een paar belangrijke mededeelingen: Beijers, die zich sedert eenigen tijd in de nabijheid van Pietersburg bevindt, drong den 22en Januari het concentratiekamp binnen, nam een groot aantal zich onderworpen hebbende Boeren mede en deed 23 Januari een aanval op Pietersburg, waarschijnlijk met de bedoeling om geweren en paarden voor zijn nieuwe recruten te verkrijgen. Hij werd echter afgeslagen en liet drie gesneuvelden en drie gewonden op het slagveld achter. Donderdag beproefden de Boeren den Pie tersburg-spoorweg te vernielen op het oogen- blik, dat een trein voorbij reed. De trein deed een dynamietpatroon ontploffen, doch er werd geen schade aangericht. Wenschende het zijne bij te dragen tot het beëindigen van den oorlog, verzocht Vilonel, die het bevel voerde over Winburg en zich in 1900 overgaf, aan lord Kitchener verlof, om een korps van 1500 burgers aan te wer ven. Lord Kitchener stemde toe. Oeneraal Vilonel schreef aan president Steijn, dat tengevolge van diens koppigheid om den wanhopigen strijd voort te zetten, de burgeroorlog in den Vrijstaat gaat beginnen. Vilonel is thans bezig burgers te werven en zal klaarblijkelijk niet de minste moeite hebben om het verlangde aantal bijeen te krijgen. In den nacht van Zaterdag op Zondag begaven eenige agenten van het „Intelligence- department" zich naar eene hoeve bij Lyden- burg, in de hoop Jack Hinton, den bekenden trein verwoester, te kunnen gevangen nemen. Jack Hinton was afwezig, maar Ben Viljoen met twee aides-de-camp werd gevangen geno men. In denzelfden nacht nam kolonel Wilson Strijdom met 20 man gevangen. Hij werd echter in den ochtend aangevallen door een groote Boerenmacht onder Alberts en Roos. Tijdens het gevecht ontsnapten de gevan genen (op drie na), of werden gefusilleerd. De Boeren werden afgeslagen met achter lating van tien gesneuvelden en vroegen later om een ambulance. De Britsche verliezen waren drie gesneuvelden en vijf gewonden. De „Morning Post" verneemt uit Johannes- burg. dat De Wet zijn commando schijnt gesplitst te hebben in kleine afdeelingen, die gereed zijn om zich, zoodra hij het beveelt, weder te vereenigen, terwijl zij thans de Engelsche colonnes kunnen ontwijken. Het gebied, waarbinnen zij zich kannen bewegen, is nog betrekkelijk groot. In militaire kringen te Londen zijn parti culiere berichten uit Znid-Afrika ontvangen, waaruit blijkt, dat binnenkort belangrijke ge beurtenissen zullen plaats grijpen in de Kaap kolonie. De berichten zeggen dat de macht der Boeren in de kolonie dagelijks toeneemt. De ramp, der stadswacht van Tarkastad over komen. wordt beschouwd als een vrijwillige overgave aan de Boerencommando's, die in den omtrek opereeren. Steeds meer kolonisten sluiten zich bij de Boeren aan en de opstand breidt zich gestadig uit. De terechtstellingen >an Lot ter eD Scheepers hebben diepe ont roering teweeggebracht onder de loyalisten, en hebben zelfs hoogbejaarden bewogen zich aan te sluiten bij de Boeren, wier positie, naar men hier meent, gunstiger is dan op eenig tijdstip sinds het begin der vijandelijk heden. Volgens de vermelde particuliere berichten hebben de Britsche troepen te velde van September tot November twaalf nederlagen geleden,- waarvan in lord Kitchener s tele grammen geen melding is gemaakt. Er moeten ook telegrammen van onpartijdige corres pondenten in Znid-Afrika zijn ontvangen, waarin de vooruitzichten voor de Boeren in gunstigen zin worden beschreven, en men vertelt, dat inderdaad de Boerenleiders reeds plannen ontwerpen voor het bestuur van een onafhankelijk Znid-Afrika. Pretoria, 27 