KOST IN1T0N1NG k- o[ km Pooiaardanpeleii HOOI Sroodbakkersknaclit, SelilÉskiccIt JAAPJESPEIE», Pootaardapplet Mag 23 iaart Boerenknecht f Sw Winkelhuis Dienstbode, vast Werkman, vast Werkman, vaslWerkman, Leerling Kaastobbe, en een K A ft, een best WERKPAARD, K laverhoo Duitschland. 9 Koolzaad, PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. T. BLAUWBOER-Fijnheer P' te ADVERTENTIEJN. Margaretha Catharina, Smit. Marktberichten» Maria Geuzebroek, Eliza Groet, Trijntje Stoffel, Wordt gevraagd TE KOOP, a f 12.— per wagen, te Aartswoud. te koop, te koop, St. Maarten, Wordt gevraagdeen L. J. koggeveen, Gevraagd een gevraagd, bij li. BLOK. Gevraagd, TE KOOP: TE KOOP: een beste TE KOOPs TE KOOP, HrSiu Gevraagd, TE KOOI»: reu T B KOOP: te V a 1 k o o g- Schagen, 15 Maart 1902. Onze plaatsgenoot de heer A. v. d. Horst, heeft een schaap, dat thans in drie worpen 11 lammeren ter wereld bracht. Zeker wel een voorbeeld van zeldzame vrucht baarheid. —De tweede Volksvoordracht in dit seizoen had Vrijdagavond een talrijk publiek naar het lokaal Vader getrokken. Tot aller genoegen werd het afwisselend pro gramma afgewerkt. Wij vonden er op een vijftal nos. van onze Harmonie-kapel, die met groote zorgvuldigheid werden uitgevoerd, de fluitsolo van den heer Hulsman, begeleid door den heer Schouten, vond een bijzondere waardeering. Na de pauze werd door het kinderkoor de Operette „De Prins van Sind" uitgevoerd. Voor velen was deze opvoering nog een nieuwtje. Daar de kinderen heel lief acteerden, en de verschillende zangpartijen naar wensch tot haar recht kwamen, vond het zangspel veel bijval. De waarnemende voorz. bracht aan het slot den dank der commissie èn aan onze Kapel, èn aan den heer Roep, voor hunne belange- looze medewerking. De aanwezigen gaven door een luid hand geklap hunne instemming met deze woorden te kennen. J. H. Roggeveen, leerling onzer gemeenteschool, is toegelaten voor de afd. timmeren aan de Ambachtsschool te Alkmaar. Zeker tot veler genoegen blijft het beplanten met boomen langs de gemeente-wegen een onderwerp van aanhou dende zorg voor het Gemeentebestuur. Nog dit vooij aar hoopt men den Loeterdijk aan beide kanten te beplanten terwijl ook de weg naar het Schagerwiel eene beurt krijgt. De heer J. Smit, gasfitter alhier, is als zoodanig benoemd aan de gas fabriek te Hoorn. De Kiezerslijst voor 1902 voor onze gemeente telt 500 kiezers voor de Tweede Kamer, 499 voor Provinciale Staten en 491 voor den Gemeenteraad. Vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk 500, 497 en 486. 't Was Donderdag j. 1. eenmooi bezette markt, met Hinken handel en goede prijzen. De aanvoer van vette koeien had feitelijk niet grooter moeten zijn, want wij weten hetbij overproductie dalen de prijzen. De beste waar was al spoedig aan den man; bij de mindere qnaliteit ging dit niet zoo gauw. De aanvoer van versche kalfkoeien neemt bij de week toe. De prijzen blijven hoogwe vernamen van handelaren, dat over den afzet niet te klagen valt. Nuchtere kalveren blijven duur. Bij veel vraag voor de Engelsche markt, kan dat nog wel wat aan houden. In geen weken kwamen er zooveel schapen ter markt. In groote kudden werden ze op den mid dag naar het Zuiden gedreven, om daar weder de weiden te bevolken. De prijzen waren vast. Varkens waren hoog. Commissie-handel voor het buitenland laat in dezen zijn invloed gelden. „Tam wild", zuivel en eieren bleven vrijwel geljjk. De Zang vereeniging Euterpe geeft den 6n April een introductie-concert. Tot vice-voorzitter der vereeniging werd gekozen de heer J. Ranke. Een handelsreiziger uit Til burg, die