PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL tende lintjes aan den helderen avondhemel, over dat onbegrensd gebied, waar de afstan den volgens onze begrippen in het niet ver zinken. Menigeen zal nog wel. eens, met de kaart in de hand, naar dat onafzienbare hemelgewelf zijn oogen richten. Een daverend applans bekroonde het werk van grondige voorbereiding. Onder dankzegging door den voorzitter aan den geachten spreker en gevoelig voor de welwillende medewerking van het Strijkor kest, werd de vergadering gesloten, waarna allen opstonden en naar huis holden 't was ook al zoo laat, denk eens. elf nnr en dan melken morgenochtend Zoo vloog dan met een de gezelligheid de deur uit. WIERINGERWAARD, 16 Maart 1902. Hedenavond gaf de heer P. Stadt met een 70-tal leerlingen in de zaal van Mej. de Wed. Boon een openbare les in den zang. Tal van ouders eu belangstellenden waren opgekomen om van dit ongewone schouwspel getuige te zijn. Nu, het moet gezegd, de aanwezigen hebben genoten van de zuivere, heldere kin derstemmetjes. Men kon zien, dat de zang stukjes met zorg en ambitie tsaren ingestu deerd. Een twaalftal nummers werden gezon gen, waarvan zes ons hebben getroffen door hunne voordracht. Enkele liedjes waren tweestemmig, andere driestemmig en eén zelfs vierstemmig. „De Zwitser", „Moeders Wiegeliedje"" en „Visscherslied" verwierven luiden bijval. Een solo-nummer werd door een drietal zeer verdienstelijk voorgedragen, daar bij kranig door het koor bijgestaan. In de pauzen werden de jeugdige zangers en zange ressen onthaald op enkele versnaperingen. Na afloop nam de heer Jb. Zijp het woord en dankte den directeur en de kinderen voor de aangename oogenblikken, ons verschaft, en vooral wijzende op den beschavenden invloed, dien de zang in de samenleving kan uitoe fenen. Wij voegen er aan toe: zing maar, gij blijde jeugd, verfrisch ons gemoed door uw heldere keeltjes en leer het leven kennen van zijn aangenaamste zijde. Een blij gemoed zal zich te gemakkelijker kunnen verheffen boven aardsclie beslommeringen ANNA PATTLOWNA, 18 Maart. Gisteren bad ten Raadhuize de aanbesteding plaats van de leermiddelen voor de openbare scholen. De gewone schoolbehoeften werden gegund aan den heer Van Leverink te Scha- gerbrpg, voor de som van f 318.29die voor de nnttige handwerken aan den heer H. Visser alhiervoor fllB.Voor de eerste was slechts één inschrijvingsbiljet ingekomen, voor de laatste drie. ANNA PATTLOWNA, 18 Maart. Het, stoffelijk overschot van den postbode Groet werd gisteren plechtig ter aarde be steld. Een sc.hoone krans, als huldeblijk van zijn chef en collesra's. bedekte de kist De laatsten volgden allen de baar. in uniform gekleed. Aan het graf werd gesproken door de heeren Van Galen en Jb. Smiers. ANNA PATTLOWNA. In de volgende week, Woensdagavond, zal hier weder een Volksnnt gehouden worden. Het plan bestaat, ook op dien avond lichtbeelden te vertoonen. ANNA PATTLOWNA. De heer Van den Berg. Hoofd van school no. 1, zal eerstdaags, wegens gezondheidsredenen, als zoodanig eervol ontslag aanvragen. Zijne Exc. de Commissaris der Koningin benoemde tot gemeente-veldwach ter te SINT PANKRAS den heer G. Boojj aldaar, om met 1 April a. s. in functie te treden. Aan den aftredenden veldwachter, den heer P. Groen, is door den gemeenteraad een pen sioen verleend en de vergunning, om in het aan de gemeente toebehoorende huis te blij ven wonen. Te SINT PANKRAS brak Zater dagnacht brand uit in de schuur van den heer P. Het gebouw was gevuld met kunst mest en kool en brandde geheel af Het mocht de brandweer gelukken, de belendende perceelen, waarvoor groot gevaar bestond, te behouden. De oorzaak van den brand is niet bekend. -Te BROEK OP LANGENDI.TK i s n a afloop eener lezing van de heeren Meyer en Breed, Transvaalsche uitgewekenen, eene afdeeling opgericht van het Christelijk Boe- ren-comité, waarbij zich terstond 53 leden aansloten. De bij die gelegenheid gehouden collecte voor de concentratiekampen bracht f 