Jan. Bruce Hamilton verraste in een nachtmarsch van '25 Jan. een laager te Nelspan, tusschen Ermelo en Bethel. De 1 Boeren vluchtten, werden verscheiden mijlen vervolgd en verloren 2 man aan gesneuvelden en 4 aan gewonden82 werden gevangen genomen, onder wie veldcornet De V illiers en kapitein L. de Jaeger, van de Staatsartil- lerie, lid van den Eersten Volksraad. Alle voorraden van het laager werden veroverd. De Engelsche verliezen bedroegen 1 officier zwaar en 2 man licht gewond. Het is zeker, dat de gevangenneming van Ben Viljoen voor de Boeren te velde een groot verlies is. Maar dat het verlies onher stelbaar is, mag niet worden aangenomen. Tot nog toe, merkt de „Voss. Ztg." terecht op, is nog geen enkel verlies voor de Boeren onherstelbaar gebleken. En de hoop van lord Kitchener. dat de Boeren door deze ver rassing van een hunner beste leiders, zullen worden ontmoedigd en dat zij thans eer er toe zullen overgaan om de wapens neer te leggen, zal zeker wel blijken ijdel te zijn. Het is opmerkelijk, dat onder de Boeren van Zuid-Afrika voor eiken aanvoerder die valt of gevangen wordt genomen, onmiddellijk een plaatsvervanger gereed staat, geheel gevormd in de school van den gevallene, en hem dik wijls nog overtreffend in krijgsmanstalent. Vredesvoorstellen van de Ne- derlandsche Regeering? Londen, 28 Jan. Balfour verklaarde nog, dat geen vredesvoorstellen van iemand, die gemachtigd is om namens de Boeren te spreken, ontvangen zijn doch dat een mede- deeling was ontvangen, verleden week Zater dag, van de Nederlandsche Regeering, die thans onderzocht wordt. Hij stelt zich voor, zoo spoedig mogelijk aan het Huis afschriften van die mededeeling en van het antwoord der Engelsche Regee ring daarop, over te leggen. BRUSSEL, 28 Jan. De „Petit Bleu" zegt, dat de verklaring van Balfour in het Lager huis te Londen wordt opgevat als de mede deeling, dat vredesvoorstellen zijn gedaan aan Engeland door de Nederlandsche regeering, uit naam der Boeren. Het blad is in staat te verklaren, dat die opvatting valsch is. De Boeren-gedelegeerden in Europa hebben geen enkel vredesvoorstel geformuleerd. Zij hebben niemand belast, om dat namens hen te doen. Zij weten niet welke mededeeling de Nederlandsche regeering aan de Engelsche regeering heeft kunnen doen. De Petit Bleu voegt er bij, dat het niet onmogelijk is, dat de Nederlandsche Regee ring in vriendschappelijk gevoel edelmoedig op zich heeft genomen, het Engelsche Kabinet re polsenhet is ook mogelijk, dat de mede deeling der Nederlandsche Regeering Neder landsche belangen betreft. Maar, voegt de Petit Bleu er bij, in elk geval zijn de Boeren- gedelegeerden volkomen vreemd aan dezen stap. J. 1. Zondag 26 Januari 1902 gaf de geheel-onthouders-rederijkerskamer „De Blauwe Vaan" te N. NIEDORP, eene openbare uitvoering in het lokaal van den heer C. Kooijman aldaar. Opgevoerd werden de tooneelstukken„De Oom uit Oost-Indië of De drie gekroonde Artisjokken", tooneelspel in drie bedrijven, door A. Ruijsch, en als nastukje was gekozen: „De Barbier-Brug wachter", blijspel in één bedrijf. De vertolking van het eerstgenoemde tooneelstuk was niet onverdienstelijk en eene grootere opkomst waardig geweest. Een woord van waardeering aan den heer N. Wit, den leider en hoofdfiguur van de rede rijkerskamer „De Blauwe Vaan", is zeer zeker niet misplaatst. Tot diakenen van de Doopsge- zinde Kerk te BARSINGERHORN werden Zondag in de plaats van de heeren H. Waij- boer en Dr. Beeker gekozen de heeren J. Kaan en D. Blaauboer Gz. De kerkelijke rekening zal nagezien worden door de heeren A. Slikker