Besloten wordt, dit verzoek toe te staan. Voorz. zegt nog, dat het onderwijs goed ge regeld is. Bij de rondvraag zegt de heer Beers, dat 't slootje achter de school te Kolhorn wat frisch- heid betieft. uitstekend in orde is. Doch dat slootje heeft een verlengstuk en daaruit komen verschillende bestanddeelen afdrijven in de schoolsloot. Hij wilde dit onder de aan dacht van B. en W. brengen en deed het middel aan de hand om den man, die aan gesteld is voor het doen doorspuien van de schoolsloot, op te dragen, dat hij b. v. elke week met een net deze drijvende bestand deelen vergaart en ergens neerlegt. Behou dens dit, is de toestand der sloot heel goed. Voorz. zegt, dat hij dit al opgemerkt had en gedacht had, eene afscheiding te maken van netwerk. De heer Beers gelooft, dat zijn middel echter de voorkeur verdient. Verder zegt de heer Beers. dat er heel wat schepen in de.haven van Kolhorn tijdens de bieteucnltnnr aanleggen aan den overkant bij het z. g. schaapshok, om te laden. Daar is echter geen gelegenheid om te meren en nu meent dé heer Beers, dat het niet zoo groote kosten zon brengen voor de gemeente,om daar een zestal palen te slaan en zoodoende het ongerief weg te nemen. Bij voorbaat had de heer Beers hierover met het bestuur van Waard en Groet gesproken, dat, gezegd had. dat de Gemeente met alle plezier daar palen mocht slaan. Voorzitter belooft, dat B en W. binnen kort daar eens zullen gaan kijken. Hierna sluiting. 4e Algemeene Vergadering van de Vereeniging „Helpt Elkaar'te ANNA PAULOWNA. Maandagavond had in het lokaal van den heer Volder bovengenoemde vergadering plaats. Tegenwoordig waren 19 personen, n.1. 11 leden en 8 donateurs. De vergadering wordt geopend door den voorzitter, den heer H. Visser, die zijn spijt uitdrukt, dat de opkomst weder zoo gering is. De notulen worden gelezen door den secre taris, den heer P. Slikker, en onveranderd goedgekeurd. Daarna heeft plaats de reke ning en verantwoording. De voorzitter ver zoekt de heeren Metzelaar en Appel, de bescheiden na te zien. Hieraan wordt voldaan en de heer Metzelaar rapporteert, dat alles in volmaakte orde is. De ontvangsten hebben bedragen f 466.01 en de uitgaven f 108.26', zoodat er een batig saldo is van f297.745 wat met het reserve-bed rag van verleden jaar ad f 26.87, een bezitting uitmaakt van f324.615. Vervolgens wordt het jaarverslag gelezen, waaruit wij mededeelen, dat het afgeloopen jaar begon met 36 leden. 13 nieuwe leden traden toe, 1 overleed en 1 verliet de ver eeniging, zoodat het jaar eindigt met 47 leden. Aan 9 leden werden uitkeeringen ver leend tot een gezamenlijk bedrag van f 117.60. De vereeniging leed een verlies van 6 dona teurs. De Voorzitter, Secretaris en een lid der Commissie van Toezicht moesten periodiek aftreden. Zij werden allen met algemeene stemmen herkozen, respectievelijk de heeren Visser, Slikker en G. Volder, en namen hunne functiën weder aan. De agenda afgeloopen zijnde, rest nog de omvraag. 1 Lid wenscht deel te nemen in de hoogere klasse en 1 nieuw lid wordt opge geven. De heer C. Blom stelt voor, 10 pCt. van de winst voor de reservekas te bestemmen, hetgeen na discussie met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Oostra vraagt, of verleden jaar de toen voorgenomen vergadering van werk gevers nog heeft plaats gehad, met het doel om propaganda voor de zaak te maken. Voorzitter zegt, dat het bestuur er niet in geslaagd is, die bijeenkomst tot stand te brengen. De heer Oostra is er niet voor, het leden-aantal kunstmatig te vergrooten, maar met beide handen aan te nemen hen, die zich zelf geheel vrij aanmelden. Andere leden meeneu, dat wel degelijk propaganda moet gemaakt worden. De heer Raap wijst er op, dat wellicht met vrucht kan gewerkt worden op de vergadering van Het Witte Kruis, op Zaterdagavond a.s., die voor een ieder open staat. Nadat door verschillende leden hunne mee ning omtrent een en ander, of omtrent zaken van minder direct belang voor de vereeniging, geuit is, sluit de Voorzitter onder dankzegging aan de aanwezigen de vergadering. ANNA PAULOWNA, 27 Mei 1902. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Kiesvereeniging „Algemeen Belang" zjjn tot - candidaten voor Hoofdingeland ge steld de aftredende leden, de heeren Jb. Zijp en Jb. Stammes. Slechts een 6-tal leden waren tegenwoordig. ANNA PAULOWNA, 25 Mei. Aan het einde der godsdienstoefening in de Hervormde Kerk hield heden Ds. Bax van Wieringen, daartoe uitgenoodigd door den Kerkeraad en de Kerkvoogdij, eene treffende toespraak tot den heer Van den Berg, die voor 't laatst zijn functie als organist ver richtte. Hij bracht namens deze collegiën zijn dank en hulde voor de diensten, gedurende 30 jaren aan de kerk bewezen en wenschte hem en den zijnen in hun verder leven in ruime mate zegen en voorspoed. Daarop ver zocht hij de gemeente de zegenbede, vervat in Ps. 122 3 (gewijzigd) den scheidenden vriend toe te zingen. Na afloop van den dienst bracht de heer Van den Berg aan de vertegenwoordigers der colleges in het kerkgebouw zijn innigen dank. ANNA PAULOWNA. Aangeno men het predikantsberoep naar deze ge meente door Ds. Van Kleveren van Sijbe- carspel. Zondagavond heeft te HAAR LEM wederom een brutale inbraak plaats gehad. Te ruim acht uur verliet de familie Brakel hare woning aan de Raamvest 7a aldaar. Toen ze te halftien terugkeerde, was het denrslot niet te openen en bleek bij onder zoek daarin een afgebroken valsche sleutel te zitten. Nadat met behulp van een smid de deur geopend was. werden in de gang tal van afgebrande lucifers gevonden. De woning bleek geheel doorzocht te ziji^ De brandkast was geforceerd, doch daar die zich goed ge houden had, konden de dieven het aanzienlijk bedrag, dat zich daarin bevond, niet machtig worden. De linnenkast was met een hakmes, uit de keuken genomen, gedeeltelijk stukge slagen. en daaruit een doosje met geld, tien a twaalf gulden inhoudende, ontvreemd. Tus- schen het linnengoed stond een brandend spirituslichtje, zoodat het een wonder mag heeten dat er geen brand is ontstaan. Had den de bewoners eenige oogenblikken later thuisgekomen, dan hadden ze waarschijnlijk alles in brand gevonden. Er is geen enkele aanwijzing van den persoon of de personen des (der; daders gevonden. De politie stelt een onderzoek in. Te HEXGELOO is een kind van 2 jaren, dat uit een ketel met kokend water dronk, onn de gevolgen bezweken. Te KOLHORN circuleert een adres aan den gemeenteraad om een tweede stembureau in de gemeente in te stellen en wel op het dorp Kolhorn. In het adres wordt er op gewezen, dat bij den tegenwoordigen toestand er kiezers zijn, die zich een voetreis van vier oren (twee heen, twee terug) moeten getroosten, om hun kiezersplicht te vervullen. DIRKSHORN. Tot lid van het Dag- Bestuur van de banne Haringcarspel is her kozen de heer H. Kooij. Door Hoofdingelanden der banne is ongun stig beschikt op het verzoek van Ingelanden uit het Waarland en den Slootgaard, tot beharding van een gedeelte weg, teneinde een beteren afvoerweg voor groenten naar de ringsloot te verkrijgen. De gemeente HARINGCARSPEL is voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten in twee stemdistricten verdeeld, op dezelfde wijze als door den Gemeenteraad is vastgeseld voor de verkiezing van leden van den Raad en door den Min. van Binuenl. Zaken voor die van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De viering van het provin ciaal Noordhollandsch zendingsfeest zal dit jaar achterwege blijven. Het comité heeft daartoe besloten, omdat het christelijk-natio- naal zendingsfeest ditmaal i n de provincie Noordholland (te VELZEN) plaats heeft. H. M. de Koningin heeft aan den Franschen gezant een gift van f 2000 doen toekomen