97 op. Limburgsche zeden. Ook een ander Maastrichtsch Kamercandi- daat is met een eigenaardig manifest voor den dag gekomen. De heer A. Nierstrasz, notaris, beveelt zich aldus aan „Van voor mij hoogst vereerende zijde aan gezocht, mij openlijk beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft het mij moeite gekost daaraan gevolg te geven, omdat ik altijd dergelijke betrekking alléén benijd heb, voor zooverre ze door het Volk, uit eigen beweging, aan zijn Vertegenwoordiger als 't ware werd opgedrongen „Het vóéraf zich verklaren omtrent het al dan niet aanvaarden heeft echter, ik erken het, ook een goede zijdeen zóó bevestig ik, bij deze, het door mij reeds mondeling gege ven antwoord, dat ik thans een eventnëele keuze mij zeer gaarne zou laten welgevallen. „Ik kan echter niet besluiten ééne enkele stem te vragen B ij de j.1. Dinsdag te BEVERWIJK gehouden hengstenkeuring van hengsten ge boren in 1899 of vroeger, is no. 1 geplaatst Frits II, no. 527 N. P. S., van de Vereeniging IJpolders, welke een'provinciale subsidie kreeg van f 250.no. 2 Haiduk, no. 467 N. P. S., van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier, die eveneens f 250.kreeg als provinciale subsidie. De rijksbijdrage van f 400.werd niet toegekend. Op de j.1. Dinsdag gehouden Paaschtentoonstelling te PURMEREND zijn o.m. bekr.voor den fijnsten en best gemesten os, afgewisseld, 2e prijs f 15.A. Schenk Dz. te Barsingerhorn. Voor dito, niet-afgewisseld, le prijs f 25.C. Meurs Kz. te Winkel 2e prijs f 15.—, Spaans en Co. te Barsingerhorn een eervolle vermelding dezelfde. Voor de best gemeste koe, afgewisseld, le prijs f 25. D. A. Luiting te Alkmaar3e prijs f 5.— P. Sevenhuijsen Gz. te Warmenhuizen. Voor de best gemeste koe. niet-afgewisseld, 2e prijs f 10.E. v. d. Horst te Schagen. Voor de beste kuispink, eervolle vermelding A. Sleutel te Schagen. Moeiliike bekeering. Men meldt uit RTTURLO aan de Zutf. Ct. Medelijdende harten, bewogen door het leven vol ontbering van de hier aan de spoor lijn werkende poldergasten, hadden zich het lot van eenigen hunner aangetrokken en kregen zelfs toezegging, dat ze Zondagmorgen naar de kerk zouden gaan. „Dries", die door onze jeugd voor een „aardige" wordt gehou den, omdat hij altijd vroolijk is en graag een praatje met de jongens maakt, zat te 10 ure jn de kerk, heel vooraan, met het kerkboek in de hand. Ofschoon hij met eene versche pruim zijne opgewektheid, die onder de preek erg scheen te lijden, trachtte gaande te hou den, en bij „'t tweede zingen" al eens uit de bank was gestapt, om zich het gezang door een gedienstigen achterbuur te laten opzoe ken, werd het hem ten laatste te machtig. Hij verlaat de bank, stelt zich voor den pre dikant met het kerkboek in den oksel van den linkerarm en de pet in de rechterhand en houdt ongeveer den volgenden speech „Dominee, ik moet er uit, ik kan m'n oogen niet meer openhouen, ik begrijp het ook niet goed wat je zegt, maar ik ben ook in geen tien jaar in eene kerk geweest. Ik kom wel ereis weer, hoordan zal 't wel beter gaan. En nou, ajuus, domineedag volk, ik groet je." Een sierlijke zwaai met de pet langs het front van de schare en „Dries" verdwijnt door de deur. Schagen, 15 Maart 1902. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op Dins dag 18 Maart 1902, des morgens 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Na opening der vergadering, volgt lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter zegt, met den heer Van Gastel over het torenuurwerk te hebben gesproken, maar deze verklaarde niet te weten, waaraan het slechte gaan van het uurwerk moest worden geweten. Daarom is geschreven aan den leverancier, den heer Van Bergen te Midwolda. Van dezen is nog geen antwoord ontvangen, waarom nogmaals geschreven zal worden. De heer Meurs verwondert zich over het antwoord van den heer Van Gastel, daar deze tot hem beslist heeft gezegd, dat het slechte gaan van het uurwerk zat in het slordige stellen. Van den heer Van Deenik