INGEZONDEN. De Nederlandsche Nota aan de Engelsche Regeering. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAAJtD, op Dinsdag 4 Februari, 's namiddags half twee. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de Bnrgemeester.de hr. P. Wonder Az. Met welkom opent Voorz. de vergadering, waarna de notulen van de voorgaande worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn 1.besluit van Gedeputeerde Staten van 2"-Jan. 1902, houdende vrijstelling van het geven.van onderwijs in vak j (vrije- en orde-oefeningen op de lagere schóól, voor den tijd van 3jaar. ingaande 1 Januari 1902 2. missive van Gedeputeerde staten, hou dende toezending van de bn K. B. van 15 Januari 1902, no. 17, goedgekeurde verorde ning op de heffing van een hoofdelijken omslag 3. mededeeling. dat de huurwaarde van de woningen der hoofden van scholen, ter berekening van de pensioenbijdrage, door Gedeputeerde Staten is gesteld op f 200.— per jaar 4. missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van de door hen goedgekeurde ver ordening tot regeling van de onderwijzers- jaarwedden, enz. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorz. deelt mede, dat in de daartoe ge houden zitting van de commissie, niemand vanwege de H. S. M. is verschenen om het bezwaarschrift tegen den ligger der wegen toe te lichten of te verdedigen. De commissie is echter van meening, dat er alleszins reden is, om aan de bezwaren tegemoet te komen. Ook de Raad heeft nu geen bezwaar den ligger overeenkomstig het verzoek van de H. S. M. te wijzigen. Voorts wordt ter tafel gebracht het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de heeren Tjalsma en Tauber, om eenige vergoeding voor hunne extra werkzaamneden tijdens de onderwijzersvacature aan hunne school (no. 2). Voorz. vraagt, wie daarover misschien het woord verlangt. De heer Appel is er niet tegen, om er wat voor te geven het is immers regel, niet waar De Voorz. zegt, dat de gemeente door de vacature f 40.minder jaarwedde behoeft uit te keeren. Echter hebben de onderwijzers geen extra schooluren gehouden, maar de werk zaamheden in de gewone uren gedaan, zoodat zij geen aanspraak hebben op het volle bedrag, dat anders aan jaarwedden had moeten wor den uitbetaald trouwens, ze vragen ook slechts „eenige" vergoeding. De heer De Boer informeert, hoeveel den vorigen keer is uitbetaaldtoen is, meent hij ook geen meerdere uren onderwijs gegeven. Voorz. kan zich dat niet meer herinneren. De Voorz. vraagt, of men genoegen kan nemen met aan elk f 10.uit te keeren. De heer Van Slooten gelooft, dat, waar de onderwijzers geen meerdere uren hebben moeten schoolhouden, hun een belooning van f 10.— wel voldoende zal zijn. Ook da andere heeren zijn van die meening, zoodat aldus besloten wordt. Verder heeft Voorz. een besluit opgemaakt, hetwelk hij thans aan de goedkeuring der vergadering onderwerpt, waarbij de metselaars rekening van f 24.26 over 1900, die wel tijdig ingediend en betaald was, maar die ver keerd was geboekt, tengevolge van welk abuis dat bedrag niet meer in de rekening over 1900 had kunnen worden opgenomen, omdat de betrekkelijke begrootingspost was „opgebruikt" voor af- en overschrijving, wordt overgebracht naar den dienst van 1901. Spr. meent, dat dit de meest eerlijke wijze van redres zal wezen. Ook bij het Provinciaal bestuur volgt men gewoonlijk dien weg. De Raad is dadelijk bereid, op deze wijze tot redres mede te werken. Mochten Ged. St. dit besluit niet goedkeuren, dan zal wel blij ken, hoe dan gehandeld moet worden. Een informatie van Ged. St, of in degem. ook een Gezondheidscommissie bestaat, aan wie de Raad het geheel of gedeeltelijk toe zicht op de volksgezondheid wenschte opge dragen te zien, in plaats, dat een zoodanige commissie overeenkomstig de Gezondheidswet worde In het leven geroepen, in welk geval dat verzoek vergezeld moet gaan van een opgave omtrent de inrichting en organisatie dier bestaande