W.F STOEL lm, fl. li. PBEIJIii, [antoor: Breeflstraal 49, RIJWIELEN, Db Motorfiets F. I. Vierkleur Rijwielen ierkarren. i Gelden ter leen O. de Kieviet, NIGHTCAP. Kassier en Connissnair ie Effecten, te Alkma W. F. STOEL Zoon, deNatuur-V/ollen 1 Rijwielen, Banden en alle De 's- PANDBRIEVEN wgkoot succes \~m Binoenlandsch Nieuws. Kantongerecht Schagen. ADVKRTENTIEN. SCHIEDAMMER de VHI85S, te Schagen. P. S. Als bewijs van echtheid is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P, HOPPE. tandbouwkalk enz. Alkmaar. Koninklijke Stoomververij en Chemische WasscheriJ Firma WINKEL Co., Mei. W. C. de Waard, beveel! zich aan tot hei koopen en verkoopen van Effecten, inwisselen van Coupons en verder alles wat op het Kassiersvak betrek king heeft. van I. PKKHKBOOn, 1JZEKEN MESTWAGENS, Inrijpoorten, Tuinhek ken, enz. is een voudig, sterk, v e i 1 rk t. jn- Visser dorp - Verlaat - Zijdewind-Blokhui^ I*. HEITH18. Secretaris. Hypotheekbank A. J- oe JONGH. Corn. Bakker, te Wieringerwaard. De Eerste Kamer, die ook geïnspecteerd zon worden, was te vlug geweest. Toen het gezelschap daar kwam, waren de heeren reeds gevlogen. J. P. De afdeeling BARSINGERHORN van „Het Witte Kruis" hield hare vergade ring op den avond van Woensdag den 7den Mei, ten hnize van den heer N. de Jong aldaar. Aanwezig waren 11 leden. De voorzitter, de heer P. R. A. van Meurs. opende met een korten welkomstgroet de kleine vergadering, welke zich in de ruime kolfbaan op niet al te grooten afstand van de nog lekker brandende kachel had gegroepeerd. Op de gebruikelijke wijze volgde hierop het lezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Punt 1 van de agenda was het verslag van den secretaris. Uit dit verslag bleek, dat het jaar 1901, met het oog op voorkomende ziekte- en sterfge vallen. voor de gemeente Barsingerhorn al bjjzonder gunstig is geweest. Van de ver- plegingsmiddelen van „Het Witte Kruis evenwel is in dat jaar, niet minder dan in andere jaren, met succes gebruik gemaakt. Ten behoeve van een minvermogende was ook de hulp var. eene ziekenverpleegster ver schaft en Dr. Beeker prees ten zeerste de behandeling door deze dame, zuster Drielsma. aan de patiënte bewezen. Bij voorkomende gelegenheid kon hij een dergelijken maatregel van de afdeeling Van Het Witte Kruis met alle vrijmoedigheid aanbevelen. Het aantal leden van de afdeeling stijgt voortdurendthans bedraagt het 192. Door het meerdere gebruik van het ver- plegingsmateriëel stijgen echter ook de onder houdskosten, zoodat de secretaris de vrijheid neemt er op te wijzen, dat de kas er zeer mede gebaat zou zijn, indien het aantal dona teurs grooter werd en sommige leden, wat natuurlijk steeds vrijwillig blijft, hunne ge wone contributie zouden willen verhoogen met eene toelage. Hierna bekwam de heer J. Spaans Dz. het woord, om verslag uit te brengen namens de commissie, die belast was geweest met het nazien der rekening over 1901. Uit dit verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 410.91', de uitgaven f 418.23', zoo dat er een batig saldo is van f3.68. Alsnu volgden eenige stemmingen. Voor afgevaardigde naar de eerstvolgende algemeene vergadering werd gekozen de heer Dr. Beeker en voor diens plaatsvervanger de heer P. R. A. van Meurs. Na een paar stemmingen werd in de plaats van het aftredend bestuurslid, den heer G. Claij, gekozen de heer W. Kooijman. Minder vlot ging het met de verkiezing van een plaatsvervanger als bestuurslid voor wijlen den heer T. Koomen van Kolhorn, welk te benoemen bestuurslid voor slechts één jaar zitting zal