Zondag *2 Februari 190&. 46üle Jaargang No. 3702. d EERSTE BLAD. Rinnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. MtM traml der irei TRANSVAAL. Biiiij-, 1111 en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau M'HAGKX, Laan, fl 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medew erkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. AfzonderliiVe nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit tioee bladen Uitslag der veilingen, gebon den door Notaris Gottmer te Obdam a. Te SINT PANKRAS, 28 Jan. 1902. 1. Huis, erven en bouwland aldaar, a.d. Ach terweg, samen groot 16 A., 80 c.A. Kooper de heer J. Ploeg te Broek op Langendijk, voor f 1644.—. 2. Bouwland aldaar, groot ongeveer 11 A., 20 c.A. Kooper de heer P. Volkers Az. te Koedijk voor f 270.75.3. Bouw land aldaar, groot ongeveer 12 A. 60 c.A, Kooper de heer K. Pluimgraaf! te Egmond a. Zee, voor f315. Te zatnen f2229.75. b. Te HEER-HUGOWAARD, 29 Jan. 1902, van perceelen in de gemeente Heer-Hugo- waard. 1. Weiland, groot ongeveer 23 A., 80 c.A. Kooper de heer C. Pascha aldaar, voor f600. 2. Idem, groot ongeveer 1.92.82 H.A. Kooper de heer J. Hulshof te Noord- Schar woude, voor f2839.75. 3. Idem, groot ongeveer 41 A., 26 c. A. Kooper de heer W. Ondhuis te Heer-Hugowaard, voor f516.25. 4. Idem, groot ongeveer 41 A., 26 c.A. Kooper de heer P. Berkhout aldaar voor f437.50. 5. Idem en Bouwland, groot onge veer 3.99.80 H. A Koopers de heeren C. Kooij Az. en T. Basjes aldaar, voor f5000.—. 6. Bouwland, groot ongeveer 82 A., 50 c.A. Kooper de heer D. Stet aldaar, voor f864.—. 7. Idem, groot ongeveer 75 A., 50 c.A. Koopers de heeren Jb. N. Groothuizen en Jb. Blom Cz. aldaar, voor f 688.50. 8. Idem, groot ongeveer 55 A. Kooper de heer Jb. Zuurbier aldaar, voor f622.9. Idem, groot ongeveer 20 A., 50 c.A. Koopers de heeren K. Krnijer en Jb. Geel aldaar, voor f202.50. 10. Ideui, groot ongeveer 20 A., 50 c.A. Kooper de heer J. Kooij Cz. aldaar, voor f 162.—. 11. Idem, groot ongeveer 41 A. Kooper de heer K. Kruijer aldaar, voor f275.50. 12. Idem, groot ongeveer 20 A., 50 c.A. Kooper de heer P. Zijp Jr. aldaar, voor f 157.50. 13. Idem, groot ongeveer 20 A. 50 c.A. Koopers de heeren Jb. N. Groothuizen, Jb. Blom Cz. en C. Groot Wz. aldaar, voor f202.50. 14. Idem, groot ongeveer 1.92.50 H.A. Kooper de heer W. Ondhuis aldaar, voor f 1930. Totaal ongeveer 12.25.64 H.A. voor f 14398. DIRKSHOR N. Dinsdagavond vergaderde alhier de Afdeeling Harenkarspel van Het Witte Kruis. Veertien leden woonden vergadering bij. De Loco-Voorzitter, de heer J. Keijser, opende de vergadering. De heer L. Reuvers deed verslag van zijn zending als afgevaardigde naar de Alg. Ver- de gadering. Vervolgens bracht de Secretaris-Penning meester het jaarverslag over 1901 uit. t Groot aantal lijders aan bemettelijke ziekten maakte, volgens dit verslag, veel ontsmettingen noodzakelijk; 19 maal was dit dan ook ge schied, terwijl 7 zendingen van beddegoed naar den ontsmettingsoven teAlkmaar hadden plaats gehad, 't Een en ander was de Afdeeling te staan gekomen op een uitgaaf van ruim f 100.Vanwege de Afd. is in 1901 gedu rende vier weken een patiënt op Heideheuvel verpleegdvoor een ander patiënt werd de hulp van een pleegzuster ingeroepen, 't Aan tal leden, dat op 1 Januari 1901 150 be droeg, was op 1 Januari van dit jaar slechts 2 grooter9 nieuwe leden had de afd. aan gewonnen, terwijl er 7 moesten worden afge schreven wegens vertrek en overlijden. De magazijnmeester, de heer A. Blad, deelde mede, dat aan 23 leden en 27 niet-leden 114 voorwerpen in bruikleen waren afgestaan. De rekening over 1901 werd door den Secr.