ülinktnd Uteiaal. Donderdag 5 Juni 1902. li 46ste Jaargang No. 3737. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I K E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit en voor de Pers. Schorsing der beraadslaging. Biimenlandsch Nieuws. FEUILLETON. WORDT VERVOLGD. Uitlij-, lom üureaoLaan, O 4. (jremoonto Schaden BEKENDMAKINGEN. o-o WILtESl VAN TWÜUVER, geboren 22 Maart 1878 te Schoort, wordt ia aijn belang aangeradea, tkh ten spoedigste ter Secretarie dezer gemeente aan te melde» Kenningevinff. Burgemeester en Wethouders van Sehagen Gezien artt 94 en 95 der algemeene polltie-ver- ordening voor die gemeente j Brengen ter algemeeoe kennis dat in het beling der openbare gezondheil alle rerzsmeli-gen van af val. vuilnis, mest of dergelijke stoff-n, zich bevindende op de erven of andere plaatsen in de kim der ge- meente, moeieD zjjn opgeruimd vóór 1 Jnli a.s. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, lich bevin dende op de erven bjj boerderijen, is deze bepaling niet ven toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenalaande ia strafbaar met eene geldboete van ten hoogste 1 26 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 30 Mei 1902 Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris. DENIJS. Wat Vrijdagmiddag in de Kamer gebeurde na de aanneming van bet amendement- Malefïjt, geeft aan enkele bladen stof tot be schouwingen. Het Roomsche blad „De Tijd" valt den beer De Waal Malefijt wel bijzonder hard Wel de treurigste rol bij bet gebeurde vervulde de beer De Waal Malefijt, de afgevaardigde, dien men den laats ten tijd, sinds Dr. Knyper zijn plaats in de Kamer voor die aan de ministerstafel verwisselde, nogal eens als leider der anti-rovolationnairen van de fractie-Kuyper zag optreden, doch wiens volslagen gebrek aan gaven en talenten, welke een leider eigen bebooren te zijn, op slaande wijze aan bet licht is getreden. Onwillekeurig herinnert de bonding van den beer De Waal Malefijt in de zitting van Vrijdag, aan die van den lieer De Meijjier bij de indiening van het fameuze amendement op de Kieswet, dat de aftreding van bet Ministerie-Tak ten gevolge bad. De fout van den heer De Waal Malefijt echter was minder begrijpelijk, - was veel minder vergeeflijk dan indertijd die van den beer De Meijjier. Veel duidelijker dan ten aanzien van diens amendement dool den heer Tak geschiedde, bad de Minister van Oorlog voor de gevolgen van de aanneming van bet amendement van den beer De Waal Malefijt gewaarschuwd. Hij had aan de Kamer die aanneming „ten sterkste ontraden"hij had verklaard door het aanvaarden der reeds op art. 66 aange nomen wijzigingen bij na zóó ver gegaan te zijn als bij gaan kon. Ieder, die de kracht en de beteekenis van parlementaire uitdrukkingen verstaat, moest derhalve begrijpen, welke gevolgen met groote waarschijnlijkheid van de aanneming van dat amendement te wachten waren. Doch ook de Itoomscbe leden, die bij de stemming afwezig waren, worden door bet blad onderbanden genomen. Niet minder dan 12 Roomsche Kamerleden waren afwezig. Waarom, zoo vraagt de „Tijd" Waarom moet onder dit opzicht onze partij in de Kamer zich toch altijd op zóó treurige wijze onderscheiden Waren al onze mannen op bun post geweest, wij zouden nn niet in bet gevaar verkeeren, het christelijk Kabinet de vracht van zooveel toewijding en arbeid verzwakt te zien door uittreding van een zijner katholieke leden. Gebrek aan politiek beleid bij éën groep der Rechterzijde, absenteïsme bij een andere, ziedaar de groote en hoogst betreurenswaar dige oorzaak van de geleden nederlaag. Wat de quaestie waarover bet liep, aangaat, staat de „Tijd" aan de zijde van Minister Bergansiusen het blad hoopt, dat de moeilijkheid zoo spoedig mogelijk nit de wereld zal worden geholpen desnoods trekke de Regeering de wet indoch de Rechter zijde heeft al te doen wat mogelijk is, om Minister Bergansius te behouden. De Rechterzijde heeft thans de begane font goed te maken. Voor haarzelve moge het gebeurde een les zijn. Het getal personen op de banken ter Rechterzijde, bekwaam om ais leiders op te treden, is niet groot. Moge men zich in acht nemen voor den veeltijds gevaarlijken raad van zoodanigen, wier overmoed hen aandrijft, nn en dan de rol van leider te vervullen zonder het bezit der vele en veel zijdige gaven welke daartoe beuoodigd zyn. Door OTTO ELSNER. 