INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIE* Engeltje Dekker, Behang m Handen, I Marktberichten? „110— „160— „120— Ondertrouwd; ARNOLDUS DELVER en DIEUWERTJE DEUTEKOM- Schagen, 28 Maart 1902. Heden overleed, na een 1*D? durig doch geduldig lijden van Dj1® twee jaar, mijn innig geliefde Moede Echtgenoote van Teünis Kuipen 11 den ouderdom van 76 jaar. Zij, die de overledene gekend he ben, zullen weten, dat ik in haar e» trouwe en zorgzame moeder ver# Haar diepbedroefde Dochter, GRIETJE KUIPER Wed J Tuin®4 Wieringerwaard, 25 Maart 1902^, Ontvangen de nieuwste stalen vo0t van de mooiste patronen, goedkoop* zoowel als fijne ye. Vraag stalenboeken op zicht, ring franco binnen 1 a 2 dagen- p. i bap^Al Laan, ANNA PAULOWNA. Woensdagavond had het tweede en laatste Volksnut in dit seizoen plaats. Do groote zaal van Veerburg was weder geheel bezet en dit is natuurlijk een bewijs, dat dergelijke bijeenkomsten in den smaak vallen. De v oor- zitter, de heer Van Wijk, heette de bezoekers welkom en opende met den wensch van een gezelligen avond de vergadering Daarna deed de Harmonie een paar nummers hooren, en toen kreeg de heer an den Berg he woord voor een lezing. Deze las voor een verhaal van Haverschmidt, getiteld „Op een Donderdagavond." Vervolgens werden licht beelden vertoond, welke voorstellingen gaven van gebouwen, personen, planten enz., uit onze Oost. De verklaring geschiedde door den heer Raap. De heer JNenvel gaf een zangnommer ten beste met piano-begeleiding. Komische bijdragen werden geleverd door den beer Van Gorkom met Een probaat middel van J. van Maurikdoor den heer Raap met een paar plastische scènes in eene vergadering van eene commissie tot wering van schoolverzuim, en door den heer Van Wijk metEen dag oppassen, schets in Betuwsch dialect. Over bodig te vermelden, dat de Harmonie telkens afwisselend voor het muzikaal gedeelte zorgde. 't Was reeds na middernacht, toen de Voorzitter, ofschoon het nog niet aan stof ontbrak, de vergadering sloot met hartelijken dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen. Het publiek gaf door luide instemmingen te kennen, dat I het genoten had. Van hoogst betrouwbare zijde, meldt het Haagsche Dagblad, gewerd ons de heugelijke tijding, waarvan men in gezagheb bende kringen geen geheim meer maakt, dat H. M. de Koningin zich in belangwekkende omstandigheden bevindt. De gewichtige gebeurtenis zou in Septem ber worden tegemoet gezien. Sproken. Uit HATER s c h r ij f t men aan de Geld. Eenige avonden lang zijn de bewoners van het gehucht „Hulsen" verontrust geworden door de verschijning van een zeldzaam iets. Een licht dook ter plaatse, waar vroeger het wijdvermaarde kasteel van Hulsen stond, op en zweefde over velden en weiden tot het om circa elf uur weer verdween. lederen avond lokte het meer toeschouwers met bange harten, die telkens vreemdere verkla ringen vonden. De eene buurvrouw beweerde, het was een „dwaallicht", dat notabene ge doopt moest worden een ander wilde, dat het de geest was van een ond ridder, die, geen rust in zijn graf kunnende vinden, op zijn voormalig riddergoed kwam spoken. Kort en goed het was er niet „richtig" totdat een koene durfal ontdekte, dat daar alle avonden twee of drie mannen met een lichtbak kwamen om vogels te vangen. En nu is het met spoken gedaan Een dure patrijs. In het laatst van Februari vonden twee spoorweg arbeiders nabij het station Buitenpost twee