Zondag 30 Maart 1902. 46ste Jaargang No. 3718. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Binneniandsch Nieuws. RAMT. AJiEfteiiifi- LaiilmlM Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tol 's morgens 9 ure, worden A.DV F.RTENTIEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. filureau •CHAOKüf, Laan, I> 4. Uitgever 5 P. TRAPMAN. Jledewprhpr J. W 1\KE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit drie bladen. PolM mnn\ der ml Indien Duitschland de hand is geweest, die Engeland en Japan tot elkander heeft gebracht, dan heeft het daarmee een meester zet op het politieke schaakbord gedaan. Het heeft daardoor eene toenadering tus- schen Rusland en Engeland in de eerste jaren onmogelijk gemaakt. Deze aansluiting werd door velen in Duitschland gevreesd en zelfs Bismarck zocht op eene in het oog loo- pende wijze Rusland's vriendschap, om zoo doende den afstand tusschen Rusland en Engeland te bestendigen. Nu is Engeland geheel aan de welwillend heid van Duitschland overgeleverd, want indien dit zich aan de zijde van Rusland en Frankrijk mocht plaatsen, heeft Engeland zijn laatsten invloed op de Europeesche staatkunde verspeeld. Wij zouden de nieuwe politieke periode een strijd om de vriendschap van Duitschland kunnen noemen. Want het is niet alleen Engeland, dat naar Duitschland's gunst dingt, ook in Frankrijk en Rusland is eene bewe ging in deze richting duidelijk zichtbaar. In Frankrijk gevoelt men zich over het nieuwe gevolg van het Fransch-Russisch verbond bevreesd. Men ziet, dat men zich in het verre Oosten op duistere paden bevindt, die zeer gemak kelijk op een gevaarlijk terrein kunnen uit- loopen. Door in het verre Oosten naast Rusland positie te nemen, kan het in een grooten oorlog gewikkeld worden zonder dat zijn Europeesche staatkunde daarin is betrokken. 't Was niet de vrees voor Engeland en Duitschland, of voor het Drievoudig Verbond, die Frankrijk naar Rusland dreef, het was louter en alleen de stille hoop, om door Rusland, Elzas en Lotharingen te herwinnen. En nu bestaat er ruimschoots kans, dat Frankrijk zijn zonen ten krijge zal zien trekken voor eene zaak, die de natie totaal niet raakt. Het maakt de bevolking warm noch koud, of Korea aan Rusland of aan Japan behoort, noch, of Rusland in Mantsjoerije zal blijven of niet. De nieuwe staatkunde maakt de regee ring en het volk ongerust, zij vreezen door de omarming van den Russischen beer plat gedrukt te worden. Jaurès heeft de gevoelens der natie in de Petite République vertolkt, toen hij schreef, dat het eenige middel om zich van de Russische omarming los te maken, bestaat in het aanknoopen van hoffelijke en vriendelijke betrekkingen met Duitschland. In Rusland zoekt men eveneens Duitsch land vriendschappelijk voor zich te stemmen. Men gevoelt, dat, wanneer de strijd in het Oosten zal uitbreken, de houding van Duitsch land van het grootste gewicht is. Naar de zijde, waarin Duitschland dan zijn zwaard zal werpen, zal de weegschaal ten voordeele overslaan. Mèt die van Duitschland, maakt ook de staatkunde van de Vereenigde Staten een punt van bespreking in de internationale pers uit. In beginsel schaart Amerika zich aan de zijde van Engeland en Japan. De Engelsche staatkunde staat een open deur-politiek voor. Een onbelemmerde handel op alle havens van China, de verdediging des l&nds op zich te kunneu nemen. Goed beschouwd, is deze clausule der over eenkomst niets anders dan een wassen nens, daar Amerika in géén geval, 't zij met of zonder een Cubaansch leger, zoude toelaten, dat een vreemde mogendheid beslag op het eiland lag. Enfin, we zullen zien, hoe lang het zal duren totdat de laatste Amerikaansche soldaat het eiland zal hebben verlaten 't zou zeker wel een wonder zijn, zoo men te geleger tjjd geen