Zondag 16 Maart 1902. 46ste Jaargang. No. 3714. DERDE BLAD. TRANSVAAL" Gemengd Nieuws. a«r cm. We hebben steeds moeten hooren: de Boe ren kunnen niet vechten op open terrein. De laatste aanval van De la Bey op de Engel- schen met het bekende verpletterende resul taat, had nu eens op open terrein plaats, waar fen kopjes waren. Dit sprookje kunnen de ngelschen nu wel voortaan achterwege laten. De la Bey is, na zijne overwinning, baas over geheel Westelijk Transvaal, van den spoorweg naar Mafeking tot de blokhuizen- linie van Klerksdorp naar Ven tersdorp en noordelijk tot de Magaliesborgen en het land ten noorden van Rustenburg. Hij zou, wan- neer hij dit wilde, Mafeking kunnen afsnijden en zelfs deze plaats of Vrijburg kunnen nemen. Verschillende andere colonnes der Engel- schen zullen verplicht zijn, door deze over winning eveneens terug te trekken, zoodat het gevolg van dit succes zeer beteekenend is. Steeds is er gezegd, en ook weer in deze dagen, dat de overwinningen der Boeren zijn te wjjten aan de slechte waakzaamheid der Engelschen. Maar de Daily Mail erkent eerlijk, dat alles het gevolg is en een onvermijde lijk uitvloeisel van den toestand waarin een groot en zegevierend leger gekomen is door de ongeschiktheid en domheid van de staats lieden, die het daarheen hebben gebracht, dus dat de toestand van het Engelsche leger hachelijk begint te worden. De verliezen zijn ook nog een weinig aan gedikt. Kitchener meldt nu gesneuveld 4 offi cieren en 38 man, gewond 10 officieren en 72 man. De Boeren schijnen hun edelmoedigheid ten top te voerenook in dit opzicht schijnen ze de wereld verbaasd te willen doen staan Generaal Methuen en Kolonel Towsend zijn in vrjjheid gesteld en zijn te Klerksdorp aan gekomen. De la Bey schijnt ze in vrijheid te hebben gesteld. Er werd in het Engelsche parlement ge vraagd, of Engeland nu ook Kritzinger in vrijheid stellen zou. De minister zweeg. In Engeland is men niet spoedig edelmoedig De kans schijnt echter voor Kritzinger niet ongunstiger te worden. Er wordt gemeld, dat Kritzinger, zonder het te vermoeden, onver wacht een vriendin heeft gekregen, die met haar invloed waarschijnlijk meer voor hem doen kan,dan iemand anders,n.1. koningin Alexandra. Van den dag af waarop Hare Majesteit vernam dat Kritzinger gevangen genomen was terwijl hij een wapenbroeder trachtte te redden, is zij levendig belang in hem gaan stellen. In officiëele kringen weet iedereen, dat de Koningin hartelijk hoopt, dat er geen krijgsraad te vinden zal zijn, die hem ter dood veroordeelt, en dat de doodstraf, mocht ze uitgesproken worden, dadelijk zal worden verzacht. De persoonlijke invloed van Hare Majesteit, die zich zelden laat gelden, is er dan des te sterker om, en het is bijna zeker, dat de doodstraf niet over den Boerenaan voerder uitgesproken zal worden. Voor De Wet schijnt de operatiën van De la Beij ook een gunstigen invloed te hebben gehad. De Wet is aan den vuist van den opperbevelhebber Kitchener ontsnapt en met hem Steijn. Zij zijn den spoorweg van Bloemfontein naar Pretoria overgetrokken ten noorden van Wolvehoek en dat is. wat de Engelsohe telegrammen er ook van zeg gen. het resultaat van de drijfjachten. Wat lcrd Kitrhenener gedurig heelt trachten te beletten in zijn drijfjachten achter De Wet, nl. het doorbreken van den Boerengeneraal naar het Westen, waar de blokhuizenlinies zwak ker zijn en verder uiteengelegen, en waar de kans om hem in te sluiten en hem zoo mo gelijk te vangen, of althans zijn troepenmacht te vernietigen, geringer is, is nu gebeurd. De Wet is uit den driehoek, waar hij twee malen zoo in het nauw werd gebracht, en is gekomen op een terrein, waar hij veel vrijer is in zijne bewegingen en waar hij de gelegen heid heeft, als dit noodig is, zich te herstel len van de vermoeienissan der laatste weken. Nu wordt het in het noordoostelijk deel van den Vrijstaat waarschijnlijk weer rustig, tot dat De Wet, als hij de gelegenheid gunstig