-Penningm. overgelegd en door een com missie, bestaande uit de heeren K. IJtf en D. Stöve, nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen f327.775, de uit gaven f 320.70. De post voor ontsmetting bedroeg f 101.25die voor aangeschaft ver- plegingsmateriaal f 63.42. De rekening werd na een paar kleine opmer kingen goedgekeurd. De voorz., secretaris-penningmeester en magazijnmeester werden bij acclamatie her kozen tot bestuursleden, en tot nieuwe leden werden gekozen de heeren A. Kistemaker, K. Kuiper, W. de Jongh en L. Reuvers, die, voor zoover zij aanwezig waren, zich de keuze lieten welgevallen. Nu kwam de begrooting voor 1902 aan de orde. Deze werd vastgesteld op een bedrag van f 290.015 aan inkomsten en uitgaven, met een sluitpost van f 14.51' voor onvoorziene uitgaven. Naar aanleiding van den post voor ontsmetting, welke op f 60 geraamd was, werd een langdurige discussie gevoerd. Men meende, dat een uitgaaf van ruim f100 voor ontsmetting, zooals nn en in 't vorige jaar had plaats gehad, de kas der afdeeling te zwaar drukte op den duur, en wilde nu bij den Raad der Gemeente verzoeken, wat er meer dan f 60 daarvoor uitgegeven werd, te ver goeden uit de gemeentekas, 't Vorig jaar had de voorzitter beloofd, dat een zoodanig verzoek, als 't bleek noodig te zijn, door hem in zijn kwaliteit als burgemeester aan den raad in gunstige overweging zou gegeven worden. Nu de f 60 met f 40 gulden overschreden was, kon men aan 't voornemen van 't vorig jaar gevolg geven. De heer Smit was van gevoelen, dat de Raad niet op 't verzoek zou ingaannu niet meer. By weigering van 't verzoek wilde de heer Meijer Drees alleen op kosten der afd. ont smetten bij ledendan zou de ontsmetting 1J. deren wel op kosten der gemeente ge- ïeden. Dan zouden de armen er tegen ®I«oppen, meende de heer Reuvers. De heer Nierop wilde vragen, 't meerdere dan f50 te snbsidiëeren. Een voorstel, eindelijk gedaan, om te vragen aan den raad om subsidie tot het bedrag boven de f60, zooals vroeger was voorge nomen, werd aangenomen. Na afloop van de behandeling der begroo ting, waarbij nog enkele opmerkingen werden gemaakt over den aankoop van verplegings- materialen, werd door het Bestuur het voor stel gedaan, den bode behalve zijn vast salaris, nog 10 ets te betalen voor elk lid, dat hij de afdeeling aanbracht, wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Reuvers de aandacht op 't gevaar, dat de brug bij Dirkshorn, tijdens harden wind, voor de schoolkinderen oplevert, en vroeg, of de afd. niet eens bij het onderhoudsplichtig bestuur op verbetering kon aandringen, 't Bestuur zal tot het bestuur van de Banne Haring- carspel een schrijven richten hieromtrent. De heer Kuiper wil ook vragen demping van de sloot voor de huizen in den voorpolder. Hem wordt gewezen op de bijna onover komelijke bezwaren, aan die demping ver bonden, maar 't bestuur zal het toch in ge dachten houden. De heer Blad vraagt nog het woord over een zaak, door den hen- Smit in de bestuurs vergadering ter sprake gebracht. De heer Smit was daar de tolk geweest van iemand, die meende dat, of gevraagd had of de ziekte gevallen te Kalverdijk en Kerkbuurt het gevolg zonden zijn van de plaatsing van 't magazijn in de school te Kerkbuurt. Hij trok zich de vraag en de wijze, waarop zij ter kennis van 't bestuur was gebracht, zeer aan, omdat er een verwijt in schuilde tegen hem als hoofd der schoofook was 't een verwijt aan den geneesheer, die nimmer op 't mogelijke gevaar van besmetting gewezen had, en aan 't gemeentebestuur, dat die plaats goedge vonden had. De heer Smit zegt, dat niet hij de zegsman is en dat de heer Blad de zaak veel te ernstig opvat. 