MM milt der «eet. Zondag 33 Februari I1MI2. 40ste Jaargang No. 370®. EERSTE BLAD. Rijkskeuring: van dekhengsten. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Bionenlandsch Nieuws. SGHAGE Alpien Nieiws- ANT. AiierteDtifi- Lailkmllal en Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgeus 9 ure, worden ADVER.TKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau M M Lnan, II 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. \V 1 k B L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliilre nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.26 iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente Mchasen. BEKENDMAKINGEN. o POLITIE. Ter Secretarie dezer Gemeente «orden inlichtingen verzocht omtrent een op de weekmarkt j 1. vermut paardendek. Burgemeester en Wethon lera van Schagen, brengen ter algemeene kennis: lo. dat de gewone Ry ka-ftvorjiarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1902, voor zooveel deze provincie betreit, zullen gehouden worden te Haarlem op IS Haart; 9o. dat de eigenaar of houder, die eeo hengat ter keuring wenscht aan te Meden, verplicht is daarvan tenminate drie weken vóór de keuring, vrachtvrij eene aehriftelyke en onierteekende aangifte te zende aan den Secretarie der provinciale regelings-commissie (den heer W. Teengi te Alkmaar,) met opgave van: a. naam en woonplaats van dea eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur ei bijzondere ken- teekenen vau den hengst, benevens, indien deze in een stamboek ia ingesehreven, stamboek en stamboek- nnmmer, c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoo wel van vaders- als moederssyde, en naam en woon plaats vau den fokker; 80. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de hearing is nitgmloten, tenzij de Commissie geen beswaar tegen toelating heelt en de eigenaar of hooder vóór den dag der keuring eene som van tien galden bij voornoemden Secretaris stort 4o. dat inschry vingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengalen, door deo Secretaris der regelingacommiuie voornoemd zullen worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretarie, DENIJS. Het Engelsch-JapaDsch Verbond, natuur lijk, dat is de hoofdschotel van wat de wereldpers ons te genieten geeft. En geen wonder, want het is eene revolutie op staatkundig gebied. Wat tot nu toe onmogelijk scheen, is een feit gewordeneen Weetersche mogendheid heeft zich verbonden met een ryk van het gele ras. Na de algemeene beschouwingen, die op de afkondiging der overeenkomst zijn ge volgd, gaan de „vakmannen" het contract wat meer in details ontleden, en deze ont leding komt geheel en al ten nadeele van het Britsche rijk. Zonder uitzondering beschouwt men deze nieuwe formatie als een noodmiddel van Engeland, waarvan Japan zal proliteeren. Engeland kan zijne groote handelsbelangen in China niet prijs geven, en daar het zelf de kracht mist om een dam tegen den voortdringenden Russin eken stroom op te werpen, tracht het dien vloed met behulp van derden te bedwingen. Van welken kant het Verbond ook wordt bekeken en door welke pen het ook wordt verdedigd of becritiseerd, hier over is men het algemeen eens: dat de overeenkomst tegen Rusland is gericht. In Rusland wordt de zaak oogenschyolijk zeer kalm opgenomen. Blijkbaar heeft de regeering het wachtwoord gegeven, want welk blad men ook ter hand neemt, door allen wordt de zaak in hetzelfde licht geplaatst. Engeland en Japan, zoo luiden de beschou wingen, wenschen hetzelfde, wat Rusland verlangtde