is bericht inge komen, dat hij 16 April a.s. hoopt in functie te treden als Hoofd der school. Van de Paaschtentoonstellings-vereeniging is ingekomen een verzoek aan het gemeente bestuur, om zich op de tentoonstelling te willen vertegenwoordigen. Deze missives worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Vereeniging „Algemeen Belang" was een adres ingekomen in verband met de reeds aangevraagde stichting van eene kaasmarkt door de bekende commissie, met het verzoek aan den Raad, al datgene te doen wat het stichten van eene kaasmarkt zou kunnen bevorderen. B. en W. vragen aan den Raad, naar aan leiding van het adres om een kaasmarkt te stichten, een crediet ten gerieve van een grondig onderzoek voor de stichting. Aan de stichting van een kaasmarkt zijn natuurlijk kosten verbonden en daarom vinden B. en W. het noodig, zich daaromtrent meerdere bekendheid eigen te maken, omtrent verschillende zaken, die met de oprichting gepaard gaan. Verschillende dingen zullen er moeten gebeuren, allerlei besognes en moeilijkheden zullen rijzen, en B. en W. willen zich daarvan op de hoogte stellen om den Raad daarna straks van advies te kun nen dienendaarvoor vragen ze eenig crediet. De heer Hoogschagen vraagt, of geen cijfer is genoemd. Voorzitter antwoordt ontkennend. Daarop wordt het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Van de Naamlooze Vennootschap Motorboot- dienst KolhornSchagen was een adres inge komen om f 200.— subsidie voor het dienst jaar 1901—1902op die conditie, dat, als er eenig dividend aan de aandeelhouders kon worden uitgekeerd, géén subsidie zou worden verlangd dat dus alleen aanspraak op subsidie werd gemaakt, als er een tekort was in kas. B. en W. hebben besloten, den Raad mede te deelen, dat zij geen vrijheid hebben ge vonden, op dit adres tot een gunstige beschik king te adviseeren. De heer Hoogschagen vraagt naar de redenen daarvoor van B. en W. Voorz. deelt mede, dat hij onlangs heeft bijgewoond de vergadering van de motorboot en daar was gebleken, dat met een leening, die met algemeene stemmen werd toegestaan, en waarvoor ook het reserve-kapitaal aanwezig was, de goede gang van zaken was ge waarborgd. De gemeente had reeds aandeelen in de Vennootschap genomen, en alles wat door de vennootschap was gevraagd, was toege staan en alle bereidwilligheid betoond, zoodat er genoeg blijken van belangstelling waren gegeven. Maar om nu weer f 200. subsidie te geven, daarvoor hadden B. en W. geen enkele reden gezien. De heer Hoogschagen meent, dat deze zaak toch wel eene kleine opoffering waard is. f 200.wordt alléén gevraagd, als er een tekort is in kasals er eenig dividend wordt uitgekeerd, is de subsidie onnoodig, en aangezien de boot gedurende de 2 maanden dat ze vaart, nogal gunstig heeft gewerkt, zon spr. wel willen voorstellen, het gevraagde bedrag te verleenen. De heer Vlaming kan zich daarmede heel goed vereenigen. Hij zou het zeer betreuren, als een zoo pas opgerichte zaak, die zoo in het voordeel is van onze gemeente en die op het oogenblik met zeer veel tegenspoeden heeft te kampen, wat altijd met die dingen het geval is, door geen genoegzamen steun, teniet moest gaan. Hij zou het bedrag daar om gaarne verleend zien. De heer Roggeveen is er in beginsel steeds voor, nieuwe verkeerswegen naar Schagen te steunen, en dat de Raad dat eveneens wil, heeft hij al bewezen door 10 aandeelen in de boot te nemen, wat door Voorzitter reeds terecht is opgemerkt. Het zou Spr. spijten, als de motor door gebrek aan inkomsten zou moeten ophouden te varen en daarom is Spr. er voor, de f 200.— te geven voor dit jaar; maar als het in de toe komst bleek, dat de gemeente steeds f200. zou moeten bijpassen, om de exploitatie mo gelijk te maken, dan zon Spr. dat te duur voor de gemeente vinden. De motordienst is pas in het leven geroepen en om die reden wil Spr. er voor stemmen f200.te geven voor dit jaar, in de hoop dat de goede ver wachtingen zullen worden verwezenlijkt. De heer Asjes kan zich met het voorstel van de heeren Hoogschagen en Roggeveen niet vereenigen. 