en P. Schoorl. ANNA PAULOWNA, 27 Januari. Door het kiescollege alhier is hedenavond met groote meerderheid van stemmen tot predikant beroepen Ds. J. L. Klein te Cal- lantsoog. ANNA PAULOWNA, 27 Januari 1902. „De afwezigen hebben ongelijk", zeggen de Franschen, en wij zouden ook zeggende afwezigen gisterenavond in Veerburg hebben heel wat gemistheel wat fijns, heel wat schoons op het gebied der kunst, bepaaldelijk muziek. Er werd nl. een buitengewoon concert gegeven door de leden van het Ondersteunings fonds „Ons Belang" te Helder, met mede werking van den heer F. Werner, Solo-Violon cellist. Vreesden we, dat de opkomst gering zou zijn, omdat verleden week pas een uitvoering had plaats gehad, en het weer bovendien hoogst ongunstig was, toch is die verwach ting gelukkig beschaamd, want de zaal was vrij goed bezeteen bewijs, dat men in onze gemeente niet van liefde voor de kunst ont bloot is. We zonden moeilijk kunnen zeggen, welk nummer van het met zorg samengestelde programma het meest muzikaal genot ver- schafte, want allen voldeden, zij het dan ook het een meer dan het ander. Maar een extra woord van lof komt toe aan den heer Werner, voor zijn schoone soli op de violon cel, n.1. „Romance" van J. Hollmann en „Andante" van v. Golterman. Deze werden zoodanig geapplaudisseerd dat de heer W. nog een solo op de piccolo ten beste gaf :„L'oiseau de Paradies beide met begeleiding van het orkest. Behalve muziek, werd nog opgevoerd: „Tooneelstudiën", blijspel met zang in één bedrijf, door Justus van Manrik Jr. Ook dit tooneelstuk viel zeer in den smaak, het liep goed van stapel en werd zeer toegejuicht. V ij hopen dit gezelschap hier nog eens weer te zien, want het heeft uitstekende indrukken achtergelatenen vooral met het oog op het goede doelondersteuning van zieke of hulpbehoevende collega's, durven WÜ het met volle gerustheid en sympathie overal aanbevelen. r acht voor onderwijzer aan de Openbare School te SINT PANKRAS de heeren 1. J. Tromp te Broek in Waterland 2. P. Spree te Schellinkhont. 3. A van Vuure te Oostzaan. Zaterdagavond LL vergaderde te NIEUWE NIEDORP, in het lokaal van den heer P. Haringhnizen, de vereeniging „Ijs- en Volksvermaak"'. De Voorz., de heer W. C. Visser, opende met de gebruikelijke woorden de tamelijk bezochte vergadering, o.a. mededeelende, dat de oproe ping zoolang was uitgesteld door het uitblij ven van winterweer, waarna de door den Secr., den heer J. B. Wilken, voorgelezen notulen werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de vereeniging thans 117 leden telde. De rekening en verantwoording over het afgeloopen vereenigingsjaar werd nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren H. Mijts, J. Strijbis en D. Kuilman en op haar advies goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen f 310.17 en de uitgaven f 300.61, zoodat een saldo overbleef van f 9.56. Het eenige ingekomen stuk, volgens den Voorz. nogal belangrijk, was een schrijven, namens het bestuur van de Niedorper Kogge Strijkmolens, waarbij naar aanleiding van een ingekomen klacht, verzocht werd voor taan te zorgen, dat bij ijsfeesten gelegenheid wordt gegeven om over de Rijd te gaan. De Voorz. meende, dat die klacht niet ge grond zon zijn, maar om de moeilijkheid van het geven van doortocht te verminderen,zouSpr. voortaan een afgezetten doorgangsweg willen maken. Het bezwaar van de daaraan verbon den hooge kosten had Voorz. weten op te heffen door een bespreking te houden met den heer M. Eecen van Oudkarspel, tenge volge waarvan deze zich bereid verklaard had, aan de vereeniging gratis het