Motordienst Kolhorn-Scha^en. TRANSVAAL. PLAATSEUJK NIEUWS. Gemengd Nieuws. Khoea'» Men schrijft ons uit KOLHORN: Hier heerscht er over het algemeen weinig sympathie met het Bestuursbesluit om de tarieven voor personen- en goederenvervoer te verhoogen, en het zou niet te verwonderen zijn, als het tot negatieve gevolgen leidde. Daar wijd en zijd de ondervinding geleerd heeft, en nog leert dat verlaging van tarief het vervoer doet toenemen, wekt het bevreemding, dat men den huldigen weg is ingeslagen. De rekening en verantwoor ding in 1903 over het tegenwoordige boek jaar zal uitwijzen, of deze zienswijze juist is en nog meer zal er vergelijk kunnen plaats heb ben indien het ten minste niet te laat is als het dan volgende jaar eens onder flinke tariefvermindering ge varen is. Misschien verdiende onmiddellijke terugkeer op de genomen besluiten alle aan beveling. Het strijkorkest U. D. O. te OUDE NTEDORP. onder leiding van den heer J. Koelemeij, gaf Zondagavond 1.1. in het lokaal van den heer T. de Jong een uitvoering, die zeer goed geslaagd mag heeten. De zaal was goed bezet met een aandachtig publiek. Van het mooie en over 't geheel uitstekend uitgevoerde programma hadden het meest st no. 3, „Der Calif von Bagdad, no. 10, nisches Liebesleben," no. 12,- „De Cadettejimarsch," van Souza, en no. 13, „Des Madchens Klage." Het nog zoo kleine dochtertje van den heer Koelemeij. droeg allerliefst 4 pianonummertjes voor, waarmee zij na ademlooze stilte telkens een daverend applaus verwierf. Ook do heer J. Peereboom had, zooals ver wacht kon worden, weer uitstekend succes met zijne voordrachten Driekske de Schaere- slieper" en „Muis de Schutter." Het geanimeerd bal werd ingeleid door het strijkorkest. DIRKSHORN. Heden had alhier de grasverpachting der wegen plaats van wege de Banne Haringcarspel. De opbrengst was f400.35. In 't vorige jaar bedroeg die f455.10. De opbrengst der verpachting van den Woudmeers weg bedroeg f45.tegen f60. in 1901. WIERINGERWAARD. De Eersten Paaschdag zal het gezelschap Potharst c.s. in de zaal van mej. de wed. Boon eene tooneelvoorstelling geven. Voor den op 16 Juni a. s. te NIEUWE NIEDORP te houden wedstrijd van Harmonie- en Fanfarecorpsen hebben zich 10 gezelschappen aangemeld te weten Harmoniegezelschappen „Anna Paulowna" te Anna Paulowna en „Harmonie" te Wie- ringen, en de Fanfarekorpsen „Winnnbst" Den Helder, „Kreiler Kapel Kreil gem. Bar- singerhorn, „W. W." te Wieringerwaard, „Westfrisia" te Twisk, „Ons Genoegen" te Wijdenes, „Wilhelmina" a.d. Gouw gem. Hoogwoud, „Crescendo" te Spanbroek en „Koningin Wilhelmina" te Beemster. Aangezien slechts 2 HarmoniegezelschappeD mededingen, is de verdeeling der medailles zoodanig gewijzigd, dat nu uitgeloofd worden: voor de afdeeling „Harmonie"1 groote verguld zilveren medaille, en voor de afdeeling „Fanfare" 1 groote verguld zilveren, 1 groote zilveren, 1 groote bronzen en 1 kleine bronzen medaille. Te SINT PANKRAS vergaderde Maandagavond 1.1. bij den heer Ruijs het onlangs opgerichte Ziekenfonds ter vaststel ling van een reglement. Besloten werd, geen donateurs aan te nemen, waarna 8 leden voor hun lidmaat schap bedankten. Het aantal leden bedraagt thans 54. Als bestuursleden werden gekozen de hee- ren K. Zeeman, J. Tol, C. Groen, J. v. d. Ham, P. Mooij en C. Zuurbier. Als bode werd benoemd de heer J. Fok. Te NOORD-SCHARWOUDE, waar nog steeds gevallen van keelziekte voorkomen, is de school voor eenige dagen gesloten om te worden gedesinfecteerd. ANNA PAULOUWNA, 4 Maart. Hedenmiddag ontstond er brand in een strooschelf op de boerderij van den heer K. van Gijten beek, die geheel uitbrandde. Wegens weinigen wind konden bijliggende gebouwen gespaard blijven, waarvoor de spuit goede diensten bewees. Een zonderlinge vergissing. Men schrijft uit ROTTERDAM Voor een huis in de Witte de Withstraat