ten behoeve van de nood lijdenden op Martinique. Het water in Maas, Rijn, Waal en Lek is weder vallende. Er is door de overstrooming der uiterwaarden veel gras verloren gegaan. Men meldt van TEXEL: De tweede of groote lammerenmarkt werd 26 Mei gehouden. Rnim 8000 stuks werden aangeboden. De prijzen varieerden tusschen f7 en fll per stnk. De handel was minder levendig dan op de eerste markt (20 Mei j.1.) N a a r ve r s c h i 11 e n d e m e d e d e e- lingen kan bepaald worden, dat in dit jaar ongeveer 30.000 kievitseieren van het eiland TESSEL zijn verzonden, die aan zoekers en handelaars een voordeeltje hebben bezorgd Landb.Wkbl. van ongeveer f 4500. In de vergadering der Tweede Kamer is Dinsdag het voorstel om de ingelijf- den van de lichtingen 1895 en 1896 vrij te stellen van herhalingsoefeningen, aange nomen met 86 tegen 2 stemmen. Het amen dement om ook de miliciens van 1897 van her halingsoefeningen te ontheifen, word verwor pen met 56 tegen 33 stemmen. Zondag vergaderde de Ijsbond „Hollands Noorderkwartier" in het café „De Nachtegaal" te ALKMAAR. Er waren 36 afdeelingen vertegenwoordigd. Na de vorige algemeene vergadering is het aantal afdee lingen met 11 toegenomen, waaronder Dirks- horn, 't Zand, Anna Paulowna, Koegras. Op voorstel van den heer P. Stadt wordt beslo ten, dat voortaan de Secretaris van den Bond als blijk van waardeering f25 zal genieten. Tot Secretaris werd met bijna algemeene stemmen benoemd de heer Cock van Alkmaar, in de plaats van wijlen den heer Meienbrink, die de le secretaris was van den Bond en tevens mede-oprichter. Bij de opening der vergadering wijdde de Voorzitter hartelijke woorden aan de nage dachtenis van dezen verdienstelijken man en bracht hem hulde, onder applaus der ver gadering. Een rapport van den heer Stadt over „Banen en Posten" werd goedgekeurd. De hoofdinhoud was, dat de banen van de af deelingen vrij zijn voor bondsledendat de bussen op de banen dienen voor de niet-leden bij de posten moeten echter ook de leden betalen, daar deze een middel van inkom sten zijn voor de afdeelingen, dat niet ge mist kan worden. Vervolgens heeft eene wijziging van de statuten plaats. Een 100-j arige. Ouder de vele bejaarde bewoners van het eiland Ameland zal, zoo de Wed. de Boer (Maaike Boelens) te Buren den Ilden Juni mag beleven, deze de honderdjarige zyn. Dit boerinnetje, dat in haar vervallen uiterlijk de kenmerken van haren hoogen leeftijd vertoont, bestuurt met hare beide zoons, welke de zeventig reeds zijn gepasseerd, nog eene vrij groote boerderij. In hare omgeving te Buren werden ons nog ongeveer een doziju tachtigjarigen genoemd, terwijl te Hollum, de Wed. Ooms met hare twee zusters met haar drieën 257 jaren tellen. Door de konde nachten en den regen der laatste weken hebben in de BETUWE vele vruchtboomen nogal geledentoch ver wacht men nog een tamelijk gewas van kersen, evenals van pruimen en peren. Appelboomen staan reeds veel in vollen bloeivele soorten bloeien zelfs prachtig, zoo dat men vooral van deze laatste, behoudens onvoorziene tegenspoeden, een goeden oogst kan tegemoet zien. De Fransche en Belgische grenzen worden binnenkort geopend voor jong Nederlandsch iokvee. Bond voor Staatspensionnee- ring. Dinsdag werd te UTRECHT de tweede jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van dezen bond. Aan het jaarverslag van den algemeenen secretaris, is het volgende ontleend: Het ledental was aan het einde van 1901 in 20 afdeelingen 1552, verspreide leden 148^ totaal 1700 leden, en is thans gestegen tot 3020 leden, verdeeld over 43 afdeelingen en 213 verspreide leden, totaal 3233. Hierbij zijn echter nog niet gerekend 310 zoogenaamde afdeelingsledenzoodat het totaal-generaal aantal leden feitelijk 3543 is. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur luidende: „DeBondsvergadering benoeme eene commissie wier taak zal zijn het verzamelen van gegevens over staatspen sioen, waaruit kan worden saamgesteld een adres aan de regeering". Zeer uitvoerige besprekingen werden ge voerd over voorgestelde concept-statuten. Uit deze statuten blijkt o. m., dat het doel van den bond is het tot stand komen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij de bedoelde wet aan te geven leeftijd, recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen zonder premie betaling de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande, of nog te heflëu belastingen. Door veehouders te GROUW, meest leden der coöperatieve zuivelfabriek aldaar, is eene vereeniging opgericht tot ver koop van eieren hunner kippen voor gemeen schappelijke rekening. Men wil daardoor verzekerd zijn van een uniformen prijs en aan de koopers de zekerheid geven goede, frissche eieren te ontvangen. Scherpe bepa lingen zijn gesteld. Een oude vorm van boterver- valsching, die weer wordt ingevoerd. Het watergehalte van normale boter be draagt gewoonlijk 12 tot 15 pet. En nu vond de heer Hnisman, zuivelconsnlent te GRONINGEN, bij boter, gekocht by hande laars en winkeliers, een watergehalte van .- 26. 28 en 31 pet. Zelfs is het reeds voorge komen, dat het watergehalte 40 pet. e- droeg. Nn in Engeland sedert 15 Mei j.1. boter met 16 pet. watergehalte nog wordt toege laten, doch boter met een hooger percentage als vervalscht wordt beschouwd, is het raad zaam hierop te letten. In Dnitschland za met ingang van 1 Juli als Tervalsafc* worden be schouwd boter, die een watergehalte heelt in ongezouten en gezouten toestand respectievelijk boven de 18 en 16 pet. (Handelsblad.) Een voorgewende T r s v a 1 e r. Een man, die zich te APELDO R- voor een Transvaler met name Pieter Maritz uitgaf, is gebleken te zijn een -1-jarige bakkersknecht uit Alkmaar, L. J- O. genaamd. Hij is Zaterdag door de politie wegens oplich ting, van Apeldoorn naar Amsterdam overge bracht. Voorgevende van St. Helena te zijn ont vlucht, na deel te hebben genomen aan den oorlog in Znid-Afrika, genoot hij te Apeldoorn een paar weken de gastvrijheid van enkele inwoners, gelijk hem dat vóór deze reeds in Utrecht, Zeist, Bergen-op-Zoom en Amers foort met nog beteren uitslag was gelukt. Een gevallen grootheid. Het stoomgemaal „de Leeuw van Putten te SPIJKENISSE zou dezer dagen zijn laatste krachten nog eens inspannen, ten einde het overtollige water uit de polders te loozen, wat door de veelvuldige regenbuien noodzakelijk was geworden. Zijn krachten bleken evenwel te zwak te zijn. Door het springen van den laatsten bruikbaren ketel is het thans geheel tot rust gedoemd, zoodat de nieuwe machine, 1 April dezes jaars aanbesteed, met ongeduld verwacht wordt. De Leerplichtwet. Te PIETERBUREN (Gr.) hoeft een land bouwer zijn vasten arbeider f 10 ter hand gesteld, om daarvoor een kindermeisje te nemen, ten einde aan de wet op den leer plicht te knnnen voldoen. Dit, dewijl het toezicht op de kleinerè kiuderen, wegens den veldarbeid der ouders, anders door de school plichtige kinderen zon moeten worden ge houden. In FRIESLAND zijn de eikschil- lers, die verleden week uit Gelderland zijn aangekomen, thans drnk aan het werk. Zoodra de morgenschemering aanbreekt, begeeft de geheele huishouding, die in een schuur verblijf houdt, zich naar de bosschen de zuigelingen worden in een kruiwagen, waarin eenig beddegoed ligt, daarheen ver voerd. Zoodra zij in 't bosch zijn aangekomen, worden de kleinen door moeder goed toegestopt, en gaan mannen, vrouwen en kinderen allen aan den arbeid, om de eiken boompjes, welke eerst afgekapt worden, van de schors te ontdoen. Hun kloppen kan men ver in den omtrek hooren. Schafttijd neemt men naar welgevallen, doch overdag neemt men een slaapje in het open veld, terwijl het kloppen wordt voort gezet zoolang men zien kan. Hun kleeding en leefwijze