gebruik van juffers toe te staan.Onder hartelijken dank werd dit royale aanbod aangenomen. Voortaan zal er dus een openstaande doorgangsweg langs de ijsbanen van de Rijd zijn. Men constateerde nog met genoegen, dat uit bet schrijven opnieuw bleek, dat de ver eeniging, behoudens het verleenen van door tocht, de vrije beschikking had over de ijs vlakte van de Rijd. Tot bestuurslid in de plaats van den heer K. Olie,die niet herkiesbaar was, werd geko zen de heer B. Sieswerda. Het bestuursvoorstel om, „ijs en weder dienende", een hardrijderij te houden met prij zen van f 75.f 35.— en f 15.werd aan genomen, met 11 van de 15 stemmen, tegen een voorstel van den heer D. Kuilman om als prijzen f 60.—, f 25.— en f 15.— te be steden. Ook werd het bestuur gemachtigd om, als daarvoor gelegenheid was, kleine wedstrijden te houden, zooals verleden jaar. Ook mocht de Voorz. in dat geval een orgelman enga- geeren. Verder werd op voorstel van den heer D. Kuilman aan het bestuur de opdracht ver strekt, om, wanneer in dit seizoen geen ijsfeest kon plaats hebben, in den zomer een verga dering op te roepen, om te besluiten over een of ander te houden volksfeest, waarvoor Spr. aanbeval eene harddraverij met hitten. Eene vraag van den heer W. Kuilman, of het niet wenschelijk kon zijn voor de vereeni ging rechtspersoonlijkheid aan te vragen, zou bij het bestuur een punt van nadere overwe ging nitmaken. Onder dankzegging voor den gezelligen toon, sloot de Voorz. de vergadering. VERGADERING vanden Raad der gemeente HARINGCARSPEL, den 27 Januari 1902. Afwezig de heer W. Keesom. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige door den secretaris worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat goedgekeurd zijn terugontvangen de raadsbesluiten: tot betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven 1901; tot ruiling van bouwland; tot heffing van een hoofdei, omslag; tot wijzi ging der verordening tot regeling der onder- wijzers-jaarwedden. Voorts is ingekomen eene beschikking van Ged. Staten, waarbij de huur waarde van de woningen der schoolhoofden, voor de berekening van het pensioen, vastge steld is als volgt: Voor die te Dirkshorn op f 200, voor die te Waarland en Kerkbuurt ieder op f 150. Ingekomen zijn nog dankbetuigingen van den heer Reuvers, mej. Steinbach en mej.DeWinter, voor de regeling hunner jaar wedden; van de heeren Plaatsman, Meijer Drees en Blad, voor de hun toegekende gratificatiën; ten slotte een schrijven van mej. De Winter, waarin zij voor de haar toege kende gratificatie bedankt, als zijnde die niet in overeenstemming met de door haar bewezen diensten. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Alsnu wordt voorgelezen een missive van den ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Schagen, waarin met betrekking tot het proces-verbaal contra J. Veldman, wegens het hebben eener puntdraad-afras tering, wordt medegedeeld, dat dit verbaal niet tot eene vervolging kan leiden, aangezien strafbaar is gesteld in de politie-verordening; het plaatsen van punten enz., doch niet het nebben van die voorwerpen en het plaatsen daarvan langer dan een jaar ge leden is en dus de strafvervolging reeds verjaard is. Willen wij dus het hebben van eene pnnt- draad-afrastering langs den weg verbieden, dan zal eerst de politie-verordening gewijzigd moeten worden, zegt de voorz., hetgeen door den heer De Jongh beaamd wordt. De heer Schoorl meent, dat het plaatsen van meerdere puntdraadhekken kan worden voorkomen, wanneer er desnoods tijdig een vervolging wordt ingesteld. Na verdere discussie