'k Ben 't hoofd der school, antwoordt de heer Blad en als ik ooit eenigen twijfel ge koesterd had, zou ik mij er direct tegen verzet hebben, dat het magazijn in 't schoolgebouw kwam. Maar ook't is een met hout afge schoten gebouwtje in een niet gebruikt lokaal. In 1900 lieersckte de ziekte te Tuitjenhorn, in 1901 te Kalverdijk. In 't eene jaar hier, in 't andere daar besmetting door het magazijn? Hoe kan dat? De heer Reuvers meent, als de besmetting nog door hout. en glaswerk gaat, wanneer de voorwerpen te voren reeds ontsmet zijn, wat volgens den geneesheer steeds met de meeste voorzorgen geschiedt, dat men dan wel elk voorwerp na gebruikmaking ervan mag vernietigen. De geneesheer, de heer Keyser, legt er nog maals nadruk op, dat steeds met de meeste zorgen alles behandeld wordt. 't Voorstel van den voorzitter om nn de discussie te sluiten, wordt aangenomen. Hierna sluiting der vergadering. De Kreiler Kapel, Dir. F. Fel- kers, geeft op Vrijdag 14 Februari een con cert, afgewisseld door komische voordrachten, voor kunstlievende leden en genoodigden, en op Zondag 16 Febr. tegen entree. De „Standaard" weet mede te deelen, dat spoedig aan de orde gesteld zal worden een wetsontwerp, waarin voor enkele bijzondere scholen ontheffing van art. 17 der wet op de besmettelijke ziekten wordt verleend. Hierdoor zal voor die scholen een einde gemaakt worden aan den vaccinedwang. WIERINGEN. J.l. Donderdag vergaderden ten lokale van den heer D. Lont een 35-tal veehouders, ter bespreking van de oprichting van een onder ling veefonds. De vergadering werd geleid door den heer O. J. Bosker, die het nnt van een veefonds uiteenzette. Na eenige discussie werd beslo ten tot oprichting over te gaan. Eene com missie, bestaande uit de beide oprichters en 8 andere belanghebbenden,werd benoemd, om een ontwerp-reglement op te maken, en aan de eerstvolgende vergadering ter goedkeuring aan te bieden. Verscheidene onderwerpen werden reeds besproken om in 't regle ment op te nemen, zoodat spoedig door de commissie zulk een reglement kan worden in orde gebracht. Met den wensch, dat deze nieuwe vereeniging moge bloeien en haar nut moge afwerpen voor de veehouders op Wie- ringen, sloot de heer Bosker de bijeenkomst. Wegens het late uur kon over de oprich ting van een paardenfonds niet worden ge sproken en is dit nog enkele dagen uitgesteld. VEENHUIZEN (Dr.), 30 Januari De minister van justitie heeft thans beslist dat bij de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen zal worden opgericht eene zuivelfabriek, door stoomkracht gedreven. WIERINGERWAARD. Door een hevigen windstoot waaide Woensdagochtend van een der schoorsteenen der Openb. Lagere school de ijzeren kap naar beneden, gevolgd door eenige steenen. Gelukkig waren de kin deren allen in school, anders hadden er onge lukken kunnen gebeuren. WIERINGEN, 29 J a n. 1902. Vergadering van de Afd. Wieringen, der Noord-Hollandsche Vereen. „Het Witte Kruis", bij den heer Lont, te 7*/j uur. Aanwezig 15 leden. De loco-Voorz., de heer L. C. Kolfï, opent de vergadering daarna lezing en goedkeuring der notulen. Voorz. deelt mede, dat op 1 Jan. jl. het eden tal bedroeg 102. Hierbij waren tot heden nog 9 bijgekomen, zoodat thans het aantal 111 was. Met het oog op het stijgende aan tal leden wordt hel loon van den bode Mante met f 2.60 verhoogd. De rekening was door eene commissie, bestaande uit de heeren Lont, De Jong en Ooms, nagezien en in orde bevonden. De ont vangsten hadden bedragen f 490.64de uit gaven waren f 444.35, das het batig saldo is f 46.29. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting wordt opgemaakt in ontvang sten en uitgaven op f 2b5.44. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Wegens vertrek van den Penningm., wordt de heer Asjes daartoe gekozen, die zijne be noeming aanneemt. Verder wordt besloten, nog eenig materiaal aan te koopen en voor het meerdere Dr. behagen te raadplegen. Bij de rondvraag vraagt de heer Rntsen, waarom de vergade ring altijd bij Lont is. Uit de notulen blijkt, dat dit om de beurt gaat bij Lont en Koorn, zoodat thans bij Koorn weer vergaderd zal worden, en wel voor twee vergaderingen. Een register van het aanwezige verplegings- materiaal zal worden aangelegd ook van het afgegeven materiaal en het terugbezorgde. De heer Asjes brengt namens de vereeniging dank aan den heer Kolfï als afgetreden pen ningmeester en oprichter der vereeniging, en voor hetgeen door hem is gedaan ter bevor dering van den bloei der afdeeling. Hartelijk applaus. De heer C. M. Koorn zegt, dat de heer Asjes hem voor was geweesthij stelde voor, den heer Kolfï tot eerelid te be noemen, wat bij acclamatie werd aangenomen. De heer Kolff had gehoopt, dat dit heden avond niet zou zijn gedaan, men had zijn vertrek niet aan moeten roeren. Het viel hem hard, Wieringen te verlaten, doch omstandig heden waren de oorzaak ervanhij be loofde van tijd tot tijd het eiland te zullen bezoeken. Zijne benoeming tot eerelid nam hij aan. Hierna sluiting. Onderwijl kwam dokter Schagen ter vergaderingwegens een patiënt kon hij niet eerder komen. De voorzitter heet dokter Scbagen welkom en hoopt dat hij als medisch adviseur in de plaats van zijn voorganger dokter Maats, zijn steun zal verieenen, tot bloei der afdeeling. Dokter Schagen dankt den Voorzitter en be looft allen steun. Woensdag den 29 Januari 1902 herdacht de heer P. Eecen Pzn. zijn 25-jarige loopbaan als Gemeente-Ontvanger van de gemeente OUDKARSPEL. Hem werd door den Burgemeester namens het gemeentebestuur een gouden horloge aangeboden. Hebben aan den LANGEDIJK de uien gedurende eenige weken gestaan op f 2.50 per baal van 50 K.G., thans is de prijs weder gerezen en wordt f2.75 per 50 K.G. besteed, wat een hooge prijs mag worden genoemd en in ieder geval een groot verschil maakt met het vorige jaar, toen de uien onverkoop baar waren. Ook de prijs der bieten rijster wordt tot f 11.60 per 1000 stuks besteed. In de kool- prijzen komt nog weinig veranderingroode kool geldt tot f8 a f 9, gele kool f 7 en Doensche witte tot f 5 per 100. De gemeenteraad van SINT PANKRAS heeft besloten, nog geen gevolg te geven aan den wenk van Gedep. Staten, om het maximum van de jaarwedden der onder wijzers te verhoogen tot f 750, doch voor de eenmaal vastgestelde regeling (f 600 tot f 700) opnieuw de goedkeuring te vragen. Als onderwijzer aan de open bare school te SINT PANKRAS is benoemd de heer J. Tromp, tijdelijk onderwijzer te lJmuiden. Tot sub-ontvanger der accijnzen te BURGER BRUG is in de plaats van den heer R. Bregman benoemd de heer J. Gerrits, brievengaarder aldaar. Zijn de aanstaande troonopvolgers van Europa's groote mogendheden handels reizigers in politiek geworden? Met het geen ia de laatste dagen gebeurd is, meenen wij deze vraag bevestigend te mogen