100 Gulden achtte hij meer dan genoeg. Voor de kaasmarkt zijn ook onkosten noodig en met het oog daarop zou hij f100 en niet f200 willen geven. De heer Menrs meent, dat uit het adres blijkt, dat het blijven der motorboot afhangt zaak te vormen, van de subsidie, en hij is het met de heeren Hoogschagen en Roggeveen eenslaten j voorstellen doen we de proef eens nemen voor een vol jaar en dan is, gelooft spr., een som van f 200 voor eene verbinding met Kolhorn niet te dunr. Het voorstel van den heer Hoogschagen (precies als 't adres) wordt aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Buis, Vader en Asjes. Door B. en W. wordt eene wijziging voor gesteld in de politieverordening, aangaande het vasthouden van eenden, zwanen enz., die met algemeene stemmen wordt goed' gekeurd. (De geheele verordening zal in een onzer volgende nummers worden opgenomen.) Naar aanleiding van het ontslag aan den heer Zeeman als onderwijzer, door zijn vertrek naar Amsterdam, op 1 Mei a. s., hebben B. en W. een conferentie gehad met de schoolcommissie, om de zienswijze van die commissie eens te vernemen over de al of niet vervulling der straks ontstaande vacature. De schoolcommissie wilde in deze een afwachtende houding aannemen, totdat na Mei, na de toelating van nieuwe leer lingen en het verlaten der school door andere, was gebleken, hoe de toestand dan was. Bij die zienswijze hadden B. en W. zich neer gelegd en zij wilden gaarne de gedachten van den Raad daaromtrent vernemen. Algemeen is men het met deze zienswijze eens. Bij de aanbesteding van de gemeentewerken waren vorige jaren moeilijkheden gerezen, doordat de gegadigden éénparig hadden besloten, op de toen bestaande voorwaarden niet aan de inschrijving deel te nemen. Die gewraakte bepaling was, dat al de aan te besteden werken in ééns zouden worden aangeboden. Het smids-, timmer-, schilder- en metselwerk zou in ééns worden aanbesteed. B. en W. willen daarin gaarne verandering brengen en het op den ouden voet weer willen zien ingericht. Een gegadigde is bereid bevonden vorig jaar in te schrijven en ook deze zag liever de oude regeling weer gevolgd. B. en W. stellen voor, het vroeger genomen raadsbesluit, om alles in ééns aan te bie den, in te trekken en het werk gesplitst in verschillende onderdeelen aan te besteden. t Is Voorz. gebleken, dat het aanbesteden in ééns vele moeilijkheden oplevert. Een schilder bijv. kan niet inschrijven naar al het gemeentewerk tegelijk, daar hij van de meeste andere deelen geen verstand heeft, en daarom acht voorzitter het in 't belang der gemeente, en ook in dat van de ver schillende aannemers zelf, de aanbesteding uit elkaar te zetten. De heer Roggeveen zegt, dat de moeilijk heden bij de jongste aanbesteding alleen daarin hebben bestaan, dat verschillende gegadigden geweigerd hebben in te schrijven. De ver andering in de manier van aanbesteden, alles brengen in één hand, is alleen geschied daarom, omdat die aanbesteding in onder deelen zooveel hooger bleek dan de begrooting van den gemeente-opzichter, die in deze toch alleszins betrouwbaar is. En om dat tegen te gaan, is besloten, al het gemeentewerk in ééns aan te besteden. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W., om het weer te maken als vroeger, wel vereenigen, maar dan voor één jaar, om er eens de proef meê te nemen en te zien de resultaten. Voorzitter zegt, dat die eene aannemer ook boven de begrooting wasdat heeft de gemeente duur gekost. De heer RoggeveenEr was ook geen concurrentie. De heer Vlaming komt dit alles toch wel wat vreemd voor, dat men niet verlangt in te schrijven als alles in één hand wordt ge bracht. Als men een kerk, een huis of wat dan ook, bouwt, dan heeft de hoofdaannemer van het werk toch ook zijn onderaannemers. Stel je eens voor, dat daar allerlei onder- bestekjes moesten worden gemaakt voor schilder, timmerman, metselaar, behanger, smid, enz., dat zou