hebben. Men werd hierbij voor het zeldzaam voor komende geval geplaatst, dat, ofschoon alle 17 aanwezigen hunne stem hadden uitge bracht, het lot moest beslissen. Een der stemgerechtigden scheen gedacht hebben: „nou maar, hij zal d'r inen met vast beradenheid stemde hij zijn eerstgestelden can- didaat, ook nu er heistemming was tusschen de heeren E. Rijkes en G. Holle. Daardoor werd de bewuste stem van onwaarde en kwam het acht tegen acht te staan. Het lot wees hierop den heer Holle aan als gekozene. De heer J. Kooiman bracht verslag uit van het verhandelde op de laatste algemeene vergadering. Hij bracht daarbij de boodschap, dat, ingevolge deswege ingekomen klachten bij het hoofdbestuur, in het vervolg aan het herstellingsoord „Heideheuvel" geene perso nen ter verpleging zullen worden opgenomen, die verkeeren in staat van onreinheid. Be doelde klachten evenwel betroffen niet be paald personen, die vanwege afdeelingen van Het Witte Kruis te Heideheuvel waren ge komen. De behandeling der agenda voor de Mei vergadering kon ditmaal achterwege blijven. Ten slotte hield Dr. Beeker zijn aangekon digde lezing over de rede van Prof. Pel, uitge sproken op den 8en Januari 1902 in de openbare vergadering van den Senaat der Universiteit te Amsterdam. Deze belangwèkkende redevoering is in dertijd door verschillende dagbladen besproken en door den druk algemeen verkrijgbaar ge steld onder den titel „De kunst om gezond en gelukkig te leven en ziekte te voorkomen (Eubiotiek). Het werkje heeft reeds een tweeden druk beleefd. Met het geschikt maken dezer brochure ter voorlezing en het mededeelen der vele behar tigenswaardige wenken, daarin vervat, heeft Dr. Beeker aan de vergaderden op Woensdag avond een niet geringen dienst bewezen. Ook nu had de spreker een talrijker gehoor mogen hebben. Daar niets meer ter behandeling werd voorgedragen, sloot de voorzitter de vergade ring. een paar briefkaarten. Op het punt van schrijven was hjj niet veranderd en Sylvia was ermede bekend, dat hjj de gave niet had, zjjn gedachten op papier weer te geven. Het scheen wel alsof hjj lam en stom werd, als hij zijne gedachten op papier wilde zetten. En lachend had Sylvia hem dan ook alle minnebrieven geschonken. Dadeljjk voelde Sylvia, dat er sprake van iets gewichtigs was. Dat pjjnljjke ge voel op haar wandeling naar huis wer kelijk, dat was een voorgevoel geweest. Wat zou Willy te schrijven hebben? Hij kwam immers overmorgen Zij ging met den brief naar haar slaap kamer. Moeder was zoo bescheiden, ze drong er volstrekt niet op aan, dadelijk mede- deelingen te ontvangen, of iets uit den brief te willen lezen. Die had er bepaald slag van, op den achtergrond te bljjven. Sylvia's kamer lag aan de achterzijde van het huis en uit het venster keek men uit op den kleinen tuin, die achter aan grensde aan den tuin van een ander perceel. Maar het waren de keurig ingerichte tuintjes van een villa-oord. Mooie grint paden met wei-onderhouden grasranden slingerden zich er door heen. De bloemperken zagen er bont en kleurig uit en rondom stonden heesters en bosschage. Vlak voor Sylvia's venster stond een fontein. Vier fijne stralen werden in de hoogte gespoten en werden draaiend in een cirkel rondgetrokken. De droppels vielen neder op het gras en de bloemen en veroorzaakten, wanneer ze op de bladeren vielen, een voortdurend zacht ge- ruisch. De hemel die zoo licht en hoog boven Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Woensdag 7 Mei 1902. '«namiddags 2 uur. Afwezig de heer Halff, die bericht van ver hindering zond, wegens