motief tot uit- en dan weer tot afstel zou weten te vinden. De annexatie-lust is een kanker voor bijna alle rijken. Het komt ons ten minste voor, dat, door telkens opnieuw vreem de elementen met geweld tot een bestaand rijk te brengen, dit rijk door al die heterogene bestanddeelen eer in kracht zal verzwakken, dan in sterkte toenemen. Daar heeft men bijvoorbeeld Italië. Inwen dig vertoont het de meest verontrustende ziekteverschijnselen, doch in stede dat de regeering als een goed geneesheer optreedt, richt ze haar oogen naar de overzijde van de Middellandsche Zee, om daar nieuw gebied tot «ich te trekken. Bij den dag toch blijkt het meer, dat Italië een aanslag op Tripoli voor bereidt. Een bekend correspondent van een der groote Fransehe bladen geeft daarvan de volgende aanwijzingen. Het Ministerie van Oorlog heeft alle ver loven van officieren van den generalen staf ingetrokkenhet aantal officieren van gezond heid bij den zeedienst, is zonder redeneu aanmer kelijk versterkt; te Gaeta wordt een eskader geconcentreerd er is bevel gegeven, dat de lichting van 1878 onder de wapenen moet blijven de kolonels van een viertal regimen ten hebben bevel ontvangen hunne manschap pen van fezzen, d. z. roode Turksche mutsen, te voorzien. Met zooveel gegevens ligt het voor de hand, dat vooruitziende mannen een tijdperk van actie voorspellen. tarief, onder algemeene controle, dat is in korte woorden Engeland's politiek idée. Zoo ook is de wensch der Unie. Doch een te groot en sterk Japan, dat langzamerhand het ge- heele Oosten zou overheerschen, dat Amerika uit de Philippijuen zou kunnen verdrijven, dat reeds nu volgens aller meening, deD op stand op de eilanden steunt en sterkt, ligt geheel buiten de staatkundige lijn der Unie. Welk beginsel weegt nu het zwaarst bij de Unie, en wie of wat zal invloed op haar houding uitoefenen? ziedaar vragen, die met warmte besproken worden. Buiten de Oost-Aziatische kwestie hebben de Amerikaansche staatslieden nog verschei dene andere punten, die hun aandacht eischen. In de eerste plaats is nog altijd niet uit gemaakt, hoe de richting van het inter-ocea- nisch kanaal zal zijn. Daarom hebben de Staten groot belang bij den politieken toe stand van Centraal Amerika. Nu heerscht er in den laatsten tijd een geest van ver broedering tusschen de zes republieken van Midden-Amerika. In al die staten is eene aangroeiende partij, die op een staten-bond aandringt. Een politiek van gemeenschap pelijke belangen, een handelsunie metgeheele tolvrijheid en verder het behoud der binnen- landsche zelfstandigheid, dat is de wensch. Eene verhouding derhalve zooals ongeveer bij de Duitsche Staten bestaat. In Washing- Door deLandbonw- enHandels- vereeniging „Broek op Lrngendijk en Omstr." daartoe uitgenoodigd, veruaderder.Woensdagjl. te ALKMAAR met het Hoofdbestuur van gen. Vereen., afgevaardigden van „Tuinbouw" te Grootebroek, der Tuiubou w vereeniging te Anna Paulowna en van „Ons Belang"en „Nieuw Le ven" te HeerHugowaard, ten einde eene bespre king te houden over hetgeen den landbouw- vereenigingen te doen staat in zake de Duitsche toltarieven, waarmede deze streken zoozeer bedreigd worden. In korte trekken deelt de hr. Wagenaar, Voorz. van „Br. o. L.", 't doel dezer bijeen komst meê. Spr. wijst op eene vroeger te Utrecht gehouden verg., welke blijkbaar ge heel zonder resultaten is gebleven, niettegen staande toen eene commissie werd benoemd om handelend op te treden. Spr. is van oor deel, dat de landbouwers van dit gewest zelf de handen aan 't werk dienen te slaan. De Duitsche tariefcommissie toch heeft o.a. in de regeerings-voorstellen deze wijzi ging meenen te moeten voorstelleu, dat roode, witte en gele kool aan een tarief zou worden ouderworpen van 2 M. 50 Pf. per 100 KG., wat dus f 1.50 per 100 K.G. of 150 gld. per wagon van 10.000 K.G. zou worden. 