patrijzen, die zich hadden doodgevlogen tegen de telegraafdraden. Ieder nam er een mede. De eene arbeider vertelde argeloos later in den trein, welk gelukje hij dien dag gehad had en vertoonde het corpus delicti. Twee marechaussees in politiek, in den trein aan wezig, verbaliseerden den arbeider wegens het vervoer van wild in gesloten jachttijd. De zaak heeft nu gediend. De beide mare chaussees moesten daarvoor uit Assen komen, kregen ieder f 7 getuigengeld, terwijl tegen den arbeider f 1 boete of 1 dag hechtenis geëischt werd. Die doodgevlogen patrijs kost dus het Rijk nog al een aardig sommetje. Een der ou d ste r echex cheu r s te AMSTERDAM deed, aldus verhaalt het Hbl., zijn ronde op het Amstelveld en zag een bekend inbreker, die met de meeste aandacht de uitstalling naging, waar ijzerwerk te koop lag. Gekocht werd een vijl, splinternieuw en goed gehard. Natuurlijk volgde de rechercheur den man eenigen tijdde „oude bekende" zag, dat hij werd achtervolgd, en nu zou men denken dat hij het hazenpad koos. Integendeel. Hij hield den pas in en wachtte den rechercheur op. „Dag, meneer Peeters", klonk het opgewekt uit den mond van den recidivist. „Kijk hier eens, een mooi stuk werk, duur, maar het zal zijn geld wel opbrengen". Den rechercheur bleef natuurlijk niets over als den grijpvogel een eindweegs na te gaan. maar toen moest hij hem weer laten glippen. Recht voor ieder. Uit DELFT wordt het volgende gemeld, ten bewijze dat ook voor mindere militairen gerechtigheid bestaat. De soldaat v. d. L., van het 4de regiment inf., had zich over eene straf van 14 dagen politiekamer, hem opgelegd door zijn kapitein compagnie-commandant, naar aanleiding van 't rapport van een luitenant, bij den overste bataljons-commandant beklaagd. Die bat.-comm. vond de klacht van genoem den soldaat ongegrond en hechtte slechte waarde aan de opgaaf van den luitenant om trent de toedracht van eene begane discipli naire overtreding door v. d. L., waarom hij laatstgenoemde wegens ODgegrond reclameeren met twee dagen provoost strafte. Daarop beklaagde v. d. L. zich bjj den Krijgsraad te 's-Gravenhage. Na een langdurig onderzoek en het hooren van een groot aantal getuigen, heeft die krijgsraad de reclame gegrond en rechtmatig en de straf onverdiend bevonden en tot betering van klagers geleden ongelijk gelast, dat zoowel de straf van den compagnies- als bataljons commandant op klagers strafregister zouden worden doorgehaald. De kapitein-compagnies-commandant had den klager gestraft met de mutatie „bij het onderzoek den kapitein voorgelogen", omdat hij had volgehouden dat de luitenant zich had vergist en hij bij een militairen marsch niet was achtergebleven en zijn rot zelfs niet had verlaten, doch even uit het gelid was gegaan om op het trottoir zijn broekspijpen neer te slaan. echter wel bekeken worden. Schapen gaan bij de week iets vooruit. De handel was vrij opgewekt, zoodat vrijwel de geheele aanvoer verkocht werd. Een paar hokken gingen zelfs voor de vierde maal over. Dat teekent. Var kens blijven prijshoudend duur. In de verdere marktprodncten kwam weinig verandering. Een tweetal paarden bekwa men Donderdag in onze gemeente ernstige wonden. Het paard van mej. de wed. Kaan te Wieringerwaard was gestald bij den heer L. alhier. Het schijnt, dat dit paard op een ge geven oogenblik druk bezig was, zich te verhangen. Een der stalknechts sneed daarop haastig het om den hals gesnoerde touw