commissie, wordt voor kennis geving aangenomen, omdat zoodanige com missie niet bestaat. Verder deelt voorz. mede, bezoek gehad te hebben van den heer Smit, hoofd der school no. 4 te Veenhuizen, die kwam mededeelen, dat er voorziening getroffen zal moeten wor den in den toestand aan zijne school. De heer Pekelharing is nl. reeds eenigen tijd ongesteld en het laat zich aanzien, dat het nog wel een heele poos duren zal, eer hij zijne klassen weer zal kunnen waarnemen. Tot heden heeft de heer Smit zelf ook de andere klassen waargenomen, maar het is beter, dat, zoolang de ziekte duurt, een tijde lijk onderwijzer wordt aangesteld. De Raad is volkomen van dezelfde meening. Daarom wordt algemeen goedgevonden, dat voorz. met den arrondissements-schoolopziener ui overleg zal treden omtrent de benoeming van een tijdelijk onderwijzer. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. onder dank voor de opkomst en mede werking de vergadering. In de raadsvergadering van WIERINGEN van Dinsdag is besloten tot oprichting van een telefoonkantoor aan Den Oever en tot bijbouwing van een schoolokaal te Hippolytushoef wegens plaatsgebrek. Verder is benoemd tot gemeente- ontvanger de heer M. Jb. Mostert, in de plaats van den heer Jb. Mostert, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. De verhuring der gemeente-eigendommen werd bepaald op 22 Febr., a.s., en het Kohier van den Hoof delijken omslag vastgesteld op f5295. (Volledig verslag in 't volgend nommer.) DRUKFOUT. In het verslag der vergadering van de Afd. Lutje winkel Wee re der groentenvereeniging „DeNiedorper Kogge" staat: Verkoop op verlangen, dit moet zijn Verkoop op veilingen. Bij de op 4 Februari gehouden stemming voor een Lid van 't Bestuur van den polder Kerk- en Dergmeer is herbenoemd de heer C. Ktood C.Kz. te OUDKARSPEL. De beide uitvoeringen van het fanfarecorps aan de Gouw te HOOG WOUD, gegeven ten bate van de concentratie kampen in Zuid-Afrika op Zondag 26 Jan. in de Ned. Herv. Kerk te Hoogwoud en op Zondag 2 Febr. in die te Aartswoud, hebben in netto opgebracht de som van f 56.99. De heer P. Groen, gemeente veldwachter te SINT PANKRAS heeft wegens hoogen leeftijd eervol ontslag uit deze betrekking gevraagd, welke door hem meer dan 30 jaren werd vervuld. De heer Jb. Fok te SINT PAN KRAS werd door het Bestuur der afd. S. P. van Het Witte Kruis" benoemd als bode en ma, Legerzaken. Naar het Hdbld. verneemt, zal voortaan brj de loting der militie voor het blijvend gedeelte reeds dadelijk bekend worden gemaakt welke nummers kans op vrijstelling geven, opdat van de in art. 109 der militiewet toegestane onderlinge verwisseling der nummers zoo veel mogelijk kan worden geprofiteerd. WIERINGEN. Naar wij vernemen, zijn de uitvoeringen van de vereeniging „Harmonie" bepaald op 3 Febr. a.s. voor de ongehuwde en 11 Febr. 1 voor de gehuwde kunstlievende leden, terwijl op 12 Febr. nog een volksconcert zal worden gegeven met vrij entree. Het water in de Zuiderzee is thans aan de kusten van Hollands Noorderkwartier buiten gewoon laag.In de haven te KOLHORN liggen de turfschippers en visschersvaartuigen alle aan den grond. Er zal hier een derde ansjovis-zouterij wor den opgericht. Een erg preciess juffrouw. Dezer dagen, weet de N. R. Ct. te vertellen, ontving het Amsterdamsch gemeentebestuur een biljet in zake de hondenbelasting van een juffrouw aldus terugZe verklaarde heel uitvoerig, dat ze eerst eens een keessie had gehad, toen een doessie, toen een zwartkop, vervolgens een fikkie en dat ze was geëindigd met een schipper. Dat diertje had ze nog, dat moest ze eerlijk verklaren, maar het beestje wasopgezet. Daar zij nu uit het biljet niet had kunnen opmaken, of enkel levende honden aangegeven moesten worden, had zij zich verplicht gezien, van haar bezit aan B. en W. kennis te geven. De juffrouw wacht nu gelaten haar „aanslag in de belas ting" af. Na een 1 ij den van al eenige jaren is de Naai- en