'tLigt voor de hand, meent Spr., dat zulk een iuvoer- recht, te heffen door een land waarheen zoo veel van onze producten wordt gezonden, noodlottig zou zijn voor den landbouwersstand dezer streken. We hebben slechts den blik te met een matig1 richten naar Noorwegen, waarheen thans, mede tengevolge van kooge invoerrechten, hoegenaamd niets meer wordt uitgevoerd. Spr. meent, dat 't nu tijd van handelend op treden is, waar de Duitsche regeering nog uitspraak moet doen. Den afgevaardigde ter 2e Kamer, Mr. E. Fokker, is om advies gevraagd en diens schrijven wordt aan de verg. voor gelezen. Uit dit antwoord blijkt, dat Mr. E. Fokker de vrees koestert, dat de voorstellen der tarief-comm. zullen worden aangenomen, en dat pogingen onderzijds, om dit te voor komen, schipbreuk zullen lijden mede ook ten gevolge van 't feit, dat wellicht van hier te lande ingevoerde producten invoerrecht zal worden geheven. Niettemin acht Mr. E. Fokker 't gewenscht, de zaak gemeenschappe lijk te bespreken, adressen te zenden aan den Min. van Buitenl.Zaken en aan dien van Water staat, en een deputatie ter audiëntie af te vaardigen, terwijl hij zich bereid verklaart hulp en raad te verleenen zooveel in zijn vermogen is. Blijkbaar verkeeren enkele aanwezigen in de meening, dat thans reeds invoerrechten worden geheven op sluitkool. De Voorz. deelt meê, dat men v e r v o e rtarief verwart met invoer- of to ltarief. Door den hr. Brinkman wordt de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de verg. eerst uit- make, hoe men aan geld zal komen, dat toch noodig zal zijn, wil men handelend optre- ton zal men deze aansluiting minder aange- den. Meegedeeld wordt, dat „Broek op Lan naam vinden. Ook daar kent men zeer goed gendijk en omstreken", aan de afd. een cre- °e kracht van het: verdeel en heersch Dit diet zal vragen van ten hoogste 200 gld. De politieke toovermiddel gaat echter niet overal Secr. van Nieuw Leven, de heer P. Wonder Pz., op. Op verschillende manieren heeft men acht 't beter, dat elke afdeeiing als afzonder- het op Cuba willen toepassen, doch de Cu- lijk geheel wordt beschouwd in deze zaak en banen hadden tot nog toe hunne vrijheid te dat dan elke afd. en elke aangesloten veree- Iieioin in de kaart der Unie te willen spelen, niging een evenredig deel in de kosten zal \V eldra zal de dag aanbreken, dat Cuba dragen. Dit voorstel wordt geaccepteerd. Door m. e tij der zelfstandige staten opgenomen den heer Slot, Secr. van „Broek op Langendijk %™rden. en omstreken," wordt de opmerking gemaakt, ■Ai Mei aanvaardt president Palma de regee- dat de Utrechtsche Commissie nog bestaat ^mg over den Parel der Antillen. Amerika en Spr. oppert nu de vraag, of 't niet wen- an verplicht zijn, zich uit alle takken schelijk is, die commissie eerst te vragen wat ■n uu1' op het eiland terug te trekken, haar voornemen is. blnven l 'let en'ie'e havensteden mogen Anderen achten 't gewenscht de zaak zelf miïiÜHteU'i C°t Z°° dat de Cubaan- aan te pakken. voldoende geoefend is (na zelfDa Voorz. vraagtzullen we trackten een van Alleen provinciale beweging in 't leven te roepen, of zullen we 't arbeidsveld nog verder uit strekken De heer Bont (Tu.n'oouw te Grootebroek) vraagt, of roode, witte en gele kool als versche groente zal worden beschouwd, ja, dan neen. Men vermoedt van niet, aange zien deze door de tarief-comm. bij name genoemd zijn om te worden belast met 2 M. 50 Pf. Toch vindt men 't gewenscht, onzen consul te Berlijn te vragen, in hoeverre wel licht sluitkool als versche groente zal kun nen worden ingevoerd. De Voorz. herhaalt zijn vraag, of men zich tot Noord-Holl. zal bepalen met deze bewe ging- Algemeen acht men dit gewenscht, doch tevens wordt op