beant woorden. Het groote Engelsche rijk, waarin volgens J keizer Wilhelm de zon niet ondergaat, heeft in den laatsten tijd zoodanige schokken ont vangen, dat voor het voortbestaan der oude relaties en voor de bevestiging der nieuwe, de aanstaande keizer-koning in hoogst eigen persoon de Britsche firma is gaan ver tegenwoordigen. In de eerste plaats kwamen voor deze route de imperiale koloniën in aanmerking. Do reis werd begonnen met een bezoek aan Canada. Natuurlijk had de minister van koloniën, de heer Caamberlain, er wel voor gezorgd, dat de hooge vertegenwoor diger met de noodige onderscheiding werd ontvangen. Al sedert vier jaren werd er voor gewerkt, dat Canada althans officiéél volbloed Engelsch zou zijn. Stelselmatig werden in die jaren voor alie hooge betrekkingen erkend Engelsch- gezinden aangesteld, en waar daarvoor eene verkiezing noodig was, werden kosten noch moeite ontzien, om aan de gewilde mannen de gewensclite positie te verschaffen. Op die wijze werd de Fransche minder heid overal teruggedrongen, doch ten spyt van de bekende firma Rhodes-Chamberlain, kwamen juist uit Canada van die gemuil bande party tal van welgemeende sympa thie-bewijzen voor de Boer-m-zaak. De Prins van Wa'es werd dus schitte rend ontvangen, en heel de Engelsche pers jubelde over de trouw van Engelsch Amerika. Nu ging de wereldreiziger naar Australië. Het eerste congres van den Austra- liaanschen Statenbond werd door den kroon prins bijgewoond. Ook hier was men over de lieve attentie van den gewezen Birmingham- schen ijzerfabrikant zóó tevreden, dat slechts lof en eerde Engelsche staatslieden bereikten. De loyaliteit werd zelfs zoodanig geprikkeld, dat nieuwe hulptroepen voor Zuid-Afrika werden toegezegd. De gladde koopman nit Londen had niet tevergeefs zyn chef-de-bnreau naar Australië gezonden. Nauwelijks is de groote vertegenwoordiger nu weer goed en wel te West-Minster afgestapt, of opnieuw worden zijne diensten voor de firma gevraagd. De wereld zou zoo langzamerhand kun nen denken, dat de connecties met het huis Hohenzollern verflauwden. Nu zijn er sedert weken aan beide zijden verschijn selen waargenomen, die tot deze vermoe dens konden leiden. Dit denkbeeld zou natuurlijk van grooten invloed op Zuid- Afrika kunnen zijn, en daarom moest alweer de kroonprins dienst doen, om Europa van de hechtheid der vriendschap tus-toten Fingeland en Duitscbland te overtuigen. Keizer Wilhelm heeft met breede wel bespraaktheid in gewijzigde termen opnieuw by deze gelegenheid verkondigd „Duitsch- land ben ik." Nu moge heel de Duitsche pers Engeland's kroonprins met opvallende koelheid hebben begroet, tóch blijkt uit alles duidelijk, dat in Duitschland's politiek geen wijziging gebracht zal worden. De jongste openbaringen omtrent de overeenkomst tusschon Portugal, Engeland en Duitschland bewijzen duidelijk, dat der Boeren ondergang in de lijn van Duitsch land's politiek ligt. Bij geheime overeen komst moet Portugal zijne Afrikaansche bezittingen aan Duitschland en Engeland hebben verkocht, die wederzijds dit han delszaakje zoodanig zouden hebben gere geld, dat Engeland al het land ten Zuiden van de Zambesi krijgt, derhalve de Portu- geesche provincie Sofala, met inbegrip van do Delagoabaai. Zoo zou Engeland in het bezit van een goed afgerond Zuid-Afrika komen. Duitschland zou Mozambique ont vangen. Wanneer daartoe reeds in 1896 besloten is, dan ia het geen wonder, dat Caamberlain sedert dien tijd met zijn af- rondingspolitiek is begonnen, en die bestond daarin, dat