over dit onderwerp wordt besloten, nauwkeurig toe te zien, dat langs de wegen geen puntdraadhekken meer worden gemaakt, en anders terstond eene vervolging in te stellen, en voorts in te gaan op het voorstel van den heer De Jongh, om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is. de afrasteringen die reeds langer dan een jaar bestaan, weg te krijgen. Van den voorz. van Ged. Staten was ingekomen en wordt gelezen eene circulaire omtrent de prov. verordening op het rijden met motorrijtuigen en waarin verzocht wordt vóór 1 Febr. a. s. op te geven de wegen, die voor het berijden met die voertuigen onge schikt worden geacht. De voorz. meent, dat eigenlijk geen enkele weg in de gemeente geschikt is om met motorrijtuigen bereden te worden, doch aan gezien de wegen, dienende tot het doorgaand verkeer tusschen de gemeenten onderling, niet uitgesloten kunnen worden, blijven alleen over de laantjes van Kerkbuurt naar Tuitjehorn en Kalverdijk, die voor het berijden met motor rijtuigen veel te smal en alzoo totaal onge schikt zijn. De heer De Jongh meent, dat de Sloot- gaardweg ook te smal is en uitgesloten moet worden, wat naar het oordeel van den voorz. niet zal gaan, omdat deze weg een verkeers weg is tusschen twee gemeenten. Trouwens de Slootgaardweg is ook niet smaller, meent voorz., dan de weg in de Schagerwaard. Ten slotte wordt algemeen goedgevonden, de boven aangeduide laantjes van het rijden met motorrijtuigen uit te sluiten. q. De voorz. deelt nog mede dat Ged. Staten bn de terugzending van het raadsbesluit tot ruiling van bouwland met den heer J. B. Boekei, hebben opgemerkt, dat binnenkort een besluit wordt ingewacht, waarbij de belegging van de toegift van f 600 wordt geregeld. Voorz. is er voor, dit geld voorloopig in kas te honden, om er dezen herfst zoo mogelijk een akker voor te koopen. Eene belegging op andere wijze dan op het Grootboek, keuren Ged. Staten toch niet goed en gaan wij daar toe over en slagen wij dezen herfst met den aankoop van land, dan, vervolgt voorz., zouden we het weer van 't Grootboek af nemen moeten, wat telkens geld kost. De heer Schoorl geeft in overweging de rail-akte eerst dezen herfst te passeeren, dan wordt er voor dien tijd geen geld ontvangen. Dit idéé lacht de vergadering echter niet toe en het voorstel van den voorzitter, om het geld voorloopig in kas te honden, wordt aangenomen. De voorzitter informeert aan de heeren Groot en Boekei, in hoeverre de huurders van gemeenteland voldaan hebben aan hunne verplichting, omtrent het graven van slooten. De heer Boekei antwoordt, dat hij spoedig met het werk gereed zal zijn, doch dat Buter, de huurder van een gedeelte van „de Rooze- weid", die twee slooten moet graven, waar schijnlijk dit jaar niet meer dan één gedaan zal krijgen. Het blijkt echter, dat er geen bezwaar is, dezen huurder voor het graven van de tweede sloot eenig uitstel toe te staan. De gewone rondvraag niets opleverende, sluit de voorz. met dank aan de leden voor opkomst en medewerking, de vergadering. Vergadering van den raad der gemeente WIERINGEN, gehoudeu op Maandag 27 Januari 1902, namiddags 2 uur. Afwezig de heer V. Heijblok. Voorzitter de heerL. C. Kolff, burgemeester. Eerst opening en lezing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding der notulen deelt de Voorz. mede, dat de Minister van Water staat, Handel en Nijverheid vergunning heeft verleend tot het plaatsen van 2 lantaarns op de havenkade aan Den Oever, tegen eene ver goeding van f 0.25 per jaar. Aan den heer Hermans deelt Voorz. mede, dat in de lantaarns voor de haven