Breischool-vereeniging te AARTSWOUD aan de tering overleden. De jaarlijksche subsidie van de Ned. Herv. kerk en de eveneens jaarlijks terugkeerende inteekenlijst om steun bij de belangstellende inwoners, als versterkende middelen aange wend, mochten niet baten. Zondagavond trad in de aan gekondigde openbare vergadering van de afd. Hoogwoud e.o. van de Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcohol-houdende dranken, te OPMEER voor een klein, maar zeer aandach tig publiek op de hr. A. K. Noyons, Secret. v. h. Kruisverbond te Utrecht, met het onderwerp „Na het Heden een Toekomst." Na afloop van de rede werd een begin gemaakt met de oprichting van een afdeeling van het R. K. Kruisverbond, terwijl ook de Ned. Vereen, haar ledental zag vergrooten. Als Vo orzitter en Secretaris van de Commissie tot wering van schoolver zuim te HOOGWOUD zijn met algemeene stemmen op 1 na herkozen respectievelijk de heeren J. J. van Wijk, hoofd der school in de Weere en P. Ronner, hoofd der school aan de Kerkelaan. Maandagavond hielden de afd. Winkel e. o. v.d. S. D. A. P. en de afd. Winkel v.d. Ned. B. van Landarb. een gecom bineerde openbare vergadering te WINKEL, waarin als sprekers optraden de heeren J. Breebaart Jnz. van Winkel en Verweij van Hoogwoud. Een publiek van ongeveer 60 personen, voornamelijk arbeiders, luisterde met veel aandacht naar beide sprekers. Debat had niet plaats. WINKEL. Verleden Zaterdag, des voormiddags om streeks elf uur, stond een der bijgebouwen van de boerderij bewoond door den heer K. Breebaart Jz., in brand. Te Winkel en te Lutjewinkel werd gealarmeerd, zoodat de spuiten uitrukten. Gelukkig wist men tijdig het vuur te be perken en zoodoende het hoofdgebouw te redden. Door de Diaconie v. d. Ned. Herv. Kerk te AARTS WOUD, wordt thans weer, evenals reeds vele vorige jaren, aan vele arme schoolkinderen 4 maal 's weeks een warm middagmaal verschaft. Dit jaar profi- teeren 21 kinderen van deze weldadigheid. DIRKSHORN. Zaterdag j.L werd alhier de gewone drie- maandelijksche vergadering gehouden van het veefonds voor de gemeente Haringcarspel. Over de afgeloopen drie maanden waren 1550 stuks vee verzekerd. De uitgaven voor 10 gestorven runderen, benevens voor admini stratie en verschillende rekeningen over 1901, bedroegen f745.60. De rekening sloot met een batig saldo van f25. De vrees, in dejongste Witte Kruis-vergadering te NIEUWE NIEDORP geuit, dat er dezen winter misschien geen gelegenheid meer komen zou om den ijskelder te vullen, is niet bewaarheid. De vorst van de laatste dagen maakte het mogelijk, dat Dinsdag de ijskelder geheel gevuld kon wor den met ijs van uitstekende kwaliteit. Voor aanschaffing van Noortsch blokijs behoeft dus de kas van „Het Witte Kruis" niet aangesproken te worden. IJ s club te KOLHORN. In een niet zeer talrijke vergadering deed Maandag j.1. de Secretaris-Penningmeester rekening en verantwoording over het afge loopen boekjaar. Daaruit bleek dat de ont vangsten f 449.74 hadden bedragen en de uitgaven f324.93 zoodat er een batig saldo van f 124.81 in kas bleef. De club bleek ruim 60 leden sterk te zijn. Als bestuurs leden traden af de heeren: C. Louw en T. Koomen. In hunne plaats werden verkozen de heeren Joh. v. d. Klooster en Cs. Kaper. Besloten werd, indien de vorst een blijvend karakter aannam en er deugdzaam ijs kwam, de vermakelijkheden te openen met een ton nen- en lepelwedstrijd voor mannen van 18 jaar en daarboven. Zes prijzen respectievelijk van 1 tot 6 gld. werden daarvoor uitge trokken en het inleggeld op 25 Ct. bepaald. Om de toegangen naar de banen te verge makkelijken, zullen flinke posten vervaardigd worden. Bjj loting viel dit werk ten deel aan de heeren J. Jonk en K. Klomp. De breedte dier posten werd op 70 c.M. bepaald. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, nadat ze vooraf het Bestuur gemachtigd had, bij doorgaande vorst den datum van den eersten wedstrijd te bepalen. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie, is het navolgende bepaald a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op den 26n April 1902 met zonsondergang; b. dat de jacht op eenden zal worden ge sloten op den 28n Februari 1902 met zons ondergang; c. dat de jacht op ander waterwild zal wor den gesloten op den 29n Maart 1902 met zonsondergang; d. dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitge oefend van 1 Mei tot en met 12 Juli 1902; e. dat de risscherij met het staande spiering net zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 Nov. 1902; f. dat de visscherij met alle overige visch- tuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aal dobbers en palingfuiken, die met het schep net of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel, zal zijn gesloten van lo Maart tot 1 Juni 1902, en g. dat gedurende den gesloten vischtgd, vermeld sub f van dit besluit, ook het vis- schen met den hengel in de hand is verboden. Door het Bestuur van Hol lands Noorderkwartier is de heer K. Bos van Koedijk gekozen, om door den heer Pronk van Warmenhuizen tot veeverloskun- dige te worden opgeleid. Er waren 23 solli citanten. HARINGCARSPEL, 4 Februari 1902 De collecte, gehouden in polder Waarland en Omstreken voor het comité Alkmaar ter ondersteuning van de vrouwen en kinderen der Boeren in de concentratie-kampen, heeft opgebracht de som van f37. -WIERINGEN. J.1. Vrijdagavond hield de afdeeling „Wierin- gen" der Holl. Maatschappij van Landbouw haarjaarlijkschen feestavond in 't lokaal van den heer Lont. Ten 7'/i uur opende de voorzitter de bijeen komst met een hartelijk woord aan de tal rijke aanwezigen en aan den spreker, den heer Post van Hoorn. Hierna werden door den heer Post ten beste gegeven 1. „De oude Admiraal en zijn omgeving", van A. Weruméus Buning; 2. „Het geweigerde duel", door Anonymus; 3. „Het Eerste", door Henri M. Dekking; 4. De Mottige", A. Weruméus Buning; 6. „Een probaat middel", door J. van Maurik; 6. „Het toasten", Anonymus; 7. „Mijn vrouw slaapt", J. H. Speenhoff. Alles afgewisseld door strijk- muziek van eenige leden der Zangvereeniging „Excelsior". Het daverend applaus bewees, dat hetgeen de spreker ten beste gaf, in den smaak van het publiek viel. Een gezellig bal was ook hier 't slot. WIERINGERWAARD. Algemeene vergadering der Sociëteit, op Zaterdag 1 Febr. j.1. Na de gewone plicht plegingen, bleek uit de rekening en verant woording van den penningmeester, dat de kas sloot met een batig saldo van f 6.035. Drie nieuwe leden van het bestuur werden gekozen, en wel de heeren C. Haringhuizen, H. Limpers en R. Bakker. Verder werd besloten om op Zaterdag 15 Febr. aanstaande eene ouderlingen biljart- en kolfwedstrijd te houden. Bij rondvraag werd nogmaals gewezen op de ventilatie. Aan het bestuur werd opge dragen, pogingen aan te wenden om een betere rookverdrijving te verkrijgen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging aan de tegenwoordige leden gesloten. Voor veehouders. Den 2den Januari dezes jaars is te AMSTERDAM eene vergadering van veehouders gehouden. Besloten werd in een adres aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid eerbiedig te verzoeken ten le eene wijziging te brengen in de rege ling van het onderzoek van aan verdachte ziekten gestorven veeten 2e. dat van Rijks wege de cadavers van aan miltvuur gestor ven vee, worden betaald naar de waarde van aan onschuldige ziekte gevallen vee. Een veelvraat. Op het teerfeest van het schuttersgilde „St. Sebastiaan" te OSSENDRECHT wedde een der gildebroeders, dat hij twaalf half- ponds-worstoubroo.len en even zooveel kruiken bier zou verorberen. Hij won de weddenschap, doch plotseling werd hij ongesteld en was eenige oogenblikken later een lijk. Een slecht teeken. De gevangenis te WINSCHOTEN lijdt aan overbevolking. De marechaussee bracht Zaterdag iemand binnen, die zijn straf moest ondergaan. De gevangene kon echter niet