0-0-0 Raadsvergadering teZIJPE, Dinsdag j.1., te 10 ure. Aanwezig alle leden. I Na opening, lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter heet nu den hoer Francia welkom, die, hersteld van eene ernstige ziekte, thans weder aanwezig isspr. wenscht den heer Francis en don Raad gelnk daarmede. Met ap plaus worden 'a Voorzitters woorden begroet. Voorzitter heeft dan de verblijdende mede- deeling, dat de aanvraag tot stichting van een Rijkstolefoonkantoor te 'tZaud door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid is toegestaan. Het schrijven van den Ministar wordt gelezen, waaruit nog blijkt, dat tot den aanleg zul worden overgegaan zoo spoedig mogelijk, in verband met de verdere ingekomen aanvragen. Verder zegt de Voorzitter, dat Burgemeester en Wethouders bij de opname der gemeente werken, ook de school te Schagerbrug hebben bezocht, en zij hebben bevonden, dat de ier- sloot weder tot den grond toe is schoonge maakt, zooals dit meermalen per jaar gebeurt, en dat de mesthoop er nu goed bij ligt, doch wat er tot verbetering van den toestand is te doen, is niet te beslissen. B. en W. hadden gedacht, het hnis van den heer Van Schaik aan te koopen en dien grond dan te trekken bij het schoolplein, doch de eigenaar vraagt zoo'n hooge som, dat dat voor de gemeente onmogelijk is te doen. Zoodat er niets anders op zit, dan af te wachten. Voorzitter zegt, dat is ingekomen een brief van den heer J. Katoen, Hoofd der school te 't Zand, waarbij deze zijn verzoek om over plaatsing naar Schagerbrag intrekt, zoodat de Raad het in de vorige vergadering genomen goedgunstig besluit moet intrekken. Dit ge schiedt met algemeene stemmen. Per advertentie zullen nu personen worden opgeroepen, die reeds aan het hoofd eener school 6taan, terwijl het bezit der acte Fransch tot aanbeveling zal strekken. Tot klokkenist wordt hierna benoemd de heer Jb. Boonacker, koster der kerk, daar de heer M. Groen tegen 1 Juli zijn ontslag hoeft gevraagd. Voorzitter kan den heer De Wit mededeelen, dat tot Brandmeester te 't Zand in plaats van deD heer Stam is benoemd de heer P. Ruischdeze heeft de functie ook aange nomen. Hierna komt aan de ordevaststelling der Evenwel, er zijn bezwarenMenigeen b.v. Politie-verordening. Van Gedeputeerde Sta- zal ziek worden ondanks de meest nauwgezette inachtneming van alle voorbehoedmaatrege- len, doordien hij erfelijk is belast. Wenschelijk zon het daarom zijn, als geen ten is bericht ontvangen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken hunne bezwaren tegen enkele bepalingen der Politie-verorde ning deelde, zoodat den Raad verzocht wordt, deze bepalingen thans te vernietigen. Hiertoe wordt besloten. De bepaling, dat een hond, die zich op iemands land bevindt zonder zijne toestem ming. door hem mag worden gedood, zonder recht op schadevergoeding van de zijde van den eigenaar van den hond, is vervallen. huwelijken werden gesloten dan na genees kundig advies. Evenwel, het is een troost, dat van erfelijk belasten de zwakke consti tutie kan versterkt wordon. Een ander bezwaar is, dat de zorg voor licht, lacht, gezonde voeding en behoorlijke kleeding een zekeren economischen welstand zoodoende j vereischt. Met dit punt aan te roeren staan we dus midden in de sociale kwesties. Dan zegt Voorzitter ten slotte nog j Voor hem, die dit alles echter wèl kan in acht dat Dr. Van der Wal te St. Maar-I nemen, zon hot leven toch bijkans ondragelijk tonsbrug zijne plaats gaat verlaten en worden, indien hij telkens moest