reflectors zullen worden aangebracht. Namens B. en W. stelt Voorz. voor, naar aanleiding eener missive van Gedepu teerde Staten, verzoekende de wegen berijd baar voor motorrijtuigen, aan te geven,om hier voor de volgende gemeentewegen te noemen de Hoofdweg vanaf de Haukes naar Den Oever en vanaf den hoek van den Poelweg naar de gemeenteschool te Westerland. Algemeen goedgevonden. De overige wegen behooren aan het Heemraadschap, zoodat daar geen besluit op genomen kan worden. Van Ged. St. zijn goedgekeurd terugont vangen de gemeente-rekening over 1900 en de begrooting voor 1902. Ter inzage wordt gegeven de maandstaat der Zeegras-Exploitatie over December 1901. Eene missive van den heer Rijks-ontvanger te Anna Panlowna, vermeldende, dat aan den Gemeente-ontvanger alhier op 3 Januari j.1. is betaald de som van f 266.895. Wordt gelezen een schrijven van het bestuur van het Heemraadschap Anna Panlowna, mededeelende, dat dit jaar de haven aan de Van Ewijcksluis door een stoom baggermolen zal worden uitgebaggerd. Het bestuur ver zoekt tevens om bij voorkomende gelegenheid steun en medewerking te willen verleenen, opdat deze uitbaggering voortaan van Rijks wege worde gedaan. Gaarne wil de Raad aan dit verzoek gevolg geven. Was ingekomen een schrijven van de Afd. Wieringen der Holl. Mij. v. Landb., waarin werd verzocht om van gemeentewege in 't najaar een veulen- en paardenmarkt te hou den. Algemeen goedgevondende markt werd bepaald op den tweeden Woensdag in Augustusdoor advertentiën in verschillende couranten zal dit bekend gemaakt worden. Voorz. stelt voor, om op de schaal der gemeentewaag losse hekken te maken, om bij het wegen van varkens, enz., te kunnen die nen. Met algemeene stemmen goedge vonden. Wordt gelezen een schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Alkmaar, waariD wordt te kennen gegeven, dat de electrische bel vanaf het telephoon- kantoor van de Haven naar den besteller slecht overgaat, en hier een onderzoek naar in te stellen, daar sommige telegrammen anders te laat bezorgd worden. Burgemeester zegt, dat uit een gedaan onderzoek hem is gebleken, dat de schel wel terdege overgaat, en alles in orde was, doch spreker achtte het beter om hierover met den besteller te spreken, hetgeen wordt goedgevonden. Was ingekomen een verslag van de com missie tot wering van schoolverzuim, dat na lezing wordt goedgekeurd. Is aan de orde vaststelling kohieren Hoof- delijken Omslag en Hondenbelasting voor 1902. Hiervoor gaat de raad in comité. Na her opening wordt besloten, het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor de raadsleden een week ter visie te leggen, en het kohier der Hondenbelasting vast té stellen op een bedrag van f324. Algemeen goedgevonden. Bij de rondvraag vraagt de heer Hermans, of er ook gelegenheid bestaat om de telephoon van Hippolytnshoef door te trekken naar Den Oever. Verschillende personen hadden hem verzocht, dit ter sprake te brengen. Daar dit punt nog al eenig onderzoek ver- eischt, wordt deze zaak in handen van B. en W. gesteld om advies. Nog wordt besloten om den heer S. Smit als wegwerker te behouden. Verder niets meer te behandelen zijnde, deelt de Voorzitter aan den Raad mede, dat hij met 1 Mei a.s. de gemeente gaat verlaten en zijn ontslag bij den Commissaris der Koningin heeft aan gevraagd. Het spijt den voorzitter erg, Wierin gen te moeten verlaten, doch omstandigheden brengen hem er toe. Niemand wist nog iets van zijn besluit, daar de voorzitter allereerst den raad hiermede in kennis wilde stellen. Alles gaat op 'toogenblik bij de gemeente, zegt