Donderdag voor de toonbank van een neringdoende alhier werkte, zakte plot seling ineen en moest op last van den spoedig aanwezigen dokter in de woning te bed ge bracht worden. De toestand van den zieke is beterend. Paaschtentoonstelling. Woensdag zal in onze gemeente voor de 9e maal de Paaschtentoonstelling plaats heb ben. De aangiften zijn, als elk jaar, weder belangrijk. De lijst, welke hedenmiddag 4 uur is ge sloten, bevat: voor rubriek A, vet rundvee, 141 uommers; B, rijstieren, 38 nommers; C, melk- en fokvee, 30 nommersD, wolvee, 26 nommers; E, vette varkens, 20 nommers: met tezamen 60 stuks; F, pluimgedierte, 22 nommers; G, Konijnen, 3 nommers; H, ter opluistering, o. m. 30 stuks vet vee, en verder uitstallingen van landbouwmachines, -werk tuigen en -gereedschappen, id. op het gebied van zuivelbereiding, rijtuigen, zadelmakers artikelen, rijwielen, kaas enz. enz. Donderdag j.1. heeft het Be stuur der Afd. West-Friesland van de Schip- pers-vereeniging „Schuttevaer", onder voor zitterschap van den heer H. J. K. v. d. Steen, burgemeester van Spanbroek, alhier in het lokaal „de Beurs" van den heer W. Rogge veen, eene vergadering met genoodigden ge houden, ter bespreking van plannen ter verbetering der vaarwaters in West-Friesland. Van de genoodigden waren tegenwoordig de heeren H. J. Pot, burgemeester onzer ge meente, J. Koomen, burgem. van Winkel, D. Spaans, burgem. van Barsingerhorn, Jb. v. d. Stok, burgem. van Nieuwe Niedorp, C. Brinkman, burgem. van Noord-Scharwoude, A. Slot. burgem. van Broek op Langendijk en Loman, stads-architect te Alkmaar. Door den voorz. werd bij de opening der vergadering er op gewezen, in welken slech ten toestand de waterwegen van West-Fries land verkeeren en op de vele moeilijkheden, waarmede de schipperij heeft te kampen. Ook wees voorz. op de groote schade, die particulieren, gemeenten, polders en water schappen door de onvoldoende vaarwaters lijden. Met het doel, daarin de zoo noodige ver beteringen te verkrijgen, heeft het bestuur der afd. West-Friesland van de Vereeniging Schuttevaer, ook door bemiddeling van het Hoofdbestuur, reeds vroeger bij verschillende waterschappen pogingen aangewend, doch tot heden is zulks tevergeefs geweest. Bij de zich meer en meer uitbreidende mid delen van verkeer doet zich de behoefte aan goede vaarwaters steeds sterker gevoelen en daarom besloot de Afd., zich tot de Burge meesters van de belanghebbende gemeenten te wenden, met het verzoek, als hoofden dier gemeenten hun steun te willen verleenen aan deze voor West-Friesland zoo belangrijke kwestie. Het doel is, naast den steun der gemeenten, dien van de Provincie en het Rijk te verkrijgen. Bij de daarop gevolgde besprekingen werd door den heer J. v. d. Stok gewezen op de noodzakelijkheid, om een ontwerp-plan door een deskundige te laten uitwerken. Behalve de gewenschte verbeteringen, zou dit plan mede eene berekening van onkosten moeten bevatten. De heer Koomen had gehoopt, dat de aid. met een plan voor den dag zou zijn gekomen. Daar hem uit de mededeelingen echter was o-ebleken dat de afd. daartoe financiëel niet bh machte was, achtte Spreker het wenschelnk, dat de afd. bq de gemeenten om geldelijke bedragen zal aankloppen. Het gecombineerde voorstel van de heeren v. d. Stok en Koomen werd nu met alge- en eene stemmen aangenomen. Eene motie van den heer Koomen, waarin de vergadering verklaart, dat de verbetering der vaarwateren voor West-Friesland eene levenskwestie is, vond mede aller instemming. Op verzoek van den voorz., verklaarden de heeren v. d. Stok en Koomen zich bereid, het bestuur van de afd. Weet-Friesland der vereeniging „Schuttevaer" bij de voorberei ding van het te ontwerpen plan ter zijde te staan. Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling, werd de vergadering daarop door den voorz. gesloten. Ongeluk bij een huwelijksfeest. In Londen heeft een onaangenaam voorval het laatste bedrijf van een bruiloftspartij gestoord. Het feest was afgeloopen en het jonggehuw de paartje stapte in het rijtuig, dat het naar het station zou brengen, toen alle gasten zich naar het balkon spoedden om den afscheids groet toe te wuiven. Maar eensklaps zakte het heele balkon in en stortten allen, die er op stonden, naar beneden. Twee der bruilofts gasten zijn vrij ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen, de an deren liepen ook allen kwetsuren op, doch minder ernstig. Lichaamsgrootte. Het record van menschelijke lichaamsgrootte zal voorzeker te zoeken zijn geweest onder de voor-historische bewoners van Nieuw Mexico (Ver. Staten), waar onlangs in een grafplaats het geraamte werd gevonden van een dier reuzen. De lengte bedroeg niet minder dan 4 meter, de voorarm 1 meter 10 c.M. en de omtrek van de borstkas 2 meter 10 c.M. In verhouding daarmede lijken onze tegen woordige worstelkolossen, zelfs die boven de 120 kilogr., wel dwergen. Een koddige rechtszitting. Voor eenige dagen stond in Engeland een heer terecht, omdat hij een aan zijn wasch- vrouw verschuldigde som niet wilde betalen. De slechte betaler beweerde, dat zijn goed niet volgens de regelen der kunst was ge- wasschen. De rechter liet nu een waschkuip in de rechtzaal brengen en voor een talrijk publiek legde de waschvrouw uit, hoe zij het goed had gewasschen. Zij kreeg gelijk en de beschuldigde moest zijn schuld en de proces kosten betalen. De warmte op aarde. De hoogleeraar Sehubert heeft de vorige week in de vergadering der Meteorologische Vereeniging te Berlijn een voordracht gehou den over de warmte in den grond, de wateren en de lucht. Hij toonde aan, dat de verdeeling der zonnewarmte aldaar zeer uiteenloopt. In den bodem wordt het verschil in warmte, hoe dieper men komt, steeds geringer. De dagelijksche afwisseling kan niet dieper dan 1 meter worden waargenomen tot 15 meter vindt men jaarlijksche verschillendieper verandert de warmte niet meer door den in vloed van de zonnewarmte. De dagelijksche veranderingen gaan langzamer naar gelang de diepte toeneemt en evenzoo nemen hier mede de schommelingen af. Op 10 meter diepte is de temperatuur het hoogst in Janu ari, het koudst in Juli. Waarnemingen in zeewater hebben geleerd, dat de warmte naar beneden slechts weinig daalt. Zij verandert snel en is het laagst in Maart, het hoogst in September. De onder zoekingen van de luchtwarmte hebben tot andere uitkomsten geleid. De verschillen zijn vaak grootbij luchtreizen zijn op gelijke hoogte verschillen van 20 graden Celsius waargenomen. Wel daalt de warmte hoe hooger men komt, maar wegens de uitstra ling der aarde kan in den winter de lucht vlak boven den grond kouder zijn dan in hoogere lagen. Het voorjaar is betrekkelijk het koudst en dan is de warmte van den grond ook zeer veranderlijk als in Mei. Van het voorjaar tot den zomer stijgt de warmte der lucht zeer langzaam, maar zij daalt zeer snel van zomer tot herfst. Van den middag tot den vroegen ochtend straalt de bodem warmte uit in de lucht in de overige uren is het omgekeerd. In den loop van het jaar wordt de zonnewarmte, die in den zomer door den bodem is opgenomen, weder afgege ven. De nieuwste mode indeVer- eenigde Staten. De nieuwste mode is niet, hoeden van dezen of genen vorm, jassen