onschendbaarheid van China en Korea. Rusland heeft nooit plan gehad om zich voor goed in Mantsjoerije te vestigen. De bezetting dezer provincie is slechts van tijdelyken aard. Wanneer China aan syne verplichtingen jegens Rus land heeft voldaan, zal de laatste Kozak over den Amoer terugtrekken, niet eerder, doch ook niet later. Dit is het standpunt, dat door de Russische pers wordt inge nomen, en dat blykbaar uit den koker der regeering is gekomen. Rusland is echter gelijk aan den man, die met een glimlach op het gelaat inwendig van woede kookt. Enkele vrije Engelsche orga- n?n' w'er oogen niet door jingoïsme verblind ïjjn, meenen, dat Rusland's antwoord aan de grenzen van Afghanistan gegeven zal wor den. Het zou Rusland bijzonder weinig moeite kosten, de bergstammen tegen Enge land in opstand te brengen, wat in de bestaande omstandigheden voor Engeland een zeer groote ramp zou zijn. Daarvoor zou de kracht van geheel zijn leger noodig zjjn, zoodat het zich uit Zuid-Afrika zou moeten terugtrekken. Als dat zoo geschiedde, dan zou hetEngelsch- K verb°nd wel zegenrijke gevolgen hebben. errassend zouden gevolg en oor- 'n dat geval samenvloeien. Door den ^wihaanschen oorlog werd Engeland tot verbond met Japan gedwongen, en ^tzeltde verbond zou de kans v«"y Zmd-Alrika veenoot worüeo. Doordat het verbond scherp tegen Rusland is gericht, moeten zijn gevolgen ook in andere opzichten gewichtig zijn. De afstand tusschen Engeland en Frank rijk is er belaDgrjjk door vergroot. Haar door woer zal Groot-Brittannië by vele inter nationale vraagstukken van de welwillend heid van Duitschland afhangen. Doch het grootste kwaad schuilt in de afhankelijkheid, waarin Engeland gedurende de eerst komende jaren gebracht is. Het hangt feitelyk geheel van JapaD af, om Engeland in een oorlog met Rusland of Frankrijk te wikkelen. Art. 2Indien een van beide partijen ia een oorlog mocht worden ge wikkeld met eene andere mogendheid, zal de andere partij eene strikte onzijdigheid betrachten en zich beijveren, om andere mogendheden te beletten, deel te nemen aan de vijandelijkheden tegen haar bond genoot, en art. 3: Indien ecnige mogend heid deelneemt aan de vijandelijkheden tegen de eene partij, zal de andere partij haar ter hulp komen en samen met haar oorlog voeren en vrede sluiten bij weder- zydsch goedvinden, kunnen den sluwen Oosterling daartoe elk oogenblik van dienst zyn. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Rusland het over Mantsjoerije niet alleen met den Eilandenbond, maar ook met de Vereenigde Staten te kwaad kan krijgen. Naar aanleiding der Ruasisch-Chineesche overeenkomst betreffende Mantsjoerije.. waarbij aan de Russisch-Chineesche Bank de economische contröle over Mantsjoerije werd toegestaan, richtten de Vereenigde Sta ten reeds eenmaal een protest aan Rusland. De regeericg te Washington zag daarin de bedoeling, andere mogendheden van den handel met Noord-China uit te sluiten. De Unie achtte de overeenkomst in strijd met de verdragen, die zij met China had gesloten. De Russische regeering lichtte toen deze bepaling uit het Mantsjoerije-traktaat, doch bij eane geheime overeenkomst, werd de clausule onmiddellijk weer hersteld. De Times-correspondent kwam echter achter dit geheim. De Staats-secretaris der Unie Hay heeft nu andermaal zijne bedenkingen over de Mantsjoerije-conventie te Petersburg en Peking geopenbaard. Opnieuw wijst de Unie op de gevolgen, die die Bank-clausnle kan hebben. Zij vreest, dat het uitsluitend recht aan een maatschappij of liohaam tot