was de lijkwagen met de volgkoetsen en de aausprekers aangekomen. Het noodige publiek had als gewoonlijk bij het sterfhuis post ge vat. Het duurde echter zoo lang eer uit het huis iets vernomen werd, dat een bidder even aan de bel trok. De dienstbode komt aan de deur en vraagt Wat moet dat hier? Natuurlijk begraven Zeg, mankeert het jullie in je bovenver dieping hier is niemand dood. Als verbluft bleef de lijkbezorger staan. Hij keek op zijn briefje, en nu bleek hem, dat hij aan den Coolsingel moest zijn. Fluks werd de zweep over ae paarden gelegd en onder gelach van het publiek vertrok de stoet. Wat nu weer? Terwijl aller aandacht nog gevestigd is op de gevaarlijke, maar gelukkig spoedig ge stuite epidemie te Zaandam, wordt weer van een nieuwe ongewone ziekte melding ge maakt. Men schrijft n.1. uit DEN BOSCH aan de N. C. De inspecteur van den geneeskundigen dienst, dr. E. Wintgens, bezocht Zaterdag j.1. de gemeente Woensel. Dit bezoek stond in verband met een ziekte, waaraan een geheele familie aldaar sedert enkele dagen lijdende is. Bijzonderheden ontbreken alsnog. In elk geval is 't een ziekte, die besmettelijk wordt geacht en hier te lande niet dikwijls voor komt. Volgens een nader bericht heeft de inspec teur geconstateerd, dat het een ziekte is, vallende onder de Epidemiewet. Verfoeilijk. De bekende „Haagsche Kouter" in de Prov. Gr. Ct. ver haalt „Ik zat onder 't mes bij mijn kapper toen er een jongen van een jaar of zestien met zün vader binnentrad. De kappersbediende schoof een stoel achteruit voor den vader toen de opgeschoten Hoogere Burgerscholier (zooals uit het gesprek bleek) met iets aan matigends en brutaals in de stem, tegen zijn vader zei „Jij, of ik 't eerst „De t- -proken zwakkeling keert zich half lac. om en zegt gemeenzaam tegen den kapper„Wat die heertjes zich tegen woordig verbeelden „Geene verontwaardiging, geene dubbel en dwars verdiende berisping van vaderszijde. Lachend schikt zich de onmachtige in den modernen toestand." Modern wordt zoo langzamerhand synoniem pnet verfoeilijk. Hollandsche Maatschappij De -nachtwakers zul van Landbouw, afdeeling „WTERINGER- insp^teurs gecentreerd WAAPTy hoofdtoezicht zal worden opgearaKe'i Vergadering op Dinsdag 4 Maart 1902. gepensiouneerd kapitein der infanterie va Tegenwoordig 11 leden. Indische leger. u Na opening door den voorzitter, de heer 1 jjet gezelschap „Varia van K. A. Kaan, worden de notulen gelezen en j \y armenhuizen <^af Zondagavond op goedgekeurd Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten over 1901 hadden bedragen f 188.52®, de uitgaven f 170.78, zoodat het voordeelig saldo bedroeg f 17.74®. Het verslag der vergadering van Hollands Noorderkwartier, gehouden te Purmerend, werd door den afgevaardigde voorgelezen, met aandacht gevolgd en verwierf luiden bijval. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Holl. Noorderkwartier werd benoemd de heer R. Kaan Dz. Ingekomen stukken a. Een dankbetuiging van de veefok-ver- eeniging, voor den steno van de afdeeling als donatrice. Programma Paaschtentooustelling beha gen. c. Circulaire van de vereeniging van oudleerl. van de R. L. V7. S. te Schagen, welke zich ten doel stelt, de oprichting van een laboratorium voor melkonderzoek. De heer A. K. Kaan is er voor, deze vereeniging steun te verleenen, terwijl de heer R. D. Kaan dit minder noodig oordeelde, aangezien reeds de veefok-vereeniging in dien geest werkzaam was. De heer K. Koster achtte een derge lijke inrichting, wanneer die in Schagen op gericht werd, wel wenschelijk. Aangezien de toestand der kas niet toeliet, een ingrij penden maatregel te dien opzichte te nemen, wordt besloten nog geen besluit te nemen. d. Circulaire van den Zuid-Hollandschen Bond tot aanfokking en verbetering van den trekhond. e. Vragenlijst van het Nederl. Landb. Comité, welke