door. Door een onverwachte beweging van het paard verwondde dit zich zeer ernstig aan den nek. Aan den Lagedijk had de heer van K.oe- gras het ongeluk, met kar en paard van den Westfrieschen Dijk te tuimelen. De heer N. kwam er bij dit ongeval wonderwel af, doch het paard kreeg eene ernstige wonde in de dij. Beide beesten werden terstond onder be handeling van den heer G. Muijs gesteld, die op den avond van dien dag de hoop koes terde, ze beiden te behouden. De heer C. F. Leeger, politie agent alhier, heeft ontslag uit zijn betrekking aangevraagd, om zich metterwoon in Den Helder te vestigen. Donderdagavond vergaderde in 't lokaal van den heer J. Vader Az. de afdeeling Schagen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering was voornamelijk belegd ter behandeling van de punten van beschrij ving voor de Algemeene Vergadering, die evenwel weinig aanleiding tot bespreking gaven en werd den afgevaardigden alleen een opdracht gegeven over de inrichting van het Jaarboekjeverder een vrij mandaat. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Nobel en C. A. J. M. de Gier. Schagen, 29 Maart 1902. Wie zich, zooals wij, Donder dag te midden van koopers en verkoopers had bevonden, zou meermalen de opmerking hebben kunDen maken, dat er heel wat takt noodig is, om op de voordeeligste wijze zijn inkoop te doen, of zijn waar aan den man te bren gen. Voor een goed kooper of handelaar zijn werkelijk bijzondere eigenschappen noodig. Deze eigenschappen komen voornamelijk uit,als de markt trekkend is, zooals Donderdag het geval was. Dat er voor vette koeien niet de bekende kooplust bestond, ligt voor de hand; t zit overal nog vol met Paaschvleesch. Gelde- koeien waren trekkend duur. Kalfkoeien heb- ben voornamelijk met hooigebrek te kampen. Oök was de voprraad Donderdag te groot W aar de keuze zeer groot was, moest de handel wel traag zijn. De aangevoerde collectie mocht Den Helder, 25 Maart 1902. WelEd. Heer Ingevolge uw verslag in de Schager Courant d.d. 13 Maart over een Concert van het Ondersteuningsfonds „Ons Belang", te Nieuwe Niedorp, deel ik U mede, dat na de uit voering ons geen tijd overschoot om kalm te kunnen afrekenen met den looper der inteekenlijst, wat was aangenomen tegen 10 van hetgeen hij op de lijst zou krijgen aan inteekenaren. Zoodoende is hem f 1.50 ter hand gesteld, waarop de looper (de heer Pool) ten antwoord gaf, recht te hebben op f6.00. Wij gaven den man te kennen, dat wij haast hadden, teneinde de aansluiting niet te mis sen met den laatsten trein, en namen de lijst mede. Hierop volgde een verslag over de gen. uitvoering van U, waarin U zonder eenige inlichtingen of eenig onderzoek in de richting van ons, ons als weinig karaktervol qualifi- ceerde. Op een algemeene vergadering van beveng. fonds is de lijst onderzocht en nu bleek, dat op de lijst was geteekend voor 76 kaarten, ergo had de heer Pool op niet meer geld recht dan 10% van 76 maal 50 is 3800, dus f3.80. Hij had reeds, zoo u bekend is, fl.50 ont vangen, dus bleven wij nog f 2.30 schuldig,welk bedrag door ons aan den heer Pool verzonden is. Wij vertrouwen, nu U met de geheele zaak op de hoogte is, U het zich als een plicht zal rekenen, ons in deze te rehabiliteeren en ons daardoor de volheid van uw karakter te toonen. Beleefd verzoeken wij U ons zulk een exemplaar der Courant te willen zenden. In afwachting heb ik de eer mij namens het Bestuur te noemen, UEd. dw. dienaar, H. C. KOEK, Secretaris „O. B." Geachte Heer Redacteur! Bovenstaand schrijven, gisteren door mij ontvangen, verzoek ik U beleefd, in zijn ge heel te willen opnemen. Zooals U wellicht U zult herinneren, schreef ik aan het slot van mijn berichtje over de uitvoering op 9 Maart alhier, dat de heeren waarschijnlijk meer publiek verwacht hadden, maar dat dit voor hen geen reden mocht zijn, om iemand, dien zij dagen en dagen hadden laten loopen en allerlei werk doen, met f 1.50 af te sche pen. Als ik mij niet vergis, schreef ik daar bij „Zooiets toont weinig karakter." Nu verlangen de heeren, dat ik in 't open baar die uitdrukking herroepen en hen „reha biliteeren" zal. Ik ben daartoe nog niet bereid, maar het is, dunkt me, niet noodig, dat de goede naam van het gezelschap ge schonden blijft totdat het mij zal behagen, hen in eere te herstellen. Als het publiek, door opneming van hun schrijven, ook „met de geheele zaak op de hoogte is", dan kan het zelf oordeelen en hebben de heeren aan mijn bewijs van goed gedrag geen behoefte. De redenen, waarom ik nog geen vrijheid vind, mijne woorden van toen te herroepen, zijn de volgende le. Hebben de heeren een aanvullings- belooning gezonden, nadat hunne handel wijze ter kermis van het publiek was ge bracht zelfs sterkt hun schrijven mij in de meening, dat het later gezonden bedrag naar aanleiding van de slotwoorden van het verslagje is overgemaakt. Het blijft dus altijd de vraag, of de heeren ook zonder die slotwoorden „de volheid van hun karakter" getoond zouden hebben. B e w ij s daarvan hebben ze geenszins gegeven. 2e. Moeten de heeren me niet trachten wijs te maken, dat er tijdens het concert voor den bureaulist geen gelegenheid was, om met Pool af te rekenen. Toen reeds wist hij (de bureaulist), dat er op de lijst voor 76 kaarten was geteekend. Waarom toen in haast f 1.60 betaald Dat bedrag hield toch immers nergens verband meê Betaling van de 16. die Pool verlangde, kostte toch niet meer tijd, dan die van f 1.60 En als er werkelijk op dat oogenblik geen tijd was, waarom dan niet aan één der 4 of 5 collega's, die na bleven om voor 't bal te spelen, opgedragen, om met Pool af te rekenen 3e. Zou Pool voor het loopen met de lijst 10% van de verkochte kaarten hebben. De f3.80 die hij nu heeft ontvangen, is dus de belooning daar voor. Maar ik behoef den heeren toch zeker niet te vertellen, dat zij Pool de heele week vóór het concert nage noeg dag aan dag hebben laten loopen met programma's en aanplakbiljetten, voor welke laatste hij nog f 0.36 aanplakloon aan de boden van N. Niedorp en Winkel heeft moeten betalen En dat hij de lessenaars die de heeren gebruikten, met een handkar heeft gehaald en weggebracht, en den geheelen concert-avond van dienst geweest is aan 't bureau. Moeten al d i e dingen niet betaald worden Heusch, mijneheeren, een ander dan Pool zou alleen daarvoor f6.— in reke ning gebracht hebben. Wanneer de heeren aan hunne verplichting willen voldoen, moeten ze Pool dat bedrag alsnog overmakendat is m ij n e meening. Als de heeren gemeend hebben, dat ze met die(n) goeiein) en in hunne oogen wel „sulli- ge(n)" Pool konden doen wat ze wilden, dan hebben ze buiten den waard (in dit geval buiten den verslaggever) gerekend.We weten hier in N. Niedorp de Heldersche muziek uitstekend te waardeerenals de heeren weer komen willen, ze kunnen overtuigd zijn van een volle zaalmaar we laten ons hier van niemand