worden opgeborgen, omdat het er te vol was. Hij zal dus moeten wachten tot er wat ruimte komt. Een verstandige maatregel. De dienstregelingen voor de spoorwegen zullen bij de eerstvolgende herziening vast gesteld worden door de spoorwegmaatschap pijen in overleg met de belanghebbenden uit den handel en het publiek in verschillende deelen des lands, welke vertegenwoordigers te zamen een vergadering zullen vormen ter bespreking van de wenschen en bezwaren met betrekking tot de dienstregeling. Tot de samenstelling van dit college, dat als spoor- wegraad zal optreden, zal eerlang worden overgegaan. Naar „Het Volk" verneemt, zal ds. De Koe, welbekend uit DEN HELDER, die het vorige jaar toetrad tot de kolonie der Internationale Broederschap te Blaricum, deze verlaten en overgaan tot de kolonie van den heer Van Eeden te Bussum. Zondag 2 Febr. had te PUR- MEREND de jaarvergadering plaats van den Smedenbond „Hollands Noorderkwartier." Het slechte weder in aanmerking genomen, was de opkomst der leden vrij goed. Offi ciéél werd de verg. bijgewoond door afgevaar digden der afdeelingen Schagen, Hoorn, Enk huizen en Purmerend. Uit het verslag van den Bondssecr. bleek, dat 116 leden, verdeeld over vier afd., zich hebben aangesloten. De rekening en verantwoording sloot met een batig saldo. Uit het jaarverslag bleek verder dat de aaneensluiting der smeden reeds tot gunstige resultaten had geleid. Stoffelijke voordeelen waren verkregen door een contract voor de levering van steenkolen aan de leden, terwijl de 2e cursus in hoefbeslag zeker velen later van nut zal zijn. Voor de afd. Schagen werd de heer Wissekerke en voor de afd. Hoorn, in de plaats van den heer W. Mas- teling, die bedankt had, de heer P. Schellin- ger tot bestuursleden gekozen. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering in 1903 werd bij stemming Schagen aangewezen. Hierna werd eene lezing over het nut van vereeniging gehouden door den heer Van Loon van Hoorn. Onder dankbetuiging voor de betoonde belangstelling werd de ver gadering door den heer J. L. Wissekerke van Kolhorn gesloten. Xiet-geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven ander gevoelen was toegedaan. -Daaroven- Z de verordening, waarover mijne bere kening liep, reeds weder gew.jz.gd zoo kan het weinig of geen nut hebben er^langer over te spreken. Liever willen wij afwachten, of de nieuwe verordening door H. H. Ged. Staten wordt goedgekeurd. Inmiddels hoogachtend, Uw Dienstw. Dien., C. A HOOGSCHAGEN. Schagen, 4 Febr. 1902, Geachte Redacteur Met genoegen zag ik in uw blad van Zon dag j.1., dat de Bond van Nederl. Onderwijzers, Afd. Schagen, met aandacht heeft nagegaan wat door mij, in de laatste raadsvergadering, omtrent de onderwijzers-jaar wedden is gezegd. Gaarne wil ik erkennen dat er in mijne berekening eenige onjuistheid voorkwam, zoo bijv. omtrent het salaris van den heer De Vries, dien ik (hij vergeve het mijbij de gehuwde onderwijzers gerekend had. Wat het salaris van den heer Roep betreft, daar omtrent verkeert de Bond in dwaling, want de tegemoetkoming in de huishuur moet boven het salaris gerekend worden, dus f <50 plus f 75, iets wat bij de toepassing der verordening ook wel zou gebleken zijn. ofschoon de Burgemeester persoonlijk een Alle hens is aan dek, om zoo mogelijk De Wet te pakken te krijgen. De correspondent de Daily News meldt er het volgende van van „Er zijn nu 23 Engelsche colonnes tegen De Wet in het veld. Meer dan ooit te voren schijnt de bewering gerechtvaardigd, dat de gevangenneming of vernietiging van zijn macht slechts een vraagstuk van tijd is. De blokhuislijn tusschen Heilbron en Bethlehem zal spoedig voltooid wezen, en dan zal hij opgesloten zijn in een klein gebied, waar men hem dag noch nacht rust zal gunnen, tenzij hij wegslipt gelijk uit de Kaap-kolonie. Men gelooft dat als De Wet en Steijn gepakt zijn, de overige aanvoerders zich onderwerpen zullen. „Binnenkort komen