spr., uitstekend, zoowel de wierzaak als al het andere. Voorzitter zeide verder, dat op de secretarie door een jongen man alles zeer accuraat wordt afgewerkt, en spreekt de verwachting uit, dat de gemeente hieraan mettertijd een uitstekend secretaris zal heb ben 't zelfde geldt den gemeente-ontvanger, en hiermee sloot de voorz. de vergadering. - WIERINGEN. De bijeenkomst van ons plaatselijk Nut „Eensgezindheid" kon wegens ongesteldheid van werkende leden van het op te voeren tooneelstuk, niet doorgaan, zoodat de bijeen komst tot later is uitgesteld. - WIERINGEN. Tot penningmeester van onze afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond is geko zen de heer T. Visser. De vacature was ontstaan door 't vertrek van den heer Ooms, De Afdeeling „LANGEDIJK" van „Het Witte Kruis" is in 1901 vooruitgegaan met 159 leden. Het aantal leden bedraagt thans 812 en daarmede is deze afdeeling de grootste der vereeniging. De M a a t s ch. t. N. v. 't Al g„ De- part. KOLHORN, kan weer terugzien op een zeer goed geslaagden Volksvoordrachtenavond Deze had Vrijdag j.1. plaats en bij de opening door den Voorz. vulden ruim 200 personen meest uit de arbeidende klasse, de kolfbaan van den heer Kist. Het bestuur had voor de noodige afwisse ling gezorgd en al moest men door onvoor ziene omstandigheden de lichtbeelden derven toch werd het ruim 11 uur eer het program ma afgewerkt was. Een voornaam deel der werkzaamheden was van muzikaal gehalte En niet alleen dat het Fanfarecorps „[je Eendracht" zich kranig weerde, ook éen strijkorkest, onder leiding van den heer S. Droog, gaf menig nummer ten beste Daar tnsschendoor hadden lezingen voordrachten plaats, zoodat het geheel een zeer gezellig verloop had. Kosteloos werden in de pauzen een paar honderd koppen chocolade gepresenteerd, en toen als slotnum mer het Transvaalsche Volkslied gespeeld werd, zong het geheele auditorium als één man mee. Met een hartelijk woord van dank aan allen die hadden meegewerkt tot opluis tering van den avond, sloot de Voorzitter deze zoo gezellige bijeenkomst. Zondagavond trad Pater Weijers uit Utrecht te HOOGWOUD op jn een openbare vergadering voor geheel-ont houding, belegd door de Afd. Hoogwoud en O. v. d. Ned. Vereen, tot afsch. van Alcohol houdende Dranken.Het slechte weêr m aanmer king genomen, was de opkomst zeer bevre digend. Met zeer veel aandacht volgden de aanwezigen de eenvoudige, doch pakkende rede van ZijnEerw., waarin uit de bekende Encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII werd aangetoond, dat het de plicht van ieder goed Katholiek is, zich aan te gorden tegen de drankellende. Ofschoon niet staande de vergadering daartoe kon worden overge gaan, zal het oprichten van een afd. v. h. R. K. Kruisverbond met twee onderafd., een voor afschaffers en een voor geheel-onthon- ders, niet lang meer behoeven uit te blijven. Zaterdagavond had onder leiding van den br. Verweij, Prov.Vert.v.d. S. D. A. P. voor N.-Holl., de reglementeering plaats van de onlangs opgerichte volkskiesvereeni- ging „Hoogwonder Langereis." Tot bestuurs leden werden gekozen de h. h.C. Kuiper, Voorz. J. C. Benit Gz., Secr. J. C. Benit Jz„ Penningm., P. Keijzer en C. de Maijer, Com missarissen. De vereeniging, die nu 14 leden telt, nam in hoofdzaak het verkiezingsprogram van de S. D. A. P. en aangesloten vereenigingen aan. HEER HUGOWAARD. Den 27 sten is bij den heer P. van Rijn vergadering ge houden van Het Witte Kruis. Na opening der vergadering en lezing der notulen kwam de penningmeester aan het woord met reke ning te doen over 1901. Daaruit bleek, dat