gelijktijdige vergaj dering van ..de Schager en Niedorper Kogge. De Voorz., de Burgemeester, opent met welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De heer D. Kuilman deelt mede, dat hy opdracht van zijne vrouw had, om aan B. en W. haar beduit over te brengen, dat zij de benoeming tot mede-directrice der naai- en breischool aanvaardt. De schoonmaak had haar tot heden belet, daarvan schriftelijk mededeeling te doen. Naar aanleiding van het verzoek der afdee ling Nieuwe Niedorp van de groentenvereeni- ging „de Niedorper Kogge", om uitkeering van de toegezegde subsidie over 1901. wordt op voorstel van den Voorz. zonder stemming besloten over dat jaar f 28.subsidie uit te keeren. Ingekomen is de beschryvingsbnef voor de algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoomtramwegmaatschappij Westfriesland, Woensdag 14 Mei a. s., in „de Doelen' te OP Hoorn. Op dien beschrijvingsbrief komen voor: notulen, verslag v. <L toestand, pre-advies der commissie die de rekening heeft nagezien vaststelling winst- en verliesrekening verkie zing van een lid van het bestuur, in de plaats van den heer J. v. d. Stok, die her kiesbaar is. Door het bestuur worden aanbe volen le. de heer J. v. d. Stoken 2e. de heer C. Pijper. Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening van het loopende jaar. Tot afgevaardigde naar die vergadering wordt door den Raad bij herstemming met den heer De Moor, gekozen de heer Kuilman. Als plaatsvervanger zal de heer Visser eventuëel fungeeren. De afgevaardigde krijgt imperatief mandaat om te stemmen bij de bestuursverkiezing op den heer J. v. d. Stok, terwijl als beginsel voorgesteld zal worden, dat niet altijd dezelfde commissie de rekening naziet. Verder is voor de zooveelste maal terug ontvangen de salarisregeling voor het perso neel aan de Langereizer school, waartegen Gedeputeerden bezwaar blijven maken. Dat een regeling zooals voorgesteld was, den eersten tijd niet van invloed zou zijn, mocht geen reden zijn om aan de bestaande regeling vast te houden. Met aandrang verzoeken Gedeputeerde Staten, alsnog aan hunne wen- schen tegemoet te komen. De heer Kuilman is er niet voor, aan de wenschen van Ged. St. toe te geven. Spr. is van meening en de heer Visser beaamt dit dat de vastgestelde regeling alleszins gemotiveerd was en dat de door Ged. St. aangegeven opklimmingen zonder reden onregelmatig en uitzondering zijn. Aan die „gelijkhebberij" heeft Spr. geen lust toe te geven. De Voorz. en ook de andere heeren zijn het met Spr. geheel eens. De door Ged. St. ge noemde „geregelde" opklimming is meer „geregeld", wanneer er 4 vijf-jarige, opklim mingen, dan 2 vijf-jarige en 1 tien-jarige zyn. Met algemeene stemmen wordt besloten niet aan het verzoek van Ged. St. te vol doen en bij de vastgestelde regeling te vol harden. Hierna gaat de Raad in comité ter behan deling en vaststelling van het hoofdelijke omslag-kohier voor 1902. Na de heropening der openbare zitting blijkt, dat het kohier 269 aanslagen bevat, geschat op een belastbaar inkomen (na aftrek) van f 107.689.60, waarvan 2°/0 belasting zal worden geheven, is f 2163.79. Het primitief kohier over 1901 bevatte 267 aanslagen met een totaal belastbaar inkomen (ook na den aftrek) van f 106.620.waarvan 2'/io °/0 belasting, f 2462.26, was geheven. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorz. de vergadering. Kindermoord. Het Hof t e LEEUWARDEN veroordeelde den politieagent te Meppel wegens moord tot tien jaren gevangenisstraf. Te MOOILAND, bij Calcar, had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Het zoontje en het dochtertje van zekeren A. werden uitgestuurd om 1 liter jenever te halen. Onderweg dronk het jongetje een beetje uit de flesch, en toen het hem goed smaakte, dronken ze met hun beiden de flesch leeg. Het jongetje was dadelyk dood, het meisje ligt op sterven. De Meimaand. Voor een der café's te BREDA prijkt een bordje met het opschrift„Hier brandt de kagchel". En dat in de veelbezongen Mei maand Iemand aan den Spaarndam- merdijk te AMSTERDAM heeft een stuk grond van zijn tuin bestemd om daarop een hondenkerkhof te vestigen. Men wil er drie klassen maken. Naar men weet, heeft men in het buitenland reeds hier en daar een hondenkerkhof. dit hoekje gefriseerde natuur stond, was helder, maar toch geheel zonder kleur. De schemering, die zoo even begon, gaf evenwel nog genoeg licht om te kunnen lezen. Sylvia ging in de vensterbank zitten. Zij hield den brief nog ongeopend in de hand. Hoe dwaas eigenlijk. Alsof daardoor was te ontwjjken wat er in stond. En misschien was dit bange voorgevoel wel onzin. Wellicht wilde en moest Willy haar eenmaal schrjjven, hoe lief hy haar had En toen opende ze hem. „Mijn lieve Sylvia. Ik heb vandaag een brief van Robert gekregen. Zyn brief is in Genua op de post gedaan. Robert zelf mag als kapitein niet van boord gaan en moet 't schip dus naar Bremerhaven ge leiden. Zoo ging dus zyn brief over land en kwam acht dagen vóór hem bjj mij aan. Het is duidelijk dat Robert onze gedrukte verlovingskaart nog niet heeft ontvangen. Ik adresseerde die naar Oost-Azië, aan boord van de Germania, omdat ik van zyn thuiskomst zelfs geen flauw idéé had. Robert vraagt mjj, of hij mij in Hamburg kan ontmoeten. Hy denkt dan het graf van Makarie te bezoeken. Hij vraagt ook, of jij Dog met mjjne moe der op Süderfood bent. Ik lees tusschen de regels door den wensch, jou te ontmoeten. Dit moet ik je openhartig zeggen en vrageD :Wat zal dat worden Verontrust jou deze terugkomst Zal ik hem een brief zenden naar Bre merhaven en hem zeggen dat je mjjn verloofde bent? Wilt ge het liever zelf doen - Een ingezetene van DE BÏLT heeft, naar het U. D. meldt, een hond, die afgericht is op het vangen van wilde konijnen. Dezer dagen kwam de hond aandragen met een piepjong wild konijntje en sleepte hetin het hok, naar elkeen dacht om het smakelijk op te peuzelen. Groot was echter de verwondering, toen men vier dagen later het konijntje met de moederhond uit het hok zag komen. Het diertje verkeerde in blakenden welstand, ter wijl de oogjes, die nog dicht zaten toen het werd gevangen, waren geopend. roolijk liep het met zijne nieuwe beschermster het hok in en uit. Spoedig bleek, dat het zich te zoo gen had gelegd by de moederhond, die het konijntje gewillig en liefdevol voedde. De moederhond beschermde haar zuigeling voor treffelijk en ontving iedereen, die een weinig te dicht bijkwam, met woedend gegrom en kwaadaardige blikken. v Acht dagen duurde de ideale verhouding tusschen de beide dieren. Ze werd echter jammerlijk op plotselinge wijze door een nood lottig toeval afgebroken. Op een keer, dat het konijntje eens vroolijk uit het hok sprong, om op zijn manier eens eene wandeling te kunnen maken en vrij te kunnen rondhuppelen, raakte het bekneld tusschen het hok en den ketting, waarmede de hond vast lag, en bekwam daarbij deerlijke kneuzingen aan de achterpooten. Het teere jonge gestel van het pleegkindje was hiertegen niet bestand, zoodat men besloot het van de pleegmoeder weg te nemen, het geen lang niet gemakkelijk bleek te gaan. Daarop werd het beestje gedood De pleegmoeder wist niet meer, hoe ze het had. Met droevige, zoekende oogen keek ze rond, liep om het hok heen, woelde de aarde met haar voorpooten om, doch tevergeefs. Zij heeft haar pleegkindje voor altoos moeten missen Uitspraken van 7 Mei 1902. J. M., Anna Paulowna, overtreding Leer plichtwet, f 6.