exploitatie van alle mogelijke industriëele ondernemingen, op schade van anderen moet uitloopen. De vrije handel en scheepvaart, die voor alle handeldrijvende naties van het grootste belang is, worden door zulke verrijkende concessies ernstig bedreigd. Ook meent de Amerikaansche minister, dat de souvereine rechten van Chiaa door de overeenkomst geschonden worden, wat in strijd zou zijn met de gegeven beloften. Daarom dringt de Unie er bij de Rus sische regeering op aan, dat zy zal mede werken, om in China een stelsel van vol komen gelijkheid in 't leven to roepen. Alleen, wanneer Rusland de staatkunde van de open deur volgt, zal het geschokte ver trouwen van de Vereeuigde Staten hersteld worden. En wanneer nu dit eens niet gebeurt? Ligt in de vrij scherpe opmerking niet hall en halt opgesloten, dat in dat geval Amerika zich bij den Eilandenbond zal aansluiten? Dat zou voor Engeland een ongedacht buitenkansje zijn. John Buil schijnt broeder Jonathan echter niet al te best te vertrouwen. Door het bezoek, dat prins Heinrich van Pruisen thans aan de 1 Staten brengt, is dit er niet beter op ge worden. Men zoekt in Londen achter de beloefdheidavisite allerlei politieke bijoog merken. Nu, wie weet, welke verrassing ons nu weer 'wacht 1 op We kunneD ons overzicht weer beginnen gelukkig met de vermelding van een succes der Boeren. Lord Kitchener meldt uit Pretoria Volgens een bericht van generaal Gilbert Hamilton geraakte hij Dinsdag, bij een tocht in de richting van Nigel, slaags met de Boeren bij Klippan, toen een aldeeliug van het 2e regiment dragonders, dat naar den linker vleugel was gedetacheerd, omsingeld en afge sneden werd. Twee officieren werden ernstig gewond, twee man gedood, 6 gewond, 46 gevangen genomen, doch later weder in vrijheid gesteld. Hamilton's macht was zwak en niet in staat de Boeren uit hun sterke stellingen te ver drijven j hij zette daarom zijn tocht naar Nigel voort Kitchener heeft ook weer eens een algemeen rapport gezonden, dat loopt tot 8 Januari. Daarin wordt beweerd, dat, tengevolge van de uitbreiding van het blokhuizenstelsel, de strijdmacht der Boeren feitelijk is beperkt tot vier bepaalde streken. In Oostelijk Transvaal houdt generaal Louis Botka nog een talrijke, maar afnemende strijdmacht bij elkaar tusschen de grens van Swaziland en de blokhuizenlijn van Brug., spruit tuur WaietWia het Weateo Ujveo de generaals De la Rey en Kemp in het moeilijke terrein tusschen den spoorweg naar Mafeking en den Magaliesbergin de Noord oostelijke districten van de Oranjerivierkolonie hebben De Wet en ex-President Steijn nog een betrekkelijk grooten en vastberaden aan hang in hun macht, die pas bewijzen heeft geleverd van zijn stoutm >edigheid en initiatief bij den aanval. In de Kaapkolonie wordt de streek ten Noordwesten van de lijn van Kaapstad naar de Aar onveilig gemaakt door verscheidene benden rebellen, bijeen gehouden door avonturiers uit de gewezen Republie ken. Elders zijn kleinere commando's, maar hun sterkte is onbeteekenend en hun gebrek aan ondernemingsgeest geeft vermoedelijk bljjk van verminderde belangstelling in den nutte- loozen strijd, waarin zij zoo lang zijn betrok ken geweest. Kitchener zegt verder, dat De Wet zijn tactiek heeft gewijzigd. Hij zegt, dat de krijgsverrichtingen in de Oranjerivier-kolonie zich in de laatste maand hebben gekenmerkt door een groot vertoon van ondernemingslust en vastberadenheid van den kant van de vol gelingen van De Wet, die, naar men zegt, ten gevolge van de beraadslagingen in