oprollen. U, mijnheer de redacteur, dank zeggend voor de plaatsing, DE VERSLAGGEVER van N. Niedorp. N. Niedorp, 28 Maart 1902. Bond voor Staatspensionneerine. Mijnheer de Redacteur! Mag ik met een paar woorden nog even de aandacht vestigen op de aanstaanden Woensdag door den beer Vis te houden lezing over „StaatspeDsionreering" Ik wilde er dan alleen met Dadruk op wijzen, dat deze Bond geen politieke partij is, maar een Bond, die bet tot stand komen eener Wet beoogt, waarbij aan alle Neder landers, zoowel mannen als vrouwen, op een bepaalden leeftijd recht op eeo Staatspensioen wordt toegekend. Geen een of twee ot drieduizend gulden per jaar, maar een pensioentje dat voor ouden van dagen voldoende is, om van een onaihankelijken, rustigen ouden dag te kunnen genieten, b.v. f 2.60 per week en per persoon, dus voor een oud paartje f6.Met zoo'n pensioentje kan men uatuurljjk geen kasteel bewonen, maar behoeft men toch ook niet te gaan bedelen, of in een armhuis. En voor de kleine en middenklasse der burgerij is zoo'n toeslagje van f2.50 per week ook nog lang niet te versmaden, als de ver diensten op den ouden dag minder worden en langzaam aan verdwijnen! Men ver- zuime dus niet Woensdagavond eens te gaan hooren, wat de heer Vis over deze belangrijke zaak te vertellen heeft. Met dank voor de verleende ruimte, gaarne M. de. R. Uw Dw., H. FEISSER. als nog Over de vredesvoorwaarden wordt duchtig gesproken en geschreven en allerlei gissingen worden gemaakt. Veel nieuws is er niet van te vertellen. Het algemeene oordeel is, dat er in Enge land te groote waarde aan deze reis der Boeren-gedelegeerden wordt gehecht. Alge meen gelooft men, dat Steijn noch De Wet een vrede zullen willen sluiten,waarbij niet de onafhankelijkheid der Boeren vóórop staat. Ook in de Engelsche regeeringskriDgen schijnt meD te meenen, dat er nog een te groote kloof ligt tusscbeu de aanspraken van de Boeren en hetgeen de Engelsche regeering hun wil toestaan. Do Boeren-gedelegeerden zjin Maandagj.1. te Kroonstad aangekomen. Een hunner werd geblinddoekt en te paard onder de witte vlag door de Britsche linies geleid om president Steyn te bezoe ken. Hij werd met zijn escorte Dinsdag avond terugverwacht in de stad. De gedelegeerden hebben sedert hun aan komst gewoond in den trein waarmede zij aangekomen waren, doch hebben een par ticulier huis betrokken, dat voor hen*in de stad gehuurd is. Daar zullen zij waar schijnlijk eenige dagen blijven. Zjj mogen brieven schrijven aan hun families. De la Rey is eenigen tijd geweest de prooi, waarop de Eogelschen hebben ge loerd. De noodige colonnes zijn op hem alge zonden, maar het resultaat is mager geweest. Gevangenen natuurlijk voldoende. Kitchener zegt van wel 179 en eenige kanonnen, 't laatste is het ergst, maar die zullen, hopen we, wel onbruikbaar zijn geweest. Uit particuliere berichten uit de Kaap kolonie, deze week ontvangen, verneemt de N. R. Ct., dat op 5 dezer het telegraaf bestuur te Kaapstad bekend maakte, dat, „aangezien alle hoofdtelegraafljjnen tusschen Beaufort West en de Aar afgesneden zjjn, er op het oogenblik weinig kans is, dat de groote vertraging in telegrammen naar en uit het Noorden, het Oosten en Natal verminderd zal worden." Hiervan was tot nog toe niets bekend. Verder moet er op Kerstdag eeu groot konvooi met een niet gering aantal man schappen zijn veroverd door de Boeren een aanvulling van de onderhandelin gen die thans in Zuid-Afr.ka