— of 3 d. C. v. E., id., id-, f 2.- of 2 d. J. D., id., id., f 1.of 1 d. P. B., Wieringerwaard, dronkenschap, f 1. of 1 d. A. W. v. d. Z., zonder vaste woonplaats, muziek maken zonder vergunning, f 1.of 1 d. H. de B., Haringcarspel, loopen langs den spoorweg, f 1.of 1 d. G. S., Petten, strooperij, f 2.— of 2 d. W. L., Warmen huizen, schapen laten loo pen op eens anders grond, f 2.— of 2 d., en te betalen voor schadevergoeding f 12.—. D. H., Haringcarspel, visschen zonder ver gunning, f2.— of 2 d. H. S„ Zijpe, zoeken naar kievitseieren zonder vergunning, fl.of 1 d. A. V., Callantsoog, Rijden over gemeente grond zonder vergunning, f 1.of 1 d. A. v. d. R., Hoorn, dronkenschap en nacht rumoer, f5.— of 6 d. nikeoude GIENEVER, MERK: Verkrijgbaar bij SCHIEDAM FABRIEK VAN Ik ben verrast. Er was zooveel zelf bedrog by, Robert ver, ver uit ons leven te denken. En nog meer ben ik verrast, dat ik onrust voel. Zoo iets, alsof ik een gevaar zou willen ontvluchten. Lieve Sylvia 1 Wanneer dat denkbaar is, zeg het mij dan vrjjuit. Ik zie gaarne alles recht onder de oogen. Dat is een maal mijne natuur. De mogelijkheid jou te verliezen, maakt mij buiten mjjzelf, zou mij doen wankelen. En tochwoord houdeD, slechts alleen ter wille van dat wóórd, dat mag niet. Dan ligt steeds, wat er ook geschiede, een valsch funda ment van eer en woorden aan al het andere ten grondslag. Zal ik overmorgen,zooals gewoonlijk Zater dagavond, komen Of wilt ge tjjd hebben om uzelf op de proef te stellen Je Willy." „Ik heb het geweten," dacht Sylvia, Het was, alsot dat de eenige gedachte was, die ze zich helder bewust was. Eerst langzamerhand begon ze ook het andere te begrjjpen. Deze brief was zoo duidelyk, zoo kalm, zoo geheel als Willy zelf. Slechts door het streven geleid, rechtvaardig te zyn, haar dadelijk een uitweg te bieden, vrjj- heid te geven. En toch .juist daarmede maakte hij haar aan zich vast. Hem te zeggen ja, er zijn gevaren, was 't zelfde als zich van hem losmaken. Hy zou voor haar slechts één antwoord hebbenje kent my I Hem verhelen, dat er gevaren waren, was hetzelfde als een edel mensch beliegen. Was het niet reeds liegen genoeg, dat zjj voor hem geheim had gehouden, dat ze APELDOORN". AgentC88C voor Schagen en Omstreken: Hoog zijde, SCHAGEN. Verzending van Goederen Maandags te NIEUWE NIEDORP verkoopt, koopt, ruilt, repareert en verhuurt alle soorten van tegen de felst concurreerende prijzen. Vele soorten voorhanden. Heeren wielrijdersdoet uw voor deel en overtuigt u eerst aan dit adres, voordat u naar een ander gaat. Voor de uitstekende kwali teit wordt ingestaan. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de. bekende en beroemde Success- Rijwielen. Vraag conditiën voor afbetaling. In dat geval geheimhouding ver zekerd. Donderdags met eenige Onder deden op de markt te SCHAGEN. worden vervaardigd in de fabriek van A Iktttaar. H Merk wist dat Robert thuis kwam Wat te doen, cm eerljjk te blyven! Wat te doen om hem niet te verliezen En dan deze regelsdat Robert den wensch had geuit, of er tenminste op had gewezen, haar te ontmoeten. Daar Willy daar bijzonder den nadruk op legde, moest het zooveel beteekenen als dat de manier, waarop Robert het had geschreven, nogal eigenaardig was, zoodat de