voorstel van den hr. Wonder de wenschelijkheid uitgesproken, dat vereeni- gingen buiten N. Holl. in kennis worden gesteld met ons optreden. Voorz. vraagtzullen we nog meerdere vereenigingen uitnoodigen tot medewerking. De hr. Brugman (Voorz. Nieuw Leven) zou de bewegiug zoo algemeen mogelijk willen maken, opdat er gehandeld kan worden na mens zeer velen. Thans verneemt de verg., dat door „Br. op L. en Omstr." reeds in een voorvergadering is besloten tot adresseering. De hr. Brugman verwijst naar de oproe ping voor deze verg. en meent, dat de uit- noodigende vereeniging dan toch wat ver gegaan is. De zaak wordt dan nu feitelijk zoo „Broek op L. en omstr." adresseert, en andere vereenigingen betuigen adhesie. Maar dan behoefde er, naar Spr.'s oordeel, geen verg. te worden uitgeschreven. De zaken hadden dan even goed per correspondentie geregeld kunnen worden. Spr. wenscht de zaak om te keeren. Zoo veel vereenigingen mogelijk wor den tot samenwerking uitgenoodigd en namens al die vereenigingen treedt een te benoemen commissie handelend op. Een levendig debat ontstaat over deze kwestie, waarbij sommigen zioh verklaren voor werkdadig optreden dezer vergade ring, anderen voor gemeenschappelijk overleg met andere vereenigingen. De heer Zeeman (afd. Zuid-Scharwoude) o.a. meent, dat uit-,tel niet gewenscht is, tenzij de heer Brugman van oordeel is, dat op een nieuwe vergadering wellicht andere en meer doeltreffende maatregelen ter tafel mochten worden gebracht. De heer Brugman acht dit nog niet zoo onmogelijk. Om iets te noemen, zegt spr., zou bij onze regeering er op kunnen worden aangedrongen, dat zij, bij haar pogingen om de Duitsche regeering te bewegen tot de niet-invoering van rechten op kool etc., harer zijds de verzekering geeft, dat van haar niet te wachten zijn invoerrechten op granen b.v. De heer Slot (burgemeester van Broek op Langendijk) zou alvast eene commissie willen benoemen voor de samenstelling van een adres, en zou daarvoor naast 't dagelij ksch bestuur aangewezen willen zien de heeren Bont, Brugman en Brands (Anna Paulowna.) De heer Bont acht 't gewenscht, de commissie samen te stellen uit afgevaardigden uit deze omgevingde heer Brands stelt voor, de samenstelling van 't adres aan 't Hoofdbestuur van „Broek en Omstreken" op te dragen, wat door de vergadering wordt goedgevonden. Inmiddels waren vele vereenigingen en personen genoemd, die een uitnoodiging zou den ontvaugen voor de vergadering, te houden op Woensdag 9 April, te 12 uur, in 't café „Central" te Alkmaar, in welke vergadering 't concept-adres zal worden behandeld en een commissie zal worden gekozen ter uitvoering van te nemen besluiten, enz. Na eenig debat over den inhoud van 't adres en 't recht om wijzigingen daarin voor te stellen, wordt door den heer Slot (burge meester van Broek op Langendijk) voorgesteld in het concept-adres als hoofdinhoud alleen op te nemen het verzoek aan de Regeering, om bij Duitschland aan te dringen op niet- invoering van 't tarief, zooals dat door de tarief-commissie is voorgesteld. Door den heer Brands wordt een woord van hulde gebracht aan 't Hoofdbestuur van „Broek op Langendijk en Omstreken", wat warme instemming vindt. Daarna wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. In eene buitengewone ver gadering van de Afdeeiing Zijpe der N.