een krijgsraad op 11 December, zijn vroegere tac tiek aanmerkelijk gewijzigd heeft. Inziende, dat de groote verstrooiing van zijn strijdmacht in kleine afdeelingen over het geheele land slechts geleid heeft tot een gestadige ver mindering van haar sterkte, wegens de voort durende gevangennemingen door onze beweeg lijke colonnes, en ook bemerkende, dat een ontwijkende of uitsluitend verdedigende tac tiek slechts op het einde ten gevolge zou hebben, dat hij hopeloos in het nauw zou gebracht worden door de steeds vorderende blokhuislinies, besloot hij zijn manschappen in verscheidene grootere korpsen samen te trekken, die, terwijl zij aanraking met een groot getal Engelsche troepen zouden ver mijden, de gelegenheid zouden afwachten om plotseling geïsoleerde afdeelingen of sappeurs- afdeelingen aan het eind van onze afsluitings- linies aan te tasten. Van deze nieuwe tactiek van den Boerenaanvoerder zijn al eenige vast beraden gevechtsn het gevolg geweest, die, in weerwil van de overrompeling en de neder laag van een van onze kleinere beweeglijke colonnes bij Tweefontein, met voldoening begroet mogen worden, omdat zij waarschijn lijk aan 's vijands vermogen om den strijd voort te zetten, een sneller einde zullen maken. Of die voldoening nu wel zoo veel reden van be staan heeft, betwijfolen wij heel erg. Als een be wijs daarvan deelen we een enkelen zin mede uit een rapport over de ontmoeting tusschen de Engelschen en Boereu hij Tweefontein. Zie hier De correspondent van de Daily Mail te Preto ria vertelt, dat toen de. Imperial Light Horse op het tooneel van den slag aankwamen, het kamp een afschuwelijken aanblik bood. De ingang van de tenten was dikwijls verstopt door een hoop lijken, vele met ettelijke kogel- wonden, enkele met bajonetsteken. In een tent lag een officier met de bajonet aan zijn bed genageld. Generaal De Wet, zoo ver luidt er, had strenge orders gegeven om geen buitensporigheden te doen, en een man die een flesch brandewijn uit deu ambulance wagen nam, kreeg van hem met den sjambok. De generaal sprak vriendelijk de gewonde Engelschen toe, en drukte zijn leedwezen uit over hun ongeluk. Als de groote Kitchener op een dergelijke nederlaag van zijn soldaten met genoeg doening terugziet, houdt hij er, dunkt ons, een eigenaardige manier van. redeneeren op na. Antwerpen, 21 Febr. De „Etoile Beige" deeldt mede, dat dr. Albrecht, die twee dochtertjes van mevrouw Botha uit Transvaal heeft teruggevoerd, heden te Antwerpen is aangekomen en dat zij te Brussel zijn gearri veerd. Dr. Albrecht weigerde, journalisten te ontvangen. Men zegt, dat hij belast is met eene speciale geheime zending voor President Kruger. Zich aan tafel met eenige personen onder- hondende en antwoordende op verschillende vragen, die men hem stelde, zeide hij, dat de Engelschen nooit Transvaal znllen bezitten. Hun toestand in Transvaal is critieker dan men in Europa gelooft. De oorlog zal nog langen tijd duren. De Boeren zullen zich niet onderwerpen. Het blokhnis-systeem zal eenige manschap pen aan de Boeren kosten, maar zal in niets het eindresultaat wijzigen. Albrecht is naar Utrecht vertrokken en zal heden door Kruger worden ontvangen. Men gelooft, dat hij de brenger is van belangrijke tijdingen. Donderdag had te WINTERS WIJK in de fabriek der heeren Willink Paschen een treurig ongeluk plaats. Een 14- jarig arbeider, A. L., geraakte met zijn hals be klemd tasschen een touw en een as, waarover dit touw liep. Was het touw niet door de span- ning gebroken, dan was de knaap