zijn zeer een voudig. De mannen dragen een wijden broek, kort bovenkleed, van voren opengeslagen, zoodat de galgen zichtbaar worden, een hoofd deksel, waaraan een kwastje hangt, met lederen klep, en klompen. De vrouwen dragen korte rokken, een jak met langen schoot, lagen hals, aangevuld door een rood katoenen doek, het hoofd omsloten door een grijze of bonte muts, en daarover het oorijzer, dat van den meesten eenvoud getuigt. Opmerkelijk is het, dat de meisjes evenzoo gekleed zijn als hare veel oudere, zusters en de moeders. Zij hebben uit Gelderland hun keukenge reedschap en eetwaren meegenomen, alles zoo eenvoudig mogelijk, en mogen voor het bereiden van hun maal gebruik maken van de vuurhut, welke naast de schuur staat. Zoodra zij in Friesland aankomen, koopen zij een schaap of geit, om de melk daarvan te gebruiken voor melkspijzen en in de koffie. Hoewel zij wel kerkscli zijn, gaan zij, zoo lang zij in Friesland vertoeven, niet naar de kerk, omdat de predikanten aldaar naar hun oordeel niet „suver in de leere" zijn. In den omgang zijn zij zeer welwillend en beschei den, en hun vlijt is onovertrefbaar. Door het gure weder wil het schillen echter niet recht vlotten. (N. v. d. D.) Ernstig stoomtramongelnk. Zondagavond heeft er dicht bij het Pavil joen van BLARICUM een ernstig ongeluk plaats gehad met de Gooische stoomtram. Juist toen de laatste tram van Laren naar Huizeu de helling bij bovengenoemd Paviljoen afdaalde, een zeer gevaarlijke plek, gebeurde het. Een zekere Jaap Visscher, visscher te Huizen, had zich, vermoedelijk onder den in vloed van sterken drank, maar dit is niet met zekerheid te constateeren, op de rails neer gelegd, niet denkend aan het gevaar dat hem aldus dreigde. De tram, met eenige vaart de helling afkomende, reed dwars over het lichaam van den ongelukkige heen, die onmid dellijk gedood werd. Een personenrijtuig derailleerde de machine bleef in de rails. WIERINGEN. J.1. Zaterdag, des namiddags 2 uur, werd ten lokale van den heer C. C. Koorn door het bestuur van het heemraadschap publiek aanbesteedhet maken van een stuk steen- glooiïng. Ingekomen waren 9 biljetten, van de heeren A. Glim, Medemblik, f 2359 A. Bos, Helder, f 2350G. v. d. Lee, Medem blik, f 2300; G. Timmerman, Wieringen, f2290; N. J. Poel, Wieringen, f2240; Joh. Gijzelaar, Medemblik, f 2150J. Hermans, Wieringen, f2060; 8. P. de Vries, Wieringen, f 1961C. Kroon, Wieringen, f 1960. De raming bedroeg f 2280. In de vergadering van Maandag 26 dezer is het werk aan den laagsten inschrijver, den neer C. Kroon, gegund. .Bij de aanbesteding van de levering van verschillende houtsoorten, ten behoeve van den polder Geestmer Ambacht (üosterdijk en Molengeerzen) waren ingeko men twee inschrijvingsbiljetten n.1. van de firma J. Eecen Gz. te Oudkarspel en De Wolf en v. d Molen te Beets. De inschrijvingssom van eerstgenoemde firma bedraagt f 1537.92, terwijl die van laatstgenoemde was f1767.—. Aan de firma Eecen is als zijnde de laagste inschrijver, de levering gegund. De familie Scherff. t> TFNRimPeZLD Va°, de familie Scherff te BA1LNBURG, bekend door de Appeltern- sche moordgeschiedenis, is het, naar men schrijft, weer niet pluis. Aart Scherff is reeds overgebracht naar een gesticht voor zenuw- lijders te Loosduinen. Ook Hannes begint zulke wondere dingen te doen, dat opzen ding naar zulk een gesticht voor hem ook hoogst wenschelijk is. De geheele gemeente verkeert in spanning. Wanneer kiuderen uit gaan. krijgen zij de vermaning mee niet te dicht bij het huis van Scherff te komen, of de vlucht te nemen wanneer zy iemand van Scherff ontmoeten. Uitslag van de aanbesteding van 400 M. bestrating paardenpad op den a „PMder VALKOOG, ▼oor den Bond, en door het b„ Valhoogerdijk,vanwege den Poiae Schoorl eene lezing te trachten, abW 1„,0tlden Inschrijvers waren. Voorman, te ff ndeflSo?kS Overtoom, idem