-H. Vereen. „Het Witte Kruis,hield j.1. Dinsdag de heer J. H. Blankstein, arts te 'tZand, in de zaal van den heer J. Tuinman teSCHAGERBRUG eene lezing over: „Hoe verlengen we ons leven en verhoogen we ons levensgenot". Doet dit onderwerp denken aan dat van de zoo verdienstelijke rede van prof. Pel, en memoreerde de heer Blankstein uit den aard der zaak eenige zaken, welke ook in die rede voorkomen, toch bewoog de spreker zich op zijne wijze over 't uitgebreide veld der hygiëne en gaf daarvan in compacten vorm een overzicht, dat met belangstelling werd aangehoord en veel nuttige wenken bevatte, die door een ieder verdienen over wogen en ter harte genomen te worden. Spreker stelde in 't licht, dat er was eene openbare en persoonlijke hygiëne-; hoe de laatste bij verschillende volken in de oudheid voorkwam, doch dat de eerste, de zorg voor 't volk, den stam, slechts schaars werd toe gepast, en dat dit tengevolge heeft gehad, dat de volken der oudheid zijn ten onder gegaan. Voor het Joodsche volk had Mozes echter een uitstekende hygiënische wetgeving gemaakt en daardoor had dit volk onder al zijne lotswisselingen, niettegenstaande het over de heele aarde verspreid was, zich staande weten te hondenhad dit Dauertype 't minst te lijden van de pest en andere volksziekten, welke in de Middeleeuwen de Europeesche stammen decimeerdenbleek het door zijne spijs- en reinigingswetten daar tegen beter beschut te zijn, dan de andere door hunne processies, reliquieën en teertonnen. Zoo hebben ook de hygiënische voorschriften en wetten voor 't geheele volk. de Chineezen, de Hindoes bewaard. Die Mozaïsche en andere wet'en schreven voor: matigheid, reinheid, beperking in alcoholische dranken, van 't vleeschgebruik, arbeid, rust, (denk aan 't tweede gebod); bevatten voorschriften omtrent 't huwelijks- en geslachtsleven. Dat alles verhoogde het weerstandsvermogen. In Euro pa kwam men eerst laat tot het inzicht, hoe noodig het is, voor de openbare gezondheid te waken. In Edinburg werd eerst in- 1750 verboden, de uitwerpselen op straat te werpen. Nu begint men eerst meer en meer te be grijpen, dat de beoefening der sociale hygiëne is eene dringende eisch van zelfbehoud voor den staat. Het kostbaarste kapitaal der ge meenschap is de mensch. Minder ziekte en sterfte beteekent niet alleen minder ellende en droefenis, meer geluk, ook meer volks rijkdom. Franklin zei: „Public health is public wealth". De typheuze koorts kost den Ver eenigde Staten jaarlijks 156 millioen gulden. En wat de hygiëne tegen zulke infectie ziekten vermag, zien we te Berlijn. Van '51—"60 stierven te Berlijn 38.8 per 1U00 aan typhus; van '81'90, 7.13 per duizend. Een der groote vraagstukken is het alcohol vraagstuk. Alcohol prikkelt eerst, verlamt daarna, het bevordert zenuwziekten, idiotisme, krankzinnigheid, ontneemt de geestkracht, verdooft het zedelijk geweten, zie Engeland Daarom: koning Alcohol moet onttroond. Het geld. dat wij jaarlijks uitgeven voor de 3.200.000 emmers jenever (een emmer is 12 liter), die we opdrinken, en dat is 70 gld. per gezin, kan beter besteed worden, o.a. aan degelijker opvoeding der kinderen. Maar hoe? Geheelonthouding is raadzaam voor hem. die zich zwak gevoelt, voor kinderen, jonge personen. Maar een mensch moet alles kun nen, niets moeten en daarom de matigheid betrachten. Zorg voor 't maathouden en voor arbeid, voor gepaste ontspanning. Hierna behandelde de spreker de persoon lijke hygiëne. De menschen willen gaarne gezond zijn, maar de eenvoudigste middelen zijn hun onbekend, of worden niet in acht genomen. Men neemt zijn toevlucht tot kwakzalvers, amuletten, reliquieën, en als de brand uitslaat, tot den brandweerman, den dokter. Men beoefent een verkeerde zuinig heid. Sterfte en ziekte kosten veelze te voorkomen is niet duur. Wie zich slecht voedt, zorgt voor den apotheker, den dokter. Voor het vee de veearts voor vrouw en kind huismiddeltjes. Genot en mode maken de spijzen en kleeding onnatuurlijk, schadelijk. Corsetten draagt menzuiver water drinkt men nietwasschen doet men de melk, maar de boer wascht zich niet. Zindelijk héét men, 'tis schijn. Om de zuiverheid der lucht, de reinheid des lichaams, des bodems, van de slooten denkt men niet. Wie