acht, daarheen terugkeert. Het in niet de eerste maal, dat drijfjachten achter De Wet tot dit resultaat leidden. Aan de „Time6" wordt uit Brussel geseind, dat generaal BotLa Ermelo verlaten heeft en Zuidwaarts trok, terwijl hij tijdelijk De la Rey beval Kitchener's aandacht van De Wet af te leiden, wiens toestand door Botha kri tiek werd geoordeeld. Het plan is geslaagd en De Wet kan zijn troepen reorganiseeren, terwijl Botha een sterke positie ten Zuiden van Ermelo bezet hondt. Als hij aangevallen wordt door een over macht van vijanden, is hij van plan terug te trekken naar Swaziland, met welke Koningin hij een verdrag heeft gesloten in den loop van het vorige jaar, waarbij de Boerentroepen vrij door Swaziland mogen trekken. Een nieuwe drijfjacht. Londen, 14 Maart. De avondbladen ver nemen van 12 Maart uit Heilbron, dat een nieuwe groote drijfjacht Zondag werd aan gevangen van de Engelsche linie, die zich uitstrekt van Frankfort naar de rechterzijde en Lindley naar links. Vijf colonnes trokken westwaarts naar Wolvehoek op. Twee offi cieren met den muilentrein vertrokken vóór de opdrijvende troepen; zij doorzochten de Rhenosterrivier en namen negen Boeren ge vangen, die 'onder rotsen verborgen waren. Ongelukkigerwijze slaagde de hoofdmacht der Boeren onder Mentz erin te ontsnappen, door de gewone tactiek toe te passen, om groote kudden dolgemaakt vee eerst op de linie los te drijven. Bijna allen kwamen in de verwarring weg, doorbrekend ongeveer halfweg door de blokhuizen-lijn tusschen Heilbron en Wolvehoek. De drijfjacht had als gevolg de gevangenneming van vijftig man, een groot aantal stuks vee en levens middelen. Nog een B oer en o ver w inn i ng? Parijs, 14 Maart. De „Rappel" publiceert een telegram, melding makende van een groote Engelsche nederlaag, twee dagen na de gevangenneming van Lord Methuen. Er zou sprake zijn van de vernietiging van Grenfel's colonne. Bijzonderheden ontbreken. Aardbeving. )o(— Over de vreeselijke ramp, die eenigen tijd geleden Schemacha heeft getroffen, en waar over we reeds het een en ander hebben ge meld, lezen we nog „Niemand kan zich een voorstelling maken van het verschrikkelijk schouwspel, dat wij beleefd hebben en waarvan wij' nog niet ver lost zijn. Een bevolking van 30.000 menschen. zonder dak, zonder voedsel, zwerft steeds rond, niet wetende hoe aan een altijd nog dreigenden dood te ontkomenettelijko lijken zijn op één dag onder de brandende over blijfselen der gebouwen begraven. Niet één land van de onde wereld is zoo aan aardbevingen blootgesteld, als het gedeelte van Klein-Azië, waarin het nu verwoeste Schemacha gelegen was. Deze stad, 90 kilom. ten Westen van Bakou, omringd van steppen, naakte rotsen en bronnen van naphta, die zich van de Cas^ische Zee tot Tiflis uitstrek ken, was steeds in gevaar, door aardbevingen verwoest te worden. Van het jaar 1806—1869 was de stad door vijl' aardbevingen geteis terd. De geleerde Abich, die de geologie van het land bestudeerd had en in het begin der vorige eeuw een waarschuwend woord over de gevaarlijke ligging der stad gesproken had, vond geen geopend oor. Hij had ver klaard, dat de grond verraderlijk is en waar schijnlijk grooter rampen dan in de vorige jaren te wachten waren; daarom raadde hij aan, öf de stad te verlaten, óf huizen te bouwen, hecht genoeg om weerstand te bieden. Abich had gelijk, maar hij was een geleer de en men luisterde niet naar hem. De inwoners van Schemacha hadden iets anders te doen, zij hadden al zooveel aardbevingen bijgewoond en verklaarden, dat meer men schen aan allerlei ziekten gestorven waren, dan tengevolge van aardbevingen, ze gingen verder als altijd huizen te bouwen zonder cement of kalk, 'met platte, lichte daken bedekt. De Russische Regeering was wijzer, zij nam bij de aardbeving in 1849 de waarschu wing ter harte, verhet de gevaarlijke streek en verplaatste zich nanr Bakou, tot nu toe een kleine provinciestad met 6000 inwoners. Sedert is Bakou een