lijst ter beantwoording aan het bestuur wordt opgedragen. Hierna volgt de bespreking van een nieuw ontwerp-reglement, opgemaakt door de heeren K. Koster, C. Haringhuizen en D. A. Kaan. De 18 artikelen worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurdhet geheel draagt den stempel van degelijkheid. Besloten wordt, dit reglement aan de goed keuring van het hoofdbestuur te onderwerpen en het dan te laten drukken. Bij rondvraag sprak de heer A. K. Kaan over de mnsschenplaag en deed daarbij de vraag, of het niet op den weg der afdeeling lag, om daaraan op de eene of andere manier paal en perk te stellen. Door voorbeelden toonde spr. uit eigen ervaring aan, dat die plaag werkelijk bestond. Den heer Kaan werd verzocht, dit punt als vraag aan het Nederl. Landb. Weekbl. op te zenden en dan later verslag uit te brengen omtrent eventuëele antwooorden. Onder dankzegging aan de aanwezigen en met een opwekkend woord sloot de voorz. de vergadering. Hollandsche kaas. DeBritten beginnen ook te klagen over de voorkeur, die de Britsche regeering bij de leveranties voor de troepen in Zuid-Afrika aan den dag legt voor Hollandsche kaas. De reden daarvan wordt gezocht in den handigen vorm, waarin de Edammers en Gouda's verkocht worden. In het vorige jaar kocht de Britsche regeering niet minder dan 700 tonnen Hollandsche kaas ter waarde van ongeveer f 600.000. Daaren tegen werd Britsche kaas geheel veronacht zaamd, en de zuivelbereiders in Engeland en in de Britsche koloniën worden daarom op gewekt om hun product voortaan althans voor een deel in een handiger vorm te leveren. Iutusschen heeft de Hollandsche kaas ten gevolge van de leveranties aan de Britsche regeering in den laatsten tijd zeer goede prijzen gemaakt en heeft menig fabrikant derhalve door den oorlog voordeel gehad, terwijl oude voorraden zijn opgeruimd. Ook een staking.... Naar wij vernemen - dus schrijft het U. D. dreigt ook thans binnen UTRECHT een staking uit te breken en wel een zeer omvangrijke. Voorwaar een vreeselijk woord: „een omvangrijke staking". En niettemin be hoeft dit bij u volstrekt geen onrust te ver wekken, lezer, daar hetgeen wij hier op het oog hebben een gansch goedaardig karakter heeft. In een der straten bevindt zich hier een café, dat, eerst een tamelijk verloopen affaire, door den tegenwoordigen gérant in het tijds verloop van één jaar tot een bloeiende en goed beklante zaak is gemaakt. Dit werd met leede oogen aangezien door de directie der Aachener Exportbier Brauerei, waarvan dit cafe een filiaal is en die als zoodanig liever een landgenoot aan het hoofd deze thans goede winsten afwerpende zaak geplaatst wilde zien. Tot hare schade evenwel moest de directie al spoedig ondervinden, dat één omstandig heid door haar over het hoofd was gezien. De tegenwoordige gérant nl., een Fries, kon steeds op groote populariteit bij zijn-talrijke bezoekers, hoofdzakelijk uit Friezen bestaande, bogen en dezen besloten, hem met raad en daad ter zijde te staan. Een manifest werd opgesteld en daarin de directie gedreigd met boycotten van het café, wanneer dit besluit van kracht bleef. Zonder succes echter, en nu zullen 250 Friezen een nieuw evengoed beklant koffiehuis in de nabijheid van het eerste oprichten en daarin den verdrevene aan het hoofd plaatsen. En daar Friezen doortastende lieden zijn, durven wij wel aannemen, dat dit plan zal gelukken. Het bewuste cafe staat inmiddels leeg en is in zijn „verloopen Btaat van weleer terug gekeerd. De bezoekers hebben gestaakt Een nieuwe nachtwachtdienst. Te AMSTERDAM is in wording een ven nootschap, die zich ten doel wil stellen 't inrichten van een gecontróleerden nachtwacht dienst. De heeren, die tot deze zaak het initiatief namen, gaan uit van het feit, dat men in vele buurten vaak particuliere nachtwakers aanstelt, omtrent wier waakzaamheid en