denken aan zijne practijk heeft overgedaan aan Dr. Van dit en aan dat en zich alle genoegens der Vijver, een jongeman van 24 jaar. I moest ontzeggen, om toch maar gezond te Deze had zeer gunstige aanbevelingeu blijven. Het zij daarom opgemerkt, dat niet en er bestond dus geen bezwaar om met volkomen onthouding, maar maat honden hem hetzelfde contract aan te gaan als met worde betracht. Dit echter blijkt voor velen Dr. Van der Wal De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting. - ANNA PAULOWNA. Vergadering van Het Witte Kruis, op Zater dag 3L Mei. Bij afwezigheid van den Voorz. opent de Vice-Voorz., de heer J. Jellesde ver gadering, er zijn leedwezen over betuigend dat de opkomst betrekkelijk zoo gering is, en te moeilijk. Overdrijving is de kwaal van den huidigen tijd. Vooral overdreven zncht naar genot doet eindeloos veel kwaad. Door den alcohol wordt veler gezondheid verwoest en indien men maar de kroegen sloot, zou de bevolking onzer gevangenissen en krank zinnigengestichten weldra aanzienlijk veel minder zijn. Evenwel, een zeer matig alcoholgebruik ges Uii geeft daarna het woord aan den heer Oostra, kan geen kwaad, maar ons zelfs wel eens tot die een lezing houdt over„De kunst om voordeel strekken. Men moet echter tot die gezond en gelukkig te leven en ziekten te matigheid in staat zijn. Anders mijde men voorkomen." Dezo lezing bestaat nit een oordeelkundig uittreksel uit Prof. Pel's „Eubiotiek," hetwelk echter nog zoo uitvoe rig is, dat wij ons slechts tot een zeer beknopt overzicht moeten bepalen het gebruik liever heeiemaol. Hetzelfde geldt voor tabak en sigaren. Ook eeu te krachtige voeding bij te weinig beweging is verkeerd en overdaad zal lang niet altijd den n bepalen: H kinderen tot zegen zijn, maar dikwerf verweeke- De geneeskunde is in den loop der eenwen j lijkte zwakkelingen aankweeken. Wilskracht met rassche schreden vooruitgegaan en toch voortdurend nog komt de geneesheer met ziekten en kwalen in aanraking, waar hij machteloos tegenover staat, ziekten en kwalen waartegen hij enkel wat verzachting van het lijden vermag te geven. Van meer belang dan ook dan de knnst om ziekten te g e n e z e n, is de kunst om ziekten te voorkomen. Roekeloos wordt door velen met eigen en anderer gezondheid omgesprongen, alsof het slechts een waar deloos stuk speelgoed was, in plaats van een niet te waardeeren schat. Opvoeding en onderwijs werken maar al te dikwijls de en weerstandsvermogen zyn echter een onaf wijsbare levenseisch voor den mensch. Ge lukkig daarom, dat, gelijk alle organen, ook de wilskracht kon worden opgevoed. Onze tijd echter kenmerkt zich door gejaagd heid en haast, excentrieke litteratuur en knnst, waardoor overspanning en verslapping van het zenuwleven worden in do hand gewerkt. De grootste fout van onze dagen is ge brek aan eenvoud Vooral voor de jeugd kan een eenvoudige levenswijze niet genoeg worden aanbevolen. -Voorla is niets zoo geschikt om ziekten te voorkomen, dan dagelijksche arbeid, overeen- ontvankelijkheid voor zenuwziekten en 1 komstig aanleg en lust. Doch (en hier stui- andere ongesteldheden in de hand. Het aan tal vakken op Hoogere burgerscholen en Gymnasia b. v. is onrustbarend groot, die overlading leidt tot verzwakking en verslap ping van de jeugd, waaruit toch de mannen onzer naaste toekomst moeten groeien. Tegen die overlading te velde te trekken is dus niets anders dan strijden voor een Nationaal belang, waardoor het arbeidsvermogen van de natie noodwendig zal vergroot worden. Reeds van onds heeft men gezocht naar middelen om gezondheid en jeugd te behou den, het leven te verlengen, en men meende die te hebben gevonden in levenselixer, amulet en talisman. Doeltreffende voorbe- hoedmaatregelen echter zijnEen goede rioleering, zorg voor zuiver drinkwater, dem ping van stinkende slooten, enz., enz. Daar door zijn reeds duizenden menschen gespaard on dit getal bedraagt oneindig meer dan het aantal