f L22-. a dfeot... te Sint ',ïhh,dv«r- den bn.tr.ting rSHU".ddë..PSt»rpe«« herkozen de heer Corn. Vader Az. Tevens door het bestuur van dien De hiermede beiden te Callantsoog. WIERINGERWAARD. De heer H.. Boekei eemeente-veld wachter alhier, heeft van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond wegens 10-jarigen trouwen dienst een brevet ontvangen, benevens de bronzen medaille, met verzoek om die zichtbaar te dragen. Gedeputeerde Staten dezer; provincie hebben het besluit van den Raad van ANNA PAULOWNA tot weder-invoering der kermis goedgekeurd. De kermis zal ge- j houden worden op den vierden Zondag der maand Juli en de 2 volgende dagen. „M eerenber g". Uit het in drnk verschenen jaarverslag van het Prov. Krankz.-Gesticht „Meerenberg" te BLOEMENDAAL blijkt, dat het aantal krank zinnigen, in de gestichten verpleegd (over het algemeen) verbazend toeneemt.. Veelal wordt dit hieraan toegeschreven, dat, sedert de ge stichten in beteren roep zijn gekomen, meer en meer het streven bestaat een lijder in een krankzinnigengesticht te plaatsen, zoodra zich psychische afwijkingen vertoonen ervaringen in Meerenberg zijn echter in strijd. Het gemiddeld aantal verpleegden bedroeg 611 mannen en 694 vrouwen, totaal 1305. In de rubriek „de oorzaken der krankzin nigheid", wordt gezegd, dat alcoholmisbruik ook dit jaar de gewichtigste oorzaak is bekleken, t.w. bij niet minder dan 47 van de 258 nieuw opgenomen patiënten. En veel sterker bij de mannen dan bij de vrouwen. Bij 125 opgenomen mannen werd 38 maal, bij 133 nieuw opgenomen vrouwen 9 maal drankmisbruik als oorzaak der krankzinnig heid aangegeven. Onder de oorzaken nemen neerdrukkende invloeden de tweede plaats in. Deze werden bij de mannelijke 21, bij de vrouwelyke patiënten 22 maal aangetroffen, voor beide seksen dus vrijwel in even sterke mate. In de derde plaats volgen snel inwerkende gemoedsbewegingen, die' in sterkere mate zich deden gevoelen bij de vrouw dan bij den man. De verhouding was dit jaar 11 bij de mannén, 20 bij de vrouwen, totaal 31. Overmatige geestesinspanning werd alleen bij de mannelijke lijders aangetroffen. Het beteugelen van drankmisbruik, het ver spreiden van juiste begrippen omtrent de gevaren, die kunnen voortspruiten uit ge slachtsziekten, meer welwillendheid en tege moetkoming bij menschen onderling in de samenleving, zijn als afwendende maatregelen in de eerste plaats te noemen. H. M. de Koningin. De toestand van H. M. de Koningin blijft gelukkig vooruitgaande. Houdt deze aan, dan zal H. M., om weer geheel op krachten te komen, een tijdlang buitenslands vertoeven. Uit Diez a/d Lahn wordt aan de Frft. Ztg. gemeld, dat Koningin Wilhelmina en de Koningin-Moeder tegen einde Juni op het kasteel Schaumburg verwacht worden om daar verder den zomer door te brengen. Men schrijft aan de N. R. Crt. Levendig was gedurende de maand April onze handel in rundvee met België. Ruim 1000 stuks vee werden in die maand uit ons land alleen langs de grenskantoren meer naar België gezonden dan in de maand Maart van dit jaar. De geheele invoer bedroeg 6700 stuks, welke bijna alle nit ons land kwamen. Rnim 4000 stuks waren bestemd voor de slachtbank gingen in geplombeerde wagens uit ons land rechtstreeks naar de slachthuizen van Gent, Antwerpen, Brussel, Luik en Meclielen. Veel vraag was er ook naar goed fokvee. Prachtige melkkoeien werden tegen f225 tot f 275 door Vlaamsche kooplui op de markten te Rotterdam, Leeuwarden, Purmerend en Zwolle opgekocht. Aan invoerrechten werd betaald de som van 114.611 francs. Mond-en klauwzeer kwam in de maand April onder het Nederlandsche vee, dat naar België gezonden werd, in het geheel niet voor. Wel werden een honderdtal koeien als verdacht van tuberculose met gaatjes in het oor naar ons land terug gezonden. Ook de handel in schapen en lammeren was in de maand April