moraliteit men dikwerf onvoldoende waar borgen heeft en die, niet gecontroleerd wor dende, van hun nachtdienst maar wat maken. Zij hebben bovendien gezien, dat in Duitsche steden, bijv. Keulen en Hannover, een dergelijke vennootschap als zij bedoelen, reeds uitstekend werkt. De vennootschap in die steden heeft in dienst een aantal nachtwakers, mannen die met een uitmuntend paspoort den mili tairen dienst verlieten, omtrent wier levens wandel eerst nauwlettend onderzoek wordt gedaan, die bovendien goede lichaamskracht hebben. Tegen een zekere maandelijksche contributie kan men nu van de vennootschap een dergelijken nachtwaker in dienst krijgen. De man houdt 's nachts dan toezicht op het huis waarschuwt in geval van brand, gaat, als de geabonneerde dit wil, 's nachts een dokter halen, als die noodig is. enz. Is er onraad, dan treedt de waker desnoods dadelijk handelend op, of waarschuwt de politie. De vennootschap belast zich ook met het bewaken van tijdelijk onbewoonde huizen, van in aan bouw zijnde werken, enz., enz. MAARTENSBRUG een uitvoering in „de Rood© Leeuw" Het koor gaf een viertal nummers, van vooral de laatste drie met succes. Bij de uitvoering van het „Vooruitstrevend Trio gaf men blijk, dat het lesje goed was bestudeerd. De overeenstemming tus6chen piano en zang ontbrak somwijlen, wat jammer was en wat wellicht is toe te schrijven aan gejaagdheid. De Nederlandsche Vrouwensoldaten werd zeer goed uitgevoerd. Hierbij gaf de dame sergeant alle blijken dat ze goed kon com- mandeeren en hare bevelen werden prompt uitgevoerd. Ook de Vondelinge, vooral het 2e bedrijf, werd vrij goed gespeeld, wat ook kan gezegd worden van de Wandelpier. Meer uit te wijden, eischt teveel plaatsruimte, en daarom alleen gewezen nog op het goede voorbeeld dat Schipper Jacob gaf door zijn rustig spel. De slotliederen waren evenals die in 't begin van den avond, te loven en meu kan over deze uitvoering zeer tevreden zijnhet gezelschap, en niet te vergeten de directeur, de heer Seven- hujjzen en zijn echtgenoote, zijn wel in staat, een gezellig avondje te geven. Den len April zal het 25jaar jaar geleden zijn, dat de heer W. Oudt werd aangesteld als brievengaarder te KOLHORN. SIJBEKARSPEL. Toen het huis van den heer Klaver Sèn. den 2 tot den mid dag gesloten bleef, kreeg men argwaan en besloot zich toegang tot de woning te ver schaffen door een venster in te klimmen. Binnengekomen vond men de oude lieden te bed de vrouw reeds dood en de man bewus teloos door het inademen van kolendamp. 's Maandags was de lijder nog niet geheel hersteld. Uit Kerk-Avezaath meldt men aan de N. Arnh. Ct. Zondag waren eenige jongelui in volkomen nuchteren toestand aan het biljarten, toen verschil over de telling ontstond. Een der medespelenden tartte zijn makker zoo, dat deze op hem aanvloog en hem den neus afbeet. De heer L. J. deYries, H. d. S. te SCHAGERBRUG, komt voor als no. 2 op de voordracht voor H. d. S. te Haarlem. Krankzinnigenverpleging. Eene krankzinnige vrouw moet noodzakelijk voor rekening der gemeente Alkmaar in een krankzinnigengesticht worden opgenomen. Aan 14 gestichten werd telegraphisch gevraagd of er ruimte voor haar bestond, en van alle ontving de burgemeester het bericht, dat er geen plaats voor haar was. 