van allen tezamen die, ziek zijnde, van hun ziekte werden genezen. Vooral leide ten wij op een derde bezwaar) niet ieder heeft den aard van zijn arbeid in zijue keuze. Bij wie dit echter wel hebben, worde toch steeds de arbeid afgewisseld door ontspan ning en rust. Doch die ontspanning alweer zij immer overeenkomstig het individu. Een doelmatige sport is aan te bevelen voor hen, die vsel geestesarbeid verrichten, terwijl voor ieder goed is een verblijf in de vrije natuur. Vooral is als een zeer heilzaam Voorbehoed- maatregel ten slotte aan te bevelqn, om steeds vroeg op te zijn en vroeg naar bed te gaan. Tal van groote mannen hebben dit met hun eigen loven bewezen. Na de pauze hield de heer Oostra, naar aanleiding van een werkje van Dr. Schoo te Krommenie, een zeer boeiende voordracht over Malaria. De Malaria komt, voor zoover ons land betreft, voornamelijk in Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland voor, als anderendaag- sche en derdendaagsche koorts. Malaria men een ingetogen leven, rijge zich niet in, j beteekent slechte lucht, want men schreef drage zorg voor nagels, tanden, reinheid van het geheele lichaam, enz. Want zelden kun nen de oorzaken der ziekten worden weg genomen, maar door de betrachting van dit alles kan menige ziekte worden v oorkomen, kan het weerstandsvermogen worden verhoogd. dé oorzaak dezer ziekte aan slechte lucht toe. Proefnemingen in de beruchte Italiaan- sche moerassen hebben echter bewezen, dat de Malaria niet veroorzaakt wordt door de lucht, maar door bacteriën, die zich bevinden in het bloed. Spreker trad nn in een zeer I. De kamer was klein, maar toch zeer zindelijk. Geen stofje was er op de meu beltjes te ontdekken en de reeds zeer dik wijls gewasschen gordijnen waren sneeuw wit. Wanneer in deze kamer vrede heerschte, zou het er zeer behaaglijk gewoond hebben. Maar, zooals dikwijls, vlogen ook nü de harde woorden heen en weer tusschen de eide menschen, die dooT de natuur elkaar zoo na behoorden te staan, maar die door ®en sterk verschil van meening zeer van eikaar verwijderd waren, oor geheel Lindow was het geen ge- eimi dat de muziekmeester Schwarz en 2j)n dochter Hilde maar zeer slecht met e kaar overweg konden. Zelfs op zulk een hun1611' zomerdag als heden, was het n met mogelijk, in vrede en eendracht We°' De zon lachte door de helder K wasscaen ruiten, De oude meu- 0_ en ''lonken als in goud gedompeld CJ witte lakens, die over tafel en Jen gespreid lagen, dansten de stra- kloi 4 8 8Pe^end met elkaar. Buiten in den tum; waarvan de paden rijkelijk blooifj111112? en schelpen bestrooid waren, overtrrrt' asters en vergeet-mij-nietjes zdn ki6 door de machtige schijven ^«bloemen, welke haar vol, vroolijk gelaat als een teeder minnende vrouw toedraaiden naar den door haar zoo vurig beminden geliefde. Het was Zondagoveral op de aarde voor zoover het menschdom naar de hooge kerken opzag en zich door het klokgelui ten tempel Het oproepenSlechts niet in de kleine kamer, waar vader en dochter zoo juist weer een strijd hadden uitge- vochten, wat, zooals reeds gezegd, in dit huishouden geen zeldzaamheid was. „Wil je wel eens zwijgen", riep de oude man, toornig de gebalde vuist opheffend. „Slechts dan, wanneer gij ophoudt mij op een onwaardige manier te behandelen antwoordde Hilde. Met opgericht hoofd stond zij voor hem geen wimper trilde erde verpersoon lijking van den trots en tegenstand. „Vergeet niet, ik ben je vader, ik mag verlangen, dat ge aan mijn wenschen zon der morren gehoor geeft." „Alsof dat niet gebeurtMaar ik wil je slavin niet worden. Vóór alles wensch ik, dat ge op een toon tot me spreekt, die mij niet dwingt u ongehoorzaam te zijn en die me niet doet vergeten, dat ik uw dochter ben." Zoo stonden ze tegenover elkaar de grijsaard een hooge, beenige gestalte, en het slanke, bloeiende meisje in de lente haars levens. Een korte pauze trad in. Door het voortuintje, waardoor men van de straat