bijzonder levendig. Een duizendtal schapen en lammeren werden in April meer in België ingevoerd dan in Maart. Het geheele aantal bedroeg 16.748 stuks tegen 15.728 in Maart en 16.069 in April 1901. België koopt steeds meer en meer schapen en lam meren in ons land. Was vroeger Dnitschland de grootste leverancier van het wolvee, thans overtreft de invoer uit het kleine Nederland dien van het groote Duitschland. Vooral de Hollandsche lammeren zijn in België zeer gezocht. In de Dinsdag bij den heer P. Vet te BROEK OP LANGENDIJK gehouden vergadering der commissie in zake de feestelijkheden bij de opening der Toevoer lijn, werd als Voorzitter gekozen de heer 0. Wagenaar J. Gz., als Secretaris de heer A. Dirk maat en als penningmeester de heer D. Wagenaar, allen te Broek op Langendijk. PLAATSELIJK NIKL'WS. Schagen, 28 Mei 1902. Zondag j.1. hield de Afdeeling „De Volharding" alhier van den Bond „De Post" in het lokaal van den heer Joh. de Beurs eene vergadering, waar 16 leden en een belangstellende tegenwoordig waren. Er werd medegedeeld, dat de heer C. v. Scheijen, postbode te Kolhorn, namens de afdeeling was gefeliciteerd bij gelegenheid van zijn 26-jarige dienstvervulling bij de Pos terijen op 16 Mei j.1. Als blijk van waar- deering werd hem namens de afd. en met medewerking van heeren Superieuren, een mooie leunstoel met tafelkast geschonken. Met veel instemming vernam de vergade ring nog van het bestuur, dat door den ijver van collega C. Schut, 7 donateurs tot de afd. waren toegetreden. Hierna werd van gedachten gewisseld over het oprichten van een z.g. Stuiversfonds. De afd. „Eindhoven" doet veel moeite, om deze instelling zoo' algemeen mogelijk tot stand te brengen. Door den heer Petrie werd uit eengezet het nut van deze instelling. Het resultaat was, dat voorloopig door 13 leden aan het Stuiversfonds zal worden deelge nomen. Twee nieuwe leden werden ingeschreven. Op aandrang van de collega's van Winkel werd besloten, propaganda te maken in de omstreken van Hoogwoud en Spanbroek uen en door het V eene lezing te trachten, aldaar )«Z 6,1 ▼an nen. Het bestuur der afd ,Ql ln win regelen. al deze Zaafe De heer C. Schut werd benoemd taiis der afd., de heer C. M0!l tot secre- voorzitter. e'ker tot - Hierna sluiting. Aan Mej. M. Denij alhier, werd 1.1. Zaterdag )J/\7r°egp, verpleegster bij Het Witte R-„ P'wna v- De Goede T e m p Helder van den Intern. G»heelij '.f r e a fj hadden tegen Maandagavond^; 0Qdersbond' dering in het café Spoorzicht v*? terg^ einde propaganda voor hunne ten maken. Een twaalftal dames en bijlen te voor dat doel van Den Helder komen. Maar zeer weinige persoon VV'-'- een bewijs van belangstelling in a komst gegeven. Door korte voonG i. lezingen, afgewisseld door toepaswlifu n werd het kwaad, dat de drankdn^T en kan stichten, op zeer bevatto8ticht aangetoond. atte,1jke wijze Of het lag aan de zeer gerinire „„i, of aan de ongeschiktheid van den "cifceit, Maandag is daarvoor minder gew!"0'!d' aan de onbekendheid met het onde of advertentie was wel wat onduidelijk A TP' 'le wij niet, doch zooals wij zeiden, er waVj't<,n publiek, wat voor het goede doel L?4"'? betreuren was. 1 ak» te Wij tftelden reeds vr„ mede, dat van 25 tot 31 Mei voort6**' oefeningen in de Duinstreek tusschen iu-"™" en Den Helder eenige HoofdS^ted^r plaatse verwacht werden c"reaezer detel"1" Oerarml W B 3 Duycte Divisie Infanteriekolonel Jhr. L. T. A v ,1 Goes van het 4de regiment; kolonel G A da Bruijn van het 7de regimentkolonel Jhr W G. v. d. Wijck van het regiment Grenadiers en Jagers; lnit.-kolonel G. J. B. Koleman Beijnen van den Stafluit.-kolonel L. M J Wenniger van het regiment Grenadiers eii Jagers luit.-kolonel Westeronen van Meeteren van het regiment Grenadiers en Jagers luit kolonel A. J. Vetter van het 7de regiment- luit.