de Boeren zich goed- of kwaad schiks in het Groot Ëngelsch Zuid-Afrika moesten oplossen. Ook het brutale optreden van Engeland in de haven van de Delagoa baai, Loren9o Marqués, kan uit genoemde overeenkomst verklaard worden. Da kroonpins van Engaland heeft in zijne qualiteit als groot-handelaar in politiek een concurrent gekregen in Frans Ferdiuand, kroonprins van Oostenrijk-Hongarije. Deze heeft van zijn oudoom, keizer Frans Jozef, in opdracht gekregen, om nieuwe connecties met Rusland aan te knoopen. De benoemiag van den prins tot generaal in het Russische leger was de schijnbare aanleiding tot de wederkeerige beleefdheid. De politieke wereld weet echter wel beter. Daar brergt men de reis van Frans Ferdinand met allerlei politieke vraag stukken in verband. en het zijn vooral twee kwesties, die daarbij op den voor grond treden. Men wil dan weten, dat de prins keizer Nicolaas zou moeten polsen over eene gemeenschappelijke handelspolitiek togen de protectie-wetteu van Von Bülow. Veveenigd, zou men den bouw van den Chineeschcn muur, die voorde Oostenrijk-teil-Hongnarsehe en Russische over-productie zai worden opgetrokken, kunnen voorkomen. Nog een ander zaakje zou de prins in 'treine moe ten brengen. Keizer Frans Jozef zou heel gaarne Bosnië en de Herzegowina aan het rijk hechten. De rol van groot-administrateur in Turk- schea dienst begint den Keizer te ver- drieten. Reeds lang zou hij het sedert 1878 aan hem ter opknapping toevertrouwde pand aan zijn huis hebben gehecht, doch de vrees voor eene botsing met Rusland weerhield tot heden de annexatie. Naast den grooten dog zijn er nog wel keffende Balkan-hond jes, maar met deze zoude Donauataat het wel spoedig klaar hebben weten te krygen Hecht Rus'and zijn zegel aan Ooofenrijk's wen- schen, dan zulien Servië en Moatenegrwel bijdraaien, 't Is voor een aanstaand Kei/.er- Koning een schoone gelegenheid om zijn reputatie te vestigen. Van den Sultan schijnt men in deze kwestie weinig notitie te nemen. Trouwens, die zal wel al sedert jaren begrepen hebben, dat die provincies voor hem toch verloren zijn. Meer dan in Bosnië, Kreta, Macedonië, Albanië, ja wat niet al, stelt de Sultan belang in de ontwikkeling der Jong-Turk- sche partij. Die partij is voor den Grooten Heer het dreigend spook, dat hy meer dan ieder ander onheil vreest. Overal vervolgt hij deze partijmannen. Overal roept hij de tussch9nkomst van vreemde regeeringen in, om de leiders te verbannen en de vergade ringen te ontbinden. Zoo werd weer deze week een verzoek voor een congres van Jorg-Turken te Parijs door tnssehen komst van Abd-ul-Hamid ge weigerd. Op deze bijeenkomst zoudeD nog wel de hervormingen besproken worden, waarop ook Frankrijk sedert jaren heeft aangedrongen. Zou men niet denken, dat de groote mogendheden eigenlijk geene verbeteringen in het Turksche rijk wenschen, alleen om ten allen tijde gelegenheid te hebben, zich met des Sultans zaken te kunnen bemoeien In theorieverbeter uin praktyk blijf zoo gij zijt. De stok moet er blijven om den hond te kunnen slaan Het nieuws betreffende den oorlog beweegt zich thans om den vrede en het aanbod, dat door de Nederlandsche regeering is gedaan. Wat dat aanbod inhoudt, is tot dnsveire nog een geheim. De noodige veronderstellingen worden natuurlijk gemaakt. Genoeg „inge wijden" beweren, op de hoogte te zijn van de kwestie, en geven dan met veel wijsheid weer, wat zij ervan „weten". We zullen maar geen melding maken van al die „feiten" en slechts een paar dagen geduld oefenen: het