't Is treurig, maar waar De heer MJ. Kroon Mz., gedi plomeerd Ambtenaar ter Secretarie teEdam, is als zoodanig benoemd te Amsterdam. berichten over het Engelsche succes zeer op- geschroefd^zijn^^ wijst bovendien op de volgorde in de berichten, welke een eigen aardigheid vertoont, die meer is opgemerkt bij Engelsche nederlagen en de strekking heeft, de goê gemeente te doen gelooven dat de Boeren een nog veel zwaarder nederlaag hebben geleden. „Toen bekend moest wor den", zegt het blad, „dat de Boeren ten zuiden van Klerksdorp 467 gevangenen had den genomen, sprak de Britsche regeering Vrijdagavond eerst van de zes honderd Boeren die gesneuveld of gevangen genomen zijn tusschen Harrismith en den Van Reenen s pas. Toen Zaterdagmorgen generaal Kit chener meldde dat het gevecht bij Klerks dorp behalve de 467 gevangenen, nog 119 dooden en gewonden had gekost een totaal van 586 man wordt enkele nren later een nieuw telegram van Kitchener gepubliceerd, dat het aantal der Boerenverliezen in het oosten van den Vrijstaat op 800 brengt. Dat is dezelfde loepe truc, welke sedert het begin der vijandelijkheden steeds is gebezigd. Kit chener heeft daarmede niets te maken; hij moet zijne regeering juist inlichten. Maar deze vervalscht de cijfers van den opperbevel hebber naar haar behoefte." Het blad is overtuigd dat de Boerenver liezen in het Oosten 1500 of 2000 zouden hebben bedragen, als de Engelschen bij Klerks dorp duizend man hadden verloren Het gevecht bij Klerksdorp. Londen, 4 Maart. De Standard verneemt van 1 Maart uit KlerksdorpHet escorte van Von Donops buitengemaakt convooi bestond uit 580 man met twee stukken veldgeschut, een pompom en twee maxims. De la Rey had een plotselinge concentratie bewerkstelligd van 1500 man hij viel met 1300 gelijktijdig aan, terwijl hij 200 man uitzond om het vee te vangen, dat langs de Schoonspruit graasde onder bescherming der blokhuizen. De laatste aanval liep op een totale mislukking uit en de vijand werd gemakkelijk teruggedreven, doch de aanval op het convooi was een vol komen succes. Hoewel onze soldaten in ge talsterkte verre in de minderheid waren, voch ten zjj wanhopig, doch zij werden feitelijk uitge put. Het succes zal een voor ons ongewenschte moreele uitwerking op den vijand hebben. De gebeurtenis besprekende, zegt de Stan dard, dat in sommige opzichten het gebeurde dezelfde trekken vertoont als van de eerste episodes van den veldtochtdoch door de stoutmoedigheid en behendigheid, waarmee de aanval werd uitgevoerd en de tragische volkomenheid van onze verplettering, mag het beschouwd worden als het meesterstuk van de typische Boeren krijgsmanskunst. De Daily Telegraph zegt, dat het moreele effect van de gebeurtenis een factor is, dien men niet over het hoofd mag zien, vooral niet omdat hij komt op het geschiktste oogen- blik, om de geestkracht van den ontmoedigden vijand weer te doen opleven. De Wet gewond? Londen, 4 Maart. De avondbladen hebben een telegram uit Harrismith van 1 dezer, volgens hetwelk De Wet in den aanval op de Nieuw-Zeelanders op 23 Februari aan den arm is gewond. Het belangrijke nieuws van het oorlogs terrein is noghet resultaat van de nieuwste klopjacht,doorKitchener ondernomen, en de overwinning der Boeren bij Klerks dorp. De drijfjacht van Kitchener, direct begon nen na de laatste, die heelemaal geen resul taat had, duurde eenige dagen en was van Vrede naar Harrismith. De Boeren werden gedwongen, zich saam te trekken bij Vaal- rivier, waai ze werden ingesloten. Een uur werd toegestaan om te beraadslagen, of de Boeren zich zouden overgeven, en dezen be sloten dat te doen. Gedurende de drijfjacht hadden ernstige gevechten plaats, die, volgens de Engelsche belichten,den Boeren op zeer hooge verliezen kwamen te staan. De operatie werd persoonlijk door Kitchener I geleid, die zeer teleurgesteld was over de ontsnapping van De Wet. Het heele doel van deze drijfjacht was, de gevangenneming van De Wet. 33 Kolonnes namen er liefst aan deel, en toch is de vogel weer gevlogen. Er werden kolossale maat regelen genomen. De geheele verliezen der Boeren worden geschat door Kitchener op 69 Boeren gedood, 15 gewond, 903 gevangen genomen, terwijl 105 zich hebben overge- Schagen, 5 Maart 1902. In eene gezamenlijke verga dering van kerk- en armbestuur der R. K. Kerk alhier, werd de heer C. N. Vlaming herbenoemd tot armmeester. De afd. Schagen e. O. v. d. Bond v.Nederlandsche Onderwijzers is op haar besluit teruggekomen en zal niet in hooger beroep gaan inzake de alhier door den Raad aange nomen tractementsregeling. Zondagavond gaf de HARMO NIEKAPEL in het lokaal van den heer J. Vader haar tweede winterconcert en, zooals gewoonlijk, was het ook nu weêr een mooi concert. Ten volle een bezoek waard, en daarom deed het ons genoegen, dat de zaai goed bezet was; laat dat steeds excelsior zijn in de toekomst. 