in huis moest komen, liep juist een joog meisje. „Natuurlijk Francisca Petersen", zeide de oude mopperend. „Nu zal die je wel weer voor den ganschen dag in beslag nemen I" „U misgunt me zelfs de eenige vreugde die ik bezitMisschien vreest ge wel, dat ik tengevolge van het bezoek vandaag niet genoeg zal kunnen werken." „Begint ge weer knarste de oude man tusschen de saamgeknepen lippen. „Ik zie nu juist niet in, waarom u alleen daartoe het voorrecht zoudt bezitten ge moppert den ganschen dag, u is nauwe lijks tot zwijgen te brengen. Slechts wan neer er sprake van is, my iets mee te I deelen uit het verleden over de ellende van mijne jeugd, over het geheim dat over mijn heele leven ligt en dat ge steeds hebt getracht zoo dicht mogelijk te om hullen dan alleen kunt ge het over u verkrijgen, u in een diep stilzwijgen te hullen Hij antwoordde niet Hij scheet) niet l eens gehoord te hebben, dat het meisje zoo uitdagend tot hem sprak. In de gedrukte stilte die nu heerschte, klonk alleen het tikken van het oude uur werk. Een bromvlieg, die door het venster naar binnen was gekomen, hoorde men door de kamer brommet). Er had als 't ware bliksemsnel een ge daanteverandering plaats gegrepen zooais een geoefend schilder dat kan, die met een paar penseelstreken den indruk van zijn schilderij weet te veranderen. De muziekmeester zat voor het open geslagen klavier, schijnbaar ijverig met zijn studie bezig. Hilde boeg zich over haar borduurwerk en teide de steken, welke zij met een zijden draad door de stramien had gehaald. De vreemde, die toevallig binnen kwam, zou niet kunnen ontdekken, welk een scène uitvoerige en bevattelijke beschouwing, hoe die parasieten in het bloed komen. Zeer in 't kort gaat dit als volgtDe malaria-mug steekt een malaria-lijder en neemt diens bloed in zich op. In het lijf van de mug grijpt nn een heel proces plaats, met dit gevolg, dat de gezonde mensch, die na afloop van dit proces door deze mag gestoken mocht j worden, ziek wordt. Voorts behandelde Spreker de vraag, waar door het komen kon, dat jnist in 't voorjaar, als er nog geen muggen zijn, de Malaria het meest voorkomt, alsmede, hoe wij het best deze ziekte zullen bestrijden. Spreker noemde als bestrijdingsmiddelen het dooden der eieren, voorkomen dat malarialijderg gestoken worden, chinine, zorgen zelf niet gestoken te worden, door het afslniten der ramen en deuren met een mnggennetj De eieren worden op het water gelegd en kannen gedood worden door petroleum op 't water te gieten. Chinine werd reeds lang aangewend, doch die aanwending dient te eschieden volgens geneeskundig voorschrift, "itvoerig werd besproken, hoe men een muggennet aan kan wenden.Van de gelegen heid om vragen tot den spreker te richten, werd achtereenvolgens gebruik gemaakt door de heeren Raap, De Boer, Bakker, Kikkert, en Schenk. Nadat spreker allen uitvoerig had geantwoord en de heer Raap de aan wezigen had opgewekt om lid te worden van „Helpt Elkaar", sloot de vice-voorzftter, met een woord van dank aan den immer wakkeren on ijverigen secretaris, den heer Oostra, voor diens interessante lezing en be langwekkende rede, de vergadering. De moord t e-HAARLEM. Na al hetgeen over deze gruwelijke historie reeds is medegedeeld, komen thans weinig bijzonderheden meer aan het licht. De justitie gaat ijverig voort met het hooren van getui gen en verdachten, echter zonder eenige be paalde aanwijzing. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat, waar blijkbaar de moord in den voornacht, of althans niet veel later dan 12 uur heeft plaats gehad, en de voordeur das moet hebben opengestaan, de surveillee- rende politie daarvan niets heeft bemerkt. Men berekent dat, terwijl het reeds dag was, de politie minstens tweemalen het huis heeft moeten passeeren. Gebleken is, dat in denzelfden nacht waarin de moord plaats vond, ook een poging tot inbraak is gedaan in de Palmstraat, ten hnize van de politie-agent Stekelenburg, die nachtdienst had. In de achterkamer zou toen een kerel door het raam binnengedrongen Zijn, die vrouw S. met moord bedreigde als zo niet haar geld afgaf. Zij heeft toen eenige guldens afgestaan, waarmede de booswicht langs denzelfden weg verdween. Dat moet voor 12 nur geschied zijn. De Opr. Hrl. Crt. zegt, dat geldzucht de drijfveer der misdaad is, doch het is zeer waarschijnlijk, dat de man niet veel heeft gevonden, omdat de vrouw van de zijde karer familie geregeld een som gelds ontving, noodig voor hare behoeften. Door zuinig te leven, en niet meer te ge bruiken dan wat zij hoog noodig had, was het jufl'rouw van Weemen Joanna Justina Alexandrina van Weemen, geboren te Mons (België) op 28 Augustus 1826 langzamer hand gelukt de hypotheek, die op haar wo ning rustte, af te lossen. De laatste aflossing werd een paar jaren geleden betaald en mo gelijk is dus, dat zij nu eenig geld bijeen heeft gespaard en dat ergens opgeborgen. Naar geld eckijnt met haastigen ijver te zijn gezocht, want alles is omver gehaald, terwijl bekend was, dat zij alles in kisten en koffers had gepakt, waarop het stof duimen dik lag. er zoo juist tusschen vader en dochter was afgespeeld. Er werd geklopt. „Binnen Fransje Petersen stik het hoofdje door de halfgeopende deur. I Een paar verstandige, aardige oogen werden zichtbaar en een frissche, schelmsch lachende mond vroeg „Stoor ik ook Dan kwam er een klein, lief, maar niet te dik persoontje te voorschijn, die den muziekleeraar met een beleefde buiging de hand gaf, om Hilie daarna stormachtig om den hals te vallen, terwijl zè mond en wangen van haar vriendin met een dozijn kussen bedekte. Deze was opgestaan en haar school vriendin tegemoet gegaan. „Hoe aardig, dat ge mij nog eens op zoekt," zeide ze. Tegelijk was ze Fransje behulpzaam met het afzetten van haar hoed en bracht het door de warmte wat in de war geraakte toilet weer in orde. Fransje Petersen was de meest in trek zijnde modi3te van het nabij gelegen Fordingen, een pas opgericht zee bad, dat tusschen de duinen aan de Oostzee was gesticht en dat met vlugge schreden een grooten bloei tegemoet ging. Zij was in Lindow op school geweest en daar ook aangenomen geworden. Vandaar dat Fransje een vriendin van Hilde was eene vriendschap, die meer van Fransje uitging, dan van de andere. Dat zag meu wel aaa de ve'e iiefkoozir.gen, waarmede de bezoekster Hilde overlaadde, terwijl deze dat niet een enkele maal be antwoordde, maar afies maar aannam als iets dat haar toekwam en waaraan ze zoo langzamerhand gewoon was geraakt. Do beide jouge meisjes stonden voor den spiegel, waar Fransje bezig was met Hilde's hulp een vlecht, die losgeraakt was, weer vast te maken en op haar oude plaats te brengen. „Hoe mooi ben je toch," zeide de kleine modiste, tot het slanke, trotsche meisje aan haar zijde bewonderend opziende. Zeker, Hilde Schwarz wAs mooi. In haar had de natuur bepaald een meesterwerk geschapsn. Zjj had een kroon kunnen dra gen zonder dat het goud zich zou behoe ven te Bchamen over de vormen van hoofd en lichaam die het droegen. Elke beweging van Hilde was edel, voorn-tam en vol stijl.... maar ook koud, afgemeten en trotsch. Het groote oog van diepblauw lag als onder een sluier van lange wimpers, de neus was fijn gevonnd, het haar tot een dikke vlecht s-Amgest reugeld en door een zilveren pijl bijeengestoken was zoo zacht als zijde, licht gekroesd, en als een zonnestraal daarop scheen, was het, alsof men goudzyde zag. Fransjo stond nog steeds voor haar vriendin en prees dan dit, dan dat aan haar. Zij zou zoo gaarne Hilde's heerlijke teint hebben en hare handen wa ren zoo mooi gevormd en zoo zacht, alsot ze nooit behoefden te werken. Men had kort geleden in Fordingen op een promenade-concert beweerd, dat Hilde Schwarz haar wenkbrauwen vorfde, want andere konden die onmogelijk zoo donker zijn en heur haar zoo daarentegen goud blond.

Schager Courant | 1902 | | pagina 1