rechte wordt wel spoedig bekend. In het Lagerhuis antwoordde minister Bal- four op een hem gedane vraag, niet te kunnen zeggen, wanneer de stnkken betreffende de mededeeling van de Nederlandsche Regeering, aan het Huis zullen worden voorgelegd. Hij vervolgde „Ik denk, dat de Nederlandsche Regeering ons antwoord niet voor morgen zal ontvangen het zal dns niet mogelijk zijn, de stukken nog deze week in te dienen, maar ik hoop, dat het zoo spoedig mogelijk zal geschieden." Verder willen we nog een bericht nit Den Haag mededeelen van den Haagschen corres pondent van de Temps. Deze schrijft: „Ik heb uit zeer goede bron vernomen, dat de reis van dr. Kuyper den weg heeft ge baand voor onderhandelingen, welke zullen worden aangeknoopt met goedvinden van de Britsche ministers. De stap van de Neder landsche Regeering wordt gesteund door de overige mogendheden. De tekst van de Nederlandsche nota is nog niet bekend." In de zitting van onze Eerste Kamer, heeft de lieer Pijnacker Hordijk inlichtingen ge vraagd over de verklaring van den Engel- scheu minister Balfonr. Minister Kuyper ver klaarde, dat Balfour de waarheid had gesproken, maar verdere inlichtingen kon minister Kuyper niet geven. De Engelsche Pers is over 't algemeen zeer ingenomen met dit vredes-nieuwtje en maakt er allerlei beschouwingen aan vast over de voorwaarden, waarop de vrede zou kunnen worden gesloten. De redeueeringen ademen natuurlijk een triomf over de overwinning van Engeland, maar uit alles is toch meer dan duidelijk te bemerken, dat men met vrede heel erg blijde zou zijn. Ook het En gelsche volk beredeneert de kwestie kalm, en overal wordt het vrede-idée goed ontvangen. Ook op het geheele vasteland wordt gunstig gesproken over Nederland's optreden. We hopen van harte, dat het optreden van onzen minister resultaten zal hebben, maar afgescheiden daarvan zijn we hem reeds dank baar voor dezen stap, die in de goede rich ting kan leiden. De gevangenneming van Ben Viljoen en adjudant Bester was, zegt de „Standard", een buitengewoon stout stuk, en de eer van het plan eu de uitvoering komt toe aan kapitein Russell, den chef van den inlichtingendienst te Lydenburg. Generaal Viljoen was van Pelgrimsrust naar Steenkampsberg gegaan, om Schalk Burger en commandant Muller te ontmoeten. Hij werd vergezeld van adjudant Bester en twee depêche-rijders, Nel en Jordan genaamd. Zijn weg liep langs Krugersdorp dat door de Boeren bezet was. Aan de Qostzyde van Roossenekal, dat ligt aan den weg naar Steenkampsberg, had commandant Muller verscheidene honderden manschappen gepos teerd. De heer Schalk Burger was onder Muller's bescherming in de nabijheid gekampeerd. Dienzelfden nacht verliet majoor Oir met een afdeeling van het Royal Irish regiment, vergezeld van kapitein Russell, Lydenburg en marcheerde naai* Steenkampsberg. Een marsch van 9 mijlen bracht hen naar den weg, waar langs Ben Viljoen moest komen, vóór hy naar Krugersdorp ging. Onder bedekking van een heuvel wachtten de Engelschen iu diepe stilte op de nadering van den generaal. De maan was helder genoeg om iedere beweging te onderscheiden. Laat in den nacht kwam de afdeeling Boeren in het gezicht. Toen zij dichtby waren, riep men bun toe, zich over te geven en bf na onmiddellijk daarop werd gevuurd, waardoor Nel en Jordan werden gedood. Het paard van den generaal viel, op twee plaatsen getroffen, en een kogel ging door zijn jas. Adjndaut Bester was ongekwetst. Beiden gaven zich terstond over.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1