't Was een afwisselend programma, waar van de Ouvertureliona van E. Paudert, en de Sarabande van Ozibulka vóór de pauze en Die Loreleij daarna het meest ons bevielen. We geven gaarne een apart pluimpje aan de piccolofluit, de klank was zeer beschaafd. De heer Schouten had wederom succes met zijn Kapel. Het is ons hoogst aangenaam, te kunnen vermelden, dat door den Neder- landschen Slagershond te 's-Gravenhage geven en 1034 geweren werden buit gemaakt, derom voor rubriek A. voor onze tentoon En nu de Boerenoverwinning. Daarover van I meldt Kitchener Kolonel Anderson, die het bevel voerde stelling van f 50.- is beschikbaar gesteld eene som over Von Donops convooi, kwam te Kraaipan ^.e Huis enErfmet Boet en aan, met 9 officieren en 245 man. lum, benevens pakhuis, erf en open terrein, Volgens ontvangen niet-officiëele mede- deelingen begon het convooi zijn marsch te 4 uur in den morgen van 25 Februari. Ter wijl het nog donker was, werd het convooi aangevallen ongeveer 10 mijlen van Klerks dorp. Kanon- en pompom vuur, gesteund door de infanterie, die zich aan het hoofd der colonne bevond, dreef den vijand terug. Na een scherp gevecht hervatte het convooi den marsch, toen een tweede aanval werd uitge voerd. De vijand, tot op een afstand van honderd yards naderend, slaagde er in, eenige wagens op hol te doen slaan, doch de infan terie dreef hem terug. Deze gevechten namen twee uur in beslag. Het convooi begaf zich weer langzaam op weg, toen de achterhoede door een overmacht werd aangevallen en om een kanon vroeg. Op dit oogenblik chargeerde een afdeeling van den vijand onverschrokken, en plaatste zich tusschen de wacht op den linkerflank en het convooi, de muildieren in alle richtingen op hol jagende en de infanterie in verwarring brengende, waarvan de vijand partij trok door de afzonderlijke afdeelingen van het eskorte onderste boven te rijden. Alle verslagen maken melding van het dappere vech ten der troepen gedurende meer dan 2 uur,gedu rende welken tijd de kanonnen en de pompom het meerendeel van hun ammunitie verschoten. Tweehonderd man bereden troepen trokken uit Klerksdorp, doch werden In bedwang ge houden door een vijandelijke macht, welker totale sterkte geschat werd tusschen 1200 en 1700 man, die haastig geconcentreerd waren van byna alle commando's in westelijk Trans vaal. De la Rey, Kemp, Celliers en Lemmer waren er bij. Lemmer wordt als gesneuveld gemeld. De volledige opgaaf van de Engelsche verliezen isgesneuveld 50 officieren en 45 man, gewond 6 officieren en 120 man, gevangen genomen, doch vrijgelaten, 2 officieren en 113 man, gevangen zijn nog 10 officieren en 342 man, in het geheel dus 50 dooden, 126 gewonden, 467 gevangenen, makende 643 man, waarschijnlijk het geheele escorte. Opmerkelijk is, wat de Petit Bleu over deze beide oorlogsfeiten schrijft Het blad beweert, dat het gevecht van Klerksdorp is stilgehouden totdat het resultaat van de drjjf- aan de Nieuwe Laagzijde alhier, groot 11.20 A., eigendom van mej. wed. K. Snaas, heeft Dinsdagavond in openbare veiling, ten over staan van Notaris C. L. v. d. Bergh, opge bracht f 3635. Kooperde heer D. Ranke alhier. De leerlingen der Landbouw school maakten Maandag j.1. onder geleide van den heer C. Nobel een leerzaam uitstapje Te Biuneuwijzend werd de stoomzuivelfabriek „Eureka" bezocht; daarna werd een bezoek aan de fabriek van gecondenseerde melk „De