geworgd. Helaas is hij aan de bekomen wonden toch overleden. Betreffende een ongeluk te VLISSINGEN aan de fabriek „De Schelde", lezen we De sjouwerman D. was bezig met het ver- stellen van een takel en deed zulk3 door over de as van het drijfwerk, dat voor dien takel zich bevond, te reiken. Zijn kameraad waar schuwde hem voor de koppeling van de as, die zijn kleederen kon grijpen. Doch het was tevergeefs. De koppeling greep hem en slin gerde hem ettelijke malen in het rond en perste het lichaam ioeen. Doordat oen der beenen tegen een houten stelling sloeg, brak dit en werd eveneens daardoor de voet afge sneden, welke later gevonden werd. Toen men den man na veel inspanning van de as had losgemaakt, bleek hij reeds overleden. Hij was ruim 20 jaar, ongehuwd en woont te Arne- muiden. Werd dezer dagen in het N. v. d. Dag melding gemaakt van een zeer curieus geval, dat ergens reeds eene hen met kuikens werd aangetroffen, zoo kan nu worden gemeld, dat reeds den 25 Januari jl. de heer J. J. van Balen Blanken te CALLANTSOOG het genoegen mocht hebben in het bezit te zijn van een 6-tal kuikens, iets, wat in deze streek vooral nog nimmer was gezien. BI ij einde. Men meldt uit DRONGELEN aan de „N. R. C." Dinsdag waren alhier op de Nieuwe Maas meer dan duizend schaatsenrijders, toen van het ijs, dat door het opkomende water was losgeraakt, een groote schots afbrak, die met ongeveer .vijf honderd menschen snel afdreef. Een hevige paniek ontstond onder de menigte, gegil en gekerm verdoofden het oor. De kapitein der stoompont wist zwemmende den oever te bereiken, van waar hij, door andere personen geholpen, met drie booten naar de schots roeide. Hier verdrong men elkander om het eerst in de booten te zijn. zoodat de wakkere kapitein alle middelen moest aanwenden om de menigte tegen te gaan en de booten voor zinken te bewaren. Die in 't water gedrongen waren, werden het eerst gered. Na lang heen en weer varen waren eindelijk allen behouden aan wal. Wonder boven wonder, zijn er geen men schen bij dit ongeluk omgekomen. Het Pro test an tsch Ondersteu ningsfonds bij ziekte teHEER HUGOWAARD. In eene buitengewone algem. verg., op ver zoek van 25 leden en begunstigers uitgeschreven en den 20sten dezer gehouden, is bovenge noemd fonds herschapen in eene instelling alléén voor hoofden vau gezinnen en daarmeê gelijkgestelden. Daar in de verdaagde verg. van 15 Jan. j.1. vijf bestuursleden hunne functie hadden neergelegd, werd by de opening der verg. door Ds. Brink de vraag gesteld, of de aan wezigen die vijf aftredenden voor deze verg. als bestuursleden wenschten te beschonwen. ja, dan neen. Vooraf had Spr. de verg. in kennis gesteld met hetgeen door die bestuurs leden was verricht, teneinde den onzekereu toestand, waarin 't fonds tengevolge dier vergadering verkeerde, te doen ophouden. De hr. P. Wonder Az., Burgemeester onzer gemeente, verzocht 't woord, en stelde aan de verg. voor, de vijf afgetreden bestuursleden bij acclamatie te herkiezen, wat geschiedde. Ds. Brink verklaart, mede namens d>' andere heeren, dat 't Bestuur zich dan voor deze verg. als zoodanig beschouwt. Na eeuig debat, waarbij het bestuur zijn bedoeling nader uiteenzet, wordt 't voorstel tot hervorming van het fonds met op één na algemeene stemmen aangenomen. Onge veer 40 personen waren aanwezig. Thans komt aan de ordeherziening van art. 32 in dien zin, dat voortaan advies tot uitkeeriug zal worden verstrekt door één be stuurslid en twee gewone leden, welk voor stel in de vergadering van 15 Januari was