er 5000 man versche troepen en uit Indië komt een stel nieuwe officieren. Alles wijst erop, dat er een krach tige poging zal worden gedaan om in Maart en April den tegenstand des vijands te ver pletteren. Aan den anderen kant zijn de Boeren, die nog het veld houden, verrassend talrijk en goed toegerust en hebben zij den laatsten tijd lust tot den aanval getoond. Men vermoedt, dat zij versterkt zijn door Kaapsche opstandelingen." Over een laatste gevecht van den dapperen Boerengeneraal De Wet met de Engelschen lazen we het volgende: Terwijl de Engelsche troepen slaags waren met een afdeeling van 50 Boeren bij de samenvloeiing van de Wilgerivier en de Leeuwspruit, trokken 100 man van Wessels' commando, dat De Wet's lijfwacht vormt, de Wilgerivier meer stoomafwaarts over, en be stormden de Lichte Ruiterij en dreven de achterhoede op de vlucht. Toen gebeurde er iets spannends. Zeventig Boeren, gekleed in Engelsche cavaleriejassen, voerden in den regen en onder dekking van het vuur van een aantal Boeren die in een kraal op een hoogte lagen, stout moedig een charge uit tegen de stelling van de Lichte Ruiterij. De Boeren vuurden van hun paarden, ter wijl zij de hoogte bestormden, maar kregen een zwaar vuur van de Lichte Ruiterij, die haar pompom, welke al zijn ammunitie ver schoot, verdedigde. De Boeren kwamen tot op 500 meters, en vluchtten toen. Het maxim en de pompom van de Nieuw-Zeelanders hielpen ze verstrooien. Vier Boeren sneuvelden en vele werden gewond. Het Engelsche verlies was één licht gewonde Generaal De Wet vluchtte met zes man stroomopwaarts langs de Liebenbergsvlei- rivier. Steyn is met een lijfwacht van 30 man tusschen Reitz en Bethlehem. Het feit, dat Gordon Sprigg, eerste minis ter der Kaapkolonie zoo wordt uit Londen bericht op 72-jarigen leeftijd na een loop baan van vrede en parlementarisme het bevel op zich heeft genomen over de koloniale troepen in de Kaapkolonie, geeft der regee- ringspartij reden tot overpeinzen. Volgens aller meening beteekent dit binnenkort den burgeroorlog in de Kaapkolonie, indien de vrede niet onmiddellijk komt. Sir Gordon voert dus het bevel over 18.000 kolonialen en 7000 Kaffers. Hij heeft verklaard, dat de oorlog slechts zou eindigen met de laatste patroon van den laatsten Boer. Deze woorden maken den opstand van de Afrikaanders noodzakelijk, die tot nu toe slechts lijdelijk de Boerenzaak verstonden. Evenwel doet de burgeroorlog, waaraan de Kaffers en sir Gordon zouden deelnemen, zelfs de grootste voorstanders van den oorlog tot het uiterste aarzelen. Het is zeker, dat indien de Neder- landsche tusschenkomst mislukt, de oorlog in een nieuwe phase zal treden, de derde en laatste, waarvan de gruweleu zouden doen verbleeken alles wat tot zoover is geschied. De mededeeling door de Nederlandsche Regeering aan de Engelsche Regeering gezon den, luidde aldus: 1. Naar het inzicht van de Regeering van Hare Majesteit de Koningin ligt in de excep- tioneele omstandigheden, waarin eene der oorlogvoerende partijen in Zuid-Afrika zich bevindt, en die haar beletten zich rechtstreeks met de andere in verbinding te stellen, een der redenen die rusteloos en zonder einde in die streken een oorlog doen voortwoeden, die de bron is van zoo groote ellende. 2. Inderdaad is het een geheel exceptioneels omstandigheid, dat een der beide oorlogvoe rende partijen geheel ingesloten en van de buitenwereld afgesloten is, en dat de vertegen woordigers der Boeren in Europa zich ver stoken zien van alle middelen van gemeen schap met de veldheeren die aan het hoofd van hun troepen staan. Hieruit toch wordt de ongelegenheid gebo ren dat de autoriteiten, die van de zijde der Boeren zouden moeten onderhandelen, in twee groepen verdeeld zijn, die elk middel missen om met elkaar overleg te plegen. Het is duidelijk dat de gedelegeerden der Boeren in Europa onmachtig tot handelen zijn, omdat ze den stand van zaken in Zuid- Afrika niet kennen, en dat de Boeren te velde zich moeten onthouden van het doen van stappen, omdat zij niet op de hoogte zijn van den stand van zaken in Europa. 