belangrijke stad gewor den. Schemacha leed ondertusschen van de beide rampeu in 1869 en 1872 en ging voort zich uit te breiden. Den 81n Januari (volgens Russische tijdreke ning) 1902 om één uur 's namiddags, terwijl de grootste bedrijvigheid in de stad heerschte, begon de grond zich te bewegen als water dat kookt, huizen, monumenten, menschen schommelden op en neer. Het gedeelte der stad, op de helling van een berg gobouwd, werd plotseling in de hoogte geheven en draaide daarna in het rond. Dit verschrikkelijk tooneel duurde eenige minutenonder hartverscheurende kreten draaiden huizen en menschen rond, totdat onder het rollen van den donder de geheele stad begraven was. Van de zesduizend hui zen zijn slechts zeven staande gebleven. Onmiddellijk na den laatsten schok verhief zich een wolk van stof, waardoor degenen, die zich in de straten hadden kunnen redden, verblind werden. Deze sombere nacht werd hier en daar verlicht door het vreeselijk schijnsel der brandende huizen. De Tartaren hebben open haardenoveral brandde, toen de ramp uitbrak, het vuur in de woningen, dat zich nu verspreidde en alles verbrandde na weinige oogenblikken stond alles wat van Schemacha was gebleven, in lichte laaie. Men kan nog niet al de ellende berekenen, door deze ramp veroorzaakt. De stad is ver woest, en wat zal het lot worden van de onge- lukkigen, die aan den vreeselijken dood ont komen zijn Tot slot en besluit van zijn glorieuze reis, heeft Prins Heinrich in New- York ook een ongeluk beleefd, waarvan hij „bijna" het slachtoffer was geworden. Het rijtuig, waarin de prins gezeten was, hield stil voor het Duitsche Théatre. De menigte barstte los in luid gejubel. De paarden schrokken, sloegen en raakten den paal van een eereboog. De paal bezweek, de boog van takken en bloemen kwam neer op den prins en de nieuws gierigen, die het geluk gehad hadden dicht te kunnen opdringen. De prins werd geraakt door een tak. maar kreeg gelukkig zelfs geen schram in het gelaat. Van de omstanders werden er verschillende gewond. Aardbeving in Aziatisch T u r k ij e. De stad Tschangri, aan de Zwarte Zee is door hevige aardbevingen in den loop van een uur kwamen er zes voor geteisterd. Drieduizend huizen wer den vernield en twintig duizend menschen zijn zonder onderkomen. Tot dusver heeft men uit de puinhoopen honderd gewonden en vier dooden te voor schijn gehaald. Het noordel ij k gedeelte van Parijs is Maandagavond in opschudding ge bracht door een zeer hevigen brand, uitgebroken in een groot huis op den hoek van de ruo De Montmartre en de rue d'Uzès. De brand werd tegen negen uur opgemerkt in het zijdemagazijn van Brach en Blum,dat de tweede en derde verdieping van het gebouw beslaat. Er ontstond een soort paniek, en het duurde tien minuten voordat de eerste brand spuit bij de hand was. Op de eerste verdieping was een restaurant gevestigd. De vijfde werd bewoond door Mesureur. den bekenden Parijschen afgevaar digde. Er woonden nog verscheiden andere gezinnen in het huis. Toen de brand uitbrak waren nog een dertig tal mannen en vrouwen op het atelier van Brach en Blum aan het werkvoor de meesten was het al te laat om langs de trap te vluchten. De overigen liepen naar het balkon en in de verwarring sprongen er dadelijk enkelen op straateen jonge man werd daarbij zoo ernstig gekwetst, dat hij naar de Charité overgebracht moest worden. De anderen werden door de brandweer gered. Mesureur was thuis. Zijn vrouw en kin deren verschrikten zoo hevig, dat zij bijna uit het venster gesprongen warenMesureur slaagde er echter in, hen en zichzelf voor- loopig in veiligheid te brengen op het dak, waar zij later gered werden. Hij heeft bij den brand alles verloren wat hij bezat, o. m. zijn boekerij en een merkwaardige verzame ling handschriften. Een tijdlang dacht men dat een tachtigjarige dame, mevrouw Lemoine, die op de zesde verdieping woonde en reeds naar bed was gegaan, door Mesureur gered

Schager Courant | 1902 | | pagina 9