al te dwaas zijn. Er is een veete, zegt spr., in deze kwestie. Heel vroeger is ook alles in één hand geweest, maar omdat er steeds om splitsing werd gevraagd, is daaraan voldaan. En als men het fatsoenlijk behandelde, ging het ook wel, maar op die 5 a 6 bestekken wordt maar zooveel opgelegd, en dan wordt het een zeer dure geschiedenis. Nü is het ook duur geweest, maar het is anders toch een vreemde verhouding. Voorz. meent, dat er verschil is bij de aanbesteding van een huis en bij gemeente werk. Een aannemer van een huis of ander werk neemt zijn werkvolk mede van buiten en heeft van alles verstand, is van alle markten thuis. Hier in Schagen betreft het diger, de kaas kan beter tegen het vervoer, de prijzen worden meer stabiel, wat hij in 't begin voor onze nieuwe markt zeer ge- wenscht acht. Daarom oordeelt bpr. 1 oep- tember zeer geschikt. De heer Vlaming dringt op spoedige be handeling in eene raadsvergadering aan. Voorzitter zegt, dat de raad vooraf een beslissing zal kunnen nemen. De oprichting moet aan Ged. St. bericht worden en in de geheele provincie worden bekend gemaakt om bezwaren tegen de oprichting te kunnen indienen, waarvoor een tijd van 14 dagen staat, en daarna krijgen we eerst de mach- tiging. Hierna sluiting. Zaterdag vergaderde in het „Oude Slot" alhier de polder Burghorn. Tot leden der commissie tot het onderzoek en de vaststelling der rekening over 1901, werden benoemd de heeren: Jhr. Van Merlen, J. Blaauboer en S. Keet; de heer S. Bruin werd als voorzitter des polders herkozen. Het ontwerp-besluit tot het aangaan eener overeenkomst met het polderbestuur van Schagen omtrent de in- en uitwatering' des polders, werd door de vergadering aangeno men. De grondslag van gelijke belasting der gronden in beide polders te zamen voor de uitwatering is in dit besluit als hoofdgedachte vooropgezet. Zondag vergaderde de Sint- Lodewijksvereeniging alhier. Achttien leden, en de eere-voorzitter op het einde der ver gadering, de zeereerwaarde heer deken, woon den de vergadering bij. De heer P. Koe- meester werd als secretaris herkozen met 16 van de 18 stemmen. De vereeniging telt thans 213 leden. Bij ontstentenis, wegens ongesteldheid, van den voorzitter den heer C. N. Vlaming, sloot de eere-voorzitter met een toepasselijk woord de bijeenkomst. Maandag 17 Maart j.1. hadden alhier de keuringen plaats voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en subsidiën. Voor hengsten geboren in 1899 of vroeger, werden aangeboden 8 stuks. De hengst „Adolf", no. 626 N. P. S., van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier, werd no. 1 geplaatst en verkreeg een onder houdsbijdrage uit de rijkssubsidie van f400.—. No. 2 „Billstein", no. 488 N. P. S., van de Vereeniging Hollands Noorderkwartier, een premie van f250.— uit de provinciale subsidie; no. 3 „Frank" van den heer N. D. Ka0h te Anna Paulowna, vader Billstein, een premie van f 250.— uit de provinciale subsidie; no. 4 „Sultan", no. 625 N. P. S., van den heer N. D. Kaan, Anna Paulowna, vader Felix Faure; no. 5 „Joubert", van den heer H. Waiboer Az. te Winkel, vader Haiduk; no. 6 „Felix Faure", no. 338 N. P. S., van de heeren K. A. Kaan Co., Anna Paulowna, vader Kleber; no. 7 „Adalbert", no. 469 N. P. 3., van de Vereeniging Hollands Noorder kwartier. 4 Hengsten werden aangeboden voor het stamboekaangenomen 2, n.1. „Frank" en J oubert". Bij de twee-jarige hengsten kreeg no. 1 „Nelson II", een onderhoudsbijdrage van f 150.eigenaar de heer J. Breebaart Kz., vader Haiduk, moeder Stella, no. 738 Veulen- register; no. 2 „Disponibel", vader Billstein, moeder Emma, van den heer N. D. Kaan, Anna Paulowna, verkreeg eveneens een onder houdsbijdrage van f 150.Er waren hiervoor 5 hengsten aangeboden. De keuringscommissie bestond uit de heeren: C. Oudijk, Waddinxveen; H. Costermans, van Eist en de rijks-veearts J. Wester, Alkmaar, terwijl vanwege het rijk en de provincie als lid aan de commissie was toegevoegd: kapi tein De Jonge van der Halen te 