3. Bovendien zijn de gedelegeerden in Europa gebonden door hun geloofsbrieven, opgesteld in Maart 1900, en die hen zoo nauw aan de onafhankelijkheid der repu blieken binden, dat het hun zelfs niet geoorloofd zou zijn, het herstel van den status quo ante bellum te aanvaarden, indien niet tegelijkertijd de wijze waarop later opkomende geschillen konden beslecht worden, werd vastgesteld. 4. Deze omstandigheden doen de vraag rijzen, of niet een aanbod van goede diensten van de zijde eener onzijdige mogendheid met vrucht zou kunnen gedaan worden ten einde onderhandelingen mogelijk te maken, die anders niet zouden kunnen worden aangeknoopt. 6. Uit dien hoofde ware het van belang te achten, indien zekerheid kon worden verkregen omtrent de vraag, of de Britsche Regeering genegen zou zijn gebruik te maken van de goede diensten van een onzijdige mogendheid bijaldien deze goede diensten zich bepaalden tot het met elkan der in aanraking brengen van de onder handelaars van beide partijen. 6. Allicht ware de Regeering van H. M. de Koningin te beschouwen als voor deze taak aangewezen, naardien de gedelegeerden der Boeren zich in Nederland bevind alleen bij deze Regeering geaccrediteerd en 7. Bijaldien de Britsche regeering j j?- gevoelen mocht deelen, zou er aanleid' voor de Regeering van Hare Mai»!"? bestaan om aan de gedelegeerden der B0 de vraag voor te leggen, of zij bereid zond6,1 zijn, zich naar Zuid-Afrika te begeven met de leiders der Boeren daar overle 0111 plegen ten einde na een verblijf daar, waa? de duur zou zijn vast te stellen (b. y at! 14 dagen), naar Europa terug te keeren vo8£l zien van volmachten die in alle gebeui-lT heden voorzagen en die hun bevoegd' gaven tot het sluiten van een vredesvep dat zoowel de Boeren in Europa Boeren in Afrika op onlosmakelijke bond. 8. Volgde op die vraag een bevestw. antwoord, dan zou het noodig zijn datd Regeering van Zijne Britsche Majesteit aa de Nederlandsche Regeering drie brieven y vrijgeleide toevertrouwde, die de Boer»9"1 gedelegeerden in staat stelden, zich vrijela naar Afrika te begeven, er den vo0r bepaalden tijd vrijelijk te verkeeren, en YrijelKw naar Europa terug te komen. Bovendien zii het dan noodzakelijk zijn, dat het Britsch Gouvernement hun het vrije gebruik van 6 telegraphischen code toeliet, teneinde 'i" plaats te doen aanwijzen, waar gemeld gedelegeerden de Boerenleiders zouden kunr. ontmoeten. 9. Na hun terugkomst zou de van H. M. de Koningin hen in aatirakjn kunnen brengen met de gevolmachtigden^ door de regeering van Zijne Britsche Majesteit voor dit doel aangewezen, en zou zij aan deze heeren volgaarne de noodige local'iteit voor hunne beraadslagingen ter beschikking stellen 10. De Regeering van H. M. de Koningin zou daarmede haar taak als geëindigd be schouwen. 11. Het behoeft geen betoog, dat desniet tegenstaande de mogelijkheid blijft bestaan dat de aldus aangeknoopte onderhandelingen niet tot het doel zouden leiden, maar de mogelijkheid van het tegendeel is evenmin uitgesloten, en bij dien stand van zaken schijnt het gewenscht het aanknoopen van onder handelingen te bevorderen, in de hoop, dat deze het gewenschte gevolg hebben mogen. En met het oog op de moeilijkheid, die er altoos voor een oorlogvoerende partij in ligt om hiertoe den eersten stap te doen, zou het zaak kunnen zijn, dat een derde zich hiertoe leende en dienst deed als tusschenschaiei Het antwoord der Engelsche Regeering luidde aldus Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Sir, 29 Januari 1902. U heeft de goedheid gehad mij den 25en dezer een mededeeling van de Nederlandsche Regeering voor te leggen, waarbij werd voor gesteld, dat de Regeering van Zijne Majesteit, met het doel, om een einde te maken aan den oorlog, vrijgeleide zou verleenen aan de thans in