-kolonel J. J. L. Geel van het 7de regi ment majoor J. H. Makkink van het 4de regiment, en majoor D. F. H. Helbach van het 4de regiment. Verwacht wordt nog de Generaal-Inspecteur, terwijl ook een bezoek van den Minister van Oorlog tot de mogelijk heden behoort. De heer Pii. de Heer alhier heeft zijn ontslag ingediend als Secretaris van de Banne en den Polder Schagen. Zondag j.1. werden in het ge wone lokaal der teekenschool de teekeningeu tentoongesteld, die in den loop van den af geloopen cursus door de leerlingen dier school vervaardigd zijn. De geheele collectie maakte op ons een aangeuamen indruk en getuigde, dat de leer lingen onder de leiding hunner onderwijzers, de heeren F. Gielen en J. Roggeveen, den tijd goed besteed hebben. Het vrij talrijk publiek, dat zich tusschen 1 en 3 unr in het lokaal liet zien, bewees eene welverdiende belangstelling. Bij monde van den heer W. Roggeveen, voorzitter der Bouwvereeniging,werden daarna de prijzen uitgereikt. In zijn korte toespraak wees voorzitter op het groote nut, dat er in de beoefening der teekenkunst gelegen is. Vooral voor den ambachtsman is teekenen eene onmisbaarheid. Pryzen werden toegekend aan A. Handtee- kenen. le leerjaarH. J. Roggeveen, schets boek en voorbeelden; C. Kuiper,teekenboek S. Smit, portefeuille 2e leerjaar N. Baars, passer; J. Kuit, Zijpe, alphabet met schets boek J. Kuit, St. Maarten, loffelijke ver melding 3e leerjaarH. Post,getuigschrift A. de Waard, letterboek. B. Bouwkundig teekenen. le leeijaar N. de Waard, Scliager- brug, trekpenP. de Geus, Barsingerhorn, palmhouten decimeter 2e leeijaarI). Over toom, zakportefeoille 3e leerjaarP. Knin, Dirkshorn, zakportefeuille en getuigschrift. Meergevorderden C. Burgmeijer, Zijdewind, OrléonpasserW. Roggeveen, palmhouten decimeter. Hierna volgde de algemeene vergadering van ue Vereeniging tot bevordering der Bouw kunst voor Schagen en Omstreken, door welke de teekenschool in 't leven werd geroepen en onder wier hoede ze nog staat. De vergadering vernam van den voorzitter, eenige aangename cijfers. Zoo deelde voorzitter mede, dat het ledental in het afgeloopen jaar van 11 tot 30 is gestegen. Het getal leerlingen klom tot 40, zoodat dit jaar 6 lesavonden noodzakelijk waren. Van den heer H. J. Pot, burgemeester, was een schrijven ingekomen, dat hij zijn benoeming als bestnurslid aannam. Wegens ongesteld heid van den penningmeester, den heer C. N. VlamiDg, werd de rekening en verantwoor ding uitgesteld tot een volgende vergadering. Toch kon worden medegedeeld, dat de reke ning met een batig saldo sloot. Met het oog hierop wei den ook andere huishoudelijke aan gelegenheden tot later uitgesteld. Marktberichten. ALKMAAR, 24 Mei. Aangevoerd 12 Paarden f 70.a 150.— 31 Koeien „110.— a 200.- 76 nucht. Kalveren 8.a 18. 534 magere Schapen 12. 807 Lammeren 6.a 12. 138 magere Varkens 18.a 24. 188 Biggen 1La 24 Bokken en Geiten 3.a 8.—- 7 Bokjes -.40 a —.70 7810 pond Boter, p. pond .55 a -60., Kipeieren per 100 3.a 3.50 ALKMAAR, 26 Mei 1902. Aangevoerd-' 1 Koeien en ossen f 180.a f 23° Vette kalveren f30.a 100.per Kg- f .70 a .85, 51 nuchtere idem f 8.- a 22.198 vette schapen f20.— a 26.-' 0 lammeren f a 112 vette varken3 per Kg. f .44 a .54, 41 magere ideoi f 18.a 20.bokke en geiten f0- PURMEREND, 27 Mei. Aangevoerd 489 runderen, waaronder 135 vette f0.60 a 0.75 p. K.G., 24 stieren, prijsh. vlug. melke- en geldekoeien Pr'ls houdend stug, 300 vette kalveren f—60 f .75 p. K., stug, 369 nucht f 10.— f 22.matig, 23 paarden, 3008 f 18 a f 30, en 1340 lammeren f 6 a hooger prys ving, prijsh. stug, 142 vette varkens f .44 a f .54 p- K- vlug, 85 magere id. f 20.a f30.—i1118'1' 255 biggen f9.a f 14.matig. Kleine kaas f 27.50, middelbare f Goudsche f aangevoerd 207 tit8!'e.n wegendeK.G., 23005 kg. boter f y a t' 1.20, kipeieren f 2.90 a 3.10, oea dito f3.10 a per 100, kievi* eieren f a per stuk.

Schager Courant | 1902 | | pagina 2