's-Graven- hage. Bij de keuring van den hengst „Bill stein", bij het toekennen van premiën, is de heer Oudijk als keurmeester vervangen door kapitein De Jonge van der Halen. De afd. „Schagen" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ver koos tot secretaris in de plaats van den heer K. Zeeman, den heer J. C. Visser. Met meerderheid van stemmen werd be sloten, f2.op te zenden ten behoeve der stakende fabrieksarbeiders te Enschedé. wanorde. Methuen zond ook, ter v tegen den aanval van de Boeren P^'r^lng voetvolk, die erg in het nauw gehraiT den door de Boeren. Terwijl de bered Wer" pen trachtten terug te trekken op j tr°e- terie, geraakten zij in volslagen orde? 'n ko en zij sleepten het gros van de ove °°s'le'U reden troepen mede. Twee kanonnen^6 38ste batterij bleven onbeschermd Van i toch vocht deze batterij door tot all^kt; schappen, op luitenant Nesham na "W waren. Daar deze officier weigerde ?eraakt te geven, werd hij neergeschoten. °ter was met 200 Northumberland Fusilierg Wn kanonnen van de 4de batterij geïsole» hield het nog drie uur uit. Gedurend tijd boden ook nog de rest van de inf ^'eo (namelijk 100 North Lancashires met na reden manschappen, meest van de fc politie, die een kraal bezet hielden wagens) aan herhaalde aanvallen het K Vervolgens werd Methuen gewond TI»00®- liezen waren toen reeds buitengewoo Ver" en de schietvoorraad bijna geheel verset*8*1' De overgaaf geschiedde om half tien A?' afdeeling troepen in de kraal vocht D e tot twee kanonnen en een pom-n0m°g door begonnen te spelen, wat hnn Jfë*0 - - - 4 1 J C t"J i I ri ry om "heeste KlaasBlaauboer, leerling aan vakmenschen. die een bepaald metier (h' Gemeenteschool alhier, is geslaagd voor de uitoefenen en dan wordt het een andere zaak. Er zijn menschen bij mij geweest, de namen zal ik niet noemen, zegt Voorz., die me gezegd hebben, dat het hun onmogelijk was in te schrijven. Spr. gelooft ook niet,dat het in 't belang van de gemeente is, het zoo weer te doen't is duurder uitgekomen. De heer Vlaming zegt, niet een aannemer .n een huis of kerk te bedoelen van buiten de gemeente, neen, ook hier in de gemeente bij de aanbesteding van een huis, verstaat de hoofdaannemer zich van tevoren met zijn onderaannemers, en dan schrijft hij in bij de besteding. Allen zijn er voor, bij een volgende aanbesteding alles weer te splitsen. De heer Meurs vraagt, of het niet mogelijk is, gesplitst èn in één bestek aan te besteden en dan te nemen wat het meest geschikt is; er mocht eens een liefhebber zijn. De heer Vlaming meent, dat de Holl. j Spoor dat ook doet. Maar spr. zou het voor het volgend jaar maar eens willen probeeren alleen gesplitst. We kunnen dan eens zien of er geen misbruik van wordt gemaakt anders kunnen we dan onze toevlucht eens nemen tot andere maatregelen. De heer Buis zegt, in zijn 8- a 9-jarige ondervinding nooit te hebben gemerkt, dat het gemeentewerk zoo duur was. Er zijn zelfs jaren geweest, dat dit heel goedkoop was. De heer Roggeveen verklaart, dat de ver andering in de manier van aanbesteden beslist is geschied, omdat zoo hoog werd ingeschreven. Bij de algemeene rondvraag zegt de heer Roggeveen, dat bij het verzoek tot oprichting van een kaasmarkt, dat algemeen door den raad wordt toegejuicht, terwijl de pogingen, daarvoor reeds gedaan, zeer worden op prijs gesteld, door de adressanten geen tijdstip is genoemd, waarop zij de tot-stand-koming van de kaasmarkt gaarne zagen bepaalden en misschien is dat door die heeren expres weg gelaten, maar nu vraagt Spr., of B. en W. zich daaromtrent reeds een idéé hebben ge vormd. Voorzitter zegt, van den heer Merz alle papieren te hebben ontvangen en daaruit kunnen we wel eenige gegevens putten, maar bij de deliberaties, die we hebben ge houden in het Dag. bestuur, is bij ons de vraaj* gerezen, of het niet wenschelijk was, een onderzoek in te stellen naar verschillende zaken, om zóó meer op de hoogte te kun nen komen en dus een vast idéé omtrent de Als we ons op een