Nederland verblijf houdende gedele geerden der Boeren, teneinde hen in staat te stellen om met de Boerenleiders in Zuid-Afrika overleg te plegen. Voorts werd het denkbeeld geopperd, dat de gedelegeerden na afloop van dit overleg naar Europa zouden terugkeeren met vol macht tot het sluiten van een vredesverdrag met dit land, en de Nederlandsche Regeering geeft te kennen, dat zij in dat geval later hare tusschenkomst zou kunnen verleenen tot het samenbrengen van de gevolmachtigden der Boeren met de gevolmachtigden die door de Regeering van Zijne Majesteit moeite worden aangewezen. De Nederlandsche Regeering geeft te ken nen dat zij, mocht dit plan Zijner Majesteits Regeering aannemelijk voorkomen, aan de gedelegeerden de vraag zal stellen, of zij be reid zijn de bedoelde reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. Hieruit mag dus worden afgeleid, dat de mededeeling die ik van u ontving, door de Nederlandsche Regeering uitsluitend op haar eigen verantwoordelijkheid gedaan is, en buiten opdracht van de gedelegeerden of de leiders der Boeren. Zijner Majesteits Regeering heeft die mede deeling met den meesten ernst overwogen, en terwijl zij ten volle de motieven van men- schelijkheid waardeert, die de Nederlandsche Regeering tot het doen van dit voorstel geleid hebben, acht zij zich verplicht te blijven bij het besluit, eenige maanden nadat de Boeren de vijandelijkheden begonnen waren, door haar genomen en ter openbare kennis gebracht, dat het niet in haar bedoeling ligt, de tusschen komst van eenige vreemde mogendheid in den Zuid-Afrikaanschen oorlog te aanvaarden. Mochten de gedelegeerden der Boeren zei ven een verzoek om vrijgeleide aan Zr. Ms. Regeering wenschen te onderwerpen, dan is er geen reden, waarom zij het niet zouden doen, maar Zr. Ms. Regeering is uit den aard der zaak buiten staat zich ten aanzien van zulk een aanvraag te verklaren, zoolang zij die niet ontvangen heeft en in staat is haar juiste beteekenis en de gronden waarop zij berust, te beoordeelen. Intusschen zij het mij veroorloofd er op te wijzen dat het Zr. Ms. Regeering voor het oogenblik niet duidelijk is, dat gedelegeerden nog eenigen invloed zouden hebben op de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid-Afrika, of eenige stem hebben in hun raad. Volgens de verklaring der Nederlandsche regeering hebben zij ge® geloofsbrieven of instructiën van latere dag- teekening dan van Maart 1900. Aan den anderen kant had Zijner Majesteit* Regeering begrepen, dat alle Regeeringsb»- voegdheden, die tot onderhandelen inbegrepen, thans uitsluitend berusten bij den heer Steijn voor de Boeren van de Oranje-Rivierkolonki en bij den heer Schalk Burger voor die v-!-- de Transvaal. Is dit zoo, dan ware het blik' baar het snelste en meest afdoende middel j om tot eene schikking te geraken, dat de aanvoerders der Boeren in Zuid-Afrika zich in rechtstreeksche verbinding stellen met den Opperbevelhebber van ZijnerMajesteits troepen- die reeds last heeft bekomen om elk voorstel dat hij mocht ontvangen, onmiddellijk btf overweging aan Zijner Majesteits Regeering op te zenden. Onder deze omstandigheden is Zijner Majes teits Regeering tot het besluit gekomen dat indien de Boerenleiders in onderhandel^ mochten wenschen te treden met het do» om den oorlog te doen eindigen, de onder handelingen niet in Europa, maar in Zuid- Afrika moeten plaats hebben. Bovendien mag niet uit het oog verlor® worden dat, indien aan de gedelegeerden der Boeren den tijd moet worden gelaten naar Zuid-Afrika te gaan, aldaar met de leiders der Boeren te velde overleg te plegen eB naar Europa terug te keeren om den uitslag hunner zending meê te deelen, er tennfins® drie maanden zouden verloopen, gedurende welke de vijandelijkheden zouden voortduren en wellicht noodeloos veel menschelijk W60 zou worden veroorzaakt. Ik heb enz. (w. g.) Lansdowns- Babon Gbmoke van Hebwun®"-

Schager Courant | 1902 | | pagina 2