aandacht er op moest vallen. Zou wellicht dan tóch, toch in zyn hart de liefde zoo krachtig geworden zyn, dat Ah, dan moest het hem treffen Nu was het uur toch daar, waarop ze pronken en pralen kon, zooals ze zich dat had voorgesteld. Nu kon ze hem immers hoogmoedig tegemoet treden en hem toonen ik heb je niet noodig gehad, ik heb zelfs niet op je behoeven te wachten. Nu was toch alles zoo gekomen, zooals ze het had gewild dat het komen zou, in dat uur na dat erbarmelijk koele afscheid I Maar zij was niet zoo opgewekt als een overwinnares pleegt te zijn. Vreesachtig, verslagen, het hart vol onrust en nood, zat ze daar en keek den donkeren tuin in, waar nog steeds de fon tein haar druppelen rondwierp. Wat zeggen Of zwjjgen Hoe voor waarts gaan, zonder zichzelf ellendig te vertrappen De waarheid zeggen 1 Welke waarheid Waar was die „Sylvia I" riep de moeder en klopte aan de deur, „het avondeten is klaar, kindje." De deur was volstrekt niet gesloten, maar daar Sylvia zich met den brief van haar verloofde had teruggetrokken, kwam «VUIJ& en prachtig afgeweUk Bekroond met de ponden medaill Ieder wielrijder is er direct wJU mede vertrouwd. TOlk°»eii Voor liefhebber, te b,p[oevm Oudkarspel. Bonds-Rijwielherste'jjer Tevens in voorraad tegen coh roerende prijzen0u I K l 4 H Van Nieuwe Niedorp over Oude N\&_ Haringhuizen naar Schagen. Dagelijks, behalve Zaterdags, door De bestaande Donderdagsche dienst van A. SMIT van de K r e i 1, voortaan ook op Maandag worden gereden. Namens Algemeen Belang, Joh. Merz, verstrekt tegen MATIGE RENTEN en AAN NEMELIJKE VOORWAARDEN, op Huizen en Landerijen, en geeft uit van/ lOOO,/ 5(1(1. IOO en 5O, uitstekend geschikt voor solide geldbelegging. Inlichtingen te bekomen te Helder bij den Heer van f 110 en f 140, met 2 jaar garantie. Damesrijmelen f 10 hooger. Tevens vele merken voorradig, van af f 75, met 1 jaar garantie. Een groote partij gebruikte le klasse karretjes in voorraad. Verhuren en repareeren tegen concurreerende prijzen Bondsrijwielhersteller, SCHAGEN. Marktplaats 47, beëedigd Makelaar, beveelt zich aan voor het koopen, verkoopen en taxeeren van roerend en onroerend goed, het bezorgen van Kapitalen, onder verband van le en 2e Hypotheek op zeer billijke voorwaarden, van losgeld op obligatie onder borgstelling, het sluiten van brandverzekering en verzekering op het leven, het koopen en verkoopen van effecten en het inwisselen van coupons. Des Zondags geregeld des voormiddags van 10 tot 12 uur «ui huls te «preken. de moeder niet binnen. Daarvoor was zy te bescheiden. „Al zjjne fijne en diepe eigenschappen heeft hy van haar," dacht Sylvia zeer bitter. Er zyn stemmingen, waarin de eigenschappen van anderen on«afl£eDaa op het humeur werken. Wat nu? wat nu? Robert wilde heenkomen Dan was een wederzien me te vermyden Slechts dat niet 1 De oude vlam®68 zouden weer zoo hoog oplaaien 1 En wat dan De arme WillyNe®> hjj mocht haar zeggen„geen wW houden ter wille van het woord," zjj het tóch doen. Zij kon toch niet uit den eenen arm in ^eB anderen overvliegen? Hoe onsmakelijk was het, zooiets te &e"' ken. Zelfs wanneer Robert haar na nu eindelyk met open armen zou willen vangen. Eigenlyk was er maar één uitweg L wegloopen. Noch den een, noch de»*" der twee mannen weerzien. Dat was het verstandigste, het g6 kelijkste. Maar neen, om Godswil slechte 6 handelen, voornaam Dat wilde hier zeggenafstand van alles. w Zjj wierp zich op haar bed en drU^. haar hoofd in de kussens, slechts om niet luide uit te snikken. WORDT VEBVOD00'

Schager Courant | 1902 | | pagina 6