ontvangen was f 698.675 en uitgegeven f 701.365. Eene commissie tot het nazien der bescheiden, daartoe aan gewezen, adviseerde tot goedkeuring. Uit het jaarverslag van den Secretaris merkten we op, dat de vereeniging 317 leden en 5 donateurs telt. Bij de verkiezing van een Voorzitter, Se cretaris en twee bestuursleden, werden achter eenvolgens benoemd de heeren C. Appel, J. de Geus, J. Zijp en J. Ros. Na de uitloting van 10 aandeelen in het renteloos voorschot en de benoeming van den heer A. C. G. Post tot eerelid der ver eeniging, werd de vergadering gesloten. Rundveestamboek. De 31e algemeene vergadering der Afdeeling Noord-Holland van het „Nederlandsch Rund veestamboek" werd Maandagmiddag in Kras- napolsky te AMSTERDAM gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer A. Zijp Hzn. Gekozen werden tot bestuursleden in plaats van wijlen den heer L. Visser Czn. en van de aftredende niet-herkiesbare leden de heeren G. Kruseman en J. Glijnis en in plaats des heeren C. Wijdenes Gz., die bedankte, de heeren W. Bakker, P. Olie J. O. Wijdenes en Schenk. Tot afgevaardigden naar de eerstvolgende algemeene vergadering werden aangewezen de heeren J. J. Willinge en J. Koopman, ter wijl als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden, werd aan gewezen Amsterdam. De rekening over den dienst 1901, sluiten de met een voordeelig saldo van f 207.68'/»» werd goedgekeurd De begrooting voor 1902 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 709.68'/j. Het bestuur vroeg machtiging om steun te verleenen voor de groote landbouwtentoon stelling, dit jaar te Alkmaar te houden. Die machtiging werd verleend en besloten een subsidie van f 100 hoogstens te geven als prijs voor vee, ingeschreven in het stamboek. Het bestuur kreeg in dien geest een vrij mandaat. Naar wij van het Bestuur ver nemen zal het feest van de Vereeniging „Christelijk Nationaal Zendingsfeest" D. V. worden gehouden op Woensdag den 18 Juni a.s. op het schoone landgoed „Velserbeek" te VELSEN, daartoe met de grootste bereidwil- ligheid door den Heer en Mevrouw F. Baron van Tuyll van Serooskerken beschikbaar ge steld. Op de vervroeging van het feest naar het midden van Juni wordt in het bijzonder ée aandacht gevestigd. Bloedvergiftiging. Te MIDDELBURG bekwam dezer dagen een 65-jarige vrouw, in den tuin aan het werk zijnde, een onbeduidend wondje aan de hand. Spoedig zwol de hand, daarna de arm op. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet baten. De bloedvergiftiging was reeds te ver doorgedrongen. Korten tijd jaarna overleed de vrouw. Keuring van Zaaigranen. Tr\ikeuring van zaaigranen zal vanwege ue Holl. Maatsch. van Landbouw worden ge houden te^ Amsterdam op Maandag 10 Febr.; iu het Hotel Krasnapolskyte Rotterdam op Maandag 17 Februari in het Poolsche Koffiehuis. Voor iedere keuring worden lh prijzen, ieder ad f 5.ter beschikking van de commissie van beoordeeling gesteld. Kindermoord te MEPPEL. Na de gehouden instructie te Assen, tage' steld in zake den kindermoord te Mepp®h werd de vroedvrouw weder op vrije voeten gesteld, waarna zij met man en pleegdochter weder naar Meppel is vertrokken. Naai men wil, heeft de man der vroed vrouw reeds vroeger verklaard, dat G., 4® verdachte politieagent, alleen in de kamer is gegaan, waar het kind naakt in eene bedsteö0 lageven daarna zoude G., wiens handen bebloed waren, zich hebben afgewasschen ea een kistje en touw hebben gevraagd, dat he® werd verstrekt. G. ontkend echter nog steeds, zich aan n® misdaad te hebben schuldig gemaakt.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2