of costumes van die of die coupe te dragen, de nieuwste mode in Amerika is zich te laten inenten. Onlangs gaf een zeer bekend persoon te Brooklyn, de heer Driscoll, een gala-diner en geïnspireerd door het veelvuldig voorkomen van pokken, had hij de aankondiging „bal" vervangen door inenting en bal. Het was een enorm succes, na het diner onderwierpen zich mannen en vrouwen aan deze operatie. De kleine wondjes werden met een stukje linnen omwonden dat weldra verborgen werd onder stukken van keurig lint. Het bal dat volgde was zeer opgewekt. De inentings-soirée's behooren nu tot den bon-ton. HOORN, 13 Maart 1902. Kleine kaas, hoogste prijs f 32.50. Commissie f 29.Middelbare f aangev. 35 stapels, wegende 18794 kilo. ALKMAAR, 14 Maart. Granen. Tarwe f7.25 a f7.35, Rogge f5.50 a t 5.62'/,, Gerst a f—id. Chev. f5.60 a f 6.—. Hivar f3.90 a f4.50 Paardenboonen f 6.30 f 6.50, Bruine id. f 6.50 a f6.75, Citroen- f9.50 a f—Witte flO.— a fll.— Kanvijzaad f 11.a Groene Erwten f 13.a f16.Grauwe f18. ENKHUIZEN, 12 Maart 1902. Karwijzaad f 10.75 a Mosterdzaad f 16.-— a 16.75. Maanzaad f 11.75 a Groene erwten f 10.50 a 12.Vale 1 15.60. af 17.50. Wijker Vale f9.50 a 11.—. Grauwe erwten f 17.25 a 18.Bruine boonen f 6.50 a f 7.50. Paardeboonen f 6.a 6.75. Gerst f 4.50 a 5.50. Haver f 3.50 a 4.25. Aangevoerd Vette Varkens f .23 a .27 per K.G. Magere Varkens f 16. a 27.Biggen f 8.a 13.Scha pen fa Konijnen f .60 a 1.30. Kippen f 0.95 a 1.50. Eieren f3.25 a 3.50 per 100 stuks. Boter f—.62' a .65 per kop, stapels kaas, f p. 50 K.G. ALKMAAR, 14 Maart. Kaas. Aange voerd 129 partijen, wegende 71.361 K.G- Kleine f 33. Commissie f 28.Middel bare f 31.Handel vlug. Ondergeieek enden betuigen hun Terstond gevra'4»,] hartelijken dank aan Familie, fiinke Buren en Vrienden, inzonderheid aan.e®n I1,B" den Heer W. Mklchior,geneeskundige, W Jl f TI 111 voor de hulp en deelneming, tijdens ja II H I de ziekte en na 't overlijden van hun W &A S in de kaasfabriek „De Hoo geliefde Dochter en Zuster. P. BLAUW BOER Sr. Oudesluis, gem. Zijpe. en Kinderen. GPVPB PUfl Winkel, 14 Maart 1902. Bevallen van een Z4IOJU, T. RAVBN-Govers. Schagen, 15 Maart 1902 Hiermede betuigen wij onzen har- t e 1 ij k e n dank aan onze Familie, goed kunnende melken, bij J v en Buren en inzonderheid aan P. BOOD der VEER, Anna-Hoeve, Koegrag en diens Echtgenoote, voor de vele bewijzen van vriendschap en liefde Uit U6 flODfl te ROOD, pgjj aan ons Zoontje betoond, w 7 S. WIT-M atertor, oj Groenveld, gem. St. Maarten. Geboren: dochter van J. BROMMER, en A. BROMMER- Hoek van Holland, 10 Maart 1902. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 12—14 Maart 1902. Geboren: Jacobus Adrianns, z. v. Jacobus Cornelis Dekker en Johanna Schouten. Agnes, d. v. Hermanus van Lint en Trijntje de Graaf. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Jan Blankman en Hermina Visscher. OverledenMaartje den Das, 56 j., echtge noote van Johannes Hendrik de Wit. Jantje Zuurbier 51 j., echtgenoote van Johannes Baars. Joseph Pagano, 10 md., zoon van Jan Pagano en Teekela Staa. SCHAGEN, 13 Maart 1902. Aangev. f 55.— a 450.— Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Mede namens de Familie, W. KLERK. Terdiek, gem N. Niedorp, 6 Maart 1902. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Broeder en Behuwd-Broeder, in den ouderdom van 43 jaren. Zwaar treft ons deze slag, doch we hopen in Gods wijzen wil te berusten. Uit aller naam, P. GROET-geb. Schager. Anna Paulowna, 13 Maart 1902. *m* Tot onze diepe smart overleed te 's-Gravendeel onze lieve Moeder en Echtgenoote in den ouderdom van ruim 60 jaar. P. DEKKER en Kinderen. Anna Paulowna, Maart 1902. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Broeder en Behuwd-broeder Jan Bootjes, in den ouderdom van 52 jaar en 2 maanden. Een langdurig, doch geduldig lijden maakte een einde aan zijn leven. Mede uit naam der familie, Jn. STRUIJF en Echtgenoote. Haringhuizen, 8 Maart 1902. |HlGi7gGngiHBliiHlPin3ffïplEnHitnnlföTPÏSBSB5^5S5^S[B5S55[[gI Den 23 Maart hopen onze geliefde ouders CJorneli» Smit en Maartje de Leeuw, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwdzoon en Kleinkind. J. de LEEUW-Smit. W. de LEEUW. M. SMIT. W. SMIT. A. SMIT. G. SMIT. Schagerwaard, Maart 1902. gevraagd, zonder bewassching, door een net persoon. Brieven aan het bureau van dit blad lett. E. Olaconiehuis-Heider. Door het huwelijk van één der tegenwoordige dienstboden wordt met half April a.s. een flinke gevrüaKd, in bovengenoemd huis, die goed kan werken en behulpzaam zijn met de wasch. Loon f 1.75 per week. f met 1 Mei of eerder, een die goed kan melken, bij Jn. KANT, te Wieringerwaard. J. L T. Groiieiiiktn, te Wierin- gerwaard, vraagt tegen 1 Mei aanstaande een die best melken kan. met dubbel woonhuis en Stal of Pakhuis, staande gfooten ge- legen te 'tZand, Zijpe, aan heï Crt Hollandsch Kanaal, in de onmiddelföu nabijheid van de aanleglaats der boot. Ie bevragen bij den eigenaar D. Kus, 't Zand, Zijpe, bij j%. i&eotcnaar, B L A D W K bij Wed. J. v. Stipriaan, te Anna Paulowna. Groenveld, bij 14. SLOT, goed kunnende melken. Brieven franco lett. G Hulppost- kantoor Barsingerhorn. of Aankomeling kan terstond geplaatst worden bij Zadelmaker en Behanger, Molenstraat, Schagen. bij C. MEIJER, Noord-Scharwoude. ongeveer 18 a 20 jaar. Een jaar vast werk. Loon naar bekwaamheid, Sint Maarten. een zoo goed al» nieuwe met blik beslagen, voor 18 kazen; Schagerbrug. bij K. KAN1, 7 jaar oud, mak in alle tuigen, eu BAKWAGEIM, draagvermogen 2000 K.G. Te bevragen bij A. BRUI N, Aartswoud. 5000 kilo harde gelegen aan het waterte bevragen bij J. W IJ N, te Nieuwe Niedorp. ongeveer JO zak vroede eu p. III. SOOO K.g. Te bevragen bij P Kreijqw Jg* 20 Paarden Veulens Stier 14 Gelde Koeien „120 71 Vette Koeien „160. 60 Kalfkoeien „130, 90 Nuchtere Kalveren 5. Schapen, (magere) 1000 Overhouders 13, 3 Bokken en Geiten 4. 22 Varkens (magere) 15, 18 Idem (vette) p.K.G. 66 Biggen 70 Konijnen f 50 Kippen 30 Eenden 280 Kilogr. Boter 250 kilogram Kaas 10000 Kipeieren 2 250 Eendeieren 3 a a a a a 50 a a .20 a .40 a .75 a ,oo a .30 a .75 a a a a 185. a 235.— a 230.- 18.- 10.— 20.— 7.— 18.— —.51 14.— 1.25 1.— 1 1.3U —.35 3.25 Dankbetuiging. Met deze betuig ik mijn harte- 1 ij ken dank aan den WEd. Heer Dr. Beeker, voor zijn onvermoeide hulp tijdens de ziekte aan mijne dierbare Echtgenoote bewezenook aan den WelEerw. Heer Ds. van Meurs. die haar aan 't ziekbed heeft bezocht en voor de troostvolle woorden, bij 't stofielijk overschot gesproken. Tevens mijn dank aan „Het Witte Kruis" en verder aan »B om met 1 Mei in dienst te treden, een te Anna Paulowna, bij Oudesluis gevorderd bij Jn. Hazebelt. Barsingerhorn. bij PBronder St Maarten. Gevraagd fnrir. jt Mede namens mijne Kinderen, ARIE STINS. 75 per 100' Pooland, Barsingerhorn, Maart 1909 om den 24steu Maart in dienst te treden, loon 5.40 per week, vrije kost en inwoning Brieven met getuigschriften franco uan K. BOL, Ceutral Molkerei Huthum bei Emmerich. Te bevragen bij S. de Jong, te Pooland, gem. Barsingerhorn KenlKe ponden Wit. Deen"1 Wit, Geel en Rood en 14 pond UIILVZ A *1* bij L. BARTEN, Stroet, Sint Maarten bij p. Wit

Schager Courant | 1902 | | pagina 2