verworpen. Hoewel hiertegen door den heer K. Stammes en anderen groote bezwaren werden geopperd, werd 't voorstel met ulge- meene stemmen aangenomen, nadat door 't bestuur ook de toevoegiug aan dit art. was meegedeeld, n.1. dat in twijfelachtige gevallen een onderzoek zal worden ingesteld door een praktiseerend geneesheer, door het bestuur aan te wijzen. De overige wijzigingen van 't reglement werden bijna allo met algemeene stemmen aangenomen, zooals ze door 't bestuur werden voorgesteld. *t Voorstel om alleeD voor volle weken ziekte, gerekend van Maandag tot Maandag, uit- keering te doen plaats hebben, ontlokte vrij wat debat Dit voorstel werd sterk verdedigd door den secretaris, die daarbij deed uitkomen, dat z. i. reeds een zeer verkeerde meening omtrent het doel van een ondersteuningsfonds bij ziekte bij de leden ingang had gevonden; blijkbaar zijn reeds velen van oordeel, dat ook bij de geringste ongesteldheid, van het fonds moet worden getrokken. Spr. meent, dat deze opvatting krachtig moet worden be streden en ontraadt ten zeerste verleening van stenn voor ziekte, die niet eens een week duurt. 't Bestuursvoorstel wordt met op twee na algemeene stemmen aangenomen. Na afloop der reglementswijzigingen, worden de overgangsbepalingen in behandeling ge nomen. Een der voornaamste bepalingen was het voorstel, dat het fonds van 15 Jan. tot 1 Maart geacht zon worden niet te hebben bestaan, terwijl 't overigens zou beschouwd worden als voortzetting van het bestaande fonds. Door den heer Jc. Met werd voorgesteld in plaats van 1 Maart te lezen 21 Febr. Dit amendement werd verworpen met 22 tegen 12 stemmen, terwijl 3 stemmen blanco werden ingeleverd. Nog werd bepaald. 'I»t vrouwelijke lede-* die nog geen uitkeeriug hebben ontvangen en wier lidmaatschap niet op een mannelijk persoon kau overgaan, de helft der gesto.-' contributie zulten terugontvangen. Hiermede was dns 't fonds hernieuwd. Het Bestuur legde nu. overeenkomstig ge- uuuou bofiuü. ai de gister en gehouden bestuursvergadering, zijn mandaat neer, zoo dat een nieuw bestuur moest worden ge kozen. Thans kwam de Burgemeester terug op zijn voorstel, en noodigde de vergadering uit de 6 aanwezige bestuursleden bij acclamatie opnieuw te verkiezen. (Applaus.) De Voorz. vraagt, of niemand schriftelijke stemming verlangt. Niemand geeft den wensch daartoe te kennen, waarop de secretaris ver klaart, gaarne een uitspraak der vergadering te zien, die geen twijfel overlaat, waarom hii voorstelt, dat zij, die met Bnrgemeester's voor stel instemmen, opstaan. Hieraan wordt ge volg gegeven en niemand der aanwezigen toont zich tegen dit eereherstel van 't Beetunr, want als één man staat de vergadering op. Op de vraag des Voorzitters verklaren alle leden zich bereid, honne fnnctie weder te aanvaarden. Op gelijke wyze wordt de heer P. Beers herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Als 7e bestuurslid, in plaats van den heer D. de Boer, die beslist niet meer in aanmerking wenscht te komen, wordt de heer J. van der Busse gekozen, in herstemming met den heer A. Langereis. Ook Van der Bnsse neemt de benoeming aan. Bij de rondvraag stelt de heer D. Appel voor, dat de vergadering haar afkeuring uit- spreke over de circulaire, den vorigen dag door Dr. Post onder de leden van het fonds verspreid. Spr. hoopt, dat 't opnieuw gekozen Bestuur met lust en ijver de belangen van 't fonds zal behartigen. Applaus. Met den wensch, dat voor 't fonds moge gelden de spreuk: ,,'tls den jongeling goed zijn kruis te dragen