worden ge voerd. Dr. Leyds is te Parjjs gekomen om den liberalen de uiterste voorwan den van PresideDt Kruger meê te deeleu. ..Le Journal" bevestigt de ïalichaogen van de „Figaro" eo meldt dat de liberale leiders onafgebroken met Dr. Leyds con fereeren. Bovendien verklaart de correspondent van de „Figaro" te Londen in staat te zijn te verzekeren, dat het succes van de vredes onderhandelingen van nu af aan zeer waar schijnlijk is. Hij gelooft, dat men in regee- ringskringen in het bezit is van een aan- wjjziging, die men nog niet openbaar wil maken, maar die hoop geeft op een snelle oplossing. De laatste telegrammen noemen boven staand nieuws onwaar. Er wordt beweerd, dat de Engelsche heeren voor particuliere aangelegenheden te Parijs zijn. inval". van 't-8 Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 2628 Maart 1902. GeborenGeene. Ondertrouwd Arnoldus Delver, j. m., barbier, 25 j. en Dieuwertje Deutekom, j. d., zonder beroep, 25 j., beiden te SchagenGeorge Sebastianus van Lent, j. m., arbeider, 52 j., en Anna Jansen, j. d., zonder beroep, 28 j., beiden te Schagen. Getrouwd en Overleden geene. f CECIL RHODES. XO-OX Zij, die maar eeuigszius de geschiedenis van Zuid-Afrika kennen, kennen ook Cecil Rhodes, en geen enkele Boerenvriend zal vriendelijke gevoelens voor dezen diamant koning hebben gekoesterd. Cecil Rhodes is Woensdag overleden, 49 jaar oud. We meer.en onzen lezers een genoegen te doen, eenige bijzonderheden te melden uit het leven van dezen man. Met hem is heengegaan een man, groot van kundig heden, groot van werkkracht, maar ook groot in het kwade. Cecil Rhodes was de zoon van een predi kant te Bishop Stortford, in het Engelsche graafschap Hertfordshire,en werd in 1853 ge boren. In 1871 begaf hij zich voor het eerst naar Zuid-Afrika, waar zijD oudere broeder Herbert sedert een poos in Natal gevestigd was. Hij ging om gezondheidsredenen voor zijn zwakke borst had men hem het klimaat van Z.-Afrika aangeraden. Het volgend jaar keerde hij naar Engeland terug en liet zich als studend te Oxford inschrijven. Daar bleef hij echter niet lang, want schier onmiddellijk liet hij zjjn studiën weer in den steek en begaf zich opnieuw naar Z.-Afrikazijn longen toch waren ernstig aangedaan tengevolge van een bij het roeien gevatte koude. Niet lang daarna liet Herbert Rhodes de katoen cultuur in deu steek en verliet hij Natal, om zijn fortuin te zoeken in Griqualand, op de plaats, die thans Kimberley heet. Cecil volgde hem het volgende jaar daar heen. Men had diamanten gevonden, eerst in de Vaal en later in de z.g. dry diggings waar de De Beers-Mij. thans arbeidt en de kansen om spoedig fortuin te maken, lokten hem aan. De claim van Herbert Rhodes bleek een goede te zijn en Cecil maakte er van, wat er van te maken was, terwijl zijn broeder, die lang niet zoo volhardend was als hij, het Noorden in toog om goud te zoeken en daar spoedig aan zijn eind kwam. Maar behalve met het zoeken ea opkoopen van diamanten, hield Cecil Rhodes zich nog op met heel wat andere zaken. Uit alles wist hij geld te slaan; hier ging hij een contract aan om eeu mijn leeg te pom pen, daar exploiteerde hij een ijs-machine om de dorstige mijnwerkers te lesschen. Het was in die dagen, dat hij met den heer C. D. Rudd kennis maakte, die steeds als zijn associé optrad en die eene groote rol heeft gespeeld in al zijne volgende ondernemingen. In die dagen hield men in de kleine mijn werkers