geen goed gebit heeft, moet naar den tandarts, 't beste tegen i vele maagkwalen. Verder zorge men voor arbeid, en behoor- lijke rust en ontspanning. Een goed humeur en een blijmoedige levensopvatting zijn de beste voorwaarden om 't leven te verlengen, 't levensgenot te verhoogen. Sport worde beoefend, maar niet overdreven men doe 't in de frissche lucht en houde maat. De moeders moeten zelf hun kinderen zoogen. Koemelk is een uitscheidingsproduct, dat vele vergiften bevatten kan, die er door koken niet uit zijn te verwijderen. Kunstmatige voedingsmid delen passen niet aan 't eigenaardige, 't indi- viduëele van ieders organisme. De moeder melk weL De groote kindersterfte js een enorm kapitaalsverlies en hangt samen met de slechte voeding. Men stelle schoolartsen aan, houde de omgeving en de school zelve rein, zorge voor ventilatie, goede banken, goed licht. Vele ziekten ontstaan in de schoot. Men overladeook niet de jonge hersens met allerlei wetenswaardigheden. Het kind worde niet verwijfd opgevoed. Men sterke den wil, men kweeke bij hem het altruïsme aan. Spreker eindigde zjjn leerrijke rede, die door de aanwezige dames en heeren een 50-tal met de meeste belangstelling werd gevolgd, met den wensch, dat de lauwheid op 'c gebied der gezondheid moge wijken in Nederland, en vooral in onze omgeving. De heer Van Calcar sloot daarna de ver gadering met een hartelijk woord van dank aan den spreker voor den arbeid, dien hij zich getroost had en de vele nuttige wenken, en met den wensch, dat een ieder ter harte moge nemen, wat heden avond onder 'toog was gebrachthet zou ons zeiven en onze omgeving rijke winsten opleveren. De laatste les in dit seizoen van den landbonweursus te NIEUWE NIE- DORP Woensdagavond 1.1. werd bijge woond door de heeren W. C. Visser, J. van der Stok, N. Loder, J. H. Berkenbosch en door den landbouwleeraar te Schagen, den heer C. Nobel. De leerlingen Joh. v. d. Molen, H. de Vries, R. Mijts, T. Meuleveld. S. Groot en P. Heddes werden door den leeraar.den heer J. deVries Az., ondervraagd in: plantkunde, dierkunde w.o. veevoeding), bemestingsleer, organische schei kunde, grondverbetering en grondbewerkiug. De heeren volgden de les met genoegen. Het voornemen bestaat, aan H. M. de Koningin toestemming te verzoeken, om den cursus die al twee winters geduurd heeft nog met 1 jaar te mogen verlengen. AARTSWOUD. De heer K. C Drost alhier, machinist aan het s'oomg-inaal vanGeestmerambaeht. is benoemd tot opzichter bjj de Provincie N.-Holland. De groentenhandel aan den LANGEDIJK is de laatste dagen niet bijzon der levendig, trouwens de hoeveelheid kool is ook al aardig geslouken, al zijn er bonwers, die nog hun schuur vol hebben. Het gebeurde, dat er de laatste week niet meer dan 3 a 4 wagons per dag werden verzonden. De prijzen zijn ook eer dalende dan rijzende. Vooral is dit het geval met de witte kool, waarnaar nagenoeg geen vraag is. De hoeveelheid witte kool was dit jaar bijzon der grootde bouwers, geen aanvraag krij gende, geven dit product „te vracht" meê en moeten tevreden zijn met den prijs, welke ervoor wordt gemaakt. Een uitvoerig adres, dat toch onvoldoende was. Uit LAREN (Gooi land) werd eeue briefkaart per post verzon den met het volgende adres „Aan den beminde van mijn zuster, die te Amsterdam op een kamer woont met een student en een hond, achter mijn broer in de Helmerstraat". De postbeambten mogen scherpzinnig zijn in het opsporen van onduidelijke adressen, dit maal was hun zoeken zonder resnltaat en de briefkaart is als „onbestelbaar" teruggekomen. (U. D.) Kindermoord te MEPPEL. Op 10 December des vorigen jaars werd onder Oosterbeek op de bazaltglooiïng van den Rijn, naast de spoorwegbrug, een kistje gevonden waarin het lijkje van een pasgebo ren kind. Later is