Horna" te Hoorn gebracht, terwijl ten slotte het landbouwproefstation en de proefzuivel- boerderij bezichtigd werden. Natuurlijk gaf een en ander tot menige leer zame aanwijzing gelegenheid. De geheele installatie der nieuw te bouwen Kaasfabriek te Stolpen is opgedragen aan de firma Koster en Wiglama te Schagen. geleden aan genoemde ziekte, k0H elkander een vader en een moeder vijf kinderen, waarvan het oudste 'e van nog geen vijftien jaar ond, en ÈL01*'*» ste een jongetje van anderhalf jaar j°ng- Een tijd van zware beproeving k het meisje aan, daar zij geen familielid v<V en niemand, met het oog op de sch die iedereen nederdrukte, zich ov^rT^ haar broertjes en zusjes wilde ontfer t haar ontlasten van de zorg over men> laatsten. Zoo goed en zoo kwaad w" zorgde zij echter voor het onderholl/H allen. "a vj. Alsof haar ongeluk nog niet groot was, drie maanden na den dood der stortte het huisje waarin de kinderen den, van ouderdom in, gelukkig f0f 0 kig?) zonder iemand te dooden of tev^' den. Het meisje moest toen haar intrek'1^ 1./~11 a nohf-oti 1. i i ij P fr jacht kon worden vermeld, en meent, dat de Te Pelluride in Colorado is de bovenbouw van de Liberty-bell-mijnwer- ken vernield door een lawine. Terwijl veertig werklieden bezig waren de slachtoffers van den eersten sneeuwval te bevrijden, stortte de tweede lawine neer, die ook deze mannen begroef. Men vreest dat zestig of zeventig man onder de sneeuw zijn bedolven. Het reeds zoo zwaar beproefd Eng. Indië wordt nu weer door een nieuwe plaag geteisterd. In de reeds zoo zeer door den hongersnood geteisterde streken is nu een heirleger ratten alles wat eetbaar is komen verslinden. De landbouwers weten geen raad en de overheid te Bombay heeft zich tot mannen van wetenschap gewend in de hoop een middel te vinden om de mil- lioenen ratten uit te roeien. Het hongerende Indië. Aan de Indische mail, die weer vol af schuwelijke verhalen staat over den hongers nood, die in eenige Javaansche districten heerscht, is het volgende ontleend: In een dessa in het district Gemolong, waar cholera en hongersnood hand aan hand korten tyd bij buren, die echter hun hulp uitstrekten dan tot het verleenen va vesting. Voor den kost van haar familie moest het meisje maar zelf 'aa-" Die zorg scheen het meisje ten zwaar te wezen. Op een morgen br haar jongste broertje naar de rivier *5' dronk hem. Het lijkje werd door d en opgevischt, die dadelijk het meisje 6 confronteerde. Zonder omwegen LI71eóe haar misdaad, zeggende, dat zij niet "J was voor vijf monden te zorgen. Enk Staat was zoo lastig. Hij huilde dag en nachtT"?* hij geen eten genoeg kreeg. Overstroomingen in a Staten. Uit New-York wordt g-esein.1. t" alle deelen van het land ten oosten va d! Mississippi hebben zware overstroom^ plaats gehad, tengevolge van stortreeens het spoedig smelten van de sneeuw Snon weg- en telegraafdienst zijn sterk gedesorJ' niseerd. Vele fabrieken zijn genoodzaakt m te staan. In enkele deelen van Pittsbure Alleghany steeg het water tot de twJ verdieping der huizen. Te Telluride ia Ohio heeft een sneeuw» plaats gehad, waarbij 75 menschen zijn om gekomen. Ook elders moet de storm menschej. levens hebben geëischt, maar daaromtfv ontbreken bijzonderheden. Men weet a\W dat de wind van den Atlantischen naar des Stillen Oceaan was gericht, wat opmerkelijk wordt geacht als een ongewoon verschijnsel De stortregens hebben een onberekenbare schade aangericht, nog vergroot door bijko mende ongelukken, als het springen van een waterreservoir in het Cumberlani-4a\iapenQ sylvanië. Bijna alle mijnen van de Re&dW- maatschappij zijn overstroomd. Paterson, in New Jersey, dat pas van een vreeselijken brand te lijden heeft gehad, wo-', nu geteisterd door watersnood. Al de brugje in de stad zijn bedreigd, eii de burgerij heeii uit de lage wijken een goed heenkomen