wereld, Cecil Rho des nog voor een eenigszins exentrieken droomer; toch erkende men, dat hij een man van zakeu was met een helder ènan- c'ëel hoofd. Hij was destijds gelijk hij trouwens z(jn leven lang bleef iemand van zeer eenvoudige smakeu, die bij voorliefde in de wereld zijner gedachten vertoefde. For tuin maken was voor hem niet, gelijk bij de meeaten zijner medewerkers eD mede- millionnairs, het doel, maar slechts het mid del. Groote dingen doen, dat was het, waarnaar hjj streefde. Groote dingen kreeg nabij Fauresmith (Z.W. van den Vrjjstaat.) I men niet gedaan, zeide hij, zonder „pounds, Een groote Boerenmacht was op 2 ofshillings, pence". En om die te verdienen, 3 dezer nabij Malmesbury, en had Riebeek West (niet ver van Kaapstad) bezet. Van deze feiten, die de correspondent i niet vermelden zou, tenzij hij zeker ervan spande hij aanvankelijk al zijn krachten in. Was eenmaal zijn zak voldoende gevuld, dan zou, zoo meende hij, de macht om de groote plannen, welke zijn geest bezig- was, is tot nog toe niets gehoord. Hij j hielden, te volvoeren, bij hem berusten. Rhodes' verwikkelingen. Ook" de Jameson was een coupe van hem. Op financieel gebied was Rhodes ev een groot man. 0661 Na achtereenvolg) ns enkelo u,^. l pijen tot exploitatie vau diamantveld hebben opgericht, verecnigde hij deZe6j bekende De Boers Consolidated Min©*' limited, die den len Aprii 1888 werd gericht. Deze maatschappij, gevesti&a'^ Kimberley, had een kapitaal van 3.9.| 'e pond sterlingen Cecil Rhodes »erd directeur, en tevens de ziel dezer rJ f9 tige maatsch- ppij, die weldra de ..j* werelddiamantmarkt beheerschte. 1 'ele betrekkiDg verwierf hij een reusachtig mogen, en zijn invloed werd daardoc groot, dat hij weldra bekend stond als Z.-Afrikaansche diamantkoning. Rhodes was een groot, zwaar get— man, met een indolent uiterlijk en orjgeve zes voet lang. Wanneer eene gedachte hem echte binnen schoot, of hij er uitdrukbir» wenschte te geven, dan veranderde voorkomen geheel en aihet oog levendig, de indolente trek verdwe zijn toehoorders kregen geheel den iuf ta dat een buitengewoon man tot hen Hij kon zich zeer aangenaam en voordoen, maar hield er niet van, zim voelens te verbergen, wanneer er iets dat hem hinderde. Hij kon bruusk ziin ui het onhebbelijke toe. J 101 1902. Aangev. f 55.— a 245— a a 175.— a 240.— a 240— 11 5— a 12- w a 11 13— a 21.50 11 6— a 8- *1 16— a 19- 11 —.49 -.50 11 10— a 13.5(1 f —.20 a 1- 71 —.40 a 1- 11 —.70 a 1- —.15 a 71 1— a L10 77 —.30 a —.35 71 2.50 a 3- 11 3.25 per 100, schrijft ook, dat Van Zijl nabij Kimberley is en meer dan 2000 man heeft, en dat hij op 3 November Koeroeman bezette en leegplunderde. Onze lezers zullen dit waarschijnlijk gaarne hooren. In de Kaapkolonie dringen de Boeren steeds verder zuidwaarts door. Fouché en Malan zijn in de heuvels bij Aberdeen. Zij worden gestadig gevolgd door de kolonels Baillie en Price, maar de dikke reist en de gezwollen rivieren bemoeilijken de operaties. Dus het wordt in de Kaapkolonie ook weer wat warmer. Parijs, "28 Maart. De „Figaro" meldt, dat Dr. Leyds van Brussel te Parijs te middernacht is aangekomen. Het blad voegt er bij, dat het groote reden heeft te gelooven, dat de gezant vau de Trans- vaalsche Republiek een samenkomst zal houden met de Engelsche liberalen, die gisteren aldaar zijn gearriveerd. Zooals men weet, zegt het blad verder, is Lord Rose- beiy de Engelsche staatsman, die de meest