gebleken dat de moordenaar was een gehuwd politieagent te Meppel, de vader van het kind, die het kistje uit den trein had geworpen. Voor de Rechtbank te Assen is deze zaak behandeld. De dader hoorde 15 jaar gevan genisstraf tegen zich eischen. De verde diger betoogde dat bekl. in een toestand van momenteele krankzinnigheid had gehandeld. Brand te ALKMAAR. Donderdagmorgen geraakte door onbekende oorzaak de mooie boerenplaats van den heer D. Jz. Govers aan den Steeweg te Alkmaar in brand. Snel sloegen de vlammen om zich heen, zoodat in een minimum van tijd huis en inboedel waren vernield. Niets dan het vee werd gered. Een koe echter kwam in de vlammen om en een heeft door den brand zwaar gele den. Dank zij het krachtig optreden der brand weer, werden de belendende perceelen gespaard. De heer Govers was uitstedig. Voor de betrekking van Secre taris bij het bestuur van den polder Waard en Groet hebben zich 6 sollicitanten aangegeven. Uitslag der verkooping, door den Notaris Backx den 26en te ANNA PAU LOWNA gehouden Woonhuis met boetje, erf en weiland, groot 28 aren en 99 centiaren, kooper de heer C. Hollander te Anna Pau lowna voor f 1270. Woonhuis met erf en drie perceelen best weiland, groot 2.45.50 H.A., kooper de heer R. Schouwvlieger te Anna Paulowna voor f 2035. In de cellulaire gevangenis te BREDA is op het oogenblik geen plaatsje onbezet. Zij, die daar nog eenigen tijd moeten doorbrengen, worden elders in een gevange nis gesloten, of moeten wachten op „betere tijden". Schipbreuk op de Zuiderzee. Dinsdagavond, kort na zonsondergang 't woei toen nog met vervaarlijke vlagen was de Marker Klaas van Altena met zijn vaartuig op de Zuiderzee, beoosten het eiland Marken, toen onverwacht, door een hevigen rukwind, de mast werd overboord geslagen. Gedurende den heelen nacht bleef het vaar tuig daar in hulpeloozen en schier hopeloozen toestand voor anker liggen. Slechts door aan houdend pompen slaagden de opvarenden er in, het schip boven water te houden. Na den hangen nacht kwam gelukkig red ding. Woensdagmorgen, tegen achten, toen de schipbreukelingen haagt te uitgeput waren om nog aan de pompen te werken, werd het gevaar waariu zij verkeerden opgemerkt aan boord van de Apeldoornsche boot, die, op weg naar Amsterdam, dicht voorbij de plek des onheils kwam. De kapitein van die boot, de heer Van 't Ende, liet bijdraaien, redde de visschers en nam het vaartuig op sleeptouw meê naar Amsterdam. De heer Van Altena was een en al dank baarheid voor de liefderijke wijze waarop men hem behandeld had en voor de royale manier waarop zijn schip door den kapitein van de Apeldoornsche boot naar Amsterdam was gebracht, zonder dat er ook maar een cent vergoeding voor werd gevraagd. Wraak. Zekere M., manden maker te VLIJMEN, had verzuimd een paard in de belasting aan te gevenen weldra prijkte M.'s naam in het bekeuringsboekje van een kommies van 's rijks belasting. Het schijnt, dat M. zijn buurman v. E., evenals M. aan den Voordijk woonachtig, verdacht in die bekeuring de hand te heb ben gehad, waarom hij zich op v. E. wreken wilde. Toen Zondag v. E. met een paar buren iu zijn woning zat, werd er met knuppels op deuren en ramen geslagen en gegooid daar zulks geruimen tijd aanhield, ontgren delde v. E. de deur en begaf zich naar buiten. Dit was het sein, om v. E. aan te vallen. De ongelukkige werd getrapt en met messen mishandeld. Niet minder dan vjjf groote steken of sneden werden hem toegebracht. Een steek in den mg wordt als hoogst ge vaarlijk beschouwd. De m irechaussee uit 's-Bosch, spoedig ge waarschuwd, stelde aanstonds een onderzoek in m>'t er gevolg, dat geboeid gevankelijk u.iar D u i xv n werden overgebracht genoem de M., diens twee ZoouS en zékere K.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1