vasten I grond hebben geplaatst, kunnen we den Raad voorstellen doen. Over een tijdstip van op richting hebben we nog niet gedacht. We zullen deze zaak zoo spoedig mogelijk ter hand nemen. De heer Buis zegt, dat het een per soonlijk gevoelen van hem is, maar hij acht als datum van oprichting het best begin Sep tember. Dan worden de markten wat leven- afd. schrijnwerken aan de Ambachtsschool te Alkmaar. Het examen was dit jaar vergelijkend, daar er voor de 16 plaatsen 30 leerlingen zich hadden aangegeven. In de j.1. Zaterdag gehouden vergadering van de Hoofdingelanden van den polder en de banne Schagen, is op het adres van de Noorder Stoomtram-vereeDiging om f 500C aandeelen te nemen en f 5000 rente loos voorschot te verleenen, met 5 tegen 6 stemmen afwijzend beschikt. Schildersbon d. De Afdeeling ZUID-SCHARWOUDE van den Nederl. Schildersbond hield den 17 hare voorjaarsvergadering in het lokaal van den heer W. Smit alhier. Met een woord van welkom werd de ver gadering door den Voorz. geopend, waarna de notulen werden gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Afd. Amsterdam, 't welk in hoofdzaak behelsde, dat genoemde afdeeling het betreurt, dat in beginsel bij den Nederl. Schildersbond is aan genomen de verplichte verzekering tegen invaliditeit en ongelukken van alle leden van den Ned. Schildersbond bij de door hem op te richten verzekeringsbank. De Afd. Zuid- Scharwoude vereenigde zich in beginsel met Amsterdam en zal in de eerstkomende Alge meene Vergadering van den Bond het voor- stel-Amsterdam steunen. Verder werd besloten, dat het bestuur der Afdeeling zich zal wenden tot het bestuur van de Schager- en Niedorper Koggen, met het verzoek, het voorkomende schilderwerk van de onder zijn beheer staande molens, enz. door schilders te laten uitvoeren of het schil derwerk daaraan publiek aan te besteden. Twee nieuwe leden werden bij de afdeeling aangenomen. Tevredenheid werd uitgesproken over den gezamenlijken aankoop van verschil lende grondstoffen. Daar er door niemand der leden nog iets in 't midden werd gebracht, sloot de Voorz. met eene dankbetuiging voor de opkomst de vergadering. Kitchener heeft nog een aanvullingsbericht gezonden van de overwinning van De la Rey. Methuen heeft mij, zoo seint „de groote lord", een officier van den staf gezonden met een gedicteerd verslag, waaruit blijkt, dat de bereden troepen die in verspreide gevechtsor de de achterhoede dekten, bij het aanbreken van den dag bestormd en overmand werden. De konvooien met ossen en muilen waren toen 1600 meters van elkaar af. Methuen ver sterkte dadelijk de achterhoede met alle be reden troepen, die hij tot zijne beschikking bad, en deze boden met een afdeeling van de 38ste batterjj een uur tegenstand, terwijl de konvooien zich bjj elkaar voegden, zonder ze w onhoudbaar maakte, zoodat zij ongeveer tien uur overgaven. De Boeren droegen onze khaki-nnifo] ook onze onderscheidingsteekenen - Het is duidelijk, dat de infanten» gevochten heeft en dat de artillerie k*4 tradities handhaafde, terwijl behalve fe» man van de Kaapsche politie vermeld zijn) ook kleine afdeelingen van'J 5de Impenal Yeomanty en Kaapsche polio stand breiden na de paniek, die hetgr* verlaten. het S veS:i.eDn:ily »°g tet te Nadat Lord Methuen zich, tengevolge uitputting van de munitie, overgegeven kwam De la Rey aangereden. Hij beh^dSll' Lord Methnen met alle onderscheiding hoffelijkheid. Hij beval, hem naar f£|L dorp terug te brengen, onder hoede raa zf' eigen neef en begeleid door kolonel TWT send's eersten officier van gezondheid. \<vü burgers verzetten zich met bitterheid tezen de vrijlating en een troep werd uitgezonden om Methuen terug te brengen, hetgeen w. beurdeDe la Rey bleef er echter bij, dat Methuen uitgeleverd zou worden en, de tegenwerpingen van zijn burgers ten 'spijt, stelde hij twee van zijn eigen wagens ter beschikking van Methnen, die zoo te Klerks dorp aankwam. In de geheele zaak heeft De la Rey groote goedheid en menschlievend- heid