in zijn jeugd," alsmede een andere, geplaatst onder 't wapen van Zee land „Ik worstel en blijf boven", sluit de Voorz. deze buitengewone algemeene ver gadering. Van verschillende zijden worden de bestuurs leden geluk gewenseht met den afloop dezer vergadering. Als watermolenaar van den Vronermeerpolder werd door het bestuur benoemd de heer J. Dninmeijer te SINT PAN KRAS. De heer J. Porte te Lutjewinkel zal op Donderdag a.s. in het lokaal van den heer P. Greeuw te SINT PANKRAS eene lezing houden en de vraag behandelen„Kan slik geheel of gedeeltelijk door kunstmest worden vervangen Vergadering van de Naarn- looze Laudbouw- en Handelsvereeuiging „Langedijk en Omstreken," af deeling SINT MAARTEN, in het Oafé „Rust en Lust" aldaar, gehouden den 20en dezer, des avonds ten 7 uur. Ongeveer 25 personen, onder wie ook niet- leden, waren tegeuwoordig. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige oijeenkomst voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna wordt in behandeling gebracht de beschrijvingsbrief voor de algemeene verga dering te Koedijk, welke eenige besprekingen uitlokte, vooral de wijziging der statuten. Eén der leden zou het wenschelijk achten, nu Broek op Langendijk vermoedelijk gelijk wordt gesteld wat het vertegenwoordigen van leden voor het Hoofdbestuur betreft, met andere afdee lingen, dat de zetel niet naar andere al'deelings- plaatsen werd overgeplaatst, door b. v. de secretaris niet uit het Bestuur te kiezen, op dat dan voorzitter en secretaris gekozen kun nen worden uit Broek op Langeudijk. Voor den administratieven werkkring is het volgens hem wenschelijk, dat de voorzitter en secretaris op dezelfde plaats wonen. Ook de secretaris zou zich daarmede wel kun nen vereenigen, waarom voorzitter voorstelt, daarvan nota te znllen nemen voor de algemeene vergadering. Aangezien niemand het woord meer verlangt, geeft voorzitter het woord aan den Hazeloop, tninbouwleeraar te Alkmaar, die als onderwerp*had gekozen: de bemesting met gewonen mest en kunstmeststoffen in toepassing gebracht op bouwlanden. Verschillende voorbeelden haalde de spre ker aan van de bemesting op verschillende manieren gedaan op proefvelden en de uitkomsten, daarbij verkregen. Met belang stelling werd sprekers rede gevolgd. Hierna besprak spreker nog de opgerichte vereeniging om groenten te veilen te Amsterdam, waarna voorzitter de vergadering, onder dankzegging aan den heer Hazeloop voor zijne bereidwilligheid om eene leziug alhier te houden, sloot. De moord te BUSSUM. J. v. d. Heijsteeg, die zich by de politie zelf als dader van den moord op het 15- jarige meisje Mina de Leeuw, ten huize van den kastelein Speller te Bussum, aangaf, maar voor de rechterlijke autoriteiten alle schuld ontkende, heeft thans voor den rechter commissaris zijn schandelijke daad beleden. Door het Bestuur van he' Departement KOLHORN der M. t. N. v. 't AJg. waren bijzondere maatregelen getroffen om de voordrachten van den heer Jansen uit Haarlem voor een talrijk gahoor te doen plaats hebben. an de verzonden uituoodiging-en werd dan ook een ruim gebruijt gemaakt, daar meer dun 200 personen op den.avond van den 20sten dezer de kolfbaan vau den heer Kis^ vulden. En niemand zal zich den 1 tgang berouwd hebben, te meer, daar een fl uk strijkorkest de voordrachten afwisselde en op zeer verdienstelijke wijze den avond aanvulde. Aciuei e, .it_v v. ,sd a v irgvb g i „Een St.-Nio >a iui ..nuitg. geven ha d- echmt van Justam v. Mautik^, „Een Feest-

Schager Courant | 1902 | | pagina 1