aangewezen persoon schijnt om de opvol ger van Salisbury te worden. Herhaaldelijk trachtte hij het middel te vinden om een einde aan den oorlog te maken de bespre kingen te Parjjs zouden te besohouwen zjjn De kaart van Zuid-Afrika van de Kaap tot aan de Zambesi rood verven", Zuid- Afrika tot aan die rivier Engel ch maken, dat was zijn ideaal ot tenminste, wat zijn vrienden er van begrepen. „De geschiedenis van andere landen ge lezen hebbende", zeide Rhodes eenmaal, „kwam ik tot de slotsom, dat het vooral op uitbreiding van grondgebied aankomt, en dat, aangezien de oppervlakfe der wereld beperkt is, de mensch er in de eerste plaats op uit moet wezen om zooveel grond gebied als maar mogeljjk is, in beslag te nemen." Geen wonder is het, dat een man met zulke groote gaven ook hoog steeg op de maatschappelijke ladder; in 189U trad hjj op als leider van het ministerie io de Kaap kolonie. Van dat oogenblik af trachtte hij zijn droomplaunen te verwezenlijken één Zuid Afrikaansch Rijk, zoo mogelijk onder Eügelsch opperbestuur, met hem, Rhodes, aau het hoofd. Vele Afrikaanders zagen in hem hun vriend, maar er waren er ook, die hem niet vertrouwden en hem tegenwerkten, en onder die behoorde in de eerste plaats Kruger. En do geschiedenis heeft bewezen, dat oom Paul goed heeft gezien, want de tegen woordige toestanden zjjn het gevolg van SCHAGEN, 27 Maart 13 Paarden Veulens Stier 40 Gelde Koeien 50 Vette Koeien 95 Kalfkoeien 125 Nuchtere Kalveren SchapeD, (magere) 400 Overhouders 2 Bokken en Geiten 20 Varkens (magere) 90 Biggen 50 Konijnen 60 Kippen 20 Eenden 10 Duiven 420 Kilogr. Boter 200 kilogram Kaas 13000 Kipeieren 2000 Eendeieren HOORN, 27 Maart 1902. Kleine kaas, hoogste prijs f 31.—, Commissie f 27.50, Middelbare f 28.—. aangev. 55 stapels, wegende 24940 kilo. ALKMAAR, 28 Maart. Granen. Tarwe f7.10 af Rogge f a f Gerst a fid. Chev. f5.50 a f 6.50, Haver f 3.75 a f 4.40. Paardenboonen 16.25 f 7.40, Bruine id. f6.25 a f7.25, Citroen- fa fWitte f 10.50 a f— Karwijzaad fa Groene Erwten f 14.a f 16.Grauwe f 13.50 af 18.-, ENKHUIZEN, 26 Maart 1902. De prij zen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 10.50 a Mosterdzaal f 16.25 a .Maanzaad f 11.50a 11.75. Groene erwten f 10.50 a 12.Vale f 15.75 af 17.50. Wijker Vale f9.50 a 11.-, Grauwe erwten f 17.25 a 18.25, Bruine boonen f 6.50 a f 7.75. Paardeboonen f 6.a 6.50. Gerst f 4.50 a 5.50. Haver f 3.75 a 4.25. Aangevoerd Vette Varkens f .23 a .25 per K.G. Magere Varkens f 17- a 28.Biggen f8.a 12.50. Scha pen fa Konijnen f .55 a 1.20. Kippen f 0.90 a 1.40. Eieren f3.25 a 3.S0 per 100 stuks. Boter f,62s a .65petkoi[, stapels kaas, f p. 60 K.G. ALKMAAR, 28 Maart. Kaas. Aange voerd 172 partijen, wegende 94.699 KA. Kleine f 30. Commissie f 27.Middel bare f 28,10. Handel stug. o De koolprijzen zijn den laat- sten tijd vrij standvastig. Uien gelden du eenen dag wat meer, den anderen wat mil der, rapen en wortelen worden tegen terug- loopende prijzen verhandeld. We ontving» de onderstaande noteering Roode kool f 16 a f 15.50 tot f 16, 2e soort f 14 a f 14.60, 3e soort f 13 a f 13.50, 4e soort fll a f12, kleinere f8 a f9; gele kool f 12 a f 18 tot 13.502e soort f 10 a f 11.60,3e soort f8 a f9; Deensche witte f6 a f 6, 2e soort f4 af 4.603e soort f 3 a f 3.60uien f2 a f2.26 tot f2.60; bieten f 8 a 13 tot f 13.50; rapen f 1.60 a f 2.60wortelen f 1 a 1.50. Huwelijksvoltrekking 11 April

Schager Courant | 1902 | | pagina 2