getoond. In een later telegram zegt de correspondent, dat De la Reij's goedheid niet anders is dan wat officieren en manschappen, die tegen hem gevochten hebben, van hem verwachtten Ofschoon bij een schitterend krijgsman en een geboren aanvoerder is, volvoert hij zijn taai zonder bitterheid en haat tegen Engélschen Hij onderdrukt met krachtige hand buiten sporigheden van zijn burgers. Na het gerecbf waarin Von Donop's konvooi genomen vrerd' gaf De la Reij een plunderaar met de sj&nè bok en berispte commandant Liebenberg over de lafhartigheid en vreesachtigheid van zijn burgers. Na Tweebosch stond hij Methuen toe, aan zijn vrouw te seinen. In heel zijn gedrag spreidde hij al de Ouderwetsche ridderlijk heid ten toon, die zijn Hugenooten-vooronders kenmerkte. De verliezenlijst is gestegen van 82 gewon den tot 106. Er zullen er nog wel meer volgen. De Engelsche regeering schijnt niet van plan, ook een gevangenen Boerengeneraal in vrijheid te stellen in ruil voor Methnen, maar toch, zegt de Figaro, kan binnenkort een geruchtmakende daad worden verwacht van het Engelsche ministerie. Het slot van de groote jacht van Kitche ner op de Boeren vindt men hieronder en men zal zien het is geweest duI op het request, Kamp bij Kopjesstation, 11 Maart. Heden beëindigde Kitchener zijn groote drijfjacht. De operaties hadden weer plaats binnen de blokhuizenlinie Heilbron, Frank fort, Lindley, Bethlehem, Harrismith. Deta weging in deze jacht was dezelfde als van de vorige. Verschillende moeilijkheden deden zich echter voor bij deze operaties, daar de Boeren, door de vorige tochten onrustig waren. In den nacht van den 9en was er een link geformeerd tusschen Lindley en Frankfort, meest langs de Liebenbergvlei. Volgens dt beste informaties waren De Wet en Steijn ingesloten. In de nachten van den 6enen 8en trachtta de Boeren tevergeefs door de Britsche link te breken. Zij moesten onder een hevig vunt van de infanterie terugtrekken. Den 9en Maart moest de helft van Riming- ton's macht voorwaarts naar het vereenigings- punt aan de Rhenoster rivier en de Eland spruit, met het doel om de Boeren te ver hinderen een geconcentreerden aanval te doen- De geheele linie trok den lOen vooruit. Vele Boeren kropen door de Westelijke hoofdlij' en nog vóórdat de colonnes werkelijk linie waren opgerukt voor deze verrolfk brak De Wet, alle gevaar trotseergA d°°r de hoofdlinie vóórdat deze versterkt In de Kaapkolonie is het voor de Enge'- schen ook allesbehalve rozengeur en schijn. Aan de Daily Mail werd tenmk*"' gemeld De voorgenomen krijgsverrichtingen te2-' de rebellen in het Noord-Westelijke gedee1* van de Kaapkolonie zijn aanmerkelijk vertrad" door de ongelukken die onlangs zijn ove' komen aan twee konvooien, die bezig wsieï met enkele garnizoensplaatsen in die streep van voorraden te voorzien. De vijand is 'U! schen de 1500 en 2500 man sterk en sta" onder opperbevel van Maritz. Onder hen zü de beste vechtende Boeren die nog te ve staan. In de laatste weken, zegt de pondent, hebben de Boeren hun roerig"6' op verschillende plaatsen hernieuwd. Londen, 18 Maart. De Standard-correspo» dent te Pretoria geeft een beschrijving lord Methuen's nederlaag en zegtToen de Boeren op een afstand van drie mijlware plaatsten zij zich op vijf gelederen in g60^ de orde en galoppeerden recht af of achterhoede, terwijl zij gilden en hun f1, t ren zwaaiden, en door hun aanval a» man en hun getalsterkte de achter® dreigden geheel onder den voet of er door heen te rijden. Toen de vijand 1400 y verwijderd was, opende de achterhoede vuur met achtereenvolgende 6alvo's, te' de stukken veldgeschut met granaten sc"0^, De Boeren antwoordden met een hevig v en vervolgden hun galop recht op deari' hoede aan, doch terwijl hun centrum T doorrende, reden hun vleugels om de flanken. Zij drongen met den grootste" n en beslistheid door, zoo zelfs, dat ve het midden van de dekking terecht k* die den marsch der colonne beschermd®'

Schager Courant | 1902 | | pagina 10