ge- zocht. De stad is in twee deelen gescheiden, die niet te bereiken zijn. Het industriëele district Passaic, in Nev Jersey, staat onder tien voet water. Hon derden menschen moesten met bootjes nit hun huis gered worden. Matteawan en Fishkill Landing, in Pen:- sylvanië, verkeeren 's avonds in duisternis, daar de electrische centrales onder water staan. Pittsburg en Alleghany worden bedreigd met de grootste overstroomingen die men zich heugen kan. Het water stond Zaterdag nog maar even onder het peil van 1884 (33 voet) en wies snel, zoodat men verwachtte dat zelfs de stand van 1832 (35 voet) spoedig overtroffen zon worden. De Morning Leader -verneemt van zijn correspondent te Warschau, dat in de centrale provinciën van Rusland ontzag lijke ellende heerscht. In de provincies Ufa, Saratof, Kostroma en Kasan zijn keukens geopend, waar eiken dag brood en aardappel soep voor de hongerenden wordt uitgedeeld. De keizer heeft een commissie benoemd om in de ellende te voorzien, maar het ware doel wordt verborgen achter het voorwendsel dat de commissie een onderzoek moet instel len naar de behoeften van den landbouw. Een hotelhouder te Newport had op 27 Febr. 1901 zijn vrouw verloren; hij voorspelde, dat hij op dien datum evene» zou sterven. En eergisterenochtend vond ml hem dood te bed. Hij was een natuurlij» dood gestorven! De w a t e r - w a n d e 1 a a r-kam pioen. Kapitein Grossmann arriveerde Woensdag te Weenen, het eindpunt van zijn water-wandeling over denDonau vanaf Lintz. De reis duurde geruimen tijd, daar hij °P iedere plaats stilhield om zijne gepatenteerde water-wandelschoenen te vertoonen, die 6 meter lang zijn. Hij had in een kleine boot zijne vrouw op sleeptouw en leed niet het minste ongerief, niettegenstaande hij te kampen had met een buitengewoon sterken stroom van den Donan, wind en drijfijs. De uitvinding heeft reeds bewezen prak tisch nut te bezitten, want kapitein Gross mann heeft 21 personen, die op het pi® waren te verdrinken, gered en heeft daarvoo' een aantal medailles ontvangen. Sprinkhanenplaag in Duitsj- Zuid-West-Afrika, üuitsch Zuid-West-Afó heeft in den laatsten tijd veel te lijden f de sprinkhanen. Zoo kwamen groote Z®5' men in Januari van dit jaar te Groot Klein Windhoek en zij richtten in de tsisel van beide plaatsen groote schade aan. Gro°tt zwermen sprinkhanenjagers, vogels, die hun vlucht op de schadelijke inseetee maken, vergezelden hen. In de „Deutsch-Siidwest Afrik. Ztg." naar aanleiding van de steeds weder terw keerendo plaag, de vraag geopperd, of bestrijding van de sprinkhanenplaag kleine premies voor het inleveren van sPr'®V hanen en de eieren ervan, door het gouverne ment uitgeloofd kunnen worden. De inboorlingen zonder middel van oesw®~ zonden hierdoor niet alleen iets kunnen dienen, maar uit dezen vernietigingsoors tevens een soort vermaak schoppen- resultaat zou niet al te lang op zich la wachten. De sprinkhanen kunnen gemakken)" daartoe gegraven gaten gedreven worden dan bij emmers in zakken gedaan worde- ook de eieren zijn gemakkelijk op de door^ inboorlingen bekende plaatsen te vinden, vlieerende SDrinkhnnen worden 's niorff\ vliegende sprinkhanen worden 's 1Cten, vroeg in de plaatsen, waar zij overnac#*^ opgejaagd en daar zij tengevolge van dauw, de heerschende koelte en ook te volge van den overvloedigen maaltijd bic staat zijn, weg te vliegen, kunnen "4^ milliardeu bijeengejaagd en gevangen wor In andere streken worden deze maatreg met veel succes toegepast. -Een Alpen-ongeluk. In de Alpen heeft weder een plaats gehad, dat ditmaal aan twee mens het leven kostte. p-idse" Vier toeristen waren met eenige fe ^„t 's ochtends om 3 uur van de Beterap^. aan den voet van den Mont Rosa vertK' jjie- Het was goed weder met een helderen schijn, snel ging men op de sneeuwsc

Schager Courant | 1902 | | pagina 2